DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Groote rede van Hitler's „opvolger", Rudolf Hess SxtgeÜiksch Oveczicht buitenland binnenland Oproep tot internationale samenwerking, Vertrouwen in Frankrijk's vredeswil. No. 159 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Maandag 9 Juli 1934 136e Jaargang Van ongekenden omvang. POLEN VOLGT DUITSCHLAND'S VOORBEELD. Ook een concentratie-kamp. MIJNONGELUK IN DUITSCHLAND. 3 arbeiders bedolven. DE ONTMOETING MUSSOLINI—DOLLFUSS. Strenge geheimhouding. JAPAN EN DE GOUDEN STANDAARD. Geen terugkeer. Wat vandaag de aandacht trekt.* VEREENIG,NG VAN NOORDHOLLANDSCHE WATERSCHAPPEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. m PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Rudolf Hess, de „opvolger" van Adolf Hitier heeft in een per radio uitgezonden rede, die hij gistermid dag op het N.S.D A.P. congres in Oost-Pruisen heeft uitgesproken, voornamelijk de verhouding tot de S.A. en de betrekkingen met Italië, Polen en vooral ook met Frankrijk uitgelegd. Over de jongste gebeurtenissen, speciaal dan de muiterij der S.A.-leiders, zeide Hess: De dood van de raddraaiers heeft een oorlog tusschen de burgers van een land verhinderd, en was noodig ter wille van duizenden en misschien tienduizenden van de beste Duitschers, onder wie eventueel vrouwen en kinderen geweest zouden zijn. Met de voorgenomen revolutie had de stam der oude S.A.-mannen in het geheel niets te doen. De oude S.A.-man zal zijn dienst ook verder trouw aan leider en volk verrichten en ik waarschuw, evenals ik in Keulen heb gedaan, allen, die meenen, dat zij de S.A. kunnen distanceeren. Zoo trouw als de oude S.A.-man aan den leider is, zoo trouw is de leider aan zijn ouden S.A.-man. De leider heeft de schuldigen bestraft, daardoor is onze verhouding met de S.A. weer als van ouds. Na hulde te hebben gebracht aan Adoif Hitier gaf minister Hess een overzicht van de gebeurtenissen in München en Wiessee, om vervolgens er aan te herinneren, dat het bij na twintig jaar is geleden, dat de oorlog begon en dat Hindenburg in Oost-Pruisen streed. Omdat gij den oorlog op eigen bodem hebt gekend, vervolgde Hess, wil ik hier woorden spreken, welke ik reeds lang wilde richten tot Dultschland en vooral aan de we reld. Ons volk wordt thans voornamelijk gere geerd door frontstrijders. Aan het front kwam, door den dreigenden dood niet alleen aan het klassebewustzijn een einde, maar er ontstond ook een innerlijke band met de frontstrijders aan de zijde van „Niemands land", die hetzelfde leed droegen, door den zelfden dood werden bedreigd en dat gevoel van saamhoorigheid is gebleven. Daarom zijn de frontstrijders geroepen een brug te slaan tusschen de volken, als de politici den weg niet kunnen vinden. De ontmoeting tusschen de beide front strijders Hitier en Mussolini heeft snel tot een hartelijke persoonlijke verhouding ge leidt een soldaat, maarschalk Pilsoedski, de een verdrag, dat den vrede dient en ook daar luidt een soldaat, maarschalk Pilsoedski, de politiek. Ook in Frankrijk kon bij de frontstrijders de krachtigste weerklank worden gevonden voor het streven van Hitier naar verzoening met de westelijke naburen. Wij, frontstrij ders, wenschen niet dat een onbekwame di plomatie ons in een catastrofe brengt. Wij, die in den oorlog gemeenschappelijk verniel den, willen te zamen aan den vrede bouwen. De meeste groote staten hebben meer dan ooit oorlogsmaterieel opgehoopt, dat snel aan verouderen is en de volken, die met het grootste wantrouwen tegenover elkaar staan, vormen een gevaarlijke explosie-stof. Een geringe aanleiding, zooals in 1914 het schot in Serajewo, misschien ook het schot van een gek, kan voldoende zijn, om de millioenen- legers met elkaar in botsing te brengen. Ik wend mij tot de kameraden van de fronten uit den wereldoorlog, waar zij ook mogen zijn:- West eerlijk! Eens stonden wij daarbuiten als trotsche mannen en soldaten, los van het alledaagsche leven. Wij verheug den ons soms om te gaan. Wij verheugden ons soms over een bestaan, dat in groote tegenstelling stond met de verweektheid van de moderine beschaving Wij gevoelden ons hoogstaande menschen, als verdedigers van het leven onzer natie. Maar weest eerlijk! Wij hebben den dood voor oogen gezien, als niemand voor ons, te midden van de grafheuvels van onze kame raden, verdween onze hoop op leven, wij zagen den nood der vluchtelingen, weduwen en weezen, kreupelen en lijdenden, ziekelijke kinderen, hongerende vrouwen. Weest eer lijk! Heeft niet nu en dan ieder van ons ge vraagd: Waarvoor dat alles? Kan dit in de toekomst de menschheid niet bespaard wor den? Maar wij hebben volgehouden, onzen plicht gedaan, als mannen, die de lafheid verafschuwen. Thans stel ik weer de vraag van toen en stel haar aan de geheele wereld. Als frontstrijder tot front strijder, als leider van een volk tot leiders van andere volken: Moet het zijn? Kunnen wij dit gemeen schappelijk de menschheid niet be sparen? Hess vroeg vervolgens het Duitschland van heden, het Duitschland van den vrede, niet te verwisselen met het Duitschland van vroeger, dat van het pacifisme. Al wenschen wij den oorlog niet, ons land staat niet open voor een „wandeling." Zooals het Fransche volk in den grooten oorlog elke handbreed gronds met alle kracht heeft verdedigd, zoo zullen wij Duit schers het ook doen. Vooral de Fransche frontsoldaat zal ons verstaan, wanneer wij zeggen. Men moet het eens wagen het nieu we Duitschland binnen te marcheeren. Dan zullen wij strijden, zooals nog niemand heeft gestreden. Het Fransche volk weet hoe men den eigen bodem, eiken heuvel, elke boerderij moest verdedigen en door bloed veroveren- Al winnen de moderne wapens, toch zal de weg door het rijk ook voor de indringers vol slachtoffers zijn. Maar, wij gelooven niet, wat men ons wil doen gelooven door vergiftiging der inlich tingsbronnen, wij gelooven niet, dat het een of andere volk den vrede van Duitschland en daardoor den vrede van Europa, zoo niet van de wereld, opnieuw wil verstoren, wij gelooven het, in het bijzonder, ook van het Fransche volk niet. Spreker herhaalde, dat Duitschland even als Frankrijk naar vrede snakt en dat men niet te veel moet luisteren naar z.g. Fran sche vertegenwoordigers. Een Franschman zeide onlangst tot Hess: „Hebt medelijden met ons. Wij regeeren nog met het parlemen tarisme". Men mag er van overtuigd zijn, vervolgde de minister, dat ook Barthou den vrede wenscht. Hij is een man, die politieke wetenschap met cultuur verbindt en trots bekent een speciale vereerder van Richard Wagner en zijn werken te zijn. Na een accoord met zijn buren kan Duitschland zich met een minimum van be wapening tevreden stellen. Een practisch weerloos land echter is een gevaar voor den vrede. Hess eindigde met een oproep tot de front strijders van de geheele wereld den wensch der Duitsche frontstrijders naar vrede en verzoening te steunen. Over de executes. In het overzicht, dat minister Rudolf Hess in zijn redevoering te Koningsbergen ge geven heeft over de gebeurtenissen te Mün chen en Wiessee, is hij nader ingegaan op de terechtstelling der S. A.-leiders. Niet ondui delijk gaf hij te kennen, dat er onder hen waren, die het harde vonnis niet hadden ver diend. Woordelijk zeide hij „Ik beschouw het als mijn plicht er den na druk op te leggen, dat niet allen die gestraft werden, de ziekelijke neiging hadden, welke ons met weerzin vervult. Ik meen ook, dat de een of ander slechts schuldig was door een tragische reeks van omstandigheden. Als het gaat om het zijn of niet zijn van het Duitsche volk, mag er niet beraadslaagd worden over den omvang van de schuld van ieder afzonderlijk. In weerwil van alle hardheid neeft het toch een diepen zin als tot nu toe muiterij bij soldaten be straft wordt door iederen tienden man zonder in het minst de vraag te stellen naar schuldig of onschuldig, den kogel te geven. Hoewel de S A. niets met een militairen troep te doen heeft, moest zij, daar zij een machtige orga nisatie is, ten opzichte van discipline behan deld worden overeenkomstig het harde mili taire beginsel, indien zij een zegen voer het volk en geen vloek wil worden. Ver boven het lot van het individu staat het lot van het volk". DRAMA TE BRUSSEL. Op Peruaansche legatie te Brussel. De waarnemende zaakgelastigde van Peru te Brussel, Gracia Irrigoyen, heeft vermoede lijk na een familietwist eenige revolverscho ten gelost op zijn vrouw en zijn schoonzus ter, die ernstig gewond naar het ziekenhuis Beaujon moesten worden overgebracht. Hij keerde vervolgens het wapen tegen zich zelf en was onmiddellijk dood" CONFLICT DUITSCHLAND— ZWITSERLAND. Krantenoorlog tusschen beide landen. P,u'ts,ctle rcgfering heeft den invoer in Duitschland van drie Zwitsersche bladen h°/a VaM drie maanden verboden. Het betreft de „Neue Zürcher Zeituncr>, de „Basler Nationalzeitung" en „Der Bund" Ter motiveering van dit besluit wordt medegedeeld, dat deze bladen, ondanks d» mededeeling der Ehiitsche regeering van 2 Juli, dat de actie tegen de verraders was ge ëindigd, ontstellende berichten over den toe stand in Duitschland zijn blijven publicee- ren en voorts, als gevolg van het feit, dat de Zwitsersche regeering drie Duitsche bladen heeft verboden zonder dat tegen den inhoud dier bladen vooraf bezwaar is gemaakt. Naar wij vernemen, heeft de Zwitsersche Bondsraad zich in zijn jongste zitting bezig gehouden met de herhaalde inbeslagnemin gen van Zwitsersche kranten in Duitschland De Bondsraad heeft besloten tot verscheidene maatregelen, welke echter eerst later bekend zullen worden gemaakt. Versterkingen aan de Zwitsersch- Duitsche drens De Duitsche grenspolitie in de omgeving van Bazel is versterkt door de vervanging van de gemeentepolitie te Weil aan den Rijn door staatspolitie onder commando van een commissaris uit Mannheim. De gemeentelijke politiecommissaris is naar Lörrach overge plaatst. GROOTE BRAND IN MECKLENBURG Dorp ingesloten. Gistermiddag is een groote brand uitge broken op het landgoed Charlottenhof bij Kargouw in Duitschland. Het vuur breidde zich uit tot het nabij gelegen bosch Het greep door de heerschende droogte en den ongunstigen wind snel om zich heen. Aan het blusschingswerk wordt deelgenomen door S.A.- en S.S.-mannen, alsmede door mannen van den arbeidsdienst. Te Waren zijn alle bedrijven gesloten, opdat de arbei ders kunnen deelnemen aan het blusschings werk. Uit de geheele omgeving is de brand weer te hulp gekomen. Laat in den middag nam het vuur nog in hevigheid toe. Het dorp Speek is aan alle zijden door de vlammenzee ingesloten. Uit Neue-Strehlitz is ook de Reichswehr te hulp gekomen. Brand laait weer op. De weer opgevlamde boschbranden in Mecklenburg maakten het noodzakelijk, ook de Rijksweer bij het blusschingswerk te be trekken, aangezien de andere blusschings- manschappen totaal uitgeput waren en af gelost moesten worden. Als door een wonder werden verschillende dorpen en gehuchten, die binnen het gebied van de branden lig gen, gespaard. Tot nog toe is een gebied van 8 K.M. lengte en 3 K.M. breedte geheel door het vuur vernield. Prachtige stukken boscn zijn hierbij verloren gegaan. Nog meer boschbranden. Bij Gross Koelzig is eveneens gistermid- dag een boschbrand uitgebroken, die zich door den sterken wind uitbreidde over een gebied van verscheidene kilometers. Alle inwoners van Doebern zijn gerequireerd tot hulp voor de brandweer. Ook in de nabijheid van Griessen-Tauben- dorf is brand uitgebroken. Het vuur woedde hier over een lengte van tien kilometer en een breedte van vier kilometer. Men is hier echter het vuur grootendeels meester. De groote boschbrand, die op het land goed Charlottenhof is ontstaan, woedde over een afstand van 15 tot 20 K M. tusschen Waren en Neu-Strehlitz rechts van den spoorweg. Het vuur heeft een voor Noord- Duitschland ongekenden omvang. Alle door het bosch loopende telefoonlei dingen zijn vernield. Daardoor is een duide lijk overzicht nog niet mogelijk. In den namiddag is het ernstig bedreigde plaatsje Speek door de bewoners ontruimd, maar over het lot van het dorpje is verder niets bekend. Het in de nabijheid gelegen Gramzin werd ook zeer bedreigd, doch toen de vlammen tot op 400 meter waren geko men, draaide de wind, waardoor het gevaar week. Ook de Berlijnsche brandweer is ten deele gerequireerd. Talrijke vrijwillige brand weren uit de omgeving nemen aan het blus schingswerk deel. In den laten avond ge loofde men, dat een verdere uitbreiding van het vuur niet meer behoefde te worden ge vreesd. De eerste lijst der gevangenen, die worden overgebracht naar het nieuwe isolatie-kamp in Beresa Kartuska in Polen, is thans ge publiceerd. Uit Warschau en andere steden zijn thans volgens de bladden ongeveer twin tig personen geïsoleerd, van wie de meesten behooren tot de nationale radicale partij. Tegelijkertijd zijn verscheidene personen, die gearresteerd waren in verband met den aanslag op den minister van binnenlandsche zaken Pieraeki vrijgelaten. De normale duur voor het verblijf in het isolatie-kamp is wettelijk op drie maanden gesteld. Bij beschikking van den bevoegden rechter van instructie kan het verblijf worden verkort of tot zes maanden verlengd. In een der mijnen uit district Maehrisch- Strau in Duitschland zijn bij het laten sprin gen van stukken steen drie mijnwerkers be dolven. De reddingsbrigades konden slechts hun lijken boven brengen. GROOTE BRAND IN FRANKRIJK. In warenhuis te I ibourne. In een groot warenhuis te Libourne in Frankrijk, in het Fransche departement Gi- ronde, brak gisteren een brand uit, die met razende snelheid om zich heen greep, zoodat bij het arriveeren van de brandweer reeds een geheel gebouwencomplex met een opper vlakte van ongeveer duizend vierkante meter in brand stond. De vlammenzee straalde een zoo hevige hitte uit, dat het de brandweer onmogelijk was, onmiddellijk krachtig in te grijpen. Niettemin slaagde men erin, met twaalf stralen water te geven, wat echter niet kon voorkomen, dat de vlammen over sloegen naar drie in de nabijheid gelegen woonhuizen, die geheel afbrandden. Van het warenhuis bleef slechts het ijzeren geraamte overeind stan. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren, doch de materieele schade wordt geschat op verscheidene millioenen francs. In politieke kringen te Weenen verluidt, dat de bijeenkomst tusschen Mussolini en Dollfuss op 29 Juli te Riccione zal plaats vinden. Bondskanselier Dollfuss fs voornemens zich 27 of 28 Juli met zijn gezin naar Italië te beweven, waar hij zich waarschijnlijk eeni ge dagen zal ophouden. Het tijdstip van ver trek wordt door de officieele instanties streng geheim gehouden. In diplomatieke kringen verwacht men al gemeen, dat bij deze samenkomst de poli tieke toestand in Oostenrijk en de noodige maatregelen tot ophelderineg van de Oosten- rijksche kwestie zullen worden besproken. Het zou nog niet vast staan, of de Oosten- rijksche gezant te Rome, dr. Rintelen, aan de bespreking zal deelnemen. EINDE VAN GANDHTS TOURNEE. Rust voorgeschreven. Gandhi heeft verklaard, dat hij zijn tour- née door Indië zal beëindigen. Zijn propa gandareis heeft zijn gezondheid vrij sterk aangetast en de Mahatma is dan ook voor nemens, een langdurige rust te gaan nemen. HITTEGOLF IN CHINA. 20 personen bezweken? In de omgeving van Kalgan en Dolonor in Binnen-Mongolië heerscht momenteel een buitengewone hitte, die den geheelen oogst bedreigt. Volgens tot nog toe ontvangen be richten zijn ongeveer twintig personen ten gevolge van de hitte overleden. De nieuwe Japansche minister van finan ciën heeft tegenover de pers verklaard, dat de Japansche regeering niet van plan is, tot den gouden standaard terug te keeren. IS DILLINGER VERLAMD? Door een schot in de zij. Hoewel de beruchte bankroover John Dil- linger, ondanks de ijverige nasporingen van de politie, nog steeds niet gevonden is, komt nu toch een bericht, volgens hetwelk de ban diet zoo goed als onschadelijk zou zijn ge maakt. Een pas ontslagen gevangene, die beweer de Dillinger enkele weken geleden te Chicago te hebben gesproken, deelde mede, dat Dil- linger een schotwond heeft opgeloopen. welke zijn geheele linkerzijde heeft verlamd. Bo vendien lijdt hij aan zenuwtrekkingen, zoo dat hij nimmer meer in staat zal zijn een auto te besturen of een geweer af te schieten. Het schot dat deze ziekteverschijnselen heeft veroorzaakt, moet Dillinger hebben op geloopen bij een van zijn vele gevechten met de politie. Een kogel drong door zijn dijbeen en raakte daarbij de zenuwen. De wond werd slecht behandeld met het gevolg, dat zijn geheele linkerzijde er ten slotte door werd verlamd. Het is begrijpelijk dat de politie zeer veel belang stelt in deze berichten, omdat het juist Dillingers bedrevenheid in het besturen Groote rede van „Hitler's opvol ger", Rudolf Hess. (Dag. Overzicht). Groote brand in Mecklenburg. (Buitenland). Von Schleicher's bedoelingen. (Buitenland). De Zondag in Amsterdam rustig, verloopen; relletjes in andere ste den. (Binnenland). Internationale misdadigers te Amsterdam gearresteerd. (Binnen land). Geheime radio-zender te Amster dam? (Binnenland). Ongeregeldheden te Rotterdam. (Binnenland). Communisten gearresteerd te Groningen. (Binnenland). Moordaanslag te Oisterwijk. (Bin nenland). Doodelijke verkeersongevallen. (Binnenland). Te Maastricht 3 jongens bij het zwemmen verdronken. (Binnenland) (Zie verder eventueel laatste berichten). van een snellen auto is geweest, die hem bij verschillende gelegenheden in staat heeft ge steld aan zijn vervolgers te ontkomen. Ver nomen wordt, dat de bandiet zich ergens in het Noorden schuil houdt en dat hij over groote sommen geld beschikt, die hij bij zijn jongste overvallen heeft buitgemaakt. Hedenmorgen ten 10 ure werd,, onder voor zitterschap van den heer J. Commandeur K. Azn. in Krasnapolsky te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van Noordhollandsche Water schappen. De vergadering was druk bezocht. Herdenking van de overleden leden van het kon. gezin. Alvorens met de opening der beraad slagingen te beginnen verklaarde de voorzitter dat het nem een behoefte was en een droeve plicht een woord van innige deelneming uit te spreken met het verlies dat H. M de Konngin, Haar koninklijke dochter en het Nederland- sche Volk getroffen heeft, eerst door bet verscheiden van de Koningin-moeder en thans door den dood van Z. K. H. Prins Hendrik. De nagedachtenis van twee geliefde leden van ons vorstenhuis zal in onze kringen bewaard blijven. In allen een voud en liefde hebben deze vorstelijke personen eenmaal uit den vreemde tot ons gekomen, zich met waarachtige liefde gegeven en het Nederlandsche volk in bijzondere mate aan zich ver plicht. Spreker was er van overtuigd namens allen te spreken en uitte namens de ver eeniging den wensch, dat Zij hierna maals het loon deelachtig worden voor al het goede dat zij aan het Nederland sche volk bewezen en hij hoopte, dat de Koningin en de Prinses in God kracht, sterkte en berusting zullen vin- en om hun verlies te dragen. Een blik op den algemeenen toestand. Hierna werden de aanwezigen wel kom geheeten en werd er aan herinnerd, dat de het vorig jaar uitgesproken wensch dat de financieele ontwrichting zich langzaam zou herstellen nog In geen enkel opzicht is vervuld. De bevolking verarmt met den dag en de besturen, die leiding moeten geven weten de huishouding niet sluitend te maken. Aan den eenen kant worden groote lasten opgelegd en aan den anderen kant worden de steunnormen kleiner met als gevolg ontevredenheid in alle lagen der bevolking. Er dreigt een chaotische verwarring van begrippen waardoor ons nuchter volk uit den band wordt geslagen en zich blindelings werpt in de armen van de zoogenaamde leiders, die spreker misleiders meent te moeten noemen Alleen de door hun opgehitste tot daden gevoerde rebellen hebben te boe ten. Het gezag moet zich handhaven en spreker wekte op zich nauwkeurig hier van rekenschap te geven en waar het mogelijk is aan da* gezag steun te ver- leenen. Hij waarschuwde er voor af te

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1