ALKMAARSCHE COURANT haar avonturier. Ho. 166 DINSDAG 17 JULI 1934 HET TWEEDAAGSCHE UITSTAPJE VAN DEN NEDERLANDSCHEN JOURNALISTENKRING. 41. OUDE NIEDORF. WAT KOMT UIT VIAiCDINGEN VOO» DE WAM PADION" RIEP DE flEELE MAS (Wordt vervolgd.) Zaterdag en Zondag zijn vele leden van den Nederlandschen Journalistenkring in Groningen de gasten van het gemeentebe stuur van Groningen en Paterswolde en van de Groningsche Journalistenvereeniging ge weest. In hotel Frigge, dat voor de gasten was gereserveerd, is in de Japansche zaal een bij eenkomst gehouden waar oude bekenden el kander konden begroeten en nieuwe vriend schapsbanden konden worden aangeknoopt. Daarna werd in de groote benedenzaal door het gemeentebestuur van Groningen een diner aangeboden waarbij de burgemeester presideerde en eenige hartelijke woorden van welkom tot de gasten heeft gesproken. Daar werd tevens het woord gevoerd door de heeren Dekking en Holsboer, bestuursleden van den Kring en den heer Leeninga, voor zitter der Groningsche Journalistenvereeni ging. Na het diner was een gezellig bal ge organiseerd en trad, onder leiding van den heer Hofman, een cabaret-ensemble op, dat de gasten tot diep in den nacht gezellig heeft beziggehouden. Menig Hollander heeft dien avond een beetje Gronings lc"ren spreken en chitectonisch oogpunt bijzonder fraaie ge vels van gebouwen voor allerlei instellingen van maatschappelijk nut. Na het bezichtigen der stad is het gezel schap over een fraaien weg naar het vlieg, veld Eelde vertrokken waar een tweetal ma chines gereed stonden en de stationschef een uitvoerige beschouwing heeft gehouden over de groote plannen welke men hier heeft om Eelde tot een luchthaven van beteekenis te maken. Vervolgens ging de tocht naar Paterswolde waar de gasten in het paviljoen aan het Pa- terswoldsche Meer op echte Groninger koek en koffie getracteerd werden. Een aantal heeren en dames de laatste in Groningsch costuum van de plaatselijke zangvereeni- ging hebben daar een aantal Groningsche liederen gezongen, welke bijzonder in den smaak vielen en het was alleen maar te be treuren, dat de regen, die den geheelen mor gen gedreigd had, nu werkelijkheid was ge worden, zoodat de rondvaart op het meer per motorboot grootendeels met dichte tent zeilen moest geschieden. Toch hebben de bezoekers voldoende gele i>e Uroote Markt in Groningen „Het peerd van Oome Loeks" was een succes nummer, dat onafscheidelijk aan het Gro ningsche tochtje verbonden zal blijven. Den volgenden morgen hebben de bezoe kers Groningen bekeken. In drie groote auto bussen hebben zij de stad in alle mogelijk- richtingen doorkruist en men moet wel een ervaren Groninger zijn om de route zoo uit te denken, dat men een uur lang door een stad rijdt zonder tweemaal op dezelfde pleK te komen. Alleen de Martini-toren was niet weg te goochelen en wie op dien tocht negen Martini-torens gezien heeft begrijpt wel, dat hij eigenlijk aldoor in een kringetje gereden heeft. Intusschen had men daardoor gelegen heid de stad aan alle kanten te bezichtigen en zich een denkbeeld te vormen van ziin om vang en beteekenis. Niet voor niets noemt men Groningen het Haagje van het Noorden. Men vindt hier wetenschap en kunst bijeen en daarnaast de gebouwen voor allerlei ge meentelijke diensten, fraaie plantsoenen, schitterende villa's, flatwoningen en int ar- ->* genheid gehad te zien hoe deze fraaie water vlakte met zijn romantische eilandjes, wan neer de zon schijnt en de witte zeilen der ranke bootjes overal tusschen de groene wa terplanten wegschieten een wonderlijk mooien aanblik biedt. Hier kan men naar hartelust van de watersport genieten en overal staan de gezellige clubhuizen open om den dorstigen zeilers en motorbootvaar- ders een koelen dronk te kunnen bieden. Om half drie werd in een tweetal hotels van de in twee groepen verdeelde gasten een lunch aangeboden door het gemeentebestuur van Haren en Eelde. Zoowel door den bur gemeester als door den voorzitter van V.V.V. werden de gasten hier welkonl geheeten, waarna nog het woord door de heeren Hols boer en Klomp gevoerd werd. Hoewel een uitstapje als dit niet rechtstreeks propa ganda voor een bepaalde plaats op het oog heeft, begrijpen de autoriteiten natuurlijk wel, dat een gezelschap van journalisten ui' het gehee'e land een mooie gelegenheid biedt Het Meer bij Paterswolde Jeuittetm Een episode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. „Dat is ook mijn meening", antwoordde Saxon verwonderd. „Maar", sprak Marion, „u, die zooveel weet, zoudt u ons ook kunnen Inlichten hoe wij het veiligst het kamp van den koning van Zweden kunnen bereiken.' „Vermomd als arme zwervers. Het zal een lange weg zijn, maar een betrekkelijke veili- f;e. Zij die niets bezitten, boezemen gewoon- Ijk weinig belangstelling in. Zwervers langs de wegen zijn er zooveel tegenwoordig. Wie gisteren onmetelijk rijk was, is heden mis schien arm en soms trekt armoede tot ze gen". „Ligt er een verborgen bedoeling in die woorden?" vroeg Saxon. „Verborgen bedoeling? ik zei: armoede kan iemand tot zegen strekken. Ofschoon de prinses door Von Pappenheim als onmetelijk rijk beschouwd wordt, hetgeen zij inderdaad was, bestaat er een mogelijkheid, dat de veldmaarschalk zich vergist. Van het prach tige paleis in Maagdenburg is niets overge bleven. De schat waarover u zooeven sprak is in vreemde handen gevallen; de boodschapper, die de prinses heeft uitgezon den, is overrompeld". „Maar mijn aanwijzing was toch alleen te begrijpen door ingewijden", meende Saxon. „Uw aanwijzing was volkomen onnoo- dig", klonk het kalme antwoord. Saxon keek verbaasd en haalde de schou ders op. „En jij zou den gehe.-len schat krijgen", zei Marion, met een zucht. Saxon gaf geen antwoord. De vreemdeling vervolgde: „Als u van hier naar Leuchtenberg gaat, zult u bemer ken, dat het trotsche kasteel van1 den aard bodem verdwenen is". „Is u een ongeluksprofeet?" vroeg Saxon. „Wie weet wat geluk, wat ongeiuk is? Een gebeurtenis, die op het eerste oogenblik een geluk schijnt, brengt soms slechts zorgen en leed; een schijnbaar groote ramp blijkt later dikwijls een geluk". „Dus ik zou arm zijn?" vroeg Marion. „Arm? U heeft toch andere bezittingen in Hongarije. Wie heeft in deze oorlogen geen grcote verliezen geleden Hoevelen, die rijk waren, zwerven nu zonder voedsel, zonder dak langs de wegen". „Maar hoe weet u dat alles?" vroeg Saxon weer. „Ik vertelde u reeds, dat ik veel vrienden het". „Het spijt mij voor jou, Saxon; de geheele verborgen schat zou jou eigendom geworden zijn, indien je mij veilig in het Zweedsche kamp bracht". „Aangezien ik geen goud o* zilver van je zou hebben aangenomen, maakt het voor mij geen verschil", merkte de avonturier lachend op. „En, daar jij het mij alles wilde schenken voor jou evenmin". „De ongelukken, die u ons heeft medege om over land en volk iets in de couranten ge schreven te krijgen en dat zij niet mis gezien hebben zullen hedenavond vele Nederland sche bladen bewijzen. Het was te betreuren, dat de regen den laatsten dag zooveel mooie plannetjes in het water heeft doen vallen of zooveel water in de mooie plannetjes heeft doen vallen. Daar door is het programma, dat o.a. nog wande lingen in het aan natuurschoon» rijke „Vos ren" vermeldde en bovendien nog een wan deling in het Groningsche stadspark, bekort moesten worden. Na een thee in het Stads park-paviljoen, aangeboden door de Gro ningsche Journalistenvereeniging kwam er aan den gezelligen tweedaagschen tocht een einde en keerden de journalisten met hur. dames weer naar Zuidelijker gelegen plaa'- sen in ons land terug met de herinnering aan een paar bijzonder geslaagde dagen en bovenal met prettige herinneringen aan hun gastheeren. De Groningers, heeft op den feestavond bij Frigge een der wethouders gezegd, zijn alleen maar stijf tegenover de menschen die zij niet goed kennen. In verband daarmede kunnen wij constateeren, dat Noord en Zuid elkaar in deze twee gezellige dagen uitste kend hebben leeren kennen. J*couinciaa£ Tlieuws Opening van het zwembad „Hel Skarpet". Zondagmiddag had de opening plaats van het zwembad „Het Skarpet". Ofschoon het weer niet gunstig was, gaven vele inwo ners van Oude Niedorp van hunne belang stelling blijk. Het geheel gaf dan ook een vroolijk aanzien. Op het water voeren eenige kano's, terwijl in een groote schuit de leden van het plaatselijk fanfarecorps menig vroo lijk nummertje gaf ter opluistering. Ook de inrichting zelve gaf een keurige indruk. Om ongeveer 3 uur nam de voorzitter van het bestuur, de heer F. Leek, het woord en opende het zwembad ongeveer met de vol gende woorden: Dames en Heeren! Niettegenstaande het weer gisteren en vandaag niet gunstig is, hebben wij toch ge meend het zwembad te moeten openen. Het is voor het bestuur een groot genoe gen, dat bij de opening reeds zooveel publiek aanwezig is en ik heet U namens het bestuur hartelijk welkom. Ik dce dit in het bijzonder aan het bestuur van „Plaatselijk Belang", die zijn medewer king bij de oprichting verleende en aan het bestuur van de IJsclub op wiens terrein de bassins zijn gebouwd. Wij hebben dan eindelijk de moed gehad om een zwembad te bouwen en ofschoon het zwembad nog wel niet aan alle eischen zal voldoen, we kunnen voorloopig tevreden zijn. We hebben acht behoorlijke kleedkamers, een bassin van pl.m. 2O0 M2., diep 50 c.M en een bassin van pl.m. 150 M2., diep 130 c M. en een behoorlijke duikplank en voorts niet te vergeten de attractie van den dag het be wuste vlotje. Ik breng een woord van dank aan het mu ziekcorps en de schoolkinderen, die bereid waren op de opening van ons zwembad met muziek en zang op te luisteren, en verder aan allen, die hebben medegewerkt om er van te maken, wat er van te maken is. We kunnen zeggen, dan op buitengewone wijze is samengewerkt en een ieder deed wat hij kon om klaar te komen. Zelfs zagen we Jan Bakker achter een kruiwagen loopen. (Hila riteit). Hiermede verklaar ik geopend het zwem bad „Het Skarpet". Vervolgens richtte de hoofdonderwijzer, de heer W. T. J. Buddendorf zich namens de jeugd tot de aanwezigen. Ook de jeugd heeft gemeend niet achter te mogen komen bij de opening van dit zwembad. Door hen werd bij deze gelegenheid een vlag aange boden. Op deze vlag is een spreuk aange bracht „Eendracht maakt macht", welke spreuk zoo geheel overeenkomt met de wijze waarop de inrichting is tot stand gekomen. Spreker hooDte, dat de zwemvereeniging in lengte van dagen zal mogen Des taan en een zegening zal worden voor onze jeugd. Ook de heer J. van Zoonen bracht namens de vereeniging „Plaatselijk Belang" en van de IJsclub hulde aan de menschen. die tijd, moeite noch kosten hebben gespaard om dit resultaat te verkrijgen. Hieruit blijkt weer eens ten volle wat er tot stand kan worden gebracht, wanneer de menschen gezamen lijk de handen ineenslaan. Hierna werd door eeniee schoolkinderen een aardig meerstemmig lied gezongen. Voor de kinderen volgde hierna een korf- deeld", oordeelde Marion, „zijn te dragen. Ik kan nu tenminste de rol van arme zwer veling beter vervullen". „Het is niet zeker, dat het ongelukken vour u zijn", herbaa'de de heelmeester „Maar in elk ^eva. is het beter, dat u op de hoogte is. Ik zou u aanraden morgen te ver trekken. Rust heden nog uit. Laat Melchiot niet naar de Oude Herberg terugkeeren, maar hier blijven. Met u beiden zult u veili ger zijn". Beiden gaven den vreemdeling de hand. „Tot weerziens'sprak deze. „Wij zullen elkander, hoop ik, eens in vroolijker omstan digheden ontmoeten. Misschien blijk ik toch geen ongeluksprofeet. Wat een ramp schijnt, blijkt later dikwijls een geluk. Den volgen morgen vertrokken Saxon en Marion als landloopers gekleed. Mefchior en de beide kurassiers bieven op Bingum- stein. Bernhard bracht de jonge menschen in een huifkar een paar mijlen weg. Op een af gelegen boschpad namen ze afscheid. Moge lijke spionnen zouden hierdoor op een dwaalspoor worden gebracht. Vroolijk stond de zon aan den blauwen hemel, toen zij hun toch aanvaardden Hun weg ging door de wouden, langs meren en kabbelende beekjes. Zij keuvelden gezellig samen over alle mogelijke dingen, over een vreemdeling, over den verloren schat en Saxon trachtte Marion te troosten over het verlies van een groot ge deelte van haar vermogen. „Als wij in Leuchtenberg komen, valt het waarschijnlijk wel een beetje mee", meende hij Marion was intusschen in een opgewekte Woensdag 18 Jnli. HILVERSUM, 1875 M. VARA- uitzending. 8.Gramofoonplaten. 9.30 „Onze keuken" door P. J. Kers. 10.Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: Klein VAR A-ensemble o. 1. v. F. Bakels. mr. M. J. A. Moltzer (causerie) en Hetty Beek (declamatie). 12.Gra mofoonplaten. 12.15 Klein VARA- ensemble o 1. v. F. Bakels. 12.45 Gramofoonplaten. 1.Orgelspel G Steyn. 1.30 Gramofoonplaten. 2. Pauze. 2.15 VARA-kniples. 3. Voor de kinderen. 5.30 De Fliere fluiters o. 1. v. J. v. d. Horst. 6.30 RVU. Dr. J. G. v. Dillen: Gilde- wezen en vakbeweging. 7.Sport- uitzending. 7.20 Orgelspel J. Jong. 7.40 Economische causerie J. W. Matthijsen. 8.Herhaling SOS- berichten; VARA-varia; Vaz Dias. 8.10 Gramofoonplaten. 8.30 VARA- orkest o. 1. v. H. de Groot. 9.„Het gespikkelde lint", spel van G. Pilger, naar Conan Doyle. M. m. v. het VARA-tooneel o. 1. v. C. Rijken 9 30 Vervolg orkestconcert. 10.Vaz Dias en Gramofoonplaten. 10.15 Vervolg orkestconcert. 1112. Gramofoonmuziek. HUIZEN, 301 M. NCRV-uitzen- drng. 8.— Schriftlezing en medita tie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o. 1. v. ds. D. Ringnalda. 11.Harmoniumbespe ling M. F. Jurjaanz, m. m. v. mej. G. Koeman (sopraan). 12.15 Kwin- tetconeert o. 1. v. P. v. d. Hurk, en Gramofoonplaten. 1.45 Handwerk- cursus. 2.45 Gramofoonplaten. 3.15- 3.45 Chr. Lectuur. 4.Concert. E. de Haas (zang), L. Laguna (viool) en H. LagunaDel Valle (piano). 5.Kinderuur. 6.Gramofoon platen. 6.30 Afgestaan. 7.Ned. Chr. Persbureau. 7. i5 Gramofoon platen. 7.30 Landbouwhalfuur door J. de Vries. 8.Gramofoonplaten. 8.15 Rotterd. Philh. koor en orkest, het Van Zanten Vocaal kwartet, L. FlipseSnel (sopraan), A. v. Maurik (tenor), en M. Flipse (piano). Lei ding: E. Flipse. Van 8.308.40 Causerie J. W. van 't Hoff. Van 9.259.55 Causerie C. W. Nortier. Van 9.5510.05 Vaz Dias. 11 11.30 Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 10.35— 10.50 Morgenwijding. 12.20 Orgel spel Q. Maclean. 1.05 Western Studio-orkest o. 1. v. F. Thomas. 2.20 Arthur Salisbury en zijn orkest 3.20 Pianorecital C. Dixon. 3.35 Sted. Orkest Bournemoulh o. 1. v. Sir Dan Godfrey. 5.05 Gramofoon platen. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berich ten. 6.50 Orgelconcert R. Dixon. 7.20 J. H. Squire Celeste Octet. 8.20 „Holiday in Europe", radio-pot pourri van Bürger, m. m. v. het balwedstrijd en een wedstrijd in het blokjes rapen, beide wedstrijden te water natuurlijk De toeschouwers hebben hartelijk kunnen lachen om de kinderen, die terdege hun best deden om en bal in de mand te werpen of om zoo spoedig mogelijk bij het begeerde blokje te komen. Voor de dames en heeren volgde hierna estafetta-wedstrijden. Van de heeren won de ploeg, bestaande »"t de heeren Jb. Doorn, Revuekoor, het BBC.-Theaterorkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.45 Cal- lender's Second Band o. 1. v. Waters. 10.45 Voordracht. 10.50—12.20 Jack Jackson en zijn orkest. PARIJS „RADIO-PARIS", 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. Q 10.35 Orkestconcert. 1235 Dans- Q muziek d- h. Goldy-orkest. 9.05 Nat. - Orkest o. 1. v. Inghelbrecht. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20— 2.20 Concert uit het Bellevue-Strand- hotel. 3.20 Omroeporkest o. 1. v. Rees en. 5.205.50 Gramofoonplaten. 8.20 Harmonieconcert o.# 1. v. L. Gröndahl en Fini Henriques. 10.35 Koorconcert o. 1. v. F. Körling. 11.05 Concert door Strijktrio 11 30 12.50 Dansmuziek m. m. v. Piano trio. KEULEN, 456 M. 6.45 Orkest concert o. 1. v. Gielnik. 12 20 Om roeporkest o. 1. v. Buschkötter. 4.20 Omroepkleinorkest o. 1. v. Eysoldt. 5.35 Viool- en pianoconcert. 7.20 Weragkamerorkert en -koor o. 1. v. Breuer. 8.50 Dansmuziek. 11.20 12.20 Cembalo- en vioolconcert. ROME, 421 M. 9.05 „Isabeau", opera van Mascagni. Orkestl.: Mas- cagni. Koorl.: Casolari. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.302.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Dansmu ziek. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Salonorkest o. 1. v. Walpot. 8.20 Symphonieconcert o. 1. v. Meule- mans. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 1.302.20 Gramofoonplaten. 520 Max Alexys' orkest. 6.35 Piano recital. 6.50 Zangvoordracht. 7.20 Gramofoonplaten. S.20 Gevarieerd concert en Gramofoonplaten. 9.20 Koorconcert o. 1. v. L. de Vocht. 10.4011.20 Dansmuziek DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Causerie over het Saarge- bied. 8.50 Blaasconcert o. 1. v. Hell- mann. 10.20 Berichten. 10.50 Radio- kwartier. 11.05 Weerbericht. 11.20— 12.20 Kamermuziek o. 1. v. H. Hubl. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10 3510.50, Daventry 10.5011 20, Lond. Reg. 12.25—15.20, Daventry 15.20—17.35, Lond Nat. 17.3519.20, Daventry 19.20-24.—. Lijn 4: Keulen 10.3519.20, Ham burg 19.2020.30, Frankfort 20.30 —20.50, Hamburg 20 50—24.—. R. Doorn, Cor Blokker en A. de Wit, terwijl de winnende damesploeg bestond uit de dames Gr. de Wit, Matje Koopmans, Guus de Geus en Nellie Leekè Hiermede werd deze middag, welke een groote succes is geworden, beëindigd. Dat ae vereeniging wel de sympathie heeft van de inwoners, blijkt wel uit het feit, dat zij, zooals wij vernamen, thans reeds 93 leden telt. stemming; het verlies van geld had geen in vloed op haar, het deerde haar weinig. Zij gevoelde zich daardoor meer de gelijke van den avonturier en dit deed haar hart kloppen van vreugde. Saxon droeg een oude, nauwsluitende, zwarte broek en een wambuis, hier en daar versteld met gekleurde lappen. Zijn hoofd ging gedeeltelijk verscholen onder een kap Onder geurende meidoorns rustten zij uit en spraken den knapzak van Saxon duchtig aan. Aan zijn heup hing een lang zwaard en een kleine luit, om, als het noodig mocht zijn, in de dorpen te spelen. Onder zijn wambuis had hij het pistool van Von Hebei verborgen Marion zag er uit als een zigeunerin in een verschoten, donkerblauw fluweeleu keurslijfje en een kort zwart rokje met roode linten. De slordige haren, die onder den roo den hoofddoek te voorschijn kwamen, waren grijs. Haar gelaat was met veel kunstvaar digheid dat van een cude vrouw geworden Als zij het geld zou ophalen na Saxon's spel zou niemand in haar de bekoorlijke, verleide lijke, jonge vrouw herkennen. Alleen Saxon zag door de vermomming heen. Van tijd tot tijd keken zij elkander aan en dan lachten ze als twee gelukkige, verkleede kinderen. „Andere kleeren kan je aantrekken", zei Saxon, „maar je mooie oogen en je slanke gestalte olijven". „Je mag nij niet vleien", antwoordde zij lachend. „Een klein akelig manneke zal jij ock nooit worden". Tegen den avond bereikten zij een boeren herberg. Er zaten menschen van allerlei soort. Saxon vroeg den waard een nor- sche, ruwe kerel onderdanig, of hij een stukje mocht spelen. Het antwoord luidde ontkennend. „Ben je gek", sr.ak hij. „Mijn gasten wil len rust hebben, als ik dat toeliet, had ik hier den heelen dag muziek en bal". Saxon wist een plaatsje op een bank in den hoek te veroveren. Ze moesten genoegen nemen met een kom soep, die hij van de tap kast haalde. „Nu behoef ik tenminste zelf niet te ko ken", merkte Marion op. Daarna dronken zij een kroes Lier en strekten zich uit in hun hoekje op een paar bosschen stroo en Saxon's mantel. Naast hem zat een viertal mannen te kaartspelen. Zij dronken veel en werden luidruchtig, m_ai bemoeiden zich niet met de beide zwervers. Aan de andere zijde lag een heel gezin, man, vrouw en een viertal kinderen; hun have hadden ze in een blauw bont laken gebonden. De geheele familie was reeds in vasten slaap. Marion lag dic.it tegen Saxon aan; zij voelde zich volkomen veilig met haar avon turier. Vermoeid sloten zich van lieverlede de oogen der zwervers; vager en vager klonken de stemmen der kaartspelers; toen vielen zij in een diepen, droomloozen slaap Toen de morgen daagde, werden ze wak ker geroepen. Zij aten een stuk boonenbrood, dronken een kom geitenmelk, reinigden zich bij de waterput en begaven zich weder op weg in de richting van Leuchtenberg. t

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5