£cutd- m JMWAOUW .SBiwieuland JUcfitazaketi ï*1 °ndet FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct ©REIN DRENTEL EN RIET PPIKKFf. AFNEMING VAN VARKENS. Maatregelen der centrale Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Weitkamp betreffende de afneming van zware varkens, heeft minister Colijn, minister van Staat, minister van economische zaken a.i., geantwoord, dat het hem bekend is, dat door de geringer dan verwachte af neming van varkens, bij verschillende var kenshouders eenige ongerustheid is ont staan. Die afneming is echter afhankelijk van den export, welke door maatregelen van het buitenland wordt beheerscht. De Nederlandsche Varkenscentrale be ijvert zich om een zoo spoedig en zooveel mogelijke afneming te bevorderen. Zij is ech ter in dezen gebonden aan de behoefte van de buitenlandsche markt, welke voor het af zetten van zware varkens geringe gelegen heid biedt. Ten einde den houders van zware varkens, zooveel zulks mogelijk is, tegemoet te komen, is de Nederlandsche Varkenscen trale reeds overgegaan tot het doen invrie zen van een belangrijke hoeveelheid van die varkens. NEDERLANDSCHE VAKCENTRALE. Dezer dagen hield de Nederlandsche Vak- Centrale te Utrecht een congres met de Be stuurdersbonden, ter bespreking van de voorgenomen wijziging der steunnormen. Dit congres werd mede bijgewoond door delegaties uit de hoofdbesturen der aange sloten organisaties. Na een duidelijke inleiding van den heer Joh. Eering, lid van het bestuur vart de Ne derlandsche Vakcentrale en vertegenwoordi ger in de contactcommissie uit de Vakcentra les over de plannen der regeering, werd hier over nog uitvoerig van gedachten gewisseld, waarbij meerdere sprekers van hun meening terzake blijk gaven. PRINSES JULIANA'S VERBLIJF IN ENGELAND. Een diner op de Nederlandsche legatie. H. K. H. Prinses Juliana heeft aange zeten aan het diner, dat gisteravond te harer eere is aangericht in d'v Neder landsche legatie te Londen. Tot de veertig gasten behoorden de prins van Wales, de graaf en 'e gravin van Athlone, de hertogin van Northu- merland, de markies en de markiezin van Anglesey, prins en prinses Otto Von Bismarck, Mr. J. J. B. Bosch ridder van Rósenthal, gezantscnapsraad, en me vrouw van Rósenthal, baron Baud en de heer F B 's Jacob, handelsattaché. De gasten werden Verwelkomd door H. M.'s gezant Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen en mevrouw, zoomede hun dochter mevrouw Hoyer Millar. De prins van Wale? en andere ko ninklijke gasten zaten met den gastheer en de gastvrouw aan een tafel, welke was versierd met rozen die in zilveren vazen waren gep'aatst. Na het diner had een ontvangst plaats gevolgd door een bal in de bovenzalen van het gezantschapsgebouw, welke schitterend waren versierd met ridder sporen, hortensia's en rozen. AMSTERDAM VERLAAGT ZIJN HAVENGELD. Toestemming van B. en W. In het Amsterdamsche gemeenteblad van gisteravond is een voordracht ver schenen, waarin wordt voorgieteld de havengelden zoowel voor zeeschepen als de binnenvaart te verlagen. In de uitvoerige toelichting tot deze voordracht wordt er op gewézen dat ie omstandigheden, zoowel met betrekking tot de zeescheepvaart als tot de binnen vaart zich in de laatste jaren ongunstig hebben gewijzigd In de zeescheepvaart zijn de vrachten tot een zeer laag peil gedaald. De reederijen berekenen dien tengevolge zeer scherp naar welke haven zij haar schepen zullen zenden. Een ge ring verschil in kosten kan veroorzaken dat schepen welke niet bepaeld in Am sterdam moeten zijn, naar een andere haven worden gedirigeerd. De verschil len met andere havens worden dan ge memoreerd. Onderhandelingen met Rotterdam gevoerd om tot dezeltde ta rieven te komen, hebben niet tot vol komen overeenstemming kunnen lelden. De verschillende verlagingen welke worden voorgesteld zullen tot gevolg hebben dat de vermindering der op brengst van het zeehavengeld voor pas sagiers- en vrachtschepen met uitzonde ring van die welke zijn opgelegd, op rond 190000 wordt geraamd. De der ving van het havengeld, verschuldigd wegens opgelegde schepen kan op rond 12000 gulden worden geschat. Het verlagen van het havengeld voor binnenvaartuigen geeft een mindere op brengst van 95 000 of samen rond 297 000. B en W achten dit bedrag niet gering, doch de gemeente verkrijgt hierdoor, dat de haven, welke een harer voor naamste bronnen van welvaart is, het vermogen behoudt met andere havens te kunnen concurreeren. Ook andere bronnen van welvaart, har.del en industrie, zullen daarvan ien gunstigen invloed ondervinden. ZONDERLINO KRANTENLOOPER. Voorzag hij een honger periode? De Wasstnaarsche politie heeft de hand gelegd op een zonderlingen krantenbezorger, die geruitnen tijd kans heeft gezien, s mor gens vroeg bij het bezorgen van het ochtend blad, zich goederen toe ce eigenen van den meest ve-schillenden aard. Hij werd Zondag morgen om 5 uur op heeterdaad betrapt bij het steien van rozen Hij bleek te zijn een 23- jarigc man, in wiens woning een groot aantal gestolen artikelen werd gevonden, o.a. een overjas, een auto-plaid, 25 woisten, 20 pond spek, 10 schoudernammen, flesschen melk en room, waschgoed, tuingereedschap, en drie pond gember. Te oondeelen naar dezen buit, voorzag de man vermoedelijk een lang durige hongerperiode. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en is inmiddels ter be schikking van de justitie gesteld. BROEDERSCHAP VAN NOTARISSEN IN NEDERLAND. Jaarlijksche Algemeene vergadering. De Broederschap der Notarissen in Neder land hield dit jaar de algemeene vergadering te Middelburg. De deelnemers werden gis teravond door het gemeentebestuur op het stadhuis ontvangen, de recipieerende ring ontving hen vervolgens in de Sociteit „de Vergenoeging" aan de Markt te Middel burg. BRAND OP EEN BEGRAAFPLAATS. Eenige kisten vatten vlam. In den afgeloopen nacht omstreeks vier uur werd de Amsterdamsche brandweer ge waarschuwd dat er vlammen zichtbaar wa ren op de R.K. Begraafplaats St. Barbara aan den Spaarndammerdijk. Het bleek, dat in hét hout van een aantal doodkisten die opgegraven waren, brand was ontstaan. Met een straal op de motorspuit heeft de brandweer tot hedenmiddag 12 uur waler gegeven. De motorspuit is vervolgens afge lost door een babyspuit, die het blusschirtgs- werk heeft overgenomen tot gistermiddag 5 uur. De laatste resten vuur waren toen ge doofd. TRAGISCH ONGEVAL TE TILBURG. Door het plafond van een kerk gevallen. Gistermiddag tegen half vier i6 de 19- jarige schildersknecht, F. Kruyzen, wonende in ae Van Goorstraat te Tilburg, die bezig was met het inzetten van een glas-in-lood- raam, in de kapel van de Zusters van Liefde aan den Oudendijk, te Tilburg, vermoedelijk doordat hij misstapte, door het plafond ge vallen. In êrnstigen toestand is de ongelukkige naar het St. Elisabethziekenhuis overge bracht, waar hij een uur na aankomst is overleden. BLIKSEM IN BOERDERIJ GESLAGEN. Tijdens een kort, doch hevig onweer, dat gistermiddag boven Epe woedde, is de blik sem ingeslagen in de boerderij van den land bouwer Van Egteren te Epe. Dadelijk stond de boerderij in vlammen gehuld. Door gebrek aan water stond de brandweer machteloos tegenover het vuur. De boerderij brandde tot den grond toe- af. De geheeie inboedel ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. ZWERVER VERDRONKEN. Wilde hij zijn voeten wasschen? Gistermorgen vroeg vonden arbeiders langs de Zuid-Willemsvaart onder de ge meente Someren de sokken, schoenen en jas van een manspersoon. Zij vermoedden dat iemand in de buurt aan het visschen was. Toen zij echter tegen den middag de kleeren nog op dezelfde plaats vonden liggen, dach ten zij aan een ongeluk en waarschuwden den burgemeester. De politie is toen onmid dellijk met dreggen begonnen en hedenmid dag om half drie werd een lijk opgehaald. Het bleek te zijn de 57 jarige zwerver-koop man P. J. Jansen, wonende te Helmond. Vermoedelijk heeft de man zijn voeten wil len wasschen, en is daarbij te water raakt. „MARIJKE" OVERLEDEN. Te Rijswijk is, 65 jaar oud, overleden mejuffrouw Cornelia Sara Groot, die een be kende figuur is geweest in de vrouwenbe weging. Als „Marijke" trad zij vele jaren lang in politieke vergaderingen, getooid met een nationaal kapje, op. Zij was met hart en ziel lid van den Vrijzinnig-Democratischen Bond. MINISTER MARCHANT'S SPELLING. Nu wordt de chaos nog grooter. Prof. dr. G. S. Overdiep, voorzitter van het Comité voor Eenheid in de schrijfwijze van het Nederlandsch schrijft aan het Hbld. Een bevreemdende wending in het debat over de regeling der schrijfwijze was de con cessie van minister Marchant: in edelen wedstrijd zullen De Vries en Te Winkel en het ministerieel „compromis" dingen om den prijs, in de scnool. Ik meen dat ook dit voorstel in overeenstemming is met de ideeën in de laatste brochure van prof. de Vooys. Tegen een dergelijke politiek van den volko men „chaos" heeft zich terecht de heer ter Laan gekeerd. Daarover behoeft dunkt mij, niet te worden nagepraat. Was er dan geen andere concessie voor den minister te vinden eweest? Zeer zeker. Wanneer de minister e meening van het volk over zijn voorstel inderdaad heeft uitgedaagd, om er naar te luisteren, dan zou hij hebben moeten zeg gen: „Ik zie af van de „regeling", dat is dc „afschaffing" van de verbuigings-n, ik handhaaf mijn voorstel inzake de spelling. Dat voorstel inzake de spelling zal ik nog nader doen onderzoeken. Óverwogen zal b.v worden, of niet de regeling inzake de e kan worden vervangen door de schrijfwijze van ee wanneer de klinker „lang" klinkt. Ik zal ten tweede zoo spoedig mogelijk beslissen óf er een nieuwe spelling zal komen, maar ik zal voor de doorvoering in de practijk een zoo lang mogelijken termijn zien te stellen". Wat het eerste, het belangrijkste, punt be treft. De minister zou zich in tweede instan tie, maar dan a tête reposée, kunnen berade i over de vraag, of de regeling der verbuiging, die den naam van minister Terpstra draagt, moet worden gehandhaafd, met „vrijheid" in het schrijven der buigingsvormen bij „zaak namen" dan wel of er inplaats van de rege ling-Terpstra èn de regeling van E>e Vries en Te Winkel inzake de verbuiging een geheel nieuwe regeling moet komen, bijv. een als MvVaar men mea ver- x \.y keert, wordt men mee geëerd. :i fl 4-' Geëerde rookers ver* keeren met die van het Comité voor Eenheid met de noo- dige „vereenvoudiging". Voorloopige hand having van de regeling Terpstra is met het oog op de „continuïteit in de wetgeving" alle overweging waard. ZANDVÖORT EN DE ZEDELIJK HEID. Nieuwe bescherming in aantocht. Wij zijn er in Zandvoort met de zedelijk heid blijkbaar nog niet, ondanks de jongste aanvulling van de politie-verordening, al dus schrijft het Hbld. Wethouder Slegers en het raadslid Vader hebben nu samen eenige nieuwe wijzigingen van de verordening ingediend, waarover de raad zich Donderdagavond bezinnen kart. De gelukkigen, die zich aan de Zandvoort- sche bescherming overgeven, mogen zich nu niet vertoonen „slechts gekleed met zwem broek of badcostuum". Dat moet anders worden, zeggen de nieuwe voorstellers; zij willen verbieden „zich geheel of gedeeltelijk gekleed met zwembroek of badcostuum of daarmede overeenkomend costuum te vertoo nen zonder gesloten badmantel of daarmede overeenkomend kleedingstuk". Dit zal bij aanvaarding tót pijnlijke moei lijkheden leiden. Wij hebben getracht na tuurlijk binnenskamers ons geheel met zwembroek te vertoonen; maar het is niet gelukt. De beperkte maten van een zwem broek maken het, ondanks zenuwsloopende toeren, onmogelijk zich geheel in zoo'n voor werp te kleeden, nog minder zich te vertoo nen. Hoe de heeren Slegers en Vader dat hebben klaargespeeld, hooren wij wel in de raadsvergadering. Maar er is meer. Deze hervormers willen verbieden hét „gelegenheid geven tot het ne men van gemengde zonnebaden". Met het verbod van aanleunen, liggen enzoovoorts zijn ze niet tevreden. Er moeten verder af scheidingen komen, die zonnebaders aan het oog van niet-zonnebaders onttrekken. Ook voor de kampeerders hebben de voor stellers gezorgd. Maar ze zijn niet volledig. Het heeft ons altijd gehinderd, dat baders en zwemmers uit zee zoo maar naar het strand komen loo- pen, zich vertoonend zonder gesloten bad mantel. Er zullen lijnen boven de zee moeten worden gespannen, waarover de badmantels moeten hangen. Wie uit het natte naar het droge wenscht te gaan, zal eerst zijn bad mantel van de lijn moeten nemen om zich daaronder te verbergen, voordat hij zich te buiten gaat aan het aan wal stappen Trouwens al dat gezwem is hinderlijk. Er zal een schutting moeten worden gezet aan den zeekant langs het strand. Wie in de zee wil, moet dan maar achter -die schutting gaan. HOOIWAGEN OMGEKANTELD. Jongetje in een sloot gestikt. Te Alblasserdam kantelde een wagen met hooi, waarop een zoontje van den heer van Herk gezeten was. De knaap kwam in een sloot terecht en geraakte tevens onder het hooi. Het kind vond den dood door verstik king. DE WERKLOOSHEID HIER TE LANDE. Cijfers blijven dalen In de week 4 t/m 9 Juni 1934 bedroeg het aantal leden van ingevolge het Werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen 582.700, waarvan 85.200 landarbeiders. In de maanden Mei t/m November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereeniging van landarbeiders ont vangen. De werkloosheid onder de overige 497.500 verzekerden bedroeg in genoemde periode 24.8 pet. In de vorige verslagperiode 21 t/m 26 Mei bedroeg de werkloosheid bij dezelfde groep verzekerden 25,1 pet.; zij is dus in den loop van twee weken gedaald met 0.3 pet. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 9 Juni 1934 in totaal 314578 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 229860 mannen. Hiervan waren werk loos 292334 personen, waaronder 282296 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoe kenden is sedert 26 Mei 1934 gedaald met 496, het aantal werkloozen met 615. DOODEL1JKE VAL. Achterovergeslagen van de trap. Een achtjarig meisje te Arnhem, dat mei een klein zusje op den arm de trap van de ouderlijke worting in de Boekhoedenstraal opging, sloeg achterove een werd in bcwus- teloozen toestand bij de voordeur gevonden. Het kind werd naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, waar het kort daarna over leed. Het zusje bekwam geenerlel letsel. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Op den weg tusschen Axel en Hulst heb ben de kommiezen een auto aangehouden, die eenige honderden kilo's suiker, bloem en boter vervoerde. DE NEDERLANDSCHE BANK. Goudvoorraad wederom met 14 millioen gestegen. Uit de jongste weekbalans per 25 dezer vati de Nederlandsche Bank blijkt, dat de goudvoorraad in de afgeloopen week op nieuw, en wel met ruim 14 millioen is toe genomen. Het is waarschijnlijk te achten, dat dit goud afkomstig is van de JavaSche Bank, de Duitsche Rijksbank en de Nationale Bank van België. TEGEN DIEFSTAL VAN RIJWIEL PLAATJES. De stichting „Zonnestraal" zal een middel ten bate der t.b.c.-bestrijding exploileeren. Elk jaar opnieuw, tegen den tijd dat wij onze rijwielen van nieuwe belastingmer- ken moeten voorzien, protesteert fietsend Ne derland we zouden bijna kunnen zeggen: het Nederlandsche volk tegen de wijze, waarop de fiscus deze belasting heft, al thans tegen de wijze, waarop deze heffing gequitteerd wordt, n.1. met het bekende rij wielplaatje, dat niet alleen bij verlies, doch ook indien het gestolen wordt, den gedu peerden eigenaar een dubbele belasting op legt, en bovendien een bron van verleiding vormt voor vele zwakke karakters, die mis schien niet tot het misdrijf van diefstal zou den komen indien zij niet een zoo gemakke lijke en lucratieve kans kregen als door het bestaande rijwielplaatjes-systeem. Nu de moeilijkheden, om hierin verande ring te brengen blijkbaar zoo groot waren, dat het de regeering ondanks de tallooze verzoeken onmogelijk was, tot een ander systeem van heffing der rijwielbelasting over te gaan, heeft men getracht, een middel te vinden tot verbetering Van het bestaande systeem, waardoor de algemeene bezwaren van het publiek overwonnen zouden kunnen worden. Het middel, dat gistermiddag tijdens een persconferentie in het sanatorium van de stichting Zonnestraal te Hilversum wetd gedemonstreerd, is verbluffend van eenvoud en zal, indien het diefstal van plaatjes al niet geheel kan voorkomen, toch zeker een zeer krachtig preventief tegen diefstal vor men, dat des te effectiever zal zijn, naarmate het publiek grooter gebruik ervan zal ma ken. Het denkbeeld en het grootste gedeelte van de uitwerking is afkomstig van den heer M. Hoedemaker, chef van den techni- schen dienst van het Tesselschadezickenhuis te Amsterdam, die bescheiden het woord „uitvinder" afwijst. De waarde van zijn denkbeeld moge echter blijken uit de volle dige medewerking, die hij mocht ondervin den zoowel van den minister van financiën als den minister van justitie, nadat hij zich, tezamen met den heer G. H. Sanders, hoofd administrateur der gemeente-ziekenhuizen te Amsterdam, tot deze autoriteiten had ge wend. De heer Sanders is tevens secretaris van de stichting Zonnestraal. Het denkbeeld van den heer Hoedemaket bestaat eenvoudig hierin, dat met speciale stempelmachines in elk belastingmerk de volledige naam en 't adres van den eigenaar geponst worden tegen de geringe vergoeding van tien cent per gemerkt plaatje, terwijl de geheeie opbrengst hiervan worat afgestaan aan de stichting Zonnestraal en dus ten goede komt aan de tuberculosebestrijding in Nederland. Hoe eenvoudig dit denkbeeld ook is, het voldoet waarschijnlijk aan de eischen om octrooi erop te nemen, wat ook geschieden zal om de baten geheel aan Zonnestraal ten goede te doen komen. Aanvankelijk ontbra ken de middelen om het denkbeeld te exploi teeren, doch iemand, die over het noodige ka pitaal beschikt en niet wenscht, dat zijn naam bekend wordt, kocht de „uitvinding" op en stelde haar geheel ter beschikking van Zonnestraal. Uit de wijze van exploitatie blijkt tevens, hoever de overheid met haar medewerking is gegaan. De stempelmachines zullen in elk geval te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag in of nabij de groote postkantoren worden geplaatst, waar ieder onmiddellijk na aankoop het plaatje van naam en adres kan laten voorzien tegen betaling van één dubbeltje. Ook in een dertigtal andere groote steden zullen de machines in het centrum der stad geplaatst worden, zoo mogelijk in of nabij de hoofdpostkantoren of in een daarvoor geschikte zaak. Een andere groep misdeelden, die zijde lings van het denkbeeld van den heer Hoede- maker profiteeren zullen, zijn de onvolwaar dige arbeidskrachten, die in overleg met de bekende vereeniging „Arbeid voor Onvol- waardigen" (A.V.O.) zullen worden aange wezen om de machines te bedienen. Het spreekt van zelf, dat de voorzitter van de stichting Zonnestraal, de heer Jan A. van Zutphen, beter bekend als „Oome Jan", voor de aanwezige journalisten een krachtige op wekking aan het Nederlandsche publiek Let hooren om van dit middel gebruik te maken, waardoor men bevrijd wordt van het lastige en dure stelen van rijwielplaatjes en teven» een dienst bewijst aan de tuberculose-be- strijding. die vooral in dezen tijd van crisis dringend behoefte heeft aan geldmiddelen om den strijd tegen de gevaarlijke volksziek te voort te zetten. Waar de posterijen zich bovendien bereid hebben verklaard, gemerkte belasting-plaat jes, die verloren worden en door den vinder in een brievenbus worden gedeponeerd, te gen vergoeding van strafporto aan het inge ponste adres terug te bezorgen, mag ver wacht worden, dat alle Nederlandsche wiel rijders zich de kleine uitgave van tien cent <1 I J. - L «-ILtTial nl 4a minister van justitie, die zijn instemming met het denkbeeld van den heer Hoedemaker heeft betuigd, ertoe zou kunnen bijdragen, dat de politie autoriteiten van tijd tot tijd eens steekproeven hielden en de fietsers er voor zorgen, dat alle plaatjes gemerkt zijn, zal een rijwielplaatje voor den onrechtmati- gen eigenaar, hetzij deze het gevonden of ontvreemd heeft, geen waarde meer hebben en zal hopelijk aan de bestaande moeilijkhe den een einde komen. VOOR DEN ALKMAARSCHEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 25 Juni. EEN ZWAKKE BROEDER, DIE NIET HOOREN WOU. De destijds 18-jarige arbeider Doedê D. uit Boyenkarspel, die zich op Kerstmis 1932 schuldig had gemaakt aan een vermogens delict, was op 8 Mei 1933 veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 proefjaren. Geheel onberispelijk scheen echter die proeftijd vermoedelijk niet vef- loopen, aangezien thans, terwijl nauwelijks 1 jaar was proefgestoomd, werd gedelibi- reerd over tenuitvoerlegging. Echter wend1 deze niet gelast, doch wijziging in dé bijz. voorwaarden gebracht. WALGELIJK BEDRIJF. De niet verschenen Urker Pieter K. had zich op 24 Maart een minderwaardig mensch betoond, door 2 honden met geweld op té nemen en tegen den grond te slingeren. Bo vendien had hij later den rijksveldwachter P. Tiesen nog beleedigd. Het schijnt, dat K« een lastige kerel is, volgens testimonium van den rijksveldwachter. Eisch voor de beleediging f 35 boete of 35 dagen. Vonnis conform eisch. Terzake dierenmishandeling moest verdachte worden vrijgesproken wegens bewijsgebrek, wat wel te betreuren valt. POGING OM DEN GEM. ONTVANGER ER TUSSCHEN TE NEMEN. De 26 jarige arbeider Pet lis V. te Groote- broek had zeker te veel over Stavisky gelezen en trachtte nu op dit verheven voorbeeld den gem. ontvanger G. Broersen op te lichten, door hem valsehelijk en in strijd met de waarheid mede te deelen, dat hij in werk verschaffing 42 schuiten bagger had ge haald tegen 42 ets. per schuit. Bovendien had' hij valsehelijk zijn handteekening gesteld Op het bewijs van inlevering. De ontvanger ver trouwde echter Petrus niet al te zeer en hield de uitbetaling achter, ten einde eerst eens een onderzoek, dat heel ongunstig uitpakte, in té stellen. De jonge man, zoon eener arme weduwe, stond nu terecht. Mr. Windhausen, rapporteur der r.-k. reclasseeringsvertêni- ging te Hoorn, adviseerde een voorw. ver- oodeeling. De geleerden der wet gingen daarmede accoord. Hij werd veroordeeld voorwaardelijk tot 2 maanden gevangenis straf met 3 proefjaren en onder toezicht van de r.-k. reclasseering te Hoorn gesteld. AFGEVAARDIGDE VAN KOEDIJK IN ACTIE. Een ingezetene van Koedijk, de 22-jarige arbeider Petrus Gr., die in den nacht van 2 op 3 April in Alkmaar verstrooiing had ge zocht in de crisisellende, maakte meteen van de gelegenheid gebruik een lantaarn bij de Frieschebrug, ten dienste der scheepvaart, te vernielen. Het fantastisch verhaal dat dezen meneer, heden voor den politierechter staande, trachtte op te disschen, vond zoo weinig geloof dat hij ter zake opzettelijke vernieling, werd veroordeeld tot 30 boete of 20 dagen. 25. Alleen de menschelijke stoomboot kon redding brengen. Dat was een matroos, die met een fornuis op zijn rug en provi and voor een week, gerust 7 dagen door kon zwemmen. Deze sprong gekleed en met volle uitrusting in zee. 26. Ofschoon Drein Drentel een heele omweg had gemaakt, bereikte hij bijna tegelijkertijd met de menschelijke stoomboot de Amerikaansche kust. Zij waren de eerste zwemmers, die den Aüantischen Oceaan over hadden gezwommen en werden dan ook geweldig gehuldigd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6