Agenda KLEEDING""* JBinneniand £uchtvaact üaatste. éecicfiten Stad en Omgeving Wzec&ecicht DEKA KOFFIEROOM SKI lil HUI Plan Oost aangenomen. Gelegenheid tot defüeeren. Wedstrijden uitgesteld. In de Eerste Kamer herdacht. De Tweede Kamer bijeen. De Hooge Raad zendt een brief van rouwbeklag. DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN TE ENSCHEDE. Geringe daling voor de S.D.A.P. LANGENDIJK. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Afgrijselijke misdaden? REBELLEN IN ZUID-AMERIKA. Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken weikdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria Theater. 7.30 uur, hoofdnummer Het schandaal in Budapest (hum.), hoofd rollen Franziska Gaal, Paul Hörbiger en Szöke Szakall. Toegang voor eiken leeftijd. Cinema Amer'ca^n' 7-30 uur, hoofdnum mer De Sweepstake van den Duivel (sens hoofdrollen Elissa Landi en Victor Mac Laglen. Toegang boven 18 jaar. A. B. T., 7.30 uur, eerste hoofdnummer Heerscher der wilde paarden (Wild-West- film)tweede hoofdnummer Pas op de kleintjes (rom hoofdrollen James Dunn en El Brendel. Toegang boven 14 jaar. Zaterdag 7 Juli. 3 uur n.m., offic.eele opening Victonebad Zondag 8 Juli. 8 uur, Muziektuin, concert onder leiding van Joh. Kuiper. van de plechtige bijzetting zal worden uit- Voor de genoodigden zullen er ditmaal 2 ingangen zijn. De hoofdlint van de drapeneen in de keik 'zal wit zijn. Voorts worden er enkele con- trasteerende tinten aangebracht. Ir Maart j.L was de regeling zoo getroffen, dat de genoodigden 2 A 3 uur voor de aankomst van de stoet in de kerk aanwezig moesten zijn. Thans heeft men getracht ook hierin verbete ring te brengen en worden er pogingen aange wend. om in het St. Anna-gesticht, dat ter zijde •van de kerk is gelegen, een gelegenheid te ma ken, waar de autoriteiten, diplomaten en ver dere genoodigden zich kunnen ophouden. Het is niet onmogelijk, dat in dit gesticht buffetten zullen worden ingericht. Naar ons ter oore komt ligt het in de bedoe ling, da.t er gelegenheid gegeven zal worden, 'voor het stoffelijk overschot van Z. K. H. de Prins te defileeren. Dit zal op ongeveer dezelf- de wijze plaats vinden, als na het overlijden van Koningin Emma. De kist met het stoffelijk hulsel zal daartoe voor de geopende deuren van* het paleis geplaatst worden. Omtrent het tijdstip waarop dit défilé zal aanvangen, staat echter nog niets vast. Men is thans reeds bezig, de achter-vestibule tot Chapelle-ardente in te richten. De kist zal hier geplaatst worden ge dekt met een wit kleed. Naar wij vernemen, zijn alle vastgestelde wedstrijden van den K. N. V. B., welke Zondag a.s. gespeeld zouden worden, uitgesteld. Ook de wedstrijden van den N. Z. B. (polo- wedstrijden) zijn uitgesteld tot nadere aankon diging. In tegenstelling tot andersluidende berichten kan gemeld worden, dat de vierdaagsche af- standsmarschen te Nijmegen wel zullen door gaan. De Eerste Kamer heeft hedenmiddag een ver- g -iering gehouden, waarin de voorzitter, mr W. L. baron de Vos van Steenwijk, het over lijden van den Prins heeft herdacht. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag een vergadering gehouden, waarin de voorzitter de .volgende rede heeft gehouden: „Met rouw nog diep in het hart werd het Vorstelijk Huis opnieuw met smart bedeeld. De prins, bemind gemaal der Koningin en vader, die zoozeer den weg te vinden wist naar het hart ook van de Dochter, die de koninklijke c '-t ons schonk, ging uit dit leven heen. Het Nederlandsche volk gevoelt den nieuwen slag in al zijn zwaarte. Het deelt als immer in het leed, dat door Oranje wordt gedragen. God, weten wij, leidt het al ten goede. Die zekerheid is onze troost". De Hooge Raad der Nederlanden heeft heden in een plechtige zitting den Prins der Nederlan den herdacht en een brief van rouwbeklag aan H. M. de Koningin gezonde— Gisteren hebben te Enschede, in verband met de vereeniging met Lonneker gemeente raadsverkiezingen plaats gehad. De uitslag luidt: aantal uitgebrachte stemmen 38.004, kiesdeeler 10271/!. Hiervan verkregen Oud-Lonneker 1579 stemmen, één zetel. Vrijzinnig-Democraten 2165 stemmen, 2 zetels (2). S.D.A.P. 9331 stemmen, 11 zetels (10). Anti-revolutionnair 2857 stemmen, 3 ze tels (3). Kath. democratische unie, 1280 stemmen, één zetel. R.K. Staatspartij 6389 stemmen, 7 ze tels (6). Vrijheidsbond 3163 stemmen, 3 zetels (4) Christelijk Historische Unie 2337 stem men, 2 zetels (3). R.S.P. 1102 stemmen, 1 zetel (1). Communisten 3028 stemmen, 3 zetels (3) O.S.P. 1565 stemmen, 1 zetel (0). Chr. Dem. Unie 2013 stemmen, 2 zetels Christel. Dem. Unie 2013 stemmen, 2 ze tels (0). De gemeenteraad te Enschedé had vóór de verkiezing de volgende samenstelling: Lib 4; V.D. 2; S.D.A.P. 10; C.H. 3; A R 3; R.K. 6; Rev. Soc. 1; Comm. 2. Te Lonneker was de samenstelling van den femeenteraadLib 1; Pl.B 3; S D A.P. 6- >iss S.D 2; C.H. 2; AR. 2; R.K. 5; Com munisten 2. Pxauuu Uiai 'tlieuw-s Bij de gemeentebesturen van Zuidschar- woude en Noordscharwoude is telegrafisch bericht ingekomen, dat het verzoek, door deze gemeentebesturen aan den minister vaa sociale zaken gedaan, om ook deze gemeen ten in aanmerking te doen komen voor het te werk stellen der arbeiders in de bedrijven der tuinders met steun van de overheid, is ingewilligd. Het loon is op 18 per week bepaald, waarvan door de tuinders 12 wordt bijgedragen. Het komt er dus nu op aan, dat de tuin ders deze goedkoope arbeidskrachten in dienst zullen nemen. Als daardoor de werk verschaffing in de Wieringermeer, voor zoo ver het de arbeiders uit onze gemeenten be treft, kan worden vaarwel gezegd, (ton be- teekent dit een meer draaglijk loon voor de arbeiders, die den laatsten tijd met een karig weekloon thuiskwamen. De Commissie van Vijf vormende het bestuur der vereeniging van 50 Westfriesche gemeenten, heeft zich tot den minister van sociale zaken gewend met het verzoek, d? tewerkstelling van arbeiders met steun van de overheid voor geheel Westfriesland uit te breiden. NA DE VLIEGRAMP TE HENDON. Gisteren is te Londen het stoffelijk over schot bijgezet van den zoon van den Lord- Mayor van Londen Coilott, die Zaterdag om het leven is gekomen toen tijdens de groo- te luchtparada te Henden het bombarde mentsvliegtuig, waarin hij als waarnemer zat, neerstortte en in brand vloog. De begra fenis met volle militaire eer, werd voorafge gaan door een rouwdienst in de St. Pauls Kathedraal en werd o.a. bijgewoond door een persoonlijken vertegenwoordiger van den Prins van Wales, die op Hendon de ramp heeft zien geschieden. In Engeland weet de „Times" te melden, dat er in Duitschland nog veel verzwegen wordt. Dit staat vooral in verband met het bekend worden van een aantal executies, dat nog steeds officieel wordt verzwegen. Zoo is naar het schijnt dr. Beek, de directeur van het Duitsche bureau voor academische uitwisse ling, Maandag in zijn bureau door S. S. lieden doodgeschoten. Ook is bekend geworden, dat de lijken van von Kahr, luit. Cheringer en Zentner in de moerassen in de nabijheid van Dachau zijn gevonden. Von Kahr was Beiersch premier tijdens de mislukte Hitlerputsch van 1923. Alom ongerustheid. In de houding van het Duitsche publiek, dat tot dusverre vrijwel algemeen het door tastend optreden van Hitier heeft goedge keurd. is gisteren klaarblijkelijk een kentering ingetreden, daa> men thans een groeiende on gerustheid en een om zich heengrijpend soep- tisisme duidelijk kan waarnemen. OPBRENGST STADION-CONCERT. Naar wij vernemen, zijn de cijfers van de recete van het Stadion-concert als volgt: Aan bruto-recette van het stadion-concert werd inclusief enkele giften ontvangen een bedrag van 34681.94. Hiervan moet wor den afgetrokken vermakelijkheidsbelasting, 5139.93saldo 29542.01. Aan algemeene kosten f 10623.18 resteert ter verdeeling 19918.83. Heden werd door de financieele commissie besloten aan elk der beide muziekinstellingen een bedrag a 90K) over te maken en het res tant voorioopig in kas te houden voor het betalen van eventueel nog binnen te komen rekeningen. EMIGRATIE UIT DUITSCHLAND. Mitrailleurs staan opgesteld. Volgens door de „Gazeta Polska" ontvan gen berichten zijn in den loop van Zondag een groot aantal personen uit Duhschland naar Polen gevlucht. In totaal zouden 2000 vluchtelingen de grens hebben overschreden. Volgens dit blad vertelden reizigers, uit de omgeving van Oppeln dat den geheelen dag aldaar mitrailleurs in de straten Waren op gesteld. Ook zouden in deze stad 60 S.A - lieden zijn gearresteerd Andere reizigers ver telden, dat te Gleiwitz 50 S.A. leiders in arrest zijn gesteld, terwijl een aantal hunner op transport zijn gesteld naar Berlijn. binnentredenden senaat met een Duitschen groet te ontvangen. De voorzitter, dr. Schmitz, sommeerde hem twee maal de rechterhand op te steken. To endit niet gebeurde, trok de senaat zich terug om na korte beraadslaging de volgen de mededeeling te doen: „Het weigeren van den Duitschen groet ondanks herhaalde sommatie beteekent een ernstige storing der zitting in den zin van par. 176 van de wet op de rechterlijke organisatie. Advocaat dr. Melzer wordt derhalve van verdere deelne ming aan de zitting uitgesloten". Bestrijding der werkloosheid? De laatste berichten uit de provincie Kautin in Zuid-Amerika melden, dat de rebellen nog steeds voortgaan met hun aanvallen op land eigenaars en niet-aangesloten boeren. De land eigenaars worden gedood, hun voorraadschuren geplunderd, de huizen in brand gestoken en de landarbeiders worden gedwongen onder bedrei ging met moord zich bij de opstandigen aan te sluiten. Men twijfelt er niet aan, dat de opstand is veroorzaakt door communistische propagan da onder de landarbeiders, die zich kleine ter reinen hebben zien toegewezen van het uitge breide landgoed, dat onder de dictatuur van Ibanes is onteigend met het doel kolonies te vormen ter bestrijding van de werkloosheid. ADVOCAAT WEIGERT DEN DUITSCHEN GROET TE BRENGEN. Bij den aanvang van de zitting van heden van den derden strafsenaat van het rijksge rechtshof te Leipzig weigerde als verdediger optredende advocaat Dr. Gustav Melzer, den Hedenmiddag te één uur vergaderde de raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig was de heer Ringers. Bij den aanvang der zitting wijdde de voorzitter, jhr. F. H van Kinschot, eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van Z. K. H. Prins Hendrik. Na vaststelling van de notulen der vorige vergadering werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken. E>e voorzitter deed mededeeling van het neerleggen van de betrekking van stadsarts door dr. Schröder en wijdde eenige waardee rende woorden aan de wijze waarop deze arts in een lange reeks van jaren zijn ver plichtingen heeft waargenomen. (Applaus Naar aanleiding van eenige ingekomen stukken werden diverse opmerkingen ge maakt. Het verzoek van bewoners van de Nieuw- poortslaan om oj>enstelling van de straat bij gebeurtenissen op het Sportpark werd niet zooals voorgesteld voor kennisgeving aangenomen, maar in handen van B. en W. om prae-advies gesteld. Op voorstel van B. en W. werd de nieuwe weg naar het sportpark Sportlaan genoemd Besloten werd met de firma Staal en Co te 's-Gravenhage een drietal onderhandsche geldleeningen aan te gaan, groot resp 150.000, 100.000 en 50 000 rentende 4 1/4 koers 100 met uitsluiting van versterkte of geheele aflossing gedurende de eerste 5 jaar. De heer Westerhof deelde mede, dat hier door voorioopig in de kapitaalbehoefte is voorzien. Vervolgens moest gestemd worden over het voorstel inzake vernieuwing van de brug in de Noorderkade en verbetering van de Nieu we Hoornsche vaart, waarover de stemmen in de vorige vergadering, hebben gestaakt. De voorzitter heropende met goedkeuring van den raad de discussie en las een schrij ven van den heer Lakeman voor, die zich met het plan van B. en W. vereenigde, om dat z. i. vele zijner bezwaren als vervallen kunnen worden beschouwd. De heer Govers zeide, dat dit voor hem geen verschil maakt. Hij heeft slechts in het algemeen belang en niet alleen in dat van den heer Lakeman zijn houding bepaald. De heeren Geels en Sietsma betoogden, dat het scheepvaartbelang bij plan-West nog onaangetast is gebleven. De heer Vogelaar verklaarde bij plan- Oost te zullen blijven en bepleitte verbete ring bij de Friesche brug. De heer Woldendorp laakte het, dat B. en W. thans hulptroepen in het vuur gebracht hebben in den vorm van den heer Lakeman en den Dir.-generaal. De heer Klaver beantwoordde de sprekers en zeide, dat men vroeger in den raad alleen bang voor de industrie was, speciaal t.o van den Brandstoffenhandel, waarmee nader overleg zou worden gepleegd. Men moet zich niet blijven verzetten, alleen omdat men tegen het kanalenplan is. Plan-Oost zal spoediger verlenging van de Friesche brug met zich kunnen meebrengen. Het wegver keer wordt beter bij plan-Oost. Verscheidene raadsleden voerden hierover nog het woord. De voorzitter verklaarde ongevraagd ad vies van ir. Ringers te hebben gekregen. Tegen publicatie daarvan bestond geen be zwaar. Het schrijven van den heer Lakeman met gewijzigd inzicht was eerst hedenmor gen ontvangen. Het voorstel van B. en W. het maken van een verbinding tusschen de Nieuwe Hoornsche vaart en de uitmonding van de Elk kleeding- stuk, dat niet aan strenge eischen van pasvorm en bewerking vol doet, wordt onvoorwaar delijk terug ge nomen. I SERIE COLBERT. COSTUUM TWEEDE PANTALON II 127 29.50 7.50 I 133 32.- 8.- 139 35.- 9.- 145 38.- 10.- j 151 42.- 11.50 157 48.- 12.50 I 163 54.- 14.- 1169 60.- 15.50 J 175 66.- 17.- 181 72- 19.- f Vraagt U eens stalen aan uit boven staande series; het verplicht U immers tot niets I U zult bemerken, dat onze kwali teiten alles overtreffen, wat U elders voor deze prijzeh aangeboden wordt Hooge ambtenaar een gevangenlr bezoekendJe kunt me latei wel afhalen" Xaxi-obaufteur „Jawel meneer. Hoe |ft"g mot u atte f* .(Passing anow£ Oude Hoornsche vaart, het z.g.n plan-Oost werd met 13 tegen zooveel stemmen 7 aangenomen. Het bestuur der R K. Meisjesscholen al hier verzocht gelden uit de gemeentekas voor het aanschaffen van een tweedehandsch piano ten behoeve van het onderwijs in licha melijke oefening aan de Julia-school en voor het aanschaffen van schoolboeken we gens het invoeren van een nieuwe reken methode aan de Et Agnesschool (De aan vrage van schoolboeken wegens invoering van een nieuwe leesmethode aan de Maria school werd met het oog op de voorgenomen spellingswijziging voorioopig teruggetrok ken B. en W. stelden voor aan de aanschaf fing der rekenboeken mede te werken, maai medewerking voor het aanschaffen van een tweedehandsch piano te weigeren. Aan den heer E. Th. J. van Latum alhier werd een perceel bouwterrein verkocht aan de Jan van Scorelkade, groot ongeveer 960 M2. voor den prijs van 10 per M2 teneinde daarop 7 woningen te bouwen. Vastgesteld werd een suppletoire ge- meentebegrooting dienst 1933. De verhoo ging van inkomsten en uitgaven bedraagt voor den gewonen dienst 359.999 en voor den kapitaal dienst 224.600. Vastgesteld werd een nieuwe verordening voor het Murmulius-Gymnasium. In verband met het feit, dat de minister van onderwijs voortaan te Alkmaar nog slechts subsidie verleent ten behoeve van een handelsschool met ten hoogste vierjarigen cursus werd een nieuwe verordening voor de Handelsschool vastgesteld. De heer Sietsma vroeg of het ontbrekende subsidie 600f 800) niet door de ge meente kan worden bijgedragen. De voorzitter zeide, dat daardoor de ge heele rijkssubsidie zou vervallen. Men kan niet anders besluiten. In verband met een nieuwe bepaling in zake de jaarlijksche vergoeding, voor over- urer. aan personeel in vasten recherche dienst werd een gewijzigde verordening, re gelende de inrichting der gemeentepolitie, vastgesteld. De heer v. d. Vall zou het verband tus schen de recherche en het andere politie personeel willen losmaken. Recherche-arbeid moet hooger worden beloond. Het college besloot de woorden „voor overwerk" uit de bijlage te laten vervallen Het krijgt dus dan meer het karakter van salarisverhooging. Op advies van B. en W. is een be zwaarschrift van B. Koomen, slager alhier, ongegrond verklaard, zoodat dezen geen teruggave wordt gedaan van een bedrag van 40.80 aan betaald keurloon. Wel zat adressant het onverschuldigd betaalde zegelrecht tot een bedrag van 0.10 wor den teruggegeven. B. en W. werden gemachtigd de zolder verdieping van het Landbouwhuis zoodanig te doen verbouwen, dat diverse regeerings- crisisbureaux daar van de Ver. „Het Land- bouwhuis Noord-Holland" kantoorlokalen kunnen huren. De verbouwingskosten a 5240 zullen door de vereeniging in 10 jaar terugbetaald worden in den vorm van een verhooging van huur. Omdat het verhaal van pensioensbijdra gen bij de wet imperatief wordt voorgeschre ven, werd de verordening regelende het ver haal van pensioensbijdragen op de ambte naren in dienst der gemeente Alkmaar inge trokken. GESLAAGD. Heden slaagde voor het examen van ad junct-commies der Directe Belastingen onze stadgenoot, de heer P. J J. Geurts, thans rijksklerk dier middelen, alhier. VRAGEN VAN DEN HEER KEIJSPER. Aan B. en W. zijn door den heer Keijsper de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist dat B. en W. het aantal ventvergunningen hebben uitgebreid tot 45, alhoewel reeds eerder door het college was gepubliceerd, dat het maximum aantal ijsvent- vergunoingen 40 zou bedragen? 2. Wisten B. en W. dat de 5 later uitge geven ventvergunningen ten goede zouoen komen aan een firma buiten de stad terwijl de Alkmaarsche firma's bijna overal elders geweerd worden? 3. Indien bovenstaande vragen bevesti gend beantwoord worden, zijn B. en W. dan niet met mij van oordeel, dat het onjuist is aldus te handelen, wijl daardoor de Alk maarsche firma's worden achtergesteld bij de niet-ingezttenen, en bovendien de raads commissie ter bestuckering van het vent vraagstuk B. en W. heeft geadviseerd als naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766,8 m.M. te De Bildt en den Helder. Laagste barometerstand 956,3 m.M. te Memel. Verwachting, geldig tot den avond van 6 Juli: Zwakke tot matigen noordelijke tot ooste lijken wind; licht tot half bewolkt; droog weer; iets warmer. Weeroverzicht. De hooge druk vertoont thans twee ker nen, één op de Noordzee en één in Noord- Scandinavië. De eerste neemt geleidelijk in beteekenis af en wordt aan de zuid- en westzijde aangetast door barometerdalingen, die in het noorden neemt toe. De depressie in het oosten begint haar invloed te verlie zen, doch houdt tot aan onze oostgrens de wind in het noorden en het weer in centraal Europa aangenaam koel, met nu en dan perioden van bewolking en in het binnen land hier en daar regen. (Weenen 7 m.M.) De bovenlucht is echter boven ons land zeer droog en warm. In het Oostzeegebied werd het weer warmer, even zoo in Oost- Duitschland. In Zuid-Frankrijk blijft het zeer warm; ook op de Britsche eilanden heerscht overal warm en droog zomenneer. Voorioopig is nog geen verandering in het aangename zomerweer in zicht LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 9.52 uur licht op. HOOG EN IAAO WATER TE BFRGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). I uil Dat Hoogwater Laagwater. v m nam. v m nam. 6 11 55 7 58 8 39 7 0.26 1.06 9 09 9 49 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZFE. (In Zomertijd). I ulL Dat Hoogwater Laagwater. v m nam v m nam. 6 11 52 7 46 8.27 7 0 23 1.03 8.57 9 37 IN TUBES. OVERAL VERKRIJGBAAR. basis te nernen het aantal venters dat ook het vorige jaar een vergunning had. waarbij kennelijk de bedoeling voorzat dat een firma buiten de stad niet meerdere verkoo- pers zou krijgen dan in 1933? 4. Willen B. en W. ook mededeelen welke motieven er toe hebben geleid om van het oorspronkelijke getal 40 af te wijken en het maximum-aantal ventvergunningen op 45 te stellen? VAN EEN HEK GEVALLEN. Hedenmorgen omstreeks half twee kwam de 4-jarige Corry Burgerink van het hek te vallen voor de St. Josep h -bewaarschool op de Laat. Met een vleeschwond aan een der beentjes heeft een pass- erende glazenwasscber het knaapje naar den dokter gebracht ter verdere behandeling. NAAR HET HUIS VAN BEWARING GEBRACHT. Als verdacht van overtreding van art. 248 bis vau het Wetboek van Strafrecht is door de politie alhier een arrestatie verricht De man is naar het huis van bewaring alhier overgebracht. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. rie Zusters verpleegden in de maand Juni 93 patiënten en legden 1439 bezoeken af waarvan: 458 betalende bez., 714 bez. voor 't A. Z. 1 en 267 gratis bezoeken. Er werd 6 maal de laatste hulp verleend bij het afleggen. De Wijkkraamverpleegster verpleegde 21 pa tiënten, legde 316 bezoeken af en heeif 5 maai den dokter geassisteerd. TUINCONCERT. Zondagavond geven de gezamenlijke koor klassen van den heer Joh. Kuiper een concert in den Sted. Muziektuin. Medewerking verleent het dubbel mannenkwartet „Bel Canto", even eens onder leiding van den heer Kuiper en de bekende concertzangeres Jo lmmink. Het programma vermeldt 'n keur van een-, twee- en driestemmige liederen, de cantate „Prins Lente" van H. van Tussenbroek, werken voor dubb. mannenkwartet en liederen te zin gen door Jo lmmink van C. W. v. Gluck, C. Saint Saëns, W. Pijper e. a. Onge'wijfeld belooft het a.s. Zondagavond in den muziektuin wij herinneren ons nog het g.oote succes van het vorige tuinconcert 'n mooie en genotvolle avond te worden, waar bij zeker vele muziekliefhebbers aanwezig zul- L i zijn. De voorverkoop der toegangskaarten ia reeds begonnen,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2