<5BimtmCand (jemewteiaden Siidschciftat Ernstige relletjes in den Jordaan. HOE GAAT 'T MET ZOEBKOF? Wil thans matroos worden. Hij heeft betere tijden gekend. Barricaden opgericht. Vier personen door revolverschoten gewond. In den Jordaan. MARGARINE VERV ALSCHING OP GROOTE SCHAAL. WIERINGEN. DE NIEUWE REGEERING VAN J JAPAN. I Een sterk nationaal kabinet. De nieuwe premier, Okada, probeert een «terk nationaal kabinet te vormen, omvatten de vertegenwoordigers der politieke partijen, leger en 'loot en officieele financieelc kringen. Baron Wakatsoeki, president der Minseito en Soezoeki. president der Seyoekai, rullen waarschijnlijk tot de regeering toe treden. Het nieuws van het aftreden van Saito is Dinsdag met groote voldoening ontvangen, «venals gister de benoeming van Okada. DE KONING EN DE KONINGIN l VAN SIAM BIJ VON HINDENBURG. De Koning en de Koningin van Siam zijn fisteravond kort voor twaalf uur met een fein gevolg in twee salonriituigen, die aan den gewonen trein gekoppeld waren, naar Neuderk vertrokken om een bezoek te brengen aan Rijkspresident Von Hindenburg. Het vorstenpaar zal hedenavond laat weer in Berlijn terug zijn. Zoebkof, de gewezen echtgenoot van de zuster van den Duitschen ex-keizer bevindt zich op het oogenblik te Brussel. Na gerui- men tijd kellner te zijn geweest in een der groote koffiehuizen te Luxemburg-Stad, is hij later in een circus als attractienummer en danseur modern opgetreden. Zoebkof, die vrijwel geheel zonder middelen van bestaan is en met een toeristenpas reist, zou het voornemen hebben zoo mogelijk te Antwer pen of te Gent als matroos scheep te gaan aan boord van een of andere vreemde boot. IS EEN MICROBEN-OORLOG MOGELIJK? Aan nauwe grenzen onderworpen. Naar aanleiding van de onthullingen van Wickham Stead betreffende Duitsche plan nen inzake de uitroeiing van de burgerijen der groote steden door middel van bacteriën, wendde „Le Journal" zich tot professor Tritllat van het Instituut Pasteur te Parijs. „Is een microben-oorlog mogelijk?" vroeg allereerst de journalist. De hoogleer aar antwoordde dat die zeer wel mogelijk was, doch onderworpen aan nieuwe grenzen. Teneinde een dergelijken oorlog te doen slagen, moet van een samenloop van om standigheden sprake zijn, die lang niet altijd tezamen voorkomen. Het gaat hier immers om invloeden van barometrischen druk, tem peratuur, vochtigheid, atmosferische electri- citeit, wind, chemische samenstelling enz. Bovendien speelt een rol de wijze van rea- geeren op infecties door verschillende indi viduen, waardoor het gevaar van miroben- aanvallen binnen wijde grenzen zeer kan varieeren. Het monsterachtige, nieuwe wa pen van Duitschland is dus ook onderhevig aan meteorologische verschijnselen, aan niet te voorziene omstandigheden dus, welke het succes van een dergelijken oorlog onzeker maken. Prof. Trillat lichtte dit toe door cijfers te noemen omtrent proefnemingen op het ge bied van infectie met cholera in de open lucht van kippen, en wees er op dat de we tenschap altijd naast het door haar uitge vonden kwaad het geneesmiddel weet te plaatsen. Wellicht, ging hij voort, zal men eenmaal een collectief toe te dienen vaccin uitvinden dat door middel van verstuivingen in poedervorm wordt toegepast. „Le Journal'' meldt in dit verband dat Kof. Trillat reeds een vaccinatie-methode ngs de ademhalingsorganen uitvond. Ten slotte deelde de hoogleeraar mede dat gas-aanvallen de ernstigste bedreiging blij ven vormen voor groote steden. DE DICTATUUR IN BULGARIJE. Oud-minister van oorlog in arrest. Het is thans bekend geworden, dat gene raal Vateff, minister van oorlog in het vroe- §ere kabinet Woesjanoff, dat vervangen is oor de dictatorale regeering van kolonel Georgieff, reeds eenigen tijd geleden bevel heeft gekregen, zijn verblijf te Lovetsj te houden en zich dagelijks bij de politie aan te melden. Dit is voor het publiek verborgen gehouden. Naar verluidt, zijn 60 andere personen in dezelfde stad geinterneerd. Generaal Vateff keurde den staatsgreep van het nieuwe regime af, weigerde minister van oorlog te blijven en heeft zich daardoor het misnoegen der nieuwe regeering op den hals gehaald. HET BELGISCHE POLITIE- SCHANDAAL. Vonnis gewezen. Het hot van appel te Brussel heeft thans uitspraak gedaan in de kwestie der Brus- selsche politiecommissarissen. De gewezen commissaris Pauwels kreeg drie maanden gevangenisstraf, de commis sarissen van der Meulen, Hasenbroek en Deleu een maand, de hoofdcommissaris An- gerhausen en de overige beschuldigden elk acht dagen. Voor allen is de straf voorwaardelijk. Zij moeten ook enkele geldboeten en de kosten van het proces betalen. Het Brusselsche pu bliek is van meening, dat deze vonnissen overdreven gematigd zijn in verhouding tot het vergrijp waaraan deze personen zich hebben schuldig gemaakt. Het hof van appel was tot de conclusie ge komen, dat allen zich hebben laten omkoo- pen en dat vier der commissarissen zich bo vendien aan vervalsching van documenten hebben schuldig gemaakt. LEVEND BEGRAVEN. Tragisch avontuur. Bij het lossen van het s.s. „Evagoras" uit Cyprus heeft men de lijken gevonden van twee blinde passagiers,' die klaarblijkelijk bij het laden der boot levend zijn begraven. Den 26sten Mei heeft de „Evagoras" te Buenos Aires een lading ingenomen, die hoofdzakelijk bestond uit vieesch, huiden en katoen. Men neemt aan, dat de verstekelin gen aan boord zijn gegaan, toen het grootste gedeelte der lading reeds aan boord was ge nomen. Natuurlijk verwachtten zij, dat er weinig of geen goederen meer boven hen zouden worden gestuwd en toen de laatste balen werden geplaatst waren zij misschien wel vast in slaap. Na de lading werden de luiken gesloten om niet meer open te gaan voor men Liverpool bereikte. Uit de ligging der beide lijken heeft men meenen op te maken, dat een der versteke lingen zich van het gevaar bewust is geweest en zich met alle kracht er tegen heeft verzet. Een baal katoen is althans van zijn plaats verschoven en de ijzeren banden waren er afgerukt in een vruchtelooze poging meer ruimte te maken en aan de nauwe gevange nis te ontkomen. De ander schijnt echter door de dampen van de boven hem opgesla gen huiden te zijn bedwelmd en slapende den dood te zijn ingegaan. Uit op de lijken gevonden passen bleek, dat de ongelukkigen nog jonge menschen waren, van Poolsche nationaliteit. AMERIKA'S ONAFHANKELIJKSDAG Eischt ruim 40 dooden. De groote verkeersdrukte, die het gevolg was van den Onafhankelijkheidsdag heeft in geheel Amerika tal van slachtoffers ge maakt, en voorzoover men thans kan nagaan zijn minstens eenige duizenden personen min Oi meer zwaar gewond, naar de verschillen de ziekenhuizen overgebracht. Minstens 42 personen hebben het leven gelaten, waaron der 11 personen, die door verdrinking zijn omgekomen, vijf, die bij een vliegtuigonge luk den dood vonden en een knaap, die bij het afsteken van vuurwerk doodelijk werd gewond. GESPANNEN TOESTAND IN FRANKRIJK. Ontbinding van het kabinet geëischt. Op een vergadering van de afdeeling Parijs der nationale vereeniging van oud- frontstrijders heeft een afgevaardigde, lid dezer vereeniging de ontbinding der Kamer, de vermindering van het aantal afgevaar digden en versterking van de bevoegdheden van den president geëischt. De voorzitter der vereeniging las een motie voor, waarin wordt geconstateerd, dat het kabinet Doumergue niet heeft geantwoord aan de verwachtingen der frontstrijders. Het is verder te betreuren, aldus de motie, dat de minister van justitie niet alles in het werk heeft gesteld, om de genen, die schuldig zijn aan de recente schandalen ter verantwoording te roepen. De motie wijst echter met het oog op den ge spannen internationalen toestand het bewer ken van een regeeringscrisis af en beveelt aan ip het gemeenschappelijk congres der oud-frontstrijders, dat op 8 Juli wordt ge houden voor te stellen, dat de der regeering gestelden termijn zal worden verlengd van 8 Juli tot November. Dan moet de beslissing vallen. Deze motie vond grooten bijval. Op het Ambonplein te Amsterdam zou gisteravond een vergadering worden gehouden van de NSB. Deze vergade ring is echter niet doorgegaan in ver band met het overlijden van prin6 Hendrik. Echter zij, die op relletjes belust wa ren, zijn toch gekomen en hebben het de politie den geheelen avond lastig ge- nr aakt. Omstreeks half acht vertoonden zich de eerste groepjes, die dadelijk werden verspreid. Vooral aan den buitenkant van deze buurt verzamelde men zich telkens. Later op den avond werd het tumult erger. Nauwelijks had de politie de eene straat schoongeveegd of in een aangrenzende straat werd weer verza meld. Er werd met steenen naar de poli tie gegooid zoodat harder moest wor 'en opgetreden. Herhaaldelijk werden dan ook charges uitgevoerd in bijna alle straten van de Indische buurt. Lang zamerhand verplaatste het tumult zich ook naar de Dapper-buurt. Ook hier werd de politie met steenen onthaald. Menigeen heeft bij de charges harde klappen opgeloopen. Tenslotte heeft de politie ook gebruik gemaakt van haar vuurwapenen. In de Perlakstraat werd daardoor een 20-jarige jongen, wonende in de Ko ningsstraat door een kogel in den hals getroffen. Hij werd naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. Een jonge man van 17 jaar, wonende in de Comme- linstraat, die bij 'n achtervolging in de Dapperstraat viel, bleef bewusteloos lig gen. Met een hersenschudding en een hoofdwonde is hij naar hetzelfde zieken huis overgebracht. In den loop van den avond werden door de politie drie personen gearresteerd. Twee van hen, wegens het gooien met steenen, de derde wegens verzet tegen de politie. Deze laatste was in de le Atjeh- stiaat in een huis gevlucht. De politie achtervolgde hem en vond hem verbor gen op zolder. Omstreeks elf uur keerde de rust eenigszins terug, ofschoon ook daarna nog hier en daar een charge werd uit gevoerd. Een ander brandpunt was het verga derlokaal De Harmonie op de Rozen gracht, waar door de communisten ver gaderd werd om te protesteeren tegen de loonsverlaging De vergadering, d:e niet al te druk bezocht was, had een kalm verloop. Buiten stonden echter groepjes menschen te wachten op wat er gebeuren zou Toen de vergadering om even over elven uitging, trokken verschillende groepjes den Jordaan in, gevolgd door politie. Het kwam hier niet tot ongeregeldheden van eenige be- teekenis. De onrust heeft te middernacht in den Jordaan in de omgeving van de Linden- geracht nog een ernstig naspel gehad. Te ongeveer half een kreeg de politie van het bureau Marnixstraat bericht, dat de samenscholing in de omgeving van de Lindengracht weer een ernstig karakter aannam, waarop een deta chement onder leiding van een inspec teur met den overval-auto uitrukte. De toestand bleek inderdaad ernstig te zijn. De Lindengracht was over de ge- heele breedte van de straat opgebroken en de politie werd met een hagel van steenen, niet alleen klinkers, maar ook groote zware keien ontvangen. Erger was, dat hier een volslagen duisternis heerschte, aangezien alle lantarens wa ren vernield. De overvalauto reed door een zijstraat, de Goudsbloemstraat in, doch kon hier niet verder komen, aan gezien de Goudsbloemstraat in beide richtingen door barricaden was ver sperd. De barricade aan de eene zijde der straat werd gevormd door zware bal- ker, die men had gehaald uit een in de Lijnbaansgracht liggende tjalk, waarin het materiaal van een gesloopt huis wras geladen, terwijl de andere barricade bestond uit kisten, steenen, en uit de huizen gesleept huisraad. Ook hier had men de lantarens vernield en heerschte een volslagen duisternis, van waaruit een hagel van steenen op de politie-auto neerdaalde, zoodat de bevel voerende inspecteur, inziende dat hij met 't te zijner beschikking staande aan tal manschappen doch vooral tengevol ge van de duisternis niets kon uitrich ten, met de overvalauto terugkeerde naar het posthuis Westerstraat, waar hij het hoofdbureau en het bureau Mar nixstraat van den toestand op de hoog te stelde en om versterking vroeg. Een groote politiemacht werd samen getrokken en onder leiding van den commissaris van het bureau Marnix straat, den heer H. Pijper, trok men nu van twee kanten met overvalauto's den Jordaan binnen, ruim voorzien van de noodige zoeklichten en versterkt met vijf motoren van de motorpolitie, die eveneens van sterke zoeklichten waren voorzien. Toen men eenmaal over het noodige licht beschikte, had men de voornaamste moeilijkheid overwonnen. In het felle licht der aan beide kan ten stralende schijnwerpers viel het de sterke politiemacht niet moeilijk, de menigte met gebruikmaking van gum mistok en sabel uiteen te drijven. Verscheidene malen moest ook van den revolver gebruik gemaakt worden. Met enkele schoten In de lucht dwong men de bewoners de nu hel door de ook langs de gevels der huizen zoekende stralenbundels beschenen vensters te rii ten. De politie kreeg toen ook gelegen heid de beide barricades op te ruimen. De balken van de barricade in de Gouds bloemstraat bleken zoo zwaar te zijn, dat zij door drie nofcn vertild moesten worden. Het was bijna half twee toen de overvalwagens weer konden inrukken. Bij het terugdrijven werden opnieuw steenen naar de politieauto's geworpen. Een der auto's werd door eenereusachti- gen kei met zooveel kracht getroffen, dat een voorspatbord er geheel door werd afgerukt. Tijdens de onlusten werd een jonge man nabij de Lindengracht door een kogel uit een politierevolver in het on derbeen getroffen terwijl hij ook een sabelhouw opliep. Hij is in het Tessel- schadeziekenhuis ter verpleging opge nomen. Een ander, die in de Tuinstraat eveneens een schotwond opliep, kon, na in het Wilhelmina-Gasthuis verbonden te zijn, naar huis terug keeren. Een po litieagent kreeg een bloempot op het hoofd. In de Indische buurt. Ook in de Indische buurt i6 het na twaalf uur nog onrustig geweest. Op tal van plaatsen moest de politie samenscho lingen uiteen drijven. Tegen twaalf uur kwam het daarbij in de Sumatrastraat opnieuw tot een ernstige botsing, waar bij de politie van haar vuurwapens ge bruik maakte. Een jongeman werd aan den arm gewond. Per auto van uen GGD. werd hij naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overgebracht. Na ver bonden te zijn, werd hij door de politie meegenomen naar het bureau Linnaus- ëtraat, waar hij in voorloopige hechte nis werd gehouden, evenals een drietal andere personen, die in den loop van den avond zijn gearresteerd. Duizenden ponden vervaar digd, voorzien van valsche wikkels. Na knap lecherchewerk van den justieelen dienst aan het politiebureau Kattenburg te Amsterdam, bijgestaan door ambtenaren van de Crisis-Zuiveicentrale en den directeur van den N.V. Margarinefabriek en Vetsmelterij te Zwammerdam, den heer H. K. C. van 't Hof. is onlangs, aldus meldt de Teldat in ver schii'ende plaatsen van Nederland., o.a. te Amsterdam, groote partijen margarine wer den vervaardigd, welke, verpakt in vervalschte wikkels van een te goedier naam bekend staande margarinefabriek, hun weg naar ver schillende grossiers en winkels vonden, de N. R. Crt. Maandenlang was er gespeurd naar de herkomst van deze valsche wikkels en naar de plaatsen waar de margarine werd ver vaardigd. Het resultaat was dat ten slotte de hoofdader in deze affaire, de boterbezorger V., wonende op Kattenburg, kon worden aangehouden terwijl men er verder in slaagde den drukker dei wikkels op te sporen. Toen de politie zoover was, kwam zij tot de nogal ontstellende ontdekking, dat in den loop van enkele jaren niet minder dan 170,000 valsche papieren op besteding van V. de drukkerij verlieten, hetgeen zeer waarschijn lijk beteekent dat ook 170,000 pakjes mar garine van éen pond onder valsche verpak king zijn verkocht. Men meende nu eindelijk den dader te hebben gevonden. Tegen den handelaar werd onmiddellijk proces-verbaal opgemaakt. Veronderstellende dat thans wel voor goed een einde zou zijn gekomen aan het vervalschen van zijn mar garine, beëindigde de heer van 't Hof zijn persoonlijke onderzoekingstochten totdat korten tijd later wederom klachten binnen kwamen over hetzelfde merk, dat ditmaal blijkbaar clandestien te Amsterdam werd gemaakt. Opnieuw toog de fabrikant er op uit, doch hij stelde zich thans met de politie van het bureau Kattenburg in verbinding, waar hij te hooren kreeg, dat men juist kort te voren in een tuinhuis aan de Wittenburgerstraat een geheim fabriekje ontdekt, waar een vroegere boterbezorgervoor zichzelf was begonnen. Behalve een partij margarine van minder waardige kwaliteit, ontdekte de politie hier eenige duizenden valsche wikkels welke na genoeg in geen enkel opzicht afwijkingen ver toonden met de wikkels, welke door de fa briek te Zwammerdam worden gebruikt. De „fabrikant", een zekere V., werd ge arresteerd, doch hij weigerde mede te dcelen, waar de in beslag genomen wikkels vervaar digd waren. Nader onderzoek heeft resultaat. Weldra kreeg de politie verschillende draden in handen, welke naar Rotterdam, Overschie, Leiden, Utrecht en Den Haag leid den. In samenwerking met de Rotteidamsche recherche werd o.a. een inval gedaan in een particulier huis aan de Hoogstraat te Rot terdam, waar de ouders van V., twee be jaarde menschen woonden. Het echtpaar, dat zeer ontdaan was over dit plotseling politie-onderzoek, vertelde, dat er op zekeren dag eenige zware pakken in het huis waren gebracht, welke aan hun zoon toebehoorden, doch die later ongeopend weer door een hun onbekenden man per auto waren afgehaald. Steeds verder leidde het spoor, van Rotter dam naar Overschie, waar de politie bij een handelaar een pak van 60 K.G. vond, het welk niets anders dan valsche wikkels be vatte, dat afkomstig bleek te zijn uit Rotter dam. Wanneer men bedenkt dat het gewicht van 500 wikkels één kilo bedraagt, dan volgt hieruit, dat de Overschiesche handelaar niet minder dan 30,000 valsche omslagen in zijn bezit had. welke hij waarschijnlijk weer op zijn beurt aan anderen verkocht. Ten slotte le dde het onderzoek naar het huis van bewaring te Utrecht, waar zich iemand, een gressitr uit Leiden, in arrest be vond, die kostbare inlichtingen kon geven en o.a. aan de politie mededeelde, dat V. te Am sterdam reeds ongeveer twee jaar in zijn clandestiene fabriek werkte. Voorts kon deze man verschi'lende aanwijzingen verstrekken, welke bevestigden, dat ook in Den Haag eenige lieden woonden, die bij deze zaak betrokken waren De justitieele dienst van het politiebureau Kattenburg te Amsterdam wist ten slotte, door de papiersoorten der valsche wikkels te laten onderzoeken, de hand te leggen op den drukker, bij wien V. voortdurend te wikkels bestelde. Bij hem vond de politie een zeven tal clichés, welke de drukkerij geheel te goeder trouw op verzoek van V. bij een clichéfabriek had laten vervaardigen en waar men verder dan te hooren kreeg, dat V. er in den loop der iaren ongeveer 170,000 omslagen had laten drukken. VERKOOLD LIJK GEVONDEN. Noodlottige brand. In den nacht van Dinsdag op Woensdag brandde te Westdorp in Zeeland een schuur af. In de verkoolde resten vond men het lijk van een man, die de bewoners bleek te zijn van een aan de schuur grenzende woning. Politie-onderzoek wees uit, dat de man des nachts zijn woning had verlaten. Het onder zoek in deze zaak wordt voortgezet. KORTE BERICHTEN. Heden had in Hotel „Noord-Brabant" te Utrecht de algemeene vergadering plaats van leden van den „Kring van Bloemist- Winkeliers in Nederland", voorgezeten door den heer C. Thim. De raad vergaderde Vrijdagmiddag 2 uur onder voorzitterschap van burgemeester Kolff. Afwezig was de heer Lub, die in deze ver gadering zijn ontslag had ingezonden. De voorzitter sprak waardeerende woor den aan het adres van den heer Lub, die een ijverig raadslid is geweest. Mededeelingen en ingekomen stukken. Een aantal ingekomen stukken en verslagen werd voor kennisgeving aangenomen. Aan mevr. E. F. de Wit, die ingaande 1 Sept. a.s. ontslag vroeg als onderwijzeres te Den Oever, werd dit eervol verleend. Aan C. M. Tijsen Jzn. en S. Klein Albz werd voor een half jaar ontheffing van hon denbelasting verleend. Aan mevr. wed. N. Koorn werd op haar verzoek kwijtschelding verleend van de huur ad ƒ14 over 1934 van het perceeltje grond naast de O.L. school te Hippolytushoef, daar de gemeente van dezen grond gebruik heen gemaakt voor opslagterrein en wegena^ Verder was ingekomen van het ambtena ren-persooeel een verzoek om het pensioen' verhaal van 10 pCtdat ingevolge de gewü. zigde pensioenwet 1922 ingaande 1 Juli ig# van hun jaarwedden wordt geheven, onge. daan te maken door het toekennen van ea> evenredige salarisverhooging. Adressanten wezen erop, dat de salarissen van het ge meentepersoneel, naast die in vergelijkbare' gemeenten, alhier geenszins aan den hoog** kant zijn en dat, indien met 1 Juli aa. op dj. jaarwedden niet minder dan 10 pCt zo» worden gekort, opeens de volle last van hZ premieverhaal op de dienaren der gemeente zou worden afgewenteld, hetgeen geenszins in de bedoeling heeft gelegen van regeerinz en Staten-Generaal. Zij wezen in dit ver band op hetgeen de minister van binnem landsche zaken bij circulaire van 1 Juni j 1 (welke bij de stukken was gevoegd) aan de gemeentebesturen heeft geschreven, waarin wordt gezegd, dat gebleken is, dat in vele gemeenten van salarisverlaging voorehands redelijkerwijs geen sprake kan zijn en dat het zou zijn te betreuren, indien door de noodzakelijke verhooging van het pensioen- verhaal de salarissen nog zouden dalen. B. en W. meenden, dat hetgeen door de be. trokkenen gevraagd wordt, niet onredelijk genoemd kan worden. Bij inwilliging van het verzoek ontvangen zij in werkelijkheid niet meer aan belooning dan thans, terwijl °?.V°Pr,de f?emeente de toestand gelift blijft, behoudens dan, dat het Rijk de pen sioensbijdrage heeft gemeend te moeten ver- hoogen van 8y2 op 10 pCt. B. en W. wenschten echter eenige restric tie te maken. Zoo achtten zij het gewenscht de bepaling niet toe te passen ten aanzien van hen, wier salaris in hoofdzaak het ka rakter draagt eener standplaatstoelage, en eveneens niet voor hen, die na 1 Juli in dienst der gemeente treden. Voorts zal bui ten de regeling moeten blijven het onderwij. zend personeel, aangezien de gemeente hier over geen zeggenschap heeft. Ook dient dit te geschieden ten opzichte van den burge- meester, den secretaris, den ontvanger ea den ambtenaar van den burgerlijken stand, omdat betreffende hunne salarieering slechts Ged. Staten bevoegdheid bezitten. B. en W. stelden voor in dien geest de verordening, regelende het verhaal op de ambtenaren en oud-ambtenaren van pen sioenbijdragen, met in achtneming van het vorenstaande, ingaande 1 Juli a.s. te wijzi gen. Het verzoek werd ondersteund door een adres van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren Na eenige bespreking werd het voorstel goedgekeurd. Hierna werd overgegaan tot een nieuwe stemming over het voorstel tot betaling van ten bedrag van 2000 aan de Polderbestu ren alhier voor het extra-onderhoud der w-;- gen, die door de omlegging van het verkeer tijdens de verbetering der hoofdwegen, erg waren vernield, over welk voorstel de stem men in een vorige vergadering staakten. Thans werd het, na eenige bespreking, met 7 tegen 3 stemmen, van de heeren M. Kooij, Oden en P. Kooij, aangenomen. Vastgesteld werd een besluit tot het doen van af- en overschrijvingen en de 2e supple- toire begrooting, dienst 1933. De raad besloot tot het inrichten van een woonwagenkamp, waarvoor een terrein ge huurd werd aan de Belterlaan, waar onge veer een 100 wagens kunnen staan. Het is de bedoeling, dat daar ook de wagens, die thans over geheel Wieringen verspreid op particulier terrein staan, een plaats zullen krijgen. De instructie van de vroedvrouw werd op verzoek van Ged. Staten gewijzigd. In de eerste plaats de bepaling, dat het honorarium, door de vroedvrouw aan ande ren dan on- en minvermogenden in rekening te brengen, aan de beslissing van B. en W. is onderworpen. Deze bepaling is niet in overeenstemming met het standpunt, dat te dien aanzien door de Kroon wordt ingeno men, volgens hetwelk de vroedvrouw vrij be hoort te blijven in het bepalen van haar ho norarium voor diensten buiten de armen praktijk bewezen. Het tweede voorschrift draagt, in strijd met art. 209 der Gemeentewet, de schorsing van de vroedvrouw niet aan B. en W., doch den raad op. Ook de verordening tot aanwijzing der takken van dienst der gemeente werd gewij zigd. Aan de heeren F. Hoekstra. H. Moes, M. J. Boekestein, H. Heidema, B. van Houten, Jb. Tijsen Czn., L. Pouwer en S. Wierema, werden tegemoetkomingen in de vervoerkos ten ex-artikel 13 der Lager-onderwijswet 1920 toegekend voor hun kinderen, die de bijzondere school te Den Oever bezoeken en aan G. Verboven en W. de Weert voor hun kinderen van de r.k. school. Ontheffing van reinigingsrechten werd verleend aan de heeren Jb. Kuit Mzn., D. Hoekstra, N. de Haan Wzn. en Jb. de Rid der. Verzoeken van wed. P. Kooij, wed. Jb. Lont Gzn., Jn. Lont Gzn., wed. J. Maars, J- Wit en R. Idema werden gehandhaafd. Bij de rondvraag feliciteerde de raad den burgemeester met diens herbenoeming, die daarvoor dank zegde. Hierna sluiting. Vanzelfsprekend wordt in het Juli-nummer van Ons Nederland allereerst de aandacht gevraagd voor het congres der A. N. V. V., dat dit jaar in Groningen werd gehouden- Dr. W. P. Hubcrt v. Blijenburgh gaf aantrek kelijke „losse indrukken uit Groningen", van W. P. v. Deventer is er een vlot geschreven „A. N. V. V.-film", terwijl men verder ,,Gr0' ninger peinzerijen" aantreft. Deze Groningsche bijdragen zijn kwistig verlucht met een keur van fraaie foto's. Het nummer bevat verder nog interssante artike len als „Hoe Amerikanen ons land zien door Willy den Hertog; een interview ®et Hamdorff s directeur G Buurke. Dr. H- Blijenburgh vervolgt zijn beschouwingen ovef de open inrichting van een verkeershuis.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8