Ernstige onlusten in Amsterdam. Bloedbad in de Jordaan. Vijf dooden, ruim vijftig gewonden. Afschuwelijke tafreelen. Athmaarsche Courant van Zaterdag 7 Juti 1934. BINNENLAND. Overheid handhaaft het gezag Dat de rust, die gisteren overdag oogenschijnlijk was weergekeerd, niet van langen duur zou zijn, was te verwachten en dat de relletjes vcor zoover men hier dezen opstand nog met „relletjes" mag betitelen in den loop van den avond een ver volg zouden hebben, was eveneens te voorzien. Maar dat de opstandi- gen al dan niet gedreven door den honger tegen zulk een sterke militaire- en politiemacht zich nog zoo konden verweren, als thans is geschied, had wel niemand kunnen 1 denken. Reeds in den namiddag begon het reeds; tièntallen werklooze mannen en vrouwen groepten bijeen en toen militaire ruiters te gen zes uur de achterbuurten gingen ver kennen, was reeds duidelijk merkbaar, dat hier een zware taak voor de overheid weg gelegd was. Een ooggetuige verhaalt: De Jordaan had gisteravond een geheel ander aanzien dan den avond tevoren. Ge leek dit stadsgedeelte Donderdagavond op een spelonk, waarvan men niet wist, welke gevaarlijke machten het verborg en waarin niemand durfde, omdat hij niet wist of hij er weer levend zou uitkomen, gisteravond was 't anders. Toen was de overheid de baas. in de hoofdstraten brandden overal weer de lichten en had de bevolking niet alleen te luisteren naar de bevelen van militair en po litieman, maar hij had ze ook op te volgen en wel onmiddellijk. De kans om de straten op te breken en er versperringen van te ma ken was onherroepelijk voorbij. Integendeel bedienend personeel van de stadsreiniging was overal bezig de overblijfselen van den Zwarten nacht op te ruimen. Ongeveer negen uur zijn zes gemengde patrouilles (militaire politie en gemeentepoli tie) den Jordaan ingetrokken vanaf 't bureau g^rpen. Deze wagen werd ernstig be schadigd. Een tweede bijwagen van dezelfde lijn werd uit de rails gezet. Eenige lijnen konden tengevolge van opge richte barricades niet de geheele trajecten rijden. Lijn 18 reed tengevolge van een ver sperring bij de van Beuningenstraat slechts van de Van Halstraat naar Sloterdijk. De verbinding met het Nassauplein was dien tengevolge verbroken. Later in den avond moest tengevolge van ongeregeldheden in de Czaar Peterstraat lijn 19 worden ingekort tot het Kattenburger plein. Ook de busdiensten aan de Overzijde van het IJ werden ontwricht. Doordat de Flora- weg was opengebroken, kon lijn L niet ver der rijden dan de Sneeuwbalstraat. Lijn B, die de verbinding onderhoudt met het Tuin dorp Oostzaan, kon niet verder rijdenddd dorp Oostzaan, kon niet verder rijaen dan tot het begin van dit tuindorp, daar deze wijk geheel door militairen was omsingeld. De toestand bleef zich ernstig ontwikke len en de Jordaan verkeerde in een soort oorlogstoestand. Onophoudelijk reden mili taire politie te paard en manschappen van de marechaussee af en aan. Zij doorkruisten de geheele wijk en op tal van plaatsen moest handelend worden opgetreden. Ambu lance-auto's moesten voortdurend gewonden naar de ziekenhuizen vervoeren. Hoewel er gisteravond om 22.15 uur met zekerheid geen cijfers konden worden mede gedeeld, scheen het toch wel vast te staan, dat bij de ongeregeldheden van gisteravond aan de Overzijde van het IJ en in de Jor daan sinds 7 uur twee dooden zijn gevallen en een 25-tal gewonden te betreuren is, waarvan vier of vijf ernstig. De Jordaan is door de militairen in zes secties verdeeld. In elke sectie opereerde een patrouille van acht man, namelijk vijf man militairen en drie politie-agenten onder lei ding van een patrouille-commandant. Daar naast opereerden de manschappen van de koninklijke marechaussee. Op vele plaatsen zijn menschen van het dak gehaald en op ae tweede verdieping van een woonhuis in de Ramen dicht, oi ik schiet!! Met de revolver in de vuist werd door de bereden politiemannen door de straten der Jordaan gepatrouilleerd. in de Marnixstraat. Zes militairen hadden de karabijnen geladen met de bajonet erop. Elk dezer patrouilles stond onder bevel van een inspecteur. De tocht, die één onzer corres pondenten met een van deze patrouilles mee maakte, ging naar de Lindengracht en om geving. Al dadelijk klonk het bevel: „ramen slui ten" en wanneer niet spoedig aan dit bevel werd gehoorzaamd, kwam de karabijn naar voren. In den regel bespoedigde dit de handeling van den bewoner. Niemand werd doorgela ten en iedereen moest in huis en deuren slui ten. Bij de le Lindendwarsstraat had een man geen haast om te verdwijnen. Hij bleef achter een deur staan, wat niet naar den zin was van den patrouille-commandant. Hij haalde hem te voorschijn en toen men hem fouilleerde, bleek, dat hij in het bezit was van een groot kaliber revolver. Door twee agenten werd hij overgebracht naar de Wes terstraat. In de Boomstraat stond een ge pantserde auto. Dreigend staken de monden van een mitrailleur naar buiten. Naar men mededeelde, had dit wapen ook reeds even gewerkt in de richting van de Noorder- markt. Geen sterveling waagde zich daar meer op straat. Ook marechaussee met bereden politie als geleide en bereden militaire politie even eens met politiegeleide patrouilleerde door de thans behoorlijk verlichte straten, waar het ieder verboden was te loopen Zij, die het toch waagden werden aangehouden en even gefouilleerd, om daarna het bevel te krijgen zich in den looppas te verwijde- ren. In den Karthuyzerstraat klonk als steeds het bevel: „ramen sluiten". Storingen in het tramverkeer. Zooals reeds eerder gemeld, heeft ook het tramverkeer tengevolge van de ongeregeld heden gisteravond stagnatie ondervonden. Van de zijde van de directie van de Gemeen tetram vernam onze correspondent dat alleen in de Spaarndammerstraat aan het eindpunt van lijn 5 een bijwagen ondersteboven werd Goudsblcemdwarsstraat werd een man ge troffen, die in het bezit was van een groo'e revolver. Tallooze arrestaties. Tot dusver is een zevental personea gear resteerd. In de Spaarndammerstraat heeft het ge peupel op een bijwagen van lijn 5 eerst dj roode vlag geheschen en daarna den wagen omver gegooid. In de Albert Cuypstraat bij de kruising Ferdinand Bolstraat is een tramwagen van lijn 16 tot ontsporing gebracht. Volgens een mededeeling van de politie is deze opstand ernstiger dan in 1917 bij de aardappelenrel letjes en zelfs ernstiger dan het Pa lingoproer. Ernstige toestand aan de over zijde van het IJ. In Amsterdam-Noord, aan de overzijde van het IJ, zijn de onlusten ook gisteravond te ongeveer acht uur in volle hevigheid uit gebroken. Groote menigten hebben in de Hazelaarstraat en omgeving boomen uit den grond gerukt en deze met prikkeldraad omwikkeld, ten einde met dit materiaal en met los gebroken plaveisel barricades op te werpen. De bezetting van het bureau Ade- laarsweg, versterkt door agenten van het hoofdbureau, voerden een hevigen strijd tegen het gepeupel. Het geknal der revolverscnoten was niet van de lucht. Vóór de strijd een uur oud was, waren reeds een man door een kogel in den rug en een meisje eveneens door een kogel in de pink getroffen. De aanwezige politiemacht kreeg weldra verster king van militairen Een paar bak fietsen met kruidenierswaren wer den door de menigte omvergeloo- pen. Te ruim negen uur woedde de strijd met ongekende hevigheid. De Geneeskundigt Dienst heeft in dit stadsdeel een aantal am bulance-auto's neergezet. Er werd niet meer gesommeerd, doch onmiddellijk geschoten. De grootendeels uit werkloozen bestaande bevolking van de Vogelbuurt aan de over zijde van het IJ heeft gisteravond in de straten en straatjes, in hoofdzaak gelegen tusschen Kamperfoelieweg en Wingerdweg, een ware revolutie ontketend, waartegen de sterke arm slechts vermocht op te treden, door in dit vrijwel geheel uit gei geen bestaand stadsdeel min oi staat van beleg af te kondigen. Het was aan het Mosveld, dat de toegang tot dit gebied ontsloot, dat onze auto door de politie werd aangehouden. Nadat wij ons gelegitimeerd hadden, konden wij op eigen risico doorrijden. Al spoedig bleek, dat een kruistocht per auto door dit complex van straten en straatjes tot de onmogelijkheden behoorde. Op tal van plaatsen was het pla veisel opgebroken, terwijl op andere punten, welke slechts te voet bereikbaar waren, bar ricaden van boomstammen en lantaarnpalen meer den ren echter opgeschoten jongens en zelfs kin deren. Intusschen arriveerden in de vroegere Oranje Nassaukazerne militairen uit Amers foort. Ook de cavaleriekazerne in de Sarpha- tistraat was weer in gebruik en wel door de bereden militaire politie en door de Koninklij ke marechaussee, welke uit tal van plaatsen naar de hoofdstad was gerequireerd. Er heerschte echter zoo tegen elven in dit stadsdeel, waarvan alle toegangswegen waren afgezet, teneinde te voorkomen dat de opstan dig- elementen van buitenaf versterking kre gen, een uiterst beklemmende atmosfeer. On vermoeid patrouilleerde de militaire politie er waren hier tezamen een honderd man door de straten. Ofschoon het meerendeel der bewoners zich in zijn woningen had terugge trokken, bevonden zich, vooral in de omge ving van de Hortensiastraat, af en toe groepen opgeschoten jongens, die waar zij de gelegen- hei f hadden, de straat opbraken en op ande re wijze hun vernielzucht botvierden. _oo moesten het bij de Hortensiastraat een aantal standpijpen van de brandweer het ontgelden. D--J werden uit den grond gerukt, zoodat het water zich in een breeden stroom over het wegdek verspreide. Politie en militairen zagen zich hier voor een uiterst moeilijke taak ge plaatst, aangezien in deze buurt met haar blokbebouwing het gepeupel zich gemakkelijk schuil kon houden. 30 gewonden? De handhavers van het gezag ken den overigens geen pardon meer; waar zij de gelegenheid kregen trachtten zij onmiddellijk raak te schieten, zoodat het met dat al verwondering mocht baren, dat vóór het middernachtelijk ■ij» Barricades van alle mogelijke voorwerpen werden tjjdens de onlusten te Amsterdam gebruikt. waren opgeworpen. Vooral de Hazelaars- weg en omgeving vertoonde het beeld van een volslagen oproer; hier hadden dan ook de meeste schoten geknald. Aan den Flora- weg stuitten wij op een auto met militairen, die, het hoofd door een stalen helm bedekt en het geladen geweer voor onmiddellijk ge bruik gereed, elkeen, die zich buitenshuis wilde begeven, naar binnen joegen, terwijl herhaaldelijk tot sluiting van de ramen werd gesommeerd. Ook inspecteur de Vries Humel ontmoetten wij in deze omgeving en van hem vernamen wij, dat van de zijde der bewoners eenige malen op de politie geschoten was, zonder dat men de daders had kunnen ont dekken. Marechaussee gewond. Tijdens het optreden van de marechaus see is een der manschapfen van zijn paard gevallen, waardoor hij verwondingen opliep Hij moest naar het O.L.V. gasthuis worden vervoerd, waar hij ter verpleging is opgeno men. Op de Wittekade is een brandmelder stuk geslagen. In de van Beuningenstraat heeft het ge peupel nog getracht brand te stichten, doch de brandweer was spoedig ter plaatse om hei vuur te blusschen. In de Spaarndammerbuurt is de politie gis teravond ook opgetreden tegen trekkende troepen. Zij heeft daarbij gebruik gemaakt van de revolvers. Een vrouw, die voor het raam stond van haar woning in het Spaarndammer- plantsoen, werd door een kogel getroffen. Een oude man van 81 jaar werd eveneens getroffen toen hij voor het venster stond. Kort daarop is hij overleden. Voorts werd bij optreden in de Goudsbloem straat een vrouw, die deelgenomen had aan het verzet, door een revolverschot gewond. Kogel treft verkeerde. In de Houtrijkstraat is een kind toevallig geraakt. De kogel, die bestemd was voor een '.lrijder, die zich had verzet, ketste op het stuur van de fiets en raakte een kind. De wond is niet gevaarlijk. Ten tweeden male is ook een poging gedaan om de brug voor de Willemstraat van de Lijn baangracht in brand te steken: Een paar bus sen petroleum werden over het brugdek uitge stort. Papieren werden op de brug gelegd en in brand gestoken. De vlammen laaiden hoog op. De politie, die er dadelijk bij was, riep de hulp in van de brandweer. Deze had het vuur spoedig gedoofd onder bescherming van de politie. In de andere buurten. In de andere buurten, waar het de vorige avonden rumoerig was, heerschte gisteravond over het algeir-en rust. In de Dapperstraat moest de politie eenige malen ingrijpen, daar getracht werd in de Co-imelinstraat en de Wagenaarstraat barrica des op te richten. In beide straten was de be strating op enkele punten breedte opgebroken. Er war politie aanwezig om verdere onheilen komen. In de Indische buurt heerschte tot ongeveer half tien rust. Slechts een soort demonstratie van de O. S. P. ging onder het zingen van so cialistische strijdliederen door de buurt. De meeste deelnemers aan deze demonstratie wa uur het aantal gewonden niet meer dan een dertigtal bedroeg. Onder deze gewonden, die voornamelijk in den vooravond, tijdens den strijd bij de Haze laarstraat en omgeving waren gevallen, be vonden zich zooals zulks vrijwel immer het ge val is, een paar onschuldigen: een meisje, dat door een schot aan de pink was getroffen en een jongen, die door een schampschot bloedend verwond was geraakt. Twee tot de belhamels behoorende mannen waren er ernstiger aan toe; naar men ons mededeelde waren deze resp. door een kogel in den rug en in de longen getroffen, terwijl een derde persoon aan het hoofd gewond was geraakt. De route der gemeentebussen in Amster dam-Noord was, in verband met de ongere- g 'ldheden, aanmerkelijk bekort. De militaire politie was o.m. uitgerust met een auto, welke een zoeklicht droeg, waarvan het helle schijn sel tot in alle hoeken en gaten doordrong. De militairen werden, aangezien zij in dit gebied niet bekend waren, op hun speurtochten door agenten vergezeld. Ook na het middernachtelijk uur was men op het weder oplaaien van het verzet voorbe reid. Politie bekogeld. Een dakvenster bleef open en meteen plofte een groote kei op het plaveisel, zonder we verder door de leege, maar goed verlichte straten van dit den geheelen dag zoo rumoe rig oude stadsgedeelte. Geen straatje werd onbezocht gelaten. De overheid was obsoluut de baas. Zooals het in dit gedeelte van de Jordaan was, zoo was het naar men ons m edeelde ook in alle dee- len van deze opstandige wijk. Onrast in de van Beuningenstraat. Terwijl de Jordaan in den loop van den nacht was schoongeveegd" en door de po litie versterkt door de militaire politie en ma rechaussee schoon gehouden werd, trachtte het gepeupel in het meer westelijk deed der stad, meer in het bijzonder in de staatslieden buurt botsingen met de gewapende macht te forceeren. Omstreeks half tien werd de be strating Aan de Van Beuningenstraat op den hoek van de Limburg van Stirumstraat op gebroken en werden de straatklinkers op de tramrails geworpen om daardoor het tram verkeer te ontwrichten. De politie, die spoe dig versterking kreeg, wist de barricade snel op te ruimen, waardoor het verkeer door de van Limburg Stirumstaat kon worden her steld. Eenige malen moest van de vuurwa penen gebruik gemaakt worden, waarbij een of twee gewonden zijn gevalleh. Omstreeks 11 uur dreigden nieuwe bot singen en werden nieuwe versterkingen naar deze omgeving gezonden. Schijnwerpers doorboren de duisternis. Het politiebureau Raampoort vormt zoo wel voor dit gedeelte der stad als voor den Jordaan thans het centrum. Hier zijn de hulpmiddelen, waarover het gezag thans in ruime mate beschikt, geconcentreerd. De ge nie heeft twee groote schijnwerpers beschik baar gesteld, welke zoo noodig naar de be dreigde punten kunnen uitrukken. Een groot aantal motorrijwielen om snel personeel te kunnen vervoeren, is hier bijeengebracht. Het verkeer door de Marnixstraat werd in den loop van den avond slechts in één richting toegestaan. In de geheele wijk ten westen van de Prin sengracht bleef het tot zeer laat rumoerig. Patrouilles militaire politie onder leiding van Amsterdamsche agenten doorkruisen dit stadsdeel en voorkomen volksverzamelingen. Hier en daar zijn winkelruiten ingedrukt, welke met planken worden dichtgespijkerd. De toestand in den nachf. In den nacht tegen drie uur was de politie tezamen met de militaire versterkin gen in alle stadsdeelen den toestand volko men meester. Rustig was het toen nog niet overal, want zoowel in de Jordaan als in Oost moest hier en daar nog opgetreden worden. Tegen ha'' drie moest de politie van het bureau Linnaeusstraat uitrukken naar de Wagenaarstraat en omgeving, waar men bezig was boomen door te zagen en omver te trekken. Ook de militaire bezetting, die op het posthuis Zeeburgerdijk gedetacheerd was, moest in dit vroege uur nog handelend optreden. Aan den overkant van het IJ was de toe stand rustig, doch het was een gewapende vrede, want een groote militaire macht houdt nog steeds de belangrijkste punten bezet. Na een mislukte poging om een der IJ-ponten het varen te belemmeren, werden op elke pont eenige bewakingsmanschappen van de militaire politie geposteerd. In het Spaarndammerkwartier deden po litie en een zestal militairen nog laat in den nacht patrouillediensten, doch tot schiet partijen kwam het hier niet meer. De winkels in de Houtrijk- en Hembrugstraat, waarvan de étalages vernield zijn, worden door de politie bewaakt. Een viertal personen is in deze sectie wegens geweldpleging gearres teerd. Ook op de Eilanden bleef men waak zaam, doch was het tegen drie uur in den morgen rustig. Op dit tijdstip werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de Molukkenstraat in de Indische buurt, doch toen kon nog niet vastgesteld worden of deze brand aan kwaadwilligheid was te wijten en iets met de onlusten te maken had. Vijf dooden, ruim 40 gewonden. In den loop van den nacht kon men bij den Geneeskundigen Dienst mededeelen, dat gisteren gedurende den dag twee personen tengevolge van de onlusten waren gedood, terwijl in de avonduren eveneens twee per- over de volle echter voldoende te voor- Ook pantserwagens werden gebruikt by de relletjes in de hootdstad. Ken pantserwagen trekt door de straten der Jordaan. iemand te raken. Meteen knalden drie kar- rabijnschoten achter elkaar. Een tweede steen kwam niet! Op de kruising van de Lindengracht en de Lindendwarsstraat ontmoetten we een grooten militairen patrouillewagen. De man schappen van dezen wagen kwamen juist uit de Palmstraat, waar ze drie man van een dak hadden gehaald, die weliswaar niet met steenen hadden gegooid, maar toch die pro jectielen in de nabijheid hadden en niet kon den verklaren, wat ze daar bij die dakpan nen noodig hadden. Ook in de le Lindendwarsstraat Werd hetzelfde spelletje uitgehaald. Daar hadden zich ook dakbewoners vertoond. Een onder zoek had echter minder resultaat, want ze waren spoorloos verdwenen. Zoo dwaalden sonen aan de bekomen verwondingen zijn ge storven. Van de ruim 40 naar de ziekenhuizen vervoerde gewonden moesten dertien ter ver pleging worden opgenomen. Verscheidene daarvan zijn levensgevaarlijk gewond, terwijl één stervende ervan inmiddels gestorven is. Het aantal gewonden is echter aanzienlijk grooter, want velen zijn op de door den G. G. D. ingerichte posten verbonden en zelfs operatief behandeld, waarna zij naar hun woning konden worden vervoerd. Tientallen gewonden zijn door de 14 ter beschikking ambulanceauto's van den G.G.D. gedurende Vrijdagmiddag en Vrijdagavond getransporteerd. Een post met drie wagens en twee doktoren was opgericht aan den overkant van het Y en een post onder leiding van den directeur

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5