DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Djaqeliiksch OvtvzicfU tBuitenland Fransche communisten en socialisten samen No. 165 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: c. KRAK. Maandag 16 Juli 1934 136e Jaargang Vormend een „rood front" tegen het fascisme. DE HOUDING VAN MOSKOU. rusland in den volkenbond? raadhuistoren ingestort. Amerika's grootste staking. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060, Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Reeds toen het fascisme in Italië in grooten opbloei kwam, was er in Frankrijk een politieke strooming merkbaar, die kennelijk tot doel had de communisten en de socialisten tot één front bijeen te brengen. Na het nat.-socialisme in Duitschland is deze samenvloeiing hechter gewor den en thans na de jongste ge beurtenissen in Duitschland is zoo goed als zeker het roode front „te gen het fascisme" gevormd. De oorzaak van het verlangen naar sa menwerking is duidelijk. De vijanden van het Marxisme zijn de laatste jaren veel ster ker geworden. Het Marxisme wordt ernstig bedreigd. De strijders van het roode front gevoelen, dat het onder die omstandigheden waanzin zou zijn elkander te bevechten en op die wijze de overwinning van de gemeen schappelijke vijanden te bevorderen. Naar mate liet gemeenschappelijk gevaar groeit, vallen de onderlinge geschillen weg. Ze wor den althans minder zwaar gesteld. Zoowel de socialisten als de communisten toonen neiging zich te matigen in hun onderlinge geschilen om aldus een krachtiger actie mo gelijk te maken tegen „het fascisme". De N.R.Crt. zet die woorden tusschen aan- halingsteekens, omdat de Marxisten aan het woord „faseisme" een veel ruimer beteekenis geven dan onder niet-socialisten gebruike lijk is. Onder fascisme verstaat men gewoonlijk de beweging, die ingrijpende, essenrieele, kortom revolutionnaire veranderingen in staat en maatscbapijij beoogt. Mussolini, Hitier en Dollfuss zijn elk op hunne wijze dragers van een soort fascisme. In verschil lende andere Westeuropeesche landen be staan soortgelijke bewegingen, die op een geheel andere organisatie van staat en maat schappij aansturen. Onder de burgerlijke voorstanders van het bestaande regime is nu een streven merk baar om zich tegen het fascisme te verdedi gen. Men is bereid om de democratische vrij- heid te beperken. De macht van de regeering tegenover het parlement wordt versterkt, de vrijheid om te schrijven wordt minder, de vroeger zoo ruime gelegenheid om te betoo- gen op straat wordt verminderd of weggeno men, men verbiedt al te opzichtige kleeding stukken. Het doel van dit streven is door in perking der democratische vrijheden de de mocratie zelve te verdedigen. In sommige landen, waar de sociaal-de mocratie sterk verburgerlijkt is, gaat deze met elke van de genoemde maatregelen ac- coord. Doch in het algemeen bestaat ei on der de socialisten een diep wantrouwen tegen zulk bewind en de communisten verzetten er zich tegen met hand en tand. Zij zien in het overnemen van bepaalde in fascistische lan den gebruikelijke methoden een zwichten voor het fascisme. Vaak zien zij er zelfs een stiekeme voorbereiding van een fascistisch regiem in. En daarom noemen zij een Dou- mergue en een Colijn fascisten, al voden deze beide premiers zich ook bestrijders van elke revolutionnaire beweging. Terwijl de burgerlijke democraten het gebruik van min of meer autocratische mid delen een onvermijdelijke en noodzakelijke verdediging zien van de grondslagen van het Westeuropeesche staatsbestel, zien de Marxisten er een overgang naar het fascisme in. Daarom richt zich het roode front zoo wel tegen het fascisme als tegen de conser- veerende burgerlijke bestrijders van het fas cisme. Tegenstanders in Frankrijk. Het roode front in Frankrijk richt zich tegen de regeering van Doumergue, tegen de rechtsche conservatieve organisaties eener- ziids, tegen het Fransche fascisme en tegen het buitenlandsche fascisme anderzijds. Men strijdt tegen de „dictatuur" van de regeering Doumergue, tegen haar wetgeving en haar bestuursmaatregelen. Men strijdt tegen de Solidarité fran^aise van Coty (180.000 leden, waarvan 80.000 in Parijs en omgeving), tegen de Jeunesses Pa- triotes van het Kamerlid Taittinger, weike laatste organisatie in 1924 werd opgericht ter bestrijding van revolutionnaire elemen ten (thans 90.000 leden, waarvan slechts 6400 in Parijs en omgeving, 1500 stoottroe pen, dagblad Le National), tegen de Vuur- kruisen, de gedecoreerde oud-strijders van kolonel La Roque (met sympathiseerende le den en jeugdgroepen 140.000 man). Men strijd tegen de Fransche royalisten, vereenigd in de Action Fran^aise, die onder leiding van Maurras en Daudet reeds 26 jaar opkomen voor het herstel der monarchie Men strijdt tegen de Francisten, de anti- semietische fascisten van Coston en de niet- anti-semietische fascisten van Bucard. Men strijd tenslotte tegen het internatio nale fascisme, in het bijzonder tegen het Duitsche nationaal-socialisme. Hier opent zich ook de gelegenheid tot internationale samenwerking, wellicht tot samenwerking tusschen de Tweede en Derde Internationale. Toenadering aan front. het Roode Het is zeker, dat het Duitsche nationaai- socialisme een belangrijke factor is geweest en blijft om de Marxisten bijeen te brengen. Mussolini's overwinning in Italië gaf een schok in Frankrijk, doch een direct gevaar scheen het zwarte fascisme niet. Het bewind van Hitier en Göring echter heeft zoowel aan het socialisme als aan het communisme een harde klap bezorgd. Het bolwerk der sociaal-democratie werd vernietigd en de voorpost van het Russische bolsjewisme in West-Europa werd verjaagd door Hitler's regime, het had een groote verandering ge bracht bij de socialisten en communisten bui ten Duitschland. De sociaal-democraten voe len zich bedreigd, in verschillende landen lieten zij reeds het passieve pacifisme (niet passieve fascisme, gelijk de zetter ons de vo rige week liet schrijven) los en aanvaarden zij de landsverdediging: Engeland, Neder land, Denemarken. In Frankrijk en België ontstond onder de volgelingen een spontane beweging tot sa menwerking met de communisten, het roode front begon zich van onder-op te vormen te gen den wensch van vele leiders in, die sa- enwerking met de radicale burgerlijke par tijen verkieslijk bleven achten. Op tal van plaatsen werden gezamenlijke anti-fascisti sche vergaderingen gehouden. In Parijs, Lyon, Marseille en Douai is het roode front reeds gevormd. Wel tracht Blum, de leider der „Sfio", in een accoord met de communis ten het beginsel der democratie te behouden door zijn voorwaarden te stellen, doch onder de massa der volgelingen wint het denkbeeld veld, dat alleen een socialistische revolutie een fascistisch regime voorkomen kan. Ook onder de communisten is een verschui ving merkbaar. De sociaal-democraten, voor heen sociaal-fascisten gescholden, begint men als bondgenooten te zien. Moskou, het geestelijk centrum der communistische bewe ging, wijzigt zijn houding. Het ziet Rusland en daarmee heel de communistische bewe ging bedreigd door japan in het Oosten en door het anti-communisme van Göring in het Westen. Het ziet Polen een vergelijk slui ten met Duitschland en het zoekt nu op ver schillende manieren zijn veiligheid te verze keren. Rusland zoekt aansluiting bij demo cratisch West-Europa, het is bereid tot den vroeger zoo gehaten Volkenbond toe te tre den, het wil samenwerking met alle anti- nationaal-socialistische krachten. Moskou is bereid de wereldrevolutie in te zouten (hoewel het zijn uiteindelijk doe! uiteraard niet prijs geeft) en door samenwer king met de socialistische internationale den hoofdaanval te richten op de fascistische lan den en partijen. Binnenslands blijft het communisme revo- lutionnair, agressief tegen fascisten en de mocraten beiden. Voor de buitenlandsche verhoudingen geeft Moskou zijn volgelingen het parool: weest pacifiek met de democra ten ter wille van den gemeenschappelijke strijd tegen het fascistische gevaar, dat Sovjet-Rusland bedreigt. Spoedige toetreding verwacht. Volgens nog niet bevestigde geruchten is Sovjet-Rusland voornemens, binnen veertien dagen zijn opneming in den Volkenbond officieel te ver zool en. Het staat vast, dat Litwinof bij zijn laatste verblijf te Genève reeds met het secreta riaat-generaal heeft onderhan deld over de bijzonderheden van de eventueele toelating, zooals over de hoogte der Russische financieele bijdragen en over het benoemen van Russische ambtenaren in het Volken bondssecretariaat. Het secre tariaat zou zich thans opnieuw met de kwestie hebben bezig gehouden. Te Oppeln in Duitschland. Gisteravond is het bovenste gedeelte van den 60 meter hoogen toren van het raadhuis te Oppeln in Duitschland, waaraan in de laatste dagen herstel werkzaamheden verricht moesten wor den, ingestort. De toren stortte in en het vallende gesteente kwam in Zuidweste lijke richting op straat terecht, Ee™gp€ étalages in de omgeving werden ver nield, doch gelukkig deden zich persoonlijke ongevallen voor. Dep zette onmiddellijk het gevaarlij deel te of en de brandweer zorgde voor, dat er g:een verdere ongelukk konden geschieden. NOUVEAUTÉ IN DUITSCHLAND. Nieuw eere-kruis. In het Reichsgesetzblatt te Berlijn is Zaterdag de stichtingsoorkonde gepu bliceerd voor het door den Rijkspresi dent op voorstel van de Rijksregeering voor alle deelnemers aan den wereld oorlog gestichte eere-kruis. Er zullen drie soorten eere-kruizen worden ver leend, het eerekruis voor frontstrijders, het eerekruis voor oud-strijders en het eere-kruis voor weduwen en oudes. PRONKEN MET ANDERMANS VEEREN Geld voor een vliegtuig. Twee individuen, die zich voor leden als de gebroeders Adamowicz, welke onlangs over den Oceaan zijn gevlogen, hebben zich te Lodz in Polen laten fo- taeren en een som gelds in ontvangst ge nomen, die in openbare collecte was bijeengebracht, om de vliegers in staat te stellen, het vliegtuig, waarmede zij den tocht volbracht hebben, te koopen. De politie heeft de bedriegers nog niet gevonden. HAMILTON BEANTWOORDT HESS. De oud-strijders bijeen. De bekende Engelsche generaal Sir Jan Hamilton heeft op een vergadering van den bond van Engelsche frontstrij ders te Londen den oproep van Rudolf Hess tot de frontstrijders der geheele wereld beantwoord. Hij herhaalde de woorden van Hess: „Ik wend mij tot de frontstrijders in andere landen. Zij zijn beter in staat, de brug voor toenadering weer op te bouwen". Hamilton verklaar de verder: „Dit is de belangrijkste ver gadering van frontstrijders sedert de rede van Hess en het zou een schande zijn als ik niet zou probeeren om den oproep te beantwoorden" In de eerste plaats zou ik U willen mededeelen. dat ik Rudolf Hess ken. H is een zeer fat soenlijk man. Zij n oproep is zeer te waardeeren. Velen van U zijn met het Engelsche leger aan den Rijn geweest en moeten de harten van het Duitsche volk veel beter kennen dan de groote massa Uwer Engelsche landgenooten. Er zijn menschen in Engeland, die zich zeer zoudén verheugen, wanneer zij onze vroegere vijanden door het onge luk vervolgd zouden zien. Het is jam mer, dat da tzoo is, want naar mijn mee ning zou de ineenstorting van Duitsch land het ernstigste ongeluk voor Europa zijn Slechts sympathie tusschen vroe gere vijanden kan de beschaving red den." HEVIGE BRAND IN EEN TEMPEL. 30 dooden in Britsch-Indië. In een tempel in Zuid-Indië (een do minion van Br. Indië) is tijdens de gods dienstoefening een verschrikkelijke brand uitgebroken. Volgens de ritus werd met brandende stoffen gewerkt. Hierdoor vatte het ge bouw vlam en het vuur deelde zich zoo snel mede, dat slechts weinigen zich ongedeerd in veiligheid konden brengen 30 Personen zijn verbrand, terwijl 40 ernstige wonden opliepen. VLOOTBESPREKINGEN UITGESTELD. Tot October. Van gezaghebbende zijde verluidt, dat Groot Brittannië, de Vereenigde Staten en Japan tot overeenstemming Zijn ge komen. De voorbereidende vlootbespre- kingen te Londen zullen tot October a s. worden uitgesteld. HOE GAAT 'T MET SVEN HEDIN? Verdere geruststellende be richten. Ook te Tokio is een bericht uit Oeroemtsji ontvangen, volgens hetwelk Sven Hedin en zijn gezelschap zich in veiligheid bevinden. De Britsche consul-generaal te Kash- gar heeft den Brit6chen gezant te Peking medegedeeld, dat Sven Hedin zijn on derzoekingswerk denkt voort te zetten De Chineesche provinciale autoriteiten hebben den Zweedschen onderzoeier hun steun toegezegd. Hedin heeft den Chineeschen autoriteiten verzocht over al het bericht te willen verspreiden, dat hem niets overkomen is. BOEK TEGEN HITLER VERBODEN. In Brazilië. De Braziliaansche regeering heeft het door den journalist Jobim geschreven, tegen Hitier gerichte boek „Hitier en zijn comedianten" voor geheel Brazilië verboden verklaard. DE OOSTENRIJKSCHE COMMUINSTEN. Vergadering uiteen gedreven; drie deelnemers gedood. Gistermiddag heeft een duizendtal communisten en voormalige leden van den ontbonden Republikeinschen Schutz bund in een bosch te Kaltenletugeben bij Weenen een geheime vergadering gehou den ter herdenking van de gebeurtenis sen te Weenen op 15 Juli 1927. De vergadering werd door politie en gen darmerie verrast en er ontstond een verbitterd gevecht, waarbij door beide partijen van vuurwapenen gebruik ge maakt werd. Drie communisten werden gedood. Het aantal gewonden is niet bekend. Door het verzet der demonstran ten kon slechts één hunner gearresteerd worden. De anderen zagen kans, in de bosschen te verdwijnen. Uit het officieele communiqué, dat over deze zaak gepubliceerd werd, blijkt, dat de autoriteiten van de bijeen komst op de hoogte waren gekomen doordat hun de laatste dagen een hoe veelheid propaganda-materiaal in han den viel. De betoogers boden weerstand totdat de aanwezige politiemacht door ?n iroote groep gendarmerie versterkt werd. Toen namen zij de wijk in de bosschen. Eén der dooden is een auto monteur, de tweede bediende bij oen verbruikscoöperatie. ERNSTIGE BOSCHBRAND OP NEW-FOUNDLAND. Volgens te New York ontvangen berichten zijn ernstige boschbranden uitgebroken nabij fort Blandford te Bonavista Bay op New- Foundland. Twee nederzettingen aldaar wor den met vernietiging bedreigt. Reeds zijn 20 vierkante mijlen bosch vernield. Omvat te San Francisco 150.000 man. Nadat de commissie van arbi trage vergeefsche bemiddelingspo gingen had gedaan, heeft de sta kingsleiding te San Francisco be sloten de algemeene staking te pro- clameeren, welke heden zal begin nen. 63 Stemgerechtigde vertegenwoordigers van vakvereenigingen verklaarden zich vóór de algemeene staking en 3 tegen. Het geno men besluit houdt in, dat de vakvereeniging welker leden reeds voor de staking hebben gestemd Maandag in staking zullen gaan en dat de andere vakvereenigingen zoo spoedig mogelijk een stemming zullen houden Men veronderstelt, dat de andere organisaties zich eveneens voor de staking zullen ver klaren. 65.000 georganiseerde arbeiders te Sa.i Francisco en 35.000 arbeiders in de nabu rige havensteden zijn bij de staking betrok ken. De toestand te San Francisco wordt zeer critiek genoemd. De haven wordt door 2000 leden der nationale garde bewaakt, terwijl 4000 manschappen in reserve worden ge houden. Verschillende restaurants zijn reeds geslo ten De hotels hadden slechts voor twee dagen levensmiddelen in voorraad. De le vensmiddelenzaken hebben den verkoop be perkt. Bij gebrek aan benzine kunnen dui zenden auto's niet worden gebruikt. Voor de politie, brandweer en de vitale bedrijven is van overheidswege een benzinedepot inge richt. 4000 Tramwegarbeiders zijn in staking gegaan. Te San Rafael (40 K M. ten Noor den van Frisco) is in een particuliere wo ning een hoeveelheid dynamiet gevonden. Een persoon is gearresteerd. Zondag zou den te Birtningham (Alabama) de vertegen wcordiger van 18 000 textielarbeiders stem mer; over deelneming aan de sta'-ing. Men vreest niet alleen dat San Francisco door hongersnood wordt bedreigd, maar ook dat er bloed zal vloeien Honderden inwo ners hebben de staa verlaten. Nationale De Fransche communisten en socialisten samen. (Dag. Overzicht). Amerika's grootste staking; omvat te San Francisco 150.000 man. (Bui tenland). Verscheidene doodelijke verkeers ongevallen. (Binnenland). Drama te Heerlen. (Binnenland). Auto-ongeval bij Soest. (Binnen land). Loonsverlaging voor de mijnwer kers gaat door. (Binnenland). De rijksuitkeeringen aan de ge meenten. (Binnenland). Uitbreiding aantal gebruikers vleesch in blik. (Binnenland). Radiorede van H. M. de Koningin. (Binnenland). v. d. Pluym doodelijk verongelukt. (Sport). De heer D. Schenk, directeur van het marktwezen, grondbedrijf en sportpark overleden. (Stad en Om geving). Motor-oigeval bij de „Rustende Jager" te Heiloo; Alkmaarder ern stig gewond. (Stad en Omgeving). Eerste steenlegging van het ze nuwpaviljoen aan het neutraal cen traal ziekenhuis. (Stad en omgeving) Het vliegfeest te Soesterberg. (Luchtvaart). (Zie verder eventueel laatste berichten> garder patrouilleeren gewapend door de stad en concentreeren zich vooral in de in dustriewijken. Te Los Angelos werden Zaterdag 16 per sonen gewond toen de politie een menigte met den wapenstok uiteendreef. V. D. meldt tïit San Francisco: Nadat Zondag in den loop van den dag nog 19 vakvereenigingen zich voor de alge meene staking hadden uitgesproken, kan thans worden medegedeeld, dat deze heden zal doorgaan. Naast 65.000 in vakvereenigin gen georganiseerde arbeiders te San Francisco en 40000 te Auk- land zullen 47.000 ongeorganiseer de arbeiders direct of indirect ge dwongen zijn het werk neer te leggen, zoodat de algemeene sta king in het geheel 150.000 arbei ders zal omvatten. Het is de grootste staking na de Pullman staking, welke 14 jaren geleden te Chicago plaats vond. San Francisco inaakt mede door de ver- keersstaking en het gebrek aan benzine den indruk van een doode stad. Omtrent een eventueel ingrijpen van Roosevelt, die door den marine-radicdienst op de hoogte wordt gehouden, verluidt offi cieel nog niets. Niettemin is het vertrek van den torpedojager Alden, weke van San Diego de post zou brengen naar den presi dent, uitgesteld. In plaats daarvan is de ge heele post voor Roosevelt poste restante San Francisco gezonden. Een staking als nooit te voren. De algemeene staking te San Francisco, die hedenmorgen te 8 uur is begonnen, neemt de voorpagina van alle dagbladen in beslag en verdringt alle andere gebeurtenis sen. Reeds gisteren maakte San Francisco den indruk van een belegerde stad, die niemand durfde te verlaten omdat het niet zeker was of men zou kunnen terugkeeren. De stopzetting van het tramverkeer begon reeds vroeg. De levensmiddelenwinkels, die uitverkocht waren, spijkerden deuren en ra men dicht. Een voorzorgsmaatregel, die ge rechtvaardigd was, met het oog op het rond- loopen van vele gevaarlijke elementen. Hoe wel de stakers zelf door middel van de vor ming van veiligheidscommissies excessen trachtten te voorkomen is het reeds tot ver schillende botsingen gekomen. In de omge ving der dokken is de nationale garde met steenen bekogeld, waarop zij vuur gaf. Door een misverstand is een dokwachter door een bajonetsteek levensgevaarlijk gewond. Daar zich reeds een gebrek aan levensmid delen doet gevoelen, tracht het stakingsco mité de bevolking, die ongerust begint te worden, te kalmeeren door de aankondiging dat een aantal restaurant geopend zal blij ven. Daartegenover wijzen de bladen erop, dat deze restaurants hoogstens 3000 perso nen zouden kunnen bedienen op een totale bevolking van 700.000 zielen. De arbeiders der electrische centrale heb ben bekend gemaakt, dat zij de stemming over de staking willen uitstellen, daar het verbreken van de stroomtoevoer ook d°

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1