DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Minister Goering houdt een rede KERKCONCERT SxtgeiijAsch Omcikht ^Buitenland Bizonderheden over de begrooting. De taak van Pruisen. Ho. 142 Dinsdag 19 Juni 1934 136e Jaargang HEDENAVOND O RPH EUS Waf vandaag de aandachl trek ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen In het Nieuwe Paleis te Potsdam kwam gisteren de Pruisische Staatsraad bijeen in plenaire zitting ter behandeling van de Pruisische begrooting. De Pruisische minister-president Goering hield daarbij een lange rede, waarin hij o.a zeide, dat er een geweldig verschil bestond in de werkwijze, die bij de behandeling van vorige begrootingen was toegepast en de nieuwe methode, n.1. de autoritaire volgens het „Führer"-principe. Ofschoon niet verplicht, achtte Goering het toch wel van belang, den staatsraad op de hoogte te stellen en inzicht te geven in het financieele beleid, opdat deze instelling zal kunnen constateeren, hoe de regeering haar plicht vervult. De begrooting dan geeft een overzicht van den veelzijdigen arbeid der staatsregeering Goering wees er op, dat bij het opstellen dezer begrooting de noodzakelijkheid tot toe passing der grootste zuinigheid en de eischen van voldoende middelen voor de noodzakelijkste behoeften met elkaar in over eenstemming zijn gebracht. Dat de begroo ting in evenwicht kon worden gebracht spreekt niet alleen na de vorige catastophen vanzelf, doch is een bijzondere verdienste van den minister van financiën. Verder niet toe, dat Pruisische aangelegenheden, hoe gewichtig zij ook zijn, uitsluitend van Pruisisch standpunt bekeken worden. De taak, die Pruisen in het Derde Rijk te ver vullen heeft, is voorvechter en bouwsteen van het Derde Rijk te zijn. Van het oogenblik af, dat de nationaal-socialisten de macht hadden gegrepen, is Pruisen gangmaker van het Derde Rijk geweest. Men moet be denken, dat Pruisen nu eenmaal drie vijfde deel van het Rijk omvat. Goering herinnerde aan de overwinning op het communisme en Marxisme in Prui sen, dat een burcht niet alleen van de demo cratie, doch ook van de sociaal-democratie is geweest, zoodat een volledige reorganisa tie der Pruisische politie noodzakelijk was, alsmede de instelling van een geheime staatspolitie. Een tweede taak, die Pruisen te verrichten had en die invloed had op hel geheele Rijk, was het scheppen van de grondslagen voor de vernieuwing van het cultureele leven, welks verwildering reeds ver in het Duitsche volksbewustzijn om zich heen had gegrepen. Het Pruisische Staats theater zal binnenkort weer het eerste en beste theater van Duitschland zijn. Goering herinnerde voorts in het in Pruisen inge voerde nationaal-socialistische rechtbewust- zijn en de daarmee in overeenstemming ge brachte rechtspleging. De taak van Pruisen. Ook op economisch gebied had Pruisen een belangrijke taak vervuld. Het boschbe- heer was gereorganiseerd. Door de mede werking van Pruisen aan de rijkshervorming werden nieuwe organische banden tusschen Pruisen en het Rijk gelegd. Met uitzonde ring van het ministerie van financiën waren bovendien alle Pruisische ministeries door rijksministers bezet. Als zulks met bet mi nisterie van financiën nog niet het geval was, was dat alleen, omdat dit momenteel nog niet doelmatig was. De band met het rijk was echter hechter dan alleen door een personeele unie het geval zou zijn. Ten aanzien van 'de toekomstige ontwikke ling van het land Pruisen verklaarde Goe ring, dat Pruisen reeds zoodanig in het rijk was opgegaan, dat het niet meer zooals vroeger een souvereine staat was die een dienovereenkomstige taak had te vervullen. Overgebleven is echter de eeuwige ethiek van het Pruisendom. Het begrip „Pruisen" heeft zich verheven boven het territoriale, het materieele staatsbegrip, bijna tot het mythi sche. Dit ethische begrip „Pruisen'' is niet meer aan grenzen gebonden. Waar in an dere landen staatsdeugden als dapperheid, moed, staatsbeleid doch vooral staatsdis- cipline worden geroemd, noemt men deze daar vaak eenvoudig „Pruisendom". Prui sen staat ervoor bekena, dat het misschien weinige kunstenaars heeft voortgebracht, doch dat het het Duitsche Rijk des te meer staatslieden heeft geschonken, die noodig waren om de voorwaarden te scheppen, dat thans een Adolf Hitier eindelijk aan het ver langen der Duitschers kon voldoen. Het is een wonderlijk spel van het lot, dat nadat de voorwaarden waren vervuld door Noord- Duitschland, toen Pruisen de geweldige ver binding tusschen het Oosten en het Westen had gevormd, ter voltooiing een man uit het Zuiden van Duitschland kwam, die als opperste leider het Nieuwe Duitschland schenkt, wat het duizend jaar lang heeft gewenscht. „Toch ken ik", aldus Goering, „in den hoogeren zin, die niet aan een land gebonden is, doch in ethische begrippen kortelt, geen echteren Pruis dan den leider. De kracht van zijn karakter, zijn beleid als staatsman, zijn persoonlijke moed, zijn be scheidenheid, dat alles wijst op deugden, waardoor eens de Pruisische ambtenaar doch vooral de Pruisische soldaat Duitsch land heeft gevormd. Dit ethisch begrip bren gen wij als kostbaarste gave mee in het nieuwe Rijk." De a.s. rijksgouwen. Goering verklaarde verder, dat er geen reden was, zich ongerust te maken over de gren zen, die de toekomstige rijksgouwen zouden hebben. Pruisen had thans reeds provincies, omtrent welker grenzen als rijksgouw geen twijfel mogelijk was. Hij noemde o.a. Oost- Pruisen, de „Kurmark", Pommeren en Sile- zië. Overigens kon men deze regeling het best overlaten aan den leider, aangezien Adolf Hitier ongetwijfeld de grenzen slechts zou vaststellen, zooals de tot oordeelen be voegde instanties het hem zouden advisee- ren. Van belang was voorts de verdeeling van werkzaamheden tusschen het rijk en de gouwen. De eenheid van het rijk moest ook in de toekomst gewaarborgd blijven, doch niettemin zal men zich voor een overmatige centralisatie moeten hoeden, waarvoor het Duitsche volk ook weinig voelt. Voorts besprak Goering het contact tus schen volk en leiders. Men mag niet alleen in vergaderingen voor het volk treden als men het noodig reeft voor stemmingen ot verkiezingen, maar het volk moet zijn lei ders steeds weer zien, altijd het contact voelen. De leiders moeten niet alleen in mas sale betoogingen, waar altijd een stemming van enthousiasme heerscht, het volk zien, doch moeten onverwachts zoo hier en daar verschijnen, waar het noodig is of waar zorgen drukken, opdat het volk voelt, dat men ervoor zorgt. Aan het slot van zijn rede besprak Goe ring nog de noodzakelijkheid van het beëin digen van den kerkstrijd en de buitenland- sche politiek van het Rijk. „DE EER DER STUDENTEN". Tweeërlei opvatting in Duitsch land. Een aantal leden van de studenten corpsen van de univeisiteit van Bonn zijn ostentatief weggeloopen van een bijeenkomst, welke georganiseerd was door de Hitler-jeugd in het kader van de campagne „tegen de reactie, de criti ci en de pessimisten". Zij liepen weg op ihet oogenblik, waarop de voornaamste spreker felle critiek uitoefende op de excessen van de Duitsche studenten corpsen en verklaarden dat de Hitler- jeugd niet zou rusten voor de laatste vertegenwoordiger van dat studenten type uit geroeid was. In verband met deze feiten heeft de leider van de studenten van Bonn een bevel uitgevaardigd, waarin het aan alle studentencorpsen wordt verboden hun kleuren te dragen. „Door het provoceerende optreden, aldus dit bevel heben eenige studenten openlijk getoond, dat zij de beteekenis van de nationale eenheid niet willen begrijpen, noch de beteekenis van de socialistische jeugd en dat zij een blaam hebben geworpen op de eer der Duitsche studenten." HEIDENSCH FEEST. In modern Duitschland. In Neder-Saksen zal op 23 en 24 Juni de dag van de Neder-Saksen worden ge houden, te Verden aan de Aller, waar Karei de Groote 4500 Neder-Saksische edelen die zich niet tot Christenen wil den laten bekeeren, liet onthoofden, zal op 23 Juni een Zonnewendevuur worden afgestoken. Het hoogtepunt van de fees telijkheden is betooging van 10.000 be stuurders van de N.S.D.A.P. te Bruns- wijk, waar 150 vlaggen en vaandels zul len worden ingewijd. Voorts zal een betooging worden gehouden voor de burcht Dankwarderode bij het graf van Hendrik de Leeuw. DUITSCHE DOMINE VERVOLGD. Tegen het Hitler-bewind. Ds. H. K. Hesse, geref. predikant te Elberveld in Duitschland, die in het najaar, toen de roering in de Evang. Kerk in Duitschland nog pas begonnen was, op den voorgrond is getreden als lid van het „geestelijk ministerie" het centrale bestuur der wordende Rijks kerk wegens den opdringenden in vloed der Müllerianen heeft hij zich toen, evenals trouwens de andere leden van het toenmalige bestuur deden, te ruggetrokken heeft thans van het „bisdom-Keulen-Aken" de mededeeling gekregen, dat er een kerkelijk tuchtpro- ces tegen hem geopend is. Te Bochem had de in meerderheid „Duitsch-Christelijke" kerkeraad een verordening vastgesteld, waarbij aan den predikant die met de belijdenisbe weging meegaat, op straf van 1000 M. boete het betreden der kerk verboden werd en de sleutels der kerk op weder om 1000 M. boete van hem afgeëischt werden. De rechtbank heeft in kort ge ding deze verordening voor rechtskun dig ongeldig verklaard. HITLER SPREEKT OVER „DWERGEN". Campagne tegen criti-casters. Op den gouwpartijdag in Thüringen hield Rijkskanselier Hitier een rede waarin hij o.a. zeide: „Welk een verschil met vroeger toen ik hier sprak. Toen kwamen 40 partijge- nooten bijeen en voerde het marxisme den boventoon. Thans waait hier, zooals overal elders in Duitschland, de swas- ticaylag. Wij hebben Duitschland echter oo1- innerlijk veroverd, ondanks wat een belachelijk groepje criticasters zegt. Thans is het Duitsche volk één, zooals het tevoren in allerlei groepen verdeeld was. En wij zijn nog maar in het begin, in de jeugd; over eenigen tijd zal Duitschland volwassen zijn. En wanneer de buitenwereld vraagt: „Wat wilt gij dan?", antwoorden wij: „Naar binnen al'es, naar buiten alleen dat gij ons met rust laat." Wij hebben een groot werk voor oogen. De* werk gaat de buitenwereld niet aan. De geheele wereld moet weten dat wij geen oorlog wenschen, maar dat wij op fanatieke wijze zullen optre len voor vrijheid en eer van ons volk. Evenmin als wij de bedoeling hebben ons vo k dwang op te leggen, zullen wij toestaan dat het Duitsche volk van buiten af geknecht wordt. Wij hebben niet het ge voel een minderwaardig ras te zijn, maar wij hebben het gevoel een groot volk te zijn. De kracht van ons volk ligt niet in het aantal kanonen en tanks, maar een veel veiliger bewapening is Je be wapening in den gemeenschapszin van een volkswil. Dat is Iet, waarin de criticasters en woelmuizen ons tegen werken. Die handvol dwergen, die ge- locven iet6 uit te kunnen richten! Be lachelijk! Zoo'n kleine worm die wil strijden tegen de geweldige vernieuwing. Wa, zou geschieden wanneer deze woel- huizen de mogelijkheid kregen hun doel te bereiken? Dat Duitschland uiteen zou vallen, zooals het vroeger ver scheurd was. Maar deze woelmuizen hebben de opkomst van het nationaal- sccialisme niet kunnen beletten en de partij zal er-oor zorgen dat de offers van de laatste 14 jaar niet voor niets zijr gebracht! Ook dr. Göbbels voerde het woord: Sinds 17 maanden bezitten wij nu de macht, aldus de minister, en op alle ge bieden van Hopenbare leven zijn enorme pr< staties volbracht. Zij die op deze be weging critiek oefenen en mopperen, bewijzen daarmede, dat zij er geen enkel aandeel aan hebben gehad. De macht is ons niet als een rijpe vrucht in de schoot gevallen. 400 dooden en 10.000 gewonlen vormen den levenden bloed- prijs. Wij willen het program tot het' laatste punt ten uitvoer brengen en zul len niet rusten voordat staat en volk in eenheid en vrijheid belichaamd zijn in de Duitsche natie. CONFLICT VON PAPEN-HITLER. Wie moet toegeven? Zondag hield de Duitsche vice-kanselier Von Papen een rede te Marburg (zooals we reeds gister meldden), waarin hij o.a. zeide, dat de Duitsche geestdrift over de revolutie aan het luwen is en waarin hij bovendien de houding der Duitsch-nationalen verde digde tegenover de aanvallen der Hitler- jeugd. Deze redevoering verscheen in de eer ste editie van alle Zondagavondbladen, doch werd daarna niet meer gepubliceerd, noch in de tweede editie, nog in de Maandagbladen In verband met de belangrijkheid van de rede zou de speech gisteren tusschen 4-5 uur per radio worden uitgezonden door alL- Duitsche zenders. De uitzending vond even- ii ii wel niet plaats en in plaats daarvan werd dansmuziek gegeven. Men veronderstelt, dat in regeeringskringen aanstoot genomen werd aan de redevoering en dat de verdere publicatie er van dientengevolge werd ver boden. BERLIJN ZWIJGT HARDNEKKIG. Over Von Papen's rede. In verband met de opzienbarende rede va.n vice-kanselier von Papen heeft men zich tot officieele instanties gewend met de vraag welke de meening over deze redevoering was. Men weigerde echter commentaar. VERTALING „MEIN KAMPF" VERBODEN. De Parijsche handelsrechtbank heeft gis teren vonnis gewezen in het proces der Eher-uitgeverij tegen de Fransche uitgevers van de niet-geautoriseerde vertaling van Hit- ler's boek „Mein Kampf". Het drukken en de verkoop van de Fran sche vertaling werd verboden en de vernie tiging der in beslag genomen exemplaren bevolen. Iedere overtreding wordt bestraft met 100 franken boete. Den klager werd een symbolische schadevergoeding van 1 frank toegewezen. BLOEDIGE GEVECHTEN TE TOULOUSE. Tusschen communisten en politie. In Toulouse (Fr.) is het gisteravond tot bloedige straatgevechten gekomen tusschen communisten en de politie. De botsingen, welke een zeer fel karakter droegen, duur den hedenmorgen vroeg nog voort. De aan leiding tot de straatgevechten moet worden gezien in een vergadering van de patriotti sche jeugd. De communisten wilden een contra-demonstratie houden en trachtten het vergaderlokaal van de jeugd binnen te drin gen, hetgeen hen echter door de politie werd belet. Aan beide kanten groeide de nervosi teit meer en meer, zoodat tenslotte botsingen onvermijdelijk werden. Hier en daar kwamen ook plunderingen voor. Auto's werden opge worpen en in brand gestoken, evenals ver scheidene benzine-pompen. Het gelukte de demonstranten twee groote benzinetankwa gens omver te werpen en eveneens in brand te steken Met brandende fakkels werd naar de politie geworpen. Politie te voet en ie paard is sedert gisteravond 8 uur ononder broken in strijd met de demonstranten, die echter steeds weer bijeenkomen. Laat in den afgeloopen nacht gelukte het den oproerlin gen een der voornaamste pleinen van de stad in het donkerte hullen en barricades op te richten. De politie wordt met steenen en re volvers ontvangen. Tegen 1 uur 's nachts waren aan beide zijden te zamen reeds 40 gewonden gevallen en waren 20 arrestaties verricht. DE TOESTAND IN POLEN. Momenteel rustig. Men is er thans van overtuigd, dat de moord op minister Pieracki slechts de inlei ding beteekend heeft van 'n reeks terroristi sche aanslagen op de leden van de regee ring. In verband daarmede is een razzia ge houden in de bureaux der radicale organi satie. De algemeene toestand is momenteel rustig. BOM GEWORPEN TE MADRID. Geen schade. Gisteren is te Madrid een bom ontploft welke was geworpen op de buitentreden van het parlement. Niemand werd gewond. De schade welke werd aangericht, is slechts ge ring. In verband met den bomaanslag zijn twee personen gearresteerd. LANDBOUWERS-STAKING GEËINDIGD. In Spanje. De Spaansche ondersecretaris van bin- nenlandsche zaken heeft gisteren tegenover journalisten verklaard, dat de staking der landarbeiders geacht kan worden volkomen ten einde te zijn. Uit alle provincies zijn be richten ontvangen volgens welke de werk zaamheden op normale wijze voortgang vin den en van staking niets meer te merken valt. UITVAART VERMOORDEN MINISTER. Plechtigheid te Warschau. De uitvaartplechtigheid van den ten ge volge van een aanslag overleden Poolschen minister van binnenlandsche zaken, Pie racki, is geworden tot een grootsche mani festatie van nationalen rouw. De rouwdienst De Pruisische Staatsraad bijeen. (Dag. Overzicht). Conflict Von Papen—Hitier. (Bui tenland). VVoldemaras tot 12 jaar kerker straf veroordeeld. (Buitenland). Groote ontploffing te Jamestown. (Buitenland). Het leven van John Dillinger. (Buitenland). Groote branden. (Binnenland). Messteek in Ose. (Binnenland). Nieuwe tariefwet ingediend (Bin nenland). Geheime distilleerderij ontdekt te Uitgeest. (Stad en Omgeving). De autobusdienst op den afsluit dijk. (Stad en Omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten). Zij, die zich met 1 JULI a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. werd gecelebreerd door den kardinaal-aarts bisschop van Warschau, in tegenwoordig heid van den president der Poolsche repu bliek, de regeering, het corps diplomatique, leden van het parlement en talrijke delega- ,ies. De president der republiek decoreerde de kist met de orde van den Witten Adelaar, de hoogste Poolsche onderscheiding. Offi cieren en generaals, die met Pieracki be vriend waren, droegen de kist en plaatsten haar op de affuit van een kanon. De lijkstoet zette zich daarop in beweging naar het station. Achter de kist volgden familieleden en staatsautoriteitenzij werd voorafgegaan door talrijke delegaties met vaandels, door troepenafdeelingen en andere formaties. Aan het station hield de president van den ministerraad Kozlowski een rede. Hij ge dacht Pieracki's verdiensten als strijder voor Polens onafhankelijkheid, als soldaat, staatsman en spreker. Gedurende de drie jaar van zijn bewind als minister van bin- nenlandsche zaken heeft hij er naar ge streefd het autoritaire régime in harmonie te brengen met de vrijheden der burgers. Het was een politiek van langen adem, waarvoor samenwerking van alle nationale groepen noodig was; in het belang van het land trachtte hij een verzoening te be werkstellingen. De tragische dood van mi nister Pieracki verandert niets aan het doel der nationale politiek. De moord op Pieracki. gepleegd door anarchistische elementen, is tevens een slag, toegebracht aan den goeden naam van den staat. De regeering is vastbe sloten aan de natie voldoening te geven voor deze misdaad. Onder de klanken van een doodenmarsch zette de trein zich daarna in beweging om den doode over het brengen naar Nowy Sonsz, Pieracki's geboorteplaats, waar hij heden zal worden ter aarde besteld. Daarbij zullen vijf leden der regeering tegenwoordig zijn. REUSACHTIGE ONTPLOFFING TE JAMESTOWN. Twintig dooden, 50 gewonden. Tb Jamestown in den staat New- York heeft een vreeselijke ontploffing plaats gehad, waardoor volgens de tot nog toe ontvangen berichten twaalf tot twintig personen zouden zijn gedood, terwijl het aantal gewonden op 50 ge schat wordt. Aanvankelijk was de brandweer gealarmeerd voor een brand in een gebouw nabij een terrein met benzinetanks. Honderden toeschou- volgden het blusschingswerk, toen plotseling drie groote tanks, elke be vattende ongeveer 90.000 liter benzine, in de lucht vlogen: Verscheidene per sonen werden letterlijk in stukken gereten. Een nauwkeurige telling van het aantal slachtoffers was tot nog toe niet mogelijk. Nader wordt gemeld: In verband met de explosie te Jamestown in New-York wordt nog gemeld, dat de drie gaso- linetanks, waarin de ontploffing plaats had, toe behoorden aan de Richfield Oil Cy, De ontplof fing is waarschijnlijk ontstaan tengevolge van een brand, welke zijn oorzaak vond in een vonk, welke uit een electrische schakelaar was gesprongen. Volgens de laatste berichten zou het aantal dooden niet zoo groot zijn als oor- spronkelijk werd gevreesd. i

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1