DE ZONDAG IN AMSTERDAM RUSTIG VERLOOPEN. Oude vrouw bij vergissing doodgeschoten. Alleen incidenten op Wittenburg. Relletjes nu voorgoed onderdrukt? BI\NENLA\D „Tribune"-uitgave verboden. De Zondag in Amsterdam. lelletj'es in andere steden. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur verscheen plotseling de Araster- darrsche politie en militairen, die het gedeelte van den Amstel afzet ten, waar de bureaux van het communistisch dagblad „De Tribu ne" zijn gevestigd. De Officier van Justitie, ver gezeld van politie, ging het gebouw binnen voor het doen van een huiszoeking. In een politieauto werden pakken geladen en later ook deelen van persen, waardoor het onmogelijk zal zijn, dat dit blad kan ver schijnen. Er werd, voor zoover we konden nagaan, niemand in hechtenis genomen. De huiszoeking nam eenige uren in beslag. Op grooten afstand stond een nieuwsgie rige menigte, die echter onophoudelijk in be weging werd gehouden Een onderhond met mr. van Thiel. Vaz Diaz heeft Zaterdagavond een onder houd gehad met Mr. J. A. van Thiel, Offi cier van Justitie, betreffende de huiszoeking bij „De Tribune". De inval is geschied naar aanleiding van opruiende en ophi sende stukken in dit blad, aldus mr. van Thiel. Toen de inval geschied de, was juist de oplaag voor heden afge drukt. Deze oplaag is geheel in beslag ge nomen alsmede een groot aantal andere stukken. Ook zijn de vitale deelen van de persen, waarop de courant gedrukt wordt, uit de machines genomen. Tenslotte is een wacht van de militaire politie voor het gebouw geplaatst. Niemand mag naar binnen als gevolg van de beslag legging. De toestand van Zaterdagavond. Te acht uur Zaterdagavond liet het zich aanzien dat er, door de samenwerking van de politie met de groote militaire macnt welke zich over de hoofdstad heeft verspreid, de schrik bij de onruststokers is ingekomen. In de bloemenbuurt van Amsterdam-Noord, waar zich den vorigen avond en ook 's mor gens tooneelen hebben afgespeeld, welke aan een volslagen oproer grensden, was het op genoemd tijdstip rustig, terwijl ook uit de andere stadsdeelen waar het Vrijdag heet is toegegaan, de Jordaan inbegrepen, geen alarmeerende berichten binnenkwamen Een ongunstige uitzondering maakte de Indische buurt, waar in den vooravond een aantal straatlantaarns weer een steenenre gen te verduren had van het gepeupel. Ook hier waren de woelingen echter niet van ern- stigen aard. De Jordaan rustig. De Jordaan heeft weer 'n ander aanzien. Het was er als alle Zaterdagavonden. De win kels waren open en de bewoonsters deden er haar inkoopen, zooals zij dat alle Zaterdag avonden plegen te doen. Op de stoepen zaten mannen en vrouwen. Zelfs werd hier en daar harmonica gespeeld op dezen schitte renden zomer-avond. Ondanks dit rustig aanzien werd de gehtele buurt afgepatrouil- leerd. Men keek de militairen rustig na. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat op de hoeken van de straten, waar men alle Zaterdag avonden de politiek bespreekt, thans de ge beurtenissen van de laatste dagen het onder werp van het gesprek waren. In den laten middag is nog op een onbe woond huis, waar binnen in de laatste da gen alles was vernield, een roode vlag ge plaatst. Een pantser-auto van de rijdende artillerie uit Arnhem was weldra ter plaat se. Door de bemanning is de vlag naar bene den gehaald. Tramversperringen. In den loop van den a/ond zijn pogingen gedaan de tram te doen derailleeren in de van der Duinstraat en in de Limburg Sti- rumstraat. De politie was er dadelijk bij om erger te voorkomen. Ook om tien uur rustig. Ook omstreeks tien uur hadden de ver schillende centrale punten waar de draden van het gezag tezamen komen, geen mede- deelingen over ernstige incidenten. Niette- min verslapt de waakzaamheid van politie en militairen geen oogenblik en bleef men paraat om elke eventueele nieuwe poging tot verzet onmiddellijk met kracht den kop in te drukken. In de stad heerscht de gewone drukte van Zaterdagavond. Zoo mochten de verschillende markten zich, dank zij ook het fraaie zomerweer, in een drukke klandizie verheugen. Roode vlaggen neergehaald* twee gewonden. Zooals we dus schreven, was het in het brandpunt van de Jordaan rustig. De markt op de Lindengracht werd druk bezocht door de vrouwen uit de buurt. Kinderen speelden op straat en natuurlijk werd overal druk gesproken over het gebeurde. Het zag er overal rustig uit. Dikwijls reden militaire wagens, waarop politie en militaire politie gezeten was, in snellen gang door de nauwe straten. In de late avonduren is de toe- Er kwam een beweging, die men stand weer eenigszins veranderd. Er kwam een beweging, die men feite lijk niet ziet, maar die men aanvoelt. In de Tuinstraat waar wellicht eenige oogenblikken geen patroille was geweest, zag men kans weer versperringen te maken en bij de komst van de militaire macht viel een steen n'ar bereden. Genoeg aanleiding, om hier weer handelend op te treden. Schoten weerklonken, een man werd getroffen en bij een later afgegeven salvo, werd ook een meisje gewond. Dit scheen het sein te zijn geweest om cck elders in dezen buurt te late., zien, dat het verzet nog niet uit waa De balans. De balans van de Zaterdag in de hoofd stad door schoten uit revolvers of karabijnen getroffene,!, wijst in de richting van terug- keerende orde. Bij informatie, 's avonds te ongeveer half elf, deelde men mede, dat naar het Binnen Gasthuis en het Wilhelmina Gasthuis res pectievelijk zijn vervoerd een 23-jarige vrouw die in de Tuinstraat een schot in een der dij beenen had opgeloopen en een 65-jarige vrouw, die in de Slootstraat door een kogel in het zitvlak was getroffen. Na middernacht weer onrast. Een ongunstige uitzondering in den naar omstandigheden zoo rustigen Zaterdag avond, dien de hoofdstad heeft mee gemaakt, vormden de Indische buurt en later ook het Spaarndam ïerkwartier, waar agenten en militairen verschillende malen tegen onrust stokers moesten optreden. Er werd meerma- lln van de uurwa-enen gebruik gemaakt. In de Polanenstraat, de Hoitrijkstraat, de Assendelfstraat en omgeving werd het pla veisel weer op dezelfde punten opgebroken Wat de Indische buurt betreft moesten vooral de straatlantaarns het ontgelden Kort na middernacht is de Geneeskundige Dienst uitgerukt naar de Bataviastraat en de Soembawastraat, waar tengevolge van geloste schoten enkele personen gewond wawren. De waakzaamheid van politie en militairen verslapt geen oogenblik. Ook in de andere stadsdeelen blijft men op alle mogelijke ge beurlijkheden voorbereid. Het bureau Spaarndammerstraat heeft te middernacht versterking gekregen van een extra detache ment militaire politie. Huiszoeking bij de O. S. P. Naar wij vernemen heeft de justitie 's middags in verband met de ongeregeldheden een huiszoeking verricht in het bureau der O. S. P. aan de Reguliersgracht. Verschil lende bescheiden zijn in beslag genomen. En zoo verstreek de zwoele Zaterdag nacht, om na enkele uren weer plaats te ma ken van een nieuwen dag. Gouden zonne stralen belichtten de thans nog uitgestorven straten, die als gevechtsterrein dienst heb ben gedaan. De hoofdstad is, met haar militaire bezet ting van honderden manschappen, bestaan de uit soldaten, marechaussee, militaire po litie, huzaren, grenadiers en jagers, met haar actief dienstdoende burgerwachters, haar eigen groote politiekorps en gansche uitrusting van oorlogsmateriaal binnen haar grenzen, de 1ste ochtend van de nieuwe week ingegaan met een temperatuur van 70 gra den in de schaduw. Omschoon van de meeste „fronten" rust gemeld wordt, kon belaas nog niet gezegd worden, dat de orde zich blijvend in Am sterdam gevestigd had. Zoo was het aan de overzijde van IJ werderom de Bloemenbuurt met haar groote complexen van grootendeels door werkloozen bewoonde gemeente-wonin gen, dat zich symptomen van nieuw verzet tegen het gezag voordeden. Te negen uur werden in de Hortensiastraat en in de Sneeuwbalstraat de in de nachtelijke uren door het Gemeentepersoneel gedichte straten weer door ongure elementen opgebroken en hadden de daar patrouilleerende agenten en militaire manschappen enkele malen een bombardement met steenen te verduren. Het verscherpte toeeicht in deze wijken ge paard gaande met het verbod van open ra men en samenscholingen, voorkwam echter dat er ernstige incidenten plaats vonden. Van den order van den burgemeester, dat er niet meer gesommeerd zou worden, doch in geval van daadwerkelijk verzet onmiddel lijk zou worden geschoten, blijkt over het al gemeen een goede preventieve werking uit te gaan. Incident op de Eilanden. Vanuit het Westelijk stadsdeel bleven in de morgenuren alarmeerende berichten uit en ook in Oost kon de toestand naar on- standigheden rustig genoemd worden. Op de Eilanden heeft zich een incident voorgedaan, doordat op de Kattenburgergracht, bijna vlak voor het politie op een daar patrauil lee renden marinier vanuit 'n auto is geschoten, gelukkig zonder dat hij daarbij is geraakt. Daar juist op dit oogenblik de kerk uit ging, durfde de marinier uit vrees, dat hij oen of meer onschuldigen zou raken, niet terug te schieten. Alls ging zoo gauw in zijn werk, dat het nummer van den auto niet meer kon worden opgenomen. Te twaalf uur werd op de Eilanden het patrouilleeren door militairen gestaakt. Ook in de Jordaan zijn in de morgenuren geen ongeregeldheden van ernstigen aard voorgevallen. Algemeene ontspanning. Het verdere verloop van den Zondag ken merkte zich, wat den middag betreft, door rust en orde in vrijwel alle stadsdeelen. Er is uiteraard een ontspanning in den algemee- nen toestand ingetreden, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat van het patrouilleeren door militairen in de straten grootendeels kon worden afgezien. Niettemin blijft het militair apparaat zich gereed houden om bij de minste verandering in ongunstigen zin weer op het appél te kun nen zijn. In de Bloemenbuurt van Amsterdam- Noord bleven vooral in de omgeving van Hazelaarstraat en Sneeuwbalstraat een aantal oproerige elementen actief door het opbreken van net plaveisel op tal van pun ten. Bij een winkelier in de Hortensiastraat werd een winkelruit ingesmeten. Zooals steeds in deze buurt het geval is, zochten de onruststokers bij het hooren van een politieauto of motor, door tuintjes en straatjes naar alle kanten een goed heenko men. In de Spaarndammerbuurt beleef de politie met dubbele posten patrouilleeren, terwijl het ondergrondsche reservoir met afsluiters van de gemeente waterleidingen aan het Nassau- plein onder militaire bewaking bleef. Te zeven uur alles rustig. Zondagavond te zeven uur kon het rap port over den toestand in de verschillende stadsdeelen worden samengevat in de woor den: „Alles rustig!" De ongeregeldheden hebben tot nu toe aan zes personen het leven gekost, terwij1, voor zoover wij konden nagaan, ongeveer zeven-en-twintig in het ziekenhuis zijn opge nomen. Van enkele hunner is de toestand nog ernstig. Tal van patiënten zijn bovendien in de gasthuizen behandeld zonder dat zij opgeno men behoefden te worden. Het aantal arres taties is vrij aanzienlijk; het meerendeel der gearresteerden zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Wittenburg bleef zich roeren. Wittenburg bleef gisteravond de ongunsti ge uitzondering vormen op den overigens vrij rustigen toestand in de hoofdstad. In de Groote Wittenburgerstraat was het gepeupel er in geslaagd barricaden van meer dan een meter hoog op te weipen, op een waarvan een roode vlag met sikkel en hamer was ge plant, als een duidelijk bewijs uit welken hoek de opstandige geest woei. Verscheidene lantaarnpalen werden om vergetrokken, van anderen werden de lam pen stukgesmeten of er uit gehaald, zoodat de straat geheel in het duister lag. De politie en de mariniers, die hier tegen de onguie I elementen optraden, kregen later op den avond versterking van de marechaussee. Aan het consigne: „Ramen dicht!" en „In de huizen blijven!" werd met gebruikmaking van karabijn en revolver streng de hand ge houden. Nieuwe onlusten. Do avond, die «enige verkoeling bracht na den warmen dag, heeft al klinkt het paradoxaal de gemoederen van de bevolking op Wittenburg weer zoodanig verhit, dat de politie met de vuurwapenen heeft moeten optreden. Te ruim kwart over zeven moest een troep onruststokers uit elkaar gehaald wor den, welke bezig was met het opbreken van de straat. Ook werden er eenige belhamels gesignaleerd, die in lantaarn palen waren geklommen om de straat bij voorbaat van verlichting te verste ken. Bij de charges, welke door de agen ten ondernomen werden, werd van de revolvers gebruik gemaakt, met het noodlottige gevolg dat een vrouw door een 6chot in den buik werd getroffen Zij is naar het Binnengasthuis vervoerd. In verband met 't weder opleven van het verzet heeft het bureau Kattenburg weer versterking gekregen van dertig mariniers. In de overige stadsdeelen was het Zondagavond te half tien naar omstan d*gheden ru6tig, alleen in de Kinker straat moest de politie eenige charges uitvoeren tegen groepen onruststokers die daar het plaveisel trachtten op breken. Nachtelijke rust in de meeste stadsdeelen. Slechts Witten burg geblokkeerd. De ongeregeldheden op de eilanden hebben gisteravond tot ongeveer 12 pur geduurd. Toen kwamen Kattenburg en Oostenburg vanzelf tot rust. Op Witten burg bleef het verzet echter in vrij ern stigen vorm voortduren. Teneinde ver dere acti« der oproerlingen onmogelijk te maken en het verzet te isoleeren. be sloot de politie tegen middernacht. Wit tenburg geheel te blokkeeren. Alle toe gangswegen werden door politie-posten versterkt met mariniers, afgesloten, en niemand mocht Wittenburg meer ver laten of kon deze buurt betreden Op wie zich op straat vertoonde, werd gescho ten. Er zijn echter zoo goed als geen schoten gevallen, aangezien de bevo! king het wijzer oordeelde, onder deze omstandigheden in de huizen te blijven In de geheele overige stad was 't rus tig Op sommige politiebureaux ligt wel iswaar nog een kleine militaire bezet ting, doch in de meeste stadswijken zijn de militairen van de straat teruggetrok ken en wordt de nog altijd verscherpte surveillance-dienst weer uitsluitend door de Amsterdamsche politie verricht, met uitzondering van Amsterdam-Noord waar de politie nog gezamenlijk met de militaire politie patrouilleert. n den loop van den avond bereikte de politie de mededeeling, dat in een drie te tal huizen in de Jordaan wapens en mu nitie opgeslagen zouden zijn. 'n Politie macht, versterkt met marechaussées. begaf zich naar de genoemde adressen en bezette de huizen, waarna huiszoe kingen in alle drie perceelen werd ver richt Deze huiszoekingen leverden ech ter geen resultaat op. De vrouw, die vroeg in den avond op Wittenburg door een schot in den buik was getroffen, was het eenige slachtof fer, waarover de GGD. zich Zondag moest ontfermen. De toestand na middernacht. Eén doode en een gewonde. Wat de Indische buurt betreft is er in de Bataviastraat en in de Soembawa straat na middernacht uit het publiek op de politie geschoten. Deze beant woordde het vuur met het noodlottig ge volg, dat in de Bataviastraat een kleer- imker die zich in zijn woning bevond, doodelijk werd getroffen, terwijl in de Soembawastraat 'n man een schot in de kin heeft opgeloopen. Het lijk van eerst genoemde is*niet vervoerd: de gewonde is naar het Tesselschadeziekenhuis overgebracht. Dé onruststokers zijn na dit krachtdadig optreden naar alle kan ten weggevlucht. Wat de overige 6tadsdeelen betreft Is in de van Limburg Stirumetraat hoek van Beuningenstraat bij de fa. Wijnberg een viertal ruiten ingegooid, agenten en militairen hebben de plundering van den winkel voorkomen. In de Jordaan was het na twaalf uur ook niet geheel pluis: o.a. is hier de Mf.delievenstraat door het gepeupel in het donker gezet. Aan den overkant van het IJ is in de Lathyrusstraat uit een woning een viertal schoten op de vertegenwoorli gers der militaire politie gelost Deze heefa het vuur beantwoord Of daarbij personen gewond zijn kon men ons niet mcdedeelen. Tegen tweeën was de rust geheel te ruggekeerd. De toestand hedenmorgen. De rust schijnt in de hoofdstad over het algemeen te zijn teruggekeerd. De militaire wacht is van de straat terug getrokken. Het politiebureau aan de Raampoort, dat in de laatste dagen ge leek op een militair hoofdkwartier, is nu weer zonder militairen en de gewone rust van het politiebureau is er weer ge keerd. In de Jordaan is het volkomen rustig. Ook de Indische buurt heeft haar gewone aanzien weer gekregen. De poli tie doet daar den gewonen straatdienst. Fvenzoo is het gesteld in de Spaarn dammerbuurt. De „eilanden" zijn nog niet zonder militairen. Sedert heden morgen 10 uur wordt weer op Witten burg gepatrouilleerd door marechaussee en militaire politie. De roerige elemen- t-n vertoonden zich daar weer. Ook in Noord zijn de militairen niet terugge trokken. Tot verdere ongeregeldheden is het daar niet gekomen. De militaire macht blijft voorloopig nog in de stad. De groo te wagens staan gereed om dadelijk te kunnen uitrukken naar elk punt waar hulp wordt gevraagd. Winkel van Simon de Witt ge plunderd. Hedenmorgen is het in Amsterdam al gemeen rustig behalve in Noord, waar even voor negen op het Mosplein een winkel van Simon de Wit is geplun derd. De plunderaars zijn door de poli tie verdreven. In het overige deel van de stad doet de politie weer gewoon dienst. Militairen vertoonden zich he den morgen niet op straat. De staking in de Houthaven te Am sterdam, die Vrijdag is uitgebroken, is geëindigd. Alle bootwerkers zijn heden morgen aan het werk gegaan. Het N. A. S. wenscht een sta king in de vitale bedrijven. Het N. A. S. zendt ons het volgende communiqué: Het N. A. S.congres van gister, te Amsterdam gehouden, heeft beê.oton in verband met de jongste gebeurtenissen en de daarmede verband houden ie bui tenwerkingstelling van alle democra tische rechten en vrijheden een schrijven te richten aan het bestuur van het Nederlandsche Verbond van Vakver eenigingen, waarin wordt voorgesteld om op heden (Maandag) middag 3 uur eer bespreking te houden over het proclameeren van de staking der ar btiders in de vitale bedrijven om op die wijze de regeering en de reactie een duidelijk halt toe te roep-m Het eerste slachtoffer begraven De 26-jarige metaalbewerker Gerrit sen, die Donderdag bij onlusten door een revolverschot getroffen werd en aan zijn verwondingen in het Wilhelmina-zie kenhuiê is overleden, werd heden naar zijn laatste rustplaats gebracht. De be grafenis heeft vanmiddag plaats te Arnhem, waarheen hij per lijkauto is gebracht In de omgeving van het Wil helmina-gasthui6 was een zeer groote menschenmenigte bijeen om bij de uitvaart tegenwoordig te zijn. Ook was een groote politiemacht, onder leiding van den hoofdinspecteur van Zoelen. op de been. Toen de wagen zonder volg auto's vertrok, liepen zeker 2000 men schen mee. Agenten te voet begeleidden den wagen .terwijl in de nabijheid eenige politie-motoren en een overvalwagen met een detachement volgde. Langzaam werd de Helmer^traat uitgereden In de lijkauto lagen kransen van de O S P en den metaal-bewerkersbon d. Zonder eenige ordeverstoring werd langs de Stadhouderskade en den Amsteldijk de Berlagebrug bereikt. Ook hier waren nog honderden aanwezig Hier werd de vaart van den wagen vergroot en onder het geroep van „rood front" weid naar Arnhem verder gereden. De menigte ging daarop rustig uiteen. Onrust in Den Haag. Hoewel het Zaterdagavond in de omgeving van de Noordwal, Veenkade en Hoefkade te Den Haag zeer onrustig was en herhaaldelijk door het geroep van „honger" en gefluit als politie passeerde, getracht werd ongeregeld heden uit te lokken, werd dit door het tact volle optreden der politie voorkomen. Alleen omstreeks 1 uur Zaterdagnacht moest in de Twenstraat een samenscholing van com munisten uit elkaar worden gedreven, waarbij plotseling van uit een bovenperceel uit die straat een glazen pot naar de politie werd ge smeten. Nadat aan de sommatie door inspec teurs van politie om de ramen dire>-t te sluiten niet was voldaan, werden door de politie zes schoten op bet perceel gelost, waarbij niemand werd getroffen. De orde was daarmede her steld, schrijft de „Tel." Uit een troep rondtrekkende communisten werd door de politie een militair in uniform gehaald, die bleek te zijn een 19-jarig gemeen tewerkman, die voor deze gelegenheid zijn dienstuniform had aangetrokken. De man is aan militaire politie overgeleverd. Samenscholingen te Den Bosch. Ook in 's-Hertogenbosch is de communisti sche actie der laatste dagen niet ongemerkt voorbijgegaan! Gisteravond groepten de leden van deze partij in de omgeving van de Groote Mark bij elkaar, welke samenscholingen tot in den nacht voortduurden. De politiepos ten waren dan ook overal versterkt, doch be hoefden in den loop van den avond niet in te grijpen. Een surveilleerend agent bemerkte omstreeks halfdrie in den nacht dat in een der grmeenteloodsen, gelegen in het stadsdeel Sibe rië, in de buurt van de beruchte Vogelenwijk, waar veel communisten wonen, welke loods als bergplaats dient voor materiaal en als schaft lokaal voor de werklieden, brand was. Hij wist de vlammen echter met behulp van een snel- bluschapparaat te bedwingen. Bij onderzoek bleek, zoo meldt de „Crt.", dat de ruiten van de loods waren ingedrukt en dat er binnen allerlei brandbaar materiaal was opgestapeld. In den loop van den nacht werd een lid van de com munistische partij aangehouden, die zich in de nabijheid van de loods bevond. Hij werd naar het bureau overgebracht. Hoewel er sterke aan wijzingen tegen hem waren, bestond er toch geen reden, hem in arrest te houden. De situatie te Haarlem. Wederom zijn ook te Haarlem Zaterdagavond ongeregeldheden ontstaan, ten gevolge waarvan de. politie genoodzaakt was de revolver te trek ken en mede met behulp van politiehonden de oproerige bewoners van enkele wijken in het Noorden in hun huizen terug te dringen, aldus de Crt. Den geheelen vooravond was het rustig in stad en omgeving; men dacht dat het zoo zou blijven, maar omstreeks halftwaalf werd het hoofdbureau van politie gewaarschuwd, dat op het Weltevredenplein en in de Spaarnhoven- straat spreekkoren waren gevormd en dat in de Vogelenbuurt alle lantaarn waren uitge draaid. Van deze duisternis hadden eenige tien tallen bewoners van de Zwaluwenstraat gebruik gemaakt om de straat over de heele breedte op t- breken en een barricade te bouwen. Toen de politie verscheen, werd zij uitgemaakt voor moordenaars, zoodat de inspecteur het welletjes vond en met den gummistok en sabel de me nigte uitéén liet drijven en allen gelastte zich in hun haardsteden terug te trekken. Toen aan dat bevel niet onmiddellijk werd voldaan, loste de politie eenige revolverschoten, die voorzoo- ver bekend niemand troffen; maar de angst zat er in vooral toen de politiehonden een vijftal personen hadden gebeten. Wie niet hooren wil moet voelen, luidde het parool van de politie. Toen de rust eenigszins was weergekeerd, werd een inspecteur van Openbare Werken ge waarschuwd, ten einde de opgebroken straat weer te doen herstellen. Tegen twee uur des nachts was de orde geheel hersteld en kon ook de motorbrigade, die de omgevng had schoonge veegd, naar huis gaan. In de Groote Houtstraat moest eveneens om streeks halftwaalf een groep opgeschoten jon gens met de blanke sabel worden uiteengedre ven, waarbij een persoon werd gewond. Vrijheid, Arbeid en Brood in beslag genomen. De brigade-commandant der rijksveldwacht te Meppel heeft Zaterdag enkele exemplaren van het weekblad „Vrijheid, Arbeid, Brood" in be slag genomen. In opdracht van het bestuur der plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. werd daarop onmiddellijk de colportage gestaakt. De „Tel." verneemt, dat in het blad een artikel over het geval Laren voorkwam. De majoor acht het gewenscht om den officier van Justitie te Assen te laten beslissen of dit artikel al dan niet beleedigend was voor de regeering. Onrustige Zaterdagavond te IJmuiden. Zaterdagavond laat is het te IJmuiden-Oost tusschen de politie en het zeer talrijke publiek herhaaldelijk tot een botsing gekomen. Na slui tingstijd van de café's bevond zich op het Vel- serduinplein voor zijn deur de caféhouder S. Door de politie werd bet publiek steeds tot doorloopen aangemaand en ook de caféhouder gezegd, zich naar binnen te begeven. De man voldeed hieraan niet te vlug, waarop een zestal agenten hem vastgrepen en onder groot gejoel en geschreeuw van de zijde van het publiek naar een politiepost Engelmundusweg over brachten. Steeds talrijker en dreigender werd de hou ding van het publiek en toen de agenten op het Velserduinplein terugkeerden, werd er plotse ling met steenen gegooid. Eén der agenten werd hierbij aan de kaak getroffen. Bliksemsnel wierpen de politiemannen daarop hun fietsen op straat, trokken hun revolvers en schoten in de lucht. Het publiek stoof weg. Het plein lag verlaten, toen plotseling een vrouwestem hoog opgilde: „Agent, hier ligt een ge wonde!" Dr. O., wiens woning aan dit plein ligt, werd terstond ontboden. De getroffene, een jonge man, bleek een schotwond in één zijner beenen te hebben opgeloopen. Toch had men er blijkbaar nog niet genoeg van, daar het publiek telkenmale terugkwam, waarop de politie hen steeds met getrokken revolvers weer uiteen joeg. In de omgeving van de Ruijterstraat was de politie in den loop van den nacht herhaaldelijk genoodzaakt handelend op te treden. Omstreeks halfdrie was het echter rustig en konden de mannen van de Vrijw. Burgerwacht huiswaarts keeren.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7