Hede&ëhtMÓees Stad en Omgeving. DE BOOMSTRAAT-MOORDZAAK. Pleidooien. ONDERWERELD. Inbrekers voor de rechtbank poetst Uw tanden met De Nederlandsche Tandpasta HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOLLANDS NOORDER KWARTIER. Overname van wegen. Besloten werd hierna: tot overname van de dijken, toebehoo- rende aan het hoogheemraadschap Wa- te. land en met dit waterschap een lee ning aan te gaan van 171 720 tegen 4M als schulddelging van de koop som; erkoop grond, enz. Besloten werd voorls aan P. Groot Jb;\ te And ijk 36 M2. voor 36 te ver- koopen en 27.30 Are riet- en hooiland te Aartswoud aan J. Koomen voor 250; alsook te verkoopen aan de N. V. Mij. voor Jeugdherbergen te Amsterdam het gebouw „De Tent" te Enkhuizen voor 2500. Salarisverlaging voor dijkgraaf en hoogheemraden. POT EN KETEL. Mej. Hendrika Willemina Sm., niet ter zit ting compareertnde, zou op 22 Maart op den Bergerweg te Bergen den getuige B. Mul ders hebben beleedigd. De heer Mulders wijdde zijn beste krachten aan óe verbete ring van het landschap en werd op deze on aangename wijze voor zijn ploeteren, dat de voortdurende bewonaering van den politie- rechter wegdraagt, door de voorbij fietsende dame betoond. Eenter bleek later, dat de heer Mulders, ook zeer hoffeliik aangelegd, ■had gezegd: wat gaat daar voor 'n ouwe merrie n Ontlek, die de dame uiteraard ook niet bijzonder prettig vond. De politierechter vond het optreden van een tewerkgestelde tegenover het publiek schandelijk! De officier had cok niet veel sympathie voor dit zaakje en vorderde 0.50 boete of 1 dag. Vonnis conform. HIJ SCHOOT UIT ZIJN SLOF. De heer Dirk de Bcaféhouder alhier, vroeger te ue Rijp. die zich wel eens méér heeft doen kennén als een driftig heerschap, gaf op 7 April weer egns blijk van zijn kort aangebondenheid door den agent Bosman, die zijn ontevredenheid had opgewekt, te kwaüficeeren als een leelijke snotneus. De caféhouder had volgens Bosman een dronken bezoeker in een rijtuig getild, waarop óe agent aanleiding vond om in te grijpen, in welke ambtshandeling de caféhouder zich mengde op bovenomschreven wijze. Eisch 35 boete of 35 dagen. Uitspraak f 25 boete of 25 dagen. De politiei echter wil zich tot taak stellen, de politie krachtig te steunen in haar dikwerf moeilijke ambtsplichtsvervulling. DE ONGEZEGGELIJKE VRACHT RIJDER. De te Wervershoof wonende 50-jarige vrachtrijder Anth. D. stond terecht als ge volg van het feit, dat hij op 30 Maart, niet had voldaan aan het verbod van den Hoorn- schen agent van politie Te Pas om den voor het verkeer afgesloten Hoornschen weg „Het Keern" met zijn vrachtauto te berijden. De vrachtrijder was zelfs zoo brutaal den agent op zij te dringen, den motor in te schakelen en zich in verboden richting te verwijderen. In een zeer vervelenden eentoonigen betoog trant trachtte de vrachtrijder thans zijn han deling goed te praten en den politierechter duidelijk te maken, dat zijn bedrijf door de afsluiting ten zeerste benadeeld werd. De officier vermeende dat .verdachte zijn doel had trachten te bereiken langs gansch verkeerden weg en requireerde 20 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis 25 boete of 15 dagen hechtenis. VAN HETZELFDE LAKEN EEN COSTUUM. Ook de expediteur Pieter B. uit Schagen had op 16 April de vordering van agent Te Pas genegeerd en was met zijn motorrij tuig bedoelden afgesloten rijweg „Het Keern" opgereden. De verdachte beriep zich op de voortdurende wisseling in het afslui gebod, een maatregel die niet aan verdachfe stond te beoordeelen, vermeende de politie rechter. Eisch 25 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis conform. D^. politierechter dreigde bij herhaling met het opleggen van een ge vangenisstraf. EEN ONVRIENDELIJK ECHTGENOOT. De heer Joh. K., resideerend te Helder, niet aanwezig, had volgens dagvaarding zijn ega J. M. Bakker op 28 Maart in het gelaat geslagen. Aangezien deze dame nu te ken nen gaf de klacht te willen intrekken, werd alleen de schoonzuster gehoord en daar ook deze dame „verschoond wenschte te worden, werd verdachte vrijgesproken. De officier was lang niet te spreken over dit gesol met de justitie. EEN VERDACHTE, DIE DE BESCHULDIGING NIET „NAM". PIEPERS GESTOLEN. De 24-jarige loswerkman W. C. J. van S. te Enkhuizen had ten nadeele van den heer D. Visser aldaar ontvreemd een flinke par- tij ingekuilde Scirdappelen. De heer Visser was niet verschenen, waarvan acte, wat be- teekent n strafvervolging! Volgens Willem was armoede het motief. Hij is gehuwd en heeft 1 kind. Zijn strafregister was echter ver van blanco en prijkte met diverse straf fen. Gevorderd werd 3 maanden gev. Uitspraak 2 maanden gev. HIJ DIE MEEAT. r 22"iari£e. monteur-chauffeur Dirk F. te tnkhuizen had meegewerkt tot bovengemel- den aardapelendiefstal, de aardappelen mee uitgevent en 3.50 aangenomen van de op brengst. Ook hij verscheen niet met een on beschreven strafregister voor den rechter. Uit mannetje was getrouwd en vader van 2 kinderen. Eisch 2 maanden gev. Verdachte die nu werk heeft, verzocht beleefd een voorw. ver oordeeling. Vonnis echter 2 maanden on voorwaardelijk. MISBRUIKEN VAN EEN WINDBUKS De. niet verschenen 19-jarige heer Hen drik Adolf Martinus van M. te Castricum had zich op 7 Mei geamuseerd met een windbuks en daarmede een vleugel stuk ge- schoten van een rasduif, 'n z.g. Hagenaar, eigendom van den 15-iarige A. Schram. Ook had deze kinderachtige schutter een postduif den poot beschadigd. Als gevolg van dat schot is deze duif gestorven. De verdachte was geruimen tijd werkloos en ledigheid was hier het duivels-oorkussen. Eisch 20 boete of 10 dagen. Vonnis Conform. Het bleek een achterlijke knaap te gelden en daarom werd de staf niet hoog ge steld. DOOR SLAAP OVERMAND. 3 maanden hechtenis. De rechtbank te Roermond heeft den Chauffeur A. Spronk, die terecht stond wa gens het, terwijl hij ingedut was, aanrijden met doodelijk gevolg van den voorman J. Vaassen öp den rijksweg te Tegelen, veroor deeld tot arie maanden hechtenis en intrek king van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Een heer, met name Wilhelmus Joh. Ger. M. wonende te Helder, die door zekeren heer L. M. B. Polak op 13 Maart werd aange maand een door hem aangegeven schuld te voldoen en daarbij werd geassisteerd door den heer S. Leydeckers, zou genoemden heer Leydeckers hebben mishandeld door hem een klap op den schouder toe te dienen. De ver dachte beweerde echter geen gelegenheid te hebben gekregen iets dergelijks ten uitvoer te brengen en daar de mishandeling van geen beteekenis bleek te zijn, werd verdachte vrij gesproken. HIJ DREIGDE NIET. Een verpleegde der P. H.-Stichting te Egmond aan Zee, Pieter V., die zich met minder lofwaardige bedoelingen in de dui nen bevond en deswege door de veldwach ters Ten Bruggecate en Breedveld zoo goed als werd betrapt, had bovenbedoelden amb tenaren een rijksdaalder beloofd indien zij van die zaak geen werk wilden maken. De onsmakelijke oude heer is nu uit de stichting verwijderd. De officier vorderde 20 boete of 10 dagen hechtenis, wegens poging tot ©mkooping. Vonnis conform. CONFLICT ONDER NAAMGENOTEN. Te Limmen werd op 5 April de heer L. Dekker op gevoelige wijze afgerost met be hulp van een stol', daar zijn naamgenoot Petrus D., voor welk feit laatstgemelde heer thans terecht stond. De slag kwam aan op de „hersens" van Laurentius en hij werd bloedend verwond. Volgens P. kwam L. op hem af me* een schoip om hem daarmee te „scheppen". Toen maakte Petrus gebruik van het hem ten dienste staande ver weermiddel. Eisch 20 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 10 dagen. 'N PAAR KOUSEN WEGGENOMEN UIT ARMOEDE. Mej. Helena Geertruida Wilmina B., de 40-jarige echtgenoote van den bekenden Petrus T., te Uitgeest, die nog steeds in de gevangenis te Amsterdam vertoeft en welke vrouw met haar groot gezin in zeer armoedi ge omstandigheden verkeert, had te Castri cum op 3 April 'n paar kousen van een schut ting weggenomen en stond deswege, wee- nend het feit erkennende, voor dezen diefstal terecht. Eisch 1 maand gev. voorw. met 2 jaar proeftijd, Vonnis conform, - DE ZAAK ROELOFSEN. De slager krijgt 2 maanden. De rechtbank te Rotterdam heeft den sla ger H. Th. Roelofgen wegens smaad en be leediging van eenlge ambtenaren in func ie veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf. De officier van justitie had drie maan den geëischt. WILT U VOOR DE HLM SPELEN? Onderzoek naar geestvermogens van een der publicisten" De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 27-jarige C. R en den 30-jarigen W. de K., zich noemende publicist, beiden ged., tegen wie door het O. M. resp. 5 maanden en 1 jaar gevange nisstraf is geëischt. In de zaak van R. werden de stukken ge steld in handen van den Rechter-cornmissa- ris, teneinde een onderzoek naar de geestver mogens van dezen verdachte in te stellen terwijl De I<. overeenkomstig den eisch werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Zooals bekend, hadden de verdachten in Fetr. j,l. te den Haag getracht, een aantal meisjes, dat zij door middel .van een bedrie- gelijk opgestelde advertentie voor de betrek king van filmfigurante of koriste hadden op geroepen te bewegen tot afgifte van 2.50 als waarborgsom, hetgeen door het tijdig in grijpen van de politie tot slechts één geval be perkt bleef. Na de pauze van gisteren was het woord aan de verdediging. Mr. van Hattem schetst uitvoerig de toe standen in het gezin van den verslagene. Er zijn getuigen, die zeggen: „verdachte is het slachtoffer van de familie A". De verdachte heeft nocit het plan gehad om A. uit den weg te ruimen op den openbaren weg, neer te schieten. Men vergete niet da+ A. den verd, herhaal delijk heeft bedreigd en dat hij als hij dronken was zeer gevaarlijk was voor zijn omgeving. Er zijn ziekenbroeders geweest, die ver klaarden, dat het slachtoffer niet dronken was, doch de kranten hebben het tegendeel geschreven toen het drama in de Boomstraat zich had afgespeeld. Toen verd, dien dronken man die hem had bedreigd, aanviel, zou hij dus kalm af moeten wachten, wat er met hem gebeurde? PI. meent deze vraag ontkennend te mogen beantwoorden. PI. is er van overtuigd, dat verd. een slag op de hand heeft gekregen en dat daardoor het schot is afgegaan, hij ka niet aannemen dat verd. opzettelijk een doodslag heeft ge pleegd. De tweede verdediger, mr. B. Cohen, schetst den persoon var den verdachte en zijn plaats in het gezin A., waar hij zeer veel goeds heeft gedaan. Tot de feiten komende, wijst ook mr. Co- hen er op, dat er geen sprake van is, dat verd. de bedoeling had den caféhouder uit den weg te ruimen. Uitvoerig zet pl. uiteen, hoe naar zijn meening de zaak zich kan hebben toegedra gen. Over den getuige, die per fiets is langs ge reden, merkt ipl. op, dat het b.v. bij rivisie jehandelingen herhaaldelijk voorkomt, dat nieuwe en belangrijke getuigen zich aanmel den, die juiste en betrouwbare verklaringen afleggen. Pres.: „Hoe komt het dan, dat ik een ano- niemen brief kreeg, waarin het Hof tegen dezen nieuwen getuige werd gewaarschuwd? Hoe wist die schrijver dat en hoe kon hij over „Omkooperij" schrijven?" Pl. kan hier geen verklaring van geven, doch z.i. is deze nieuwe getuige geheel be- rouwbaar. Procureur-Generaal: „Ja, bij alle groote strafzaken duiken van die geheimzinnige ge tuigen opl" - Verdediger; „Inderdaad, we staan hier voor een rechtzaak, waarin we aan beide kanten voorzichtig moeten zijn met de getui genverklaringen". Pl. bepleit vervolgens op juridische gron den de onmogelijkheid om te bewijzen, dat verd. doodslag heeft gepleegd. Het schot nl. was niet doodelijk. A. is overleden tengevol ge van complicaties. Met klem dringt mr. Cohen aan op vrij spraak, daar hij overtuigd is van de on schuld van zijn cliënt. Nadat ook verdachte nogmaals zijn on schuld heeft betuigd bepaalt het Hof de uit spraak op Maandag 9 Juli a.s. te 10 uur. ARRON DISS E M cNTS-~RECHTB ANK Meervoudige Strafkamer Zitting van Dinsdag 26 Juni 1934. FIG/JPEN UIT DE LANGEDIJKER De publieke tribune was aardig bezet door bewoners van de Koolstreek, die nieuwsgierig waren hoe het hun dorpsge nooten, Hendrik B. en Cornelis Kr., die he den op het zondaarsbankje waren gerequf reerd als verdacht van diefstal iii"t behulp van een valschen sleutel in het bekende café De Roode Leeuw van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude, voor de rechters zou ver gaan. De heer Hendrik B., tuinbouwer, in zijn Zondagsche pakje en zijn compagnon Cor nelis Kruitgedoscht in een manchester jasje, beide thans logé in het Huis van Be waring, stonden dan heden terecht terzake het binnendringen door middel van een val schen sleutel in café De Roode Leeuw, ai- waar zij zouden hebben weggenomen 8 in gereed geld en twee flesschen drank, welk drama zich had afgespeeld in den nacht var. 9 op 10 Mei. Hendrik B., desgevraagd, erkende wel zijn aanwezigheid ter plaatse, alwaar hij zich had vervoegd om sigaartjes te koopen. De deur was los, dus vermeende hij ongestraft zijn gang te kunnen gaan. Hij had toen den heer Kramer, de caféhouder, opgemerkt en was daarna met spoed de achterdeur uitge- loopen. Cornelis Kr. was zoo vrij beslist te ontken nen, dat hij dien nacht op de plaats, die de officier hem had toegedacht, aanwezig was geweest. De heer Kramer, de waard uit de Roode Leeuw, was na afloop van een vergadering, omstreeks half een naar een bruiloft gegaan, wat Cornelis Kr. bekend was. Omstreeks half drie kwam de heer Kra< mer thuis, zag licht branden, hij ging de zaal, waarvan de deur los was, binnen. D; stoelen in de zaal aanwezig moest hij op zij duwen. Hij zag toen duidelijk Hendrik B. en Corn. Kr. Cor droeg een manchester jasje en had een pet op. Hendrik B. droeg ook 'n pet en was gekleed in >.en blauw jasje. De café houder maakte zich natuurlijk wat dik en zonder iets te zeggen maakten Hendr. B. en Corn. Kr. dat zij de achterdeur uitkwamen Zij zeiden niets en Hendrik B. sprak dus ook niet over het koopen van sigaren. Door den heer Kramer Werd 8 uit de Iade van het buffet, een flesch port en een flesch kruidenbitter gemist. Aan den heer Kramer werd ook nog een grijs manchester jasje getoond, dat aan Corn. Kr. toebehoor de en hij in den bewusten nacht zou hebben gedragen. Cornelis Kr. bleef persé ontkennen. Hij was er beslist niet geweest. Door Hendrik B. werd verklaard, dat hij niet over sigaren met Kramer had ge sproken. Hendrik B. wist niet dat Kramer dien avond naar een bruiloft was gegaan, an woordde hij op de desbetreffende vraag van mr. Prins, verdediger van Corn. Kr. De huishoudster van den heer Kramer, mej. C. E. van Vliet, was niet ter bruiloft getogen, doch was thuis gebleven. Zij had de buitendeur gesloten, als ook de achter deur, doch niet de zaaldeur. Omstreeks één uur ging zij naar bed en werd wakker door het lawaai van de ontmoeting tusschen Kra mer en de twee inbrekers. Later zag mej. v. Vliet, dat een sleutel van de deur op den grond lag. De juffrouw ontkende op de vraag van den officier, dat zij twee flesschen buiten de deur had gezet. Door den heer Kramer werd nog ver klaard, dat de gestolen flesschen hadden ge staan in het magazijntje, niet in 't buffet. De heer Kramer had direct aan juffrouw v. Vliet medegedeeld, dat hij verdachten in de herbergzaal had aangetroffen. Verdachten erkenden voorts, dat zij om elf uur 's avonds nog in eikaars gezelschap hadden vertoefd. Door rijksveldwachter de Box werd alsnog verklaard, dat hij de beide personen had ge arresteerd en geconstateerd, dat Hendrik B. zeer sterk naar sterken drank rook, hoewel hij niet dronken was. Ook Corn. Kr. rook bij zijn arrestatie naar sterken drank. Door bei de verdachten werd beslist ontkend, dat zij sterken drank zouden hebben geconsumeerd. Er was overigens niets bezwarend op hen avonden. Hendrik B. verklaarde alsnog direct van Jet café van Kramer naar huis te zijn ge fietst. Verdachte was reeds veroordeeld ter zake diefstal in voor den nachtrust bestem den tijd. De heer Corn. Kr. kon zich beroemen oo een zeer welgevuld strafregister, getooid met diverse veroordeelingen. De officier ging in zijn requisitoir het nachtelijk gebeuren in café De Roode Leeuw nog eens in bijzonderheden na en releveerde, dat het heel weinig manhaftig was van twee personen als verdachten, om bij de nadering van Kramer het hazenpad te kiezen. Vervol gens stak de officier zoo'n beetje de draak met het armzalig voorwendsel van Hendrik B., dat hij kwam om sigaartjes te koopen. Gelukkig was hij door Kramer beetgepakt en kon hij zijn aanwezigheid moeilijk ont kennen. Voorts vestigde de officier de aandacht op het jasje van Corn. Kr., dat door Kramer werd herkend, terwijl later eenzelfde jasje ten huize van Corn. Kr in beslag werd ge nomen. Nog verschillende omstandigheden werden door den officier ter sprake gebracht o.m. de twee flesschen drank, die na de visite van de verdachten, bijna geledigd in de steeg naast het café aangetroffen werden. De officier vermeende dus niet alleen de huisvrede breuk, doch ook ter zake het primaire fen laste gelegde, de inbraak met diefstal Ie hebben kunnen bewijzen en requireerde per saldo voor dit ernstige misdrijf tegen ied»r 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Josephus Jitta, verdediger van Hen drik B., was het niet eens met den officier, dat de feiten aan zijn cliënt ten laste gelegd, in den door den officier gebezigden zin zou den zijn bewezen. Ten hoogste zou bewezen zijn, de huisvredebreuk, die door zijn cliënt ook werd erkend. Pleiter concludeerde dus ontslag uit de hechtenis, subs. een clemente straf. De eigengekozen verdediger van Cornelis Kr., mr. A. Prins, wierp zich op de bewijs voeringen van den officier en trachtte deze zoo veel mogelijk te ontzenuwen. Het in be slag genomen jasje kon naar pleiters mee ning worden uitgeschakeld. Het bewijs moest worden geconstrueerd door de verklaringen van één getuige, den heer Kramer en één ge tuige. geen getuige, vermeende de verdedi ger. Voor het overige achtte pleiter alle om standigheden en stille getuigen uiterst zwak en concludeerde ten slotte vrijspraak voor den diefstal en onmiddellijke in vrijheidstel ling voor Corn. Kr., omdat hem niets anders zal kunnen tenlaste worden gelegd dan huis vredebreuk. Dit verzoek werd daarop afgewezen. Hierop hield verdachte nog een schriftelij ke verdediging, door hem in 't huis van be waring opgesteld. Het Hoogheemraadschap Noordhol- lards Noorderkwartier Vergaderde heden ten 10 ure in het Gemeenlandshuis in zijn nieuwe samenstelling. De dijkgraaf, de heer W ii d e n 3 s Spaans, sprak de volgende rede uit: Het is mij een aangename taak Uwe Vergadering te openen en U hier wel kom te heeten. Nadat tweemaal een college van Hoofdingelanden en Hoofdingelanden plaatsvervangers een zesjarige zittings periode had, ie aan Uwe Vergadering thans opgedragen om met het college van Dagelijksch Bestuur de belangen van Noordhollands Noorderkwartier te behartigen. Terwijl ik U eenerzijds verzeker, dat Dijkgraaf en Hoogheemraden gaarne zullen samenwerken om de ons toever trouwde belangen zoo goed mogelijk voor te staan en te dienen, vraag ik U, ten dienste van Noordhollands Noorder kwartier, dat wij allen om zoovele goede redenen liefhebben en willen vooruit brengen, om Uw steun en hijstand bij het verrichten van onze taak wel te willen verleenen. "n de eerste en moeilijke jaren na de oprichting van ons waterschap moestan de richtlijnen min of meer gezocht en gevonden worden. Later kon daarop worden voortgebouwd, en zoo kon veel nuttig werk worden verricht. Wanneer wij den toestand, waarin de ons toever trouwde objecten eerder verkeerden, met dien van thans vergelijken, dan mogen wii vaststellen, dat veel verbetering is hc.-eikt en aanpassing aan de tegen woordige eischen is verkregen. Ik meen ook te mogen zeggen, dat zoowel in de algemeene vergadering als daar buiten het doel van uw bestuur en de wijze, waarop dit wordt nagestreefd, is begre pen en als juist is verstaan. Het is voor het bestuur, toen de tijden zooveel ongunstiger werden, een voor recht geweest, door de verkregen vorde ringen in de betere dagen, telkens weer verlaging van lasten te kunnen voor stellen, waardoor deze tot op de helft van eerder konden worden terugge bracht. Zoo snel als de lasten in de laatste ja ren werden verlaagd kan niet worden doorgegaan. Wij moeten het oog hierop gevestigd houden, dat goed onderhoud in de eerste plaats noodig is, dat de ver beteringen, welke de omstandigheden vorderen voor een goede aanpassing, niet mogen worden nagelaten, en dat het menschkundig niet juist is om lasten te verlagen, wanneer het zich laat aan zien, dat de verlaging ook verder niet kan worden gehandhaafd In dien geest is hier bestuurd en in dien geest zal het goed zijn voort te gaan. Wordt dat ge daan dan staan wij zuiver en sterk. Ik vraag van U den goeden wil om aldus bedachtzaam onze zaken te leiden en naar een betere toekomst te voeren, in het waarachtig belang van hun, voor wie wij besturend hebben te zorgen, en als wij daarbij zoeken naar en op bouwen door wat ons verbindt, dan zal Uwe zittingsperiode zijn tot heil van Noordhollands Noorderkwartier, terwijl het U rechtmatige voldoening zal schen ken door hetgeen U heeft helpen berei ken voor dat mooie deel van onze pro vincie. Moge de lust en de kracht U daartoe worden gegeven, dat wensch ik van ganscher harte U toe. Medegedeeld werd dat de hoofdinge land, de heer N. Dekker, wegens onge- steldhed niet aanwezig kon zijn. Ongewijzigd werden de notulen vast gesteld. Voorts werd mededeeling gedaan van een aantal goedkeuringen door Ged. St, op genomen besluiten. Medegedeeld werd ook dat door het Gerechtshof te Amsterdam 19 Febr. met vernietiging van het vonnis der Al km. Rechtbank, het Hoogheemraadschap in zake het geding met den polder de Zaan in het gelijk was gesteld- Deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. tot overname van 70 M2. van den Hee- renweg der gemeente Schocrl, onder Camperduin in eigendom, beheer en onderhoud; tot overname van den 1113 M. langen Voorweg der gemeente Oudorp, van de Halvemaansbrug tot de grens Koedijk, tegen een jaariijfsche vergoeding door die gemeente van 822.50, eerst over 4 jaar zal deze weg var. een gesloten wegdek voorzien wor den, ter breedte van 6 M.; tot overname van de banne en gemeente Koedijk van den 908 M. langen Bovenweg tegen een jaarlijksche vergoeding door de banne van 900. tot overname van den Benedenweg, Steenenlaan, Zandboschlaan, Van de Vijzellaan, Kerkelaan, Noordeinde en Kleineweg van de g meente St. Pancras en tot aankoop van den voor de verbree- ding dier wegen benoodigden grond, tegen een jaarlijksche vergoeding dooi de gemeente St. Pancras van 2130; tot overname van den Dorpsweg der gemeente Warder en aankoop van grond voor de verbreeding van dien weg, lang 3116 M. tegen een vergoeding van 2.811.70 gedurende de eerste 25 jaar en daarna jaarlijks 1570; tot overname van den Dorpsweg en Nieuwe Weg ter gemeente Middelie, resp. lang 3169 M. en 960 M. tegen een vergoeding door die ge meente gedurende de eerste 30 jaar van 4400 p. jaar en daarna jaarlijks 1800; tot overname var. den Zaan dammerweg, lang 1930 M. van den polder Assendelft tegen een vergoeding gedurende de eer ste 30 jaar van 1150 en daarna jaarlijks van 600 en tot overname van de ban nen Landsmeer en Purmerland van de tot den Ilper- en Purmerlander Rijweg behoorende bruggen en overige kunst werken. Besloten werd voorts met het Rijk een overeenkomst aan te gaan inzake ver legging van den Assendelverzeedijk na bij Buitenhuizen in verband met de ver breeding van het Noordzeekanaal. Besloten werd aan N. Govers te Pet ten enkele perceelen grond op den Honds- bosschedijk aan te koopen voor totaal 10 en aan de gemeente Hoorn in erf pacht Uit te geven het z.g. „Eilandje", gioot 21.860 M2. tegen een jaarlijksche vergoeding van 100, voor 30 jaar; >p dit terrein zal een bad- en zweminrich- ing worden aangebracht, alsmede een parkeer- en kampeerterrein. Tenslotte werd besloten tot verkoop van de dienstwoningen te Edam en Mon nikendam met de daarbij behoorende erven, zulks ingevolge reorganisatie van den technischen dienst, tengevolge van de droogmaking der Zuiderzee. De tech nische ambtenaren te Edam en Monni kendam krijgen als standplaats resp. Alkmaar en Purmerend; aan den tech nisch ambtenaar L J. Louwers werd eervol ontslag verleend, terwijl de be trekking van technisch ambtenaar te And ijk blijvend werd opgeheven; het aantal technische ambtenaren werd van 6 op 5 gebracht; het ambtenarenregle ment werd dienovereenkomstig veran derd. Dijkgraaf en hoogheemraden stellen voor het salaris van den dijkgraaf met 10 te verlagen en te brengen van 6000 op 5400 en het salaris der hoog heemraden met 15 te verlagen en te brengen van 1500 op 1275. Bij het voorstel overname wegen, vroeg de heer Best, Berkhout, of er grond was voor de in openbare raadsvergadering te Hensbroek gemaakte opmerking, dat, als men met het Hoogheemraadschap onderhandeld, men veronderstelt niet met Jan Rap en zijn maat onderhandeld. Deze opmerking was gedaan, omdat het Hoogheemraadschap geweigerd had de kosten van het verplaatsen van de electrische palen te vergoeden De d ij k g r a a f zeide, dat geen toe zegging gedaan was. Niet de gemeente, doch de banne was eigenaar van den weg en de gemeente had de palen met toestemming van de banne geplaatst. Principieel was het Hoogheemraadschap genoodzaakt te weigeren, de kosten voor haar rekening te nemen De heer Barendrecht vroeg, welk belang de ingelanden hebben bij het overnemen van wegen. De voorzitter zei, dat de provin cie concentratie van wegbeheer •vil, om te komen tot een beter en goedkooper wegbeheer. De ingelanden profiteeren daarvan; al is het niet mogelijk altijd datgene te doen, wat alle ingelanden ten goede komt. Ook worden de algemeene onkosten hierdoor verlaagd. De h«er Barendrecht vroeg of de provincie niet garant kon zijn voor de financiering van de over te nemen wegen voor zoover het Hoogheemraad schap risico draag' voor gemeenten. De dijkgraaf was niet bezorgd Gomeenten worden toch altijd in staat gesteld hun zaken te financieren

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7