DE LUCHTROOVERS VAN MOITIKA. Een goedeRaad Witte en gezonde tónden 'fxooinciaal 'lUenuis DE V.V.V. TE SCHOORL JUBILEERT. fBinneniund. zou ontvangen, hij zou garan.lecren, indien het object goed was, dat de heer Lugten- berg 9000 op hypotheek kon krijgen. Deze heer van A. was reeds veroordee'd tot diverse gevangenisstraffen wegens voor deel trekken en oplichting. De andere ver dachte had nog een blanco strafregister. De officier, de diverse verdichtselen nog eens memoreerende, achtte de telaste gelegde, poging tot oplichting bewezen en vorderde bekrachtiging van het bij verstek gewezen vonnis. De officier noemde de opgeblazen voo-stelbniren dezer heeren schieten met spek! Mr Wiedema vermeende dat het ele ment der oplichting de mogelijkheid der be- nadeeling hier niet aanwezig was, aangezien de getuige Lugtenburg geen oogenblik heeft gemeend op het voorstel der verdachten in te gaan. Op deze en nog meer door verde diger ontwikkelde gronden concludeerde pleiter tot vrijspraak, subs. ontslag van rechtsvervolging Re- en dupliek als ge woonlijk. In alle zaken uitspraken op Dinsdag 12 Juni. ZWARE STRAF GEEISCHT VOOR EEN POGING TOT INBRAAK. De verdachten waren recidivisten. In den nacht van 5 op 6 Mei j.1. werd de Roelof Hartstraat te Amsterdam in rep en roer gebracht door een poging tot inbraak De nachtelijke bezoekers werden nog tijdig in hun werk gestoord. Toen zij bezig waren zich door een raam te werken werd de bewoner van het huis wakker. Onmiddellijk koos het tweetal het hazen pad, doch de in zijn nachtrust gestoorde be woner maakte direct alarm. Een er van kon worden gearresteerd, la ter kon de politie ook de hand op den ander leggen. Gisteren stonden zij, twee broers, een los werkman een een kleermaker, terecht voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche recht bank, verdacht van poging tot diefstal, subs. huisvredebreuk. De verdachten ontkenden, zij liepen slechts op straat om een „luchtje te scheppen". Ver schillende getuigen herkenden de verdachten pertinent. De officier van justitie mr. B. Kist wees er in zijn requisitoir op, dat de verdachten elkaar tegenspreken. Zij komen uit een zeer misdadig gezin en staan ongunstig bekend. Een strenge straf achtte spr. op haar plaats. Hij requireerde tegen de recidivisten resp. een gevangenisstraf van vier jaar en drie j'aar. STEEKPENNINGEN AANGENOMEN. Voor den zeekrijgsraad te Willemsoord hebben terecht gestaan de sergeants-bottelier P. v. S. en C. S., die er van beschuldigd wee den steekpenningen te hebben aangenomen van den vischhandelaar Z. in Den Helde--. Zij beheerden de zoogenaamde toespijsgel den der korperaals en minderen, waarvoor de „zuurwaar" gekocht moest worden. Aan het einde van iedere maand werd bij den handelaar afgerekend, die dan. om de botte liers als klant te houden, een gift in geld van gewoonlijk 25 pCt. van het betaalde bedrag aan hen cadeau deed. Deze sommen, die soms in de dertig gulden liepen, staken de botteliers in den zak, den officier van admi nistratie in de meening latend, dat voor de visch de laagst mogelijke prijs werd betaald Beklaagde P. v. S. heeft 22 maal deze steek penningen ontvangen, beklaagde G S. 9 maal. De fiscaal meende ter waarschuwing een zware straf te moeten opleggen. Hij eischt tegen v. S. vijf maanden en tegen C. S. vier maanden gevangenisstraf. De verdedigers, resp. mr C. A. de Groot en mr. J. Mulder, beweerden het vlugge voorlezen door den fiscaal niet te hebben kunnen volgen en vroegen afschrift Schrif telijk zullen zij memorie indienen. Hun plei dooi houden zij Woensdag 13 Juni. Waar schijnlijk vo'gt dadelijk daarna uitspraak BRANDSTICHTING TE AMSTELVEEN De rechtbank te Amsterdam heeft eenigen tijd geitden den 2ti-jarigen melk- s ijtereknecht P. J. K., wonende te Nkuw-Vennep (gom Haarlemmermeer), veroordeeld tot twee jaai gevangenis straf wegens diefstal en brandstichting in de woning van C. Griffioen te Nieu- wfr-Amstel. Op Zondag 17 December 1933 zou ver dachte brand hebben gesticht door een ketel met benzine op de brandende kachel te plaatsen. Er had een ontplof fing plaats, waardoor de woonkamer geheel uitbrandde: de brand werd ech*er snel gebluscht, zoodat dtze slechts tot de -e kamer beperkt bleef De knecht was alleen thuis, de familie was uitgegaan om schaatsen te rijder en vond bij thuis komst de woonkamer uitgebrand De be woner miste een kistje met 300. Aan stonds viel verdenking op den knecht, die niet thuis was, toen men met ae blus- sching bezig was. Verdachte hield voor de rechtbank vol onschuldig te zijn. Hij beweerde wel te weten, wie den brand had gesticht, doch wilde geen namen noemen. Onder ge heimhouding had hij dien naam aan zijn verdediger, mr. Schorle6heim, meege deeld. En kort voordat verdachte hooger beroep aanteekende tegen het vonnis der rechtbank, schree'hij een brief aan den procureur-generaal mr. Bauduin, waar in hij meedeelde, dat zijn baas het plan voor de brandstichting had gemaakt. Niet verdachte, doch een vriend van diens baas, een caféhouder, zou den b bben gesticht. Ook voor het Hof bleef verdachte gis te.' bij deze lezing. Verdachte verklaarde bovendien niet te weten hoe de brand is gesticht wel is hij zelf, op verzoek van zijn baas, naar den caféhouder ge gaan om hem te halen, nadat de baas was weggegaan. De caféhouder is met verdachte naar huis gegaan, verdachte heeft het huis verlaten en pa» daarna zou de caféhouder zijn vertrokken Z >o luidde de lezing van verdachte De president, mr. Jolles: En hoe staat 't met dat kistje met 300, dat verdwe nen is Verdachte: Dat is er heelemaal niet geweest. Verdachte vertelde hoe het plan tot brandstichting ontstond en hoe het werd uitgewerkt. Verontwaardigd viel de patroon van verdachte uit: „Hij liegt alles van a tot 7 De procureur-generaal vroeg den ge tuige: „Waarom hebt u aan verdachte in het huis van bewaring nog 10 ge stuurd?" Getuige: „Ik had het idee dat hij on schuldig was en hij heeft me altijd goed gediend." Deze verklaring wordt door de vrouw va:i getuige bevestigd. De caféhouder verklaarde part noch deel aan de brandstichtng te hebben ge had, den patroon kende hij nauwelijks. Dan kwamen de anonieme brieven ter sprake, welke door een zekeren v. D. aan de familie van verdachte waren ge schreven en waarin deze memoreerde, dat verdachte's patroon geheel ontdaan bij hem was gekomen en hem verzocht haa ervoor te zorgen, dat verdachte den rechtskundigen bijstand van een be kwaam advocaat zou inroepen „Als Jakob (d.i. de zwager van verdachte) 15 Ogeeft, dan zorg ik voor het ontbre kende." Verdachte's patroon ontkende ten stel ligste zich ooit In dezen geest uitgelaten tc hebben, wel had de familie van ver dachte een dergelijk verzoek tot hem ge richt, en had hij toegezegd, dat, indien verdachte werd vrijgesproken, hij in de kosten voor een betaalden advocaat, na- da' het vonnis was uitgesproken, zou bijdragen. De procureur-generaal, mr Bauduin had niet de overtuiging, dat verdachte thans een juiste voorstelling van zaken gaf Op hem was z.i. thans het gezegde van toepassing: „Als een kat in het nauw zit, dan maakt ze rare sprongen." Spr. achtte zich verplicht nadrukkelijk aar. zijn overtuiging van de onschuld van den patroon uiting te geven, aange zien deze veel onaangenaamheden heeft ondervonden van de verdachtmakingen, welke verdachte jegens hem had uitge strooid en die in de pers gepubliceerd waren. Spr. eischte derhalve bevestiging van het vonnis, ook ten aanzien van de straf maat, zijnde twee jaar gevangen sstraf. BELEEDIGING VAN EEN BURGEMEESTER. Door een raadslid. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft Donderdag terecht gestaan G. R., communistisch gemeenteraadslid van Op: terland er. lid van de Provincia'e Ctaten wegens beleediging van een ai ibtenaar in functie. Hij had den heer J. Bleeker, burgemeester van Opster- land, in een raadsvergadering de woor den toegevoegd „provocateur en laf aard". De rechtbank had hem deswege tot een maand gevangenisstraf veroor deeld. De procureur-generaal vroeg be handeling der zaak met gesloten deuren, in het belang der openbare orde. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de burgemeester verdachte, die telkens weer de orde in de gemeenteraadsverga deringen verstoort, het woord ontnomen had, toen deze bij een voorstel tot sala risverlaging van de ambtenaren gezegd had, dat de ambtenaren tegen dezen broodroof in verzet moesten gaan. Ver dachte had toen gezegd „Ik laat mij het woord niet ontnemen, om den bliksem niet". Op voorstel van den voorzitter be sloot de raad met 13 tegen 1 om R van dc zitting uit te 6luiten. Verdachte wei- ge de zich te verwijderen en ging pas, toen de voorzitter de politie had ontbo den Voordien vroeg de voorzitter, de be wuste beleedigende woorden in te trek ken, doch verdachte beweerde dat vóór het besluit tot ziin uitsluiting te hebben gedaan, toen hij nog in zijn positie als raadslid op onschendbaarheid aan spraak kon maken, hetgeen door eenige getuigen werd ontkend. De procureur-scneraal eischte bevesti ging van het vonnis van de rechtbank INBRAAK. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft veroordeeld den chauffeur F. F. J. A. H. te Eindhoven wegens inbraak en diefstal van 1800 in het kantoor der n.v. De Rietvink te Eindhoven, overeenkomstig den eisch, tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis en I. P. de K., koop man te Eindhoven, wegens hetzelfde feit tot vier jaar met aftrek van voorloopige hechte nis. De eisch was 5 jaar. OVERVAL OP EEN BANKBEAMBTE. Vonnis twee jaar. De rechtbank te 's-Hertogenöosch heeft fisteren den kantoorbediende A. H. C. te indhoven, die een poging deed om in de Nederlandsche Bank te Eindhoven geld weg te nemen en daartoe den beambte Sellen met een ijzer op het hoofd sloeg, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis. De eisch luidde vier jaar. ANDERHALF JAAR WEGENS POGING TOT DOODSLAG. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft den rijswerker L. van O. te Werkendam terzake van noging tot doodslag op J. v. d. Steen hoven aldaar, door met een revolver op hem te schieten, waardoor hij ernstig werci ge wond, veroordeeld tot anderhalf jaar gevan- genistraf met aftrek van voorloopige hechte nis. De eisch luidde vier jaar. DUN BIER. De rechtbank te Breda veroordeelde Don derdag den bierbrouwer R. A. M. de B. te Roosendaal tot een boete van 4U0, subs. 10 dagen hechtenis omdat deze op 21 sepiember j.1. in zijn kelders bier voorhanden had dal niet voldeed aan de eischen gesteld in het Bierbesiuit. DE DIEFSTALLEN IN DE ZAANSTREEK. De Zaanstreek werd aan het eind van het vorig en het begin van dit jaar onveilig ge maakt door een dievenbende, die herhaalde lijk inbraken pleegde, en ook varkens, kippen en ganzen stal. Acht leden van deze bende stonden 14 dagen geleden voor de rechtbank te Haarlem terecht. Bij het eerste verhoor hadden zij allen hardnekkig ontkend, doch één van hen was door de mand gevallen; de anderen konden toen ook hun onschuld niet langer volhouden. Voor de rechtbank heken den zij. Enkele verdachten hadden gehandeld uit armoede. Gisteren deed de rechtbank in alle zaken uitspraak. In totaal werd den ver dachte H. een straf van 1 jaar en 10 maan den opgelegd (eisch 3 jaar)E. 1 jaar en 2 maanden (eisch 2 jaar en 2 maanden)M 2 jaar en vier maanden (eisch 2 jaar en 10 maanden)v. E. 1 jaar en 8 maanden (eisch 2 jaar en 10 maanden); v. K- 1 jaar en maanden (eisch 1 jaar 10 maanden); v. d R 8 maanden (eisch 1 jaar). Alle straffen met aftrek van voorloopige hechtenis. ONTAARDE VADER EN MOEDER VOOR DE RECHTBANK. De officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle heeft gister tegen J. S., werkman te Hasselt, en tegen diens vrouw J. R., iedei acht jaar gevangenisstraf geëischt, terzake van doodslag op hun ongeveer twee maan den oud zoontje Corneiis, hetwelk zij doo; het onthouden van voedsel hebben laien om komen. Het echtpaar werd onmiddellijk gearres teerd. Het kind was geboren 7 Sept. 1933 en op 1 November overleden. Volgens dr. J. P. Hulst uit Leiden, die het lijkje had onderzocht, was het een volkomen gezonde jongen geweest, die gestorven was door algeheele uitputting. Hij was ontzettend vermagerd. Voor de politie en den rechtercommissaris hebben beide verdachten uitvoerige verklarin gen afgelegd. De vrouw zeide zich noch van het gebeurde noch van haar verklaringen iets te herinneren en de man deed alsof hij geheel versuft is. Volgens dr. N. v. d. Plaat, zenuw arts te Zwolle, zijn beiden, de man echter minder dan de vrouw, toerekenbaar. Ingevolge de indertijd afgelegde verklarin gen moesten zij van het kind niets hebben. De vrouw had toen besloten het niet meer dan 250 gram melk per dag te geven. Het kind lag in een wagentje in de koude op den zol der. Toen het geheel uitgeput was, werd een dokter geroepen Ook het oudste kind (het ge storvene was het tweede) werd indertijd zoo behandeld, dat het door de grootouders moes! worden aangenomen en 'opgevoed Een buur vrouw, die het kind gebakerd had, verklaarde, dat het een gezonde stevige jongen was ge weest en anderen, dat het akelig was te hoo- ren hoe het kind dag in dag uit lag te schreeuwen. De officier van justitie, mr. van Hasselt, meende dat er hier geen sprake is van een plotselinge opwelling, maar van een meer dan onmenschelijke wijze om dag in dag uit het noodzakelijk voedsel te onthouden. Ook de opmerkingen dat het niet aanging eer: jong kind in de koude op zolder te laten lig gen, werden in den wind geslagen. De eisch werd door beide verdachten onbe wogen aangehoord. De rechtbank gelastte ge vangenneming en bepaalde de uitspraak op 21 Juni. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der V. V. V. te Schoorl had gisteren in hotel-pen sion van de Garde aldaar een feestelijke bijeen komst plaats, die o. m. werd bijgewoond door het bestuur van de gemeente, dat van de Fede ratie van V. V. V.'s in Noord-Holland boven het IJ, door het bestuur van de V, V. V. te Groet en Camperduin, den heer Gerbranda, houtvester van het Staatsboschbeheer en verschillende persvertegenwoordigers. Verschillende bloemstukken getuigden ervan, dat men in breeden kring met dit jubileum was ingenomen. Onder leiding van den heer Sel- horst, secretaris van V. V. V., werd een wande ling gemaakt door De Nollen, een 13 H.A. groot boschgebied. Schoorl heeft reden haar vroege- ren burgemeester, den heer Peek, dankbaar te zijn voor diens initiatief, om het toen braak lig gend gebied te beplanten. De beplanting is met kennershand uitgevoerd, zoodat men hier alle mogelijke houtsoorten dooreen vindt, waardoor men de fijnste scha keeringen in groen kan bewonderen. De oude steenen Korenmolen van den heer Duin geett acn het landschap aldaar zijn bizondere beko ring. Wij begrijpen, dat men zich in Schoorl be zorgd maakt over 't lot van dezen ouden molen, wanneer de 79-jarige molenaar er niet meer zal zijn en steunen gaarne het opgekomen streven om deze molen tot gemeenschapsbezit te maken. Van de Nollen wandelden wij naar het 1800 H.A. groote duingebied van het Staatsboschbe heer, waar de leiding werd overgenomen door den heer Gerbranda, houtvester van het Staatsboschbeheer. Onder zijn leiding hebben wij eenige nieuwe wegen leeren kennen, die de laatste jaren door de honderden werkloozen daar zijn aangebracht en geconstateerd, dat door dien arbeid een prachtig natuurgebied voor den wandelaar werd ontsloten. Een van die wegen gaat met een langzame helling over hooge duintoppen langs den duinrand en op verschillende punten heeft men ten Westen een blik op de mooie woeste Schoorlsche duinen c ten Oosten een blik op het in het groen ver- s holen liggend pittoreske Schoorl met het sap pige polderland en de dorpen Warmenhuizen, Oudkarspel en Schagen op den achtergrond. Op een bepaald punt bij Camperduin blikt men op de Hondsbossche zeewering, de Zijpe en Petten. De Schoorlsche duinen zijn eenig in den lan de. Doordat zij zeer kalk-arm zijn, heeft men daar gedeelten, waar de hei op de duinhelling groeit. Die armoede aan kalk is ook oorzaak, dat bepaalde gedeelten regelmatig verstuiven, waardoor men er hellingen in aantreft tot een hoogte van 50 en 60 M., zoodat men zich som wijlen in het berg-gebied in het buitenland waant. De heer Gerbranda vertelde, dat van de 1800 H reeds 800 zijn beboscht. Vast staat, dat 400 H.A. woest duin zal blijven en vermoede lijk zal dit gebied wel worden uitgebreid tot 700 H.A. De bebossching werd 40 jaar terug ter hand genomen. Reeds eerder, van 1865 tot 1870, was het de geoloog dr. Staring, die met de bebos sching begon onder veel moeilijker omstandig heden. Na 5 jaar was hij zoo ver dat hij wist welke houtsoorten insloegen, maar toen was het minister Pierson, die voor de bebossching geen geld meer beschikbaar stelde, omdat hij van oordeel was, dat dit weggegooid geld was. Het slagen van een bebossching, aldus de heer Gerbranda, kan men evenwel pas na 25 jaar beoordeelen en hoewel men de bosschen van Staring aan hun lot heeft overgelaten, is daarvan toch een 30 H.A. groot oud bosch overgebleven, grenzend aan Bergen. In 1894 werd de bebossching hervat en allereerst werd het Oostelijk gedeelte tegen Bergen aan be plant, welk gedeelte uit het oogpunt van na tuurschoon een der mooiste gedeelten van Schoorl's duinen blijft. Wij kunnen niet anders dan onze bewonde ring uitspreken voor de wijze waarop men dit schoone en vrij toegankelijke duingebied voor de vreemdelingen heeft ontsloten. De wandeling tot Camperduin, waar zich een nieuwe bad plaats heeft ontwikkelt, is van een zeldzame schoonheid. Het badbedrijf aldaar wordt op uit stekende wijze aangepakt. In de cabines zijn zoetwaterdouches aangebracht en in de wissel cabines kan men voor 1.een bonboekje voor 10 baden bekomen. In de badbedrijven van den heer Minkema en Groothof is het mogelijk een 400 baders gelijk tijdig te laten baden. Ook kan men daar bad- tenten huren en het strandleven neemt te Cam perduin dan ook meer en meer toe. Door de golfbreker die de Provincie er liet maken, wordt het strand er jaarlijks breeder. Het mo derne café-restaurant van den heer Minkema is een unieke gelegenheid, omdat men van daar zoowel van de terrassen als uit de zaak een blik op de wijde zee, de Hondbsbossche en het polderland heeft. De toename van het vreemdelingenverkeer :s ook op andere wijze te Camperduin duidelijk merkbaar. Meerdere gelegenheden voor het onderbrengen van de zomergasten verrijzen daar en onze blik werd bizonder getroffen door een aardig modern pension in het duingebied bij de z.g. zanderij. Met autobussen werden de genoodigden na de duipwandeling weer naar hotel van de Garde gereden, waar een keurig geserveerde tafel ge reed stond voor de aangeboden lunch, die uit stekend was verzorgd. De voorzitter van de Schoorlsche V. V. V., de heer Kielstra, heeft zich hier doen kennen als een uitstekend leider. Aan den disch mocht de jubileerende vereeniging woorden van waardee ring in ontvangst nemen van den heer Kos, na mens de zusterver. te Groet-Camperduin, den burgemeester baron van Fridagh, den heer Ger branda, houtvester van het Staatsboschbeheer en den gemeente-secretaris, de heer Smits, die als blijk van waardeering een keurige voorzit tershamer aanbood. Het gemeentebestuur van Schoorl had een fraai bloemstuk gezonden, ter- !jl de pensionhoudersvereeniging te Schoorl de geserveerde wijn had aangeboden. Schoorl werd als een prachtig vacantieoord geroemd en geconstateerd werd, dat in deze 2300 zielen tellende gemeente jaarlijks het aan tal zomergasten toeneemt. Door den Afsluitdijk is het bezoek,uit Groningen en Friesland sterk toegenomen. Mooi Schoorl heeft zich ook dit jaa.' gereed gemaakt om haar zomergasten te ontvangen. bE ALG. NED. MIJNWERKERSBOND VRAAGT REGEERINGSSTEUN. Bij handhaving loonsverlaging, staking te verwachten. Door het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond is een adres aan den mi nisterraad gezonden, waarin verzocht wordt, van regeeringszijde invloed uit te oefenen op de mijndirecties, om de voorgestelde loons verlaging van 10 pCt. terug te nemen, en onder leiding van den minister van water staat een spoedconferentie bijeen te roepen, die op korten termijn den ministerraad advi seert met welke maatregelen saneering van den mijnbouw kan worden verkregen. In het adres wordt er op gewezen, dat naast een officieele loonsverlaging in 1931 en 1932 van 15 pCt. ook nog door aftrek van premies en dergelijke het loon verder is verminderd, terwijl in 1933 over 1.300.000 dairen geen loon werd uitgekeerd in verband met ingelegde verzuimdiensten. Daarnaast zijn ruim 7000 arbeiders ontslagen, staan groote groepen woningen leeg en verarmt door de verminderde koopkracht der mijn werkers de middenstand zienderoog. Aanvaarding van de loonsverlaging kan dan ook niet door de vertegenwoordigers der arbeiders worden geadviseerd, zoodat een staking het gevolg kan zijn, wanneer de regeering niet ingrijpt en maatregelen tot saneering der mijnindustrie treft. In dit verband wijst het hoofdbestuur er op, dat de Ned. Mijnwerkersbond nu reeds drie jaar lang verschillende regeeringsmaat- regelen heeft bepleit, die echter telkens wor- den afgewezen, terwijl de door hen voorge steld maatregelen intusschen wel door de regeeringen van andere mijnbouwdrijvende landen werden getroffen, met als_ resultaat, dat de goed-geoutilleerde Ned. mijnindustrie geleidelijk te gronde wordt gericht. TIJDELIJKE TARIEFSVERLAGING BIJ DE RIJKSTELEFOON VOOR HUUR- EN UURLIJNEN. Ter bevordering van het gebruik van huur- en uurlijnen bij de interlocalen tele foondienst wordt met ingang van 1 Juli a.s. de vergoeding voor het huren van een eigen interlocale telefoonlijn (een z.g. huurlijn) voor afstanden van niet meer dan 10 K.M. (le zone) en boven 5 K-M. (4e zone) tijde lijk met 20 pCt. resp. 25 pCt. verlaagd, zoo dat de verschuldigde kosten dan resp. 2400 en 12.000 per jaar zullen bedragen De kosten van het huren van een lijn ge durende één of meer achtereenvolgende dag uren (van 819 uur) over afstanden bene den 10 K.M. of boven 35 K.M. worden in verband hiermede tijdelijk evenredig ver laagd. DE JEUGD AAN HET WERK! De Jeugdraad van het N.V.V. heeft aan een aantal besturen van groote gemeenten een adres gezonden, waarin de speciale aan dacht van deze colleges wordt gevraagd voor den nood van de jeugdige werkloozen. Gevraagd wordt, bij het indienen van plan nen voor het uitvoeren van openbare werken volgens het bekende 60-millioenfonds voorat met de belangen van de werklooze jeugd re kening te houden. Dit zou, volgens het adres, op twee ma nieren kunnen gebeuren. Ten eerste door voor te shrijven, dat een bepaald percentage van de arbeiders bij deze openbare werken uit jeugdigen zou moeten bestaan, ten twee de door speciale jeugdploegen te vormen, die den halven dag werken en den halven dag speciaal vakonaerriebt verkrijgen. Op die laatste manier zou het mogelijk zijn, een dubbel aantal jongeren in het werk te be trekken, en tevens de vakbekwaamheid van de jonge Nederlandsche arbeiders te ver- grooten. In het adres wordt de aandacht gevestigd op de groote nadeelen, die uit de jeugdwerk loosheid voor de volksgemeenschap voort spruiten, o.a. de toenemende misdadigheid onder de jeugd en het gebrek aan geschool de arbeidskrachten, dat in de toekomst dreigt te ontstaan. VALSCHE MUNTERIJ. Te Nederweert (L.) is de laatste dagen valsch geld in omloop gekomen. Tot heaen werd op een valschen gulden beslag gelegd Deze draagt het jaartal 1931 en is zeer goed nagemaakt. 293, Geleidelijk werd het donkerder en donkerder om hem heen, Het schip en de appels verdwenen voor zijn oogen en hij zag een licht, het leek de maan welwat gek boomen? Nu opeens boomen, midden op zee? Ja, hij zag de maan duide lijk, en die boomen, dat waren zijn bekende knotwilgen, en hoor... het v.as of hij de rivier hoorde kabbelen. Op beide armen steunende keek hij verwonderd rond. 294. Maar hij zat op zijn eigen plekje het was avond ge worden de maan scheen... wat zouden ze thuis ongerust zijnhij moest in slaap zijn gevallen. Maar dan had hij al die avonturen maar gedroomd! Fijn was het toch wel geweest.. hdkon hij zich dat alles maar herinneren en opschrijven. Hoor! stemmen... Hij sprong overeind.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6