DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Minister Göbbels in Warschau. De Eerste Kamer keurt de begrooting van het Zuiderzee-fonds goed. üxujdiiksch Ovemcht het nat.-soc. Duitschland als factor van den Europeeschen vrede. OSidtwlcmd No. 138 Donderdag 14 Juni 1934 136e Jaargang Uit het Parlement Voorbereidende maatregelen worden getroffen voor de inpoldering van den N.-O, Polder. Wat doet Göbbels in Polen? DE BETALINGEN AAN DE VER. STATEN. Frankrijk, België en Tsjecho- Slowakije weigeren. KOSTBARE NAZI-PROPAGANDA. Enorme geldsommen. Wai vandaag de aandacht trekt,.*, AARDBEVING IN DE APENNIJNEN. Paniek onder de bevolking, doch slechts geringe schade. IN VOLLE ZEE VERBRAND EN GEZONKEN. Zeventien man vermist. ONMENSCHELIJKE ZIGEUNERS TRUC. Het meisje, dat „bloed" zweette. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk» kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen DEN HAAG, 13 Juni 1934. Het heeft heden in de Eerste Kamer ge spannen. Ten slotte is intusschen alles be hoorlijk in kruiken en kannen gekomen, zij het ook, dat daarvoor een stemming noodig is geweest. Het betrof de Begrooting van het Zuider zeefonds voor dit jaar. In zijn memorie van Antwoord had minister Kalff zeer duidelijk laten blijken, dat goedkeuring van deze be- frooting ook inhield een aanvaarding van et voornemen der regeering om met de in poldering van de Zuiderzee voort te gaan, daar er een post was uitgetrokken voor voor bereidende maatregelen voor de inpoldering van den Noord-Oostelijken polder. De bespreking hierover was ingeleid door den heer Van den Bergh (lib.), die in een be knopte maar zakelijk gehouden en duidelijke rede had uiteengezet, dat zijn fractie wel voor het ontwerp zou stemmen, doch zich de vrij heid voorbehield om over de vraag van de voortzetting der inpoldering van de Zuider zee, waartegenover hij nogal sceptisch staat, gelijk men weet, een ander oordeel te vellen Na hem plaatste zich de heer Van Citters (a.r.) zich achter het steeds meer in gebruik komende spreekgestoelte en hield daar een uitvoerig betoog dat het op het oogenblik werkelijk financieel niet verantwoord zou zijn om het groostche werk voort te zetten. Hij cijferde zijn hoorders voor, dat de'Wie- ringermeerpolder, die meer dan 100 millioen heeft gekost, zijn geld op geen stukken na opbrengt en aan den staat een rentelast van 10 millioen kost. Hoe zal het gaan met den nieuwen polder? Die vraag klemt te meer, nu bij de aanstaande Rijksbegrooting het spoorwegtekort stijgt, het 60 millioen plan moet worden uitgevoerd en de belastingen niet hooger kunnen worden opgevoerd. Wan neer we onzen gouden standaard willen handhaven, moeten we in de eerste plaats zorgen, dat onze leeningsdienst behoorlijk wordt geconsolideerd. Aan het slot van zijn zeer goed gedocumenteerde rede vroeg de heer Van Citters naar de plannen der regee ring om in den Wieringermeerpolder een soort van kolonie te vormen van herwaarts gevluchte Duitschers. Er mogen niet te veel vreemdelingen naar ons land worden gelokt en veel sterker dan 250 man mag zoo n ko lonie niet tellen. Vrijwel aan zijn zijde schaarde zich de heer De Savornin Lohman (c.h.), die over wegend bezwaar had tegen een principieele uitspraak op dit oogenblik omtrent de ont worpen nieuwe inpoldering. Erkent de minis ter de moreele vrijheid van de Staten-Gene- raal om straks over een definitief voorstel tot drooglegging te beslissen? De heer Van Sasse van IJsselt (r.k.) acht te zich geroepen te verklaren dat als hij voor de begrooting stemt, hij nog niet zijn stem geeft aan de drooglegging. Hij vreesde dus zijn stem niet aan de begrooting te kunnen geven. De minister van waterstaat, de heer Kalff heeft in zijn antwoord in de eerste plaats na druk gelegd op de wenschelijkheid om te zorgen, dat, als er betere tijden aanbreken, we over voldoenden grond voor graanbouw beschikken. De kosten van de nieuwe inpolde ring meende hij te kunnen inperken tot 110 millioen en hij verzekerde, dat de regeering de finantiteele positie van ons land sterk ge noeg acht om een dergelijke uitgave te dra gen. Dus handhaafde hij de bedoeling van het ontwerp. De kolonie in den Wieringer- waard te stichten zal niet meer dan 250 a 300 menschen tellen en van tijdelijken aard zijn. Met de optimistische opvating des minis ters konden de heeren Lohman en Van Citters alsmede de heer Blomjous (r.k.) zich niet vereenigen en zij weigerden hun stem aan de begrooting te geven. Dat scheen er leelijk uit te zien, wanneer de sprekers hun partij - genooten achter zich hadden. Dit bleek evenwel niet het geval te zijn, de heer Polle- ma (c.h.) toch maakte zich tot tolk van ver moedelijk de meerderheid van de Kamer door zijn vertrouwen uit te spreken in den geest en het beleid van de huidige regeering Wat de toekomst ons zal brengen, weten we niet, maar we behouden onze vrijheid om naar bevind van zaken te handelen, thans gaat het niet aan 'n beslissing te nemen over zaken die in de onbekende toekomst liggen. Na nog wat discussie heeft de Kamer ten slotte met 26 tegen 4 stemmen de be- grooting goedgekeurd. Tegenstemmers wa ren dë hier boven genoemde sprekers: Lohman, Van Sasse van IJsselt en Blomjous alsmede de heer Van der Hoeven (c.h.). In de voormïddagvergadering heeft de Kamer hare goedkeuring gehecht aan een wijziging van de Comptabiliteitswet, het ont werp betreffende de credietverleenging aan den Middenstand, een wijziging van de Kan selarijwet, rakende de geldigheidsduur der paspoorten, en wijziging der woningwet, waarbij de regeering de bevoegdheid werd gegeven in hoogste instantie te besluiten in zake den bouw van arbeiderswoningen, waar door het mogelijk zal zijn door versobering woningen te bouwen, welke ook voor arbei ders met lager loon bereikbaar zullen zijn. De heeren Rugge (s.d.a.p.) en Van Emb- den (v.d.) opperden bezwaren tegen dit laat ste punt, de eerste achtte de volksgezondheid in gevaar, de Amsterdamsche hoogleeraar betoogde, dat onnoodig inbreuk werd ge maakt op de autonomie der gemeenten. Minister Slotemaker de Bruine heeft bei de sprekers afdoende te woord gestaan, waar na het voorstel is goedgekeurd met 25 tegen 12 stemmen. Tegenstemmers waren de soc. democraten, de vrijzinnig-democraten en de heer De Bruin (r.k.). De Kamer is weder tot 26 Juni uiteenge gaan. Dr. Göbbels, de Duitsche rijksminister van propaganda, is gistermiddag per vliegtuig naar Warschau, de Poolsche hoofdstad, ge vlogen en heeft daar voor de vereeniging van intellectueelen een rede gehouden over „Het nationaal-socialisme in Duitschland als factor van den Europeeschen vrede". Het nationaal-socialisme, aldus sprak de minister, is een typisch Duitsch verschijnsel, gebonden aan het Duitsche karakter, den Duitschen volksaard, de Duitsche geschiede nis. Het bezit niet, zooals vaak wordt ge dacht, het eerzuchtig verlangen om zijn ar beidsveld tot buiten de grenzen van het Duitsche rijk te doen uitstrekken. Het verge noegt zich met de volbrenging van zijn taak binnen de Duitsche grenzen. Op het natio naal-socialisme past het woord, dat Musso- Mui eens van het fascisme sprak: „Het is geen exportgoed", en voor zoover het Duitsche rijk politieke betrekkingen met het buiten land aanknoopt, doet het dit evenals elk ander land. De moderne staatsinrichting in Duitsch land is een soort veredelde democratie, waar in autoritair geregeerd wordt, zonder dat het parlement den volkswil kan vervalschen en onvruchtbaar maken. Onze revolutie was een opstand van de vastberadenheid tegen de politieke verslapping, en met vertrouwen ziet het Duitsche volk thans weer de toe komst tegemoet. De klassetegenstellingen hebben plaats gemaakt voor een volksge meenschap. De minister gaf vervolgens een schildering van hetgeen in de afgeloopen 17 maanden door de nationaal-socialistische regeering is tot stand gebracht en vergeleek daarmee het marxisme en communisme. Door de asociale dragers van deze denk beelden, zoo vervolgde hij, van de volksge meenschap uit te sluiten en hen in concen tratiekampen weer tot nuttige leden der menschelijke samenleving te trachten op te kweeken, hebben wij een daad van nood weer verricht, welke met het oog op de grootte van het acute gevaar toch nog met humane middelen ten uitvoer is gebracht. Wat beteekent het ten slotte, wanneer een paar duizend asociale individuen worden vastgehouden, opdat een volk van 66 miilioen het leven terugkrijgt?, De nieuwe staatsvorm in Duitschland heeft geen andere bedoeling, dan Duitschland met eigen middelen te verlossen van de crisis en daarmee de zorgen van de geheele wereld te verlichten Ook met betrekking tot het Joodsche vraag stuk behoeven wij de waarheid niet te schu wen. Men moet zich indenken, dat voor wij aan het bewind kwamen, de Joden in Duitschland het geheele cultureele leven be ïnvloedden, dat zij over het grootste deel van het roerend en onroerend kapitaal be schikten, dat zij pers, litteratuur, tooneel en film zonder beperking in de hand hadden, dat zij b.v. in Berlijn 75 procent vormden van de artsen en advocaten, dat zij door overdreven pachteischen den landbouw aan den rand van den ondergang hebben ge bracht, dat zij de openbare meening uit maakten, invloed hadden op de beurs, het parlement en de partijen en slechts 0.9 pro cent van de bevolking vormden. Wij wen- schen en verwachten, dat de eerlijke strijd om de waarheid niet door gruwelverhalen en leugens van. emigranten vergiftigd wordt. Het nationaal-socialisme wil den staats vorm van andere landen niet ondermijnen, zooals vaak beweerd wordt. Wij hebben genoeg aan onze binnenlandsche proble men en hebben respect voor elk ander volk, dat zich een bestuur kiest volgens zijn ka rakter en zijn taak. Het nationaal-socialisme heeft geen inter nationale zending in agressieven zin te ver vullen. Wij, jeugdige Duitschers, zijn ervan doordrongen dat geen enkel vraagstuk in Europa een oorlog noodig maakt. Wij zijn geen geslacht van sabelrammelaars en ver overaars. Wij achten het juist misdadig te meenen, dat de schade van den wereldoorlog eventueel door een nieuwen oorlog zou moe ten worden weggenomen. De goede verstandhouding met Polen is een bewijs, dat het Adolf Hitier en zijn re geering ernst is om de volken te verzoenen en de tegenstellingen te overbruggen, die Europa aan den rand van den ondergang hebben gebracht. Ook onze uittreding uit den Volkenbond en ons vertrek van de ontwapeningsconferen tie vormde hiermede geen tegenstelling. On derhandelen kan een land slechts met mogend heden die het zijn eer laten en behandelen op grond van rechtsgelijkheid. Verdient een volk, na een verloren oorlog, dat het wordt prijsgegeven aan de verach ting en afwijzende koelheid der overige wereld? Duitschland wil medewerken aan het edele werk van den vrede. Altijd nog strekt het de hand uit naar zijn vroegere vijanden, die het tot zijn vrienden wil maken. Vol bange bezorgdheid vraagt de wereld: Wanneer wordt deze hand gegrepen? Wat doet Göbbels eigenlijk in Polen? Deze vraag is niet gemakkelijk te beantwoorden en wij kunnen slechts gissen. Wanneer wij deze vraag trachten te beantwoorden, dan den ken wij in de allereerste plaats aan de positie van Duitschland t-o.v. de andere landen. Duitschland toch is vrijwel geïsoleerd. Geen enkel land kan men eigenlijk den vriend van Duitschland noemen; integendeel, overal ziet men pogingen, om verbonden te sluiten, om overeenkomsten te sluiten, doch overal ook merkt men, dat Duitschland vrij syste matisch wordt uitgeschakeld Zou het nu zoo vreemd zijn, als Duitsch land nu probeerde toenadering te zoeken? Wij hebben reeds bericht van een toekom stige ontmoeting tusschen Mussolini en Hitier ('t schijnt, dat Mussolini voor die ontmoeting nog niet al te veel voelt!), wij hebben gezien, hoe Rusland door meerdere landen erkend wordt, wij weten de houding van Frankrijk t. o. v. Duitschland, wij weten, hoe men in Oostenrijk over het Hitlerisme denkt, en als wij dat allemaal bedenken, dan is het niet zoo heel vreemd, dat een poging wordt gedaan, om op beteren voet te ko men met Polen. De vraag is echter, of de rede van Göbbels in dat opzicht wel gelukkig geweest is. De Joden in Polen althans zijn al begonnen met een actie tegen Göbbels. De Joodsche bladen hadden bijvoorbeeld boven hun artikels, waarin de komst van Göbbels werd bespro ken, met groote letters gezet „Weg met het Hitlerisme"; „weg met de rassenpolitiek" en nu na bovengenoemde rede zullen de Joden nog wel meer reden tot critiek hebben op Göbbel's bezoek. Opvallend is het ook, dat president Pil- soedski bekend heeft laten maken, dat hij sinds een paar dagen ziek is en niemand (dus ook Göbbels!) kan ontvangen. Men ziet. als Duitschland toenadering tot Polen wenscht, dan staan de kansen op 't oogenblik verre van gunstig. Het Amerikaansche Staatsdepartement heeft gisteren den tekst gepubliceerd van de nota's, die Frankrijk, België en Tsjecho-Slo- wakije aan de Amerikaansche regeering heb ben gericht. Alle drie regeeringen verklaren, dat zij den Vrijdag a.s. vervallenden termijn hunner schulden aan de Vereenigde Staten niet zullen voldoen. Frankrijk weigert nu reeds voor de vierde maal zijn schuld te delgen en verklaart op nieuw, niet te zullen betalen zoolang de schulden niet zijn herzien volgens het voor beeld van Lausanne, want het Hoover-mora- torium en de overeenkomst van Lausanne hebben het Frankrijk onmogelijk gemaakt, aan zijn verplichtingen te voldoen. In een reeks artikelen, opgenomen in het officieele orgaan der Zweedsche regeering, „Sozial Demokraten" wordt een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de nationaal- socialistische en derhalve ook anti-Joodsche propaganda, welke door Duitschland in het buitenland wordt gevoerd en de enorme geldbedragen, welke hiermede blijkbaar zijn gemoeid. Nadat het internationaal net der nazi activiteit is beschreven, geeft het blad een opsomming van de bedragen, welke door het propaganda-centrum onder leiding van den minister van Volksvoorlichting, dr. Göbbels, in het buitenland aan propaganda ten koste worden gelegd. Zoo wordt medegedeeld, dat tot dit doel een bedrag van niet minder dan 15 millioen mark is besteed in Oostenrijk, 5 millioen in Tsjecho-Slowakije, 1,5 millioen in Nederland, 750.000 mark in Zwit serland. In Zweden ontvingen aldus het blad de nazi-propagandisten 500.000 mark, in België 700.000, in de Baltische Staten 500.000, in Denemarken en Finland 200.000 en in Roemenië 500.000 mark. Naar Centraal- en Zuid-Amerika hebben reeds 2 millioen mark hun weg gevonden, terwijl in de Ver. Staten en Canada de nat.- soc. reclame reeds 4 millioen mark gekost heeft. Het blad heeft de bedragen voor En geland en Frankrijk niet gespecificeerd, doch het meent te mogen aannemen, dat deze bui tengewoon groot zijn. De subsidies welke door particuliere nat.- soc. organisaties zijn verleend, zijn in de bo vengenoemde bedragen niet begrepen. Voorts wordt vermeld, dat geen enkel land thans nog vrij is van de z.g. nationaal-soc. cellen, die eveneens vanuit Duitschland wor den gefinancierd. Vervolgens wordt speciaal de aandacht gevestigd op de werkzaamheden van Duit sche scheepvaartmaatschappijen in het bui tenland, die volgens het blad centra van propaganda vormen, hetgeen o.m. zou blij ken uit het feit, dat ondanks den algemeenen teruggang in zaken, haar personeel in be langrijke mate is toegenomen. Men kan van meening zijn, dat de Duit sche reputatie in het buitenland wellicht beter ware gediend, wanneer de belangrijke geldsommen, die met deze propaganda ge moeid zijn, gebruikt zouden worden ter af lossing van Duitschlands buitenlandsche schulden. ARISCH PROGRAMMA VAN „DER STURMER" Madagascar als Joodsche staat. Op last van Julius Streicher, den be kenden nationaal-socialistischen leider in Frankenland en hoofdredacteur van „Der Stürmer", mogen geen wetenschap pelijke lezingen meer gehouden worden over rasvraagstukken, omdat deze een funesten invloed hebben op de nationaal- socialistische werel dbeschouwing. In het besluit wordt gezegd, dat man nen van wetenschap niet over voldoende kennis en eerlijke overtuiging beschik ken, en dat daarom hun lezingen eer» gevaar zijn voor de waarachtige natio naal-socialistische overtuiging. In het laatste nummer van „Der Stürmer" wordt door Julius Streicher een internationaal Arisch programma ontwikkeld, dat de volgende hoofdpun ten bevat: Wederinvoering van het Ghetto, on- meedoogende Joodsche economische boycot, Arische contröle op de pers, radio, nieuwsbureaux, beperking van de burgerlijke rechten van personen, die tot in den vierden graad een Joodschen voorvader hebben; confiscatie van alle Joodsche eigendommen; de volledige wettelijke en maatschappelijke elimina tie van Joden in alle Arische landen; publicatie van de namen der gedoopte Joden; van Joden, die hun naam veran derd hebben; en van hen, die Joodsch bloed hebben. Ontbinding van de „Al- liance Israëlite Universelle" en van alle vrijmetselaarsloges. Voorts acht „Der Stürmer" het noodig om een groot gebied aan te wijzen, waar in de Joden onder toezicht van Ariërs ee.. staat kunnen vormen. De Joodsche bevolking over de geheele wereld, met inbegrip van half-Joden, gedoopte Joden en Joodsche vrijdenkers, wordt door het blad op 30 000000 geschat. Daar Pales tina te klein is voor een dergelijk© he- Göbbels te Warschau. (Dag. Over zicht.) Schip in volle zee verbrand en gezonken. (Buitenland.) Einde van het Belgische politie- schandaal. (Buitenland.) Hitier bij Mussolini. (Buitenland.) Het geheimzinnige Amerikaan sche vliegtuig-ongeluk. (Lucht vaart.) Huisje in Rotterdam ingestort. (Binnenland.) Ernstig ongeval nabij Mijdrecht. (Binnenland.) Algemeene vergadering te Gronin gen van de A. N. V. V. (Binnenland). (Zie verder eventueel taaiste berichten). vclking, stelt het voor om Madagascar ter beschikking te stellen. „VIVA MUSSOLINI!" Fascistische demonstratie Malta. op Uit Malta wordt aan de „Manch. Guar dian" gemeld, dat een vijftig Italiaansche toeristen voor Malta's monument voor hen, die bij de groote belegering van 1565 zijn gevallen, het fascistenlied „Giovinezza" heb ben gezongen en daarna „Viva Mussolini" riepen onder luid handgeklap. Dit verwekte groote verontwaardiging. Het incident had plaats vóór het commissariaat van politie. Italiaansche toeristen hielden ook een troep Maltezer schooljongens aan en een dezer toeristen spelde, na te hebben uitgeweid over Italië's grootheid, een fascistisch insigne op de borst van een der jongens en verklaarde: „Op Malta heeft men een Mussolini noo dig". In het Toscaansch-Emilaansche gebied der Apennijnen is gisterochtend een krachtige aardbeving waargenomen. Van de bevolking maakte zich een wilde paniek meester. De aangerichte schade zou echter slechts gering zijn en zich beperken tot een lichte beschadi ging van een paar nieuwe gebouwen. Het ob servatorium te Prato in Toscane meldt, dat de haard van deze aardbeving zich bevond op ongeveer 100 K.M. afstand ten Noord- Oosten van Prato, d.w.z. in de streek tus schen Spezia en Medona. Ook te Savona, Padua en Salso Maggiore heeft men hevige aardschokken gevoeld. Ook hier zou de scha de slachts zeer gering zijn. De kapitein van het Amerikaansche s.s. „Zacapa heeft draadloos medegedeeld, dat hij den gezagvoerder en zestien leden der bemanning heeft gered van het Noorsche s.s. „Knut Hamsun", dat in de Caraïbische Zee in brand is gevlogen en gezonken. De eerste officier en nog zestien leden der bemanning worden vermist. De „Knut Hamsun", een boot van 5272 bruto-registerton, behoorde toe aan de reede- rij Olaf Orvic te Bergen in Noorwegen. Zij bevond zich met een lading salpeter op weg van Iquique in Chili naar Jacksonville in de Vereenigde Staten. In de nabijheid der kust van Honduras brak brand uit in de lading, die ondanks alle pogingen der bemanning niet kon worden gebluscht. Op een dorpskermis in Roemenië is een „bloedzweetend meisje", dat door zigeuners tegen entree werd vertoond, plotseling be wusteloos ineengezakt. De patiënte werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar de artsen tot hun verbazing constateerden, dat het roode vocht, dat als zweet door haar huid werd af gescheiden, een hoog percentage kaliumper- manganaat bevatte. Spoedig bleek, dat het meisje als vierjarig kind uit Zevenburgen was ontvoerd en sedertdien steeds eten had gekre gen, waarin een hoeveelheid van mangaan- zout was gemengd. Het geheele lichaam en ook de zweetklieren waren er ten slotte mee doortrokken, hetgeen een verklaring is voor de roode transpiratie, die de verbazing heeft gewekt van zoo vele kijklustigen. Het meisje bevindt zich thans in de universiteitskliniek te Boekarest. De zigeuners, die op deze onge bruikelijke wijze een mensch tot voorwerp van hun winstbejag hebben gemaakt, zijn gear resteerd en zullen zich moeten verantwoorden wegens ontvoering en .vergiftiging.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1