HUIDUITSLAG met jeuk die dol maakt KLOOSTERBALSEM VOOR DE KLEINTJES DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL Raadselhoekie ZOEKPLAATJE NAAR OMA! veroorzaakt vurige wond Dank zi( den KLOOSTERBALSEM verdwijnt wond en huiduitslag AKKERS ORIQINtei TER INZAOC „Geen goud. zoo goed" Provinciaal Tlieuws OTERLEEK. WARMENHUIZEN. HEILOO. Rede van den heer Hamersveld. Qemeentecaden URSEM. xxxxxxxxx X X X X X X X mOe moet er niet aan krabben, zeida men mij, als ik klaagde dat de uitslag, die ik op een kwaden morgen op mijn hand ontdekte, zoo verschrikkelijk jeukte. Maar door 't krabben ontstond een wond op mijn hand zoo groot als een kwartje, welke wond mij hevige pijn bezorgde. Toen niets hielp, nam ik Kloosterbalsem. Dadelijk vermin derde het jeukerige gevoel, de wond werd mooi zuiver, de uitslag vermin derde en verdween en ook de wond genas geheel." L m (e D H Onovertroffen b|J brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wr(jfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzetbelasting. Tot besluit van het speelseizoen orga niseerde de bridgeclub Oterleek Donderdag avond een onderlingen wedstrijd in caié De Vries. Na een zeer spannende kamp was de uitslag als volgt' Oneven lijn: le pr. C. Boeder Sr. en H. de Vries met 8 matchp.; 2e pr. A. Wagenaar en Tj. Zijp met 11 matchp.; 3e pr. J. Heinis en Alie Witteveen met 18 matchp Even lijn: le pr. Witteveen en Zwaan met 11 matchp.; 2e pr. dr. Heringa en S. Heringa met 15 matchp., (5370 scorep.); 3e pr. D. de Vries en R. Boeder met 15 matchp., (5000 scorep.) Aan de veiling te Warmenhuizen werd verhandeld in: Mei 1934. 217.950 K.G. 10.725 14.425 10.425 3.150 Roode kool Gele kool D. witte kool Uien Rabarber Bieten Mei 1933. 16.300 K.G. 14.800 107.800 18.250 66.900 1.175 De omzet bedroeg in Mei 1934 2537,52 tegen 2993,39 in Mei 1933. 'De afd. Heiloo van „De Hanze" hield Woensdagavond een vrij goed bezochte vergadering in het Brunogebouw. De voorzitter, de heer J. J. Kroon, opende met den Christel ijken groet en heette in zonderheid den spreker, den heer van Hamersveld te Haarlem, welkom, die bereid was gevonden een causerie te houden over de ziekte- en ongevallen wet. Naar aanleiding van de notulen vroeg de heer Jac. van de Peet of de contribu tie a 8 per jaar niet verminderd kan worden. Met zulk een bedrag keeren de middenstanders de Hanze den rug toe. He, past niet in het kader van dezen tijd. De secretaris zeide dat men het be drag noodig heeft, er is niets aan te doen. Van de V. V. V. alhier was een verzoek ontvangen of men gedurende den ver lichtingsavond mee wilde werken tot het houden van een étalagewedstrijd. Een gelijkluidend verzoek was gedaan aan de V. E. M. I. De heeren Opdam en van Velzen waren er voor. De heer van Trigt gevoelde veel voor een étalagwed- strijd. De voorzitter verdedigde het goed recht van den middenstand om zich te laten gelden, maar laat men dan ook de hand aan den ploeg slaan om samen werking te verkrijgen. Enkele heeren meenden dat er zoo weinig van terecht komt. Men heeft in Heiloo weinig inte resse voor étalages. De vergadering was voor samenwerking als de V. E. M. I. ook mee doet. In de commissie werden benoemd de heeren B. B. van Tricht, M. T. Opdam en H Groot. Spreker begon met een woord van te leurstelling dat vele middenstanders de door hen zelf gestichte onderlinge verzekering niet kennen. Hieronder ver stond spr. dat zij zich bij den Raad zan Arbeid of bij andere maatschappijen verzekeren. Is dat noodig? Neen, want Uw eigen maatschappij verzekert goed- kooper en is even solid^ en bovendien is de premie per 1000 gulden verdiend loon, welke bij den Raad van Arbeid '23 bedraagt, bij ons 19. Nooit zijn er stagnaties bij uitbetaling geweest en nooit heeft men van regeeringswege in gegrepen. Spr. stelde in het licht dat de wettelijke aansprakelijkheid bij ons vei lig is, terwijl we de overheidsbemoeiing kunnen uitschakelen. Er is innige sa menwerking tusschen werkgevers en werknemers en men heeft medezeg gingschap in de samenstelling van het bestuur. Breedvoerig en aan de hand van cijfers toonde de spreker aan, dat men nergens goedkooper terecht kon terwijl men 100 pet. zekerheid beeft. Bij de uitvoerige gedachtenwisseling liet de heer G. Heijne een ander geluid hooren. Vier jaar geleden was spr. tot dt Onderlinge toegetreden en had men hem verzekerd dat de premie in zijn vak 16 per mille was. En de praktijk? Tn het vorige jaar betaalde spr. 31 en toen een knecht ziek werd kreeg hij een uit- keering van 2 per dag, terwijl spr. jaren aaneen voor een loon van 45 per Week betaalde. Hét is duurder dan nu bij den Raad van Arbeid en dat is onze hoog geroemde instelling. De spreker zette uiteen dat de heer Heijne in de hoogste klasse (gevaren- klasse) staat ingeschreven. De ziekte viel juist in den tijd dat de betrokkene weinig verdiende. Dat mag jammer zijn doch het was zoo. Niet wij hebben t€ doen zooals we willen, doch de wette lijke verplichting uit te voeren. Dat de premie zoo hoog was lag waarschijnlijk aan de vele ziektegevallen en te weinig verzekerd loon. Dit ligt niet aan de Onderlinge doch aan de laksheid van de patroons in die groep. Momenteel is er niets aan te doen. Onze maatschappij gaat vrij uit, elke verzekering zou het zelfde moeten doen. De heer Heyne repliceerde: wat blijft er dan over van het zoo vaak geroemde roomsche beginsel „draagt elkanders lasten". Spreker zeide dat elk bedrijf zijn eigen klasse heeft, dat is niet uitvoer- bcicir Verschillende heeren vonden de uitvoering van de wet niet gelukkig. Men werkt fraude in de hand. Als. H. de loonlijsten onjuist had ingevuld, deed men er weinig aan. Het is al te krankzinnig dat men jaren aaneen voor een loon van 45 per week betaalt en als men toevallig ziek wordt in een week waarin slapte in het bedrijf is of werkloos heid (slechts één dag langer dan mag) dan krijgt men haast geen uitkeering. Spr. had de wet niet gemaakt. Hij kon zich de te leurstelling indenken. De heer Heijne stelde vast dat er dan geen reden is om reclame te maken. In spr. klasse is het hooger dan bij den Raad van Arbeid. De spreker gaf dat toe. Doch wie zegt U voor hoe lang. Na gehouden rondvraag volgde om 11 uur siuiting. Donderdagochtend ten half twaalf ure kwam de gemeenteraad in vergadering bijeen. Ingekomen was een mededeeling van Ged. Staten, dat zij bij hun besluit van 2 Mei hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot verkoop van een gedeelte grasland ter grootte van ongeveer 14 Are van het aan de ge meente toebehoorend perceel, kadastraal be kend, gemeente Ursem Sectie D. 329 ten be hoeve van het landarbeidersplaatsje van D. Konijn. Verder werd medegedeeld, dat een rijks voorschot van 3100 is toegekend. Voor kosten der werkloosheidszorg zal een bedrag van f 1021.23 van het rijk worden ontvangen. Vervolgens stelden B. en W. voor de ba lans en exploitatie-rekening van de R.K. Woningbouwvereniging „St. Joseph" over 1933 goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 56964.08. Vervolgens werden vastgesteld af- en over schrijving der gemeente-begrooting 1933 en een supl. begrooting dienst 1933 ad f 2148.02 en dienst 1934 ad 3100. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd door den raad afwijzend beschikt op een adres van het bestuur der vereniging tot bevordering van het landbouwonderwijs voor Höorn en omstreken om een jaarlijksche subsidie van 10. Aan de orde was een adres van de café houders te Rustenburg d-d. 13 Mei 1934 om de kermis aldaar te verzetten op den eersten Zondag in Juli. Hiertegen was een bezwaar schrift ingekomen van den heer J. Kuyper te Noorddijk, waarin werd aangevoerd, dat bij gunstige beschikking de kermissen in 1935 en 1938 samen vallen met die te Noorddijk. B. en W. hebben hiermede rekening gehouden en stelden voor de kermissen te Ursem en Noordaijk ongewijzigd te laten en die van Rustenburg te stellen op den Zondag voor of op den elfden der maand Juli en den daarop volgende Maandag. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling de be grooting van Alg. Bur. Armbestuur voor 1934. Hierop komt een te kort voor van ruim 9000. Door het bestuur is gevraagd een subsidie van 2000 die ook op de ge meente-begrooting is geplaatst. Spr. heeft hierover een onderhoud gehad met de PrOv. griffie en het resultaat was dat dit bedrag op de begrootiug geplaatst moest worden, waartegenover geen ontvangsten kunnen worden aangewezen. De belastingen moeten derhalve verhoogd worden, doch voor de opcenten personeele belasting is het voor dit jaar te laat. Wethouder de Jong was daartegen. Het armbestuur bezit 31 H.A. land geheel on belast en met een leening op korten termijn is het nadeelig saldo weg te werken. Waar om nu in dezen tijd aangestuurd op verhoo ging van belasting. Het reserve van het G. E. B. moet op een andere wijze belegd worden. Wethouder Veldboer kan zich hiermede heel goed vereenigen. Waarom het tekort van enkele jaren in een jaar moet worden verwerkt is hem nog niet duidelijk. De heer Komen vroeg waarom door Ged. Staten hiervoor niet eerder aanmerkingen zijn gemaakt. De voorzitter zeide, dat het Armbestuur voor het eerst een subsidie vraagt en dan moet de begrooting ook aan het college worden ingezonden. Het armbestuur had dus eerder moeten aankloppen bij de ge meente. Dat het bestuur dat niet gedaan heeft kan spr. best begrijpen, omdat er vroe ger ook wel eens een nadeelig saldo was, doch 'het volgende jaar weer was wegge werkt. Thans is dat moeilijker geweest, om dat verscheidene jaren reductie op de land pacht is gegeven, n.1. 40 pet., bracht de landhuur voor enkele jaren terug op pl.m. 6000, thans bedraagt deze ruim f 2800, een aanmerkelijk verschil. Het lijkt spr. daarom gewenscht, dat het Armbestuur het land weer openbaar gaat verhuren. De heer Schaap vreesde, dat dan weer aanvragen zullen inkomen om reductie, waar op geantwoord werd, dat deze verzoekers dienen te worden afgewezen. Na breedvoerige discussie's werd de aan geboden begrooting goedgekeurd in ont vangst en uitgaaf op 17524.62. Overeen komstig het voorstel van B. en W. werd be sloten te beschikken over een deel der re serve van G. E. B. over 1934 tot een bedrag van f 4000 en aan het armbestuur over 1934 een extra subsidie te verkenen van 4000. Benoemd werden tot hooistekers voor 1934 op een belooning van 40 de heeren G. Vet en K. Peereboom. Tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de hee ren: M. Kriek. N. J. M. Oud en N. Koppeg en in vacature G Vet en D. Aay Pzn. de heeren C. Schaap Jzn. en J- Hakhof. Vervolgens bracht de voorzitter ter sprake de verpleging van het zoontje van den heer C. Groot in het sanatorium. Adressant is ge negen 1 bij te dragen in de kosten, terwijl de R.K. vereeniging „Herwonnen Levens kracht" te Utrecht de halve verpleegkosten voor haar rekening neemt. Op voorstel van B. en W. werd besloten, voor de tijd var 6 maanden met een provin ciale bijdrage de helft der verpleegkosten van het zoontje van C. Groot te garandeeren. Daarna sluiting. OPLOSSING VAN DEN REBUS UIT HET VORIGE NUMMER. Krelis heeft familie wonen in Bun schoten, Eist, Buren, Baarn, Muiden en Li ren. (Nadruk verboden). Oplossingen der raadsels uit 't vorige nummer. Voor grooteren. 1. Mast Monster. O i s e Neus Slot Tulp E s c h Ramp 2. Harmeien, Haarlem, meel, Lena, meer, lam. 3. Een vleermuis. 4. Een paljas Stroozak of hans worst). Voor kleineren. Wat gevaarlijk, Jan en Ko; één keer struikelen en je valt uit de goot naar beneden! (koe). Je moet de stukke en de heele be schuiten niet in één trommel doen. (eend). Luister eens: kan Arie nu al thuis zijn? (kanarie). Heeft mevrouw de Jongh in de krant het groote nieuws al gelezen? (hinde) Griet, (platvisch) griep. De zon. Bunschoten. 1. 1. Boot muis cent poes a s c h thee olie O t t o beek tien OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Hier onder zie je. eenige eigennamen. Elke naam wordt, als je 'm goed door elkaar schudt, het beroep, dat de persoon uitoefent. A. E. Langer. T. A. Moors. A. A. Stold. T. S. Coordau. Mie Don. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een Nederlandsch eiland- Aan den rand van 't weideland Gaat het lustig toe: Kikkers springen vroolijk, Worden heel niet moe. 't Regende, o! dagen lang! Maar nu is het droog. Daarom springen kikkertjes Dus zoo ver en hoog! door E. DE LILLE HOGERWAARD. En ais straks het maaitje schijn!, Zie je bij de sloot In de wei de kikkers heusch Dansen poot aan poot. 't Warme weer maakt 't kikkervolk Uitgelaten blij. En ik kijk er lachend naar In de groene wei. blij, (Nadruk verboden). Hupla! Hopla! Danst maar voort! Straks is er groot bal, Omdat 't morgen stellig weer Heel mooi weer zijn zal! Waar is de knecht? (Nadruk verboden)". X i X s i X a X X j X X X le rij een medeklinker. 2e 3e 4e 5e 6e 7e wild 8e 9e 3. 4. een nauwe verblijfplaats. een insect. vaartuigen. 't gevraagde woord. een provincie in ons land. een vruchtje, dat in het groeit. een verkorte meisjesnaam. een medeklinker. Mijn geheel wordt met 9 letters ge schreven en noemt en deel van Frankrijk. 9, 7, 5, 4 is een plaats in Noord-Hol land. Het 1, 2, 2, 3, 7, 9, 1 is een windstreek. Een 3, 8, 9, 4 is een leeren band. 1, 5, 4, 9, 6 ligt in België. Een 2, 2, 3 is een lichaamsdeel. Een toilet-artikel en Fransch ijzer vormen samen iets, dat sterk ruikt. Wat? Voor kleineren. Wat is de langste dag? Welke vensterluikjes Vallen 's avonds dicht Zonder eenig leven? O, je raadt het licht Ver moet je niet zoeken. Zelfs het kleinste wicht Heeft die vensterluikjes Immers in 't-! 7. „Vandaag hebben we geen geluk", zei Drein. „Laten we maar liever een hotel opzoeken en naar bed gaan". Nauwelijks lagen ze echter in het' hotel te slapen, of Piet hoorde in de kamer van Drein gestommel. Daar Drein het geld bewaarde, vertrouwde Piet het zaakje niet. Stilletjes sloop hij er heen en zag hoe een pa^r inbrekers al hun geld meenamen. Rillend van angst holde Piet weg en kroop onder de dekens. 8. Hij had al een uur wakker gelegen, toen hij opeens aan het voeteneind van zijn bed iets zag bewegen. „Nou zal ik maar schieten", dacht Piet. Hij nam zijn pistool en mikte. „Pang!" ging het schot, maar op hetzelfde oogenblik begon Piet hard te schreeuwen. De stakker had op zijn eien voet geschoten en zijn groote teen was er heelemaal afgevlogen. Van trippel-de-trip gaan de voetjes. De beentjes, die worden niet moe, Want weet je Marietje en Koentje Gaan samen naar Omaatje toe. De regen valt neer, o, bij stroomen. Zij hebben hun regenkeep aan. Ze kunnen toch immers niet zonder Door regen- en windvlagen gaan! Van trippel-de-trip gaan de voetjes En Omaatje wuift hen al toe. Z{ zal hun vast sprookjes vertellen. Daarom zijn de beentjes niet moe! Want, wie zou geen eind kunnen loopen In sneeuw of in regen en wind, Als hij mooie sprookjes gaat hooren? Bedenk eens heel even: welk kind? CARLA HOOG- (Nadruk verboden). 3. Ladderraadsel. le (bovenste) sport een najaarsbloem. 2e sport een vorstelijk per soon. 3e sport een academiestad in on6 land. 4e sport een gestreept, viervoetig dier. 5e sport een kleur. 6e sport een graansoort. 7e sport een roofdier. 4. De woorden bestaan alle uit 5 letters en de middelste letters vormen, van boven naar beneden gelezen, den naam van een stad in Noord- Brabant Noem mij eens een kipje Dat niet kaak'len kan. Bijna ied're kleuter Houdt er heusch wel van!

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8