DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bayetiiksch Overzicht Japan's concurrentie op West-Europa. ^Buitenland No. 134 Zaterdag 9 Juni 1934 136e Jaargang Het eigenaardige is, dat deze concurrentie nog gesteund wordt door deelname van Westersch kapitaal. DE STAATSLEENINGEN. IVal vandaag dc aandacht trekt»i ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het mag genoegzaam bekend verondersteld worden, dtat het voor Nederland, wat be treft zijn textieluitvoer, met den dag moei lijker wordt tegen een land als Japan te eoncurreeren. Immers, de Japansche arbeider werkt tegen een loon van gemiddeld 30 tot 40 ct. per dag en is dan zeer tevreden. Vandaar ook, dat niet alleen Nederland, maar zelfs de geheele Westersche markt gebukt gaat onder de moordende Japansche concurrentie. Vooral ook Ned. Indië moest ineer begrijpen, dat invoer van Japansche ar tikelen het moederland vermoordt en het is mede zijn schuld, dat de armoe in Twente tot het hoogste is opgevoerd. Waar we ons in de kolommen uitsluitend bezighouden met de buitenlandsche toestan den, de verhoudingen onderling enz. willen den invloed van Japan op West-Europa in zijn geheel wat nader onder de loupe nemen. Bij een dieper onderzoek stuit men op een verrassend punt; het geld, de hulpmiddelen voor den strijd tegen het Westen verschaft het Westen zelf. De tijden zijn voorbij, dat de Japanner rollen muntgeld in papier ge wikkeld, voorzien van een bankzegel, als geld accepteerde of uitgaf. Thans wordt ieder overzicht van de Ja pansche financiën belemmerd door de ber gen Japansche papieren. Ieder jaar vertoont de begrooting een geweldig tekort. 932 mil lioen was het voor het jaar 1933/34 en niet tegenstaande de grootste spaarzaamheid zal het voor 1934/35 nog 785 millioen Yen be dragen. Hierbij moet men in het oog hou den, dat terwijl de waarde van de Yen in het buitenland met 60 pet. gedaald is, dit voor het binnenland slechts met 15 pet. het geval is. Voor het ontbrekende bedrag schrijft de regeering leeningen uit. De kern in dezen papieren stroom, de eigenlijke kapi taalkracht in de Japansche economie, vormt hoofdzakelijk Amerikaansch geld, dat hier ten nadeele van de Westersche economie wordt gebruikt om onzinnig goedkoope ar tikelen te exporteeren. Een voorbeeld: de Japansche gloeilampen hebben door hun ongelooflijk lage prijzen de Europeesch—Amerikaansche markt ver overd. Deze „Japansche" industrie bestaat echter uit de Dai-Nippon Electric Bulb Company en de Osaka Electric Bulb Manu- factury Company en beiden zijn de Osa ka Company met 57 pCt. van haar kapitaal afhankelijk van de Tokio Electric Com pany, die wederom met 58 pCt. van haar aandeelenkapitaal in handen is van de Ge neral Electric Company. Dit sehuifspellttje met aandeden heeft in Japan een hoogen graad van ontwikkeling bereikt. In Kaboeto-Tsjo, Tokio's Wallstreet, kan men, afgezien nog van het lawaai der houten klappers, waarmee de Japansche makelaars iedere koersnoteering doen verge zellen, nauwelijks een woord opgevangen, waaraan men eenig houvast heeft. Bovendien kan de Westersche invloed op de Japansche industrie niet in Yen en Sen uitgedrukt worden, daar het aandeelenkapi taal niet geheel betaald hoeft te worden en een betrekkelijk kleine kapitaaldeelneming dus een groofen invloed tengevolge kan heb ben De Japansche schatting betreffende vreemd kapitaal varieert tusschen de 65 en 114 millioen Yen. Doch ook dit laatste ge tal mag gevoeglijk te laag worden genoemd De electriciteitswerken. Aan de spits van de Japansche industrie staan de electriciteiltsondernemingen, die den eenigen natuurrijkdom van het land, de waterkracht, dienstbaar maken. In dezen tak van het economische leven wordt onder de leidende industrieelen hevig gestreden. Zoo werkt baron Mitsoei via de Shibauree Engineering Works samen met de General Electric Company, terwijl het Mitsoebi-con- cern, dat zijn naam „de drie diamanten" aan de hardheid van zijn drie stichters Iwa- saki, Kawata en Ihiskawa dankt, door de Mitsoebishi Electric Engineering Company aansluiting met de Westinghouse Corpora tion verkregen heeft. Hoe en of dezen weg het vreemde kaptaal verder in het Japan sche zakenleven doorgedrongen is, valt moeilijk afgezien van de samenwerking der Mitsoebishi. met de Libby Owens Sheet Glass company te bepalen. Bekend is echter, dat de Japansche bewapeningsindus trie onder leiding der Engelsche firma's Armstrong en Vickers werkt, die tevens een groot aantal aartdeelen van de Japan Steel Works in haar bezit hebben. Zooals algemeen bekend, streeft Japan hardnekkig naar expansie. Daarom zijn de leeningen, die de regeering in het buitenland aanvraagt, bijna nog belangrijker dan de deelneming van buitenlandsche ondernemin gen. De centrale voor deze leenir.gen is de Industriebank van Japan, die wel door de regeering gecontroleerd wordt, maar waar van een groot gedeelte van het kapitaal in buitenlandsche handen is. Reeds voor den oorlog trok deze bank veel geld naar Japan in de eerste elf jaren na haar oprichting 19001911 35 millioen ponu. Uit dien tijd dateert ook de relatie met de bankiers Kuhn, Loeb Co. In de laatste twee jaren stroomt het Wes tersche geld trager naar dit rijk. Toch be draagt volgens officieele opgaven het buiten landsche kapitaal 2.397 milliard Yen. Van Amerikaansche zijde hebben de ban kiers zich steeds geer voor Japan geïnteres seerd. Daaronder vindt men I. P. Morgan Co., I<uhn, Loeb Co., First National Bank. Maar ook Engeland heeft Japan niet verwaarloosd: N. M. Rothschild Sons en de Westminster Bank hebben ook op ver schillende leeningen ingeschreven. Zoo vloeide en vloeit het geld uit het bui tenland naar Japan, om de Japansche in dustrie in staat te stellen op de Westersche markt te kunnen concureeren. DE „PUTSCH" IN LITHAUEN. De regeering van Lithauen is gisteravond in haar geheel afgetreden. De President der Republiek Smetana heeft de domissionaire ministers met de afhandeling der lootpende zaken belast. Verhoor van Woldemaras. Omtrent de aanleiding en de aanstichters van de mislukte putsch-poging in Lithauen verkeert men nog steeds in het onzekere, zoo dat nog steeds tal van geruchten de ronde doen. Van officieëe zijde wordt medegedeeld, dat ®ij een verhoor Woldemaras alle schuld aan het gebeurde heeft ontkend. Hij zou tegen zijn wil naar Kowno zijn gebracht, waar men hem pas na aankomst van het vliegveld yaP. den gang van zaken op de hoogte zou •hebben gebracht. Men had hem verteld, dat er wijzigingen in de regeering zouden ko men en dat hij tot leider der nieuwe regee- J iwuci UC1 11 ring was uitverkoren. Hij heeft zich daar noch mee eens verklaard, noch zijn toestem ming gegeven. Toen hij echter vernam, dat de putsch ook tegen den persoon van den staatspresident was gericht, heeft hij zijn omgeving in den staf van het vliegercorps onmiddellijk dezen onzin afgeraden en zich sedert de vroege ochtenduren niet meer met dc zaak bcnioeid. Toen men bij hem erop aandrong, zich met de actie te bemoeien, had hij ruwweg verklaard: „Jullie hebt het potje op het vuur gezet, nu moet je maar zien, hoe je de brei slikt". Tenslotte verklaarde Wol demaras, dat hij zich geheel als geinterneer- de had beschouwd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat Wol demaras' houding na zijn landing te Kowno geenerlei activiteit had getoond. Bij zijn vertrek uit zijn verbanningsoord was zijn houding echter geheel anders geweest en had hij zich tegenover de hem bewakende beambten reeds als overwinnaar gedragen. Na zijn verhoor is Woldemaras in den loop van gisteren naar een provinciale gevange nis overgebracht. De plaats wordt geheim gehouden. Een communiqué over de Putsch. Omtrent de Putsch-van Woldemaras publi ceert het officieele Lithausche telegraafagent- schap een nieuw communiqué, van den vol genden inhoud: Naar wij vernemen, hebben in den nacht op 7 Juni militaire afdeelingen onder voor wendsel van een proefalarm hun kazernes verlaten. Een groep officieren heeft gepro beerd afdeelingen manschappen te winnen voor de ten uitvoerlegging van de politieke bedoelingen van deze officiersgroep. Al der gelijke pogingen konden direct, toen haar oogmerken duidelijk werden, worden verijdeld De afdeelingen werden naar haar kazernes teruggezonden. Onder voorzitterschap van generaal Ta- masauska is een commissie benoemd, welke deze aangelegenheid zal onderzoeken en de verantwoordelijke personen zal terechtwijzen 20 officieren zijn gearresteerd. In het leger wordt weer de gewone dienst verricht. Bij alle troepenafdeelingen heerschen orde en disci pline. De poging het politieke aanzijn van Lithauen een nieuwe wending te geven welke door zekere buitenlandsche factoren werden bevorderd, kan dank zij de vastberaden hou ding van den president der republiek, der regeering en van het leger worden onder drukt. OUD-STRIJDERS EISCHEN Onderhandelingen tusschen Frank rijk en Duitschland. Een districtscongres van oorlogs-invaliden en oud-strijders te Mühlhausen in Frankrijk heeft een resolutie aangenomen, waarin ten aanzien van Duitschland en Frankrijk di recte onderhandelingen van volk tot volk ver den geëischt, opdat de aanwezige geschil punten beter belicht zullen kunnen worden en men eerder *ot wederzijdsche concessies zal komen, alvorens de kwestie voor den Volkenbond worden gebracht. Ook ten aan zien van de volksstemming in het Saargebied acht de resolutie een dergelijke procedure ge- wenscht. Het congres eisch volledige inlich tingen omtrent de politieke, economische en agrarische gevolgen van de Saarstemming. Tenslotte werd erop gewezen, dat in de meeste Europeesche landen de generatie, die aan het front is geweest, aan het bewind is, en dat ook de Fransche oud frontstrijders de zaak van den vrede en Frankrijk onschatba re diensten kunnen bewijzen indien het land dat wil. DE S.A. MET VERLOF. „Welverdiende rust hoog noodig". De chef van den staf der S. A. Röhm, vaardigt het volgende bevel uit: Ik heb besloten een advies van mijn dok ters op te volgen en door een kuur te herstel len. In de afgeloopen weken zijn mijn lichaamskrachen ernstig aangetast door een pijnlijke zenuwslooping. Obergruppenfuhrer van Krausser zal mij vervangen. Het jaar 1934 zal de geheele kracht eischen van alle strijders der S.A. Ik beveel derhalve allen S.A. leiders eveneens reeds in Juni te beginnen verloven toe te staan. In het bizon der moeten de S.A.-leiders en -mannen, die in Juli dienst moeten doen in Juni voor ver lof in aanmerking komen. Daarom zal de maand Juni voor een be paald gedeelte der S.A.-leiders en -mannen de maand Juli voor de massa der S.A. de tijd van volkomen ontspanning en herstel zijn. Ik verwacht dat dan op 1 Augustus de S.A. weer geheel uigerust en gesterkt bereid zal zijn haar eervolle taak te dienen, welke volk en vade-'and van haar mogen verwach ten. Wanneer de vijanden der S.A. de hoop mochten hebben dat de S. A. van haar verlof niet meer of slechts ten deele zal terugkee- ren, willen wij hun deze hoop laten. Zij zul len metter tijd en in den vorm, welke noodig schijnt het daarop vereischte antwoord ont vangen. De S.A. is en blijft het lot van Duitsch land. BEZOEK VAN BARTHOU AAN LONDEN. Uit Genève wordt gemeld, dat het bezoek van Barthou aan Londen is vastgesteld op begin Juli. IERLAND LOS VAN ENGELAND. Verklaring van De Valera. Minister-President De Valera heeft giste ren voor den Landdag een verklaring afge legd over de onafhankelijkheids-beweging in Ierland. Hij zeide o.m.: „de afscheiding van den Ierschcn Vrijstaat van Engeland zal plaats vinden. Ierland is evenwel bereid voorkeursrechten op Engelsche artikelen toe te staan, wan neer Engeland Ierland soortgelijke voorkeur rechten toestaat. De Britten zijn als in dringers naar Ierland gekomen en het Ier sche Volk zal nimmer tevreden zijn, zoolang het door een buitenlandsche mogendheid zal worden overheerscht. De bezetting der Iersche havens door Britsche troepen beteekent de weigering van een der principieele rechten van een vrijen staat, n.1. zich te onthouden van een oorlog, waaraan hii niet wil deelnemen. De oppositie beweert, dat de Iersche regee ring bang is een republiek uit te roepen, maar de meerderheid van het Iersche volk is bereid de gevolgen te aanvaarden van 'n af scheiding van Groot Brittannië. MACDONALD's KIJK OP DICTATUUR. „Gelukkig het land, waar geen dictator heerscht." De News Letter, het veertiendaagsch or gaan van de nationale labourpartij, publi ceert een artikel van Ramsay MacDonald, waarin de premier schrijft, dat de democratie thens op een zware proef wordt gesteld. De dictator is, vergeleken met den democraat, een verlokkende figuur, maar, aldus Mac Donald, aangetoond kan worden, dat, indien een dictator de laatste drie jaren zijn wil aan Engeland had opgelegd, niet de goede resul taten van de nationale regeering zouden zijn bereikt, maar dat het land bezweken zou zijn onder de schuld en dat de werkloosheid nog zou zijn toegenomen. Het „bekvechten" der politieke partijen hebben wij tot een minimum teruggebracht. Dictatoren zijn opgekomen, omdat de par tijen in crisis-tijd geen oog toonden voor nationale belangen en als onhandelbare kin deren de democratie en de parlementaire regeeringen stuk sloegen. Als de ramp van een dictatuur over ons zou moeten komen, zou dit niet te wijten zijn aan de poseurs, die zwarte hemden dragen, maar aan de politieke partijen, die slechts aan hun eigen belangen denken. Enge partij belangen in onstabiele tijden als deze onder mijnen de fundamenten van den staat en een dictatuur is het onvermijdelijke gevolg. Een nationale regeering, waari nlabour voldoende vertegenwoordigd is, is het veiligste bolwerk tegen dictatoren. BOUWWERK INGESTORT. Arbeiders gedood en gewond. Nabij Huesca in Spanje is een in aanbouw zijnd bouwwerk ingestort. Het was een aqua duct, waaraan op het oogenblik van de ramp ongeveer zestig arbeiders werkten. Verscheidenen hunner verdronken. Het aan tal gewonden is groot. BOTSING TUSSCHEN SMOKKELAARS EN GRENSPOLITIE. In Polen. Gisteren is het bij Orzegow in de buurt van de Duitsch-Poolsche grens tot een ern stige botsing gekomen tusschen smokkelaars en grenspolitie. Toen de politie wilde optre den, begonnen de smokkelaars met steenen te gooien. Aan de sommatie der politie, dat de smokkelaars zich moesten verspreiden werd geen gevolg gegeven. Er werd toen van de vuurwapens gebruik gemaak. Twee perso nen zijn gedood. Het aantal gewonden is niet bekend. De meeste smokkelaars zijn ontkomen. De zaak wordt nader onderzocht. OOSTENRIJK VERBIEDT DUITSCHE BLADEN. Officieel wordt medegedeeld: De Weensche bondskanselarij heeft op grond van art. I der verordening van 12 Oc tober 1933 het indertijd uitgevaardigde ver bod van verspreiding van alle in het Duitsche Rijk verschijnende dagbladen en zekere pe riodieken in denzelfden omvang opnieuw voor drie maanden verlengd. De tegen be paalde bladen uitgevaardigde verboden van langeren duur vallen niet onder dit decreet. Overtredingen worden gesraft met 2000 schellingen boete of drie maanden arrest. OVEREENSTEMMING IN DE STAALINDUSTRIE? Kans in Amerika zeer groot geacht. De onderhandelingen van den leider der N. I. R. A., Generaal Johnson, met de ver tegenwoordigers der arbeiders en werkgevers in de staalindustrie zijn gistermiddag ver daagd tot Zaterdagmiddag, teneinde den ver tegenwoordigers tijd te geven tot overleg met hun organisaties. Het had gistermiddag, bij de verdaging der onderhandelingen, den regeering, om de partijen, die aanvankelijk scherp tegenover elkaar stonden, tot elkaar te brengen, kans op succes kunnen hebben. Johnson heeft reed medegedeeld, dat de werk gevers zijn voorstellen tot vermijding van de dreigende algemeene staking hebben aan vaard. Ook verschillende arbeiders hebben zich optimistisch uitgelaten en verklaard, dat de algemeene staking in de staal-indu- strie zeer goed afgewend zou kunnen wor den. Naar verluidt is men voornemens een paritetisch samengesteld scheidsgerecht in te stellen. De moeilijkheden. De regeering heeft onderhandelingen aan geknoopt met de leiders der staalindustrie en der vakvereenigingen, ten einde de drei gende staking in de staalindustrie te voor komen. Naar uit Cleveland (Ohio) wordt ge meld, is het aldaar tot nieuwe onlusten ge komen met stakende chauffeurs. Twee werk willigen zijn gewond. Een auto werd ver brand, terwijl verscheidene wagens van een berghelling zijn geduwd. NOODWEER IN SAN SALVADOR. Ramp van grooten omvang. De directie der Pan-Amerikaansche Lucht vaartmaatschappij heeft van haar vertegen- waardiger op het vliegveld te San Salvador radiografisch bericht ontvangen, dat San Salvador door een ontzettenden orkaan is geteisterd. Tal van gebouwen zijn gedeelte lijk verwoest. In de woonwijken zijn ver scheidene huizen geheel in puin gestort. Aan gezien de verkeersmiddelen volkomen zijn stilgelegd en de electrische centrale en de gasvoorzieningen niet werken, heeft de re geering zich genoodzaakt gezien den staat van beleg af te kondigen. Voor zoover be kend zijn tot nu toe bij het noodweer acht menschen om het leven gekomen. Het aantal dakloozen bedraagt 500. De schade wordt op anderhalf millioen dollars geraamd Japan's concurrentie op West- Europa. (Dag. Overzicht). De Braqueville is nog niet ge slaagd (Buitenland). Noodweer boven San Salvador^ (Buitenland). Moordenaar Dr. Arlosoroff ter dood veroordeeld. (Buitenland). Ierland los Van Engeland, zegt de Valera. (Buitenland). Geen conferentie HitierMusso- linie. (Buitenland). De toestand in Lithauen. (Buiten land). De alg. verg. der vereen, van vrijz. hervormden in Nederland op a.s. Dinsdag en Woensdag in de Harmo nie te Alkmaar. (Kerk en School). De koningin en de prinses in de Wieringermeer. (Stad en omgeving). Vergadering te Den Haag inzake het toeristenverkeer; motto Blijft in eigen land. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). DE MOORD OP DR. ARLOSOROFF. Een der verdachten ter dood veroordeeld. Na 33 zittingsdagen heeft de rechtbank gisteren te Jeruzalem vonnis gewezen in de zaak tegen de beide van den moord op Dr. Arlosoroff beschuldigden, Stavsky en Rosen- blatt. Stavsky werd ter dood veroordeeld, terwijl Rosenblatt. werd vrijgesproken. Een derde beklaagde, zekere Dr. Aba Achi Meir, was indertijd reeds wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Naar gemeld wordt, heeft Stavsky beroep tegen het vonnis aangeteekend. EINDELIJK REGEN IN AMERIKA. Nu weer te veel van 't goede. Hevige regenstormen en overstroomingen hebben in Zuid-Dakota en Iowa in Amerika minstens zoo ernstige schade aangericht als de droogte, die tot nu toe geduurd heeft. Te Yankton in Zuid-Dakota weroen twee perso nen door afknappende boomen getroffen en gedood. Vele huizen stortten in en van hon derden huizen werden de daken afgerukt Mijlen in den omtrek staan ae velden onder water en op tal van plaatsen moest de politie met booten hulp verleenen. LITWINOF VOOR EMBARGO OP WAPENS. Naar Zuid-Amerika. Litwinof heeft den voorzitter der commissie van Drie voor de Gran Chaco kwestie, den Mexicaan Najera, op de vraag of Rusland wil deelnemen aan het verbod van invoer van wapens en munitie, geantwoord, dat de Sov jet-regeering zich onvoorwaardelijk aansluit bij deze voorstellen en maatregelen in de ver wachting, daarmede bij te dragen tot het her stel van den vrede tusschen Bolivia en Para guay. JAPAN WORDT WEER STRIJDLUSTIG. Troepen-concentratie alom. Volgens de „North-Ohina Daily News" vergrooten de Japanners hun militaire be drijvigheid op de grens van Tsjahar en Jehol. Wegen en vliegvelden worden aange legd langs de grenslijn. Groote afdeelingen Japansche troepen zijn in Hoepeikwo in garnizoen gelegd. Terzelfder tijd wordt ge meld, dat Hoeloedao thans werkelijk defini tief is omgezet in een Japansche vloot-basis. Japan dirigeert op het oogenblik nieuwe troepen derwaarts onder voorwendsel van strijd tegen het wassende bandietendom. Hoeloedao vormt voor Japan een be langrijk strategisch punt, met behulp waar van Japan in staat zal zijn de hegemonie te verwerven over de geheele Noord-Chineesche kuststreek. Men meent te weten dat Hoeloe dao met een spoorweg verbonden zal wor den met Tsjaojan. waardoor het transport van troepen en munitie in Tsjahar en Soe- joean gemakkelijker zal kunnen plaats vinden. DUCE CONTROLEERT BROOD PRIJZEN. Alle goedkoope bakkers vermeld. Onlangs had Mussolini in een groote rede in de Kamer over den economischen toestand o.a. verklaard dat hij voortdurend de levens- middelenprijzen controleert en dat men in Rome heel goedkoop brood kan krijgen Hij zelf had het voor 1.30 lire het kilo gekocht. Een oude Romein, Salvio Pietro, groot be- wonderaad van den Duoe, schreef dezen een briefje met verzoek hem het adres van dien goedkoopen bakker te willen mededelen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2