DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. WAT WIL HET OOST-EÜRDPEESCHE PACT? Dreigende stakingstoestanden in San Francisco. No. 166 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Dinsdag 17 Juli 1934 136e Jaargang ItxiQeUiksch Ojoecaicht Weinig geestdrift te Berlijn en Warschau. Rusland speelt de eerste viool. Buitenland Sterke legermacht weet de orde te handhaven. Wat vandaag de aandacht trekt,,, ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. m PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telel. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Opmerkelijk is het, dat Hitler's rede, waarin hij een verklaring af legde over de jongste onlusten, in het buitenland, weinig of geen com mentaar heeft opgeleverd. Zijn verklaringen acht men alleen van binnenlandsch belang. Meer aandacht schenkt men te Londen aan de bevreemdende omstandigheid, dat het Fransch-Britsch (-Russische) voorstel tot het sluiten van een Oost-Europeesch pact van wederzijdsche hulpverleening blijkbaar met zeer weinig geestdrift in Duitschland wordt welkom geheeten. Velen zijn van mee ning, dat Duitschland door het aannemen van een dergelijke afwijzende houding een diplomatieken blunder van de eerste grootte begaat. In Downing Street weigert men voor alsnog de commentaren in de Duitsche pers en de officieuze uitlatingen van geïnspireer de Duitsche zijde als het laatste woord ir. deze aangelegenheid te beschouwen. Men is voornemens rustig af te wachten wat de Wil- helmstrasse later in het midden zal hebben te brengen en men blijft gelooven, dat de deur voor verder overleg omtrent deze kwes tie zeker niet is gesloten Ook Polen schijnt weinig enthousiasme voor het denkbeeld aan den dag te leggen Ongetwijfeld zullen dus zoowel van Pool- sche als Duitsche zijde tal van bezwaren worden geformuleerd. Inmiddels kan men er echter op blijven rekenen, dat Groot-Britannië krachtig zijn pogingen zal voortzetten om een accoord to' stand te brengen, dat het als een belangrij ken factor beschouwt tot ontspanning der gespannen Europeesche betrekkingen. Over de rede van Simon zegt de T i m e s, dat de voormalige Britsche isolatiepolitiek steeds meer wordt losgelaten. In dit verband wijst het blad op Simon's verklaring in zake de onschendbaarheid van België en zegt, dat België en de Kanaal- zóne nooit zulk een belangrijke factor in de Engdsche veiligheid geweest zijn als in het huidige tijdperk van bommenwerpers en ver dragend geschut. Het gaat niet aan te zeggen, dat Enge land alleen op Engelschen bodem behoeft verdedigd te worden en het gezonde ver stand zegt, dat Engeland aangesloten moet zijn bij een Europeesch stelsel ter verhinde ring van aanvallen en tevens de invloeds sfeer van eigen verdedigingsstelsel moet uitbreiden. Sir John Simon. DeDailyTelegraph schrijft boven een geestdriftig hoofdartikel: „Nieuwe vre- desvooruitzichten door een Oostelijk pact." Van Polen en Duitschland zal het afhan gen, of het pact een verdrag wordt van we derzijdsche hulpverleening. De D a i 1 y M a i 1 zegt Wij hebben pacten genoeg, maar waar blijft de vrede? Het blad waarschuwt er voor, om ten gunste van Rusland in verwik kelingen te komen met Japan. Parijsche stemmen. Het is lang geleden, dat men in West minster een dergelijk koor van lofuitingen heeft gehoord over een Fransch intiatief op buitenlandsch politiek terrein, aldus de M a t i n in een bespreking van de Lager huisrede van sir John Simon over het Oost- Locarno-Pact. Als één man, vervolgt het blad, hebben de leiders van drie partijen het plan-Barthou tot organisatie van den vrede door wederzijdsche hulpverleening goedge keurd; er is geen enkele wanklank gewees- Dat is het eerste wonder, dat op het actief van het Oost-Locarno-Pact kan worden ge schreven. De PetitParisien schrijft, dat Frankrijk zich tijdens den geheelen duur der Britsche debatten op de eereplaats bevond Het voorgestelde pact is zoozeer in overeen stemming met het Volkenbondshandvest, zoozeer geleid door den zin voor veiligheid voor allen, zoo vrij van elke egoïstische ge dachte of kwaadwilligheid, dat niemand ook maar eenige critiek uitoefende." De houding van Rome. Mussolini schijnt berei dte zijn steun te verleenen aan het Oost-Europeesche pact van wederzijdschen bijstand, doch stelt daar bij de voorwaarde, dat Frankrijk de andere plannen n.1. in zake het Middellandsche Zee-pact op gee^- Volgens deze zouden Ita lië, Turkije, Griekenland en Joego-Slavië en later ook Roemenië en Bulgarije toetreden tot een Middellandsche Zee-pact. Italië, zoo wordt thans van bevoegde Romeinsche zijde verzekerd, zal tegen zoo'n Middellandsche Zee-pact opgeeft. Volgens deze zouden Ita- wordt in politieke kringen verklaard, dat hef Middellandsche Zee-plan ook bij de Engel- sche regeering op verzet is gestuit. De tegenstand is gebaseerd op de mei ning, dat het pact geen waarborgen bieu voor pariteit ter zee en te land met de overi ge landen rondom de Middellandsche Zee (blijkbaar doelt dit op Frankrijk), terwijl verder Turkije er de mogelijkheid door zou krijgen de Dardanellen te versterken, het-1 geen reeds lang Turkije's wensch is geweest. Men brengt daarbij in herinnering, dat Rus land dit Turksche verlangen gunstig gezind is, omdat het daardoor een beveiliging krijgt tegen een eventueele Britsche invasie in de Zwarte Zee of tegen andere oorlogsdreigin gen. Rusland houdt dus overal z'n ijzers in het vuur, zoowel bij de plannen voor een Ooste lijk Locarno als bij een Middellandsche Zee pact. Mussolini heeft Zaterdag den Sowjet- gezant Patjomkin reeds ontvangen; het on derhoud liep over de plannen voor een Oos telijk Locarno-pact en over het laten schieten van het andere. In politieke kringen te Genève verklaart men, dat de Sowjet-Unie binnen veertien dagen een officieel voorstel tot opneming in den Volkenbond zal doen en dat dit voorstel tijdens de Septemberzitting van den Volken bond zal worden aangenomen. Bij steun van Fransche en Engelsche zijde zou het verzoek zeker op de vereischte „twee derde meerderheid" kunen rekenen. Men houdt het voor zeker, dat de staten, die tot nog toe misschien tegen Moskou's toetre ding zouden hebben gestemd, thans hun op positie zullen laten varen, al acht men het nog steeds waarschijnlijk, dat „minstens twee staten" in hun afwijzende houding zullen volharden. Uit betrouwbare Romeinsche bron wordt daarnaast een beetje ironisch! gemeld, dat de geheime onderhandelingen, die sedert weken door Sowjet-Russische missies over den aankoop van oorlogsmateriaal te Parijs worden gevoerd, afgesloten zijn. De kwestie der levering is tot volkomen tevredenheid van de Sowjet-Russische delegatie opgelost. Het zou hier vérstrekkende orders voor zwaar geschut, pantserauto's en machine geweren betreffen. Bovendien spreekt men van een order van vier lichte kruisers en vier torpedobootjagers voor de Sowjet-Russische vloot Het begin van de staking. Precies om 8 uur gisterochtend is de algemeene 6taking te San Fi ancisco be gonnen. Van dat oogenblik af stagneer de het verkeer volkomen. De zaken zijn gesloten. Ten einde excessen reeds in de kiem te smoren, zijn sterke afdeelingen der nationale garde te San Francisco ge concentreerd Een te Los Angelos in garnizoen lig gend infanterie-regiment is naar het stakingsgebied gedirigeerd. Een afdee- ling veldartillerie uit Las Linas is met 7 X cM. geschut op weg naar San Fran cisco, zoomede verscheidene tanks met mitrailleurs. Tegen den avond zijn te San Francisco 8000 man der nationale garde aangekomen. 50 personen hebben het hoofdkwartier der communisten bestormd en het meu bilair op straat verbrand. Burgemeester uitgejouwd. De onrust in de stad neemt voortdu rend toe. De ruiten van tal van levens middelenwinkels zijn door de stakers ingedrukt. Zeer veel auto's en bespannen wagens zijn omver geworpen. De burgemeester is bij het gerechtsge bouw uitgejouwd. De leger- en vlootautoriteiten hebben te kennen gegeven eventueel de levens middelenvoorziening op zich te zullen nemen. Ook in andere steden langs de kust vau den Stille Oceaan neemt de sta kingsbeweging toe. Te Danielson (Connecticut) zijn 500 wolspinners in staking gegaan, omdat de directie der fabriek een loonsverhoo- ging weigerde. Te Birmingham zijn gisteren 22.000 textielarbeiders in staking gegaan. De havenarbeiders van Vancouver hebben geweigerd Amerikaansche schepen te lossen, omdat deze stakingsbrekers als bemanning hebben. De president der Amerikaan sche vakvereenigingen, Green, heeft in een te Shranton (Penn- sylvanie) gehouden redevoering verklaard, dat hij niet de moge lijkheid ziet de staking te San Francisco spoedig te doen bij leggen. Rantsoeneering der levens middelen. Gisteren heerschte te San Francisco een akelige stilte Terwijl de autoriteiten uitgebreide maatregelen troffen voor de handhaving der orde tijdens de alge meene staking, lag het bedrijfsleven reeds bijna geheel stil. Het geheele tram verkeer is stopgezet. Alle openbare gelegenheden en win- kels zijn gesloten. Ieder oogenblik kun- nen de warenhuizen worden gesloten Alle restaurants werden gesloten, be halve 19, welke door de algemeene sta kingscommissie zijn aangewezen voor de spijsvoorziening der duizenden die geregeld in de ongeveer 2000 eethuizen van San Francisco hun maaltijden ge bruiken. De burgemeester, Rossi, heeft een uit 500 leden bestaande nood-commissie samengesteld, welke tot taak heeft aie nog aanwezige levensmiddelen te distri- bueeren. De voorraden versche groente en bevroren vleesch zijn reeds uitgeput De groothandelaars schatten hun voor raden levensmiddelen op een waarde van tien millioen dollars. Daarbij komt dat de levering dezer levensmiddelen door de staking der voerlieden onmoge lijk wordt gemaakt. Stijgende levensmiddelenprijzen. De levensmiddelenprijzen in San Francisco stijgen onrustbarend, hoewel van de zijde der autoriteiten verklaard wordt dat de groothandel nog voorra den ter waarde van tien millioen dollar aan levensmiddelen in de pakhuizen heeft opgeslagen liggen. De nog geopende restaurants worden door 't publiek bestormd Zooals boven gemeld werd heeft de stakingsleiding negentien lokalen aangewezen, waar de stakers en hun gezinnen zich van het noodige voedsel zullen kunnen voorzien. Thans heeft zij den groentenhandelaren toegestaan, vandaag hun groenten- en fruitvoorraden op de markten van Oak- land aan te vullen. De arbeiders-organisaties in bijna alle steden langs de Pacific-kust nemen re soluties aan, waarin zij den stakers hun steun toezeggen. Uitbreiding van de staking. De stakingsleiding heeft besloten, dat ook in de naburige Oakland, Alameda en Portland zal worden gestemd over het al of niet deelnemen aan de staking, en algemeen verwacht men, dat deze steden zich bij de algemeene staking zullen aansluiten. De leider van de N.R.A., Generaal Johnson, is met een leger-bombarde- mentsvliegtuig op weg naar San Fran cisco, terwijl Senator Wagner per vlieg tuig uit New York is vertroken om te trachten, het conflict bij te leggen. De nationale garde was gister bezig met het inrichten van mitrailleurnesten op de daken der pakhuizen en opslag plaatsen. De zakenwijk wordt den ge heelen dag en nacht door patrouilles doorkruist. In de haven wachten 170 schepen, die lading aan boord hebben of geladen moeten worden. Tengevolge van de lang durige staking der havenarbeiders loopt de levensmiddelenvoorziening van Alas- ka, dat tengevolge van het korte zomer seizoen slechts gedurende zeer korten tijd voor de scheepvaart bereikbaar is, gevaar, terwijl ook de voorziening van Hawai wordt bedreigd. Het gas- en electriciteitsbedrijf werken pog en ook de krantenkiosken, melk- winkels en bakkerijen zijn nog open. Vleesch en groenten zijn niet meer te krijgen. Schouwburgen en bioscopen zijn gesloten. De radio-uitzendingen zijn zeer beperkt, aangezien ook de musici zich bij de staking hebben aangesloten. Te Minneapolis zal eveneens een sta kingsreferendum worden gehouden on der 600 georganiseerde vrachtauto chauffeurs. Het gebrek aan levensmiddelen wordt tot ver in den omtrek der 6tad gevoeld. Stakersposten houden met levensmid delen beladen auto's aan. Met machine geweren uitgeruste politieafdeelingen zijn Maandag er mede begonnen voor de vrachtauto's vrij baan te maken. Versterking nationale garde. Intussc^en heeft de burge meester den .gouverneur ver zocht nog meer leden der nationale garde te willen zenden. Overigens bestaat de bezorgd heid, dat ook de boerenarbei ders in staking zullen gaan. Te Salinas hebben reed!' 750 groentenboeren besloten in sta king te gaan. Excessen. In de stad hebben reeds verschillende excessen plaats gehad. Een volksmenig te heeft een levensmiddelenzaak be stormd, waar de prijzen reeds waren verhoogd. In tal van gevallen hebben stakings- posten particuliere auto's aangehouden, waarin levensmiddelen werden ver voerd. De levensmiddelen werden in die gevallen op straat gegooid. Mobilisatie van oud-strijders. De chef der politie van San Francisco heeft de oud-strijders opgeroepen om de ambtenaren van den veiligheidsdienst te assisteeren. De verzekeringsmaatschappijen heb ben de premies verdrievoudigd. Ook havenarbeidersstaking 'e New V jrk? De president der Seafarers' waarbij zes vereenigingen van New-Yorks:he havenarbeiders zijn aangesloten, ver klaarde, dat ook in de haven van New York een staking dreigt, tenzij de scheep vaartmaatschappijen zich bereid ver klaren met de vertegenwoordigers der vakvereenigingen te onderhandelen over de loonen, den werktijd en de arbeids toestanden. Reeds Donderdag zal een vakvereeni- ging stemmen over een eventueele alge meene staking Een staking der haven arbeiders zou meer dan 15ÓOO man om vatten. Conferenties gehouden. De leden van de I abour Board en de functionarissen van de vakvereenigin gen hebben gisteren den geheelen dag alle krachten ingespannen om een alge meene staking, die zich over de stad dreigde uit te breiden te voorkomen De gedelegeerden van de federale en de staatsinstanties zijn er te elfder ure nog in geslaagd de werkgevers en de vertegenwoordigers van de vakvereeni- ging bijeen te krijgen In een conferentie ter bespreking van bemiddelingsvoor stellen. Des middags werd deze confe rentie verdaagd, waarbij overeen geko men werd later op den dag weer bijeen te komen Het spook van den honger dreigt. Het is buiten kijf, dat de algemeene sta king te San Francisco een succes is gewor den. Het gemeentebestuur heeft besloten zich te weer te stellen tegen de stakers door te trachten het gemeentelijk spoorverkeer met werkwilligen aan de gang te houden. Aan gekondigd is reeds, dat gewapende politie de wagens zal beschermen. De toestand gelijk die thans is kan echter niet al te lang duren, aangezien reeds thans het spook van den honger zijn intrede heeft geaaan, tengevolge van het feit dat de posters op de groote wegen er volledig in geslaagd zijn le vensmiddelentransporten naar de stad tegen Wat wil het Oost-Europeesche pact? (Dag. Overzicht). Dreigende stakingstoestanden te San Francisco. (Buitenland). Turksche kustwacht schiet op een Engelsch schip, 1 officier gedood. (Buitenland). Ondraaglijke hitte in China, dui zenden slachtoffers. (Buitenland). Faillissement van de „Tribune". (Binnenland). Contingenteering koleninvoer. (Binnenland). Wanneer komt verruiming van Zondagsverkoop? (Binnenland). De „Kota Boenan" in de golf van Gorontalo (Celebes) in brand gevlo gen. (Koloniën.) (Zie verder eventueel laatste berickten>. te houden. Winkels worden overvallen en ge plunderd. De staat van beleg is nog niet af gekondigd. Roosevelt blijft varen. De federale regeering heeft gisteren de plechtige verzekering gegeven, dat wanneer de algemeene staking in San Francisco de levensmiddelenblokkade mocht trachten te handhaven, zij ervoor zorgen zou, dat nie mand honger zou lijden. Inmiddels zet pre sident Roosevelt rustig zijn vacantiereis aan boord van de Houston voort. Hij blijft echter draadloos voortdurend in contact met de overheid en houdt zich regelmatig op de hoogte van de ontwikkeling der toestanden. T roepen-versterking. De pers van de geheele Amerikaansche Westkust veroordeelt met de grootste scherp te de algemeene stakingsbeweging. Het gaat hier om een communistische revolte tegen de regeering. Gouverneur Merriam, heeft voor de radio een toespraak gehouden*, waarin hij mede deelde, dat hij de militaire troepen heeft ont boden, nadat hem door een buitenlander bedoeld is de stakingsleider medegedeeld was, dat het bedrijf van de door de haven leidende staatsspoorlijn niet toegestaan was Mochten de troepen nie* voldoende zijn, dan behoudt Merriam zich de toepassing voor van alle middelen die noodig zullen zijn voor bescherming van het algemeen welzijn. WIE ZIJN DE DUITSCHE GE-EXECUTEERDEN? Ongeveer 25 onbekend. De Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" heeft, schrijft hij. „aangemoedigd door Hitiers verklaring dat altijd inlichtingen te verkrijgen zijn als men zich maar de moeite getroost om telefonisch ter juiste olaatse te in- formeeren", het ministerie van propa ganda opgebeld om naar de namen van diegenen der slachtoffers te vragen, die Hitier niet heefi genoemd. Het antwoord was, dat geen inlichtingen konden wor den gegeven. Dit was de laatste 14 dagen steeds het geval, merkt de correspondent op. Deze correspondent weet nog mede te deelen, dat eveneens tot de slachtoffers behooren: Pröbst, leider van de „Deut sche Jugendkraft", de sportafdeeling van de Katholieke Jongemannenvereeni- ging. Deze werd in Braunlage (Harz) ge arresteerd en „op de vlucht doodgescho ten". Voorts Hüber, verbonden aan het Duitsche Bureau voor de uitwisseling van studenten, en de S A -leider von Falkenhausen, lid van den Staf van Ernst. Behalve de namen der door Hitier ge noemde slachtoffers en van degenen, wier dood op andere wijze bekend is geworden, ontbreken nog de namen van een vijf en twintig anderen Wie zij zijn is men nog niet te weten gekomen. ERNSTIG DUITSCH AUTO ONGELUK. Een doode, 14 gewonden. Gisterochtend tegen vijf uur is een vrachtwagen, welke voor personenver voer wordt gebruikt, in een greppel ge reden. Vijftien personen werden ge wond Een hunr.er i6 intusschen over leden. AUTOBUS RIJDT TEGEN EEN BOOM 1 doode, 12 gewonden. De chauffeur van een volle autobus is bij Valence sur Rhone (Fr.) de macht over het stuur kwijt geraakt, toen hij voor een voet ganger wilde uitwijken De bus reed in volle vaart tegen een boom en sloeg om. Daarbij werd een der inzittenden gedood, terwijl 12 peisonen zwaar gewond werden.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1