DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Baldwin's plannen voor een sterke luchtvaart. Het conflict Spanje-Catalonië. Oorzaak: Onrust in Europa. Oorzaken der wrijving. Zaterdag 21 Juli 1934 136e Jaargang Qagettifcch OveczidU Buitenland Catalonië, dat in de 17de eeuw naar de Wol vandaag de aandacht trekt AARSC Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 240. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER ÜEWONE AD VER T ENT LEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. No 170 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: Cy KR AK Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Reeds geruimen tijd geleden heeit Baldwin in verband met het steeds duidelijker wor dende échec van de ontwapeningsconferentie, te kennen gegeven, dat voor Engeland hei oogenblik naderde om zijn luchtpolitiek te herzien. Vóór drie weken heeft de Britsche luchtvaartminister lord Londonderry aange kondigd, dat de Britsche regeering besloten had pariteit in de lucht voor 't land te waar borgen met elk ander land uit de naaste om geving d.w.z. derhalve Frankrijk en Duitsch- Na deze verklaringen werd met verhoogde belangstelling de aankondiging door Bald win in het Lagerhuis tegemoet gezien vau het program tot uitbreiding van de lucht vloot, dat Woensdag aan de goedkeuring van het kabinet is voorgelegd. Uit de toelichting van dit program, het welk de versterking van de Britsche lucht macht voorziet met 41 eskaders, verdee'd over vijf jaar, blijkt inderdaad, dat de En- gelsche regeering zich niet langer verant woord acht om den Britschen achterstand op het gebied der luchtverdediging, welke geleidelijk ontstaan is onder den invloed van de verwachting, dat tot een algemeene nivelleering der bewapening naar beneden zou kunnen worden overgegaan, te laten voortduren. Genoemde verwachtingen, aldus de kern van Baldwins betoog, zijn ijdel ge bleken, en ziet overal het tegendeel gebeuren en thans rest Engeland, ofschoon het dili gent blijft in den strijd voor internationale ontwapening, niets anders als de belangen van de eigen landsverdediging in het oog te vatten en tevens te zorgen, dat Engeland eventueel aan. zijn verplichtingen, voort vloeiende uit het convenant en het verdrag van Locarno zal kunnen voldoen, hetgeen thans volgens den waarnemenden premier niet het geval is. Met dit vijfjaarsplan, zij het dan ook dat het wordt ingediend onder het motto, dat de achterstand moet worden ingehaald, is de teerling geworpen en heeft ook Engeland ontwapening door bewapening vervangen, al voldoet het plan blijkbaar allerminst aan de wenschen van de Britsche bewapenings fanatici, die het liefst zouden zien, dat En geland met één slag zijn achterstand in een overwicht zou veranderen. In een deel van de pers komt dan ook al critiek tot uiting en wordt erop gewezen, dat het program van Baldwin niet de verlangde pariteit kan bren gen, daar de overige mogendheden geduren de den termijn van aanbouw eveneens hun luchtmacht zullen versterken. De z.g. lucht- groep uit het Lagerhuis acht het program beslist onvoldoende, en meent, dat de Brit sche luchtstrijdkrachten reeds thans de sterk te van de Fransche luchtvloot moest hebben. Het vermoeden ligt dan ook voor de hanu, gezien de toenemende invloed van uiterst rechts op de Britsche regeering en het Duit- sche gevaar, waarvoor Engeland zich in groeiende mate beducht toont, dat hetgeen thans wordt voorgesteld, slechts een eerste stap zal blijken in de richting van den ge- vreesden, doch blijkbaar niet te ontkomen bewapeningswedloop, waaraan nu ook En geland zich gedwongen ziet mee te doen. De liberale leider sir Herbert Samuel heeft dan ook zijn vrees over hetgeen staat te gebeu ren onder woorden gebracht door te consta teeren, dat men dus weer is teruggekeerd tot de zware bewapening en den wedloop in be wapening. Als nu ook nog de vloot wordt uitgebreid dan staat men weer midden in de vooroorlogsche periode, alle lessen van den grooten oorlog ten spijt". De groote achterstand, welke Engeland ook op het gebied der duikbooten heeft, ver geleken bij Frankrijk zal wellicht het eerst wat de maritiemen kant van het vraagstuk betreft moeten worden weggewerkt, daar hierin eventueel zooals de ervaring geduren de den oorlog heeft aangetoond, een groot gevaar schijnt voor de Britsche aanvoer- en verbindingslijnen. Voorloopig echter wordt het accent ge legd op de versterking van het luchtwapen, waarmede opnieuw de groote beteekenis daarvan wordt onderstreept voor het karak ter van een toekomstigen oorlog, welke be teekenis telkens weer blijkt uit het feit, dat ale landen, het een na het ander, zich be ijvert, om op dit terrein „bij" te zijn en zich aan te passen aan de evolutie, welke he; vliegtuig in de militaire strategie veroorzaakt Geen mogendheid wil hier achterblijven, zooals ten overvloede ook weer wordt aan getoond door het Amerikaansche voorne men, om de bestaande luchtmacht vóór 1942 met ruim elf honderd machines te verster ken. Misschien méér dan uit iets anders blijkt dan ook uit dezen ijver en deze belangstel ling allerwege voor het luchtwapen, het groote wantrouwen, hetwelk de onderlinge betrekkingen tusschen de mogendheden bij voortduur beheerscht. De uitbreiding van de Britsche luchtmacht gaat gepaard met een gelijktijdige verster king van de luchtvloot van Egypte, dit voor de imperiale verbindingen van het Britsche rijk zoo bij uitstek belangrijke strategische punt. Door deze basis in het oostelijk Mid- dellandsche Zee bekken met moderne strijd middelen te versterken, wordt het gevaar ver minderd, hetwelk dreigt van den groei van de Italiansche machtsmiddelen vooral in de lucht, waardoor de beteekenis van de Britsche mann asis van Malta verzwakt wordt. Uitbouw van het Egyptische steun punt word wellicht tevens noodig geacht in verband met de ontwikkeling van de toestan den in Klein-Azië. waar Engeland onder al le omstandigheden zijn positie moet handha ven, terwijl de plannen van Turkije, daarbij gesteund door Rusland, om de demilitarisee ring van de Dardanellcn ongedaan te ma ken, van grooten invloed kunnen worden op die ontwikkeling en op de militaire ver1 houdingen in dit deel van Europa. De belangstelling gaat thans uit naar het debat, hetwel de volgende week in het La gerhuis zal plaats hebben over het ingedien de program. Daarbij toch zullen waarschijnlijk de „luchtgroep", die onvoldaan is over het re- geeringsplan, hetwelk volgens haar meening niet ver genoeg gaat, en de Samulieten bene vens Labour, die een motie van wantrouwen heeft ingediend, omdat met het loslaten door de regeering van de ontwapeningsidee af keurt, scherp tegenover elkaar staan. Wel licht, dat de regeering daarom bij de verde diging van haar middenweg zich nader zal uitlaten over de motieven, welke haar tot dit besluit gedreven hebben, waaruit blijkt, dat zij feitelijk alle hoop heeft opgegeven op spoedige bevredigende resultaten van de po gingen om uit de Geneefsche impasse te ge raken, aldus het Hbld. Of men daarbij echter iets naders zal ver nemen omtrent de ongetwijfeld zeer belang rijke besprekingen, welke tusschen de Fran sche, Engelsche en Belgische legerautoritei- ten onlangs hebben plaats gehad en waarbij o.a. wel aandacht zal zijn gewijd aan de vraag wat moet geschieden, indien de thans ontworpen pactenpolitiek tot grooter waar borg van de veiligheid mochten mislukken, lijkt al heel weinig waarschijnlijk. Dit doel var het debat zou anders mis schien wel het meest belangrijke kunnen blijken! Niet het minst voor de bewoners van de lage landen, wier belangen zou nauw betrok ken zijn bij hetgeen de machtige buren onder elkaar bekokstoven. Schijnbare eenheid in Catalonië. Ofschoon de eenheid in het Iberisch- schiereiland officieel sedert 1492 bestaat en Spanje dus tot de oudere staten van Europa gerekend mag worden, is de toestand, juist omdat het oude Hispanië uit verschillende stukjes en brokjes werd samengesteld, steeds precair gebleven. Philips II versterkte het aanzien van den staat naar buiten, door de tijdelijke annexatie van Portugal in 1582. Doch terzelfder tijd, dat Madrid een der toonaangevendste centra van Europa was, had Zijne Katholieke Majesteit de grootste moeite om den toestand in het binnenland meester te blijven. Daar was in de eerste plaats de provincie Granada, het voormalige centrum van het Moorsche rijk. Dank zij de hulp van de Kerk kon de regeering hier be trekkelijk gemakkelijk den toestand meester blijven. Doch in het Noord-Oosten van het land bleef zich een niet te verzoenen en trotsch nationalisme handhaven, hetgeen, men moge het regionalisme, seperatisme, Ca- talonisme enz. noemen, niet anders is dan de wensch van een volk, een eigen taal bezit tend, om het juk van de vreemde heerschap pij af te wenden. wapens gegrepen had om te voorkomen, dat de Bourbons den troon zouden bestijgen, speelde de hoofdrol bij de instorting van het Bourbonsche Huis. Bij den val van Alfonso XIII achtte de jonge Spaansche republiek het verstandig de Catalaansche idealisten hun zin te geven, en verleende Catalonië de autonomie. Kort na de mislukte „pronuncia- miento" van generaal Sanjurjo in 1932, werd in de Spaansche Cortes het Catalaan sche Statuut aangenomen. Het broeinest Barcelona. Nu is Barcelona, de hoofdstad van Cata lonië, steeds een broeinest van anarchisten, syndicalisten, terroristen en andere elemen ten van de uiterste linkerzijde geweest. Door dat verschillende politieke partijen, die vroe ger eikaars tegenstander geweest waren, zich in Januari 1934 aaneensloten, bleef Bar celona het bolwerk van de revolutie in den strijd tegn de reactie. De verschillende ministeries, die elkaar sinds de half-sociale en anti-ciericale regee ring van Azana opvolgden, Martinez Bar rios, Lerroux en Samper, werden steeds meer rechts georiënteerd. Men kan zeggen, dat Samper niet veel meer is dan de wiluitvoer- der van Gil Robles, leider van de agrarische en clericale partij. Het is duidelijk, dat de kloof tusschen het linksche Catalonië en het rechts georiënteerde overige deel van Spanje steeds grooter moest worden. Oude moeilijkheden. De moeilijkheden, die zich in Catalonië voordoen, bestaan niet sinds den laats*en tijd, doch dateeren sedert lang. Het vervan gen var. de Spaansche Administratie in de vier Catalaansche provincies (Barcelona Gerona, Lerida, en Tarragona) heeft niet zonder slag of stoot kunnen plaats vinden Daarbij gaat dit zeer langzaam. Het is nu reeds twee jaar, dat het Catalaansche Sta tuut van kracht is geworden en nog res sorteeren sommige districten onder de Madri- leensche Administratie. De opbrengst van de belastingen, die vroeger ten goede van de centrale schatkist te Madrid kwam, komt nu in de kas van de Catalaansche Genej-liteit, hetgeen eveneens moeilijkheden geschapen heeft. Ook de groote verbreiding van het Cata- laansch is een doorn in het oog van menig Castiliaan, die te Barcelona woont. Onlangs heeft professor Americo Castro, groot be wonderaar van Catalonië, zijn ontslag ge nomen als lid van de commissie van toezicht aan de tweetalige universiteit van Barce lona, omdat hij de Castiliaansche taal be dreigd achtte. Catalanen kunnen overal in Spanje in staatsbetrekking treden, doch in Catalonië moet een beambte van den staat Catalaansch spreken, waardoor alle niet- Catalanen practisch uitgesloten worden. Conflicten. Het eerste conflict ontstond inzake den radio-omroep, vervolgens, en dit was van veel ernstiger aard, de kwestie van de z g. „culturen-wet", die door het Catalaansche parlement is aangenomen en die een zuiver revolutionnair karakter draagt. In de Cortes is het tot een openlijke breuk gekomen. De parlementaire groep der linksche Catalanen heeft besloten, zoolang de tegenwoordige regeering niet haar politiek wijzigt, zich van de beraadslagingen in de Cortes te onthou den (uit solidariteit hebben de Baskische af gevaardigden eveneens de Cortes verlaten). Senor Companys, opvolger van kolonel Macia, president van de Catalaansche Ge neraliteit, heeft de Somaten, de locale mili tie, van onbetrouwbare elementen gezuivetd en heeft verklaard zich tegen iedere inmen ging van Madrid in Catalonië te .verzetten. Terzelfder tijd heeft de Spaansche premier, Senor Samper, credieten gevraagd en ver kregen voor de aanwerving van tweeduizend supplementaire „guardias civiles" en vier duizend gendarmes. De wet-Companys op de landbouwcultu- ren heeft een conflict met Madrid geprovo ceerd en in Spanje is de lucht wederom met electriciteit geladen. In Spanje is men de meening toegedaan, dat Madrid sterker is dan Barcelona en zekere middelen bezit, vooral op financiee1 gebied, om pressie op Catalonië uit te oefe nen, zoodat het conflict op vreedzame wijze geregeld zal kunnen worden. Dr. SACK, DE VERDEDIGER VAN TORGLER. Hij schijnt gevangen gehouden te worden. Over dr. Sack, den verdediger van Torgler in het proces-van der Lubbe, hoort men verschillende geruchten, wel ke alle daarin overeenstemmen, dat dr Sack gevangen wordt gehouden en wel naar alle vermoedelijkheid te Berlijn in een speciale onderzoekingsgevangenis van de geheime politie. Of dr. Sack te Warnemünde vertoeft, is niet met zeker heid na te gaan. Wel heeft hij daar een zomerhuis, en men zegt, dat hij in dat huis omgang had metiErnst of andere lieden, die de dupe zijn geworden van den slag van 30 Juni. Of men hem de verbinding met deze lieden verwijt, dan wel of hij wordt verdacht, hetgeen ook beweerd wordt, met de buitenlandsche groep advocaten, bekend uit het proces van der Lubbe in verbinding te staan, is niet uit te maken. Gelijk bekend stond dr. Sack tijdens het procee met deze groep advocaten op gespannen voet HET VIEL MEE! Merkwaardig auto-ongeval te Nice. Bevangen door de hitte heeft een bestuur der van een auto te Nice in Frankrijk de macht over zijn stuur verloren met het nood lottig gevolg, dat de wagen van den weg reed en in een diep ravijn stortte in de ber gen ten westen van Cannes. De bestuurder bleef wonder boven wonder ongedeerd, doch door den val van een hoogte van 300 voet, dit is tegen de 100 meter, vatte de benzine vlam en kwam de wagen als een lichtende toorts in een dichtbegroeid pijnbosch. Het ongeluk vond plaats in een afgelegen ge deelte en het duurde eenigen tijd vóór de bestuurder erin slaagde weer op den be ganen grond te komen Het duurde eenigen tijd eer men den brand meester was. Er is groote schade aangericht in het pijnbosch. Gedurende eenigen tijd was het verkeer over den weg gestremd. WECHSEL BIJ WARSCHAU WAST SNEL. Weder tientallen dooden. Nabij de stad Warschau in Polen blijft de Weichsel buitengewoon snel wassen. In de buurt van Sandomir is de rivier buiten de oevers getreden Meer dan 30 plaatsen met ca. 30.000 inwoners staan onder water, meer dan 20.000 H A is overstroomd. Te Zajerze zijn 50 menschen verdron ken, bij het reddingswerk kwamen een officier en 15 pioniers om. Ie Warschau zelf verwacht men het g»ootste gevi-au pas Zaterdag Er wor- ;en r, oo ad ijken opgew >.-pe:i eri afiee- li: gen pioniers en arb<n ter» °-ereed ge houden. MATERIEELE SCHADE IN OOSTENRIJK. Lijst van dagelijksche bomaanslagen. De officieele lijst dagelijksch betreffende bomaanslagen, meldt, dat gisteren in Leu- tasch (Tyrol) in een hooibergplaats een groot aantal revolvers en munitie is gevon den. De boer werd gearresteerd. O de pastorie in Tohmsdorf (Stiermarken) werd een bomaanslag gepleegd, die veel schade veroorzaakte. In St. Peter (Stiermarken) werd een brug zwaar beschadigd door een bom; terwijl in den tuin van de Salvatorkerk in Hall (Tyrol) door een bom een venster werd vernield. HET ENGELSCH-TURKSCHE INCIDENT. Lijkdienst voor gedooden officier. Een communiqué van het Londen sche Foreign Office zegt, dat het Engelsch- Turksche incident op de kust van Sa- mos betreffende den jeugdigen Brit schen marine-arts, die door Tu>-ksche schildwachten werd doodgeschoten, op minnelijke wijze tusschen de beide re geeringen wordt geschikt en dat schik kingen worden getroffen met de Turk- sche regeering, die reeds haar leedwezen over het gebeurde heeft betuigd voor een lijkdienst op de plaats, waar de arts den dood vond. HET LIJK IN DEN KOFFER. Licht in het mysterie? Verwacht wordt, dat spoedig meer licht zal komen in de geheimzinnige affaire van Brighton, waar, zooals be kend, op het station het lijk van een vrouw in een koffer we *d ontdekt. In het Noorden van Brighton bevond zich gisternamiddag een groot aantal politie-agenten, die zich hoofdzakelijk bezig hielden met het doen van opgra vingen in de tuinen van verscheidene huizen. Men weigert echter nadere me- dedeelingen omtrent het te volgen spoor te doen en houdt alles strikt geheim ten einde de zaak niet vooruit te loopen en de buitenwereld zoo min mogelijk in lichtingen te verschaffen. Niettemin werd gister door de politie een persoons beschrijving gepubliceerd van een da me, Davy Johnson geheeten, welke be schrijving klopt met die van het gevon den vrouwenlijk. DE VEEMMOORD ZIMMER. De vermoedelijke daders gepakt. In den loop van Donderdag heeft de po litie drie arrestaties verricht in verband met den moord op Zimmer, die de vorige week ic zijn huis werd doodgeschoten. Volgens me- dedeeling van de politie is een der dader3, de gevluchte student Walther Neumüller in de buurt van Amstetten gearresteerd. Neu- Baldwin pleit voor sterke lucht macht. (Dag. Overzicht). De overstroomingen in Polen. (Buitenland). Dr. Sack in gevangenschap? (Bui tenland). Dynamietaanslagen in Oostenrijk. (Buitenland). Benzine-zwendelarij te Zwolle ontdekt. (Binnenland). De taak van het werkfonds 1934. (Binnenland). Nieuwe rijwiel- en motorwet in gediend. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). müller wordt verdacht een der daders te zijn of althans van de zaak iets te hebben afge weten. Tevens werd gearresteerd de 22-jari- ge student Franz Stocek. Dezen wordt ten laste gelegd, den nog steeds voortvluchtigen Floch te hebben geholpen bij zijn vlucht. Tenslotte werd in Rossatz a.d. Donau een derde man gearresteerd, die eveneens ervan verdacht wordt bij de moordzaak betrokken te zijn. HOOGE FILMSTER-GAGES. Ondanks verlies in de filmindustrie. De New-Yorksche bladen brengen een gedeelte van het Nira-rapport over den toestand in de filmindustrie en wijzen erop dat, ondanks het feit dat deze tak van industrie in totaal over 'tjaar 1933 een verlies van 20 millioen dollar heeft geleden, nog steeds 110 personen, die bij de film werkzaam zijn, een hooger sala ris verdienen, dan het inkomen van pre sident Roosevelt (75.000 dollar) bedraagt. Verder hebben nog drie personen het zelfde salaris van president Roosevelt. Van de vijf grootste filmconcerns, die deze geweldige salarissen uitkeerden, was er één failliet, het tweede stond on der gerechtelijke bewindvoering, het derde was genoodzaakt zich te reorgani- seeren teneinde een schuld van 42 mil lioen dollar te kunnen delgen, het vierde leed in het jaar 1932 een verlies van 16 millioen dollar en de vijfde maatschap pij boekte eveneens een geweldigen ach teruitgang in de winst. HITTEGOLF TE NEW-YORK. Een temperatuur van 46 graden. De nog steeds aanhoudende hitte te New- York heeft tot dusver ruim 50 sterfgevallen veroorzaakt. Door het hooge vochtgehalte der lucht is de warmte schier verstikkend. Te Kansas City werd een temperatuur van 42 graden, te Oklahoma zelfs van 46 gra den C. gemeten. BLOEDIGE BOTSING TE SEATTLE. Stakers tegen politie. Te Seattle in den staat New-York ont stond een hevige botsing tusschen circa 300 politie-agenten en 2000 postende stakers, die de politie et steenen wierpen. Toen de agen ten zich met gasbommen verdedigden, vin gen de stakers deze op en wierpen ze terug. Vier politiemannen en meer dan 100 sta kers werden gewond. AGA KHAN ZONDER LAND. Hij krijgt het ook niet. In de wetgevende vergadering te Sim- la werd de vraag gesteld of het waar was dat Aga han het verzoek had ge richt tot de regeering om hem een terri toriaal domein in Britsch-Indië toe te wijzen als waardeering van zijn dien sten voor het rijk De zegsman van de regeering antwoordde dat inderdaad een verzoek van Aga Khan aan de regeering was gericht, maar dat hij niet de vrij heid had den inhoud daarvan bekend te maken. Algemeen wordt geloofd dat de regeering afwijzend heeft beschikt op Aga Khan's verzoek. De bekende rijke paardensportenthou siast Aga Khan, dieeenige jaren geleden is gehuwd met een jonge Francaise, is het hoofd van de Ismailia-moslims, waarvan er eenige millioenen in Britsch Indië wonen, maar ook velen in andere deelen van Azië en in Afrika. De heer schappij van Aga Khan is geheel gees telijk: hij heeft geen grondgeDied. DE AMERIKAANSCHE STAKING. Zoo goed als geëindigd. De algemeene stakingsleider in Oak- land heeft gisteren besloten tot onmid dellijk beëindigen der staking. De vak- vereeniging van voerlieden zal echter vóór het beëindigen van de havenarbei dersstaking geen vrachten uit het ha vengebied meenemen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1