DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HITLER BIJ MUSSOLINI. Oostenrijk's onafhankelijkheid erkend. Mussolini spreekt het volk toe. No. 140 Zaterdag 16 Juni 1934 136e Jaargang 1)aqdiiksch Omciicht j0uiteulaitd Poolsch minister vermoord. Wat vandaag de aandacht trekt..i ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk* kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het fascisme en het nationaal-socialisme laten de zaden ontkiemen van een nieuwe cultuur, die tot een vérstrekkenden weder opbouw van de interne verhoudingen leidt, de beste garantie is voor den vredeswil van het fascistische Italië en het nationaal-socia listische Duitschland. Het fascisme wordt in de heele wereld als een belangrijke vredesfactor beschouwd, ter wijl niet beweerd kan worden, dat het natio naal-socialisme evenzoo in alle landen be oordeeld wordt. Het is echter een feit, dat Hitier ten aanzien van de ontwapenings kwestie zijn aanspraken heeft teruggebracht tot het minimum, dat met de eer der Duit sche natie in overeenstemming kan worden gebracht, zonder zich vast te klampen aan vroegere overeenkomsten. Hij heeft daardoor oprecht er aan medegewerkt, een bevredigen de oplossing voor alle betrokkenen te vin den. Het probleem van veiligheid en vrede kan niet anders dan in den geest van he: Viermogendhedenpact worden opgelost, een £act, dat als diplomatiek medium Berlijn. onden, Parijs en Rome omvat, doch als poli tiek medium ook tot Moskou en Warschau kan worden uitgebreid''. Bovenstaande lazen wij in de Italiaansche „Lavaro Fascista", dat dit blad schreef naar aanleiding van het bezoek van Hitier aan Mussolini en het kan niet ontkend worden, dat het blad buitengewoon vriendelijk is, ook al zullen velen de waarheid van boven staande in twijfel trekken. Wij geven het al leen maar weer, om aan te toonen, hoe de geest in Italië t.a.v. Duitschland verander;' is, hoe men langzamerhand tot toenadering is gekomen. Tenminste, van gereserveerdheid is in bovenstaande aanhaling niets te be speuren. Ongetwijfeld zal het den Duitschers moed geven voor de toekomst en juist daarom is het van belang, hoe Duitschland straks zal reageeren op de houding van Italië. Zullen wij zien, dat die toenadering nog intensiever wordt en zal daardoor een stevig blok tegen Duitschland gevormd worden door Frank rijk c.s.? Het zijn vragen, die niet direct be antwoord kunnen worden, al zouden wij uit de Fransche perscommentaren wellicht mogen opmaken, dat er zeker kans is op een „blokvorming". Iets, wat zeer gevaarlijk kan zijn. Mussolini en Hitier bij elkaar. Intusschen heeft een tweede onderhoud tusschen Mussolini en Hitier plaats gehad en naar verluidt, zouden beide staatslieden zijn overeengekomen, om de onafhankelijk heid van Oostenrijk te erkennen. Weliswaar werd geen accoord onderteekend, maar de bereikte overeenstemming vormt meer een uitdrukking van de opvatting van beide re- geeringschefs betreffende Oostenrijk. Verder heeft Hitier aan Mussolini medegedeeld, dat Duitschland be reid is naar den Volkenbond terug te keeren, wanneer al zijn rechten betreffende de ontwapening zullen worden erkend. Italië zal daartoe geen initiatief nemen, maar het standpunt van Italië betreffende de rechtsgelijkheid van Duitschland is reeds meermalen uiteengezet, zegt Ciano, de chef van den Italiaan- schen persdienst. Ciano voegde hier nog aan toe, dat het niet in de bedoeling lag, een definitief ac coord af te sluiten betreffende het een of an dere punt. De belangrijkheid van deze ont moeting tusschen Hitier en Mussolini is vooral gelegen in het gevoel van weder- zijdsch begrijpen dat tusschen deze twee staatslieden is gekomen. Hitier en Mussolini zullen met elkaar blijven correspondeeren De Duce en de Führer confereerden in den namiddag gedurende twee uren in den tuin van de golfclub op Lido; daarna bega ven zij zich aan boord van een oorlogsschip en maakten een korten kruistocht op de Ve- netiaansche wateren. Aan boord van het vaartuig werden de besprekingen voort- gezet. Volgens berichten uit Duitsche milieux hadden de besprekingen een meer algemeen karakter en strekten zij zich uit over een groot terrein. Het resultaat van de conferen tie zal niet dadelijk te bespeuren zijn, maar de besprekingen zullen op den algemeenen toestand haar invloed doen gelden, omdat tusschen de twee staatslieden een betere ver standhouding is ontstaan wat betreft hun meening over verschillende vraagstukken. Wat betreft het ontwapeningsvraagstuk is niets definitiefs besloten. Men meent te we ten dat er geen sprake van een onmiddellij- ken terugkeer van Duitschland naar Gene- ve is. Mussolini spreekt het volk toe. Op het San Marco-plein te Venetië het woord voerend voor een gehoor van 60.000 menschen zeide Mussolini: Hitier en ik heb ben elkaar niet ontmoet om een nieuwe kaart van Europa te maken noch om onzekerheden toe te voegen aan die welke thans op de bange wereld drukken. Wij hebben elkaar ontmoet om te trachten de wolken te verdrij ven welke den horizon van het Europeesche leven verduisteren en een vreeselijk alterna tief te vermijden. Wij hebben elkaar ontmoet om te trachten het minimum van politieke eenheid te vinden zonder welke Europa gedoemd is tot ondergang. Het D.N.B. meldt nog, dat de betooging, waar Mussolini sprak, georganiseerd was door de fascistische partij. Uit Venetië zelf en uit de omgeving waren o.a. met extra-trei nen ongeveer 70.000 menschen samenge stroomd. Mussolini sprak uit het middelste venster van het Palazzo Reale, waarheen zich even te voren Hitier, Von Neurath, Dietrich en Brückner hadden begeven, die op een balkon plaats namen. Kort voor zijn rede wees Mussolini naar Hitier als om hem te begroeten, waarop de menigte herhaaldelijk „Eja alala" riep. Toen Mussolini zijn rede geëindigd had en zich met Hitier in een vertrek had begeven speelde de muziek het „Deutschland"-lied. Naast het meegedeelde bevatte Mussolini's rede een oproep aan de stad Venetië om zoo actief en levendig mogelijk aan het moderne Italiaansche staatsleven deel te nemen. De Duce wees op de roemrijke „imperiale ge schiedenis" van de stad. Maar Venetië mag niet in zijn schoonheid voortleven. Dat is ro mantisme. Thans moet er gewerkt worden Het fascisme had reeds veel voor de stad ge daan, maar nog niet voldoende. UITSPRAAK HORST WESSELPROCES. Twee doodvonnissen. In het Horst Wessel-proces is gister middag de volgende uitspraak ge laan: „De beklaagden Sally Epstein en Hans Ziegler worden wegens moord ter dood en tot levenslang eerverlies veroor deeld. Beklaagde Peter Toll wegens mede plichtigheid aam moord tot 7 K jaar tuchthuisstraf en tien jaren verlies van burgerrechten. In de motiveering van het vonnis ver klaarde de president o.m.: Vastgesteld is, dat de beklaagden Epstein en Ziegler zich in den geest van de dagvaarding hebben schuldig gemaakt aan gemeen schappelijk gepleegden moord. De jury kon geen rekening houden met de straffen, welke bij de eerste be handeling van het proces-Horst Wessel in 1930 zijn uitgesproken. Wij hebben te oordeelen naar den indruk, welke wij bij deze vierdaagsche behandeling heb ber. gekregen. INCIDENT MET DE „STAHLHELM". Delegatie te Halle mocht niet in grijze uniform verschijnen. De gelijkschakeling en samensmelting van den vroegeren Stahlhelm, bond van front soldaten, "schijnt nog steeds niet geheel te zijn voltooid en vooral in de laatste dagen aanleiding te hebben gegeven tot min of meer ernstige incidenten, aldus de „Iel. Na de gebeurtenissen te Maagdenburg, waar Seldte werd uitgescholden en het zelfs tor handtastelijkheden tusschen S.A. en leden van den vroegeren Stahlhelm kwam, heelt zich thans te Halle een incident voorgedaan, dat bewijst, dat tusschen de beide groepen nog steeds een gevaarlijke spanning heerscht, welke het gevolg is van het feit, dat de frontsoldaten het bijzondere karakter van hun vroegere organisatie niet zonder meer wenschen op te geven. Aan de plechtige opening vas het museum der nationaal-socialistische revolutie te Halle zou ook een afdeeling van den Natio- naal-Socialistischen Duitschen Frontsoldaten bond zooals de Stahlhelm thans officieel heet, deelnemen. De Stahlhelmers waren echter gekleed in hun oude, grijze uniform, welke sedert de gelijkschakeling verboden is De aanvoerder der politie maakte de Stahl helmers daarop attent en weigerde hen in deze uniformen aan de plechtigheid te laten deelnemen. Daarop ging de Stahlhelmafdee- ling weer naar huis en nam den krans mede, welken zij van plan was geweest aan den voet van het monument ter eere van hun gevallen kameraden neer te leggen. Oude Stahlhelm-insignes moeten verdwijnen. De leiding van den Nationaal-socialisti- schen Duitschen Frontsoldatenbond (Stahl helm) heeft een verordening uitgevaardigd, dat de oude insignes der organisatie, een kleine stalen helm, zoo spoedig mogelijk ver vangen moeten worden door het insigne van van de N.S.D.F.B., een stalen helm op een groot hakenkruis. Voor Berlijn is het dragen der oude insignes zelfs van heden af ver boden. RIJKSMINISTER FRICK OVER DE „VACANTIE". Van de S.A.-collectes. In een groote propaganda-vergadering heeft de Rijksminister van Binnenland- sche zaken Dr. Frick gisteravond te Breslau het woord gevoerd tegen de valsche stemmingmakerij en de laster. Het was nagenoeg de/elfde rede, die Dr Frick tijdens deze campagne ook in an dere plaatsen reeds heeft gehouden In teressant waren zijn opmerkingen over het aan de S A. verleende verlof. De minister sprak er nl. zijn vreugde over uit, dat het door den chef van den staf de S.A. gegeven verlof den S.A.-man nen gelegenheid gaf, zich aan hun gezin en hun ontspanning te wijden. Ook dien de men te overwegen, of het nier eens tijd werd, een „collecte-vacantie" af te kondigen, want de al te vele collectes waren langzamerhand een ware plaag voor het land geworden. Dit alles waren echter slechts kleinigheden in vergelij king met het groote werk, dat was ver richt. Dr. Frick sprak ook nog over de ver houding tusschen staat en kerk, en her innerde er aan, dat het nationaal-socia- listisch program van 1920 in dit opzicht nog ongewijzigd was blijven voortbe staan. Hij sprak de hoop uit, dat er in Duitschland spoedig in de plaats van de thans bestaande twee dozijn Fvangp'1- sche Landskerken één algemeene Evan gelische Rijkskerk zou komen. In geval men onder den schijn van kerkelijke twisten politieke doeleinden zou na streven, zou de staat van dwangmidde len gebruik moeten maken. Onbekende dader ontvlucht. Politieke motieven in 't spel. Gisternamiddag om 15.30 uur heeft een onbekend gebleven dader op den Poolschen minister van binnenlandschen zaken Pi e r a c k i drie revolverschoten gelost, toen hij het clubgebouw van de regeeringspartij wilde binnengaan om te lunchen. Zwaar ge wond werd de minister naar het naastbij- zijnde hospitaal vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen overleed. De dader, een kleine, magere, jonge man, sloeg na het volvoeren van de daad op de vlucht en kon niet gegrepen worden. De po litie is hem op het spoor. Op de vlucht heeft de dader een van de hem achtervolgende po- litie-agenten door een revolverschot gewond De aanslagpleger had zich verdekt opge steld bij den uitgang van het clubgebouw van de regeeringspartij, Foksalstraat 3 (de stationstraat). Hij wist blijkbaar dat minis ter Pieracki in het restaurant van de club placht te lunchen. Op het oogenblik dat de portier van de club de voordeur opende om den minister binnen te laten, trad een jong man achter den minister te voorschijn e> vuurde uit een revolver drie keer. Twee ko gels drongen den minister in het achter hoofd. Hij werd bewusteloos naar het mili tair hospitaal in de nabijheid van het Ujazdowskipark vervoerd, maar geneeskun dige hulp mocht niet meer baten. Over den aanslag is nog geen officieel communiqué verstrekt. De autoriteiten wei geren elke inlichting. De politie is ijverig op zoek naar den moordenaar. Men gelooft dat de daad begaan is om politieke motie ven. De inister van binnenlandsche zaken Bro- nislas Pieracki, die in 1895 werd geboren, was een van de meest op den voorgrond tredende leden van het regeeringsbloc en be hoorde tot de intimi van maarschalk Pi i - soedski (de zoogenaamde kolonelsgroep die om den aictator heen staat). Hij verkreeg als gewezen legionair den rang van kolonel bij den generalen staf. In het jaar 1928 werd hij gekozen tot bestuurslid van de regee ringspartij. Hij telt sinds jaren tot de be langrijkste leden van de Poolsche regeering. AAN TAFEL BIJ DEN EX-KEIZER. Zijn meening over internationale vraagstukken. Randolph Churchill, de zoon van den be kenden. Engelschen staatsman, heeft bij den ex-keizer op huize Doorn het tweede ontbijr gebruikt en met zijn gastheer over interna tionale vraagstukken gesproken. De ex-keizer begon met te verklaren, dat hij tegenwoordig de wereld alleen bekijkt als 'n particulier. Het Duitsche volk, hernam hij, heeft me weggezonden; als men mij terug wil heb ben, moet men mij maar komen halen. Hitier heeft 'n bewonderenswaardig stuk werk ver richt door de Duitsche natie een nieuw leven en een nieuwe ziêl té schenken. Als de Duit schers ooit tot de overtuiging komen, dat Hitler's werk bekroond behoort te worden door den terugkeer tot een constitutionele monarchie, dan zal mijn huis niet in zijn plicht te kort schieten. De Japansche macht. In den loop van het gesprek gaf de ex- keizer uiting aan den indruk, welken Japans toenemende macht op hem gemaakt heeft. Zijns inziens is Japan sterk genoeg om in China vrede en rust te waarborgen, evenals de Engelschen dit in Britsch-Indië doen. Japans invloed in China kan niet uitgescha keld worden, zei de ex-keizer. Japan vormt in het Oosten een bolwerk tegen het bolsjewisme, evengoed als dit in Europa met Duitschland het geval is. Wat de rol der Engelschen in Britsch-In dië betreft, was de ex-keizer van oordeel, dat een botsing tusschen Hindoes en Mo hammedanen onvermijdelijk is, zoodra Enge land zich uit Britsch-Indië zou terugtrekken. De Mohammedanen zijn niet alleen een ster ker ras, maar ze zijn bovendien beter geor ganiseerd, zoodat de Hindoes het onderspit zouden moeten delven; al de Groot-Mogols waren vreemdelingen. De Volkenbond. Over den Volkenbond was de ex-keizer niet al te best te spreken. Hij herinnerde aan de omschrijving van Sir Ian Hamilton: „een rookclub in een kruithuis." Wat helpt 't om over ontwapening te spreken, vroeg de ex-keizer zich af, als de heele wereld druk bezig is zich te wape nen? Het praat-instituut te Genève brengt de internationale samenwerking in discre- diet. In Europa zijn tegenwoordig heel wat politici, maar heel weinig werkelijke staats lieden. De ex-keizer nam de gelegenheid waar om te protesteeren tegen de opvatting, dat hij in weelde leefde. Meer dan 80 procent van zijn inkomsten uit Pruisen gaat aan belasting weg en met de resteerende 20 procent moet hij maar eventjes 14 gezinnen onderhouden! Nog even wierp de ex-keizer een terugblik op het verleden. Heel wat dingen uit dien tijd zijn valsch voorgesteld door de bittere gevoelens in den oorlog, aldus besloot hij. De dagen voor den oorlog waren de gouden eeuw voor Duitschland. Onder een constitu- tioneele monarchie genoot het Duitsche volk de zegeningen van een werkelijke democra tie. In een halve euw is er geen enkele poli tieke martelaar geweest en toch noemt men mij dikwijls een onbuigzamen autocraat HET DUITSCHE MORATORIUM. Beslissing spoedig te wachten. De Duitsche ministers van Buiten- landsche Zaken, Financiën en Handel heben gisteren beraadslaagd over de maatregelen, welke genomen zouden kunnen worden als antwoord op de Duitsche moratorium-verklaring. In welingelichte kringen wordt verno men. dat een beslissing spoedig te ver wachten is. FRANSCHE MILITAIRE BEGROOTING GOEDGEKEURD. De Fransche Kamer heeft gisteravond hst :heele regeeringsvoorstel inzake de supple- ire militaire credieten ten bedrage van 120 millioen franc met 454 tegen 125 emmen goedgekeurd. Minister-president Joumergue had de vertrouwenskwestie ge steld. Tegen het voorstel stemden de com munisten, socialisten, de onafhankelijke socialisten of zoogenaamde „Pupisten van de Parti Unitaire Populaire, en eenige neo- socialisten. Waarschijnlijk zal de officieele uitslag van deze stemming nog eenige wijziging on dergaan, aangezien zou zijn gebleken, dat een aantal afgevaardigden meer dan één stembiljet zou hebben afgegeven De offi cieele uitslag zal dan ook in het „Journal Officiel" van Zaterdag gepubliceerd wor den. Voor de stemming hadden oud-minister president Daladier en de afgevaardigde Renaudel nog de kwestie van den duur van den militairen diensttijd aan de orde gesteld Minister-president Doumergue antwoordde, dat de regeering nog geen tijd had gehad om deze zaak te onderzoeken. Hij gaf echter de verzekering, dat de regeering deze kwestie niet zonder voorafgaand uitgebreid onder zoek aan de Kamer aan de orde zou stellen. Hitier bij Mussolini. (Dag. Over zicht.) Poolsch minister vermoord. (Bui tenland). Fransche militaire begrooting goedgekeurd. (Buitenland). Prinses Julana in Engeland. (Bin nenland). Volgende week wordt het tweede pont aan de Hembrug in gebruik ge nomen. (Binnenland). Een auto-ongeluk voorgewend om een levensverzekering op te lichten} eisch 2 jaar. (Rechtszaken). Oude man onder Egmond doodge reden. (Stad en omgeving). Mr. P. L. Steenberghe zal worden benoemd tot minister van Econo mische zaken. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). Zij, die zich met 1 JULI a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. De suppletoire credieten voor de landsverdediging. Bij de voortgezette amerdebatten over de suppletoire legeregrooting wees de controleur-generaal en de secretaris generaal van het ministerie van oorlog er op, dat de credietoverschrijdingen te verklaren zijn uit den haast der werk zaamheden en de hoogere prijzen. De rapporteur der Marinecommissie wees op de urgentie suppletoire credie ten voor de marine te verstrekken. Ten slotte nam de voorzitter der Le- gercommissie, Fary, het woord om nog maals met verwijzing naar de herbewa pening van Duitschland te wijzen op de noodzakelijkheid der suppletoire cre dieten. Daladier zette in de middagzitting het standpunt der radicaal-socialisten uit een. Hij verklaarde dat zijn partij voor d- gevraagde credieten zou stemmen in de verwachting, dat daarmede de plan nen voor de herinvoering van den twee jarigen diensttijd voorgoed van de aan zijn. OFFICIEREN EN VRIJMETSELARIJ. In Finland. De Finsche opperbevelhebber van het Fi.ische leger heeft den officieren het lidmaatschap van vrijmetselaarsloges verboden. BOMAANSLAG OP PRESIDENT VAN CUBA. Eén officier gedood; de President en omstanders licht gewond. Bij een bezoek aan het marine-station Tis- cornia op Cuba is een bomaanslag gepleegd op den president van Cuba, Mendieta. De president werd licht aan de hand gewond, doch een hem begeleidend officier werd ge dood. Verscheidene personen, die zich op het moment van de ontploffing in de nabij heid van den president bevonden, liepen eveneens verwondingen op. BLOEDIGE BOTSINGEN IN COLUMBIA. Zeven dooden. Te Honda (Columbia) is het tot bloe dige botsingen gekomen tusschen een opgewonden volksmenigte, die een ge arresteerden gemeenteambtenaar wilde bevrijden en de politie. Er zijn zeven personen gedood en 15 gewond. HET VERMOGEN VAN SINGER. De naaimachine-koning. Singer, de bekende renstalhouder en tweede zoon van den uitvindei der naamachine heeft een fortuin nagelaten van 1.096.018, waarop reeds 368.872 successierecht is betaald. HITLER UIT ITALIË VERTROKKEN. Gisteravond nog een onderhoud. Gisteravond om 8.30 uur arriveerde Mus solini met zijn gevolg, per motorboot voor het „Grand Hotel" te Venetië, teneinde deel te nemen aan het diner, dat Hitier hem al- daar aanbood. Aan het diner nam slechts een kleine kring van personen deel. Tegen 10 uur vertrok Mussolini uit het hotel, kort daarop gevolgd door Hitier. In den tuin

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1