Aqmda lüeec&ericfit Zaterdag begrafenis van Dollfuss. Het stoffelijk overschot naar het raadhuis overgebracht. Tegen half zeven gisteravond is het stof Rouwbetoon. Dr. Rintelen nog in leven. ALGEMEENE TOESTAND. Leoben ingenomen na artil lerie-beschieting. Schoonzoon van dr. Rintelen gearresteerd. De gevechten in Stiermarken, Oostenrijksche vluchtelingen in Joego-Slavië geïnterneerd. Het politie-onderzoek tegen de Weensche opstandelingen. De „onwaardige middelen" van 't officieele Duitsche nieuwsbureau UIT ANDERE LANDEN. Mussolini te Rome teruggekeerd. De Italiaansche bladen iel verontwaardigd. De „Paris Midi" over de situatie. Verklaring van Simon. Weeroverzicht. LICHT OP! HOOO- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd), lult Dat. Hoogwater. Laagwafer. 28 513 5 45 1.47 212 29 6.01 629 2.36 258 30 6.45 7.12 3.21 341 HOOO- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (Ia Zomertijd). Juli. Dat. Hoogwater. Laagwater. 28 510 5.42 1.35 200 29 5.58 6.26 224 246 3 06.42 7.09 3.09 3-29 Voa Papen als buitengewoon gezant naar Weenen. De „Völkische Beobachter" over de gebeurtenissen in Oos tenrijk. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Ik ken je niet en toch heb ik je lief (rom); hoofdrollen Magda Schneider en Willy Forst. Toegang eiken lectfijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Bioscoop Harmonie, tot en met Dinsdag, des av. 7.30 uur, hoofdnummer Wien wo der Wein und der Walzer blüht (amus.), hoofd rollen Carl Brisson en Francis Day. Toe gang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer Twee menschen (rom.), hoofdrollen Gustav Fröhlig en Charlotte Suza. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Loulou maakt promotie (amus.); hoofdrol Lilian Harvey. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Woensdagmiddag half 3 matinee. Zondag 29 Juli. Draveriien Alkmaar. 35 uur, Sted. Muziektuin, concert ge mengd koor Excelsior uit Oosterbeek. Sted. Muziektuin, 's av. 8 üur, concert St. Louis. Zomerfeesten Schoorl. Serie-voetbalwedstrijden te Grootsctoermer. Maandag 30 Juli. Zomerfeesten Schoorl. Donderdag 2 Augustus. 10 uur, Sted. Muziektuin, Schaakdag Alkm. Schaakvereeniging V. V. V. oud. Zijn vader was een hoofdofficier van de K. und K. Armee; hij was gehuwd met gra vin Larisch—Mönnicn. Toen Starhemberg het gymnasium in Gmünden afgeloopen had, studeerde hij aan de universiteiten van München en Innsbrück. In 1917, toen hij nauwelijks achttien jaar oud was hij werd op 10 Mei 1899 in Eferding geboren nam hij als vrijwilli ger dienst en ging inet het vierde dragonder- regiment naar het Russische front, waar hij wegens zijn dapperheid meermalen eervol vermeld werd. Toen de wapenstilstand ge sloten werd, was Starhemberg luitenant. Zijn strijdlust en vooral zijn anti-marxisti sche geest deden hem deelnemen aan den be luchten Kapp-putsch en aan alle onderne mingen van de Tiroler stormcompagnie van het vrijcorps Oberland in Opper-Silezië. La ter beijverde hij zich voor de Heimwehr-be- weging, stichtte het jagerbata-jon „Starhem berg" en werd leider van de Heimwehren in Opper-Oostenrijk. Op 1 Sept 1930 werd hij tot Bondsleider van de Oostenrijksche Heim wehr benoemd en op den laatsten dag van diezelfde maand nam Vangoin hem als mi nister van Bionenlandsche Zaken op in zijn kabinet In Nov. trad hij echter als zoodanig weer af. De toen gehouden verkiezingen brachten hem in den Nationalen-Raad, doch ook dit mandaat legde hij na korten tijd neer, even als in Mei 1931 het leiderschap van de Heim wehr. In zijn plaats benoemde hij dr. Walther Pfrimer, die zich vier maanden nadien com promitteerde door een mislukten putsch. Star hemberg die leider van de Heimatschutz in Opper-Oostenrijk gebleven was, had echter bevelen van Pfrimer doorgegevenhoewel met de toevoeging botsingen met de overheid te vermijden en werd deswege op 14 Sep tember 1931 gearresteerd. Ook werd vastge steld, dat Starhemberg met Steidle en eenige anderen den Putsch voorbereid had en dat hij gepoogd heeft, zich in Amstetten aan het hoofd der Opper-Oostenrijksche en een gedeel •te der Neder-Oostenrijksche Heimwehr te stellen, en van plan was direct naar Weenen op te marcheeren en de stad te bezetten. Onder invioed van de Christ.socialen werd hij echter reeds drie dagen na zijn arrestatie vrijgelaten en nam toen zelf weer de geheele leiding van de Heimwehr in handen. In Mei 1934 trad hij, toen Dolffuss zijn kabinet hervormde, als vice-kanselier op, bij welke gelegenheid Mussolini, die hem reeds een jaar te voren bij een bezoek aan Rome op feestelijke wijze met den eeredolk der militie en het eereteeken van het Roomsche legioen begiftigd had, Starhemberg een gelukwensch telegram zond, waarin o.a. stond: „Ik ben overtuigd dat de door Uwe Doorluchtigheid ontplooide energie den nieuwen staat Oosten rijk consolideeren en de betrekkingen met het fascistische Italië versterken zal. Fascist kan men Starhemberg noemen, een Hitleriaan is hij zeker niet en in een rede in het begin van dit jaar gehouden heeft hij dit erkend, erbij voegend dat hij op zekere voor waarden bereid zou zijn met Hitier samen te werken. „Hitier zou moeten erkennen, dat het facisme in Oostenrijk door de „Heimatschutz wordt vertegenwoordigd en dat een nationaal socialistische partij in Oostenrijk overbodig is. Als tegenprestatie zou ik bereid zijn te spreken over de wijze, waarop Oostenrijk in buitenlandsch-politi'eke relatie de Duitsche regeering zou kunnen steunen". Aan dezen man is thans de leiding van de regeering opgedragen in de plaats van den kleinen dapperen Bondskanselier Dollfuss, die in Starnemberg niet altijd een vriend van zijn goede bedoelingen gevonden heeft. De begrafenis van bondskanselier Doll fuss zal, naar officieel wordt medegedeeld, reeds Zaterdag, 's middags om 16 uur, plaats hebben. Op den dag van de begrafenis zullen alle openbare vermakelijkheden gesloten moeten zijn. De Zaterdag aanvangende Salzburger Festpiele zullen, volgens het D. N. B., in te genstelling met anders luidende berichten, niet uitgesteld worden maar met een groote rcuwplechtigheid ter eere van Dollfuss be ginnen. felijk overschot van den bondskanselier van de bondskanselarij naar het raadhuis ge bracht, waar het tot de begrafenis, welke Zaterdagmiddag 4 uur plaats vindt, in de Volkshalle op een katafalk blijft rusten. De galalijkwagen die met tallooze kransen was versierd en door zes paarden getrokken werd, werd gevolgd door een compagnie van de Heimwehr, politie en Ostmarkische Sturm scharen en een afdeeling bereden politie. Achter de kist gingen leden van de regee ring, met bondspresident Miklas aan het hoofd. De weduwe van dr. Dollfuss nam aan de stoet geen deel. De stoet bewoog zich achter langs het Heldenplein, langs de boulevard naar het raadhuis, waar de kist op op de katafalk werd geplaatst. Alle gezantschappen te Weenen hebben ten teeken van rouw de vlaggen halstok ge- heschen. De eerste burgemeester Schmitz richt tot de bevolking den oproep ten teeken van rouw de vlag halfstok te hangen. Ook door het Vaderlandsche Front is de bevol king opgeroepen zwarte vlaggen uit te hangen. Donderdagavond had in de bondskanse larij een persconferentie plaats, waar de ge zant Ludwich de mededeeling deed, dat ar. Rintelen nog in leven is. De mededeeling van zijn dood was gistermiddag eveneens door de bondskanselarij verstrekt. Rintelen heeft een operatie ondergaan en zijn toestand schijnt zich iets te beteren. Gisteravond publiceerde de Oostenrijksche regeering het volgende officieele telegram: De dag van heden verliep te Weenen en bijna in het geheele Bondsgebied volkomen rustig. De zuiveringsactie in Stiermarken is zoo goed als voltooid. Nadat de opstande- lingen die de Pyhrnpas bezet hielden na een zwaren strijd, waarbij helaas aan de zijde van het Bondsleger majoor Johann Char- wanen vijf manschappen vielen en luitenant Anton Dohmdorf zwaar gewond werd, tot den terugtocht waren gedwongen, werd Lie zen uit de handen der opstandelingen be vrijd. Naast andere plaatsen hebben ook de oproerlingen te Leoben laat in den middag zich overgegeven. Te Judenburg, Radkers- burg, Mureck en Knittelfeld werd de rust hersteld. Ook hier leverden de opstandelin gen de wapens uit. Pogingen der opstande lingen om zich in enkele dorpen van Kaern- ten weer te verzamelen en verzet te bieden werden door krachtig optreden verhinderd. Bij zulk een treffen te Annabuehl, nabij Kla- genfurth, waarheen een legercompagnie en twee compagnieën van het vrijwillige af- weercorps waren gezonden en moesten op treden tegen een sterke macht der opstande lingen, die op de vlucht sloegen, werden 9 opstandelingen gedood en velen gewond, terwijl twee machine-geweren werden buit gemaakt. Schutchnlgg, die den vice- kanselier von Starhemberg met het voorzitterschap van den Oostenrijkschen ministerraad belastte Naar van niet-officieele zijde verluidt, zou vooral de strijd om Leoben zeer bloedig ge weest zijn. De stad zou pas zijn ingenomen na een artillerie-beschieting en aan de zijde van de Heimatschutz zouden niet minder dan 30 dooden zijn gevallen. De schoonzoon van dr. Rintelen, dr. Erich Majakotin, is Donderdagmiddag ge arresteerd. Nadere bijzonderheden over deze arrestatie zijn niet bekend, Officieel wordt medegedeeld* dat de ge vechten in Stiermarken voor het grootste ge deelte nog voortduren. Er zou o.a. nog ge vochten worden bij Donawitz en Bad Aus- see. De Selztal-spoorweg is reeds gezuiverd, terwijl ook Lietzen reeds door regeerings- troepen is bezet, die in totaal in Stiermarken 15 dooden zouden hebben verloren. Te Leoben zouden de regeeringstroepen, naar niet-officieel wordt medegedeeld, een wapenstilstand met de opstandelingen heb ben gesloten voor den duur van zes uur, ge durende welke periode zij gelegenheid zou den krijgen, hun wapens in te leveren. Te Gröbnig en Schladning zouden nieuwe ge vechten zijn ontstaan. Meestal ontruimen de opstandelingen shel hun stellingen zoodra zij door de regeeringstroepen worden aange vallen en trekken zich dan op andere stellin gen in het gebergte terug. Uit Avala wordt gemeld, dat Donderdag tegen den middag een honderdtal personen uit Radkersburg in Oostenrijk de Mur heb ben overgestoken en vervolgens de Joegosla vische grens overschreden. Zij zijn te Gorn- ja-Radgona geinterneerd. Het politie-onderzoek tegen de 150 in de Bondskanselarij gearresteerde nationaal-so- cialisten is Donderdagavond gesloten. De po litie heeft voornamelijk trachten na te gaan, wie onder de gearresteerden als de aanvoer ders en raddraaiers beschouwd moeten wor den en wie schuldig zijn aan den moord op Dollfuss. Het verdere onderzoek' naar de oorzaken en het verband van den' opstand ligt in han den van het buitengewoon militair gerechts hof, dat waarschijnlijk vandaag reeds bijeen zal komen. Gisteravond heeft staatssecretaris Adam voor den radiozender Weenen een. rede ge houden over „onwaardige middelen", met welke het officieele Duitsche nieuwsbureau zijn lezers heeft ingelicht over de gebeurte nissen in Oostenrijk en de zware verant woordelijkheid die het daarmee op zich heeft geladen. Spreker begon: Beste Oostenrijkers, maar ook alle Duitsche mannen en vrouwen. Het is mijn plicht u mee te deelen dat nog nooit in de geschiedenis Duitschers tegen Duit- schers hebben gestreden, met gebruikmaking van de middelen die het officieele Duitsche nieuwsbureau over het verloop van de ge beurtenissen heeft gegeven. Te 4 uur 20 meldde genoemd bureau, dat de groote radio-zender in de lucht gespron gen was, dat een volksverheffing tegen de regeering Dollfuss uitgebroken was en dat in Oostenrijk geen centrale regeering meer bestond. De oorzaak was waarschijnlijk ge legen, zoo heette het verder, in de gruwelijke folteringen die nat.-socialisten den laatsten tijd hadden moeten doorstaan en waarvoor de regeering. Dollfuss zelfs middeleeuwsche martelwerktuigen uit het museum te Salz- burg had laten komen. Een kwartier later werd gemeld, dat óe politie en burgerwacht niet schenen in te grijpen en een deel van het bondsleger tot „de bevrijders van het Oostenrijksche volk" waren overgegaan. In geen enkel later be richt is ooit sprake geweest van terroristen of nat.-socialisten, maar steeds van „net Oostenrijksche volk." De moord op den politie-commissie te Inns brück werd gevolgd door de mededeeling dat, overal uit het land dergelijke berichten over den opstand van het volk tegen zijn on derdrukkers inkwamen." Op het oogenblik dat Rintelen reeds ge arresteerd en op weg naar de gevangenis was, meldde het bureau, dat hij met Schusch- nigg bezig was de nieuwe regeering te vor men, waarvan zelfs geen seconde sprake is geweest natuurlijk. Te negen uur 's avonds toen Dollfuss reeds op zijn doodsbed lag, welk feit in geheel Weenen bekend was, meldde het bureau van daar dat „omtrent het lot van den bondskan- sier niets nader bekend was, maar dat het Volksgerecht klaarblijkelijk over zijn regee ring geoordeeld had. Want het heele volk had zich blijkbaar verheven en het „Deutsch- tum" in Oostenrijk vierde op dat oogenblik reeds zijn overwinning". De moord op on zen kanselier werd dus niet alleen niet ver oordeeld, maar goedgepraat, en de gevolgen als een overwinning van het Deutschtum geschilderd. Maar genoeg voorbeelden en citaten. Wat ik tot u allen zeggen wil is dit: de veront waardiging met welke het Oostenrijksche volk en wij zijn regeerders van deze leugen campagne hebben' kennis genomen, gaat al les te boven wat ooit in de geschiedenis tus- schen stamverwanten en bevriende volken is voergekomen. Wij bezitten thans de documen taire bewijzen hoe Duitscher tegen Duit- scher in een der ernstigste uren voor ons vaderland opgehitst zijn. Van de ernstige politieke gevolgen, die dit optreden kan hebben, wil ik thans niet spreken; het is mij voldoende de groote en ernstige verantwoor delijkheid te hebben geschetst, die het Duit sche nieuwsbureau door zijn berichtgeving op zich geladen heeft en deze verantwoorde lijkheid kan het nooit meer ontkennen. Mussolini is gistermiddag uit Riccioni te Rome teruggekeerd. Hij begaf zich onmiddel lijk naar het Palazzo Venezia, waar hij de onderstaatssecretarissen van oorlog, van luchtvaart en buitenlandsche zaken, alsmede den chef van den persdienst had bijeengeroe pen. Van officieuze zijde wordt met betrekking tot de preventieve maatregelen van militairen aard, welke Italië met het oog op den toe stand in Oostenrijk heeft getroffen, medege deeld dat men onmiddellijk na de ontvangst van het bericht van Dollfuss dood langs den Brenner, langs de grens van Karinthië, troe penverplaatsingen van land- en luchtmacht heeft uitgevoerd. Er worden meer dan 50 vliegtuigen gereed gehouden. Berichten over een vergadering van den grooten fascistischen raad worden inmiddels niet bevestigd. Alle Italiaansche bladen geven een uitvoe rige beschrijving van de gebeurtenissen te Weenen', die zij met de scherpste woorden veroordeelen. De Popoio d'Italia, het orgaan van Mus solini, schrijft: De opstand van de nazi's was een op zich zelf staande actie van een kleine groep avonturiers en vond bij de be volking geenerier weerklank. Deze beestach tige moord sluit een lange rij misdaden af. Dollfuss is gevallen voor de onafhankelijk heid van zijn land. Hij werd de martelaar van een denkbeeld, waarvoor hij met al zijn moed en intellectueele gaven in het krijt trad; een idee kan echter niet worden ge dood. Politieke moorden, dat leert de geschiede nis, keeren zich tenslotte tot diegenen, die ze hebben uitgedacht. Het internationale gewe ten komt in opstand en veroordeelt met af schuw den terugkeer tot de barbaarschheden van vervlogen eeuwen. De beschaving moet een eind maken aan dit bloedige moord- systeem, dat Europa in gevaar brengt. De Gazeta del Popoio spreekt van een ge- meene misdaad en noemt de interventie van den Duitschen gezant ten gunste van de ter roristen een onbeschaamdheid. Ook de Cor- riera de la Sera is over deze interventie ver ontwaardigd en kwalificeert haar als een treurig bewijs van den smadelijken moed om zich voor moordenaars bloot te stellen. Het felst is echter de Giornale d'Italia, het orgaan van buitenlandsche zaken. Met een voudige diplomatieke middelen aldus het blad laat zich dit gebeurde niet meer af doen. De interventie van den Ehiitschen ge zant bewijst dat hier Hitier verantwoorde lijk moet worden gesteld. De Stampa (Turijn) werpt de vraag op, of er geen verband bestaat tusschen de bloedige gebeurtenissen van den 30sten Juni in Duitschland en den moord in Oostenrijk. De „Paris Midi" schrijft in een beschou wing over de Oostenrijksche gebeurtenissen, dat er op het oogenblik geen mogelijkheid bestaat voor een ingrijpen van buiten. Of schoon de verantwoordelijkheid van Duitsch land buiten eiken twijfel verheven is, is dit niet voldoende om de aangelegenheid voor dn Volkenbond te brengen. Het blad kondigt echter aan, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken den Italiaanschen am bassadeur te Parijs zal ontvangen, om de gedachtenwisseling over de situatie in Oos tenrijk voort te zetten. Ook Doumergue zal zich voor zijn terugkeer naar Toumefeuille uitvoerig met de Oostenrijksche kwestie bezig houden. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, heeft gistermiddag in het Lagerhuis een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de gebeurtenissen in Oosten rijk Daarna bracht hij rapport uit over zijn bezoek bij den Oostenrijkschen gezant te Londen, wien hij de deelneming der Britsche regeering bij den dood van den bondskanse lier had betuigd naar waarnemingen, verricht in den mort**, van 27 Juli. g€n Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769,5 m M f. Biarritz. ,e Laagste barometerstand 744,0 m M Rost. e Verwachting, geldig tot den avond van 28 Juli. Meest matige wind uit westelijke richtin gen; half tot zwaar bewolkt of betrokken" enkele regenbuien; iets koeler. De depressie blijft stationnair op de Noor sche zee. In den nacht vormde zich een se' cundaire in zuid-Zweden, die zich uitliep in* de Oostzee en zware regens veroorzaakte in midden-Scandinavie. Door het onveranderd standhouden van het gebied van hoogen luchtdruk in het westen, blijft het luchtdruk, verval groot en dringt de maritieme ming van vochtige en koelere luchtmis tot diep in Centraal Europa door, waar deze koelere luchtmassa's de continentale warmte verdringen, vallen zware regens. Vooral in het Duitsche Middelgebergte regende het zwaar. Meer naar het 'zuiden hielden de zware regens op en werd het war- mer. De bergstations in de Alpen zijn nog in wolken gehuld, doch melden alle tempe ratuur boven het vriespunt. Het is te verwach.en, dat de wind geleide lijk iets minder krachtig zal worden, dóch dat het weer nog buiïg zal blijven met iets lagere temperaturen. Voor rijwielen en andere voertuigen hedenavond te 9 36 uur licht op. v.m. nam. vm. nam v m. nam. v.m. nam Simon zeide vervolgens: De houding <«v Engeland ten aanzien van de onafhankelijk heid en de onaantastbaarheid van Oosten rijk heeft in overeenstemming met de desbe treffende verdragen door de gebeurtenissen in Oostenrijk geen verandering ondergaan. Zij blijft, zooals ik hem medegedeeld ia de verklaring, die ik namens de Britsche regee ring in Februari van dit jaar heb afgekgd." Chamberlain vroeg daarop, of Simon eer. mededeeling van de Italiaansche regeeriug had ontvangen, waarvan hij het Lagerhuis op de hoogte zou kunnen stellen. Chamberlain wees in dit verband op persberichten over Italiaansch troepenbewegingen in de rich ting van de grenzen van Tirol. Simon ant woordde: „Neen. Ik geloof mij niet te ver gissen, wanneer ik verklaar, dat wij tot dus verre geen mededeeling van de Italiaansche gelijk lini niet te Rome is.' Rijkskanselier Adolf Hitier heeft een schrijven gericht aan vice-kanselier Von Pa pen, waarin hij hem verzoekt, als buitenge woon gezant in de plaats van den terugge roepen gezant von Rieth naar Weenen te willen gaan om zoo mogelijk ontspanning t< brengen in den buiten Duitschland's schuld zoo gespannen Europeeschen toestand. Rijks president Von Hindenburg zoo ermee accoord gaan, dat Von Papen dan zijn ontslag nam uit het Rijkskabinet en voorloopig ook als Saar-commissie. Hitier dankt hem tenslotte voor alles, wat hij voor Duitschland gedaan heeft. De „v'ölkische Beobachter", het hoofdor- gaan der N.S.D.A.P. schrijft over de gebeur tenissen in Oostenrijk o.a., dat een deel der buitenlandsche pers deze treurige aanjeidiug heeft gebruik om het nationaal-socialisme opnieuw verdacht te maken en zelfs de schuld voor den dood van bondskanselier Dollfuss in de schoenen te schuiven. Nau welijks waren de eerste berichten uit Weenen bekend of de hetze in de pers begon. Het nationaal-socialisme, dat alleen reeds op grond van zijn organische wereldbeschou wing dergelijke gewelddaden afwijst, heeft met de gebeurtenissen in Oostenrijk niets uitstaande. Het is dwaas en misdadig, ne Duitsche regeering zelfs ervan te betichten, den aanslag te hebben gesteund of eraan te hebben deelgenomen. Wil men echter in het zwaar beproetoe Oostenrijk de rust en orde doen weerkeer en, dan zal de regeering, die het kabinet-Doli- fuss opvolgt, als eerste plicht hebben nieu» verkiezingen uit te schrijven om het volk g*' legenheid te geven, zijn wil voor de toekoms van het lana tot uiting te brengen. De» eisch moet gesteld worden, want ju'st n nationaal socialistische Duitschland hccj' belang bij, dat in het Duitsche broederiar ae rust en yrede weerkeerea

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2