DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hltler bij Mussolini. Het Duitsche moratorium. ftagetiiksch Ovecticht Buitenland Een onderhoud van twee uur. De dwaasheid teri top gevoerd. No. 139 Vrijdag 15 Juni 1934 136e Jaargang Persstemmen. Wat hiervan het gevolg is. Duitschland wil zijn eigen marken niet meer accepteeren. Waf vandaag dan aandacht trekt,.*, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060, Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Toen wij gisteren in ons overzicht de reis van Göbbels naar Warschau bespraken, heb ben wij daarbij gewezen op een poging van de Duitsche regeering, om toenadering te zoeken tot Polen. Terzelfdertijd is Hitier in een vliegmachi ne gestapt en over de Alpen naar Italië ge vlogen, waar Mussolini hem ontvangen heeft. Daaruit blijkt, dat Mussolini toch vrij spoedig van gedachten veranderd is, want in het begin van deze week leek het er weinig op, dat een dergelijke bijeenkomst tot stand zou komen. Dat dit laatste toch geschied is, mag misschien zijn oorzaak vinden in de politiek van Frankrijk en in de rede van den Franschen minister Barthou in Genève, waaruit kon worden opgemerkt, dat Frank rijk bezig is zijn positie te versterken door een nauw contact met andere landen te zoe ken. Een machtig Frankrijk is een doorn in het oog van Mussolini en wellicht daarom heeft de Duce een onderhoud met Hitier ge accepteerd. Niet in de eerste plaats dus, om dat Italië zoo dweept met Duitschland, maar wel, omdat Italië in Frankrijk een voortdu rende bedreiging ziet. Hitier zelf heeft dat natuurlijk met dank baarheid vernomen, juist omdat gelijk wij reeds zeiden, hij toenadering moet zoeken tot andere landen. En terwijl minister Göb bels in Polen het zaakje trachtte oip te knap pen, trok hij zelf naar Mussolini. De groote ontmoeting had plaats in Vene tië,' welke stad een feestelijken aanblik bood en welks vliegveld geheel gereed was gemaakt voor de ontvangst. De hal was versierd met een groote hakenkruisvlag, geflankeerd door de. Italiaansche kleuren en toen de toestellen uit Duitschland gingen landen en Hitier met zijn gevolg den Italiaanschen grond betrad, speelde de militaire kapel het Deutschland- lied. Even later klonk het Horst Wessellied en op dat moment drukten de twee heerschers elkaar de hand Het eerste onderhoud. Het eerste onderhoud tusschen Hitier en Mussolini had plaats in de koninklijke villa te Stra. Op weg daarheen werden de beide leiders door de bevolking hartelijk toege juicht. Wat er gesproken werd door de beide staatslieden? Hierover wordt het stilzwijgen bewaard, maar aangenomen mag worden, dat na een bespreking van den toestand in het algemeen de drie voornaamste kwesties aan de orde zijn gekomen: de ontwapening, de mogelijkheid van terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond en de toestand in Oostenrijk. Deze bijeenkomst is van belang, niet alleen wegens de besproken onderwer pen, maar ook omdat er factoren van psy- chologischen en persoonlijken aard in het spel zijn. Voor landen, welke dictatoriaal geregeerd worden, zocals Italië en Duitsch land, nemen de gevoelens van vriendschap die een dergelijk eerste onderhoud tusschen de twee leidende staatslieden al of niet ge boren doet worden, een belangrijker plaats in, dan in democratische landen en dienten gevolge kan een dergelijk onderhoud onbere kenbare gevolgen hebben voor de zaken van Europa in zijn geheel. Het onderhoud, dat twee uur duurde, zal vandaag worden voortgezet. De italiaansche pers over Hitler's bezoek. In een hoofdartikel in het „Giotnale d'Italia" schrijft Gajda, dat de Italiaansche natie den grooten Duitschen leider groet, die de wederopstanding van het Duitsche volk heeft bewerkt. De begroeting te Venetië was een demonstratie van vrede en verheldering. Terwijl een der oorzaken van de onrust in Europa gelegen is in de onstandvastigheid va nde buitenlandsche politiek van enkele na ties, garandeeren de regeeringen van Duitschland en Italië elkaar een bestendig heid hunner buitenlndsche politiek, die los van parlementaire stormen een vaste baken in de bewogen golven der Europeesche politiek is. De gelijkmatigheid, die fascisme en natio- naal-socialisme in hun politiek openbaren, is op zich zelf reeds een fundamenteele factor voor den vrede. De tweede factor is de ge disciplineerde wil van het Duitsche en het Italiaansche volk en hun regeeringen. Mus solini blijft zijn politiek beginsel van samen werking trouw, dat de basis is van het Vier- mogendhedenpact. De ontmoeting te Genève beteekent dan ook niet een uitsluitend Italiaansch-Duitsche samenwerking of concentratie, en nog minder een oppositie tegen de noodzakelijkheid van overeenstemming tusschen de groote West- Europeesche mogendheden. Dit is ook de leidende gedachte van Hitier. Niettemin waren onderhandelingen tusschen de beide staats lieden noodzakelijk ter bespreking van Je algemeene huidige groote politieke proble men en de speciale belangen van Duitschland en Italië, die niet zonder invloed op de alge meene kwesties kunnen blijven. De schrijver acht het in hot algemeen duidelijk,, dat Duitschiand niet langer uitgesloten kan blijven van de samenwerking in de Euro peesche politiek, zonder gevaar voor nieuwe verrassingen. De onderhandelingen zullen gevoerd worden in oen geest der groote Europeesche naties en met de oprechtheid, die zoowel Mussolini als Hitier eigen is. De „Lavoro Fascista" schrijft in .een uit voerig hoofdartikel onder den titel „Een his torische bijeenkomst voor den vrede van Europa", dat het feit, dat fascisme en natio- naal-socialisme de zaden laten ontkiemen van een nieuwe cultuur, die tot in verstrekkenden wederopbouw van de interne verhoudingen leidt, de beste garantie is voor den vredes wil van het fascistische Italië en het natio- naal-socialistische Duitschland. Het blad wenscht duidelijk te zeggen, dat het fascisme tegenwoordig in de geheele wereld als een belangrijke vredesfactor wordt beschouwd, terwijl niet beweerd kan worden, dat het nationaal-socialisme evenzoo in alle landen beoordeeld wordt. Het is echter een feit, dat Hitier ten aanzien van de ontwapening» kwestie zijn aanspraken heeft teruggebracht tot het minimum, dat met de eer der Duit sche natie in overeenstemming gebracht kan worden, zonder zich vast te klampen aan vroegere overeenkomsten. Hij heeft daardoor oprecht eraan medegewerkt, een bevredigen de oplossing voor alle betrokkenen te vin den. Het probleem van veiligheid en vrede kan niet anders dan in den geest van het Viermogendheden-pact worden opgelost,'een pact, dat als diplomatiek medium Berlijn, Londen, Parijs en Rome omvat doch als po litiek medium ook tot Moskou en Warschau uitgebreid kan worden. Ook de Italiaansche namiddagpers is ge heel gewijd aan de samenkomst te Venetië. Alle bladen brengen uitvoerige verslagen van de landing van den Duitschen rijkskan selier, van zijn ontvangst, de begroeting door Mussolini enz. De „Corriere della Sera" noemt de bijeen komst te Stra een voorbeeld van moderne en handige diplomatie Een of twee besprekin gen tusschen persoonlijkheden als Mussolini en Hitier kunnen een lange serie van indi recte onderhandelingen op uitstekende wijze vervangen. In de gecompliceerde internatio nale situatie kan een zeer nuttige opheldering tot star.d komen door de gedachtenwisseling der beide staatsmannen. Mussolini en Hitier zijn praciisch-der.kende menschen, zich ten volle bewust van de moeilijkheden, die een verbetering van den algemeenen wereldtoe stand in den weg staan. Italië en Duitschland hebben vooial dit gemeen, dat hun binnen- landsche en buitenlandsche politiek niet bloot staat aan de wisselende stemmingen der par tijen. Beide regeeringen kunnen met alle vol machten en alle verantwoordelijkheid hande len. Dat is een waarborg voor een geluk kige samenwerking. Overigens meent het blad, dat de besprekingen zullen loopen over de ontwapeningsconferentie, Duitsch- lands verhouding tot den Volkenbond en het Donau-Balkanprobleem. Davanzati over Stra De directeur van de „Tribuna", senator Forges Davanzati, schrijft in een hoofd artikel over de besprekingen te Venetië: „Het fascistische Italië groet Hitier, den kanselier van het nieuwe Duitschland. Het fascistische Italië, dat de thesen van den wereldoorlog heeft overwonnen, en dat Duitschland weer de rechten toekent, die zijn historische beteekenis toekomen, groet en eert in Hitier den leider van een beweging, die evenveel gestreden en geleden heeft om Duitschland te bevrijden van de ondermijnen de elementen der Europeesche cultuur, als het Italiaansche fascisme. Hitier is niet de chef van een parlementaire compromis-regeering, die naar Italië komt op den grondslag van zwakke volmachten van een min of meer bijeengeraapte meerderheid, maar hij verschijnt in den geest, dien het Italië van Mussolini eert als de uiting van politieke macht. De ontmoeting moest ook door de tegen standers worden beschouwd van hetzelfde hooge niveau, dat de hoogste capaciteiten van den menschelijken geest tot uiting brengt: den wil Want als men „wil" zegt, be teekent dat „verantwoording". Men kan zeggen, dat het in dezen voor Europa zoo moeilijken tijd allereerst noodig is, dat alle staten energieke en zich van haar verantwoordelijkheid bewuste regeeringen hebben. Want slechts dergelijke regeeringen zijn in staat, de gevaarlijke problemen van het oogenblik onder het oog te zien en te overwinnen. De Fransche pers over Venetië. De Parijsche pers besteedt groote aan dacht aan de ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini. De bladen schrijven, dat het resultaat der besprekingen in hoofdzaak zal afhangen van de wederzijdschen indruk, dien de beide staatslieden bij hun eerste ontmoe ting van elkaar hebben gekregen. Overigens protesteeren de Fransche pers vertegenwoordigers er tegen, dat zij niet mogen tegenwoordig zijn bij de verschillen de feestelijkheden, die ter eere van den Duit schen rijkskanselier worden gegeven. Naar wij nader vernemen heeft de directie van de Duitsche Rijksbank op grond van ar tikel 3 van de wet van 19 Juni 1933 de beta ling van alle schulden, van welken aard ook, opgeschoven tot 31 December van dit jaar, door de transfer van deze schulden te verbieden. Dit besluit geldt niet alleen voor de schulden op langen termijn, doch ook voor vorderingen met korteren looptijd. De Duitsche regeering heeft het besluit van den Rijksbank goedgekeurd. In de zitting van de Centrale Commissie van de Rijksbank van gister deed de Rijks bankpresident dr. Schacht mededeeling van de wijziging der transferregeling, ingaande 1 Juli. De Rijksbankpresident gaf eén uit voerige motiveering yan deze maatregelen Ter inleiding wees hij erop, dat de Rijksbank de verplichting gekregen had te bepalen op welk tijdstip betalingen op de bij de con- versiekas voor Duitsche buitenlandsche schulden in Rijksmarken gestorte saldi aan het buitenland kunnen worden verricht. De ze verplichting is de Rijksbank opgelegd, aangezien zij de eenige instantie onder de wettelijke bepalingen voor controle op de deviezen is, bij wie een nauwkeurig over zicht aanwezig is over de in- en uitgaande deviezen. De Rijksbank moet dus zuiver ob jectief vaststellen, welke bedragen aan de viezen ter beschikking staan in den eerstvol- genden tijd voor betalingen aan het buiten land. Voortgaande zette dr. Schacht uiteen, dat het na de enorme opvragingen van credieten van het buitenland in den zomer van 1931 duidelijk geweest was, dat de voorraad de viezen van Duitschland zeer snel zou dalen, wanneer niet een volledige wijziging zou in treden in de economische- en credietbetreic- kingen van het buitenland met Duitschland Herhaald wijzen Van Duitschland op deze feiten is zonder resultaat gebleven. Ondanks de geweldige inkrimping van den wereld handel tot ongeveer een derde van het jaar 1929 en ofschoon Duitschland aangewezen is als veredelings- en industrieland op het betrekken van buitenlandsche grondstoffen is Duitschland erin geslaagd tot voor één jaar een zoodanig uitvoeroverschot te berei ken, dat niet alleen de terugbetaling van ongeveer de helft van zijn totale verplich tingen aan het buitenland kon' geschieden, maar ook de interestbedragen voor de andere helft regelmatig betaald zijn. De indruk in Duitschland. Volgens de indrukken in bevoegde bank- kringen is de situatie, door het besluit van de Duitsche Rijksbank, weinig veranderd, tenminste wat Nederland aangaat. Ons land heeft immers een speciale regeling wat het deviezenverkeer met Duitschland betreft, die vermoedelijk door het nieuwe moratorium niet zal worden getroffen. Men mag aanne men, dat Duitschland bereid zal worden ge vonden, om ook met andere landen dergelij ke overeenkomsten te treffen. Dat de Duitsche Rijksbank tot het afkon digen van een betalingsuitstel overging, is niet bevreemdend. De Duitsche Rijksbank kan geen deviezen voor het buitenland be schikbaar stellen, want deze zijn er niet. Alleen door het in claering brengen van de bedragen, welke resulteeren uit import en export tusschen Duitschland en de buiten wereld, is het voor Duitschland mogelijk de viezen af te staan. Wanneer men dit alles bedenkt, dan is er zeker geen reden voor een paniekstemming. Geen invloed op Nederlandsch- Duitsch transferregeling. Naar aanleiding van het bericht uit Ber lijn, dat de Duitsche regeering een volledig moratorium heeft afgekondigd kunnen wij op grond van inlichtingen van de meest ge zaghebbende zijde mededeelen, dat zulks niet van invloed is op den voortgang der onderhandelingen tusschen Nederland en Duitschland omtrent een transferregeling; deze onderhandelingen worden voortgezet. Bankdirecteuren protesteeren. Naar verluidt zullen de directeuren van de bank voor internationale betalingen een formeel schrijven richten aan Berlijn, waar in zij ten behoeve van de houders van Da- wes- en Young-leeningen tegen het gisteren afgekondigde moratorium zullen protestee ren. In dit schrijven zouden zij alle rechten van de houders voorbehouden tegen een „schending van de verdragen met betrek king tot Dawes- en Young-leeningen''. Wij lezen in het Hbl.: Van verschillende zijaen heeft men ons medegedeeld, dat Duit che exporteurs zou den hebben geweigerd, om Duitsch bankpa pier in betaling te neme- ter vereffening van schuld van Nederlandsche afnemers. Met chèques is dit, zooals bekend, reeds lang het geval. Men kan niet vrijelijk over eigen banktegoed in Duitschland beschikken, om betalingen in dat land te verrichten. Men moet voor een zoodanig gebruik een langen ambtenjken weg afleggen en mag dan bij zonder dankbaar zijn, als men toestemming krijgt om de betaling voor een klein gedeelte uit dat tegoed te verwachten. Ons is niets te gek, zou Duitschland te genwoordig als devies kunnen voeren. Als het van andere landen verwacht, dat deze hun schulden aan Duitschland betalen, zon der dat dit land aan zijn verplichtingen vol doet, waarom zou het dan nog niet een stapje verder gaan en voorschrijven, dat be talingen ook niet mogen geschieden met zijn eigen bankpapier? Het nieuwe Duitschland schijnt niet door drongen te zijn van de waarheid, dat ver mindering van schuld gelijk staat aan ver meerdering van actief. En als men zich een maal laat leiden door een koopmansmoraal, die bij onze Oostelijke naburen helaas steeds meer ingang vindt, dan is dat ook inder daad niet hetzelfde. Immers de schulden worden toch niet betaald, maar een vermeer dering van het actief kan men altijd gebrui ken. Het zou toch wel wenschelijk zijn, dat er op dit punt eens klaren wijn werd geschon ken. Dat een Nederlander geen marken meer wil accepteeren, dat zal niemand hem kwa lijk nemen, maar dat de Duitsche autoritei ten aan Duitschers verbieden zooals het geval schijnt te zijn om het eigen ruil middel in betaling te nemen, dat is dwazer dan alles wat men op het gebied van het be talingsverkeer tot nu toe heeft beleefd. ALS DUITSCHLAND HET SAARGEBIED KRIJGT Dan wordt het nog in tweeën gesplitst. Door den Duitschen rijksminister van bin- nenlandsche zaken wordt medegedeeld, dat herhaaldelijk aan de bevoegde instanties door de bevolking van het Saargebied de vraag is gesteld, op welke wijze het Saar- gebied weer bij Duitschland zal worden ge voegd. Te dezen aanzien wordt te kennen gegeven, dat het Saargebied weer bij het Rijk zal worden gevoegd, alsof het er nim mer door het verdrag van Versailles van ware gescheiden geweest, zoodat het ge deelte, dat vroeger tot Pruisen behoorde weer onder Pruisen zal ressorteeren, terwijl het deel, dat vroeger tot Beieren behoorde, weer bij Beieren zal worden ingelijfd, zonder eenige wijziging der oude grenzen. OP WEG NAAR HITLER-FORUM. Reusachtig bouwplannen. Toen verleden jaar het congres van de nationaal-socialistische partij te Neuren berg werd gehouden, werd verkondigd, dat deze congressen voortaan alle twee jaar en steeds te Neurenberg zouden worden her haald. Thans echter verneemt men, dat het volgende congres reeds dit jaar en wel op 1 en 2 September te Neurenberg zal worden gehouden. Voor dit congres zal met koorts achtige haast aan de voorbereiding worden gewerkt, want er zijn reusachtige bouwplan nen ontworpen. De berichten dienaangaan de zijn zelfs zoodanig, dat men eigenlijk zou moeten aannemen, dat ze nog niet gel den voor het congres van dit jaar, doch voor een congres van 1935 of nog later. Zoo hoort men, dat de leider van de partij, Adolf Hitier, reeds heeft goedgekeurd den bouw van een monumentale congreshal, die plaats biedt aan 60.000 menschen. De ontwerpen zijn vervaardigd door den beken den architect professor Ruff. Verder wordt de opmarscharena in den Luitpoldhain vol komen nieuw gebouwd. Er komt een nieuwe eeretribune van gewapend beton, verbonden met een groote eerehal. Verder zal de Ring- strasse aanzienlijk worden verbreed, terwijl de gracht vernauwd en dieper gemaakt zal Zij, die zich met 1 JULI a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers iranco en gratis. DE DIRECTIE. Hitier bij Mussolini. (Dag. Over zicht.) De gevolgen van het Duitsche moratorium. (Buitenland.) Defensiedebatten in de Fransche Kamer. (Buitenland.) Explosie in Estland; 7 militairen gedood. (Buitenland.) Auto botst te Johannesburg tegen een trein; onderwijzer en 6 kinderen gedood. (Buitenland.) Prinses Juliana naar Engeland. (Binnenland.) (Zie rerdep eventueel laatste berichten). worden om den middeleeuwschen toestand en het middeleeuwsche beeld te herstellen. De organisatie van het congres ligt op nieuw in handen van Dudolf Schmeer. DEFENSIEDEBAT IN DE FRANSCHE KAMER. Regeering stelt vertrouwens kwestie. Do Franscho Kamer heeft zich gister middag bezig gehouden met d: door de regeering gevraagde en door de bevoeg de commissies verdedigde aanvullende militaire credieten. Daar het resultaat var, de stemming min of meer vaststond, was de belangstelling niet overweldi gend. De linksche afgevaardigde Mock stel de voor over te gaan tot de orde van den dag, hetgeen zou beteekenen, dat de doelmatigheid der behandeling van de regeringsvoorstellen wordt ontkend. Hij keerde zich niet tegen de noodza kelijkheid van verdediging, maar be streed de juistheid van de aanwending der reeds toegestane credieten en de doelmatigheid der gevraagde credieten. De credietaanvragen van het ministerie van oorlog zijn van 1175 millioen in Fe bruari gestegen tot 1275 millioen in Mei. Voor de marine is de verhouding dezelf de. Verdere verrassingen zijn nog te wachten. Mock waarschuwde voor de opvatting, dat Frankrijk door de nieuwe credieten aan weerbaarheid zou winnen. Andere mogendheden zullen slechts tot verdere bewapening worden gestimu leerd. Bovendien heeft het ministerie van financiën geen geld. Men moet dus zijn toevlucht nemen tot leeningen. De minister van oorlog, maarschalk Petain, 6prak slechts kort en legde den nadruk op het defensieve karakter der maatregelen, waarvoor de credieten wor den gevraagd Daarna werd gestemd over het socia listische voorstel om over te gaan tot de orde van den dag, waarbij de regeering de kwestie van vertrouwen stelde. Het voorstel werd verworpen met 472 tegen 120 stemmen. Daarna stelden de socia listen bij monde van Vincent Auriol voor, de kwestie te verdagen. Doumerque dreigt met Kamer ontbinding. In de wandelgangen van de Fransche Kamer heeft de voormalige Fransche Minister-president Daladier aangekon digd, dat hij in den loop van de discus sies over de supplementair militaire begrooting, die vandaag worden voort gezet, zich tegen de voorstellen zal ver zetten. Bovendien zal hij de kwestie van den tweejarigen diensttijd aan de orde stellen. Minister-president Doumerque ver klaarde zijnerzijds, dat hij, zelfs wan neer de Kamer de credieten niet zou goedkeuren, wat onwaarschijnlijk was, door middel van een decreet en op ziir, eigen verantwoordelijkheid de credieten bAscnikbaar zou stellen Zoo noodig zou hij er niet voor terugdeinzen, de Kamer te ontbinden. MACDONALD OVER DUITSCHLAND Medewerking tot den vrede verzocht. In een rede in zijn eigen kiesdistrict Seaham verklaarde de Engelsche min.- president MacDonald, dat iedere mo gendheid tot ontwapening kon bijdragen zonder daardoor eigen veiligheid prijs te geven. Wat dat betreft hoopte hij, dat Duitschland nog iets verder zou willen

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1