HANDICAP-DRAVERIJ IN WIERINGERWAARD. HOORNSCHE WEDSTRIJDEN, POSTDUVENVEREENIGING „STEEDS IN SPANNING", REVUE DER SPORTEN. BOSCHBRAND IN DEN HARZ, 480 H.A. naaldhout in vlammen. STERILISATIE IN DUITSCHLAND. Meer dan 300 opdrachten. ONTPLOFFING TE STRAATSBURG. Vier dooden, zes gewonden. i'JBBENTROP BIJ DOUMERGUE. BARTHOU NAAR BOEKAREST VERTROKKEN. Ontmoeting van Barthou met Dollfuss? GROOTE BRAND IN TSJECHISCH DORP. Tachtig huizen vernield. DE MILITAIRE „PUTSCH". Woldemaras 12 jaar kerkerstraf. TEGEN DE BANDIETEN. De bewaking van Roosevelts kleinzoon. CRETA CARBO GETROUWD? EEN BEUL GESTORVEN. Meer dan 900 personen geëxecuteerd. OVERBEVOLKING IN CHINA. DE AUTOBUSDIENSTEN OP DEN AFSLUITDIJK. geten, de slechts voor enkele weken geleden opgerichte Supportersvereeniging, waarover het ledental reeds tot de 82 is gestegen! En al deze menschen met hunne aames zorgden voor een overbezette zaal van „Het Gulden Vlies", en jubelden en juichten en zongen de door een buitengewoon goede „Band" in gezette liederen op prettig aandoende wijze mede en alles met ondergrond, het behaalde derde klasseschap! En te midden van deze „menschenzee" be merkten we bonds- en vereenigings-afggvaar- digden alsmede eenige arbiters van hef groe ne laken, waarvan een zeer groot deel na de pauze tijdens het „Huldigings-nummer" het podium zou bestijgen om de gepromoveerden woorden van lof te mogen toe zwaaien. Als het bekende Alkmaarsche kwartiertje is verstreken en de muziek reeds enkele goe de nummers ten beste heeft gegeven, kan de vereenigingsvoorzitter tot zijn openingsrede overgaan. Spreker heet allen hartelijk wel kom en wil met zijn openingswoord kort zijn, omdat er bij het huldigirigsnummer vol doende gelegenheid tot speechen zal bestaan Spreker gewaagde van de ongekende opkomst waaronder zich een groot aantal genoodig- den en het verheugde hem onder de aanwezigen den voorzitter van den N.H.V.B. den heer Delvaux te mogen zien. Spr. gaf tevens te kennen dat een kleine wijziging in het programma zou plaats vin den, aangezien de bondsvoorzitter eenige woorden zou willen spreken en door een vroegtijdig vertrek niet tot het „Huldigings nummer" zou kunnen wachten. Het duurde dan ook niet lang of de sym pathieke heer Delvaux betrad het tooneel om vanaf deze plaats de gepromoveerden de volgens hem wel verdiende lof te mogen toe zwaaien. Spreker memoreerde in korte trekken de levensloop van de jonge vereeni- ging en het benaalde resultaat was dan ook verre verwachtingen te boven gegaan. Toen de Zaandamsche vereengiging „Meervo- gels", door het verliezen van haar thuiswed strijd tegen „Beverwijk" naar de vierde klas se was afgezakt, beteekende dit een betrek kelijk verlies voor den N.H.V.B. en aller- hoop was toen van bondswege gevestigd op de Alkmaarsche Boys, daar de vereeniging „Beverwijk" buiten dit bondsdistrict ligt. Nog voor den beslissenden wedstrijd had spreker contact met de Alkmaarders gehad en zijn wensch kenbaar gemaakt en het ver heugde hem zeer dat zijn verlangen niet op een teleurstelling is uitgeloopen. Spreker, die in de rood witten Alkmaarders ware runner ups bemerkt had, gewaagde van het derde klasse kampioenschap en adviseer de tot het 'behalen daarvan een tweetal jaren over te doen, daar een te vlugge opgang wel eens uitgroeien van krachten kon beteekenen en besloot zijn speech, met allen een genoeg lijken avond toe te wenschen. Een langdurig applaus volgde, waarbij vooral bleek, dat de „engelenbak" over een groote Boys-toekomst beschikte. Als nummer 3 van het programma gaf de humorist Obdam een paar zeer aardige voordrachten te zien. Zoowel zijn optreden als „Ouwe Sientje" en „Grootvadertje" ver wekte veel bijval. Eenige goede muzieknummers van de Band vielen eveneens zeer in de smaak, waarna een half uur kleine kunst volgde „Jo- pie als standbeeld!", dat zeer verdienstelijk werd gespeeld door de lieeren Tros, Molen kamp en Godijn, was ongetwijfeld een suc cesnummer, dat tevens het eerste program ma-gedeelte afsloot. Na de pauze kreeg men gelegenheid tot huldiging van het eerste elftal. Allereerst memoreerde de vereenigings voorzitter nogmaals breedvoerig het feit, dat tot het behalen van het derde klasseschap had geleid en noemde een zeer groot aantal zenders van felicitaties. Het zou te veel tijd in beslag nemen den inhoud van al deze at tenties kenbaar te maken, maar spreker ge waagde van het prettige medeleven en de ongekende genegenheid, die er ten opzichte van zijn vereeniging bestond. Vervolgens toonde men een achttal bekers, enkele kran sen en medailles, die gedurende het nog be trekkeling korte vereenif?ingsbestaan waren behaald. Spreker wilde zijn rede besluiten met demededeelinc dat er nog een schare van speeches gereed stond, wat zeker veel tijd in beslag zou nemen. Mevr. KroezeDekker sprak namens de donateurs eenige vvaardeerende woorden en bcod de vereeniging een copie-scorebord aan, waarna in de naaste toekomst het score bord zelf op het terrein aangebracht zal vrouw, die hij wil en zal veroveren? Neen, dat is niet de goede weg om haar te win nen. Hij wil niet door haar beheerscht wor den, hij wil haar beheerschen. Dat schijnt hem op dit oogenblik het doel van zijn le ven. Voor het eerst houdt de groote harts tocht der liefde hem geboeid. „Ik wil niet uw gorilla zijn, ik wil uw com pagnon zijn", zegt John Dillinger, terwijl hij Mary kalm aanziet. „Mijn compagnon?" Mary is hoogst ver wonderd. „Hoe komt u daarbij? Mijn com pagnon? Ik ben mijn eigen compagnon!" „Er zal u niets anders overblijven dan mij als compagnon te aanvaarden". En dan be gint Dillinger te spreken. Hij schetst haar. hoe een groote bende georganiseerd moet worden, hoe zij de grootste kan worden, die ooit in Amerika heeft bestaan. Mary ziet hem eerst verbluft, daarna spot tend glimlachend aan. „Mag ik u vragen, welke heldendaden u al hebt volbracht, die u het recht geven zoo te spreken?" „Tot dusverre niets. Maar voortaan.., zegt Dillinger haastig. Nu lacht Roode Mary luid. Zóó luid en zóó spottend, dat Dillinger zich geweld aan moet doen om haar niet aan te vliegen. „Lach niet!" schreeuwt hij woedend. Maar zij houdt niet met lachen op. Zij lacht tot haar de tranen in de oogen staan Ik hield u voor een man zonder vrees nu echter zie ik, dat het alleen uw dwaas heid was, die u de kogels niet deed vreezen U bent een arme dwaasanders niets". „Ik zal u bewijzen, dat ik geen dwaas ben. U zult zien, hoe ik eens de grootste gangster der Ver. Staten zal zijn, een man die „U zult de grootste dwaas van de Vereen Staten zijn en blijven", roept Mary. Dan verliest John zijn zelfbeheersching worden Enkele donateurs verklaarden zich bereid tot het maken en schilderen van dit zoo hoog noodige en nuttige vereenigings- onderdeel. Een hierop aangebrachten uit slag: Beverwijk—Alkmaarsche Boys 1—2, veroorzaakte een onstuimig applaus. De eerste elftallers hadden persoonlijk een aar dige attentie in ontvangst te nemen en trai ner Hoek kreeg een paar nieuwe voetbal schoenen om deze in dienst van de vereeni ging te mogen verslijten. Van ongekend veel belang was de rede van den Alcmaria-Victrix afgevaardigde, den heer Bonsema, die in eenige trekken op zeer gepaste wijze het minder prettige verle den memoreerde en te kennen gaf dat zoo er een strijdbijl tusschen beide vereenigingen bestond, deze onverbiddelijk begraven moest worden, men het verleden als afgedaan moest beschouwen en in een goede verstand houding de toekomst tegemoet moest gaan Dit kwam zeker de kaasstad ten goede, om dat hier volgens spreker ongetwijefld plaats is voor twee goede vereenigingen, wiens prestaties zouden aanzetten tot een grootere vooruitgang. Zijn rede ging vergezeld van een felicitatie en aanbieding var een keurige bloemenmand, die met een uitbundig ap plaus werd begroet Het verheugde den Boys-voorzitter zeer, zulke woorden te hebben mogen hooren en hij gaf de verklaring dat de rood-witte Alk maarders ook zeker niets minder verlangden dan wat de heer Bonsema had gezegd. Men zou voortaan als sportbroeders naast elkander leven. Een buitengewoon ap- olaus en niet het minst uit de „engelenbak' bezegelde de verklaring van den Boys-voor zitter. De heer Schnijders sprak eenige zeer waardeerende woorden namens het scheids- rechterswezen en de oorzaak van dit Ak- maarsch succes dacht hij te vinden in de goede clubgeest, clubliefce en opofferings gezindheid van de Boys Hij besloot zijn rede met den wensch dat het de derde klas sers in de toekomst goed moge gaan en dat er immer een goede verstandl ouding tot het scheidsrechterswezen zou mogen bestaan. Ook deze spreker kreeg een bevestigend antwoord. De. heer Oud, voorzitter van df nog m?ai kort geleden opgerichter. supportersvereeni ging, memoreerde het ontstaan van zijn vereeniging, die reeds 82 leden telt en waar van de groei nog maar in de beginperiode staat en gaf te kennen, dat deze aanhang bij de komende competitie zekers tijdens de uitwedstrijden der Boys. den moreelen steun niet zullen onthouden. Een mooien bloemen mand werd met c^sstdrift begroet. Van een particulier, die niet aanwezig kon zijn, over handigde de heer Oud een aardige talisman, in den vorm van een kaasdrager, met ge dicht. De heer Kroeze bood namens de elftal commissie de eerste elftallers en den trai ner, met eenige welgekozen woorden speld jes aan. De vereeniging „Bergen" bood naast een hartelijke felicitatie eveneens een mooien bloemenmand aan, evenals de jongste Alk maarsche voetbalvereeniging A. S. V. De heer Joh. P. Horst oud bestuurs lid van de promoveerende vereeniging had eveneens een tekortkoming in de vereeniging ontdekt en bood een prachtige in zijn be drijf gemaakt medaillekast aan. Door bij zondere omtandigheden ontbrak nog de in clubkleuren aangebrachten voetballer aan het kopstuk, wat de kast- nog kan verfraaien Ook dit geschenk werd met veel applaus be groet. De heer ter Horst sprak namens den Po litie sportbond en de A.P.S.V. in het bijzon der. Ook hier waren het bloemen die de speech besloten. Nog kwam er een bloemenhulde van de na volgende personen: Oeffeit, Café-houder te Alkmaar, den heer Jorritsma van de wasch- en strijkinrichting aan het Zeglis en den heer Krook. den 'be kenden haringhandelaar nabij de Friesche- brug, alsmede van het Scheiosrechterstour nooi. dat vanuit Den Helder werd georgani seerd. Ook de N.H.V.B. wilde niet achter blijven. Het „Gu'den Vlies" had zich eveneens niet onverdienstelijk gemaakt, uit het sigaren magazijn van Oud werden de eerste elftallers sigaren aangeboden en de fa. Nypels, Rid derstraat bood de eerste elftalspelers een keurige das in Bovs-kleuren aan. Door dit huldigings-nummer dat veel tiid in beslag had genomen, kwamen de laat ste nummers van het programma te verval- ltn en werd den avond besloten met een ge zellig bal. Paarden. In de gisteravond gehouden vergadering van de Sportclub te Wieringerwaard werd besloten 26 Augustus a.s. een handicap draverij te houden. Prijzen f 100. 30 en 25 en een gouden medaille voor den be rijder, van het winnende paard. Zeilen. De watersportvereeniging „Hoorn" heeft Zondag een onderlingen zeilwedstrijd ge houden. Het traject was als volgt samengesteld: HoornEdam, vice-versa. De volgende schepen verschenen aan den start: I. V. U., Ti ja, Olympic Jol, Henk, Meeuwtje, Snoekje, Stormvogel, Jopie, Noordvaarder. Er was weinig wind op de heenreis en terug was het in den beginne bladstil; later kwam er een licht briesje. De beide trajecten zijn gezeild in de volgende tijden: Stormvogel 2 uur 27 min. 30 sec.; Jopie 4 uur 40 min. 5 sec.; Meeuwtje4 uur 48 min. 2 sec.; I. V U. 5 uur 11 min. 50 sec. Van de andere schepen is geen tijd opgenomen, omdat zij op den terugreis wegens absolute windstilte geped deld werden of zich door de Karekiet lieten sleepen. De Stormvogel ging met den wisselbeker strijken, die de dappere bemanning de gebr. Bervoets na aankomst aan het bootenhuis, op het vlot, uit handen van den voorzitter, na eenige vriendelijke woorden, in ontvangst had te nemen. en hij stort zich op Roode Mary, maar op dir oogenblik is hij werkelijk een dwaas: hij be grijpt nog niets van de trucs en de veilig heidsmaatregelen van groote bendeleiders Mary drukt met den voet op een knop naast den vleugel en John Dillinger ervaart plotseling, hoe de grond zich onder hem opent en hoe hij door een valluik zakt, da' zich heeft geopend. Hij doet een flinken val en verliest het bewustzijn. Twee uur later ontwaakt hij in den gang van het huis, waar hij met zijn vrouw woont. In zijn hand houdt hij een briefje. Hij leest het, terwijl de let ters dansen voor zijn oogen. „Arme dwaas, ik heb medelijden met u. Nooit zult u een groot gangster worden Mary". Deze woorden treffen hem als een oor vijg. Maar het ergste is, dat de brand nog in zijn binnenste woedt, dien Roode Mary daar heeft ontstoken. „Ik zal het haar bewijzenmompelt John Dillinger, terwijl hij de vuisten balt. Hij bewijst het reeds vier-en-twintig uren later. Hij voert een roofoverval op een zaak uit, die zoo gemeen en zoo onmeedoogend is, dat de rechters hem veroordeelden tot een tuchthuisstraf van een-en-twintig jaar. Bij de behandeling van de zaak blijven de mo tieven voor zijn daad volkomen onopgehel derd. Dillinger verraadt niets van zijn on derhoud met Roode Mary. Wel ziet hij me nigmaal naar een jonge vrouw op de tribu ne, die de behandeling met alle aandacht volgt. Het is een buitengewoon knappe vrouw met goudblond haar en een gelaai van klassieke schoonheidMary. Neen, John Dillinger heeft bij dezen over val nog niet getoond, dat hij de capaciteiten heeft om eenmaal de grootste misdadiger dei- Ver. Staten te worden. (Het eerste artikel is op Zaterdag 16 Juni geplaatst. Red. Alkm. Crt.J Postduiven. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 17 Juni een wedvlucht van Chateraux (Frankrijk). Afstand 687 K-M. Los 5.20 uur. Wind Noord-Oost. De aankomst was als volgt 1. J. Th. W. v. d. Idsert 17.37.51 2. J. Huiberts Jzn. 20.14.05 3. F. H. C. Dingerdis 20.59.45 4. J. Th. W. v. d. Idsert 21.31.34 De Revue der Sporten bevat deze week al lereerst een verslag van den Olympischen Dag, waarbij Groothoff o.m. uitvoerig de nederlaag van onze voetballers verklaart. De uitgebreide tekst is „omringd" door tal van kieken, waarop de meest spannende momen ten voorkomen. Zoo zien wij o.m., hoe Bou- man de 800 M. van Dop wint. Groothoff schrijft verder nog eens over ons voetbal en daarnaast trekken de voorbe schouwingen van de T.T. en het verslag van het golfkampioenschap de aandacht. Plaatjes op allerlei sportgebied verleven digen den interessanten inhoud van dit num mer. 0&uiteniand In het district Heimburg in Duitschland staat een met naaldhout beplante oppervlak te van 480 H.A. in brand. Er staat een krachtige wind en er is gebrek aan water Brandweren, de bewoners der dorpen uit de omgeving, militairen, S.A.-mannen, techni sche noodhulp, leden van den arbeidsdienst, enz., werken mede aan het blusschen. Tot 30 Mei j.1. heeft de desbetreffende in stantie in 20 zittingen 348 besluiten geno men ten aanzien van sterilisatie. In 325 voorgelegde gevallen werd daartoe besloten, terwijl in 23 gevallen werd afgezien van on vruchtbaarmaking. In 143 gevallen zouden de betrokkenen zelf het desbetreffend verzoek hebben inge diend, in 7 gevallen hun voogden. In de meeste gevallen ging het om mannen. 11 pa tiënten waren meer dan 50 jaar, 13 minder dan 20 jaar oud, terwijl 250 lieden van 20 tot 40 jaar oud waren. Bij den aanleg van een tunnel heeft een he vige ontploffing plaats gehad. Tien arbeiders werden bedolven. Na urenlange reddingswerk zaamheden werden vier hunner dood en zes min of meer ernstig gewond geborgen. Volgens een officieus communiqué is de Duitsche gevolmachtigde voor ontwape ningskwesties, v. Ribbentrop, die Zaterdag een ontmoeting heeft gehad met den Fran schen minister van buitenlandsche zaken, Barthou, is gisteravond om half zeven door minister-president Doumergue in audiëntie ontvangen. De fransche minister van buitenlandsch zaken, Barthou, is gisteravond met den Oriënt Express naar Boekarest vertrokken Hij is in gezelschap met zijn chef de cabinet en den Roemeenschen gezant te Parijs. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Barthou, zal zich gisteren op zijn doorreis naar den Balkan korten tijd te Wee nen ophouden. Volgens officieele mededeelingen is geen officieel bezoek aan de Oostenrijksche regee ring voorbereid. Niettemin is het niet uitgesloten, of bonds kanselier dr. Dolffuss tijdens het oponthoud van Barthou den Franschen minister een be zoek zal brengen in diens salonwagen. Vanmiddag heeft de bondskanselier zich opnieuw per vliegtuig naar Boedapest bege ven. In het Tsjechische dorp Skenne brak gister middag een brand uit, die met groote snelheid om zich heen greep. Laat in den middag ston den reeds tachtig huizen in vlammen. Men vreest, dat de brand zich nog verder zal uit breiden, aangezien er een krachtige wind staat en het blusschingswerk ten zeer bemoeilijkt wordt door gebrek aan water. Hoofdpijn, UiMpijn bedaart spoedig met ftöjnkacdt's Poedecs Per stuk 8 ct. Doos 45 ct Bij Uw drogist Woldemaras uit Tallines is schuldig bevonden aan de poging om, samen met anderen, door middel van een gewapen- den opstand de Litausche regeering te doen aftreden. Het gerechtshof waarvoor Woldemaras terecht stond heeft hem deswege tot twaalf jaar kerker veroor deeld. Hoezeer rijke en op den voorgrond tredende Amerikanen zich moeten ver- deaedigen tegen het gevaar van „kid napping" blijkt uit de maatregelen, ge nomen ter bescherming van len klein zoon van president Roosevelt te Villano va in Philadelphia. Het geheele huis is omringd door met water gevu'de grach ten die weer zijn omheind door onder electrischen stroom staande schuttin gen, terwijl zwaar gewapende detectives voortdurend op wacht staan. Uit Stockholm komt het bericht dat het nu wel vast staat dat Greta Garbo getrouwd is met haar regisseur Rouben Mamoulian. Greta zwijgt er natuurlijk over. Mamoulian heeft beslist gewei gerd zich uit te laten, maar zijn vader zou het geheim verklapt hebben. Beiden vertoefden toen het huwelijk zou geslo ten zijn in een hotel, ieder afzonderlijk, onder de namen Robert en Mary Brown en onder dezelfde namen vertrokken zij later. Volgens te Riga ontvangen berichten is Phi- lipief, eens Ruslands officieele beul, in groote armoede in een dorpje in de Oekraïne gestor ven. Gedurende zijn ambtsperiode heeft Philipief in totaal 937 personen geëxecuteerd, 178 onder den laatsten Tsaar en 759 onder het Sowjet- regiem in de jaren 1917 tot 1920. In 1920 moest hij wegens zijn geschokte zenuwen ontslag ne men, ofschoon hij nog betrekkelijk jong was. Philipief was altijd zeer kiesch tegenover de personen, die hij moest terechtstellen; hij deed al het mogelijke om hen te helpen. Van iedere terechtstelling hield hij voorts zorgvuldig boek en bij den naam van elk zijner slachtoffers schreef hij hoe of de persoon zich met den dood voor oogen gedragen had. Dit dagboek van den beul is voor een hoogen prijs aan een Ameri kaan verkocht. Uit Shanghai wordt gemeld, dat dc vrouw van een werktuigkundige in Zuid-China acht kinderen het leven heeft geschonken. De moeder, zeven knaapjes en een meisje, ma ken het goed. Stad en Omgeving, Naar aanleiding van de op 16 Juni 11 op den Afsluitdijk plaats gehad hebben de inbeslagneming van autobussen in verband met vermeend geconstateerde overtredingen van de Wet op Openba-e Yervoermidelen, meer speciaal betref fende het inwerking houden van een autobusdienest zonder de vereischte verguningen van Ged. Staten, werd od Maandag 1 Juni te Amsterdam een ver gadering gehouden van de betrokken gedupeerde en andere autobusonder- n >mers. Het presidium van deze vergadering werd waargenomen door den heer T Zeilstra uit Sneek, die het doel van dé vergadering uiteen zette, n.1. een modus te vinden om aan de Wet op Openbare Vervoermiddelen te voldoen, teneinde inbeslagnemingen, als geschied, te voor komen. Mr. J Th. II. Buiël, advocaat en pro cureur te Leeuwarden, die mede ter vergadering aanwezig was, wees de aanwezigen op de bezwaren van de ver schillende voorgenomen plannen h',Pi! breedvoerige besprekingen o dat de autobusondernemers wel van goeden wil waren, doch dat zij bij geen enkele justitioneels of politioneel© autoriteit inlichtingen konden verkrij gen omtrent wat al dan niet een overtre ding vyas. Na deze mededeelingen was men algemeen van oordeel, dat een in beslagname op twijfelachtige gronden toch wel zeer vreemd was, terwijl de rechtskundige als zijn meening te ken nen gaf. dat de inbeslagneming niet kon steunen op art. 94 van het wetbopk van stiafvoidering, althans op een goede toe passing van dat artikel, daar z.i. moei- lijk kon worden aangenomen, dat de inbeslagneming van een autobus noodig was, om de waarheid aan het licht te brengen, zooals dat artikel vordert. Voor de autobusondernemers betee. kende de inbeslagneming der autobus sen een aanzienlijke 6Chade, die het be drijf vooral in dezen tijd niet kan dragen. Na verschillende besprekingen, werd op voorstel van den rechtskundige, met algemeene stemmen besloten aan Z. E. den Minister van Justitie een schrijven te zenden, waarin wordt verzocht, ten spoedigste eenige richtlijnen te willen aangeven, opdat de autobusondernemers zouden kunnen weten, in welke ©en strafvervolging, althans inbeslagneming te vreezen was. Besloten werd tenslotte nog binnen kort nogmaals een vergadering te hou den. De Leeuwarder Crt. schrijft over de in beslagname nog het volgende: De reden van het optreden der justitie is, dat men thans het oogenblik gekomen achtte om tegen de onophoudelijke over treding van artikel 12 van de wet op de openbare vervoermiddelen op te treden. Geruimen tijd geleden is de onderne^ mer Veltman te Leeuwarden reeds door den kantonrechter veroordeeld wegeng het onderhouden van een autobus-dienst over den Afsluitdijk, zonder daarvoor concessie te hebben. De rechtbank heeft dit vonnis vernietigd en den ondernemer vrijgesproken, welk vrijsprekend vonnis wederom door den Hoogen Raad vernie tigd werd, onder verwijzing van de zaak naar het gerechtshof te Leeuwarden. Dit hof heeft den ondernemer veroordeeld, van welk vonnis wederom cassatie bij den Hoogen Raad is gevraagd. Het ar rest hieromtrent is nog niet afgeloopen. intusschen meende 't O. M. de zaak niet langer te kunnen laten loopen; het aan tal diensten groeide voortdurend en de toestand was van wettelijk standpunt in hooge mate onbevredigend. Ongeveer veertien dagen geleden hebben de onder nemers van wie het bekend was dat ze geregelde diensten onderhielden, een aanschrijving van het openbaar minis terie bij het kantongerecht ontvangen, waarin stond, dat ze de kans op in be slagneming ;an hun materieel liepen, indien ze met hun diensten voortgingen. Deze waarschuwing heeft geen gevolg gehad, zoodat Zaterdag met de actie werd begonnen. Zaterdagochtend half- negen heeft de maréchaussee te Bree- zand een „val" opgezet. Dit punt was gekozen, omdat daar onwelkome samen scholingen van publiek vermeden kon den worden, terwijl men eb gelegenheid had, zich met den vasten wal in verbin ding te stellen terzake van het vraag stuk, hoe men verder vervoerd wilde worden. Stuk voor stuk werden de aan komende bussen aangehouden. De ver voermiddelen, waarvan niet aanstonds kon worden vastgesteld, dat ze een ge- regelden dienst onderhielden, zooals die van de FrieschHollandsche Reisvereeni- ging, werden, nadat proces-verbaal was opgemaakt, doorgelaten; het is de be doeling, deze bussen, indien het blijkt, dat ze een geregelden dienst onderhou- de' eveneens in beslag te nemen. Dit laatste geschiedde reeds met de bussen, die als geregelde vervoerders bekend stonden, zooals gemeld waren er het een zestal, toen men om 12 uur de actie be ëindigde. Den passagiers werd verzocht uit te stapen, waaraan zonder strubbe ling gevolg werd gegeven. Over het ge heel genomen, heeft het geheele „inci dent" op den dijk een zeer goedaardig verloop gehad, en de meeste busonder nemers ontboden taxies, om hun gedu peerde passagiers verder te vervoeren. Ook verscheen er nog een extrabus van de Ato, die een vijftiental passagiers mee kreeg. Hierbij moge aangemerkt worden, dat de inbeslagnemingen van Zaterdag niet, gelijk wel wordt beweerd, op verzoek van de Ato zijn geschied, de eenige geconcessioneerde onderneming op den Afsluitdijk. De Ato wist van te voren ook niets van de actie af; pas toen die was begonnen, is zij gewayschuwd met het verzoek, een bus te zenden voor mogelijke passagiers. Zooals gezegd k'eeg die bus niet veel te doen, daar de meeste passagiers door bemiddeling der exploitanten van de in beslag genomen bussen verder zijn gebracht. Later op den dag echter, toen het gerucht der in beslagnemingen zich door Leeuwarden had verspreid, kregen de Atobussen het drukker. In den loop van den middag zijn de in beslag genomen bussen, geconvoyeerd door de maréchaussée naar Leeuwarden overgebracht. Het spreekt vanzelf, dat het vervoer per „vrije" bus over den Af sluitdijk; dat mede door de lage prijzen steeds meer aftrek vond, door het ge beurde van Zaterdag ten zeerste is be lemmerd. Er was hier echter sprake niet van een ontduiken, maar van een k>r' ceeren van de wet, die nu eenmaal bet exploiteeren van diensten, anders d®® met concessie van Ged. Staten, verbiedt, onverschillig onder welke benaming 116 d'er sten worden onderhouden. Vandaar dan ook dat z.g. „reisvereenigingen zoodra het is komen vast te staan, dat hun diensten een geregeld karakter hebben, niet vrij loopen, gelijk men tot dm ver vrij algemeen aannam. Het Nederlandsche publiek wordt in tusschen in hooge mate door deze maat regelen gedupeerd. De overheid belet in dezen tijd nu voor velen een gulden dubbele waarde heeft, van betere bussen tegen de helft van den prijs, die de ge- concessionneerde bus berekent, gebruik te maken. Vooral thans zou het van de overheid behoor'ijker zijn, wanneer zij zich op het standpunt stelde, dat ze ten d.enste van het publiek bestaat. De maatregel moet noodwendig tenge volge hebben een sterke vermindering van het Friesche bezoek aan onze N -H. badplaatsen, die heusch wel enkele drukke weken kunnen gebruiken.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8