DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De centraliseering van het crisisbeleid goedgekeurd. Opruiming De communistische Derde Internationale. 10 °|o Korting op geregeld goed. Vrijdag 13 Juli 1934 136e Jaargang Tweede Kamerzitting De heer Wijnkoop dient een motie van wantrouwen in. Debatten over de wijziging der winkelsluitingswet. J)xiqctiiksch Oveizicht Vrijmaking Duitsche arbeiders. De weg Moskou—West-Europa. föuitwCand HITLER SPREEKT VANDAAG. De regeeringsverklaring uitge sproken. WAT GORING RECHT NOEMT. De wil van den leider. HITLERJEUGD VERBODEN. In Zuid-Afrika. Waf vandaag des aandacht trek f. bij H. Bulthuis EXTRA KOOPJES. ALKMAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENliEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij r h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telei. 3, redactie 33. No. 163 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 11 Juli 1934. De communistische volksvertegenwoordi ger L. de Visser heeft, nadat de voorzitter hedenmiddag de vergadering der Tweede Kamer had geopend, de vrijmoedigheid ge had we gebruiken altijd bij voorkeur de zachtste uitdrukkingen om een interpel latie-aanvrage in te dienen inzake de onge regeldheden te Amsterdam. De zaak had zoo'n haast, naar zijn overtuiging, dat hij vroeg zijn verzoek onmiddellijk in behande ling te nemen. De voorzitter had daartegen geen be zwaar en stelde voorde interpellatie niet toe te staan. Daar kwamen tegenop de voorsteller, zijn partijgenoot Wijnkoop en zijn stiefbroeder Sneevliet, leider der revolu- tionnair-socialistische partij. Maar ook de woordvoerder der sociaal democratische fractie, de heer Vliegen, wenschte dat de interpellatie zou worden toegestaan. Terecht merkte de heer Joekes (v.d.) op, dat de zaak wel een interpellatie waard was, maar dat de tijd er zich thans niet voor leende, doch de s.d.a.p. liet zich daardoor niet tot ander inzicht brengen. Blijkbaar was het haar niet aangenaam, dat de com munisten hun voor waren en bij de stem ming voegden zij zich bij hen, die weigerden mede te gaan met het voorstel des voorzit ters. Het werd aangenomen met 58 tegen 24 stemmen, waarbij behalve de sociaal-demo craten ook de revolutionnair-socialist en de christen-socialist Van Houten zich aan de zijde der communisten schaarden. Aan mevrouw BakkerNort (v.d.) werd vergund inorgen tegen 2 uur den minister van onderwijs te interpelleeren naar aanlei ding van het subsidie voor 1934 aan het Lo- renz-Lyceum te Eindhoven. Daarna kwam het eerste agendapunt aan de orde: de oude kwestie van de verzanding van „de Strooppot". De firma G. Rijsdijk te Zwijndrecht acht zich benadeeld door de afdammingswerken in „De Strooppot" en had verzocht aan de Kamer zich ten gunste van de instelling van een arbitragecommissie uit te spreken om uit te maken, welke scha devergoeding haar zou worden toegekend, nadat reeds in 1932 door de Kamer was aan gedrongen op de benoeming van drie des kundigen tot vaststelling van bedoelde ver goeding. Er bleken twee stroomingen in de Kamer te bestaan, waarvan de een verdedigde bet denkbeeld om inderdaad een commissie van arbitrage te doen benoemen om de schade vergoeding aan de firma Rijsdijk vast te stellen, gelijk ook thans de commissie die de zaak had onderzocht, wenschelijk achtte, ter wijl daartegenover werd verdedigd de mee ning, dat, nu de rechterlijke macht in hoog ste instantie aan de firma Rijsdijk haar eisch tot schadevergoeding had ontzegd, de Kamer niets anders kon doen dan zich daar bij neer te leggen. Voorstander van het eerste denkbeeld was vooral de heer Duys (s.d.a.p.), die in de hee- ren Krijger (c.h.) en Lovink (c.h.) medestan ders vond, terwijl de heeren Van Dijk (a.r.) en Goseling (r.k.) betoogden, dat de zaak nu maar eens uit moest zijn. Minister Kalff vond zulks ook, de zaak is door een arrest van den Hoogen Raad in hoogste instantie beslist en wanneer de Ka mer mocht besluiten ten gunste van een com missie van arbitrage, zou hij deze beslissing naast zich neerleggen. Dat baarde toch wel eenig opzien, maar de heer Van Dijken (a.r.) meende, dat men niet beter kon doen dan het verzoek van de firma niet in te willigen en te volstaan met den betrokken minister dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen. Deze aanvulling van de conclusie van de commissie kwam nu in stemming, doch daarbij staakten de stemmen: 40 tegen 40. Morgen zal er nu overgestemd worden. Het hoofdnummer van de agenda van he den was de wijziging van de Landbouwcri- siswet, waarbij tevens zullen worden inge trokken de Tarwewet, de Crisiszuivelwet en de Crisisvarkenswet, welke wetten bij 'n be ter gecentraliseerde regeling in de Land- bouwcrisiswet worden opgenomen. Goed geteld hebben we niet minder dan 14 sprekers over dit op zich zelf tamelijk eenvoudig onderwerp mogen aanhooren, waarbij heel wat oude koeien uit de sloot werden gehaald. Zoo hebben de heeren Hiemstra (s.d.a.p.) en Loerakker (r.k.) weer de hulp der overheid ingeroepen voor de landarbeiders, opdat de zen 'n behoorlijk loon wordt verzekerd, wan neer aan de boeren hulp wordt verleend. De heeren Westerman (nat.-herst.) en Duys (s.d.a.p.) hebben zich tot tolk gemaakt van de klachten over minder gewenschte toestan den bij de verschillende crisiscommissies. De beer Ebels (v.d.) drong er op aan ook aan handel en industrie een plaats te geven in de organisaties, welke krachtens de Land- bouwcrisiswet in het leven worden geroepen De heer Van Rappard (lib.) vroeg hulp voor de landbouwers, die hun grasland tot bouwland scheuren. De heer Van Dis (st.ger.) vroeg verlich ting voor de boeren door hun den druk van de sociale wetgeving van de schouders te nemen. Over het algemeen was men intusschen gunstig gestemd over het wetsontwerp, met uitzondering van den heer Wijnkoop (com munist), die zoowaar kans zag een motij van wantrouwen in het beleid der regeering in te dienen, welke met instemming door den heer Sneevliet (rev.-soc.) werd ontvangen, maar morgen zeker met groote meerderheid zal worden verworpen. Minister Steenberghe, die met deze mate rie het eerst voor de Kamer kwam, heeft er zich dan ook niet druk over gemaakt. In een rustig uitgesproken rede, waarbij hij aan el- ken spreker recht deed wedervaren, heeft de jonge minister getoond voorwaar geen groe ne jongen te zijn! Zonder zich door inter rupties van de wijs te laten brengen heeft hij elke opmerking weten te beantwoorden, ver klaard, dat hij overtuigd was geen onberis pelijk werk te verdedigen maar een zeer noodzakelijke herziening. Hij hteft aange toond, dat er nu een betere centralisatie van het crisiswerk mogelijk was, heeft medege deeld, dat reeds minister Verschuur de eerste stappen heeft gedaan voor een betere rege ling van de positie van de landarbeiders. Den heer Schilthuis verzekerd, dat ook handel en industrie een plaats zullen vinden in de cen trale crisiscommissies, verzekerde hij op geen praatjes te kunnen afgaan, maar dat wan neer het Kamerlid met klachten bij hem kwam, hij deze zeer ernstig zou onderzoeken zonder dat de heer Westerman, of wie ook, daarvan last zou ondervinden. Aan den heer Ebels deelde hij, op een desbetreffende vraag, mede, dat het wel zijn plan is een di recteur-generaal voor den landbouw te be noemen, maar dat hij, in tegenstelling met de geruchten, nog niemand op het oog heeft en ook nog niet kan zeggen in welke verhou ding deze tot den minister zal staan. Tot wijziging van de sociale verzekering was hij niet bereid, verzekerde hij aan den heer Van Dis, terwijl hij tegenover den heer Vervoorn het betreurde, dat een minister het niet in de hand had den uitvoer te doen toenemen. De beraadslagingen over het ontwerp zijn heden niet ten einde gebracht. Naar aanlei ding vermoedelijk van eenige zeer juiste op merkingen van den heer Goseling (r.k.) om trent de verkeerde juridische constructie van enkele bepalingen komt er morgen een wij- zigingsontwerp, dat dan wel zonder veel vij ven en zessen zal worden afgehandeld. Hedenavond vergadert de Tweede Kamer tot afdoening van een lange lijst van ontwer pen, waaronder ook de door de regeering gewijzigde aanvulling van de Winkelslui tingswet. Wanneer niets tusschen beiden komt, gaat de Tweede Kamer morgen op zomerreces. Avondvergadering. In de enkele uren der avondvergadering heeft de Tweede Kamer goedgekeurd een groot aantal ontwerpen, naturalisatiewetten, contingenteeringswetten, enkele wetten ra kende het Indische belastingwezen. De be raadslaging daarover was van geen beteeke- nis. Het laatste punt van behandeling was de wijziging der winkelsluitingswet. De heer Drop (s.d.a.p.) stelde voor een amendement om gemeentebesturen die ge bruik willen maken van het recht om aan somige bedrijven op Zondag ontheffing van sluitingsdwang te geven, te verplichten naast de winkeliers ook de organisatie der bedien den te hooren. De heer Vos (lib.), die verklaarde dat zijn fractie met bloedend hart voor 't regeerings- voorstel zal stemmen, ontried het amende ment, evenals minister Steenberghe en ande ren. De heer Drop handhaafde het. Hedenmiddag zal de stemming plaats vin den. In aansluiting op ons overzicht van gisteren, waar we in den breede hebben uitgewijd over het nieuwe Russische Volkscommissariaat, waar op opgenomen is de Gepeoe, zullen we het heden hebben over het ver band, dat er bestaat tusschen de Derde Internationale en het com munisme buiten Rusland. In de plannen van Barthou, die over Europa een net van regionale veiligheids verdragen wil spannen, is aan Rusland een groote rol toegedacht. Het zal, na lid te zijn geworden van den Volkenbond, de eerste viool spelen in het Oostelijk pact, het zal via de „Acte général" deel hebben aan he: Middell'andsche Zee-verdrag en als Frankrijk althans zijn zin zou weten door te zetten onder de garanten van Locarno worden opgenomen. Tegen dit laatste heeft Engeland zich bij de besprekingen te Londen verzet en wij vermoeden dat het daarmee in den geest van alle West-Europeesche staten, Frankrijk dan misschien uitgezonderd, heeft gehandeld. De zijsprongen van het natio- naal-socialisme in Duitschland leiden al ge- ruimen tijd de aandacht van Moskou af, dat van die onbewaakte oogenblikken een dank baar gebruik maakt en zijn invloed in de internationale politiek met voldoening ziet stijgen. De welgedane, vriendelijk lachende litwinof is een handig pleitbezorger, die er steeds op uit is in vredesbetuigingen de an dere staatslieden, met wie hij in en buiten Genève in aanraking komt, te overtroeven. Heeft hij niet het voorstel tot universeels volledige ontwapening gedaan? Is het an dere voorstel om de ontwapeningsconferentie te vervangen door een permanent^ anti- oorlogsconferentie niet van hem? En dan wordt hem nog een voorstel toegeschreven, om tot een Locarno voor den Stillen Oceaan te komen. Hij moet een man naar het hart van Barthou zijn. Met de actie van de Derde Internationale (de Komintern) heeft deze officieeie Russi sche politiek niets uitstaande. Staat en com munistische beweging staan vo.komen los van elkaar, heeft Moskou herhaaldelijk ver zekerd. Dit neemt echter niet weg, dat zij steeds onder één hoedje spelen en daarom mogen alle mooie politieke denkbeelden en voorstellen van Litwinof ons de sterk ver hoogde bedrijvigheid, welke de Komintern den jongsten tiid vertoont, niet over het hoofd doen zien. Hier te lande beleven we trouwens van die bedrijvigheid juist thans zóó frappante staaltjes, dat wij ze niet licht zullen vergeten. De weg. dien de Derde Internationale naar West-Europa heeft te gaan, loopt over Duitschland en dezer dagen hebben wij het fraaie program afgedrukt, waarmee Otto Strasser, de man van het Zwarte Front, die naar Praag is uitgeweken, en als een Duit sche voorpost van Moskou te beschouwen valt, Duitschland gelukkig wil maken. Bijna tegelijkertijd heeft het hoofdbestuur van de Komintern een „program tot bevrij ding der Duitsche arbeidersklasse'' gepubli ceerd, waarin het volgende veldtochtsplan wordt ontwikkeld: „De Hitlerstaat moet vóór alles tot zijn grondvesten worden vernietigd. Daarop wordt dan een Sowj-et-republiek onder com munistische leiding gesticht, die zich broeder lijk vereenigt met de Sow'et-unie. Alle ban ken, de belangrijkste takken van nijverheid en de spoorwegen worden genationaliseerd, de groothandel wordt gemonopoliseerd, alle schulden worden geschrapt en de bezittingen van kerken en kloosters in beslag genomen Ook de huizen worden genaas* en de wonin gen opnieuw verdeeld. Een machtig rood leger wordt gevormd, dat in nauw verband staat met de Sowjet-unie en met de revolutio naire elementen in Polen. Frankrijk, Tsjecho- Slowakije en Engeland Naar men ziet loopt dit door de Times meegedeelde program in hoofdzaak parellel met dat van Otto Strasser en het is begrijpe lijk dat de openbaarmaking ervan in Duitsch land met vreugde wordt begroet. De Deutsche Allgemeine Ztg. merkt onder het opschrift „het ware gezicht der Sowjet- unie" op, dat de broederlijke vereeniging van een Sowjet-Duitschland met Sowjet-Rusland stellig meer zou strooken met den smaak en met het werkelijke streven van Moskou, dan het Oost-Locarno van Barthou. „Als Rus sisch commentaar op d» Fransche pact-poli tiek verdient het manifest van de Komintern de grootste belangstelling, te meer nu het communisme in tal van landen (Nederland Frankrijk, Spanje, Ver. Staten) weer tot practische oefeningen overgaat. Wij zullen daarover nog wel meer hooren, als in het najaar de Derde Internationale te Moskou haar wapenschouw houdt en Stalin voor zijn partijgenooten aannemelijk moeten trachten te maken dat de politiek van Litwinof, de flirt met den Volkenbond en de steun van het dictaat van Versailles, met de beginselen van den communisme harmonieeren. Niet de vre de van Europa maar de vijandschap tegen Duitschland, dat binner. zijn grenzen het communisme de ruggegraat heeft gebroken, heeft Moskou in de armen van Frankrijk ver dreven". En verder: „Moskou moge uit licht te be vroeden overwegingen bang zijn voor den oorlog met een vreemde mogendheid en Litwinof moge daarom voortdurend vrede be pleiten, Moskou blijft hopen zijn doel door 't ontketenen van burgeroorlogen in andere landen te bereiken". De tegenzin van Duitschland om tot het Oost-pact toe te treden is stellig voor een goed deel uit de overwegingen, welke de D. A. Ztg. hier ten beste geeft, te verklaren. Ook in Engeland trekt het, blijkens de in het Ochtendblad vermelde opmerking van Ver non Bartlett in de News Chronicle. de aan dacht dat „Barthou de v-iligheid in verbinte nissen tusschen mogelijke vijanden schijnt te zceken". Of hem dit zal lukken is een andere vraag. Van zijn pact-plannen is Rusland een der hoofdpijlers en op de echtheid daarvan is het internationale vertrouwen terecht bitter klein. Naar de „Germania" verneemt, zal Hitier zelf Vrijdagavond de regeeringsverklaring afleggen. Zijn rede zal over alle Duitsche zenders om 8.20 N. T. worden uitgezonden. De Duitsche minister van justitie, dr. Gürtner, had alle Pruisische ambtenaren bij het Openbaar Ministerie bijeengeroepen in een vergadering waarin ook ministerpresi dent Göring het woord voerde, die o.a. zeide: De leider heeft nadrukkelijk verklaard dat hij eiken aanval op den staat beschouwt als een daad in strijd met het nationaal-socia- Iisme. Het is noodig dat eens voor altijd vast te stellen. Het is noodzakelijk den staat te verdedigen met alle middelen tegen eiken aanval, van welke zijde hij ook kome. De on zekerheid, die hier en daar heerschte, is thans voorbij. Het is de taak van de justitie bij te dragen bij de consolidatie van den staat. Het recht is de basis voor de samen werking van het volk. Wij hebben ons be vrijd van een formalistische verscherping van het begrip over het recht tot behoud van den staat. Het recht en de wil van den leider zijn één. Wat op 30 Juli is geoeurd, is de be vrijding van het geheele volk van een groot gevaar. Slechts door het ingrijpen van den leider kon het gelukken in zoo korten tijd de situatie te verhelderen zooals thans het ge val is. De handeling van de staatsleiding was de verwezenlijking van het rechtsbe wustzijn. Hij die tegen den staat ageert ver dient de strengste straf. De leider moet de S A. zuiver houden en zonder aanzien des persoons handelen. Ik heb mij voorgenomen aan mijn ambt volledige veiligheid te geven Het mag niet meer voorkomen dat de een of ander het land en den staat in een voor de bevolking gevaarlijke situatie brengt. Kapitein von Lisnitzer, de leider van de Hitler-jeugdbeweging in Zuid-West-Afrika en de Unie van Zuid-Afrika, heeft bevel ge kregen het land te verlaten. De beweging is onwettig verklaard. Onlangs heeft de politie huiszoeking ver richt in de lokalen van de beweging en hier bij zijn documenten ontdekt, waaruit duide lijk blijkt, dat de beweging een militair karakter heeft en schadelijk is voor de open bare orde. DE BERICHTGEVING OVER DUITSCHLAND. Wat waar is en wat niet. Schrijvend over-de redevoering, die dr. Gcb- bels eergisteren door de radio heeft gehou den, wil de Völkische Beobachter aannemen, dat de blootlegging van de bron der leugen- berichtgeving en de „geestelijke tucht van de Duitsche pers" ook tegenover vreemde sta ten, in het buitenland tot bezinning zouden leiden. Van welken aard deze bezinning zou zijn, laat de Völkische Beobachter in het mid den. Te oordeelen naar den indruk, welken de redevoering van dr. Göbbels heeft ge maakt in de kringen van de buitenlandsche correspondenten te Berlijn, zou deze bezin ning niet gaan in de richting van een bept-r- king van het veld der berichtgeving van de De communistische Derde Inter nationale. (Dag. Overzicht.) Staking te San Francisco spitst zich toe. (Buitenland.) Vandaag spreekt Hitier de regee ringsverklaring uit. (Buitenland.) Groote heidebranden te Venlo en Driebergen. (Binnenland.) Vragen-beantwoording inzake de jongste onlusten. (Binnenland.) Fabriek te Stadskanaal afge brand; brandstichting vrijwel zeker. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten)» buitenlandsche pers, gelijk dr. Göbbels, als wij hem goed begrepen, wenschelijk schijnt te achten. Misschien heeft dr. Göbbels niet verwacht, dat zijn uitlating in deze kringen goed zou worden ontvangen. Zoo ja, dan komt dat wel uit. Men wijst er in deze krin gen op, dat de onvolledigheid van de offi cieeie en officieuse Duitsche berichtgeving over de schokkende gebeurtenissen van 30 Juni het Duitsche publiek heeft geplaatst voor raadsels, welke dit publiek bij gebrek aan volledige voorlichting, uit den aard der zaak toch heeft willen oplossen, en daarbij geneigd was het oor te schenken aan geruch ten, welke ten deele zijn weerlegd, maar waaromtrent ten deele nog geen zekerheid be stond. Deze geruchten, moeilijk controleer baar, zijn bij de zoo groote reserve in de of ficieeie berichtgeving, bij gebrek aan beter, naar het buitenland gebracht. Daarbij is ze ker te betreuren, maar nimmer te verwonde ren, dat de sensatiepers van de gelegenheid, dat er toch niets gecontroleerd kon worden, gebruik heeft gemaakt om schuim te slaan. Dat het eene onjuiste bericht in een Fransch of Engelsch, het andere weer in een Russisch blad stond, is bij dezen stand van zaken niet te verwonderen, en in het alge meen krijgt men, als men de berichten van b.v. de Daily Mail, Intransigeant en Iswestia dooreen werkt, altijd een belachelijk hutsje- mutje, onverschillig welk onderwerp het geldt. In het bijzonder tast men nu b.v. om trent de positie van Von Papen en omtrent de buitenlandsche mogendheden met welke von Schleicher en Röhm in conspiratieve be trekkingen zouden hebben gestaan, in het duister, tengevolge waarvan ook in Duitsch land overigens betrouwbare personen zich licht kunnen vergissen. Het jongste verbod van minister Frick, om over den kerkstrijd te berichten, maakt het voor de buitenlandsche correspondenten niet gemakkelijker daaromtrent objectief nieuws te verkrijgen. Er wordt voorts op gewezen dat in de Duitsche bladen in het begin van deze maand uittreksels uit de buitenlandsche pers hebben gestaan, waaruit de lezers in Duitschland den indruk moesten krijgen, dat hef buitenland unaniem vol geloof en bewondering was; en inderdaad heeft de Angriff in zijn nummer van 2 Juli boven zulk een uittreksel geschreven: „Het buiten land vol bewondering voor Adolf Hitier!" Er is sedertdien aan verschillende zijden een zekere revisie in den kijk op de dingen ingetreden, nadat echter ook in Duitschland zelf, zij het ook niet in het openbaar, voor namelijk bij gebrek aan nadere opheldering, bij velen een zeker kentering in de beoordee ling is waar te nemen geweest. De woorden van den persminister over het groote respect, dat de Ehiitsche pers volgens hem tegenover vreemde staatslieden aan den dag pleegt te leggen (hetgeen het voordeel zou zijn dat het buitenland uit de afschaffing van de Duit sche persvrijheid oogst), hebben in de krin gen van de buitenlandsche correspondenten alhier verwondering gaande gemaakt in zoo ver dit bijzondere respect (men denke b.v. aan Dollfuss) niet in het oog was gevallen. Hiermede is ongeveer samengevat wat men in de kringen van de buitenlandsche corres pondenten over de uitlatingen van Woens dagavond denkt. IS EINSTEIN FOUT? Wat betreft zijn relativiteits theorie. Volgens de „Matin" heeft de Fransche ge leerde Carmallo, directeur van de polytech nische school te Parijs duidelijk aangetoond, dat de relativiteitstheorie van Einstein niet juist is, daar het beginsel van de onveran derlijkheid der lichtssnelheid niet bestaat.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1