ALKHAARSCHE COURANT ü&iunentand JlecfUs'zafken £ucfUmact Romeinsche brieven. No. 139 k A A VRIJDAG 15 JUNI 1934 #esoeeo •^dtUopccg^XUHfmi ®s©©®©ê> Zaterdag 16 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.— Or.pl. 10.— VPRO- morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: De Notenkrakers olv. D. Wins, R. Numan, deel., re portage van de tewaterlating en doop van het m.s. „Bloemfontein". 12.30 Klein VARA-Ensemble olv. F. Bakels, gr.pl. 1.45 Causerie over Reclasseering door mr. B. v. d. Waerden. 2.Klein VARA-ensem- ble olv. F. Bakels. 2-30 Het avon tuur van het zonderlinge testament, naar Conan Doyle, mmv. 't VARA- tooneel olv. W. van Cappellen. 3. Orgelspel Cor Steyn. 3.30 W. H. Vliegen spreekt over Cesar de Pae- pe. 3.50 Muzikale causerie P. Tig- gers. 4.30 Filmpraatje M. Wolters. 4.45 De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst. 5.15 Gr.pl. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.03 De Wielewaal olv. P. Tiggers. 6.30 Terschellingsche uitzending mmv. Joh. Jong, orgel en G. Knop, cause rie. 7.Gr.pl.-reportage v. d. Te waterlating en doop van het m.s. Bloemfontein. 8.Herh. SOS-ber. 8 03 Gr.pl. 8.17 De VARA roept. Toespraak A. de Vries. De VARA hoog. 8.32 VARA-orkest olv. H. de Groot mmv. K. Bronsgeest, bas- bariton. 9.— Vaz Dias en VARA- Varia. 9.15 Vervolg concert. 10. Gr.pl. 10.15 Verv. orkestconcert. 11.—12— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Rep. 12.45 Orkestconcert. 2.Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 3.30 Rep. 4.30 Gr.pl. 5.Cursus 5.20 Lied jes. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 Schlagermuziek. In de pauze: Zangvoordracht en lezing. 7.15 Causerie. 7.35 Gr.pl. 7.45 Voordr. 8.— Gr.pl. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Volkszangdemonstratie. 9.30 Or gelconcert. 9.50 Voordracht. 10.10 Vervolg orgelconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gch lager muziek. 11.30 —12.— Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Northern Studio orkest o. 1. v. J. Bridge, mmv. W. Bernard, tenor. I.20 Commodore Grand-orkest olv. J Muscant. 2.20 Gr.pl. 2.50 Bel- faster Omroeporkest olv. E. God- frey Brown. 3.50 Percy Bush en zijn orkest mmv. A. Reckless, bari ton. 5.05 Orgelspel H. Ramsay. 5 35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch Inter mezzo. 7.25 Reislezing. 7.50 Orgel spel Reg. Foort. 8.20 Variété-progr. 9.20 Ber. en causerie. 9.55 Fred Hartley's Noveliy kwintet. 10.50 Rep. v. d. Taptoe te Aldershot. II.20 Het BBC-dansorkesr olv. H. Hall. 11.5012.20 Verv. der rep. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.20 Goldy- orkest. 8.20 Orkestconcert olv. Fla- ment. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —2.20 Concert uit rest. Wivex. 2.50 Gr.pl. 3.20—5.20 Omroeporkest olv. E. Reesen. 8.20 Concert door Arb. Zangver. uit Funen olv. O. Ring. 9.20 Hoorspel. 9.35 Piano recital. 9.50 Hoorspel. 10.25 Om roeporkest olv. Reesen. 11.20 12.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.25 en 7.20 Gr.pl. 12.20 PLilh. orkest o. 1. v. Schestak. 1.20 Orkestconcert olv. Adams. 3.05 Gr.pl. 4.20 Orkestcon cert olv. Grüber. 7.20 Gevar. progr. mmv. boerenkapel, koor en solisten. 8.35 Gev. progr. 10.40 Gevar. pro gramma mmv. het Werag-Kamer- orkest, solisten en gr.pl. ROME, 421 M. 8.20 Gr.pl. 9.05 „Bacco in Toscano" van Castel- nuovo-Tedesco. Dirigent: Votto. KoorlCasolari. Hierna „La mo- na-cella de la fontana" van Mulè. Orkestl.Mulè. Koorleiding: Caso- BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. i. ?r-Pj- 1 -302.20 Salon orkest olv. Walpot. 6.20 en 6.50 Ur.pl. 8.20 Omroeporkest mmv. zangsoliste. 10.30-12.20 Dansmu- 484 M.: 12.30 Cabaret progr I.30 Gr.pl. 1.40 Rep. 1.55—2^0 Revue-progr. 5.20 Zangvoordracht. 0.20.Operettemuziek. 7.05 Radio- tooneel. 8.20 Gevar. concert mmv. symphonie-orkest en solisten. 10.30 12.20 Dansmuziek. DEU^CHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Blaasconcert (gr.pl.) 8.05 Toespraak. 8.20 Kernspreuk en ber. 8.30 „Glückliche Reise mit Eduard Künneke", gevar. progr. 10.40 en II.05 Ber. 11.2012.50 Dansmu ziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.35— 24.—. Lijn 4: Keulen 10.35—16.20, Berlijn 16.20-17.20, Brussel 17.20 —24.—. Zondag 17 Juni. HILVERSUM, 301 M. (9.12. en 5.-6.— VARA, de VPRO van 6.8.en de AVRO van 12. 5.— en 8.—12— uur). 9.— Post- duivennieuws. 9.03 Tuinbouw- praatje S. S. Lantinga. 9.30 Gr.pl. 9 45 Deel. M. Beversluis. 9 55 Gr. pl. 10.„Hoe het eiken dag weer gaat". 10.30 VARA-orkest olv. E. E Gebert. 11.C. F. Roosen- schoon: Voor het platteland. 11.20 Vervolg orkestconcert. 12.— Om roeporkest olv. N. Treep en gr.pl. 1.C. Soeteman: Het 64ste Lus trum der Rijks Universiteit te Gro ningen. 1.15 Verv. Omroeporkest. 2.— Boekenhalfuur door er. P. H. Ritter Jr. 2.30 Vioolrecital N. Roth, mmv. E. Veen, piano. 3.— Uit Scheveningen; Residentieorkest olv. I. Neumark, mmv. Nanda Gerret- sen, zang. 4.15 Reportage van den Olymp. Dag (om 4.45 Vaz Dias). 5.Voor de kinderen. 5.30 Orgel spel Cor Steyn. 5,45 Voetbalpr. 6.Boekbespreking. A. J. v. Leu- sen: „De waterkampen van de VCJC". 6.45 Wijdingsuur m. m. v. Prof. dr. G. Sevenster, spreker en To Schook, zang. 8.Vaz Dias. 8.15 Kovacs Lajos en zijn orkest, mmv. de AVRO-girls. 9.— Radio- Journaal. 9-20 Uit Scheveningen: Residentie-orkest olv. C. Schuricht, mmv. Birgit Engel, sopraan. 10.— Gr.pl. 11.12.Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN, 1875 M. (8.30—9.30 en 5—7.45 NCRV, de KRO van 9.305.en 7.4511.uur). 8.30 Morgenwijding, olv. ds. J. A. Radix, mmv. F. Mooy, zang en F. Kloek, orgel. 9.30 Gr.pl. 10.30 Hoogmis. 12.— Causerie. 12 15 Harmonieconcert, gr.pl. en lezing. 2 Cursus. 2.30 Knapenkoor. 3. Rep. 4.15 Gr.pl. 5.Gewijde mu ziek. 5.20 Kerkdienst uit de Geref. kerk te Bussum olv. ds. J. A. Schep. Orgel: D. Stroo. 7.Gewijde mu ziek doof een Damesensemble olv. F. Kloek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Lezing. 8.15 Orkestconcert. 8.45 Gr.pl. 9.Vaz Dias. 9-05 Orkest concert. 9.20 Voordracht. 9 35 Gr. pl. 9.50 Orkestconcert. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Gr.pl. 10.40-11.— Epiloog. DOOR AUTO AANGEREDEN. Gisteravond reed de 29-jarige caféhouder W. Spiker uit Irnsum per rijwiel op den wal te Akkrum (Fr.) Hij werd door een vracht auto ingehaald en vermoedelijk is S., toen de auto hem passeerde, gevallen en onder de auto terecht gekomen. S. kreeg de wielen over het hoofd en was op slag dood. TIENDE BINNENSCHEEPVAART- CONGRES. Scheepvaart ernstig bedreigd. Het tiende Binnenscheepvaartcongres heeft op den laatsten dag uitsluitend be handeld de prae-adviezen betreffende de be- teekenis en de praktijk van de wet op de evenredige vrachtverdeeling, uitgebracht door de heeren S. de Hoo, Mr. B. C. Slote- maker en C. Wagenborg. Tenslotte nam het Congres zonder stem ming de volgende conclusies aan: Inzake de kleine zeevaart in verband met de binnenvaart: „Het tiende Binnenscheepvaartcongres gezien de prae-adviezen en gehoord de be sprekingen over het onderwerp „De kleine Zeevaart" en binnenvaart", overwegende, dat onder de huidige tijds omstandigheden voor de jeugd der binnen vloot iedere verruiming van werkgelegen heid, waarbij zijn in het eigen dan wel in een aanverwant vak blijven, moeten worden aangegrepen, overwegende, dat in de kleine zeevaart thans behoefte bestaat aan goed onderlegde jeugdige krachten, overwegende, dat in deze behoeften kan worden voorzien door voornoemde jeugd daartoe op te leiden, overwegende, dat een hoogst eenvoudige opleiding tot dit doel noodzakelijk is, en deze met betrekkelijk geringe ksten te ver wezenlijken is, dring er op aan, dat maatregelen worden getroffen, om de daarvoor noodzakelijke op leidingsgelegenheid te openen en in deze arbeidsbemiddelend op te treden". NEGEN VARKENS OMGEKOMEN IN DE VLAMMEN. Hedennacht is te Kethel (Z.-H.) door on bekende oorzaak de varkensschuur van H. v. d. Most afgebrand. Negen varkens kwamen in de vlam men om, terwijl 6 varkens moesten worden afgemaakt. Een naastgelegen hooiberg werd eveneens een prooi der vlammen. Het vuur sloeg over naar de aan de overzijde gelegen woning van den heer van Eijk. Door tijdig ingrijpen van de brandweer uit Schiedam en Kethel wist men uitbreiding van den brand te voorkomen. De varkensschuur was ver zekerd. KORTE BERICHTEN. Z.K.H. de Prins wordt Woensdag; 20 dezer uit het buitenland in de residentie te rug verwacht en zal zich 21 dezer naar het Loo begeven. In het Diakonessenhuis Bronovo te 's-Gravenhage is op 79-jarigen leeftijd over leden de gep generaal-majoor der artillerie L. C. v. Kuyk. De a-lgemeene vergadering van het Genootschap voor zedelijke verbetering van gevangenen zal worden gehouden op Don derdag 21 Juni 1934, des voormiddags te halfelf in één der zalen van het Hotel de 1'Europe, Doelenstraat bij het Muntplein te Amsterdam. IN UW HANDTASCH JE OP MILITAIREN INGEREDEN. Op 15 September van het vorige jaar de duisternis was reeds gevallen had op den Utrechtschen weg tusschen Soesterberg en Amersfoort, in de nabijheid van laatst genoemde gemeente een ernstig verkeers ongeluk plaats. De bouwkundige J. J. in 't H. uit Soester berg reed met zijn auto op een groep rus tende militairen in. Verschillende soldaten werden min of meer ernstig gewond, een van hen liep een schedelbreuk op en een gebro ken been, later is de man overleden. Het bleek, dat een der soldaten opdracht had, zich achter de troep te bevinden met een rooae lantaarn, de automobilist had het waarschuwende licht echter niet gezien. De automibilist rook volgens het verbaal van den agent, die het eerste onderzoek in stelde, naar sterken drank. Wegens het veroorzaken van zwaar licha melijk letsel door schuld veroordeelde de rechtbank te Utrecht den bouwkundige op 19 December tot zes maanden gevangenisstraf, met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Uit het getuigenverhoor bleek, dat ver dachte snel had gereden en dat hij kort te voren drank had gebruikt. De procureur-generaal mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten was van meening, dat het vonnis van de rechtbank in zijn ge heel diende te worden gevestigd. Verd. reed met groote snelheid, gezien de slechte verlichting van zijn auto. De mili tairen waren voorzien van roode lantaarns aan de achterzijde van den troep. Blijkbaar heeft verd. niet voldoende acht op den weg geslagen; ook had hij drank gebruikt, wat de reactie-snelheid aanmerkelijk verminderd. In verband met deze feiten requireerde spr. de maximumstraf op het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld gesteld, n.1. een gevangenisstraf van zes maanden met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. De verdediger mr. van Woelderen pleitte vrijspraak, subs. drong hij aan op clementie. De weg ter plaats was zeer slecht verlicht en verd. had slechts zeer weinig gedronken, zoodat dit op het ongeluk geen invloed had. Uitvoerig besprak pl. de persoonlijke om standigheden van verd. en de moeilijkheden, waarmede hij te kampen heeft gehad. Arrest 28 Juni. VRIJGESPROKEN VAN DOOD DOOR SCHULD. Het Hof te Arnhem heeft uitspraak ge daan in de strafzaak tegen den 24-jarigen chaufeur K. v. d. P. te Grijpskerk, die te Zwolle in Februari j.1. met zijn vrachtauto een wielrijdster heeft overreden en gedood. De rechtbank te Zwolle had verdachte ver oordeeld tot drie maanden hechtenis met een jaar ontzegging van het recht om motorrij- tuigen te besturen, waartegen de veroordeel de in hooger beroep was gegaan. Na een nieuw onderzoek der zaak achtte het Hof de schuld van verdachte aan het gebeurde niet bewezen en sprak hem alsnog vrij. DE DOODGEREDEN VISCH- VENTER. Naar onze rechtbank-correspondent me dedeelde is de straf tegen den chauffeur die op 14 December van het vorige jaar, 's mor gens om 7 uur op den Wijkerstraatweg nabij de Velserpont met zijn vrachtauto den 26- jarigen vischhandelaar uit Alkmaar heeft doodgereden, niet 3 maanden gevangenis straf, doch 3 maanden hechtenis. BELEEDIGING VAN MINISTER OOLIJN. Vandaag zette de Amsterdamsche recht bank de behandeling voort van de strafzaak tegen den directeur van de N.V. drukkerij „Atlanta", verdacht van niet voldoen aan de eerste vordering van den rechtercommis saris tot het noemen van hen, die opdracht gaven tot het drukken van 2 artikelen respectievelijk beleedigend voor minister Colijn en voor een wethouder van Lands meer. Verdachte verklaarde, dat diegene, die het artikel hadden geschreven, ook opdracht tot drukken hadden gegeven. De namen had hij zich bij de eerste vordering niet kunnen herinneren. De officier van justitie persisteerde bij zijr. reeds gehouden requisitoir, waarin hij 2 maanden gevangenisstraf tegen verdachte eischte. Vonnis op 29 Juni. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Havik heeft gisterochtend te Leipzig— Halle een tusschenlanding gemaakt om streeks acht uur, heeft daar evenwel passa giers noch post bijgeladen. „DE GOEDE HOOP" IN BULAWAYO. Nauwelijks is de monumentale arbeid voltooid, waardoor 't geweldige Muso- leum van Hadraan, de Engelenburcht (of Castel S. Angelo) vrij is gelegd of de Duce heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan waardoor, als het ten uit voer wordt gebracht, het „Augusteo" bevrijd zal worden van het dicht opeen gedrongen huizencomplex, een warnet van straatjes en slopen, dat het zóó om sluit, dat, al6 we er heen gaan om een concert te hooren, we nauwelijks den ingang vinden kunnen. Boven den grond, waar eens de urnen werden bijgezet die de asch bevatte van Augustus en zijn familie, werd in de vo rige eeuw eerst een circus en toen een concertzaal gebouwd. Het was wel te voorzien dat onder een regeering, die het imperialisme verheerlijkt, geen schatten gespaard zouden worden om hei grafteeken van den eersten keizer in oude pracht te herstellen. Met dit project is niet alleen geld, maar ook tijd gemoeid en eer6t over drie jaar kan het voltooid zijn en in het hart van de Urbs een gedenkteeken ver rijzen, dat aan de nagedachtenis van den grooten Cesar gewijd is. Rome wordt wijd en imposant; het wordt de stad van breede wegen, waar duizenden en tien duizenden oud-strijders, zwar.themden en soldaten-in-den-dop in gesloten gele deren doorheen kunnen marcheeren want vóór alles moet zich hier de wa penpraal van het jonge Italië in vollen luister kunnen ontplooien, Werd met dat doel niet de zooge naamde „Via dei triomfi" gecreëerd en deheerlijke, allee omgehakt, die zich onder aan den Palatijn aan gene zijde van de boog van Constantijn uitstrek te? Dit onherstelbare verlies werd be treurd door allen, die van de schilder achtige boomengroep genoten, in welker schaduw de kleine kerk van S. Grego- ,rius den Groote.verscholen dag en zij, die in hun hart anti-militaristisch zijn (dus vreemdelingen)-vroegen zich niet zonder bitterheid af: of het niet onverantwoor delijk is zulk een schat van rustgevend lommer te vernielen opdat de zonen van Mars jn hun blinkende uniform een beter effect maken op een zonnigen .straatweg dan in de schaduw van steen eiken.- We zeggen dikwijls veel goeds van het vierde Italië en van het nieuwe Rome, maar het doet ons telkens pijnlijk aan als' we cónstateeren, dat de romantiek hier baar zwanenlied zong. Kunnen we ons nog voorstellen hoe Rome er uitzag in de dagen toen Cha teaubriand, Stendhal en Byron er over schreven? In hoe schitterenden dos za- ge: die bijvoorbeeld het Kolosseum, waar nu de soldaten zich verzamelen om zich voor een revue in breede rijen op te stellen. Chateaubriand kwam met zijn vrien din, madame de Beaumont, in Rome; zij wisten beiden dat zij er heen ging om te sterven. De dichter bracht de zieke naar het Kolosseum het was haar laatste uitgang. „Het was" zoo schrijft .tiy „een van die wonderlijk lichte Octoberdagen zooals we alleen in Rome genieten. Madame de Beaumont had nog de kracht het rijtuig te verlaten en zich neer te zetten op een steen tegen over een nis, waarin een tafreel uit den Kruisweg was uitgehouwen. Langzaam gleden haar oogen over de rondbogen; doode ooge nwaren het nu, maar eens zagen ze velen sterven; de bouwvallen, half bedekt door braamstruiken, werden gestreeld door het licht. De stervende vrouw daalde voetje voor voetje naar beneden totdat ze in de arena stond. Niet meer vestigde zij de blikken op den stralenden avondhemel maar op het kruis boven het altaar en zacht zei ze: „Laat ons naar huis gaan, ik heb het koud Stendhal, de geniale Fransche schrij ver, die Rome beter kende dan eenige Romein, schreef over zijn eerste bezoek aan het Kolosseum, waar hij niet alleen den indruk van grootheid maar van poëzie ontving: Geheel het amfitheater was vooral aan de binnenzij met groen bekleed; in duizend bochtige holten wa ren de vogelnestjes verborgen, waaruit een harmonieus gekwinkeleer opsteeg. Hier heerschte een oneindige schoon heid: onder een stralenden hemel vloei de een zoet getriller samen met het ge- ruisch van 't loover dat hier de muren bedekt. En Byron roept in verrukking: „O Kolosseum heerlijke relikwie van Romeinsche grootheid! Het loover, dat uw verminkte bogen overhuift wuift in den wind; zijn takken buigen en zwieren heen en weer onder den nachtelijken azuren hemel Het is honderd jaar geleden dat de dichters zoo zongen en Piranesi hier zijn grandiose etsen maakte en geen spoor is er meer over van de romantische schoonheid, die toen den kunsten aar zoo diep ontroerde. Dit kan ons niet bevreemden want de geschiedenis volgt haar loop met onver biddelijke consequentia. Zooals Rome een-s het middelpunt der beschaving was en weer onderging, zoo schijnt het nu voorbestemd nog eens het centrum voor een Westersch-Oostersche cu'tuur te worden. In 1871 werd op hoog bevel de schoon heid en de poëzie vernietigd, waardoor het Kolosseum (die martelplaals dei- eerste Christenen) zulk een groote aan trekkingskracht uitoefende. De anti- clerikale regeering was van oordeel, dat de weeldige flora schadelijk was voor den steen en in het vuur van haar op- rumingswerk deelden de staties en het krius het lot van de ontwortelde bloe men en heesters! Nu kon het gouverne ment van den eersten koning van Italië tevreden zijn: het amfitheater der Fla- viers had al zijn bekoring verloren, liet is nu een oud-romeinsch monument meer niet en zooals het daar staat in zijn naakte grootheid, inspireert het noch dichter, noch etser het past volkomen voor militaire bijeenkomsten! Toen hier voor zestig jaar die fantastische mantel van groen werd afgescheurd van muren en zitplaatsen, werd onbewust de mise- en-scène in orde gemaakt voor het Rome van heden; Italië heeft nu geen poëzie meer noodig, het moet zich te weer stel len en strijden om de suprematie in Europa. Mussolini heeft het immers duidelijk gezegd: De tijd van droomen is hier voorbij, het gaat nu om handelen en daden doen! Onmogelijk om nog met den dichter te droomen in het kille nuchtere Kolos seum maar onder de oude olmen en steeneiken zou de dadendorst, de energie van het opkomende geslacht kunnen verslappen het werd dus doelmatiger geacht zonder eenige noodzaak die eer waardige laan om te hakken en haar „Via dei triomi" te doopen. Als le belofte moest die naam de jonge generatie in de ooren klinken, dat als ze terugkeerden, na nieuwe triomfen behaald te hebben, zij over dezen weg naar de „Via dell Impero" mochten marcheeren! Ook op het schilderachtige „Forum Romanum" worden heesters en teer struikgewas gel apt opdat de jonge zwarthemden over de oude „Via Sacra" regelrecht langs het altaar waarop het lijk van Julius Cesar verbrand werd, naar Piazza Vene- zia kunnen gaan om er den Duce hulde t ebetuigenen zoo waait er tegen woordig een wind door de straten van Rome, die ons Chateaubriand's vriendin laat nazeggen: „Ik heb het koud. Laat ons naar huis gaan." ETHA FLES. En op slag gedood. Zes andere moesten worden afge maakt. DE BRANDSTICHTINGS- EN BELEEDIGINGSZAAK TE WORMERVEER. Wij verzuimden nog melding te ma ken van de dezer dagen behandelde brandstichtingszaak te Wormerveer. In December 1929 ontstond brand in de smederij van A. de Boer, aldaar. Spoedig was het vuur geblu6cht, doch de smid werd verdacht van brandstich ting. De man werd door het Gerechts hof te Amsterdam, nadat de Haarlem- sche lechtbank hem had vrijgesproken, veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. Bijgestaan door zijn oom werden eeni ge requesten aan den ministerraad ge zonden, een verzoek om gratie aan de Koningin en een Kamerlid stelde den minister vragen. De pogingen om de onschuld van den smid aan te toonen hielpen niet. Inmiddels onderging hij zijn straf. In vele geschriften, door oom en neef geschreven, waren zij weinig te spreken over de Wormerveersche politie en enkele brandweerdeskundigen; om hun meeningen wonden zij geen doekjes. Voor de ramen van de smederij werden de adressen en verzoekschriften ge- etaleerd en 's avonds werden lichtbak ken aangebracht. Den laatsten tijd wa ren de tentoongestelde pamfletten ge richt tegen een Amsterdamschen brand weer deskundige, die o.a. een falsaris werd genoemd. Ook de loco-burgemees ter van Wormerveer werd aangevallen. Een en ander was voor deze heeren aanleiding een klacht tegen den.smid en diens oom-in te dienen wegens beleedi- ging. De rechtbank te Haarlem veroordeel de beide verdachten tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maan den met een proeftijd van drie jaar. De 6mid werd bovendien nog veroor deeld tot 50 boete en zijn oom tot 75 boete. Dezer dagen diende de zaak in hooger beroep voor het gerechtshof te Amster dam. Getuige P. Klinkenberg verklaarde, da. hij beleedigd was door de publicatie van de verdachten. Het Hof wenschte zich thans uitslui tend aan de beleedigingszaak te houden. De procureur-generaal achtte, na het hooren der getuigen, de beleediging be wezen. Hij requireerde bevestiging van het vonni6, behalve wat de strafmaat betreft en eischte tegen beide verdachten een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar, benevens tegen den neef 50 boete en tegen den oom 75 boete. De verdediger mr. B. J. Stokvis be toogde, dat het de verdachten was te doen om recht te krijgen, niet om te be- leedigen. Als men moed had, aldus plei ter, had men een klacht wegens smaad moeten indienen, dan zou de heele brandstichtingszaak weer zijn behan deld en dan hadden de verdachten ge legenheid gekregen tot eigen eerherstel. Met klem drong spr. op clementie aan. Het Hof zal 26 Juni arrest wijzen. behoort altijd zoo'n klein plat zakdoosje met 3 "AKKERTJES want dat neemt haast geen plaats in en Gij hebt dan altijd AKKER- CACHETS bij U om U van hoofd-, kies- of zenuwpijn af te helpen. Zakdooi II Glazen buiz mei 12 ztaks ziechtz 52 oent 20 cent 11 Ge kunt hieruit 4x Uw zakdoosje vullen. Automobilist voor het hof. Eisch blijft gehandhaafd. De Goede Hoop, het toestel waarmede de heer Y an der Leeuw een vlucht maakt naar Kaapstad, is gister om 6.30 uur uit Brokenhill vertrokken en na een tusschenlanding te Livingstone, om 16.20 te Bulawayo aangekomen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9