Alkmaarsche Courant QemeetUecade*i Seui&eton Haar avonturier. Honderd Zes en Dertigste Jaargang. HAANDAG 11 JUNI ZUIDSCHARWOUDE. Dinsdag 12 Juni. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 10— Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Voordr. d. M. MeunierNagtegaal. 11.Or gelconcert F. Hasselaar, mmv. Nita v. Os—Pool, sopraan. 12.Om roeporkest olv. N. Treep. 2.15 Gr. pl. 2.30 Het Twentsch Dubbel Ge mengd Kwartet olv. C. Schildkamp. 3.4.Knipcursus. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radio-kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5.Verhalen voor kleine kinderen. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 7— Niet opgegeven. 7.30 Vioolrecital N. Roth. Aan den vleugel E. Veen. 8-Vaz Dias. 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest mmv. H. Viskil, tenor en „The Me- lodists". 10.Gr.pl. 11.Vaz Dias. 11.10—12.— Uit Hotel „Coo- mans" Rotterdam: Concert door het orkest „André Felleman". HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30— 12.Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. 2-Vrouwenuur. 3.4.Mode cursus. 4.15 Trioconcert en voordr. 5.45 Gr.pl. 6.Orkestconcert. 6.45 Gr.pl. 7.15 Lezing. 7.35 Orkestcon cert. 8.25 Vaz Dias. 8.30 Gitaar muziek. 8.40 Orkestconcert. 9 Toespraak. 9.10 Schlagermuziek 9.30 Voordr. 9.50 Gitaarmuziek. 10.Schlagermuziek. 10.20 Voor dracht. 10.35 Vaz Dias. 10.40 Schlagermuziek. 11.12.Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12.20 Orgelspel R. New. 12.50 Het Commodore Grand Orkest olv. J. Muscant. 1.50 Sport- reportage. 2.Midlanu Studio Orkest olv. F. Cantell. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Gr.pl. 4.50 Sport- reportage. 5.Het Owen Strijk kwartet. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.45 Sportreportage. 6.55 Purcell's cembalomuziek. 7.15 Duüsche le zing. 7.45 Het BBC-orkest olv. A Wood mmv. D. Oldham, tenor. 8.50 Lezing. 9.20 Ber 9.40 Cabaret programma. 10.40 Voordr 10.45 Dansmuziek, grpl. 10.50—12.20 LewStone en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 KEULEN, 456 M. 6.25 Grpl- 7.20 Orkestconcert olv. Folkerts. 12.20 Philh. orkestconcert o. 1. V- Keitel. 1.20 Weragkamerorkest olv. Keiper. 4.20 Weragorkest olv. Kühn. 5.40 Weragorkest olv. Buschkötter. 7.20 Blaasconcert. olv. Lange. 8.30 Uit Koningsbergen: Duitsche Avond mmv. het Königsb. Opera orkest o. 1 v. Kaestner. Regie: B. Reisner. 10.40—12.20 Silez. Gau-Sympho- nie-orkest olv. Mundry. ROME, 421 M. 8.35 Gr.pl. 9.05 Orgelconcert. 9.35 „La notte vene- ziana", spel van de Musset, met muziek. 10.05 Symphonieconcert, hierna gr.pl. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: DEUTSCHLANDSENDER, 1571 GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. HEEMSKERK. No. 135 1934 De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagavond ten raadhuize onder voorzitter schap van den heer Jhr. A. L. van Spengler Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten, waarin werd medegedeeld, dat de presentiegelden der raadsleden op 2 per vergadering zijn ge steld. De pensioenbijdragen moeten op de sala rissen van burgemeester, secretaris en ont vanger worden verhaald. De gezamenlijke arbeidersorganisatie^ ver zichten een soepeler toepassing der bagger- regeling te willen bewerkstelligen bij den minister. Gevraagd wordt de oude regeling van 4 schuiten tegen 54 cents weer in te voe ren. De voorzitter wees in dit verband op het ingekomen verslag van de commissie der 50 jWestfriesche gemeentebesturen van de 7 Mei j.1. gehouden alg. vergadering, waar deze zaak ernstig is besproken. B. en W. stelden voor, het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, daar de commissie er zijn aandacht aan besteedt. Aldus werd besloten. Vervolgens was aan de orde de benoeming van een nieuwen gemeentegeneesheer, belast met de armenpractijk wegens het vertrek van dr. Hoekstra, wien op voorstel van B. en W, eervol ontslag werd verleend onder dank zegging voor de vele en langdurige diensten der gemeente bewezen. De heer H. Wilmink, die de practijk van dr. Hoekstra heeft overgenomen, solliciteerde naar de opengekomen betrekking en B. en W stelden voor, dezen heer te benoemen. De heer Groen was wel voor de benoeming van. den heer Wilmink, maar wilde de vergoe ding eens bespreken, daar er volgens door den heer Groen ingewonnen inlichtingen zoo goed als geen armenpractijk bestaat in deze gemeente. Het Burg. Armbestuur betaalt on geveer voor alle armlastigen de contributie van het doktersfonds. De meerderheid van B. en W. was niet voor deze bespreking geweest, zeide de voor zitter. De practijk is echter niet zoo gering als de heer Groen dacht. De heer Groen heeft het evenwel gehoord van een der leden van het B. A. Er zijn bijna geen armen, die geen lid zijn van het dokters fonds. De voorzitter wees er op, dat het betalen door het B. A. een tijdelijke maatregel is. Er blijven andere armen ook over. Weth. Bekker zou wel eens willen onder zoeken bij het B.A., wie er niet hun contri butie kunnen betalen. Dan wilde spr. deze van de lijst schrappen en ten laste van de armenpractijk brengen. De voorzitter zeide, dat dokter Hoekstra reeds 2 jaar 20 te verlagen, en er bij de begrooting nog eens op terug te komen. De heer Kramer wilde het eens probeeren met het doen ontvangen der declaratie, dan kan men meteen zien, of er veel werk is. Daar na kan een salaris worden bepaald. Geen geneesheer zal salaris willen ontvan gen zonder er voor te werken. E)e voorzitter was van meening, dat een gemeentegeneesheer zonder salaris niet kon bestaan. Dan zou hij zich beschikbaar moeten stellen tegen een bepaald tarief en kon het ook wel eens niet meevallen. Het tweede voorstel van den heer Groen was hierna om het salaris op 51)0 te bepa len, wat door den voorzitter te ingrijpend werd geoordeeld. De heer Dijkhuizen stelde voor, het salaris aan te houden tot de volgende vergadering en inlichtingen in te winnen bij het burgerlijk armbestuur. Het eerste voorstel van den heer Groen werd daarna z.h.st. aangenomen. Hierna was aan de orde de vaststelling van het aantal opcenten op de personeele belas ting, daar het besluit om van 100 tot 240 op centen te heffen niet door Ged. Staten was goedgekeurd, omdat door deze heffing het aantal opcenten op alle aanslagen slechts 188 zou zijn, terwijl voorschrift is, dat drie maal de hoofdsom binnenkomt voor gemeen ten in dezelfde positie als deze. De heer Bekker wilde in beroep gaan bij de Kroon, wat volgens den voorzitter slechts papierverkladden was. Een episode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. 10) HOOFDSTUK VII. De kaarsen verlichtten het voorover gebo gen hoofd van Marion. De rosse gloed deed naar mooi profiel zoo teer uitkomen, dat haar gezicht Saxon fijner scheen dan van een madonne uit de Italiaansche school. En ter wijl hij verzonken was in aandachtige bewon dering, sprak zij: „U kent de gedichten van Dante? Is u wellicht in Italië geweest?" „Ja Marion antwoordde hij, even aarzelend voor hij haar naam uitsprak Het leek hem bijna heiligschennis, de bezitster van zulk een gelaat 'bij den voornaam te noe men. „Ik was in Italië, las er de oude dichters". Zij keek hem vol belangstelling aan. Hij vertelde verder: „Ik kwam van Tübingen en reisde door Duitschland naar Venetië. Een moeilijke reis die van een student een vechtersbaas zou ge maakt hebben, indien hij het al niet geweest was. Van mijn prilste jeugd af werd ik ge oefend voor krijgsman. Op den terugreis be zochten we, mijn oude vriend en ik, Weenen. Wij namen dienst onder Wallenstein, die juist keizer Ferdinand II had aangeboden aan leger van 20 000 man op eigen kosten ter beschikking te stellen, toen de Duitsche De heer Dijkhuizen wilde 12 opcenten op de heffingen leggen, dan komt men er ook. De mogelijkheid werd daarvan betwijfeld, maar er wordt niet op de wijze van heffing gewezen, alleen op de mindere opbrengst Er kon worden vastgesteld, dat de opbrengst 188 opcenten was, zoodat men er wel achter kan komen hoeveel er moet worden geheven om aan de 200 toe te komen. Dit zal worden ge probeerd. 6 Het kohier voor de hondenbelasting werd vastgesteld op 186 voor 62 honden. De heer Muller bracht de positie der transportarbeiders in deze gemeente ter sprake, welke buiten de steunregeling vallen, terwijl er in omliggende gemeenten voor hen wel een steunregeling is, zelfs in gemeenten, waar minder arbeiders zijn. Dat is zeer on billijk. Te Broek op Langendijk is de regeling nog kort geleden verlengd tot November. De voorzitter antwoordde, dat de regeling nier niet goedgekeurd is, omdat er gelegen heid bestaat de arbeiders in de werkverschaf fing te plaasten. In Noordscharwoude werkt ook een gedeelte in de werkverschaffing. Het loon zou wel hooger zijn als er minder arbei ders waren om mee te deelen. Verder is het een verschil met Broek op Langendijk, dat daar een groentenveiling is. De heer Kramer zeide, dat de transport arbeiders een rouleersysteem toepassen voor de tewerkstelling in de werkverschaffing. Maar bij dezen stand van zaken zou het niet mogelijk zijn, de arbeiders uit Zuidschar woude in den ploeg te houden, daar er, als er niet genoeg werd verdiend, niet eens een steunregeling was, waaruit het te weinig ver diende kon worden betaald. Ze.kunnen dus alleen maar naar de werkverschaffing. Volgens den voorzitter moest het aantal werklieden worden teruggebracht op een zoo danig getal, dat er een behoorlijk loon werd verdiend aan het spoor. E)e heer Kramer vond dit echter een onmo gelijkheid, daar men nooit kon weten hoeveel arbeiders er noodig zijn. Er wordt niet te wei nig loon verdiend, zeide spr., maar er is te weinig werk. Als de aardappelen niet naar de belt werden gebracht, zouden de arbeiders een goed stuk brood kunnen verdienen, maar nu dat het geval is, heeft men verleden jaar niet kunnen verdienen. De meerderheid van B en W. stond aan de zijde van den raad, zeide weth. Du Burck Het is wel eigenaardig, zeide spr., dat de steunregeling was ingetrokken, omdat men dacht, dat deze om de vorst was aange vraagd. De arbeiders worden hier achterge steld bij andere gemeenten, waar geen veiling is. St. Pancras heeft zelfs een steunregeling en een werkverschaffing. Weth. Bekker was ook voor de steunrege ling. De voorzitter herhaalde, dat het niet aan den minister of aan de gemeente maar aan de arbeidersorganisatie lag; die moet maatrege len nemen. De heer Dijkhuizen begreep ook niet, waar om Zuidscharwoude alleen is uitgesloten. Er moet een vraag worden beantwoord, merkte de voorzitter op, of er gelegenheid be staat de arbeiders in werkverschaffing te plaatsen en moet deze bevestigend worden beantwoord. De heer Kramer was echter van oordeel, dat dit ook in Noordscharwoude het geval moest zijn en toch is er een steunregeling voor eenige arbeiders. Ten koste van de Zuidscharwouder arbeiders zal de ploeg moeten worden ingekrompen. Na nog eenige besprekingen werd besloten nog eens een steunregeling aan te vragen. De her Groen bracht de kweekeling-onder- wijzer aan de U.L.O. school ter sprake en was van oordeel, dat een school zich eigenlijk moest redden als er niet genoeg leerlingen zijn om een derde leerkracht aan te stellen. De voorzitter lichtte deze zaak uitvoerig toe. Feitelijk profiteert de gemeente van de toestand, dat men zoo'n goede kracht op een lage vergoeding heeft kunnen aanstellen. Weth. Bekker was er tegen in verband met de financiën, evenals de heer Du Burck. De heer Kramer is wel voor goed onderwijs, maar vroeg zich af, of deze uitgaven mag worden gedaan. De discussie is wel goed, maar treft geen doel, daar Zuidscharwoude er niets over te zeggen heeft. Wethouder Du Burck wilde het aantal leer lingen verlagen door de buiten-leerlingen te weren of deze extra-schoolgeld laten betalen. De voorzitter was er verwonderd over, dat iemand zich nu zoo voor de gemeentefinan- ciën plaatst, terwijl voor eenige jaren de reserve niet op scheen te kunnen. De heer Groen wilde het U. L. Onderwijs niet sloopen. Het werk is voor de onderwijzer" echter niet bovenmenschelijk zwaar. De heer Dijkhuizen herinnerde aan den strijd voor de U.L.O. school en kon niet be grijpen, dat de heer Du Burck er als onder wijzer tegen was. De heer Jb. Kroon wilde de proefneming met de tewerkstelling van arbeiders in het kroon en de Oostenrijksche monarchie gevaar liepen Men had soldaten noodig". „O, u bent dus katholiek", onderbrak zij en het was duidelijk te zien, dat haar gelaat verstrakte. „Neen, trouwens het geloof deed weinig terzake. Onder Wallenstein vochten mannen uit alle landen van allerlei richting. Vele van zijn generaals, Pechmann en Hebro b.v., waren protestant. Avonturiers vragen niet naar godsdienst, maar vechten voor hem, die liet best betaalt". Zij luisterde aandachtig. Afkeuring en minachting stonden op haar gezicht te lezen. „Och", vervo'gde hij, als om zich eenigs- zins te verontschuldigen. „Wij hadden trou wens geen keuze. Wij waren in Weenen, in een herberg en werden lastig gevallen door eenige soldeniers.Er volgde een twist. Wij vochten dapper, maar de overmacht was te groot, zoodat wij spoedig gebonden waren. Na een dag opsluiting werden we ingedeeld bij de ruiters van Wallenstein. U ziet dus, dat wij ons niet opgaven als verdedigers van Zijne Meest Kaholieke Majesteit. Overi gens had ik mijn zin. Ik had altijd ge- wenscht in den krijgsdienst te gaan, maar mijn vader wilde, dat ik eerst verschillende universiteiten zou bezoeken omja, om niet heelemaal een leek et blijven en mijn moeder, u weet hoe vrouwen zijn, die hield mij liever heelemaal buiten hetkrijgsge woel". „En toen?" „Toen ging mijn oude vriend naar Wal- enstein en klaagde er over, dat zij een man van mijn kundigheden hadden ingedeeld als gewoon ridder. Hij heeft zeker overdreven, want ik moest bij Wa'lensteiu karnen Hii was vriendelijk, vertelde mij dat hij ook in 1 Venetië had gestudeerd, benoemde mij tot officier en mijn vriend tot wachtmeester bij hetzelfde escadron". „Dus uw oude vriend was eigenlijk uw bediende". „O, neen", haastte hij zich te antwoorden „Hij was veel meer mijn leermeester. Hij heeft mij alles geleerd wat hij van oorlog voeren weet. Overal heeft hij gevochten: in de Nederlanden, Bohemen, ItaliëEen man met meer ondervinding bestaat er niet. Men kan zich geen beter vriend denken". ,,En waar is hij nu?" vroeg Marion. Deze vraag bracht hem onverwachts tot het heden terug. Den gehee'en dag had hij niet aan. Melchior gedacht. Alleen in het ge vecht bij de poort had hij hem aan zijn zijde gemist. Waar was Melchior? Waar was hij zelf? Marion zag de plotselinge verandering van zijn gelaat, dat zich scherp afteekende in het kaars'icht. ..Buiten de stad!" Bij deze woorden kwam in haar oogen sveer de angstige uitdrukking, die slechts tijdens het verhaal van zijn levensloop een tijdlang was verdwenen. Zij waren zoo in het gesprek ongegaan, dat zij een kort oogen- blik hun benarde omstandigheden hadden vergeten. Zii zwegen beiden. Misschien was in het licht ontvlamhaai soldatenhart van den avontrier reeds een sprankje liefde ontvlamd voor deze mooie vrouw met haar donkere oogen. Bij het meisje echter was van een dergelijk gevoel geen sprake. Zeker, hij was een aan genaam orater. die haar in dezp moei'iik.- uren terzijde stond. Ook was zij niet blind 7.20 en 8-20 Gr.pl. 12.20 Pascal- orkest. 9.05 „La rabouïlleuse" spel van Balzac-Fabre 10.50 Dansmu ziek. —2.20 Concert uit rest. Wivex. 3.20 5.20 Omroeporkest o. 1. v. Grön- dahl. 8.05 Het Seelandsche Provin cie-orkest olv. Jensen. 9.05 Hoor spel 10.35 Omroeporkest o. 1. v. Gröndahl. 11.20-12.50 Dansmu ziek. 12.20 Salonorkest o.l.v. Walpot. 1.30—2.20 Gr.pl. 5.20 Omroep orkest olv. André. 6.50 Salonorkest olv. Walpot. 8.20 Symphoniecon cert olv. Kumps. 10.3011.20 Gr. pl. 484 M.: 12.20Gr.pl. 1.30—2.20 Salonorkest o. 1. v. Walpot. 5.20 Koorconcert. 6-35 Kamermuziek. 8.20 Gev. programma. 9.35 Om roeporkest olv. André en zang voordracht. 10.3011.15 Gr.pl. M. 8.30 „Das Marchen", spel van K. Götz. 9.05 Duitsch—Fransch Uitkwisselings concert olv. Henry Busser, mmv. Germaine Hoerner, zang. 10.40 en 11.05 Ber. 11.20 12.20 Concert uit München olv. Kloss. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35— 10.50, Daventry 10.5011.20, Lond. Reg. 12.20-16.50, Daven try 16.5024. Lijn 4: Keulen 10.3517.20, Deutschlandsender 17.2023.20, München 23.2024. vrije bedrijf stopzetten en definitief overal doen toepassen, daar de proef goed is ge slaagd. Dit heeft de aandacht van B. en W. Daarna sluiting. De raad kwam Vrijdagmiddag 2.30 uur voltallig bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Ingekomen was een verzoek van den heer J Th. v. d. Maai, woonachtig aan de Mar- quettelaan om een voor zijn perceel gelegen sloot van gemeentewege te rioleeren. B. en W. stelden voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer de Vries verzocht de raad om het verzoek in te willigen, eenerzijds op grond dat de financieele draagkracht van adres sant om dit zelf te bekostigen gering is en anderzijds dat bij rioleering door de ge meente de daaraan verbonden kosten draag lijk zijn .en het aspect daar ter plaatse van den weg verbeterd wordt. Ook de heer N. Henneman Gz. sprak ongeveer in gelijke geest, temeer daar adressant niet ongenegen is in de kosten voor een gedeelte bij te dra gen. De voorzitter deed opmerken dat de ge meente Heemskerk een commissie bezit welke toezicht houdt op een goede waterafvoer Op grond hiervan stelde spr. toch voor het verzoek voor kennisgeving te doen aannemen en in handen van genoemde commissie te stellen welke dan binnen niet al te langen tijd rapport zal uitbrengen. Goedgevonden. De heer P. de Groot vroeg verlenging van termijn van ontruiming eener perceel in de Stuartstraat welk pand reeds vroeger door de raad onbewoonbaar was verklaard. Wij konden uit het artwoord van den voor voor het feit, dat hij een groote, knappe jonge man was, maar ondanks zijn studie was hij een fortuinzoeker. Hij vocht voor soldij en niet voor een ideaal, niet voor zijn vaderland of zijn geloof. Hij was een gewo ne huurling, iemand voor wien zij nooit res pect zou kunnen voelen. Zij wist immers van haar vader hoe on betrouwbaar deze huurlingen waren. Van daag voor den een. morgen voor een ander Als zij geen soldij kregen, vochten zij niet, liepen desnoods over naar den vijand. En dan een protestant, in het leger van Wallen stein. den bevelhebber van den Katholieken keizer. De afstand tusschen hen was zoo groot, dat zij in geen geval eenige toenade ring zou kunnen dulden. Zoo zaten zij zwijgend tegenover elkaar De gevoelens werden somberder. ,.Ik maak mii bezorgd over mijn oom" verbrak Marion eindelijk de stilte. „De keizerlijke officieren hebben de rijkste burgers gevangen genomen Zij zullen tegen een f'inken losprijs zeker vrijgelaten wor den". ste'de Saxon haar gerust. „Zij worden uitstekend behandeld. Dat is eigenbelang Het bezit is het doel van den oorlog. Zoo was het voor drie eeuwen in den tijd van Dante. zoo zal het na drie eeuwen nog zijn De middelen veranderen, doch het doel bliift. Vroeger vocht men met handwapenen en ka tapulten. nu met kanonnen, bussen en pisto len en de hemel weet waarmede de rmmschen elkander 'ater zullen vernietigen. Wallen stein. de artillerist, was de man die het ge schut op den voorgrond plaatste en de dis- cip'ine invoegde De krijgskunst zal steeds oori'Jtgaan maar het doel van den <mrlo<> zal hetzelfde blijven door alle eeuwen heen zitter niet opmaken of het verzoek al dan niet ingewilligd zal worden. De volgende punten der agenda waren zoo goed als hamerstukken met uitzondering van punt 7, luidende: „Voorstel wijziging verordeningen op openbare vermakelijkhe. den". B. en W. hadden voorgesteld aan Ged. Staten te verzoeken deze heffing met 100 pCt. te verhoogen en reeds beschouwde de voorzitter dit voorstel als te zijn aangeno men. Zonder h. st. toen de tongen hiervan, loskwamen. Aan het einde der discussie werd het voor stel in stemming gebracht met het resultaat dat het met 2 voor en 9 stemmen tegen ver werpen werd. Het kohier hondenbelasting wees een be drag aan van ruim 460. Rondvraag. De heer P. Klaasse bepleitte het nut aan alle raden onzer provincie om instemming te betuigen met het plan ieder een hoe ook geïsoleerd te laten aan sluiten op het waterleidingnet. De voorzitter zegde zijn medewerking toe., KORTE BERICHTEN. Ondanks de speciale surveillance, wel ke de Amsterdamsche politie heeft ingesteld om de baldadige alarmeeringen van de brandweer tegen te gaan, bedroeg het aan tal van die meldingen in de maand Mei niet minder dan 90. Met maximum was 87, zoo dat thans een record is bereikt. Te ]s-Gravenhage is overleden de kolo nel-titulair der Kon. Marechaussee F. C. A. van der Minne. Het doel van den oorlog blijft het bezit". „En dan de oorlogen om het geloof?" „Mijn lieve freule, het blijft allemaal het zelfde. De protestanten vechten thans voor hun geloof, maar de kern der zaak is toch het bezit: hun kerken, hun kerkelijke goede ren en hun landerijen. De katholieken rede neeren: het zijn oorspronkelijk katholieke goederen Zij moeten aan ons terugkomen. E)e protestanten: het zijn onze goederen en zij blijven het, al zijn wij protestant gewor den". „Voor u is het gemakkelijk genoeg; hoo- gere opvattingen kent u niet. Een huurling, die voor geld vecht, laat alles koud". Zij verborg haar minachting niet. „Als handwerk is het evengoed als elk an der, alleen iets gevaarlijker en daardoor aan trekkelijker voor een avonturier". „En wat doet u nu?" vroeg ze. „Ik ben zoo'n beetje voor Wallenstein aan het rondreizen. Hii wacht na zijn ontslag rustig in zijn prachtig paleis te Praag de komende dingen af". „Dus u bent een spion?" „Inderdaad, Marion", en nu aarzelde hij niet haar naam uit te spreken. „Maar ook een spion kan soms iets goeds doen". „U hebt mij tenminste het leven gered", maar oF'hoon zij bèm daarvoor dankbaar was. onderdrukte zij haar minachting niet. Zij wilde het zich zelf niet bekennen, hoe gaarne zij in hem inolaats van een verachte- 'i'ken spion een ede'en redder gezien had. Dat hii zich voor zijn levenswijze in het ge heel niet scheen te schamen was nog het allerergste. Zün moraal lag buiten haar be- vMtingsvermogen. De stilte werd drukkend. De kleine vleug van ongewekthe'd was totaal verdvenen De kritieke to°~*™d voroomhe'-de a'les. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5