drein drentel en piet prikkeE da's erger T bij- ids en EGMONDBINNEN HOORN. SlOMPETOREN. TEXEL. „En zonder STER-TABAK HET TOEZICHT OP DE GEMEENTEBEGROOTINGEN. DE BEBOUWING VAN DE WIERINGERMEER. WIERINGEN. EGMONDBINNEN. Verlaging SCHERMERHORN. DE RIJP. NOORDSCHARWOUDE. LANGENDIJK. WINKEL. QetneetUecadm HEEMSKERK. O&iHHmlatid DE TRIBUNE. Faillissement aangevraagd van de drukkerij Atalanta. VRIJZ.-DEM. JONGEREN ORGANISATIE. Landdag te Soesterberg. Rede minister Oud. te Onder voorzitterschap van burgemeester O. C. Bos kwam de raad der gemeente Egmondbinnen ter openbare vergadering L een op Maandag 16 Juli 1934e des avon< 7K uur. Afwezig de heeren J. de Waard F. M. van de Reep. Na opening herdacht de voorzitter in toe passelijke bewoordingen het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik. Het voorstel van B. en W. de batige sloten de gemeentebedrijven, (G.E.B. en gas), res pectievelijk groot 1140.— en 106 in de gemeentekas te storten werd zonder discus sie aangenomen. Een schrijven was ingekomen van het de partement Sociale Zaken houdende ver lenging van de werkverschaffing te Schoorl tot 28 Juli 1934 en stopzetting dier werk verschaffing tot begin September 1934. Een schrijven van de Commissie tot wering Schoolverzuim te Egmondbinnen d.d. 4 Juni 1934 met verzoek de beide Commissiën tot wering van schoolverzuim te laten voortbe staan tegen een honorarium ad. 12.50 per Commissie Waar Ged. Staten met de ophef fing van een commissie eertijds een bezuini ging beoogden, kan het bij den raad geen bezwaar ontmoeten het verzoek in te willi gen, nu de kosten dezer commissie tot 25 per 'jaar worden teruggebracht. Een schrijven van Ged. Staten d.d. 27 Ju ni 1934, houdende dat op de wedden van ambtenaren ingaande 1 Juli 1934 10 moet worden ingehouden als pensioensbijdrage. Een schrijven van het departement Sociale Zaken d.d. 4 Juli '34, houdende dat de steun regeling, vanwege het rijk gesubsideerd, tot 22 December 1934 wordt verlengd. Een schrijven van de R. K. militairen ver- eeniging te Amersfoort d.d. 12 Juli 1934, houdende verzoek subsidie voor 1935. Ge zien de zorgelijke toestand der gemeente-fi- nanciën werd op dit verzoek afwijzend be schikt Ingekomen was een mededeeling van de voorzitter, dat hij is herbenoemd tot bur gemeester. Zonder discussie werd aangeno men het voorstel van burgemeester en wet houders eenige geldleeningen te converteeren Voorts ging de raad accoord met het voor stel de huur der woningen van de woning- bouwvereeniging St. Joseph tot 3.25 te verlagen. Hiertoe kan worden overgegaan, omdat de rente de geld'.eening, die voor deze woningen loopt 5 tot 4 is verlaagd. Volgens het uitdrukkelijk verlangen van de regeering moet het vrijkomend bedrag ad. 258.10 aan de huurders ten goede komen in den vorm van een lagere huishuur. Aangenomen werd het voorstel tot beleg gen van gelden, die zijn vrijgekomen wegens aflossing aandeelen staatsleeningen. Aangeboden werd een tweede suppletoire begrooting op den dienst 1933, een nadeelig slot ad. 3500 aanwijzende. Een bord Maximum snelheid is bij den heer H. Liefting door de boomen onzichtbaar geworden. De voorzitter zegde den heer Dekker toe een onderzoek in te stellen. Daarna sluiting. ANDIJK. De mooie boombeplanting langs de nieuwe wegen wordt met ondergang be dreigd door het plotseling optreden der iep ziekte, waarschijnlijk veroorzaakt door het laten liggen van elders gekochte besmette stammen voor brandhout. Door het onmid dellijk vernietigen van een 20-tal aangetaste boomen hoopt het gemeentebestuur het ge vaar voorloopig te stuiten. Zondag is het nieuwe badhuis voor het publiek opengesteld. Ongetwijfeld was het jammer, dat het weer niet in alle opzichten meewerkte. Een stralende zomerdag was deze opening zeker meer ten goede gekomen. Toen we ongeveer vier uur een kijkje kwa men nemen, vonden we het badpaviljoen flink bezet. Aardige zitjes met kleurige pa rasols geven het geheel een zeer vriendelijk aanzien. Een leuk strijkje bracht aangename afwisseling. We twijfelen dan ook niet, of het paviljoen, dat een recht schilderachtig gezicht op zee en de ommanteling der stad biedt, zal druk bezocht worden. Ook de zwemliefhebbers lieten zich niet onbetuigd, al waren ze op dezen vrij triesten middag nog te weinig in aantal. Sommige dames en heeren maakten tevens gebruik van den spr .rgtoren en leverden het bewijs, dat ze in de zwem- en duikkunst uitstekend ge oefend waren, 't Was werkelijk een genot deze prestaties gade te slaan. Naast talrijke stadgenooten waren ver schillende bezoekers „van buiten" aanwezig, die allen vol lof waren over ons nieuwe bad huis, dat wat bouw, ligging en inrichting betreft ongetwijfeld tot de mooiste aan onze voormalige Zuiderzee kan worden gerekend. De Schermer Harddraverijvereeniging vergaderde Zaterdagavond in 't café Kam steeg te Stompetoren. De voorzitter, de heer J. Posch, verwel komde de niet talrijke aanwezigen, memo reerde in 't kort nog even de goed geslaagde jubileum-draverij en gaf vervolgens 't woord aan den penningmeester. Uit diens verslag bleek dat er een batig saldo was. De boeken en bescheiden werden door de heeren S. Breeuwsma en J. Govers nagezien en accoord bevonden, waarna den penning meester dank werd gebracht voor zijn be heer. Hiema volgde een uitvoerige bespreking over de te houden draverij. Terslotte besloot men, dit jaar weer een korte-baan draverij te organiseeren, en wel op Dinsdag 14 Aug. den laatsten kermisdag. De prijzen werden vastgeste'd op: 100, 50 en 20. Op den weg nabij Oorsprong in den polder Eierland, sloeg een auto over den kop en geraakte in een sloot. Van de twee perso nen, die in dit voertuig zaten, bleef één on gedeerd, doch een zoon van den heer G. be kwam inwendige kneuzingen, waardoor op name in een ziekenhuis te Den Helder nood zakelijk was De oorzaak van dit ongeval is waarschijnlijk slippen van de auto tegen het steenen paardenpad van den weg. Naar wordt vernomen, hebben ook Ged. Staten van Noordholland een brief aan de gemeentebesturen gericht, waar in zij verzoeken, de begrootingen voor het volgende dienstjaar ter beoordeeling en contröle aan Ged. Staten te zenden. Volgens de laatste gegevens zijn er thans 4870 H A. in de Wieringermeer met graan bebouwd, n.1. 3020 H A. tarwe, 1165 gerst, 600 haver ij 5 rogge. Boven dien zijn 380 H A. met koolzaad be bouwd, 5 met gele mosterd, 1190 mbt roode klaver, 510 met luzerneklaver, 155 met witte klaver en 4330 H A. grasland. De burgemeester dezer gemeente zal vanaf 16 Juli 1934 tot en met 9 Augustus a.s. met verlof afwezig zijn. Naar men ons uit betrouwbare bron mededeelt heeft de heer L. Wigbout zijn be noeming als raadslid aangenomen. GROOTSCHERMER. De collecte voor den „Gewapende Dienst" heeft in de gemeente Zuid- en Noord-Scher mer 4.55 opgebracht. In een vergadering der Ouder-commis- sie en het personeel der O. L. school alhier is besloten het schoolfeest te houden na de Zomervacantie. Het ligt in de bedoeling een bezoek te brengen aan Amsterdam, aldaar een rond vaart te maken door de havens en grachten, eventueel met een gedeelte der kinderen naar Artis, om daarna gezamenlijk het verdere Sedeelte van den dag door te rengen aan 't [oordzeestrand. Mochten de middelen niet toereikend zijn, dan zal worden olstaan met een bezoek aan Bergen en een der naastbij gelegen badplaatsen. Dezer dagen zullen den ingezetenen lijs ten ter inteekening worden aangeboden. De woningbouwvereeniging „St. Jo- seph" heeft de huren der woningen met 50 cent per week kunnen verlagen en besloot tevens de huurders kosteloos het gebruik van leidingwater te verschaffen. De aanleg der waterleiding en aan sluiting aan het provinciaal net werd opgedragen aan den heer Jac. Castricum alhier. Alhier is bij den heer Boonacker komen aanvliegen een postduif, welke aan den rech terpoot een alluminiumring had, waarop stond gegraveerd Holland 11457-34. De linkerpoot bevatte een gummiring V 440. Het beest was oververmoeid. De arbeiderszang „Voor- De arbeiderszangvereemging waarts, alhier, behaalde op het zangcon cours te Jutfaas den len prijs in de derde af deeling. LUTÏEBROEK. De speldjesdag, ten bate van Herwon nen Levenskracht heeft 25.50 opgebracht. De r.k. Zangvereeniging St. Ceacilia be haalde onder leiding van den heer Al, op het te Wervershoof gehouden concours een eersten prijs met 227 punten en in den eere wedstrijd den vierden prijs met 127 punten. Onze plaatsgenoot E. H. J. Leurink al hier slaagde voor het eindexamen der M. T. S te Amsterdam, afdeeling Chemische Tech niek. Naar wij vernemen heeft het personeel van de Gem. Lichtbedrijven met ingang van 1 Juli j.1 een korting op de salarissen gekre gen van 10 percent, bestaande uit de heffing voor de pensioenpremie. Wij herinneren er aan dat verleden jaar reeds een korting van AVi pCt. heeft plaats gehad. Men deelt ons mede, dat er over deze kor ting ontstemming heerscht onder het perso neel. Vooral over de wijze waarop deze laat ste korting tot stand is gekomen, omdat de arbeiders er niet van te voren in zijn gekend, hoewel anders over alle zaken in de commis sie voor georganiseerd overleg gesproken wordt. Naar verluidt heeft het hoofdbestuur d'-r arbeidersorganisatie deze zaak in behande ling. Men vraagt zich af of deze pensioen kwestie geen gemeentelijke aangelegenheid is en of het bestuur van de commissie van beheer der Gem. Lichtbedrijven bevoegd is deze korting in te houden zonder daarin de geheele commissie van beheer en het G.O. te kennen. Het comité voor het organiseeren van een autotocht voor ouden van dagen uit Z Scharwoude en Broek op Langendijk verga derde onder voorzitterschap van den heer J. Kramer in het vergaderlokaal van den heer Vijzelaar. Er bleek, dat de ontvangsten 259.89 en de uitgaven 206.50 hadden be dragen, zoodat er een saldo was van 53.39. Evenwel was er nog een rekening van onge veer 27 aangeboden, die de penningmees ter echter weigerde te voldoen, omdat er be dragen op voorkwamen, waarvoor geen or ders van het bestuur waren gegeven en waarbij bleek, dat er eenige waren, die slechts door den voorzitter waren opgedra gen. Deze laatste zullen worden betaa'd onder vaststelling, dat in 't vervolg alleen uitgaven zullen worden betaald, die in op dracht van het geheele bestuur zijn gedaan. De andere worden niet betaald. Verder werden nog verschillende zaken met betrekking tot den autotocht besproken, waarmee voor een volgenden keer rekening zal worden gehouden. Besloten werd, om namens de geheele ver gadering, den heer J. de Boer, die ten gevol ge van een misverstand als commissielid had bedankt, te verzoeken op zijn besluit terug te komen. Bij het te Heemstede gehouden concours voor Harmonie- en Fanfaregezelschappen, behaalde Winkel's Harmonie met 345 punten een eersten prijs in de afdeeling Uitmuntend heid. In den daarop gevolgden eerewedstrijd behaalde zij eveneens den eersten prijs, zoo dat een schitterend succes is behaald. De raad kwam Zaterdagmorgen 10.30 uur bijeen. Voorzitter was de burgemeester Afwezig met kennisgeving de heer Nic. Henneman. Bij den aanvang der zitting wijdde de voorzitter enkele woorden ter nagedachtenis van het verscheiden van Prins Hendrik. De raad hoorde deze woorden staande aan. Het kohier der rioolbelasting wees een be drag aan van groot 90. Goedgevonden. Wegens periodieke aftreding van den heer J. de Wit als lid van het Algem. Armbestuur zag deze zijn mandaat met 9 van de 10 stemmen hernieuwd. De gekozene verklaarde wederom bereid om in dat college zitting te nemen. Goedgevonden werd om met den heer J. Brouwer het contract loopende over huur eener bergplaats ad 3.50 per week te ver lengen. Tot rapporteurs voor de diverse rekenin gen over 1933 werden benoemd de heeren P. Klaasse, J. Docter en C. Baltus. Van den hier gevestigde R.K. Volksbond was het verzoek ingekomen om aan alle werkeloozen dezelfde rechten te verkenen aangaande steunuitkeering ais die van diverse organisaties. Goedgevonden. Ten slotte werd breedvoerig besproken een adres van een paar bouwondernemers voor het aanleggen eener straat mede in verband met aansluiting op het waterleiding net en werkverruiming. De heer Klaasse ziet hierin weinig het gemeentebelang gediend, wat door weth. Henneman na duidelijke toelichting bestre den werd. Aan het eind werd besloten aan het ver zoek te voldoen. Naar wordt vernomen heeft mr. J. G. Steneker ale procu reur van den raad van arbeid het faillissement aangevraagd van de drukkerij Atalanta, waar, zooals men weet het communis tische dagblad „De Tribune" gedrukt wordt. NACHTELIJKE PROPAGANDA. Een aanhouding te Venlo. De gemeentepolitie te Venlo heeft Za terdagnacht aangehouden zekeren J. B., Nederlandsch onderdaan, doch wonende in de Duitsche grensplaats Duiken, ter wijl hij bezig was propaganda-materiaal van de Nat.-Soc. Nederl. Arb. partij te verspreiden. Op het zien der politie sloeg de man op de vlucht, doch kon, nadat een schot op hem was gelost, worden gevat. Een groote voorraad propaganda- bi'jetten werden bij hem aangetroffen. Een andere propagandist, in wiens ge zelschap B. zich bevond, wist te ont komen. DE NIEUWE TARIEFWET. Eenigen tijd geleden is het wetsontwerp tot technische herziening der Nederlandsche Tariefwet 1924 ingediend; het resultaat van 1 Vï jaar voorbereidend werk. Bij de samen stelling van het nieuwe tarief van invoer rechten is getracht onderscheid te maken tusschen grondstoffen, halffabrikaten, be- drijfshulpmiddelen en afgewerkte producten. De eigenlijke grondstoffen en de fabrikaten in ruwen vorm, welke overwegend het ka rakter van grondstof hebben, zijn vrijgesteld van invoerrechten. En bovendien zijn in som mige gevallen, waar het industrieel belang zulks vorderde en het fiscaal belang dit nog toeliet, materialen, welke als halffabrikaten hadden moeten worden belast, vrijgesteld van invoerrecht. Het invoerrecht voor half- fabrikanten is in het algemeen gesteld op 3 tot 6 van de waarde; de heffing van bedrijfshulpmiddelen is in het algemeen ge steld op 6 van de waarde, terwijl de hef fing van de groep afgewerkte producten in het a 1 g e m e e n niet hooger bedraagt dan 12 van de waarde. Het is voor den wet gever uiteraard zeer moeilijk om te bepalen, welke halffabrikanten voor de Nederland sche industrie van groot belang zijn en bij de bepaling dezer invoerrechten doen zich terstond protesten hooren. In verband met de voorgestelde minimum heffing naar het gewicht wordt dit percen tage voor verschillende soorten verpakkings glas belangrijk hooger en stijgt zelfs in be paalde gevallen tot 17 Hoewel dit onge twijfeld niet in de bedoeling van de regee ring kan liggen, krijgt de betreffende tarief post hierdoor een zuiver protectionnistisch karakter. Zal echter de glasindustrie daar mede gebaat zijn? Dit lijkt alleszins on waarschijnlijk. Immers het eigenaardige verschijnsel doet zich voor, dat op verschil lende eindfabrikaten van de concurreerende buitenlandsche industrie slechts een invoer recht verschuldigd is van 10 Aangezien het verpakkingsglas bij deze artikelen een groote rol speelt in den kostprijs, dikwijls zelfs meer dan de helft daarvan uitmaakt, zullen de betreffende Nederlandsche fabri kanten in vele gevallen niet meer tegen hei buitenlandsche fabrikanten in vele gevallen niet meer tegen het buitenlandsche product kunnen concurreeren, waardoor vanzelfspre kend de werkgelegenheid in deze onder nemingen verminderd wordt, zonder dat een compensatie wordt gevonden in een vermeer derende bedrijvigheid in de glasindustrie Ten slotte moge hier nog gewezen worden op een anderen tariefpost, die slechts ten nadeele van de nationale industrie kan uit werken. Het ruwe papier, dat voor de ver vaardiging van carbonpapier wordt gebruik l en in Nederland niet wordt gefabriceerd, zal evenals het eindfabrikaat door een recht van 10 worden getroffen, terwijl andere papiersoorten, welke in ons land een'verdere bewerking ondergaan of als hulpmiddel worden gebruikt daarentegen met 6 wor den belast. Bovendien laat de wet de moge lijkheid open voor sigarettenpapier, dat in samenstelling geheel overeenkomst met het hierboven bedoelde ruwe papier bij algemet- nen maatregel van bestuur vrijdom van in voerrechten te verleenen, waarin echter voor dit laatste niet is voorzien. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke onbil lijkheden ontstemming verwekken bij belang hebbenden. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de werkgelegenheid in ons land hier door geschaad wordt, terwijl de schatkist wellicht gespekt zal worden door de hoogere invoerrechten. Dit kan echter onmogelijk de bedoeling van den wetgever zijn, aangezien een vermindering der werkgelegenheid op den duur een veel grooter nadeel voor de schatkist zal beteekenen. Moge de regeering deze herziening der Nederlandsche Tarief- wet dus zoodanig wijzigen, dat de belangen van onze nationale industrie niet in bet ge drang komen. De landdag van de vrijz.-dem. Jongeren organisatie, welke gehouden werd op de ter reinen van den Protestantenbond te Soester- berg, werd door circa 900 deelnemers bijge woond. De voorzitter van de landdagcommissie sprak een woord van welkom. Hierna werd de vlag geheschen door mr. A M. Joekes, lid van de Tweede Kamer en wérd het Bondslied gezongen. Daarna werd voor mr. Joekes gedefileerd. Daarop sprak de voorzitter van het hcofd- bestuur de neer D. J. A Geluk een rede uit. Gedurende den koffiemaaltijd we:d het Poppentheater in de Zwarte Raaf ertoond onder leiding van mevr. H. G. C. Janssen— Klenke. Het spel was een satyre op de heden- daagsche toestanden. Daarop volgde de rede van mr. A. M. Joekes. Elke tijd van groote moeilijkheden heeft zijn kwakzalvers gehad, doch het gaat er volgens spr. om, wat er onder de tegenwoor dige gemoedsomstandigheden kan worden bereikt. Spr. zag drie factoren waarnaar thans wordt gevraagd, en wel ten le: De groote overtuiging dat de volksbelangen worden gediend, hetgeen we zien in alle landen waar een nieuwe regeeringsvorm is gekomen. Dit volksbelang dienen mag echter nooit ontaarden in een soort goedgeefschheid of verdeeling van goederen die er niet zijn. 2e. Een streven naar eenheid, in het bij zonder naar Nationale Eenheid. Met een eenheid in democratischen zin gaan wij ac coord, waar de nabuur dus geen geweld wordt aangedaan en verscheidenheid van op vatting geoorloofd blijft, daar anders het eind toch weer oorlog is. 3e. De vraag naar leiding. De democratie heeft hier te weinig aandacht aan geschon ken. Niet elke sterke macht is een sterk ge zag. De macht steunt op middelen als dicta tuur, het gezag steunt op de bewuste wil of overtuiging wat het volk rechtvaardig oor deelt. Dat hebben we de laatste weken aan de hand van de gebeurtenissen in Duitschland kunnen zien. Wat te zeggen van een leiding die 200 menschen zonder ze eenige kans van verde diging te geven als dolle honden laat neer schieten en thans nog niet eens de namen durft publiceeren. Voor dit soort gezag en machtsmisbruik dient te worden gewaarschuwd. Spreker eindigde zijn rede met een oproep aan de jeugd tot krachtige samenwerking. Vervolgens nam minister mr. P. J. Oud het woord. Het is dikwijls moeilijk, aan zijn beginsel vast te houden, vooral thans voor een vrijzinnig democraat. Toch is het zeer noodig aan het beginsel vast te houden, al zal de toepassing ervan niet altijd dezelfde kunnen zijn. De vrijz.-dem. zoeken naar de juiste ver houding tusschen persoon en gemeenschap en staan lijnrecht tegenover stroomingen als gelijkschakeling, welke geen plaats voor een ander beginsel overlaten. Er moet gestreefd worden naar eenheid in verscheidenheid en de geestelijke vrijheid moet blijven. Gelijkschakeling is bovendien ook on-Nederlandsch. Alle krachten die in ons volk sluimeren moeten op de hoogste trap van ontwikkeling kunnen komen. De werkloosheid onder de jeugd bezag spreker van tweeërlei kanten. Ten eerste van den stoffelijken kant. De gevolgen zijn zeer ernstig en de regeering kan ook niet alles doen. De heele werkloos heid is een gevolg van toestanden die wij niet kunnen veranderen. Ten tweede: de moreele kant. Deze is nog ernstiger. Toch wilde spreker een woord van bemoediging laten hooren. De lessen der ervaring leeren ons dat we ook in andere tijdperken dergelijke perioden hebben ge kend. De jeugd moet het vertrouwen niet verlie zen, alles zal weer in orde komen doch het gaat niet zoo gemakkelijk als sommigen wel beweren. Een vasthouden aan de oude beproefde methoden is een eerste eisch van dezen tijd, en er moet gezocht worden naar samenwer king met volkomen behoud van eigen begin selen. De democratie is thans in gevaar, doch de grondgedachten ervan mogen niet verloren 59. Toen Piet 's morgens opstond, besloot hij zich eens goed te scheren. Op het kastje lag een scheermes gereed, maar toen hij in het spiegeltje wilde kijken, zag hii dat 't een heel Uoedkoop soort was. 60. „Drein", riep Piet „kom eens kijken wat een gekke spie gel", „Dit is heelemaal niet zoo gek", antwoordde Drein. „Zoo n spiegel heb ik wel eens meer gezien. Dat noemen ze een lach spiegel".

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6