Alkmaarsclte Courant Haar avonturier. 8 HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl SeuiUeton Jkouinciaai Tlieuws JladiopCOQCCUfUUQ, Honderd Zes en Dertigste Jaargang. WOENSDAG 27 JUNI Spellingsvraagstuk en uitgeversbedrijf. 'T VELDT. HOORN. DE STREEK. NIEUWE NIEDORP. TEXEL. No. 149 1934 In de Nederlandsche Mercuur schrijft de heer H. P. Kluitman, te Alkmaar, het vol gende De radio-rede van minister March int heeft in uitgeverskringen groote ontsteltenis en beroering verooraakt, daar met het spel lingsvraagstuk voor het uitgeversbedrijf aanzienlijke financieele belangen gemoeid zijn, veel grooter dan de buitenstaander zou kunnen vermoeden, en men over het alge meen niet den indruk had, dat de ramp al zoo nabij was. De stellige zekerheid waar mede de invoering der nieuwe spelling op 1 September a.s. in uitzicht werd gesteld, bracht ook den ergsten optimisten een groote teleurstelling. Weliswaar zijn er reeds schoolboek-uitgevers geweest, die het doen drukken van schoolboeken hadden stop ge zet, maar algemeen was deze maatregel niet toegepast. Dit wil zeggen dat vele uitgevers van schoolboeken tijden lang „misdruk" hebben geproduceerd. Niet alleen echter de pas gedrukte boek werken worden waardeloos gemaakt bij de invoering van de nieuwe spelling, ook de verdere voorraden der uitgevers verliezen hun waarde, daar boeken, in de eerste plaats leerboeken en woordenboeken, vervolgens kinderboeken en ten slotte ook de romans, die nog in de oude spelling zijn, het stempel van verouderdheid dragen en dientengevolge niet meer gekocht worden. Dit loopt ov.r énorme bedragen, want het is een eigenaar digheid van het uitgeversvak dat aan het eind van een jaar een voorraad overblijft die gelijk staat met den héélen jaar-omzet. Denk u nu ééns in, welke gevolgen de waardever mindering van zulke massa's heeft!! De minister heeft beweerd dat de tegen stand tegen de nieuwe spelling zwak is. Het ligt niet op den weg des uitgevers om zich te mengen in de kwestie der taalgeleerden, maar'toch blijkt het al uit den steeds aan zwellenden stroom van polemieken in de bla den dat het aantal tegenstanders enorm groot is. En nu ergert het juist de vaklieden zoo 'geweldig dat in een tijd waarin de uit geverij zoo'n zwaren strijd te voeren heeft en waarin het zoo moeilijk is, het publiek tot koopen te brengen, plotseling een maatregel wordt genomen die den toestand voor het boekbedrijf oneindig veel verzwaart. De Nederlandsche Uitgeversbond heeft dan ook door middel van diverse requesten zoowel aan den minister van onderwijr a's aan den ministerraad de bezwaren naar vo ren gebracht. Dezer dagen is een brochure verzonden waarin een en ander nog eens uit voerig is uiteen gezet en waarin ock bedoel de adressen woordelijk zijn afgedrukt. Even wel hebben deze requesten niet die aandacht getrokken, welke ze mijns inziens verdienen. De belangen van de Uitgeverij zijn eenvou dig op zij geschoven met de bewering: a. dat de invoering van de nieuwe spel ling geen kosten voor Rijk en Gemeente zou véroorzaken, b. dat de Uitgevers wel van hun voorra den af zouden komen. De minister stelt zich voor dat de school kinderen in de klasse zelf hun schoolboekjes kunnen corrigeeren en daardoor nog een extra lesje in de nieuwe spelling zouden ont vangen. Nu hebben wij herhaalde malen de proef daarmee genomen, maar onze slotsom is dat de verandering in de lees- en taal boekjes met inkt tot een eindelooze smeer boel zal leiden, alleen al door het feit dat het boekpapier niet geschikt is om beschre ven te worden en doorslaat of vlekt. Deze verandering van de schoolboekjes is de hoek steen van het betoog des ministers. Bij gele genheid van het interview dat onlangs in de Maasbode is gepubliceerd, heeft minisier Marchant geruststellenderwijze gezegd dat hij bereid is de gemeente-besturen te rantsoe- ueeren, zoodat geen extra cent voor de aan schaffing van nieuwe schoolboeken zal kun nen worden besteed. Hij voegt er dan bij: „Op die wijze krijgen de uitgevers gelegen heid van hun oude voorraden af te komen". De redeneering is absoluut onjuist. Wan neer de gemeentebesturen geen nieuwe schoolboekjes kunnen aanschaffen, blijven de -uitgevers met hun oude voorraden zitten en ze missen bovendien de gelegenheid om Een visode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. 24). „Jij zoudt het kunnen probeeren", zei hij, hem opnemend, zooals de eene sterke man den ander doet. „Neen", luidde het antwoord. „Ik ben geen vechtersbaas of krachtmensch. Ik ben maar een vreedzame zanger. Maar waarom waag je het zelf niet?" „Is gisteren al gebeurd", sprak de kuras sier. „Zing of speel eens iets" „Wijn en stilte voor den zanger, „getee- kende schreeuwde hij tegen den waard. Een blond meisje o:acht een kruik wijn en ging bij de mannen zitten. „Hansje", stelde zij zich voor. De zanger tokkelde de snaren van zijn luit eerst zacht, liet toen 'n forscher accoord klinken. „Zanger", zeide waard, „zing ons een vroolijk soldatenliedje voor". De zanger probeerde een melodie en begon met een helderen warmen bariton zijn lied. Landman, is je oogst bedorven, Kraait op 't dak de roode haan, Heb je 't bij de vrouw verkorven, Is ze er van door gegaan? Ben je flink van lijf en leden, Werp dan af je zwaren last. In den krijgsdienst moet je treden Wordt een ruiter van stavast. de boekjes die ze nog in versneld tempo in de nieuwe spelling kunnen laten drukken, te verkoopen. De stagnatie in het drukkersbe- drijf zal dus voortduren. Vele drukkers stel len zich voor dat de invoering van de nieuwe spelling meer werk voor de drukkerijen zal veroorzaken, maar ook dat is blijkbaar niet het geval. Wij komen thans tot de vraag: Op welke bedragen worden in vakkringen de schad-n begroot welke het boekbedrijf en ook de overheid zullen treffen? Beschouwd in het licht van het misluk ken van het plan om de kinderen zelf de boe ken te laten corrigeeren, moeten wij aanne men dat na de invoering geleidelijk zal blij ken, dat toch nieuwe boeken moeten worden angeschaft. Welk bedrag hiermede gemoeid zal zijn, hangt natuurlijk af van de meerdere of mindere geestdrift die er bij de onderwij zers voor de nieuwe spelling zal blijken ie bestaan. Is deze zoo absoluut als uit de adressen van verschillende onderwijzers-or ganisaties kan worden opgemaakt, dan zal het niet gering wezen en wij hoorden reeds schattingen van 10 tot 15 millioen gulden Persoonlijk is het voor mij moeilijk om die cijfers te controleeren, aangezien ik aan h.t hoofd sta van een uitgeverij van werken voor de jeugd, geen schoolboeken. Ik bepaal mij er dus toe dit cijfer, hier en daar gehoord, weer te geven. Zoo gaat het ook met de schade door de uitgeverij en dtn boekhandel te lijden. Hel boekenvak is zóó innig met zijn onderdeden verbonden, uitgeverij, boekhandel, drukkerij, binderij enz staan in zóó nauw verband met elkander, dat de storende factor steeds ver der doorgrijpt, ook over de nevenbedrijven. De Nederlandsche Uitgeversbond heeft, blijkens een zinsnede, voorkomende in een van haar adressen, er van afgezien een be cijfering te geven van de schade, maar de bond heeft aangeboden een accountantson derzoek te doen instellen bij alle leden. Deze wijze van werken is zeer omslachtig en tijd- roovend. Absolute nauwkeurigheid wordt trouwens niet door hen verlangd en ze zijn ongetwijfeld wel genegen zich te behelpen met geschatte cijfers. Ik hoorde al weer in vakkringen een bedrag noemen, n.t. voor uit gevers en boekhandelaren tezamen een be drag van 10 millioen in het ongunstigste ge val, d.i. wanneer het groote publiek spoedig de oude boeken in de afgeschafte spelling op de plank laat staan en overwegend nieuwe boeken in de nieuwe spelling gaat koopen. Gezien een zeker conservatisme dat men bij het groote puh'iek kan opmerken, zou de schade dus wei gerust tusschen 6 en 10 mil lioen geschat kunnen worden. Welken invloed dit alles op de nevenbe drijven zal hebben is niet te begrooten, maar wij moeten in het oog vatten het groote gevaar voor een algemeene debacle in het vak. Wanneer zwak staande uitgevers ondernemingen bespeuren dat er eer. ont waarding van hun voorraad dreigt, zullen zij er allicht toe overgaan dezen voorraad voor afbraakprijzen op de markt te brengen. Neemt deze beweging de overhand, dan zijn de gevolgen niet te overzien en zal in het ge- heele vak met inbegrip van alle nevenbedrij ven een revolutie en een ineenstorting plaats grijpen als nog nooit is vertoond. In vakkringen heerscht dan ook de mee ning dat de daad van de invoering der nieu we spelling met 1 September op onvoldoende wijze rekening houdt met de eischen van de praktijk. Wij leven thans niet in 'n tijd waar in men kan zeggen: „vooruit, wij voeren de nieuwe spelling in en hoe de uitgevers, boek handelaren enz. zich redden moeten zij maar weten". Mocht men nu van meening zijn dat de invoering van de nieuwe spelling een zoo groot belang is dat de stem der enkelingen daarvoor tot zwijgen gebracht moet worden, dan dient toch in ieder geval het be zadigde oordeel te verlangen dat de invoering verschoven worde tot een tijdperk van economischen opbloei en dat ze niet geschiede in dezen tijd van ach teruitgang. Het is naar mijn gedachte goed, dat de taalstrijd der geleerden beslist wordt en een uiteindelijk compromis worde vastgt- steld, waarmede het geheele Nederlandsche volk kan instemmen. De invoering er van stelle men echter niet op 1 September 1934, doch op 1 September 1937. Wij hebben dan tenminste in ons vak nog een paar jaren respijt en kunnen hopen dat betere tijden ons in staat zullen stellen, deze groote omwente ling te boven te komen. Donderdag 21 dezer vergaderden stem gerechtigde ingelanden van den Tjaddinx- rijterpolder s avonds 7 uur, ten lokale van den heer J- P- Pepping aan de Weel. De dijkgraaf, de heer P. Takken Pz., open de met een woord van welkom. De rekening over 1933 werd vastgesteld in ontvangsten op 891,51, in uitgaven op 836,80, batig slot 54.71. Vervolgens werden eenige ingekomen stuk ken behandeld en voor kennisgeving aange nomen, alsmede het ambtenarenreglement met de bekende bepalingen tot beteugeling van revolutionnaire gezindheid aangevuld. Daar na kwam in behandeling het concept Bijzon der Reglement van Bestuur, waarbij als be langrijkste wijziging een punt van overwe ging uitmaakte, het in de toekomst heffen van lasten van de gebouwde eigendommen en de vereischten tot verkiesbaarheid van be stuurslid waarvoor thans het grondbezit van 1 H.A. noodig is, terug te brengen op Yt H.A. Na eenige besprekingen werd het con cept voor wat deze bepalingen betrof, goed gekeurd. Tevens was in het concept opgenomen, dat bij wijziging der lastenheffing deze heffing zou plaats hebben via het Hoogheemraad schap, met welke bepaling de ingelanden zich niet best konden vereenigen en aange zien bij het Hoogheemraadschap was ge bleken dat rnen daar liever van die taak was ontheven, werd besloten om de lastenheffing door den penningmeester te laten verrichten en het salaris t. z-.t. wat te verhoogen. De heffing vari lasten van gebouwde eigendommen werd voorloopig vastgesteld op 4 pet. der belastbare opbrengst, zooals deze in de kadastrale legger is opgenomen, wat bij een thans geldende lastenheffing van 20 per H.A. billijk wordt geacht, terwijl bij daling der lasten ook het te berekenen per centage de gebouwde eigendommen naar ver houding zal dalen. De heer P. Takken Pz. werd herkozen tot dijkgraaf. De begrooting voor 1934 werd opgemaakt en vastgesteld op de volgende bedragen. Ont vangst en uitgaven 879,10, waarbij voor onvoorziene uitgaven geraamd werd 57,60 en de lasten werden bepaald op 20 per H.A. PROVINCIALE REKENING 1932 VOOR NOORD-HOLLAND. De ontvangsten en uitgaven der provin ciale rekening van Noordholland over 1932 wijst in ontvangsten een bedrag aan van 53.465.825 en in uitgaven van 40.720.468 Voorgesteld wordt het batig slot ad 12.745.357 op de begrooting voor 1935 te regelen, voor zoover dit niet reeds vroeger is geschied. KRANKZINNIGENVERPLEGING IN NOORD-HOLLAND. Wat de kosten zijn. In December 1932-hebben Ged. Staten van Noordholland afwijzend prae-advies uitge bracht op het door de heeren L. Heijermans c.s. ingediende voorstel om bij te dragen niet alleen in de kosten van verpleging van hen, die krankzinnig zijn verklaard of daarmede gelijk gesteld zijn, doch ook in die van hen, die uit hoofde van geestelijke afwijking in een gesticht of internaat worden verleegd of in arbeidsinrichtingen te werk gesteld wor den. Op 14 Jan. 1933 berichtte de heer Heijer mans, mede namens zijn mede-voorstellers, dat dit voorstel werd ingetrokken Tezelfder tijd stelden hij en twee andere leden voor de beide volgende besluiten te nemen: I. De Prov. Staten noodigen Ged. Staten uit te onderzoeken of, en zoo ja, in hoever de pro vinciale subsidieregeling ten behoeve der ge meenten voor de verpleging van krankzinni gen en andere geesteszieken tot gevolg heeft, dat deze lijders niet of te laat, dan wel op ondoelmatige wijze ter verpleging worden opgenomen. II. De Prov. Staten besluiten de thans gel dende regeling der tegemoetkoming in de kosten van verpleging van armlastige krank zinnigen en ander geesteszieken ten behoeve der gemeenten aldus te wijzigen, dat deze geldt voor elke patiënt, verpleegd in een in- Donderdag 28 Juni. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8— Gr.pl. 10.— Morgen wijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Kamer muziek door het Haagsche Trio. 11.— Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Vervolg kamermuziek. 12 Kovacs Laos en zijn orkest. 2.15 Gr.pl. 2.30 Viool-recital H. Salo- mon. Aan den vleugel: Egb. Veen. 3_3.45 Gr.pl. 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Piano-reci tal Caroline Lankhout. 5.Orgel concert P. Palla, mmv. W. Keizer, bariton en B. Lensky, viool. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7. Radio-tooneel voor de jeugd. 7.40 Dr. W. Schuurmans Stekhoven: Het gevaar van zonnebrand. 8. Vaz Dias. 8 05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep mmv. Ed. Lorand, viool. 9.— Gr.pl. 9.20 Omroeporkest olv. N. Treep mmv. Annie Woud, alt. 10.15 Gr.pl. 10.30 Omroeporkest olv. N. Treep. 11.Vaz Dias. 11.10-12.— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (8.—9.15 en H._2._ KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.—12.— uur). 8.— 9.15 en 10— Gr.pl. 10.15 Morgen dienst olv. ds. J. v. d. Woude. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Rep. 1.15 Orkestconcert. 2. Handwerkcursus. 3.Vrouwen halfuur. 3.303.45 Gr.pl. 4. Bijbellezing ds. J. Stehouwer mmv. bariton en orgel. 5.Cursus Han denarbeid voor de jeugd. 5.30 Or gelconcert S. P. Visser. 6.45 Cau serie A. Stapelkamp. 7.Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.Zuid-Limburgsche Avond mmv. mevr. J. L. A. Zwart Posthumus Meyes, causerie, koor en orkest. 10.Vaz Dias. 10.05 Prof. dr. W. F. Grosheide en ds. A. Klinkenberg: Het 120-jarige Ned. Bijbelgenootschap. 10.3012. Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12.20 Het Rutland Square en New Victoria orkest olv. N. Austin. 1.20 Gr.pl. 2,20 Wes tern Studio-orkest olv. F. Thomas. 3.20 Vesper. 4.10 Concert Ch. Ben- son, tenor en J. RossOliver, piano. 4.35 Schotsch Studio-orkest olv. G. Daines. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.45 Rep. Open Golf- kampioenschap. 6.50 Handei's Trio-Sonate op. 2 nr. 1 in c kl.t. 7.10 Spaansche causerie. 7.50 Le zing. 8.20 BBC-orkest o'v. R. Aus tin. 9.20 Ber. en causerie. 9.55 De Radio-zangers olv. L. Woodgate mmv E. Bartlett R. Robertson, pianoduetten. 10.50 Korte dienst 11.05—12.20 't Casani-Club Dans- orkest olv. Charles Kunz. PARUS, (RADIO-PARIS. 1648 M 7 20 en 8.20 Gr.pl. 10.35 Orkest- concert. 12.50 Pascal-orkest. 8.20 Nationaal orkest olv. Inghelbrecht. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 1220 —2.20 Concert uit het Bellevue- Strandhotel. 3.05—5.05 Omroep orkest olv. Mahler. 8.20 Omroep orkest olv. Mahler. 9.20 Rep. 9-50 Zang en piano. 10.25 Gr.pl. 10.40 11.20 Kamermuziek door strijk kwartet. 11.20—12.50 Dansmuziek KEULEN, 456 M. 6.25 Gr pl. 7.20 Blaasconcert. 1030 Koorcon cert. 12.20 Omroeporkest olv. E. J. Topitz. 1.20 Werag-orkest o. 1. v. Kühn. 4.20 Weragkamerorkest olv. Breuer. 5.20 Gev. concert. 7.20 Concert olv. Kneip. £.35 „Schönes Samland", tekst van Borrmann, muziek van Besch. 10.50 Gr.pl. ROME, 421 M. 8.35 Gr.pl. 9.05 Straussconcert mmv. orkest en so listen. BRUSSEL, 322 en 484 M.322M-: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salon- orkest. 5.20 Sympnonieconcert olv. Kumps. 6.50 Vlaamsche liederen met pianobegeleiding. 8.20 Koor- en orkestconcert olv. A. Persoons. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.; 12.20 Salon-orkest. 1.30—2.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Salon-orkest 8.20 Sym- phonieconcert o.l.v. Kumps. 8.50 Voordracht. 9.35 Vervolg concert. 10.30—11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Zie Keulen. 9.10 „Junge Gefolgschaft", zangspel. 10.Gev. concert. 10.20 Ber.. sportpraatje en weerbericht. 11.2012 20 Concert uit Hamburg olv. Theil. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35— 10.50, Daventry 10.50-11.20, Lond. Reg. 12.20—16.10, Daven try 16.10-17.35, Lond Nat. 17 35 —19.20, Daventry 19.20—24.—. Lijn 4: Keulen 10.3519.20, Brussel 19.20—24. richting, aangewezen op grond van artikel 7 der wet. van 27 April 1884. Het eerste voorstel werd in de vergadering der Staten van 17 Januari 1933 door Ged. Staten overgenomen; het tweede werd in hun handen gesteld om prae-advies Thans adviseeren Ged. Staten ook dit voorstel niet aan te nemen. De alhier gehouden Zonnestraal-collecte heeft de som van 226.57 Y> opgebracht. Door de aanhoudende droogte gaan dc te veld staande producten, vooral de jonge bloemkool, zienderoogen achteruit. Sommige koolvelden staan er zelfs hopeloos voor. Gelukkig is er Maandag vrij veel regen gevallen, waardoor misschien nog wat te recht kan komen. Zaterdag heeft de verkiezing plaats ge had van een molenmeester voor aen Kost- verlorenpolder ter voorziening in de vaca ture wijlen K. Mijts. Uitgebracht werden in totaal 31 stemmen en wel 21 op den heer J. A. Mijts, 8 op den heer S. v. d. Stoop en 2 op den heer D. Wit. Benoemd is aldus de heer J. A. Mijts. Heisa hop hop. Heisa hop. In den zadel, draf, galop. Dat is louter lustig leven. Zoek in avontuur je heul Beter als soldaat te sneven, Dan te hangen door den beul. Het lied viel blijkoaar in den smaak. Het vroolijke refrein, de aangename stem van den zanger deden he meer nog dan de woorden. Het dansen had opgehouden; steeds meer gasten kwamen om hem heen staan. De hond had even den kop opgeheven, den kurassier besnuffeld en was toen kalm weer gaan slapen. De zanger vervolgde zijn lied: Ridder, heb je niets dan schulden, Zelfs geen vreten voor je paard, Ligt je laatste blanke gulden In het laadje van den waard? Ben je flink van lijf en leden, Werp aan kant den zwaren last. In den krijgsdienst moet je treden, Wordt een ruiter van stavast. Heisa hop hop. Heisa hop. Enz. Koopman, zit je zonder waren Voor een frauduleus bankroet, Moet je zitten op de blaren, Weet je zelfs niet wat je moet? Ben je jong en sterk van leden, Gooi de boeken in de kast, In den krijgsdienst moet je treden Wordt een ruiter van stavast. Heisa hop hop. Heisa hop. Jonker, liet je lief je loopen Voor een ander, rijker buit. Heb je toen den boel verzopen Tot den allerlaatsten duit? Ben je flink van lijf en leden, Wordt een man, jij domme kwast. In den krijgsdienst moet je treden, Bij de kerels van Stavast. Heisa hop hop. Heisa hop. In den zadel, draf, galop. Dat is louter lustig leven. Zoek in avontuur je heul. Beter als soldaat te sneven, Dan te hangen door den beul. De bijval was stormachtig. Hij had het liedje gezongen, zich vaag herinnerend dai hij eens van een Deenschen bard zooiets gehoord had bij het werven van voetvolk. De gasten hadden de laatste maal het vroolijk refrein meegezongen en schreeuw den: „da capo, da capo", wat ze overnamen van de Italiaansche soldeniers, en ze rustten niet, voor hij het laatste couplet herhaald had. De zanger dronk zijn beker leeg, die da delijk weer door den „geteekende" werd ge vuld. „Heerlijke oude wijn", vertelde hij. „Wijn voor de goden. Ik heb er maar een klein fust- je van kunnen krijgen. Die Vandalen, ze dronken zich zat aan de heerlijkste wijnen in de kelders, en lieten de kranen openstaan, Ze waadden tot de knieën door de oudste wij nen, de beste bieren. Een drietal zijn er in verdronken". Hij vervolgde: „Zanger, wil je hier blij ven? Ik zal je goed betalen: vrij wijn en een vroolijk leven. Een vrouw zal je hier gemak kelijk genoeg vinden". „Blijft de zaak hier langen tijd open?" „Zoolang het leger van veldmaarschalk Von Pappenheim hier in de buurt blijft", antwoordde de waard. „Dat zal wel een tijdje duren", zei Hansje. „Hij blijft hier het Maagdenburg gebied be waken. Maar Tilly trekt op naar Thüringen" „Hoe weet je dat?" vroeg de kurassier. „Van de ruiters. Ze wilden liever mee. In Thüringen is nieuwe buit te maken. Het gaat op Frankenhausen los". De zanger luisterde blijkbaar niet naar het gesprek. Hij had niet de minste belang stelling voor de posities der legers. Hij tok kelde zachtjes de snaren. „Zing nog een liedje", vroeg de waard en de zanger liet zich niet nooden. Hij be gon met een vrcolijk voorspel en zong toen een ander lied. Weer werd hij beloond door luide teeke nen van bijval. „Ik g? nachtlogies zoeken", zei hij kort daarop. „In een der schuren zal wel een plaatsje te vinden zijn voor een vermoeiden reiziger en zijn hond". „Ik weet een goed nachtkwartier" zeide het meisje. „Als je wacht „Tot weerziens" viel de zanger haar in de rede, gaf beiden de hand en wilde vertrek ken. „Mag ik wachten?" vroeg de krijgsman De waard echter hield den zanger tegen „Neen", sprak hij vroolijk, „nog een roemer van dezen heerlijken ouden wijn en nog een liedje". De zanger bleef staan, dronk een flinke teug, greep in de snaren en begon: HOOGWOUD. De heer N. R. de Boer alhier slaagde te Delft voor het candidaatsexamen van werk tuigkundig ingenieur. De motorrijder A. W. van Texel slipte Zaterdag nabij Leeuwarden met zijn motor en reed tegen een boom. Met inwendige kneuzingen werd de ongelukkige in een zie kenhuis te Leeuwarden opgenomen. Zijn toestand was niet zoo ernstig als men eerst vermoedde. KORTE BERICHTEN. Ingediend is een wetsontwerp, bevoegd heid gevende aan den minister van economi sche zaken om ondernemers-overeenkomsten verbindend te verklaren. Dezer dagen is te 's-Gravenhage een algemeene vergadering der Nederlandsche Paneuropa Vereeniging gehouden. De h;;r Th. Ligthart, voorzitter der Vereeniging, hield een inleiding over „Paneuropa en Ne land", waarbij in het bijzonder naar voren werden gebracht de motieven welke Neder land dringen in de richting van een Europee- sche aaneensluiting. De heer M. C. Koning zal op Zaterdag 30 Juni aftreden als directeur van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland", welke functie hij bijna vijftien jaar heeft vervuld. Hoera in 't veld te rukken. De trommels roff'len overal Om met kartouw en stukken, Manmoedig voort te rukken Bij luid trompetgeschal. In dichte, dichte hoopen. Op 't Wallensteinsche krijgsgeschreeuw Komen wij aangeloopen Om geld en buit te koopen, Te vechten als een leeuw. Hij is de held der helden. Er leeft geen ander hem gelijk. Verwint op alle velden, Gunt ons veel goed en gelden, Veel van het aardsche slijk. Er is geen beter leven. Dan van een lansknecht, welgemoed Zich in 't gevecht begeven, Tot hoogen rang verheven. Krijgt eer en roem en goed. Een leven zonder zorgen; Wat vraagt de mond, dat baart de stond, Van heden tot op morgen. Niets koopen en niets borgen: Men neemt ziedaar den grond. Het voorjaar is voorhanden, En ruen rent buiten in het veld, De hellebaard in handen. Men hoort in alle landen, De leuze: krijg en geld. Wie heeft dat lied gezongen? Een frissche lansknecht buiten kijf. Hij was den boer ontsprongen, Heeft toen dit lied gezongen. Het hart jacht hem in 't lijf. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5