DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 60 Millioen voor werkverruiming. Duitschland waarschuwt het buitenland Opzienbarende arrestatie in Duitschland. ^Buitenland Een landbouwcrisisfonds. Instelling van een verkeersfonds. De rijwielbelasting blijft f 2.50. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 151 Directeurr C. KRAK. Vrijdag 29 Juni 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Uit het Parlement Ttjagdiiksch Ojoeadcht Als het buitenland Duitschland zou boycotten. Als Duitschland geboycot werd Von Papens secretaris in arrest. Waf vandaag de aandacht trekh,* DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. De positie van rijksbisschop Müller. GROOTE BRAND TE ESSEN. BARTHOU NAAR ROME? De mogelijkheid bestaat. RADIO-REDE VAN ROOSEVELT. Over de plannen der naaste toekomst. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 28 Juni 1934. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft heden haar agenda weer afgewerkt en is voor een of twee weken op reces gegaan. In de eerste plaats heeft zij aangenomen het wetsvoorstel in zake het crediet van 60 millioen voor werkverrui ming, nadat minister Colijn zijn gister met een paar zinnen aangevangen rede met een uitvoerig betoog, dat ruim een uur in beslag nam, had vervolgd. De bewindsman begon met een uiteenzet ting, waarom hij in tegenstelling met den heer Andriessen een onderzoek naar de loo- nen in het bouwbedrijf overbodig achtte; de regeèring is op dit punt voldoende op de hoogte. Over de te verkenen credieten moet uit den aard der zaak met de gemeenten overleg worden gepleegd, omdat daarbij re kening moet worden gehouden met de door regenten betaalde loonen. Een vertegen woordiging van de vakcentrales in het Werk fonds achtte de minister overbodig. Het is beter, dat er geen belanghebbenden in dat bestuur zitten. Wat nu de strekking van het ontwerp aangaat wees de minister er op, dat we hier niet te doen hebben met een voorbijgaande crisis, maar met een structu- reele wijziging in het maatschappelijk le ven. Het voorstel is dus niet een overbrug ging van tijdelijke moeilijkbeden, maar een poging tot het „ankürbeln" van de economi sche krachten, nu er een lichte vérbetering valt waar te nemen. De regeering wil een duw in de goede richting geven en daarmede zullen wel slechts 40.000 tot 50.000 werkloo- zen aan den arbeid worden gezet, maar te vens zal het bedrijfsleven worden geprik keld. De te ondernemen werken moeten onze economische weerkracht verhoogen en de re geering heeft daarbij niets bij voorbaat uit gesloten, noch de publieke werken van rijk of gemeente, noch de scheepvaart, noch de industrie. Maar men moet nu niet gaan den ken, dat ieder, die in geldnood zit, uit het fonds zal worden geholpen! Onjuist is het dat het voorstel ook zekeren loondruk zou bedoelen. Maar men moet niet uit het oog verliezen, dat tegenover de offers van den staat de gemeenschap bereid moet zijn tot redelijke offers. De budgetaire perspectieven zijn niet vroolijk en verzwaring van lasten bij de aanstaande begrooting zal niet moge lijk zijn, zoodat we het in bezuiniging moe ten zoeken, vooral nu onze schuldenlast stijgt. Wel moet dus alles omlaag, maar ook het loon zal daarbij betrokken worden, nu het kapitaal reeds danig is gesaneerd. De re geering moet daarbij het goede voorbeed geven. Loopt de boel mis, dan hebben we niets aan ae mooie theorieën betreffende het ethisch minimum en het economisch moge lijke loon, want dan wordt er in het geheel geen loon uitgekeerd. De minister kantte zich sterk tegen het protectionisme van den heer van Lanscho: De regeering gaat werkelijk niet bij de pak ken nederzitten. Dat bewijzen wel hare on derhandelingen met Duitschland, waarbij we alles wat we wenschten hebben bereikt Wij zijn er steeds als de kippen bij, maar schrijven geen booze nota's, publiceeren deze ten minste niet. Men verwachte intus- schen niet altijd succes, van de aanstaande onderhandelingen met Engeland is b.v. de uitslag allicht teleurstellend. Beschermende rechten zijn niet reeds bij voorbaat verboden waar voor het kabinet, maar alleen wellicht gewenscht als de on- derhandelingspolitiek niet helpt. Wat de contingenteering betreft, deze levert soms te genvallers op, zoodat denkbaar is een over lang tot het vrije handelsverkeer, echter nvt dan hooge invoerrechten. Men kan zeer ze ker de industrialisatie van ons land bevor deren, maar dan moet de invoer van grond stoffen grooter worden en daartoe moeten we onzen export weer zien te vergrooten. In- tusschen wil de regeering elk haar aangebo den plan nader overwegen, mits het ernstig zij. De oprichting van een Industriebank vaU daar evenwel niet onder. Dat laat ons cre diet niet toe. Het ontwerp is hierop zonder stemming door de Eerste Kamer aangenomen. Bij het hierop aan de orde zijnde wetsont werp tot instelling van een landbouwcrisis- fonas zijn tal van landbouwbelangen be pleit. Zoo heeft de heer Gelderman (lib.) de noodzakelijkheid van dit fonds bepleit en in het bijzonder de belangen van het zuivelbe drijf besproken. Hij vreesde, dat de koe als boterproducent op den duur door den wal- visch, leverancier van de traan, waaruit kunstboter wordt vervaardigd, zal worden verdrongen. In het bijzonder kwam hij op voor de kleine bedrijven. Er wordt veel ge klaagd en men komt tot ontduikingen omdat de organisaties hare leden niet voldoende in de hand hebben. De heer Otten (v.d.) klaagde in het bijzon der over het ingewikkelde karakter der crisis maatregelen; tenslotte geeft men den mi nister van alles de schuld. Intusschen erken de hij gaarne, dat de regeeringsmaatregelen den boer op de been hebben gehouden, ook al ontvangt hij nog geen behoorlijk loon voor zijn werk. Maar dat kan nog komen! De heer Hermans (s.d.a.p.), in de plaats van zijn partijgenoot Rugge sprekend, klaag de er over, dat de werkloozensteun een ander karakter draagt dan de steun aan het nood lijdende boerenbedrijf. De heer Janssen (r.k.) kwam op tegen de gedwongen verkoop per veiling van het fruit. De heer Ruyter (r.k.) behandelde de moei lijkheden bij den varkensafzet. Hij vreesde, dat de zaken tegen de herfst spaak zouden loopen. Ook betoogde hij dat de organisaties bij het crisisbeleid meer ingeschakeld behoo- ren te worden. De heer De Vos van Steenwijk (c.h.) zette de wenschelijkheid uiteen de knoeierijen te gen te gaan door ruimer voorlichting. Er bestaat bij ontduiking van de gestelde regels niet altijd kwade trouw maar vaak onwe tendheid. Minister Colijn erkende in zijn antwoord de noodzakelijkheid van een betere organisa tie nu het aantal bij de crisismaatregelen be trokken organisaties reeds 90 bedraagt. Een centraal college is er reeds en nu zal de nieuwe minister voor economische zaken verder moeten handelen met de centrale landbouworganisaties. De bewindsman be loofde, dat er misschien later een proefinstal latie zal worden ingericht voor de fabricage van aardappelvlokken, waarover de heeren Ruyter en De Vos van Steenwijk hadden ge sproken. De bezwaren van den heer Jans sen tegen de verplichte fruitveiling achtte hij niet van overwegenden aard. Te Tiel b.v. gaat alles zeer glad. Den heer Hermans heeft de minister trachtte duidelijk te maken, dat de steun aan de werkloozen een ander karakter draagt dan die aan het landbouwbedrijf. Daar steunt men personen, hier bedrijven en dat is een principieel verschil. Hierop liet de minister eenige algemeene beschouwingen volgen over de noodzakelijk heid van de crisismaatregelen. Het lijkt dwaas, merkte hij op, dat wij zelf 1.30 voor de boter betalen, welke we voor 40 cent aan Engeland leveren, maar we moeten on zen boterexport met het oog op de toekomst handhaven. De spreker erkende, dat er zwak ke plekken in het crisisbeleid zijn, de heer Ruyter heeft er terecht op enkele gewezen en hij voegde er eenige bij, maar hij verwachtte, dat de nieuwe minister wellicht een betere regeling zal weten te treffen. Ten slotte er kende hij, dat de regeering er in geslaagd is den landbouw in het leven te houden, maar nu moeten we nog trachten den boer een re delijk loon te bezorgen. Maar zal dat niet buiten bereik van de regeering liggen? Zonder hoofdelijke stemming is daarop ook dit punt aangenomen. Na zwijgend hare goedkeuring gehecht te hebben aan het ontwerp tot beveiliging bij den arbeid in fabrieken of werkplaatsen en aan een aanvulling van de militaire pen sioenwetten, is de Kamer voor een paar we ken uiteengegaan. Tweede Kamer. Ook de Tweede Kamer is, na de agenda afgehandeld te hebben, voor een paar we ken, tot 10 Juli, uiteengegaan. Wij zullen bij de vergadering van heden niet te lang stil staan. De besluiten waren trouwens belang rijker dan het debat. In de eerste plaats is het den ministers Kalff en Oud gelukt het wetsontwerp tot instelling van een Verkeers fonds in behouden haven te brengen. Gister zinspeelden we reeds daarop, toen minister Kalff eenige concessies had gedaan, die het ontwerp voor de oppositie aannemelijker maakten. Maar heden is er lang gesproken over een voorstel van den heer Bongaerts (r.k.) om juist met het oog op die concessies de beraadslaging te schorsen, ten einde gele genheid te geven ze nader te bezien. Ten slotte heeft hij zijn voorstel weer ingetrok ken, waarop art. 1, waarbij bepaald wordt, dat er een verkeersfonds zal worden ge vormd, met 43 tegen 39 stemmen werd aan genomen. Daarmede was een der hoofdpun ten aanvaard. Later echter is er nog druk gesproken over een amendement van den heer Drop (s.d.a.p.) om de rijwielbelasting op 2.50 te behouden en ten slotte is dit onder berusting van de regeering over het daardoor te lijden verlies van anderhalf millioen, aangenomen met 34 tegen 27 stem men. Nadat vervolgens de regeering had over genomen een amendement-Westerman om de invalieden-wagens van belasting vrij te stel len, is het ontwerp ten slotte bij zitten en opstaan goedgekeurd. Hetzelfde is vervolgens geschied met het ontwerp tot belastingheffing van de doode hand, nadat de Kamer het amendement- Rutgers om de pastoralia vrij te stellen, had verworpen met 54 tegen 27 stemmen. In de Kroll-Opera te Berlijn, waar ook de Rijksdag bijeen gekomen is, toen de brand in den Rijksdag het officieele gebouw onbruik baar maakte, heeft gisteren een receptie plaats gehad ter gelegenheid van het con gres van de Duitsche buitenlandsche Kamers van koophandel en Duitsche economische vereenigingen in het buitenland. Op deze receptie, waarbij vele ministers en autoritei ten uit het economische en financieele leven aanwezig waren, heeft de plaatsvervanger van Adolf Hitier, Rudolf Hess, een rede ge houden, waarin hij o.a. zeide: „De Duitschers in het buitenland hebben te leven naar de wetten van het betreffende land. Het is niet altijd gemakkelijk, onder die beperking de Duitsche natie te dienen. Er is een zekere politieke discipline en een zekere strijd voor noodig, om in het buiten land een leven te leiden, dat reclame voor Duitschland maakt en Duitschland ten goede komt. Gij zijt thans de representanten van het nat.-soc. rijk in het buitenland. Weest er steeds op bedacht, dat niet het ge ringste woord, niet de kleinste fout dé- agita tie tegen Duitschland te hulp mag komen, en wanneer u de toon van zekere Duitsche bladen wordt voorgehouden als bewijs voor „Duitsch barbarendom", dan kunt ge rustig zeggen, dat de mannen, die deze tijdschriften en deze kranten volschrijven, hun methodiek geleerd hebben bij de organisatoren van de anti-Duitsche campagne gedurende den wereldoorlog. De strijd is voor ons bijzonder zwaar, daar wij worden aangevallen wegens onze wereld beschouwing. De rest van de wereld voelt, dat uit Duitschland een nieuwe wereldbe schouwing is geboren, die de fundamenten van het geheele leven van onzen tijd doet schudden. De wereld voelt, dat die beschou wing zoo sterk in onzen tijd geworteld is en steunt op de natuurwetten van zoo alge meene gelding, dat er een gevaar voor over springing bestaat. Inderdaad zijn reeds overal bewegingen ontstaan, die verwant zijn aan nationaal-socialisme of aan fas cisme. Zij zijn ontstaan zonder het geringste toedoen van Duitschland of van nat.-soc. Duitsche vertegenwoordigers in het buiten land, die integendeel, zooals ge weet, den strengen order hebben, zich niet te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van de gaststaten. Des te meer moet Duitschland echter kunnen verwachten, dat ook de an dere staten geen enkele poging doen om zich te mengen in de binnenlandsche aangelegen heden van Duitschland of om invloed uit te oefenen op de ontwikkeling in Duitschland. Als een dergelijke poging, die in het bij zonder ook in strijd is met de eens zoo luid verkondigde principes van zelfbestemmings- recht en vrijheid der naties, zien wij den boycot van Duitsche waren in het buiten land, want deze boycot heeft de bedoeling te bewerken, dat wij onze binnenlandsche aan gelegenheden regelen naar den wil van het buitenland en in strijd met onzen eigen wil Breede kringen in het buitenland hebben echter reeds ingezien, dat de boycot een twee snijdend wapen is en dat de emigranten, die in het buitenland gastvrijheid genieten, die landen in een schadelijke positie kunnen brengen. Het nat.-soc. Duitschland heeft het doel, waarop wij steeds weer den nadruk hebben gelegd, een levendig goederenverkeer met andere volken te onderhouden, niet in de laatste plaats omdat dit een weg is tot wederzijdsch begrip en daardoor tot den vrede. Wij willen in het geheel niet naar autarkie streven. Een geslaagde boycot zou ons echter dwingen alles te doen om ons zooveel mogelijk onafhankelijk van het bui tenland te maken. Wat zou ons anders over blijven, als het buitenland ons de mogelijk heid ontneemt om ons de middelen te ver schaffen tot inkoopen in het buitenland? En dit mag het buitenland zich voor gezegd houden: wanneer wij inderdaad besluiten ons van het buitenland onafhankelijk te maken, dan doen wij dat met de vastberaden heid, die ons van oudsher kenmerkt, wanneer Duitschland zich voelt bedreigd in de grond vesten van zijn bestaan. Dat deze vastberadenheid onder de leiding van iemand als Hitier niet bepaald geringer is geworden, zal de wereld ook bekend zijn. Ook zal men in het buitenland niet aan nemen, dat de vindingrijkheid onzer geleer den en de capaciteit onzer industrie op het gebied van de productie van „Ersatz" thans geringer zijn geworden. Het tegendeel is waar en de wereld kan zich voorbereiden op verrassingen in dit opzicht, indien de boycot blijft voortduren. Het Duitsche volk is ook in staat zich te -beperken in het gebruik van een of ander buitenlandsche product, totdat de „Ersatz" voorhanden zal zijn. Op den duur zal het nadeel voor het Duit sche volk geringer zijn dan voor een groot aantal andere staten, die voor den afzet van grondstoffen in hoofdzaak op Duitschland zijn aangewezen. En nogmaals verklaar ik met nadruk: wij wenschen de daarmede ge paard gaande verscherping van de econo mische crisis niet, omdat de ellende en de nood in de betreffende staten hand in hand zouden gaan en den weg zouden bereiden voor het bolsjewisme. Maar nog minder is het Duitsche volk bereid, de boycotmaatrege len van het buitenland zonder tegenweer te aanvaarden en zich te laten dwingen tot het afzien van het regelen der zaken in eigen huis, hetgeen door 95 van het Duitsche volk noodzakelijk wordt geacht. Hoe het Duitsche volk zijn huis inricht of van plan is in te richten, kunt ge zelf zien bij uw ver blijf in het rijk. Ge ziet geen werkloozen meer, die de steden en de wegen bevolken. Overal in het rijk zijn nieuwe arbeidskrachten aan het werk. Bekijkt het voorbeeldige arbeidsdienst kamp, bezichtigt de enorme werken bij den wegenaanleg of de landwinning aan de kust. Spreekt met het volk, opdat ge ziet, dat een nieuwe geest alle Duitschers vervult. En ga dan uit, om tegenover de leugen en den las ter in het buitenland de waanieid te stellen, Zeg den vrienden en den vijanden van het nieuwe Duitschland, dat zij geen zorg, dar zij geen leedvermaak behoeven te hebben. Ge kunt in het buitenland mededeelen, dat het Duitschland van Adolf Hitier onwrik baar staat." Gisteren verluidde te Berlijn, dat Woensdag j.i. Edvvard Jung is gearresteerd. Het is bekend, dat Jung tot den intieraen kring van medewerkers behoort van von Papen, als wiens secretaris hij geruimen tijd gefungeerd heeft. Omtrent de motieven van zijn arrestatie is niets bekend, evenmin of hij nog in de gevan genis zit, dan wel of hij op vrije voeten is gesteld. Van Jung wordt verteld, dat hij zelfs en kele redevoeringen van von Papen heeft ontworpen. Bekend is verder, dat leden van de N. S.D.A.P., die het hevigst ver toornd waren over von Papen's rede, een groot deel van de ver antwoordelijkheid voor deze redevoering hebben gelegd op de intieme medewerking van den vice-kanselier. De andere mede werker van von Papen, Walter Schotte, die een wekelijksch ar tikel publiceert op conservatie ven grondslag, heeft gisteren een huiszoeking in zijn woning ge had. Duitschland waarschuwt het bui tenland. (Dag. Overzicht), Een opzienbarende arrestatie in Duitschland. (Buitenland). Radio-rede van Roosevelt. (Buiten1* land). Het Belgische nieuwe prinsje ge doopt. (Buitenland). De kerkstrijd in Duitschland. (Bui tenland). Opbloei op de Engelsche scheeps werven. (Buitenland). De toestand van Prins Hendrik. (Binnenland). Ernstig auto-ongeluk te Voor burg, 4 gewonden. (Binnenland). De classicale vergadering Alk maar. (Kerk- en Schoolnieuws). Conflict Enkhuizen tusschen de gemeente en den minister van Eco nomische Zaken. (Provincie) (Zie verder eventueel laatste berichten). Gelijk reeds gemeld, is de positie van rijks bisschop Müller, vooral na de rede, waarin Göring den kerkstrijd ter sprake heeft gebracht, eenigszins wankel geworden. Er verluidt thans, dat de rijksbisschop een laat ste poging heeft ondernomen om tot overeen stemming te komen met de vrije synode-be weging. Hij zou regelingen hebben getroffen te Erfurt met de voorloopige commissie ter uitbreiding van de kerkreglementen. Ver schillende uitnoodigingen waren daartoe reeds verzonden, doch velen hebben gewei gerd aan de uitnoodiging gevolg te geven, daar zij in overeenstemming met het besluit, dat zij op de vrije synode van Barmen heb ben onderteekend, geen onderhandelingen wenschen te voeren over grondwetshervor mingen, zoolang dr. Müller in functie blijft. In de Bottroper Strasse te Essen is in den afgeloopen nacht een brand uitgebroken, welke ernstige uitbreiding aannam. De materieele schade is aanzienlijk. Pas in den namiddag was de brandweer het vuur meester. De correspondent te Rome van den „Matin" schrijft te hebben vernomen, dat de door Barthou in een interview afge legde verklaring, dat hij gaarne naar Rome zou komen, wanneer het daarbij ni?t ging om een beleefdheidsbezoek, maar om een algemeene regeling der Fransch-Italiaansche problemen in Ro me, gunstig ontvangen. In een radio-rede heeft Roosevelt gister avond een program uiteen gezet voor de naaste toekomst, welk program 3 punten omvat. Tevens oefende Roosevelt scherpe cri- tiek uit op de door voorstanders van fascis me, communisme of de „New Deal" uit geoefende critiek. Deze radiored- was de vijfde van zijn zoogenaamde „Vireside Chats". De president sprak de hoop uit, dat hij er met medewerking van het congres in zou slagen economische bestaanszekerheid te scheppen door voor de Amerikaansche mannen vrouwen en kinderen de hulpbronnen van land en water in de Ver Staten tot ontwik keling te brengen en d> sociale verzekering te verwerkelijken. Alles wat wij te doen hebben is, aldus de president, de historische tradities van ons volk na te komen. Andere vo'ken mogen de democratie opofferen ten behoeve van de voorbijgaande prikkeling van oude autocratieën, wij herstellen het ver trouwen en het welzijn onder de heerschap pij van het volk zelve. Verder zei Roosevelt; De bestaanszeker heid van ons volk maakt noodig, dat betere voorzieningen worden getroffen voor de huisvesting, in welk verband de nieuwe wet daarom is onderteekend. De hulpbronnen van and en water zullen tot ontwikkeling worden gebracht teneinde tegemoet te komen aan de behoefte der ver zekeringen. Omtrent d werkzaamheden van het con gres in het afgeloopen seizoen zeide Roose velt, dat de belangrijkste maatregel die was, welke het monetaire systeem reorganiseerde, uitbreidde en rechtvaardiger maakte. Het program volgt 3 -ichtingen, nl. steun, her stel en hervorming.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1