Qemeentecaden tycoMHciaal 'lUeums £xmth en Juin&ouw Binnenland DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKE£ TEXEL. ZIJPE. 'T ZAND. ANDIIK. HOORN. KOLHORN. BOVENKARSPEL. DE STREEK. NIEUWE NIEDORP. ZWARE BRAND. geval bezwaar opleveren; veeleer levert het profijt op. Andersdenkenden zullen mis schien aan geloofsgenooten de voorkeur !;evenmaar dan gaan zij bepaalde winke- iers voorbij niet wegens het feit van het aangesloten zijn bij den Vrijheidsbond, maar omdat zij niet Roomsch of niet gereformeerd zijn. Het is de vrees voor denkbeeldige bezwa ren, die de menschen schichtig maakt en waardoor zij hun positie niet beter maar slechter maken. In dezen tijd, waarin de liberale zaak zoozeer behoefte heeft aan den steun van allen, die de ook in ons land steeds meer bedreigde geestelijke en econo mische vrijheid willen zien gehandhaafd, bekenne zooveel mogelijk ieder liberaal, on verschillig in welke functie, kleur. Zaterdag vergaderde dc raad dezer ge meente voltallig. Onder de ingekomen stukken was een mededeeling van den Rijkswaterstaat, dat 2 seconde geleidelichten bij de Texelsche haven geplaatst zullen worden voor betere binnen vaart. Aan mej. A. Lagendijk, onderwijzeres te De Cocksdorp, werd wegens benoeming te Akersloot eervol ontslag verleend. Bewoners van Oos'erend zonden een ver zoek in om een gemeente-veldwachter aldaar aan te stellen, daar de jeugd daar zeer bal dadig wordt. De begrootinsr van Tex. Elec. Bedrijf en de winst- en verliesrekening hiervan werd goedgekeurd. Het winstsaloo bedraagt 36.433.82. Dit wordt bestemd als volgt: 25.156.79 voor afschrijving, 6547,05 voor vernieuwing en f 3750 voor rente kapitaal. De begrooting alg. weeshuis 1934 werd eveneens goedgekeurd. Met aigemeene stemmen besloot de raad goedkeuring te hechten aan een uitbreiding van het electrisch net in Eierland waardoor het kapitaal in de N.V. T. E. M. gestoken met 3600 vermeerderd wordt. Medewerking zal verleend worden aan het verkrijgen van een plaatsje en land volgens de Landarbeiderswet voor Th. Witte Tz. te Den Burg. Dit plaatsje zal komen aan den Koogerweg. Door de opheffing van de Zeevaartschool te Texel maakt het rijk aanspraak op eert ge deelte van het schoolgebouw, dat thans voor U. L. O.-school is ingericht. Besloten werd aan 't rijk 1155 uit te keeren, een bedrag, waarop dit recht heeft. Tot hoofd der O. L. school te De Cocks dorp werd, nadat de vergadering 3/4 uur ge schorst was. benoemd de heer B. Zondervan, het voormalige hoofd der school te Oost, welke school is opgeheven. Het vervoer van de post en 't onderhouden van een autodienst Den BurgDe Cocks dorp, via Oosterend, werd weer voor een jaar gegeven aan den heer Th. Reuvers. De gemeente-subsidie zal f 3500 bedragen, welk bedrag verminderd wordt, wanneer deze dienst meer dan 3400 per jaar op brengt. Tengevolge van den slechten economischen toestand in 1933 in deze gemeente, sloot de rekening van 't Alg. Armbestuur met een tekort van 4000. Besloten werd uit 't voordeelig saldo over dat jaar dit tekort te dekken. Op de begroeiing 1934 moet door allerlei onvoorziene omstandigheden nog dekking gezocht worden voor een bedrag van 16600. Dit bedrag zal gevonden worden door bezuiniging van gemeentewerken en door vermindering van 't begroot batig saldo 1934. De voorgestelde wijziging werd zonder stemming goedgekeurd. Bij de rondvraag werd door de s.d.a.p.- factie, de beperking van arbeid voor werk- loozen in bespreking gebracht. De voorzit ter deelde mede, dat de gemeente hiertoe ge noodzaakt is. De werkloosheid neemt steeds toe en van de 80.000 voor dit doel op de begrooting uitgetrokken is reeds 57.000 verbruikt. De discussies waren zeer heftig. De voorz deelde mede, bij den minister over de uitkee- rfing der werkloozen een audiëntie te zullen aanvrage, en dat tevens op ondersteuning der visschers te Oudescmld, die door afsluiting van de Zuiderzee zijn gedupeerd, nog eens zal worden aangedrongen. De heer Dogger drong nog aan op subsi die aan de ziekenfondsen, en de heer de Graaf op 'n verbod van spelen buiten school tijden op de schoolspeelplaatsen. Hierna sluiting. De weg langs de Oostzijde van de Grootesloot vanaf Burgerbrug tot St. Maar tensbrug, die eenigen tijd afgesloten is ge weest, is thans weer voor alle verkeer open gesteld. De werkverschaffing bij het Staatsbosch- beheer en in dei. Wieringermeer zal, voor werkloozen uit Zijpe. worden stopgezet met ingang van 2 Juli a.s. In een daartoe gehouden vergadering is Ksloten het jaarlijksch schoolreisje met de kinderen van de o. 1. school alhier te houden op 11 Juli a.s. met particuliere auto's en een autobus. De reis zal gaan over Alkmaar naar Castricum aan Zee en terug over Bergen en Schoorl. Onze dorpsgenoot, de heer C Tensen, slaagde voor het staatsexamen acte L.O. De heer L. E. Nopper alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het examen gemeente administratie vanwege de Nederl. Vereen voor Gemeentebelangen. Tegen een voerman alhier, die een paard voor een kar gespannen had, dat aan de lin kerzijde verwond was, is proces-verbaal op gemaakt. De aigemeene politieverordening dezer gemeente is met ingang van Zaterdag j.1 gewijzigd in dier voege, dat het is verboden anders dan in inrichtingen en op plaatsen, door B. en W. aangewezen, te zwemmen, te baden in wateren binnen een afstand van 250 meter van bewoonde gebouwen, scholen of kerken of wegen en voetpaden en-of van daar zichtbaar, of zich aldaar te ontkleeden en-of zich aan te kleeden. De aanvoeren van vroege aardappelen blijven zeer groot. Was in vorige jaren om dezen tijd de campagne nauwelijks begon nen, nu is reeds een geweldige oppervlakte uitgerooid. Men zet het rooien trots de slechte resultaten, gestadig door, omdat de aardappelen bij de aanhoudende droogte toch bijna niet meer groeien en omdat men straks de handen vrij wil houden voor het rooien der tulpen, waarop thans de hoog is gevestigd. De afdeeling Langereis van den Bond voor Staatspensionneering vergaderde ten huize van den heer G. Modder. Bij ontstentenis van den voorzitter opende de heer J. Ham en gaf allereerst in behande ling de vraag: opheffing of trachten nieuw leven in de afdeeling te brengen. Daar de afdeeling nog 41 leden telde en er al zooveel verloren was wat het vereenigings- leven betreft, was men het er algemeen over eens de vereeniging in stand te houden. Ook de heer Olie was wederom bereid als lid' zijn medewerking te verleenen wat met applaus werd begroet. De heer Olie wilde geen lid zijn van een afdeeling waar abso luut niets van uitging. In den herfst zal men nogmaals vergaderen, om het bestuur met nieuwe en als het kan jonge krachten oie wat voor de zaak gevoelen aan te vullen en te versterken en om dan tevens de winterpropaganda te bespreken. Daar de ouden van dagen van de Nieuwe- Niedorper kant met Nieuwe Niedorp mede gaan, zal men zich in verbinding stellen met Aartswoud, wat de heer J. Ham op zich nam om op deze wijze ook dfc ouden van dagen van den Hoogwouden kant een mooien dag te bezorgen. Na enkele besprekingen van meer huishou- delijken aard volgde sluiting. Een burgerman met een tuintje voor uit sluitend eigen behoeften valt niet onder de inventaiisatie; maar houdt hij nog een varken er bij, dan wel. Iemand, wiens tuin zoo groot is, dat hij nog een deel van de groenten ver koopt, va't ook onder de inventansatie. Zoo is het ook met kippen. Worden de eieren geheel door het eigen huishouden op gegeten als regel, dan vallen de kippen bui ten de inventarisatie, maar worden ze gehou den om de eieren te verkoopen, dan vallen ze wel in de inventarisatie. De inventarisatie geschiedt door middel van tellers. De namen van deze tellers zijn nog niet bekend. Wil men meer gegevens over deze inventarisatie, dan zal men moeten uitzien naar de vakbladen of voormannen der land- of tuinbouworganisaties. CENTRALISATIE VAN DE REGEERINGSBEMOEIINGEN TOT STEUN AAN DEN LAND- EN TUINBOUW. Bij de Landbouw-Crisis Wet heeft de mi nister de bevoegdheid gekregen om de uit voering der verschillende steunmaatregelen in handen te geven van organisaties, welke aan verschillende eischen moeten voldoen, van z.g.n. crisis-organisaties. Naarmate <k nood in het land- en tuin bouwbedrijf grooter werd, werd de behoefte aan deze crisis-organisatie ook grooter en werden deze dan ook gesticht. Zoo werd een tarwe organisatie gesticht, een rogge-organisatie, een aardappel-organi satie, een varkens-organisatie, een rundvee organisatie en nog veel meer. Het gevolg hiervan was, dat er steeds meer besturen, steeds meer kantoren, steedis meer controleurs kwamen, met als gevolg veel dubbel werk en teveel kosten en moeiten. Een tweede en belangrijkste gevolg was, dat alles afzonderlijk werd beschouwd zonder rekening te houden met het logisch verband, dat er tusschen de verschillende crisis-produc ten bestaat, en welk verbandi elke land- en tuinbouwer in zijn bedrijf er tusschen legt. Deze nadeelige gevolgen van de regee- ringsb-emoeiïnger tot steun aan het land- en tuinbouwbedrijf tracht de minister nu op te heffen en wel door stichting van één crisis organisatie, welke in de plaats komt van alle andere. Aan deze nieuwe Crisis-Organisatie zal de uitvoering van de Landbouw-crisis-wet worden opgedragen. Daar de omvang van de steunmaatregelen zeer groot' is en verschillende soorten van land- en tuinbouwbedrijf hierbij betrokken zijn, is ook het bestuur der Landbouw-crisis- organisatie veelzijdig samengesteld, terwijl het toch zal laten bijstaan door speciale commissies. De stichting van de Landbouw-crisis-orga- nisatie voor Noord-holland beteekent dus een vereenvoudiging van de overheidsbemoeiing en dus een verbetering van de verdeeling der baten der steunverieening. INVENTARISATIE VAN DEN GEHEELEN LAND- EN TUINBOUW. Alle bedrijven, die land- of tuinbouw be oefenen, zullen in de tweede helft van Mei geïnventariseerd worden. De Gewestelijke Landbouw-crisis-organi- satie voor Noordholland, welke de werk zaamheden van de bestaande crisis-organisa ties zal overnemen, zal haar werkzaamheden aanvangen met een inventarisatie van den geheelen land- en tuinbouw. Deze totale inventarisatie dient om een zoo volledig mogelijk overzicht te krijgen van het gebruik van den grond, de geteelde ge- wasser. en de grootte van den veestapel enz. Zooals bij iedere belangrijke zaak moet bij de invoering van steunmaatregelen van te voren de noodige ramingen en schattingen worder. gemaakt, om de risico's van fouten zoo klein mogelijk te maken. Naarmate de gegevens over land- en tuinbouw vollediger zijn, des te beter worden de ramingen en des te vollediger komt de steun tot haar recht ten bate van den land en tuinbouw. Het is dus in het veelbcgrepen eigenbelang van een ieder, dat de inventarisatiebiljetten zoo volledig mogelijk en zoo juist mogelijk worden ingevuld. Wie vallen onder de inventarisatie? Na tuurlijk op de eerste plaats elke of tuinder. Bloemist-, bollenkweekers- en boomkweekers- bedrijven zullen ook geïnventariseerd wor den; wel niet zoo volledig als de andere tuin bouwbedrijven, omdat voor deze nog een eigen inventarisatie geldt maar toch zóó dat uit de gegevens het grondgebruik blijkt. MARINE-DAG TE SCHEVENINGEN. Uitgaande van het N.J.V. op 20 Juli. Het is altijd goed de burgerij te door dringen van het feit, dat de weermacht (leger, vloot, luchtmacht), een van de onderdeelen van het Nederlandsche volk is. Misschien is dit besef in de jaren na 1918 door verschillende omstandigheden verzwakt, maar het blijft noodzakelijk, wil er wederzijdsche waardeering be staan tusschen de weermacht en het volk, die elkaar zeer na moeten staan 'n een land als het onze, dat niemand be dreigt, maar slechts zijn zelfstandig heid wil houden. Daarom verdient het initiatief van de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond om op Vrijdag 20 Juni a.s. te Scheveningen een Marine- dag te organiseeren, groote waardeering, en met voldoening mag worden gecon stateerd dat de minister van Defensie de medewerking van de Koninklijke Marine heeft toegezegd. Wij weten, hoewel het programma nog niet gepubliceerd is, dat men alles in het werk zal stellen om dezen dag op waardige wijze te doe*n 6lagen, en wij wekken reeds thans een ieder op deze demonstratie van nationale verbonden heid bij te wonen. Wellicht kan dit de eerste van een reeks jaarlijks terugkeerende weer macht-dagen worden. Dat hierbij het initiatief van de jeugd is uitgegaan, geeft goede verwachtingen voor de toe komst. HULDIGING VAN DEN BUGEMEESTER VAN HAARLEM. De heer C. Maarschalk is Zaterdag middag gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij 15 jaar geleden benoemd werd tot burgemeester van Haarlem. Op dezen dag had de heer Maarschalk te vens 25 jaar geleden het ambt van bur gemeester bekleed. Tevoren was hij na melijk burgemeester van Koog aan de Zaan. Zaterdagmiddag is een bijeen komst ten stadhuize gehouden, waar zeer veel sprekers het woord voerden. Mr. A. Bruch, oud-wethouder van Haar lem en lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland bood namens het hudi- gingscomité der Burgerij een album met handteekeningen en een levensgroot portret van den jubilaris aan, dat ge plaatst zal worden in het stadhuis. Te vens deelde mr. Bruch mede, dat het plan bestaat, een Maarschalk-Bank op te richten Daarna had op de Groote Markt een zanghulde plaats en een defile, waaraan 55 vereenigingen deel namen. Voorts werden muziekuitvoeringen ge geven door de Haarlemsche Orkest Ver eeniging en de Haarlemsche Tram- Fanfare. Voor de woning van den burgemeester werd des avonds een gondeivaart ge houden. Tevens bracht het polit'e- muziekcorps den jubilaris een serenade. HET INTERNATIONAAL ANTI- OORLOGS-CONGRES. In Nederland verboden. Naar wij vernemen heeft de Minister van Justitie het congres van „War Re sisters International" (Internationaal Anti-Oorlogscongres), dat einde Juli te Bentveld zou worden gehouden, ver boden. Er worden onderhandelingen gevoerd om het congres in Engeland te doen plaats hebben. REPORTER DOOR DE LUCHT. Verslag werd toch uitgebracht. Een merkwaardig oogenblik beleefde de V.A.R.A.-reporter J. Broeksz, die via een kortegolfzender van de „Bloemfon tein" zijn verslag naar den wal zou doorgeven, waar door middel van een microfoon het gesprokene per telefoon den Hilversumschen zender zou berei ken. Plotseling ontstond er aldus schrijft „Het Volk" in den kortegolfzender kortsluiting, zoodat het geven van een ooggetuigenverslag onmogelijk was. In het stadium, waarin de plechtigheid zich bevond, was verlaten van het schip op normale wijze uitgesloten. Op dat moment kwam men op het idee den radioreporter met behulp van een van de kranen, aan boord van het schip opgesteld, aan wal te brengen. De reporter nam plaats in de hijschkettin- gen, de kraandrijver manoeuvreerde langzaam. En onder den aanblik van de duizenden belangstellenden zweefden de V A.R.A.-man door de lucht, waarvan zijn KR.O.-collega inmiddelsver slag uitbracht aan de luisteraars. Behouden bereikte de V.A.R A.-repor- ter den wal, snelde naar een van de microfoons en kon aldus den luisteraars weer van dienst zijn. AFSCHEID BURGEMEESTER VAN ARNHEM. Van den gemeenteraad. In den gistermiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Arnhem heeft de burgemeester dezer stad, mr. D. J. R. de Monchy, die met ingang van 1 Juli a.s. benoemd is tot burgemeester van den Haag, afscheid genomen. Hij heeft den ge meenteraad dank gezegd voor de samenwer king die hij van dezen mocht ondervinden, be nevens een woord van dank gesproken tot de wethouders, ambtenaren en alle Arnhem mers, die hem in den loop der jaren blijken van genegenheid en vriendschap gaven of hem bereidwillig terzijde stonden. Ook dankte de burgemeester den gemeente-secre taris en het politiecorps. De burgemeester is vervolgens in harte lijke bewoordingen toegesproken door den oudst-aanwezigen wethouder de heer H. G. J. v. d. Sand, namens de wethouders en door het oudste raadslid, de heer J. W. A. Zoest- bergen. INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT. In den nacht van Zaterdag op Zondag bemerkte een agent dat een man zich op verdachte wijze ophield bij een deur van een goudsmidswinkel in de Haarlemmerstr. te Amsterdam. Het bleek, dat hij bezig was een ruit uit te snijden. Het gelukte den agent de man te arrestee ren en hem over te brengen naar het bureau Warmoesstraat, waar hij onmiddellijk beken de het plan te hebben gehad in te breken. De man is behalve een bekende van de justitie op het gebied van het uitsnijden van ruitjes ook nog barbier. Gistermiddag omstreeks 1 uur is door on bekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van Th van der Wyst woonachtig in de Verre Heide te Gemert (N. Br.). De be woners hadden zich naar boerengebruik - des middags te ruste begeen en werden door het vuur verrast, zoodat zij zich met moei te in veiligheid konden brengen. Niet minder dan 5 varkens en biggen kwa men in de vlammen om. Drie varkens, 1 vaars, en 2 zeugen moesten wegens zware brandwonden worden afgemaakt. De boer derij met schuren en stallen werd volkomen in de asch gelegd. De inboedel ging verlo ren, alsmede een belangrijk gedeelte van den nieuwen oogst. Verzekering dek de schade, welke uit den aard der zaak groot is. UNIVERSITEIT VAN UTRECHT. Naar wij vernemen is Professor Ernst Cohen hoogleeraar in de Anorganische en Aigemeene Scheikunde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, door de Academie van Weten schappen te Leningrad uitgenoodigd in Sep. tember a.s. haar gast te zijn ter bijwoning van de herdenking van den honderdsten ge boortedag van Mendelejew en ter deelne ming aan een reis van tien dagen door de belangrijkste industriegebieden van Rus land. HET VERBODEN ANTI-MILITAIRISTISCH CONGRES. Oeen verbod, doch geen vergun ning aan buitenlanders, om aan het congres deel te nemen. Het Tweede Kamerlid, de heer W. Drop, deelt ons mede: „Het Persbureau Vaz Dias brengt het be richt, dat de Minister van Justitie het congres van „War Resisters International", dat einde Juli te Bentveld zou worden gehouden, heeft verboden. In dezen vorm is dit bericht onjuist. De genoemde in Engeland gevestigde ver eeniging heeft de gebouwen van de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrokers te Bentveld voor eenige dagen in huur gevraagd. Waar men wist, dat behalve Nederlanders ook Duitschers, Franschen, Belgen, Zwitsers en Engelschen wa ren uitgenoodigd, in totaal vermoedelijk een dertigtal personen, vroeg het congresbestuur aan het Bestuur der Arbeiders-Gemeenschap te willen informeeren na het te Laren gebeurde of tegen aanwezigheid van buitenlanders bezwaar zou worden gemaakt. Deze vraag ver zorgde ik in een persoonlijke briefwisseling met den Minister, die mij schreef: „dat de regeering aan vreemdelingen geen vergunning zou kun nen verleenen aan deze bijeenkomst deel te nemen". Ik hecht eraan verder mede te deelen dat het bericht niet door mijn bemiddeling in de pers gekomen is". In verband hiermede deelt het Persbureau Vaz Dias mede van den secretaris van de War Resisters International (W. R. I.), den heer H. Runham Wrown te Enfield (Middlesex) in Enge land bericht te hebben ontvangen, dat de Ne derlandsche Minister van Justitie de Internatio nale Conferentie, die van 26 tot 30 Juli a.s. te Bentveld in het Tehuis van de Arbeidersge meenschap der Woodbrookers onder voorzitter schap van Lord Ponsonby zou worden gehou den, verboden heeft. De secretaris bericht verder dat de conferen tie nu zal worden gehouden in Engeland te Welwyn (Hertfordshire), 24 mijl ten Noorden van Londen. De War Resisters International, die thans in 27 landen afdeelingen heeft en haar laatste con gres in Lyon in 1930 hield, is oorspronkelijk onder den naam „Paco" in 1920 te Bilthoven op gericht op initiatief van de „Broederschap in Christus". De W. R. I. staat op anti-militairis- tisch standpunt. Zijn doel is individueele en massale dienstweigering aan den oorlog, voort vloeiende uit de volgende beginselverklaring: „Oorlog is een misdaad tegen de menschheid. Wij zijn daarom besloten geen enkelen vorm van oorlog te steunen en voor de werkneming van al zijn oorzaken te strijden", In belanghebbende kringen in Engeland wordt het zeer betreurd, dat de Nederlandsche regeering het houden van de conferentie te Bentveld onmogelijk heeft gemaakt. ONDERSCHEIDING VOOR BARON BAUD. De koning van Engeland heeft aan baron Baud, die H.K.H. Prinses Juliana op haar reis vergezelt, het commandeurskruis ver leend van de Royal Victorian Order. HET BEZOEK VAN WASHBURN CHILD. Onderhoud met minister Colijn. Zooals reeds is gemeld, is de heer R. Washburn Child, de speciale afgezant van president Roosevelt, die een rondreis door Europa heeft gemaakt ter bestudeering van de economische en financieele toestanden in Europa, dezer dagen te 's-Gravenhage aan gekomen. Ook aan Amsterdam zal hij een bezoek brengen. Gisteren heeft de heer Child een onder houd gehad met minister Colijn en met mi nister de Graeff. Vandaag zal hij te Amster dam mr. Trip, president van de Nederland sche Bank, ontmoeten, vervolgens aanzit ten aan een lunch, welke de Nederlandsch— Amerikaansche Kamer van Koophandel te zijner eere geeft en besprekingen hebben met vooraanstaande personen op financieel en industrieel gebied. Wat den toestand in Europa betreft, is de heer Child optimistisch gestemd. De vrees wordt minder en de noodzakelijkheid zal wel de wegen doen vinden om den handel we derom op te bouwen en de methode aan te wijzen om den levenstandaard in Europa te handhaven. Nederland, zoo besloot de heer Child het gesprek, is eeuwen lang een pionier geweest in den wereldhandel, vermetel en voorzich tig beide bij ontdekkingen en in het koloni- seeren. Ik heb verschillende punten van over eenstemming geconstateerd tusschen de op- 11. Met zijn voet in de lucht hinkte Piet verder, tot hij een man tegenkwam, die de straat stond te vegen. „Hallo", zei Piet, „weet U hier in de buurt ergens een dokter te wonen?" 12. De man wees Piet een straat verderop. Toen Piet bij den dokter binnentrad, stond deze op het punt om uit te gaan. „Kijk nou m'n groote teen eens", zei Piet tegen den dokter, en deze vond evenals Piet, dat er gauw wat aan gedaan moest worden. „Hier heb je een briefje", zei de dokter, „ga daarmee dadelijk naar den apotheker op den hoek.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6