Goering over de zuiveringsactie. Weec&eckht ïBUutmland In het heele land heerscht rust. Destemmingop Huize Doorn Schleicher's levensloop. Opzienbarende onthulling. De meerling in andere landen. Hindenburg brengt dank. De ziekte van Prins Hendrik Toestand iets minder gunstig. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 eavan half 2 tot,half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Het schandaal in Budapest (hum.), hoofd rollen Franziska Gaal, Paul Hörbiger en Szöke Szakall. Toegang voor eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, eiken avond tot en met Woensdag 7.30 uur, hoofdnummer Too- neelintriges (operette), hoofdrollen Kathe von Nagy en Karl Ludwig Diehl. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag matinee. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer De Sweepstake van den Duivel (sens hoofdrollen Elissa Landi en Victor Mac Laglen. Toegang boven 18 jaar. A. B. T., 7.30 uur, eerste hoofdnummer Heerscher der wilde paarden (Wild-West- film); tweede hoofdnummer Pas op de kleintjes (rom hoofdrollen James Dunn en E! Brendel. Toegang boven 14 jaar. Woensdag 4 Juli. 7.30 uur, Wilhelmina'aan 4, ledenverga dering „Kinderzorg". Zaterdag 7 Juli. 3 uur n m., officieele opening Vietoriebad- óverbodige, dure staven en ik wil, dat bij bevordering niet zoozeer wordt gezien op abstracte kennis, als wel op de aangeboren capaciteit, leiding te geven, en op lang be proefde trouw en offervaardigheid. Ik heb in u, S.A., een reusachtigen.staf van zeer trouwe en dappere volgelingen. Dezen hebben Duitschland veroverd en niet de snuggere laatkomers van 1933. Ik wil, dat de S.A.-man ook lichamelijk tot een geschoold nationaal-socialist wordt op gevoed. Ik wil dat hier trouw en kameraad schappelijkheid als leidende beginselen post vatten en blijven heerschen. En, zooals een leider gehoorzaamheid eischt van zijn on dergeschikten, eisch ik van de S.A.-leideis respect voor de wet en gehoorzaamheid aan mijn bevel. In een speciale conferentie heeft Goering, de Pruisische minister-president, een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Sedert weken en maanden nemen wij waar, dat een deel der hoogere S.A.-leiders zich, heeft afgewend van de doelstellingen der beweging en van den Staat en dat deze leiders hun eigen eerzucht en ten deele ook hun ongelukkigen aanleg op den voorgrond plaatsen. Steeds weer zijn er klachten uit het land gekomen, dat deze S.A.-leiders bru taal jegens de bevolking zijn opgetreden. Steeds meer klachten kwamen er binnen, dat er dingen gebeurden, die niet in over eenstemming zijn met het rechtsbewustzijn van het volk, en dat alle protesten bij de hoogste S.A.-leiders geen zin hadden. Helaas heeft ook stafchef Röhm, een oud strijder, zich door zijn ongelukkigen aanleg op een gebied laten drijven, dat voor hem noodlottig zou worden. Ook, doordat hij zich in zijn geheelen sti f én bij de leidende in stanties der S.A. a s de sterke man van Duitschland voelde. Zoo kwam het, dat van de zijde der hoogste S.A.-leiding dingen zijn volbracht om de beweging te benadee len, den staat te doen vallen en een staat op te richten, die dan een staat van deze indivi duen geworden zou zijn. De „Führer" heeft dit gevaar hoogst nauwkeurig in het oog gehouden. Toen het duidelijk was, dat de hoogste S.A.-leiding het spreken over de tweede revolutie tot de daad wilde laten komen, moest worden toe geslagen. Snel als de bliksem heeft Hitier toegeslagen. Hij heeft te München en te Wiessee, waar Röhm zich bevond, korte met ten gemaakt. Dagen geleden heeft hij mij be vel gegeven, om toe te slaan op het eerste signaal en daarmee heeft hij mij de executie ve macht overgedragen. Rijksminister Göring. De arme S.A.-leiders zijn verblijd. Zij werden gealarmeerd en bewapend en wisten niet waarvoor. Men zeide: tegen de reactie en men marcheerde gemeenschappelijk met haar op. Dit was het verwerpelijke, dat de hoogste S.A.-leiding van Fantoom van een tweede revolutie opriep, en zelfs daarmee verbonden was. De belangrijkste tusschen persoon was de vroegere rijkskanselier en ge neraal von Schleicher, die de verbinding aanknoopte tusschen Röhm en een buitem landsche mogendheid, waarbij men ook zich richtte tot de ontevredenen. Ik heb mijn taak uitgebreid, doordat ik ook tegen deze ontevredenen ben opgetreden. Het sprak vanzelf, dat generaal Von Schleicher moest worden gearresteerd. Bij de arresta tie wilde hij degenen, die hem moesten ar resteeren, boosaardig aanvallen en hij is daarbij om het leven gekomen. In het land heerscht rust. In het geheele land heerscht rust. En de genen, die geloofden, dat het parool van de tweede revolutie moest worden doorgezet, zullen daarvoor ernstig moeten boeten. De macht ligt vast in de handen van den „Fuehrer", en in de handen dergenen, wien hij door zijn vertrouwen, de taak heeft over gedragen. De actie heeft z'ch zonder wrij ving en zonder verzet volt ^en, daar de leiders reeds van te vorenc 'al onderricht waren. Het zuiveringsproces wor» ans zonder erbarmen doorgevoerd. De :hrer" zal niet langer dulden, dat de t der be weging geschaad wordt dc den ongeluk kigen aanleg van asociale tn amoreele ele menten. Wij zullen ook niet dulden, dat er n°g gepraat wordt over een tweede revolu tie. Een tweede revolutie werd voorbereid, doch zij is volbracht door ons tegen diege nen, die een samenzwering op touw hebben gezet. De tweede revolutie heeft er toe geleid, dat juist diegenen, die tegen den staat in op stand kwamen, onschadelijk gemaakt zijn Gij ziet daaruit, dat de staat soms kan aar zelen en soms ook wel kan wachten, en tracht de menschen op het pad der moraal terug te brengen. v Nu echter tenslotte de beweging zelf ge troffen wordt, nu echter trouweloosheid in de eerste plaats hier een rol gespeeld heeft, wordt ook meedoogen loos doorgetast. De slag heeft zich gericht tegen de muiters, tegen alle ontevreden kringen der reactie. Wij zul len de SA zuiveren van alle elementen, die thans eerst de SA binnengedrongen zijn en daar de leidende positie innemen. Wij hebben aldus gehandeld, dat de oude SA-man, d.w.z. de SA-man, die in 1928, 1929 en 1930 de zaken tot stand heeft gebracht, weder in eere wordt hersteld. Overal kunt ge thans con stateeren, dat deze menschen de slechtste po sities in de beweging innemen, dat anderen leiders zijn geworden, die het niet verdiend hebben. Juist daarom zullen wij deze zuive ring doorvoeren om de SA weder haar oude uitstekenden naam deelachtig te doen worden. Het is betreurenswaardig en U zult begrijpen, hoe zwaar het op ons allen gevallen is ons te scheiden van een gedeelte der mannen, die wij eens hooggeacht hebben. Eén ding staat echter vast: boven alles staat de nat. soc. staat. Wij zullen deze ge legenheid om te zuiveren niet laten voorbij gaan, zonder nu eens en vooral meedoogen- loos orde op zaken te stellen, die door be scheidenheid zijn vergeten. Het resultaat van deze actie zal een zuivere, hechte staat zijn. Het volk wenscht, dat wij alles voor het volk doen Het volk zal zien, dat degenen, die tegen het volk gezondigd hebben en hun macht misbruikten om het volk te verdruk ken, op bittere en scherpe wijze berecht zullen worden". De berichten uit Duitschland waren voor de bewoners van Huize Doorn een groote verrassing. Men had daar een dergelijke ontwikkeling van den toestand niet verwacht. Toen het be richt Zaterdagmiddag op Huize Doorn werd medegedeeld, had men daar zélf uit Duitsch land nog niets gehoord Het schijnt ook, dat er Zaterdagmiddag en Zaterdagavond geen rechtstreeksche verbin ding tusschen Huize Doorn en Duitschland is geweest. Tot laat in den nacht heeft men op Huize Doom op de Duitsche radio-stations geluis terd om op de hoogte te blijven van de jongste gebeurtenissen. Ook de ex-keizer was tot zeer laat op. Het gerucht loopt, dat de ex-kroonprins in verband met de gebeurtenissen in Duitsch land uit Duitschland is vertrokken. Tot Zondagmiddag was hiervan op Huize Doorn echter niets bekend. Hij was daar ook nog niet aangekomen. Kurt van Schleicher werd in April 1882 in Brandenburg geboren in 'n oude adellijke militaire familie. Hij volgde de loopbaan van Generaal von Schleicher, die bij zijn arrestatie werd doodgeschoten. zijn stand en klom snel op; in 1914 plaatste Gröner hem bij den grooten generalen staf; hij maakte den oorlog door aan het oostelijk front en later, als majoor, bij den staf, om na de revolutie, terstond na de oprichting van de rijksweer, door Noske geroepen te wor den bij de organisati. er van te helpen; in 1924 was hij luitenant-kolonel, in 1926 af delingsleider in het ministerie van rijks- weer, in 1929 generaal-majoor en in 1929 chet van het departement, als hoedanig hij in October tot luitenant-generaal werd be vorderd. Toen Gröner tn 1929 rijksweer- minister werd, was Schleichers positie zeer vast. Achter de schermen oefende hij reeds grooten invloed uit. Evenzeer politicus als militair kende hij de politieke wereld van het het oude en het niéuwe leger in de perfectie. Hij volgde Gröner in Febr. 1932 op als rijjcsweerminister in het kabinet-Von Papen. Op 2 Dec. 1932, na het aftreden van dezen laatste nam hij de leiding van de regeering en hield tijdens zijn kanselierschap het de partement van rijksweer. Reeds op 28 Jan. 1933 echter moest Van Schleicher wijken voor de regeering der nationale concentratie Hitler-Von Papen-Hugenberg-Seldte. In den laatsten tijd bekleede Von Schleicher geener lei officieele functie meer; hij trok zich terug en verbleef o.a. eenige maanden in een sa natorium om een hartkwaal te laten ver zorgen. De echtgenoote van Vón Schleicher was een dochter van den generaal der cavallerie Von Hennig; uit haar eerste huwelijk, met Bogislav von Schleicher, een neef van den vermoorde, laat zij een di chter na. Generaal von Blomberg, rijksweerminister. De bijzondere correspondent van de „Daily Mail" te Berlijn meldt aan zijn blad, dat hij bijzonderheden heeft ver- nomenl, welke een volkomen nieuw licht zouden werpen op de tragische gebeur tenissen van Zaterdag. Volgens deze bijzonderheden zou Hitier hebben ontdekt, dat de leiders der S.A. met kapitein Röhm aan het hoofd samen- zweerden met de leiders van de rijksweer met het doel de re geering van Hitier omver te werpen en de leiding in Duitschland in eigen handen te nemen. Een lijst van de ontwor pen regeering zöü'ih handen zijn gevallen van den geheimen dienst van Hitier. Op deze voor- loopige regeeringslijst der sa menzweerders zouden de volgen de namen voorkomen: Generaal von Schleicher, generaal von Fritsch, de legercommandant kapitein Röhm en als vierde de oud-nationaal-socialist Gregor Strasser. Een buitenlandsche mogendheid zou haar steun hebben toegezegd aan deze re geering, welke de monarchie zou hebben willen herstellen. Dit plan zou Dinsdag met behulp van het leger en generaal von Fritsch ten uitvoer worden gelega, drie dagen na het verlof, dat opzettelijk door kapitein Röhm ten behoeve daarvan was ver leerd. De arrestatie van Edgar Jung, secretaris van von Papen zou de laatste gegevens betreffende deze samenzwering aan het licht hebben gebracht, waarna Hitier zou hebben besloten op te treden. Dit zou dan ook de verklaring zijn van de onmiddellijke executie van generaal von Schleicher en de fusilleering van von Röhm. Tevens verneemt de correspondent, dat generaal von Fritsch is gearresteerd en heden, Maandag, zal worden terecht gesteld. Voortgaande meldt de corres pondent, dat verluidt dat dr. Brüniiig, de vroegere rijkskanselier, die thans in Engeland is, daar heen is gegaan, ten einde steun bij de Britsche regeering te verwerven. Voorts verneemt de cor respondent, dat Prins August Wilhelm von Pruisen, de derde zoon van den ex- keizer, uit de S.A. is gestooten. Treedt von Hindenburg ai? Naar de correspondent van de „Paris Soir" in Berlijn weet mede te deeien, zou president von Hindenburg besloten zijn af te treden als zoodanig. De rijkspresident zou als redenen op gegeven hebben, dat hij het niet eens was met de maatregelen, welke Hitier genomen heeft tegen den vicekanselier von Papen. Bevestiging van bovenstaand bericht konden wij echter niet ontvangen. Wel werd nog medegedeeld, dat von Hin- denurg met Hitier zou confereeren, doch dat de rijkskanselier dit onderzoek zou hebben uitgesteld. DOLLFUSS OVER HET GEBEURDE. De Oostenrijksehe bondskanselier Dollfuss heeft gisteren een redevoering gehouden, waarin hij om te beginnen uiteenzette, dat geweldmethodes de doeleinden eener regee ring niet kunnen verwerkelijken. Zich ver volgens wendend tot de recente gebeurtenis sen in Duitschland, verklaarde de bonds kanselier „wat wij thans uit het Derde Rijk vernemen, klinkt niet allemaal bijzonder aangenaam, maar wat wij hooren verrast ons niet; wij zien eindelijk, dat men.een volk niet gelukkig kan maken met geweld. In alle landen heeft men met groote interesse de gebeurtenissen in Duitsch land gevolgd en de buitenlandsche b a den hebben zelfs pagina s vo bizonder- heden over de samenzwering opge nomen. De indruk in Frankrijk In F r a n k r ij k is de algemeene druk, dat de voormalige rechterzijde Duitschland, d.w.z. de Pruisische land jonkers en de magnaten uit de ïndus- trieele en financieele wereld, benevens de officierskaste in hooge mate °^e" rust waren over den groeienden invloed van de meer-extremistische elementen in de nationaal-socialistische beweging, waarbij men er tevens op wijst, da' Hitier steeds meer neiging is gaan ver toonen den nadruk te leggen op het na tionalistische geceelte van zijn program Deze beide feiten tezamen zouden dan geleid hebben tot het scherpe optreden tegen de extremisten, waarbij de feiten betreffende de moreele minderwaardig heid van de thans verslagenen, meer hebben gediend als voorwendsel dan als directe aanleiding, vooral daar hun zedelijke afwijkingen al jarenlang alge meen bekend waren. Verder heeft men te Parijs den indruk dat de uiteindslijke beslissing inzake een onder drukken van de links-extremis tische richtingen, haar beslag heeft gekregen tijdens het on derhoud tusschen Mussolini en Hitier in Venetië. Samenvattend kan men dus zeggen, dat de Fransche opinie Hitier algemeen ziet als een ge vangene der conservatieve e'e- menten, welke hem zouden ge bruiken zoolang als zij daar voordeel in zien, en dat men van meening is, dat de werkelijke meesters van Duitschland de leiders van de Rijksweer zijn. Welingelichte kringen wijzen er ver der op, dat de gebeurtenissen van Zater dag slechts het begin vormen van wat waarschijnlijk een langdurige worsteling zal blijken te zijn en dat de uiter3 e waakzaamheid van Frankrijk ten op zichte van Duitschland noodzakelijk 's, zoolang deze strijd niet ten einde .s gevoerd. Engelsche meeningen, De „Daily Herald" schrijft o.m., dat Goering al eenigen tijd bij den Rijkskanse lier had aangedrongen óp een optreden tegen de ontevreden S.A. Vrijdagavond is Goering er eindelijk in geslaagd zijn zin door te zetten. De diplomatieke correspon dent van dit blad is van meening, dat de Bruinhemden geterroriseerd moeten worden, zoodat zij accoord gaan met ontbinding of radicale vermindering en reorganisatie. Het actieve werk der onderdrukking der S. A., ligt volgens dit blad in handen van de ge heime politie en van de S.S. De Rijksweer die zichzelf trouw verklaart aan den Rijks president en den Rijkskanselier houdt zich nog terzijde, en vindt het niet onplezierig te zien, dat de nazi's elkaar ombrengen. Wat zullen de Bruinhemden doen, aldus vraagt de „Daily Herald", wanneer zij geen uniformen, soldij en stand meer hebben, en zij wederom de rijen der werkloozenarbeiders der middenstanden zullen versterken? Een ding is zeker, de nieuwe terreur is nog slechts in zijn begin. Ook vraagt de „Daily Herald" zich af, wat de positie van Von Papen zou zijn. Aan den eenen kant zou men denken, dat zij door deze nieuwe ontwikkeling versterkt is, aan den anderen kant zijn twee van zijn mede- werkers gedood en bevindt hij zich onder een soort bewaking. Het blad uit de veronder stelling, dat Hitier en Goering bedwelmd door hun successen van Zaterdag zich ge reed maken al hun opposanten neer te slaan. De groote vraag echter acht het blad of de S A. verpletterd is, dan wel of er opstand en nieuw bloedvergieten komen zal. De nazi beweging, aldus besluit het blad, begint zich zelf te vernietigen. In een hoofdartikel ,van de „Times" wordt o.m. naar voren gebracht, dat de ge beurtenissen van Zaterdag in direct verband stonden met het aan de S.A. verleende ver lof van een maand, Het was bekend, dat er plannen bestonden om in dezen tijd een vol ledige reorganisatie der S. A. door te voe ren, zoodat de ontevredenen, wanneer zij van hun verlof zouden terugkeeren, voor een fait accompli zouden hebben komen te staan. andaar dat zij voordien hun actie wilden uitvoeren hetgeen echter door het optreden van Hitier is verhinderd. Verder merkt dit hoofdartikel op, dat de verklaringen van Hitier bewijzen, dat wat men ook over zijn methodes moge denken, hij krachtige pogingen in het werk stelt, het re- voluticnnaire élan om te zetten in gematigd en opbouwend streven. Hitier, die de macht met geweld aan zich heeft getrokken, be strijdt thans met geweld het extremisme en tracht gematigdheid met geweld door te zetten Den laatsten tijd hebben vele teeke nen reeds doen zien, dat Hitier er wanhopig naar streefde het monster, dat hij zelf ge leerd had wild te zijn, weer te temmen. In dit hoofdartikel merkt de „Times" verder nog op, dat het, nu de directe medewerkers van Von Papen Jung en Schotte, uitgescha- Z'in CIL a"dere medewerkers zijn ge dood de daadwerkelijke interventiekracht van Von Papen hoogstwaarschijnlijk uitgt- weikt is. De „Times" besluit met te consta- teeren, dat de nationaal-socialistische be weging nog overheerscht wordt door he' driemanschap Hitler-Goering-Ooebbels naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteo rologisch Instituut te De Bfldt. Hoogste barometerstand 771.7 m.M te Blacksod. Laagste barometerstand 759.2 m,M. te Happaranda. Verwachting (geldig tot den avond van 3 Ju-li): Zwakke tot matigen, later wellicht toe» nemenden, Westelijke tot Noordwestelijken wind; licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking, aanvankelijk nog droog weer, later kans op onweer, aanvankelijk wanner. Weeroverzicht. De hooge druk in het Zuidwesten houdt stand met uitloopers naar het Oosten en Noorden. Depressies van het Westelijk deel van den Oceaan trekken met een wijden boog door het Noorden om of over Groenland en verschijnen daarna op de Noorsche Zee en bewegen zich vervolgens Zuidoostwaarts. In Frankrijk, de Baltische staten en Oost-Enge» land blijft de luchtdruk relatief laag, evenzoo in Spanje en Italië. Over het geheele vaste land, over Engeland en in het Oosten is de overdag-temperatuur zomerswarm, overal waar het weer zonnig is. In Zuid-Frankrijk kwamen zelfs zeer hooge temperaturen voor. Alleen langs de Noorsche kust viel regtn van beteekenis Het is te verwachten, dat de sto ring op de Noorsche Zee hier niet geheel on bemerkt voorbij zal gaan en waarschijnlijk toename der bewolking zal geven met later kans op onweer. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 9.54 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). Juli. Dat. Hoogwater. Laagwater. v m nam. v.m. nam- 3 848 9 18 5 15 5.37 4 947 1015 6.03 6.28 5 1048 11.17 6.56 7.28 6 1155 7.58 8.39 7 0.26 1.06 9.09 9.49 HOOG- EN LAAG WATER TE EG MOND AAN ZF.E. Juli. Dat. Hoogwater. Laagwater. v m. nam v.m. nam. 3 8.45 9 15 5 03 5.45 4 944 10:12 5:31 - 6.16 5 10.45 11.14 6.44 7,16 6 11.52 7.46 ,'--8.27 7 0.23 1.03 8.57 9.37 "■UilBvB D! IVj^l Rijkspresident von Hindenburg heeft uit Neudeck een telegram gezonden aan Hitier, waarin hij hem dank zegt voor zijn vastberaden ingrijpen en dapper op het spel zetten van eigen perkoon bij bet onderdrukken van de hoogverraderjijke pogingen. De rijkspresident heeft ook aan Göring een danktelegram gezonden. Dr. Göbbels heeft zijn dank aan de Duitsche pers uitgesproken voor- de discipline en de tact, die de bladen heb ben bewezen naar aanleiding van Röhm's ijdele opstandspogingen. Gisteravond om half elf is het volgens offi cieele bulletin verspreid omtrent den gezond heidstoestand van Z.K.H. Prins Hendrik: „De toestand van den Prins was iets minder gunstig, in verband met een lichte temperatuursverhooging". Naar wij vernemen, hebben de doktoren Hannema en Goteling Vinnis gisteravond weer een langdurig consult gehouden ten paleize Noordeinde. Als zich geen verdere complicaties voordoen, is echter geen levens gevaar aanwezig te achten. De prinses blijft in Engeland. Het feit, dat de Prinses voorloopig nog in Engeland blijft en althans omtrent haar terugkomst nog niets bekend is. wijst er wel op, dat men den toestand van Z. K. H. nog niet onrustbarend acht. Wij vernemen nog, dat de hartaandoening van den Prins een lichte bronchitis ten ge volge heeft gehad, welke echter nog niet tot verdere complicaties heeft geleid. Gisterochtend was omtrent den gezond heidstoestand van den Prins het volgende officieele bulletin uitgegeven: De Prins heeft een rustigen nacht gehad. De toestand is naar omstandigheden bevre digend. Gebeden voor herstel. In vele kerlen is gisteren tijdens de gods dienstoefening Prins Hendrik in het gebed herdacht en is voor herstel zijner gezondheid gebeden. H. M de Koningin woonde de avondgodsdieistoefening bij in de Bethlf- ïems kerk aai de Laan van Meerdervoort, waar ds. Westenburg voorging. De toestand van hedenmorgen. Omtrent den toestand van den Prins wordt het volgeude medegedeeld:

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2