Huisie te Rotterdam ingestort. 3$xiUeu£attd Iftfahacdl'Boedec# vecdcijjue*, alle ^hch. fBituieniand SVEN HEDIN TE OEROEMTSJI. de beste paedagogen van moskou. het einde van het politie- proces. DE KWESTIE KOERAMOTO. Er moet rapport werden uitge bracht. DE KONING VAN SIAM OP DE SCHOOLBANKEN. VIERJARIG MEISJE DOODGETRAPT. Beestachtige misdaad. Zes gewonden, w.o. twee ernstig. Groote consternatie. van personen, die zich in dien polder vesti gen (verhuiscommissie.) Meer belangstelling voor den polder en steun voor het Wieringer- meerfonds zijn noodig, omdat anders al het bereikte verloren zou kunnen gaan. Sluiting. Prof. Lindeboom sprak hierop een slotwoord, waarin hij dank bracht aan de afd. Alkmaar (in casu de heeren Kloos en Karssen) voor de ontvangst en de officieele ontvangst ten stadhuize, die voor spr. een erkenning was van de Vereeniging. Aan de Alkm. Crt., die beide dagen des middags exemplaren met het verslag deed uitreiken, werd dank gebracht voor de snelle reportage. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. Nieuwe zaken- Bergen: J. Tuinman, Breelaan 126. Taxi onderneming. Den Helder: J. Smits, Zuidstraat 3. Kleer makerij. T. IJzendoorn, Oranjestraat 57. Handel in zuivelproducten. Schermerhorn: D. Hop, Stompetoren C 45. Winkel in kruidenierswaren. Schoorl: Mej. J. Kramer, Heerenweg 19a, Kamperduin. Handel in kruidenierswaren. Wijzigingen: Alkmaar: De Rover's Antiekhandel (eig. mevr. C. F. de Roverv. d. Vliet), Boter- straat. Handel in antiek. Thans ook make laar in antiek. S. de Vries, Laat 56. Stoffeerderij, behan- ?erij en woninginrichting. Overgegaan aan: iebr. de Vries. Klaas Baas, autogarage etc. Kennemer- straatweg 106. Thans adres: van Houten- kade 18. Anna-PaulownaJ. Vlaming, Molenvaart 285. Handel in brandstoffen etc. Overgegaan aan: fa. J. Vlaming en Zonen. Bergen: NV. Carrosseriefabriek v. h. J. Asjes Ezn.. Kogendijk 33. Bestuurswijziging. Den Helder: N.V. Nederl Middenstands- bank Amsterdam Ontslag en benoeming be heerder bijkantoor Den H>!der. „De Gekroonde Valk" (eig. C. A. Kolster), Spoorstraat 45 Café, tapperij en s'ij;erij. Filiaal geves'igd Den Helder Gasstraat 44. A. F. Isaksson, Oranjestraat 57. Handel in zuivelproducten. Thans uitsluitend melk- slijter. Fa. G.'Joh. v. d. Lee, Spoorstraat 78. Wordt voortgezet door G. Joh. v. d. Lee's Slijterij N.V. St. Maarten: Coöp. Zuivelfabriek „De Tijdgeest" G. A. Bestuurswijziging. Oudkarspel: A. Braas, Dorpsstraat A 116. Brood- en koekbakkerij. Overgegaan aan: P. J. Jonker. De Rijp: Coöp. Spaar- en voorschotbank „De Rijp" G. A De Rijp. Kassier over leden. Schoorl: Café „Duinzicht" (eig. C. M. Kroon) Duinvoetweg C 52. Overgegaan aan: W. M. Bee'dman. J. Beeldman, handel in groenten en comestibles, Heerenweg C 48. Overgegaan aan: P. Beeldman. C. de Leeuw, Heerenweg C 26a. Schilders' bedrijf. Thans ook handel in drogistartikelen Schoorlsche Lunchroom (eig. H. Kaspers), Laanweg C 81. Overgegaan aan: Jb. Swaan. Wielingen: O. J. Bosker, Kerkplein 29. Maken van kanaien. Thans ook scheeps helling. Opheffingen Alkmaar: C. Baars, Oudegracht 123-125. Handel in heerenkleeding. Den Helder: C. Buis, Koningstraat 89. Handel in manufacturen etc. Noordscharwoude: Café „Centrum" (eig. P. de Moei). Dorpsstraat B 48. De RijpJ. de Lange, Westeinde 10. Com- missionnair in varkens. do De bekende Zweedsche ontdekkingsreizi ger Sven Hedin heeft het doel van zijn expe ditie in China bereikt. Hij is te Oeroemtsji in de provincie Sinkiang aangekomen. De ove rige leden der expeditie en de auto's bevin den zich nog te Lop Nor. Sven Hedin is voornemen, binnen eenige dagen te vertrekken voor de terugreis naar Zweden. De opdracht, die zijn expeditie had, bestond, naar men weet, in het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van den aanleg van een auto- verkeersweg van Oeroemtsji naar het eigen lijke China. IN EEN TAXI BEROOFD. Avontuur van een danseres. Een minder aangenaam avontuur is 19-jarige danseres mevr. Véra Ko- valska te Parijs overkomen. Met een andere danseres had zij tegen 2 uur 's morgens een taxi genomen om naar huis te rijden. Bij een opstopping van het verkeer was de chauffeur een zij straat ingeslagen en plotseling sprong een man op de treeplank. Hij rukte 't portier open en bedreigde de dames met 'een revolver. Geef gauw uw juweelen en al uw geld, zei hij; we hebben honger en 't heeft ons al 'n dag of twintig gekost om op u te loeren. Toen de danseres om hulp wilde roe pen, gaf de bandiet haar een klap op den mond. Daarna beval hij den chauf feur naar een verlaten plek te rijden. Daar werden beide dames beroofd en bij het kerkhof Pantin achter gelaten. De buit bedroeg, boven en behalve de juweelen der beroofden, ongeveer 350 francs in contanten. Eenige daven ge leden werd er reeds bij mevr. Kovalska ingebroken en voor een waarde van 280.000 francs gestolen. In een der schouwburgen van Moskou vond een plechtige bijeenkomst plaats naar aanleiding van het einde van het school- ae wicanties beginnen in Rusland einde Mei of begin Juni). Op de bijeenkomst wer- t? e Paedagogen van de hoofdstad gehuldigd. De namen der beste paedagogen werden daarbij bekend gemaakt. Zestig leer krachten ontvingen van de plaatselijke af deeling van het volkscommissariaat van on derwijs eerediploma's en waardevolle schenken, aldus de „Prawda". 8* Uitspraak 4 Juli. In het proces-Pauwels zijn gisteren de laatste verdedigers aan het woord geweest, Het behoeft wel geen betoog, dat ook zij op vrijspraak van hun cliënten aandrongen. De verdediger van Angerhausen kwam nogmaals betoogen dat de ex-hoofdcommis saris van politie van Brussel alleen provisie heeft aangenomen en dat hij dus dit „dus" is kostelijk! onschuldig is aan het hem ten laste gelegde. Het is de taak des verdedigers een verdachte in een zoo gun stig mogelijk daglicht te stellen, maar er is toch een goede dosis minachting voor de openbare meening toe noodig om, zooals de verdediger van Angerhausen het deed, pa thetisch uit te roepen„Het Hof zal zich niet laten leiden door de opvatting dat er h tout prix gestraft moet worden. Het zal zich ge lukkig prijzen de verdachten te kunnen vrij spreken en te verklaren: Neen, zij zijn niet schuldig. Hun verleden van groote plichts betrachting pleit hen vrij". Op 4 Juli a.s. zal het Hof uitspraak doen Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw droqist Van Japansche officieelezijde wordt met oetrekking tot het terugvinden van Koera- moto bij Nanking medegedeeld, dat een des betreffend rapport van het Japansche gezant schap nog niet op het ministerie van Buiten- landsche Zaken is ontvangen. Hirota heeft het gezantschap telegrafisch opdracht gegeven over de kwestie rappor- uit te brengen. Zoolang dit rapport niet ontvangen is, kan van officieele zijde geen standpunt worden be paald. Alle tot nu toe getroi.-en maatregelen blijven voorloopig van kracht. De koning van Siam, die een oud-Etonian is, heeft gistermiddag bijna vier uur op Etori- college doorgebracht. In gezelschap van de koningin van Siam gebruikte hij met den „headmaster" en Mrs. Elliott de lunch, ter wijl werd „getead" in de oude kamer, welke de koning 25 jaren geleden als prins Tra- jadhitok heeft bewoond. De tegenwoordige „bewoner" was in gezelschap van zijn „fags dat zijn jonge leerlingen die voor de oudere zekere diensten moeten verrichten, mede van de partij. „STAHLHELM" BESTAAT NIET MEER. Merkwaardig oordeel. De Völkischer Beobachter publiceert een mededeeling van de opperste leiding der S. A., waarin gezegd wordt, dat nog altijd gesproken wordt over de „Stahl- helm". De S.A.-leiding stelt daarom nog eens vast, dat er geen Stahlh-elm meer bestaat, maar dat deze organisatie met ongeveer 1 millioen leden bij de S A. is ingelijfd. Alleen kan nog gesproken worden van de N.S.D.S.Been kleine overgebleven rest van de ingelijfde Stahlhelm. Een zeldzaam monsterachtige misdaad is te Parijs aan het licht gekomen. De buren van het gezin van den 32-jarigen lossen ar beider Lucien Romanet waarschuwden de politie, dat sedert tal van weken het vier jarige dochtertje van dezen man, die samen woonde met de gehuwde vrouw Germaine Marchel, spoorloos verdwenen was. Van deze vermissing was geen mededeeling door de ouders aan de politie gedaan, een omstandig heid, welke aanleiding gaf tot ernstige ver moedens. Bij een eerste verhoor had de moe der meegedeeld, dat het kind zich in een zie kenhuis bevond, maar bij onderzoek bleek dit niet met de werkelijkheid overeen te stemmen. De vrouw werd weder op het politiebureau geroepen en deelde toen mede, dat de vader van het kind de vlucht had genomen, nadat hij haar zijn misdaad zou hebben bekend. In den avond van 5 Maart, aldus ver klaarde zij, was hij dronken thuisgekomen en toen hij zag, dat de kleine Lucienne het bed verontreinigd had, schopte hij het kind in het gezicht. De kleine viel neer en de vader gaf het toen een tweeden trap, waardoor het onder een bed terechtkwam, waar het roer loos bleef liggen. De man probeerde het weer bij te brengen en toen dit niet gelukte, zei hij tegen me, aldus de vrouw, dat hij bet naar een ziekenhuis ging brengen. Hij bracht het kind weg en ik dacht, dat het goed bezorgd was, dus informeerde ik er verder niet naar. Deze verklaring leek al aanstonds ver dacht, want de vader had het kind in een zak meegenomen. Het verdere onderzoek bracht aan het licht, dat de onverlaat, niet eens wetende of het nog leefde, het kind in den zak in het kanaal van de Ourcq heeft geworpen De vrouw legde tenslotte een volledige be kentenis af en het lijkje werd uit het banaal opgevischt. Het medisch onderzoek zal thans moeten uitwijzen of het kind al of niet reeds gestorven was, toen het in het water gewor pen werd. Na haar bekentenis is de vrouw voorloopig weer op vrije voeten gesteld, daar de overige kinderen twee uit haar wettige huwelijk en twee andere, die evenals het vermoorde meisje Romanet tot vader hebben onver zorgd achter gebleven waren. Uit het verder onderzoek is nog het vol gende gebleken: Romanet was vrijwel een beroepswerklooze en evenals zijn vriendin aan den drank. Geld voor de huur ontbrak vrijwel geregeld en de kinderen, waarvan de oudste 12 jaar en de jongste 9 maanden was waren herhaaldelijk getuige van de dronken schap hunner ouders. Een buurvrouw ver klaarde o.a.; De kleine Lucienne was een beetje ach terlijk en als het kind iets verkeerds had ge daan, of het bed verontreinigd, moest het twee of drie uur lang met de armen in de hoogte blijven staan. Volgens deze getuige zou de misdaad als volgt gepleegd zijn: de vader stompte het on gelukkige kind eerst tegen de borst en, ^toen het meisje op den vloer viel, trapte hijals een bezetene op het gezicht van het weerlooze stakkertje. Toen het kind geen teekenen van leven meer gaf, dan alleen nog zwakke stuip trekkingen, schopte de moeder en niet de vader het lichaampje onder een bed. De man is nog voortvluchtig en uit hc-t verdere onderzoek zal nog moeten blijken, of hij alleen zich aan deze beestachtige misdaad heeft schuldig gemaakt. ■N „BILLIJKE" JAARWEDDE. Van 100.000 dollar rondkomen: onmogelijk! Do vroegere president van de Natio nal City Bank te New-York moest kort geleden als getuige verschijnen in een proces. Een aantal aandeelhouders had den tegen de directie van de bank een eisch tot betaling van 70 millioen dollar ingediend. Bij deze gelegenheid ver klaarde president Mitchell, dat hij zijn salaris, dat met tantièmes jaarlijks meer dan 1 millioen dollar bedroeg, niet te hoog kon noemen. Hij kon bij andere banken te allen tijde hetzelfde bedrag verdienen en vond bovendien de hoogte van zijn salaris een goede aansporing voor zijn ondergeschikten om te trach ten het ook zoover te brengen! Toen vroeg de advocaat van de eischers of de ondergeschikten inder daad wel eenig begrip hadden van de hoogte van zijn inkomen. Mitchell ant woordde daarop, dat al wisten zij mis schien niet het nauwkeurige cijfer, zij toch steeds moeten hebben geweten, dat hij zeer aanzienlijke inkomsten had. Een der rechters vroeg toen, of zijn on dergeschikten ook 100.000 dollar een „zeer aanzienlijk inkomen" zouden vin den, waarop de heer Mitchell met ver ontwaardiging verklaarde, dat ieder van zijn ondergeschikten, zijn levensniveau kennend, moest weten, dat hij met een bagatel van 100.000 dollar natuurlijk op geen stukken na zou kunnen uitkomen. Gisteravond is in een Hofje te Rotterdam, dat uitkomt op Chrispijnlaan aldaar, een huisje ingestort. Dit huisje bevond zich ach ter in het Hofje en stond reeds geruimen tijd leeg, daar het door de bouwpolitie „onbe woonbaar" was verklaard. Hoewel het met een houten hek van het overigens nog be woonde gedeelte van het Hofje was afge scheiden, werd het leegstaande ipand door jongens uit de buurt gebruikt om erin en in de nabijheid ervan te bespelen. Zoo waren gisteravond veertien jongens bij het huisje aan het spelen, hoewel om wonenden hen er op dezen avond weer op attent gemaakt hadden, dat hun spel in het bouwvallige krot zeer gevaarlijk was. In den loop van den tijd hadden de jongens namelijk niet alleen in het huisje gespeeld, maar er ook het een en ander in gesloopt, waardoor het gevaar van instor ting steeds grooter werd. Om kwart over zeven gisteravond is eerst de schoorsteen op het dak gestort, waarna het dak met de vliering naar omlaag kwam en een van de muren van het huisje geheel instortte. Óp het geraas kwamen onmiddel lijk eenige bewoners van het Hofje toesnel len, die dadelijk begonnen met het oprui- mingswerk. Uit de ruïne klonk het luide ge schreeuw van de bedolvenen. Van de veer tien jongens waren er, toen het huisje instort te, zes op de vliering en deze zes waren on der het puin bedolven en beklemd geraakt. Het gerucht van de instorting verspreidde zich zeer snel door de buurt, waardoor groote consternatie ontstond, vooral omdat men aanvankelijk niet wist, hoeveel jongens er bedolven waren en ook niet, welke. De politie had de grootste moeite de me nigte, die een paniekstemming zeer nabij was, op een afstand te houden. De opruiming, welke begonnen was door de bewoners van het Hofje, werd voortgezet door brandweerlieden en de politie. Het lukte vrij spoedig twee knapen te bevrijden, die met een inmiddels gearriveerde auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Cool singel werden overgebracht. Kort daarop had men nog vier anderen bevrijd, die eveneens naar genoemd zieken huis werden vervoerd. De verwondingen bleken niet levensgevaar lijk, maar alle zes hadden bloedende wonden aan het hoofd, aan de armen en aan de bee nen bekomen. Nadat men de zes knapen had gevonden, is nog geruimen tijd doorgewerkt bij de ruïne, omdat men vreesde, dat nog een ze vende knaap onder het puin lag. Tenslotte had men de geheele ruïne tot op den vloer toe doorzocht, echter zonder resultaat en bleek, dat de gezochte jongen, die wel tot de veertien had behoord, na de instorting was weggeloopen en in het ouderlijk huis was aangekomen. De zes gewonden zijn: de elfjarige F. van Heezen, de achtjarige J. Geluk, de negen jarige P. van Berkel en zijn broertje, de veertienjarige F. van Berkel, de vijftien jarige H. Ket en de twaalfjarige A. Winkel. Ingenieurs van de Bouwpolitie stellen een nader onderzoek in. PASPOORTEN VOOR BELGIE. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne derland schrijft ons: In een door ons aan de pers verstrekt be richt hebben wij medegedeeld dat Nederlan ders voor een bezoek aan België en Limburg kunnen volstaan met een paspoort, waarvan de geldigheid niet langer dan vijf jaar is verstreken. Het bleek ons echter uit ontvan gen berichten, dat Nederlanders aan de Bel gische grens moeilijkheden ondervonden 'ïadden als zij in het bezit waren van een dergelijke pas. Daarom hebben wij ons tot de bevoegde autoriteiten in Brussel gewend met de vraag of onze mededeeling wel juist was. Wij ontvingen heden een bevestigend antwoord, zoodat men inderdaad toegang in België heeft met een niet langer dan vijf jaar vervallen zijr.de pas. Van Belgische zijde is ons toegezegd, dat instructies zullen weden gezonden aan de beambten aan de grens, teneinde verde-e moeilijkheden te voorkomen. VEREENIGING VOOR VREEMDE LINGENVERKEER. Toenemende belangstelling voor Nederland in het buitenland. In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van de Algemeene Nedei-land- sche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer gaf de directeur, de heer W. P. F. van Deventer eenige nadere toelich tingen op het jaarverslag, dat naar spr. opmerkte voor een goed deel in mineur geschreven moest worden. De inkomsten der vereeniging zijn dalende. Daar staat echter tegenover dat de belangstelling voor vreemdelingenverkeer toenemende is, zooals blijkt uit oprichting van V.V.V.'s. Met voldoening constateert spr. de goede samenwerking tusschen de A.K.V.V. en de V.V.V.'s. De belangstel ling voor Nederland is in het buiten land steeds groeiende. Dankbaar wordt erkend de medewer king der reisbureaux zoowel in huiten en binnenland. De propaganda werd gevoerd in bijna alle landen van Europa door middel van lezingen en de vertooning van films. Het laatste is echter een kostbare propaganda, zoodat men die moet aan vullen met lantaarnplaatjes. Bovendien werden nog velerlei brocures en platen uitgegeven. Met leedwezen constateerde spreker dat de ijdrage van de Nederlandsche badplaatsen is teruggebracht van 7500 op 3750, een bedrag dat veel te gering is om behoorlijke propaganda in het buitenland te maken voor de Nederland sche badplaatsen. Er werd het vorige jaar weer goede propaganda gemaakt in Amerika en op de booten die op Amerika varen. Gezien de moeilijkheden die het buitenland den trek naar ons land in den weg legt en gelet op den ellendigen toestand waarin het hotelbedrijf in eigen land verkeert, deed spreker een ernstig beroep op ieder Nederlander om de vacanties zoo veel mogelijk in eigen land door te brengen. Hulpvaardige jongelieden. Door een der afgevaardigden werd gewezen op het nuttige werk van kleine groepen jongelui in verschillende ste den van ons land, die vreemdelingen, die per auto hun stad aandoen, van voorlichting dienen op hun tochc door de stad en zelfs daarbuiten. Hij meen de, dat het gewenscht zou zijn, dat de A N.V.V. in haar reclame in het buiten land op deze jongeliedenorganisaties de aandacht vestigde. Het H. B. zal dit in overweging nemen. Een andere afgevaardigde drong aan op samenwerking tusschen de spoor wegen, de plaatselijke V.VV.'s en de A.N.V.V. tot het organiseeren van rei zen voor buitenlandsche journalisten. De voorzitter herinnerde er aan, iat de A.N.V.V. in 1928 een dergelijke reis door ons land heeft georganiseerd en dat er alles voor is dit nog eens te her halen. Spr. riep alvast de medewerking der verschillende V.V.V.'s daarvoor in. Nog een andere afgevaardigde drong er bij het H. B. op aan de minister te verzoeken er bij de provinciale en plaat selijke instanties op aan te willen drin gen, dat zij ook in de tegenwoordige om standigheden de subsidies voor de afd. voor Vreemdelingenverkeer niet verla gen. De voorzitter zegde de gevraagde be middeling toe Gevraagd werd de medewerking van het H. B. voor de verkrijging van een wat minder strenge toepassing der douanevoorschriften, waardoor tegen woordig den vreemdelingen veel last wordt aangedaan. De voorzitter gaf toe, dat de ambte naren in den laatsten tijd zeer bang zijn voor smokkelarij en dat daarvoor ver moedelijk ook wel reden is. Intusschen beloofde spr. de aandacht van de be trokken autoriteiten op deze klacht ie vestigen. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mee, dat de volgende alge meene vergadering te Valkenburg zal worden gehouden. Hierna werd de vergadering gesloten. De congressisten maakten vervolgens per autobus een uitstapje naar Paters wolde, waar in het clubhuis een gezel lig samenzijn plaats had Vandaar keer den zij om 7 uur in de stad terug om zich te vereenigen aan een gemeen schappelijk diner dat in B°«taurant Frigge werd gehouden. Daarna werden de prae-adviezen bespro ken van de heeren Ir. M. Scheffer en Dr. Ir. L. R. Wentholt over de beteekenis der Twente- Rijnkanalen. De middagzitting werd gewijd aan de be handeling van de prae-adviezen van de hee ren S. A. Reitsma, hoofdredacteur van het tijdschrift „Spoor- en Tramwegen «Binnen- scheepvaartheffingen in Nederland en het wetsontwerp-verkeerfonds". ff. n Ir. W. J. de Cock van Leeuwen „Heffingen ten laste van de vaart, anders dan van rijks wege geheven en hun goedkeuring mede in verband met de positie van het vervoer of het verkeer te water in het wetsontwerp op het verkeerfonds" en P. J. Varekamp „Heffingen ten laste van de vaart, anders danvan rijks wege geheven en hun goedkeuring In den namiddag maakten de deelnemers van het congres een uitstapje naar Enschede^ Op het stadhuis had een officieele ontvangst door Burgemeester en Wethouders plaats. Burgemeester J. J. G. E. Rückert heette de congressisten welkom. Mr. Smeenge dankte voor de ontvangst. Daarna begaf het gezel schap zich naar het vliegveld Twente, waar het gemeentebestuur van Enschede den be zoekers een thee aanbood. Gisteravond ver- eenigden de congressisten zich aan een ge- meenschappelijken maaltijd. ERNSTIG ONGEVAL BIJ VROUWENAKKER. Blok van een heistelling naar beneden gevallen. Twee ern stig gewonden. Gisteren heeft bij Vrouwenakker on der de gemeente Mijdrecht bij weiken aan de beschoeiing van hei Amstel- Drechtkanaal een ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen e-nstig gekwetst werden. Bij het verplaatsen van palen van een heistelling viel plotseling het heiblok naar beneden en kwam terecht op een paal welke ingeheid moest wor den. Een broer van den aannemer Kie- berts uit Sassenheim die den paal vast hield kreeg het blok op een der handen, waarvan drie vingers afgekneld wer den. Hevig bloedend en met zware pij nen werd hij bij een dokter binnen ge dragen en nadat de eerste hulp verleend was is hij naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht. De 40-jarige kantonnier Rodenburg uit Mijdrecht die ook bij den paal stond, kreeg een klap van een der dwarsbalken van het heiblok, waardoor hij bewuste loos nearviel. Het bleek dat hij een halswervel gebroken had. Hij is naar een der ziekenhuizen in Amsterdam overgebracht. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. De politie en de veiligheidsinspec tie stellen een nauwkeurig onderzoek i-„ TIENDE B1NNENSCHEEPVAART CONGRES. Behandeling der prae-adviezen Onder voorzitterschap van mr. H. Smeenge is gisterochtend het 10e Binnenscheepvaart- congres aangevangen. Tal van officieele per sonen woonden de openingszitting van het congres bij. Na de openingsrede van mr. H. Smeenge behandelde het congres in de ochtendzitting de prae-adviezen betreffende de kleine zeevaart (kustvaart) ende binnen vaart over welk onderwerp door de heeren B. Brutel de la Rivière, hoofdnspecteur van den arbeid, G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart en T. L. Mellema, inspecteur voor de scheepvaart in het derde district, prae-adviezen waren uit gebracht. HET CONTRACT AAN BRUYNZEEL'S DEURENFABRIE K. Met een jaar verlengd. De directie van Bruynzeel's Deurenfa- briek te Zaandam heeft zich bereid verklaard de bestaande collectieve arbeidsovereen komst voor den duur van een jaar te verlen gen. De moeilijkheden, die aan de deurenfa- briek dreigden met de regeling van de ar beidsvoorwaarden, zijn hiermede uit den weg geruimd. DE PRIJZEN VOOR BEKROONDE NEDERLANDSCHE LETTERKUNDIGEN. De maatschappij der Nederlandsche letter kunde heeft in haar gister gehouden jaar- lij'ksche vergadering den prijs van meester schap, groot f 100C toegekend aan mevr. Henriëtte Roland Holst. De prijs van aanmoediging, geheeten C. W. v. d- Hoogt-prijs, groot f 1000, werd toegekend aan den dichter J. J. Slauderhoff voor zijn dichtbundel Soleares. De groote Mei-prijs van 1000 voor het laatst besteed, werd verdeeld tusschen A. den Doolaard voor zijn boek De herberg met het hoefijzer en J. Engelman voor zijn boek Tuin van Eros. Den Doolaard weigert den prijs. Wij vernemen, dat A. den Doolaard, aan wien de helft van den Mei-prijs van de Mij. der Ned. Letterkunde was toegekend, gewei gerd heeft dezen prijs in ontvangst te ne men. Na de mededeeling door den secretaris van de commissie Van Duinkerken, dat de Mei-prijs groot 1000 verdeeld zou worden tusschen A. den Doolaard en J. Engelman, is de heer Den Doolaard die ter vergadering aanwezig was, opgestaan om te zeggen, dat hij dezen halven prijs moest weigeren, omdat hij in het toekennen van een halven prijs een beleediging zag en een bewijs, dat men zijn werk niet genoeg achtte voor een volledige bekroning. Een halve bekroning vond hij niet de moeite waard om aan te nemen. Hierna maakten verschillende leden er aanmerking over, hoe het mogelijk was, dat Den Doolaard blijkbaar van te voren over de prijstoekenning ingelicht was. Naar wij vernemen is er kans, dat de toe kenning van den prijs thans ongeldig wordt verklaard, omdat de vergadering indertijd heeft, besloten, dat, indien te voren van een prijstoekenning iets uitlekte, de bekroning ongeldig zou worden. PROCESSENVERBAAL TEGEN N. S. B. TE BUSSUM. In het gesloten gedeelte van het Bosch van Bredius, op het terrein van den heer Van Leeuwen Boomkamp is Dinsdagavond een bijeenkomst gehouden van de N.S.B. ter ge legenheid van de scheiding van kring Gooi in twee gedeelten. De installatie van den kringleider voor Noord-Gooi kon evenwel niet doorgaan, omdat deze, de heer Robert- son, te elfder ure voor die functie had be dankt. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den organisator, den heer Keip te Bus- sum, daar geen aangifte was gedaan voor de vermakelijkheidsbelasting, tevens tegen den hopman van de weerbaarheidsafdeeling we gens overtreding van het uniformvèrbod door hem en anderen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7