DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hitier verijdelt een revolutie. Vooraanstaande mannen gefusilleerd. Generaal Von Schleicher gedood. Röhm doodgeschoten. Röhm- gearresteerd. De nieuwe S. A.-leider. Ho. 153 Maandag 2 Juli 1934 136e Jaargang Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee~bladen~ In den nanacht van Vrijdag op Zaterdag is een groote samenzwering ontdekt in Duitschland. Het bleek, dat de chef van den staf der S.A., minister Röhm, samenspande met generaal Schleicher tegen de regeering van Hitier. Bovendien werd ontdekt, dat eenige hoofdleiders der S.A. zich aan ontucht schuldig maakten, terwijl tenslotte ern stige vermoedens bestonden, dat de samenzweerders in den nacht van Zaterdag op Zondag een revolutie zouden uitroepen, dus juist op het tijdstip, dat de S.A.-manschappen met vacan- tie zouden zijn gegaan. Hitier heeft onmiddellijk in gegrepen en een zuiverings actie ingezet in Berlijn en München. Onmiddellijk werd Röhm gearresteerd en met hem zijn secretaris Ernst. Ook tegen generaal von Schleicher werd een bevel tot arrestatie gegeven, doch toen men den generaal, die in een sanatorium verpleegd werd, wilde arresteeren, verzette deze zich. Er vielen schoten en von Schleicher werd, evenals zijn vrouw, doodelijk getroffen. Het Was Zaterdagavond, toen de eerste berichten over deze samenzwering be kend werden, en het spreekt vanzelf, dat de geheele wereld zeer verrast was bij die tijding. Wel dreigde het al sinds eenigen tijd en wel was het al tot oen openlijke botsing gekomen tusscheu Hitier en von Papen (men denke maar eens aan de rede, die von Papen onlangs hield en welke rede niet mocht worden uitgezonden door de radio en ook niet mocht worden gepubliceerd), maar lat er een groote, uitgebreide samenzwe ring bestond, daar wist men niets van. Wel werd er sinds eenige maanden door zekere elementen, zoo deelt de rijkspersdienst der N.S.D.A.P. mede, naar gestreefd, tegenstellingen te schep pen tusschen de S.A. en de nationaal- socialistische partij en tusschen de S.A. en den staat. Dé verdenking dat deze pogingen toe te schrijven waren aan een beperkte clique die volgens een vast- omschreven systeem werkte, werd meer en meer bevestigd. De chef van den S.A.-staf Röhm, die door den leider ten volle vertrouwd werd, trad niet tegen deze uitingen op, maar bevorderde ze daarentegen Zijn bekende ongelukkige sexueele aanleg leidde tenslotte tot zoo onaangename beschuldigingen dat de leider van de beweging door dezen op persten S.A.-leider zelf tot de moeilijk ste gewetensconflicten werd gebracht. Röhm trad bovendien zonder mede weten van Hitier in verbinding met generaal von Schleicher. Hij bediende zich daarbij van de bemiddeling van een anderen S.A.-leider en nog van andere persoonlijkheden die in Berlijn te slech ter naam en faam bekend staan. Verder werden onderhandelingen gevoerd met een buitenlandsche mogendheid of wel haar vertegenwoordiging natuurlijk ook buiten medeweten van den leider. Dit gaf een onmogelijken toestand zoo wel bezien van het standpunt van de partij als wel van den staat, wat ten slotte leidde tot verscheidene geprovo ceerde conflicten en tenslotte daartoe dat de leider Vrijdagnacht om twee uur, na de bezichtiging van werkkampen in Westfalen, met een vliegtuig uit Bonn naar München vertrok, om de onmid dellijke afzetting en arrestatie van de meest verdachte leidcs te bevelen. De leider begaf zich met eenige bege leiders naar Wiessee, om daar elke po ging tot verzet in de kiem te onder drukken. De ten uitvoer legging van de arresta ties toonde in moreel opzicht zoo treu rige beelden, dat elk spoor van mede lijden moest verdwijnen. Eenige van de S.A.-leiders waren in compromitteerend gezelschap. X Röhm, de chef der S.A., die gefusilleerd werd. De leider gaf bevel om dit kankerge zwel op de meest radicale wijze uit te snijden. De leider zal in de toekomst niet meer dulden, dat millioenen fat soenlijke menschen door abnormale ele menten op de ernstige wijze worden on derdrukt en gecompromitteerd. De Nat. Soc. Korrespondenz heeft van een ooggetuige het volgende relaas gekregen van de arrestatie van Röhm. Zoodra Hitier door de berichten der laat ste dagen over het tegen hem en de beweging gesmede complot zekerheid had gekregen, nam hij het besluit krachtig en scherp in te grijpen. Terwijl hij te Essen vertoefde en in West- Duitschland de kampen van den arbeids dienst inspecteerde, ten einde naar buiten den indruk van absolute rust te wekken en de mannen te waarschuwen, werd het plan voor een grondige zuivering in bijzonder heden vastgesteld. Hitier leidde persoonlijk de actie en koes terde den wensch zelf de muiters tegemoet te treden en hen ter verantwoording te roe pen. Tot leider in de plaats van Röhm werd de Obergruppenführer aangewezen en voor deelneming aan de actie ontboden. Per vliegtuig naar München, Ofschoon Hitier eenige dagen lang schier zonder nachtrust was geweest, gelastte hij Vrijdag te 2 uur 's nachts te Godesberg het vertrek van het vliegveld Hangelar bij Bonn naar München. De houding van Hitier bij deze nachtelijke vlucht in het onzekere was buitengewoon vastberaden. Toen hij met zijn begeleiders tegen 4 uur 's morgens op het vliegveld te München landde, ontving hij het bericht, dat de Münchener S. A. gedurende den nachi door haar opperste leiding was gealarmeerd onder het schandelijk en leugenachtig parool: „De leider is tegen ons, de rijksweer is tegen ons. S. A-, vooruit, de straat op!' De Beiersche minister van binnenl zaken Wagener had reeds op eigen initiatief Ober gruppenführer Schneidhuber en Gruppen- führer Schmidt bevel gegeven de mannen weder naar huis te zenden, welk bevel echter door dezen niet werd ten uitvoer gelegd. Terwijl Hitier van het vliegveld naar hei ministerie van binnenlandsche zaken reed. waren nog slechts de laatste overblijfselen der schandelijk bedrogen en weer terugtrek kende S. A.formaties te zien. De arrestaties. In het Beiersche ministerie van binnenl. zaken werden Schneidhuber en S c h m i d t in tegenwoordigheid van den leider gearresteerd. Hitier, die hun alleen tegemoet trad, rukte hun zelf de epauletten van de S. A.-uniform. Met enkele begeleiders reed Hitier daarop onverwijld om half zes naar Bad Wiessee, waar Röhm verblijf hield. In het landhuis, dat Röhm bewoonde, bracht ook Heinis den nacht door. Hitier ging met zijn geleide ter stond het huis binnen. Röhm werd in zijn slaapkamer door Hitier persoonlijk gear resteerd, waarbij hij geen woord sprak en niet het minste verzet bood. In de andere ver trekken van het huis werden il e i n i s en z ij n makkers gevangen genomen. De spoedige onderdrukking van het verzet is aan het snel en vastberaden optreden van Hitier te danken. Met Röhm werd ook het grootste gedeelte van zijn stat gearresteerd. De stafwacht van Röhm, welker aflossing tegen 8 uur op vrachtauto's te Wiessee aan kwam, onderwierp zich oogenblikkelijk zon der verzet aan het bevel van Hitier en bracht spontaan een drievoudig „heil!" op hem uit. Nadat de gearresteerden waren wegge voerd, keerde Hitier naar München terug om een aantal andere ernstig bezwaarde S. A.-leiders te laten arresteeren. Eenige wagens werden gedurende den tocht aange houden en de inzittenden voor zoover zij schuldig werden bevonden naar München getransporteerd. Verder werd een aantal bij de muiterij betrokken S. A.-mannen op het oosterstation te München uit de treinen ge haald en aangehouden. Te München teruggekeerd, begaf Hitier zich voor een kort onderhoud naar den rijks stadhouder Ritter von Epp en daarna weer naar het ministerie van binnenl. zaken, van waaruit de verdere actie plaats had. Hitier hield vervolgens in het Bruine Huis een rede voo de verzamelde S. A.- leiders. Er bleek toen, welke lieden achter deze verraderlijke actie stonden, en ook, dat de groote massa der S. A. haar leider trouw bleef. Rijkskanselier Adolf Hitier. Korte metten. Hitier maakte met de samenzweerders wel heel korte metten. Röhm werd natuurlijk van alle functies vervallen verklaard, evenals de andere gearresteerden, n.1. Ernst, Heinis (berucht als veemmoordenaar), Detten, Schneidhuber, Schmidt, Hayn, von Heyde- breck en graaf Spreti. Van deze acht wer den er zeven onmiddellijk doodgeschoten, terwijl over Detten niets bekend werd. Wat er met Röhm zou gebeuren, zou pas later bekend worden. Ernst, die net eerst werd gefusilleerd. In totaal werden dus negen personen doodgeschoten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Ook Röhm £efusille< rd. Hoewel de berichten uit Duitschland slechts met groote tusschenpoozen ons be reiken en dan nog dikwijls zeer onvolledig zijn, is thans toch officieel bekend gewor den, dat ook Röhm gefusilleerd is. De ex-leider der S A werd gistermorgen voor de keuze gesteld: zelfmoord plegen oi Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. doodgeschoten worden. Nadat Röhm reken schap van zijn daden had afgelegd, zeide hij, dat hij geen zelfmoord zou plegen. Hij wenschte door Hitier zelf doodgeschoten te worden. Daarna werd hij door een peleton doodgeschoten. Nog voordat Röhm gearresteerd was, werd zijn opvolger reeds benoemd. Hitier zond n.1. aan Lutze, een der onderleiders der S.A., reeds Vrijdagnacht den volgenden brief 1 Victor Lutze, de opvolger van Röhm. (telegrafisch overgebrachte foto) „Het gedrag van mijn S.A.-chef heeft mij teleurgesteld. Gij, Lutze, zijt al die jaren in goede en slechte tijden steeds een trouw en voorbeeldig S.A.-leider geweest. Wanneer 'k u thans met ingang van heden benoem tot chef van den staf, geschiedt dat in de vaste overtuiging dat het u opnieuw gelukken zal door uw gehoorzamen arbeid van mijn S.A. te maken wat het land noodig heeft en wat ik mij ervan voorstel. Het is mijn wensch dat de S.A. gemaakt wordt tot een trouwe en sterke geleding van de nationaal-socialisti- sche beweging. Slechts gehoorzaamheid en blinde discipline stelt de S.A. in staat nieuwe menschen te vormen en op te voeden". Gelijktijdig publiceerde de leider het vol gende besluit: Ik heb met ingang van heden den chef van den staf Röhm ontslagen uit zijn functie en uit partij en S.A. gestooten. Ik benoem tot chef van den staf den „Obergruppenführer" Lutze. S.A.-leiders en S A.-mannen, die mijn be velen niet opvolgen of die zich ertegen ver zetten, worden uit S.A. en partij verwijderd, eventueel gearresteerd en gevonnist. Een bevel aan den nieuwen leider. Hitier gaf vervolgens den volgenden „leid draad" aan Lutze: Ik eisch van den S.A.-leider dezelfde vol strekte gehoorzaamheid en onvoorwaarde lijke discipline, die hij eischt van den S.A.- man. Ik eisch, dat iedere S.A.-leider evenaU iedere politieke leider zich ervan bewust is dat zijn gedrag een voorbeeld moet zijn voor zijn organisatie, en voor onzen geheelen aan hang. Ik eisch, dat S.A.-leiders evenals politieke leiders, die zich op eenigerlei wijze misdra gen, onverwijld uit de S.A. en uit de partij verwijderd worden. Ik verwacht met name van den chef van den staf, dat hij een voorbeeld geeft van een voud en discipline. Ik wensch niet, dat ae S.A.-leider dure diners geeft, of eraan deel neemt. Wij werden er vroeger niet voor uit genoodigd, wij hebben er ook niets te ma ken. Millioenen volksgenooten ontberen ook nu nog het noodzakelijkste, zij gevoelen geen afgunst jegens hen, die gezegend zijn met we- reldsche goederen, maar het is een naüo- naal-socialist onwaardig, den afstand, die tusschen nood en welstand reeds ontzaglijk groot is, nog eens bijzonder te vergrooten Ik verbied met name, dat geldmiddelen d:r partij, van de S.A., kortom publieke midde len voor drinkgelagen worden gebruikt. Het is onverantwoordelijk bacchanalen aan te richten van penningen, die voor een deel door onze armste burgers geofferd zijn. Het weelderige kwartier van den staf te Berlijn, waar, naar thans gebleken is, maan delijks een bedrag van 30.000 Mk. placht te worden besteed voor banketten enz., moet terstond worden gesloten. Ik verbied aan alle partijgenooten feesten te bekostigen uit de publieke kas. En ik ver bied aan alle leiders van partij en S.A. aan zoodanige feesten deel te nemen. Een uitzon dering maak ik slechts voor de feestelijkhe den die van staatswege vereischt zijn, waar voor de rijkspresident en de minister van buitenlandsche zaken verantwoordelijk zijn Ik verbied aan wie ook zoogenaamde *di- Hitier verijdelt revolutie. Henderson over Engeland's dol zinnige bewapening. (Buitenland). Relletjes in Ierland. (Buitenland). John Dillinger weet zwaar ge wond tóch te ontsnappen. (Buiten land). Verruiming van de Zondagsslul- ting. (Binnenland). Groote brand te Amsterdam. (Bin nenland). Landdag vanwege Kerkherstel te Alkmaar. (Kerk en school). Noodlanding van de Poolsche oceaan-vliegers in Frankrijk. (Luchtvaart). De toestand van Prins Hendrik minder gunstig. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten y. ie- plomatieke diners te T.even. De S.A.-leider moet niet representef .cn, hij dient zijn plicht te doen. Ik wensch niet, c.at S.A.-leiders in kostba re limousines of cabriolets dienstreizen on dernemen of zich middelen toe-eigenen om zoodanige automobielen aan te schaffen. Hetzelfde geldt voor leiders der politieke or ganisaties. Leiders der S.A. of politieke leiders, die zich dronken in het openbaar vertoonen, zijn onwaardig leiders van hun volk te zijn. Het vert d van destructieve critiek ver plicht tot 'en voorbeeldig persoonlijk optre den. S.A.-ieiders, die zich in het openbaar onwaardig gedragen of zelf bacchanalen aanrichten, moeten zonder eenige considera tie onverwijld uit de S.A. verwijderd wor den. Ik eisch van de autoriteiten, dat zij krachtig doortasten. Ik verwacht, dat in zul ke gevallen de gedragingen van nationaai- socialisten strenger zullen worden beoor deeld dan die van anderen. De nationaal-socialistische leider en de S.A.-leider in het bijzonder moeten in het volk een hooge plaats innemen. Hij heeft dientengevolge ook hooger plichten. Vice-kanselier von Papen. Ik verwacht van alle leiders der S.A., dat zij zullen meehelpen, de S.A. als een moreel reine organisatie te handhaven en te beves tigen. Ik wil vooral, dat elke moeder haar zoon aan S A.-partij en „Hitlerjeugd" kan afstaan zonder de vrees, dat hij er zedelijk of moreel zal worden aangetast. Ik wensch daarom, dat alle S.A.-leiders er zorgvuldig over waken, dat een vergrijp als bedoeld in art. 175 wordt gestraft met onmiddellijke uitsluiting van den schuldige uit S.A. en partij. Ik wil 'v de S.A. mannen zien en geen bespottelijke Ik eisch jy c1',lle S.A.-leiders, dat zij ver trouwen io A. oeantwoorden. Ik eisch vóór alles, dat, logun kracht zoeken op het ge bied, dat kmagegeven is. Ik eisch van eiken S.A.-leider, hij onvoorwaardelijk oprecht loyaal en tri zal staan tegenover de weer macht van het rijk. Ik eisch van den S.A.-lei der, dat hij van zijn ondergeschikte niet meer moed en offervaardigheid eischt, dan hij zelf te allen tijde bereid is te toonen lk eisch dus, dat hij door zijn gedrag en de behande ling van het Duitsche goed, dat ik hem heb toevertrouwd, zich een werkelijken leider toont, een vriend en een kameraad. Ik ver-* wacht van hem, dat hij ook in zijn groep de deugden hooger schat dan het getal. En ik verwacht van u, als chef van den staf, dat de oude trouwe partijgenoot, hij die lange jaren gestreden heeft in de S.A., niet wordt vergeten. Ik wensch de uitbreiding niet met duizend

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1