Openbare N. S. B.-veryadering in „de Harmonie". ffiuiieulaitd £aiuU en JuinAouut De ex-communist Kees Frenay spreekt. DE GELIJKSCHAKELING VAN RIJK EN PRUISEN. Seldte belast met sociale politiek. GROOTE BRAND IN DE ENGELHARD-BROUWERIJ. Te Merseburg in Duitschland. BIER ZONDER ALCOHOL. ONTWAPENING EN OOSTELIJK LOCARNO. Eden vraagt er over. Zes jonge menschen gedood. 100 van hen in arrest genomen. ROEMENIE TEGEN FASCISME. En tegen bolsjewisme. DE POOLSCHE OVERSTROOMING. Geen gevaar voor Danzig. GEEN VISCH MEER IN SMYRNA. SLAGSCHIP RAMT STOOMSCHIP. Twee mannen gedood. DE WERVELSTORM IN TEXAS. Vele dooden. NASPEL VAN DILLINGER. Uit raam van 19de verdieping gesprongen. CHINA DOOR RAMPEN GETEISTERD. Droogte en overstroomingen. DIRKSHORN. UITGEEST. DE RIJP. LANGENDfJK- Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). een dikke, ronde sigaret ClEOPATRA een forsche, ovale sigaret Stad en Omgeving Ged heelt hij gtzegd en hij houdt dat voi dat zij handig gebruik hebben gemaakt van pc, beschikking van den minister, en daar door de Statenleden in den waan hebben ge wacht. dat er een concessie was gegeven, terwijl dit staat in <ie rijksregelingvoor- waarden. Het Prov. bedrijf is niet noodlijdend; wij maken het mogelijk dat het de niet-rendabele gebieden bedient. Wij maken meer dan 2 ton winst in het bedrijf; ons bedrijf is rendabel en toch zullen wij worden opgeheven. Spr. dankte den Raad voor den steun aan het col lege Hij wijst er nog op, dat het bedrijf, dat een milhoen heeft gekost finaal is afge schreven. 't Heeft 960.000 gekost; 860.000 is afgeschreven, in de boekwaarde komt het voor voor 100.000, maar de reserve be draagt 100.000 Met nadruk wenscht spreker nog vast fe leggen, dat Alkmaar voldaan heeft aan wat redelijkerwijze voldaan kon worden. Wij hebben niet kunnen voldoen aan de ge wilde tegemoetkoming voor den oploopenden koperprijs. omdat men toen lukraak electrift- caties maakte. De heer v. d. V a 1 1: ten dienste van het platteland Weth. Bonsema: En waaraan Haar- jem en Amsterdam weigerden te betalen (De heer v. d. Vall verliet de vergade- Weth. B o n s e m a: wij weigerden te betalen, omdat o.i. Amsterdam Haarlem en Zaandam ook over de brug moesten komen Volgens den oploopenden koperprijs heeft Zaandam ook geen extra betaling behoeven te doen. Als men dus Alkmaar deze weige ring verwijt is men onredelijk. Ook een Statenlid moet kunnen begrijpen, dat deze zaak voor elk raadslid van zeer groot belang is en dat i->en hij had gelezen, wat gistermorgen in de Staten is gebeurd, er een raadslid zou zijn, die de vraag zou stellen, wat wij zouden gaan doen. Spr. vond het zeer juist dat er opening van zaken werd gegeven en is dankbaar voor den steun die is gegeven. Als er meerdere leden waren geweest, die van gedachte waren, dat ons bedrijf maar moest overgaan, dan hadden wij wel kunnen uitscheiden met onze actie; nu dit niet het geval is. is hij gaarne bereid, om al het mogelijke te doen om het gevaar te verminderen. Hierop werd de vergadering gesloten. RECTIFICATIE. In ons raadsverslag van gister staat o.a.r Momenteel zijn er 180 menschen in de werk verschaffing aan den Bergerweg. Men leze hiervoor 280. Verder leze men: 163 van de 322 ge- steunden kregen minder. 17 meer en van 142 bleef de uitkeering gelijk. Iets verder staat, dat mei. Carels zeide, dat er reeds twee vrouwelijke gemeente artsen zijn. Men leze hiervoor twee manne lijke gemeenteartsen. In het kader van de gelijkschakeling van het Duitsche Rijk en Pruisen heeft de Prui sische minister-president in overleg met rijkskanselier Hitler den rijksminister van arbeid Seldte belast met de waarneming der zaken op sociaal-politiek gebied in Pruisen. In overeenstemming daarmede heeft Seldte de zaken van den Pruisischen minister voor economische zaken en arbeid overgenomen, voor zoover het sociaal-politieke aangelegen heden betreft. Hij wordt in deze aangelegen heden vertegenwoordigd door den staatsse cretaris van het rijksminisferie van arbeid, dr. Krohn. Gisteravond tegen half negen brak in de Engelhard-brouwerij te Merseburg een groo- te brand uit, die zich tengevolge van den krachtigen wind snel uitbreidde en de mou terij met eenige duizenden centenaars gerst in de asch legde. Tegen middernacht was men den brand, die men tot één vleugel had weten te beperken, meester. Een groote voor raad gerst, 50.000 centenaars mout en ver scheidene machines werden een prooi der vlammen. De schade beloopt 100.000 mark. Het bedrijf behoeft niet stilgelegd te worden Geen dronkaards meer? Een scheidkundige te Berlijn heeft in sa menwerking met een brouwerij een biersoort uitgevonden, die bijna geen aicohol inhoudt. Het bier is gemaakt van dezelfde grond stoffen ais het gewone bier, doch door een speciaal proces is de alcoholvorming voor komen. Deze biersoort bevat slechts 0.25 percent alcohol, dus een te laag gehalte om het als een alcoholhoudenden drank te beschouwen, zoodai taxi-chauffeurs en andere personen wier beroep het meebrengt, dut zij geen sterken drank mogen drinken, zich aan dit bier kunnen vergasten. In het Engelsche Lagerhuis heeft men Eden gevraagd of het in de bedoeling lag, de onderhandelingen over het Oostelijk Lo- carno en die der Ontwapeningsconferentie tegelijkertijd te voeren, om evenwijdige over eenkomsten in deze beide kwestie te bewer ken Eden antwoordde, dat de situatie voi- komen duidelijk is uiteengezet in de mededee- ling van Simon van 30 Juni. Zooals toen is uiteengezet, vormen het sluiten van het voorgestelde Oostelijk Locarno en het deel nemen van Duitschland aan de voorgestelde wederzijdsche garanties naar de meening der Engelsche regeering de basis voor een her vatting der onderhandelingen over een ont- wapeningsaccoord, dat zou voorzien in een redelijke toepassing der Duitsche rechtsge lijkheid. Men verwees daarna naar de ver klaring van Barthou, volgens welke deze bei de zaken niets met elkander te maken heb ben en vroeg of deze voorstelling juist was Eden antwoordde daarop, dat deze zaak hem niet aanging. VREESELIJK TREIN-ONGELUK. Toen een groep jongens en meisjes bij Shelton in den Amer. staat Connecticut een spoorweg-overweg passeerde, naderden van twee kanten treinen. De kinderen raakten daartusschen bekneld, 6 hunner werden ge dood en één zwaar gewond. OPSTANDIGE CHAUFFEURS. Gistermiddag zijn de chauffeurs in Mexi- co-city uit protest tegen de verhooging van de benzine-prijzen in staking gegaan. Zij zetten het geheele verkeer in de binnenstad stil. Op verschillende punten is het daarbij tot botsingen met de politie gekomen, zoodat verscheidene werden gewond. Ongeveer 100 chauffeurs werden gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld. De Roem een sche minister van binnenland sche zaken Inculet verklaarde gisteren in een rede, dat de regeering zich met kracht zou verdedigen tegen elke extremistische stroo ming die zich in het land zou voordoen. Roe menië en het Roemeensche volk wil noch bolsjewisme, noch fascisme, en voelt even weinig voor Hitler als voor de IJzeren Gar de. Roemenië hecht aan zijn democratisch re gime en aan de monarchie, evenals aan zijn grondwet, die op zoo krachtige en intelli gente wijze door koning Carol wordt nage leefd. In de benedenloop van de Weichsel in Po len is het water zoo sterk gestegen, dat in het gebied van den vrijstaat bijna alle veren den dienst hebben moeten staken. De wei den tusschen de buiten- en de binnendijken zijn overstroomd; het vee moest in veilig heid worden gebracht Er bestaat geen vr?cs voor overstrooming van de binnendijken op het gebied van den vrijstaat, daar de loo- zing van het hooge water in zee vlot ver loopt. De haaien hebben alles opgegeten. Duizenden haaien en bruinvisschen zijn in de Golf van Smyrna verschenen en hebben alle visch verslonden. De visschers zijn wanhopig en hebben een beroep gedaan op de regeering voor hulp. Zij ontvingen een bedrag van 5.000 Turk- sche ponden om een campagne tot uitroeiing der indringers te beginnen. In Smyrna is thans in het geheel geen visch te krijgen. Het Amerikaansche slagschip Arizona deelt per radio mede, dat het gistermorgen bij dichten mist aan de kust het Amerikaan sche stoomschip Umatilla van de Purselijn heeft geramd. Daarbij zijn twee mannen ge dood. Naar uit Houston (Am.) wordt gemeld bedraagt de schade, die door den wervelstorm is aange richt, naar schatting meer dan een millioen dollar. Meer dan dertig personen wor den vermist, waarvan te Bay City alleen 17. Men vreest dat zij ver dronken zijn. De vloedgolf, die zes mijl hef land indrong, en de storm hebben enorme schade aangericht In de stad Morelos zijn vijf personen ge dood. In de bureaux der New-Yorksche federale justitie, die te Chicago op de negentiende verdieping van een wolkenkrabber gelegen zijn, is gisteren een man, James Probasco genaamd, uit het raam gesprongen. Probas co was gedagvaard om een verhoor te on dergaan, aangezien de regeering had ver nomen, dat Dillinger en eenigen zijner me deplichtigen in Probasco's woning een chi rurgische behandeling hadden ondergaan om hun uiterlijk zoodanig te veranderen, dat zij onherkenbaar zouden worden. De justitie zoekt ook naar den medicus, die deze opera tie zou hebben verricht. De Chineesche bladen melden, dat onder de heerschende droogte ongeveer 31 millioen menschen ernstig hebben te lijden. Daaren tegen wordt de provincie Sjensi bijzonder zwaar geteisterd door overstroomingen. On geveer 12 millioen menschen worden met den hongerdood bedreigd. In deze provincie is de oogst door een groote overstrooming verwoest. In de provinciën Sjensi en Sjansi staan 112 steden en dorpen onder water. Chineesche weldadigheidsvereenigingen ho pen op een steunactie uit het buitenland. IDENTITEITSBEWIJZEN. In aansluiting op ons bericht van 22 Mei j.L zij hierbij medegedeeld, dat ten aanzien van de kalveren, welke door een identiteitsbewijs ge- dek: dienen te zijn, de gewichtsgrenzen voor de periode, ingaande op 1 Augustus 1934 be paald zijn op 60250 K.G. voor stierkal veren en 100190 K G. voor vaarskalveren. In dit verband wijzen wij op de mogelijk heid, dat dieren, die op 1 Augustus slechts enkele kilo's zwaarder zijn dan respectieve lijk 250 en 190 K G. en uit dien hoofde in de vorenbedoelde periode niet door een identi teitsbewijs gedekt behoeven te zijn, bij een volgende verhooging der maximale grens- gewichten wel binnen de gewichtsgrenzen zullen vallen. Het komt daarom raadzaam voor, dat in dergelijke gevallen, hoewel dit uiteraard niet strikt persooonlijk is, er toch toe overgaan identiteitsbewijzen voor de betreffende dieren aan te vragen, of, zoo zij zulks niet wen- schen, de bovenomschreven mogelijkheid, in verband met het hun toegewezen aantal kalveren, terdege in overweging nemen. TEGEN SPIRITUSBEREIDING UIT AARDAPPELEN. ConclusUs eerur publicatie der A. N. V. F. Publicatie no 5 van Bundel II der Alge- meene Nederlandsche Verkeersfederatie (A. N.V.F.) is gewijd aan het in den laatsten tijd meermalen besproken vraagstuk van de spiritusbereiding uit aardappelen. Van agra rische zijde zijn verschillende argumenten voor de in genoemde richting gaande plan nen aangevoerd. O-a. wordt gezegd, dat de toevoeging van aardappelspiritus aan ben zine een middel is om de motorbrandstof te veredelen. Een aanhaling uit vakbladen doet duidelijk de technische bezwaren tegen de beweerde „veredeling" met een belangrijke verhooging van den prijs der brandstof moet worden betaald. Er wordt op gewezen, dat gebruikmaking van aardappelspiritus door het motor-wegverkeer beteekent de vervan ging van een goedkoope brandstof door een brandstof, waarvan de kostprijs het 12-vou- dige bedraagt! De publicatie berekent, dat de invoerbe perking van benzine met 10 een nood zakelijk compliment van een benzme-meng- gebod de schatkist een bate zou doen der ven van 3V, millioen guiden 's-jaars Een vermenging van resp. 10 en 20 zou, uitgaande van een benzineverbruik voor auto's van 350.000 ton of 4.930.000 H L. per jaar, een jaarlijksche subsidie ver- eischen van resp. ruim 11 millioen en ruim 23 millioen. De conclusies waartoe de publicatie komt zijn de volgende' 1. De vestiging eener aardappel-spiritus- industrie zou slechts een klein deel der land bouwende bevolking tot geringen steun strekken. Het grootste deel hiervan zou met de overige bevolking de daarvoor noodige middelen moeten aanbrengen via een ver meerdering der op het motorwegverkeer drukkende lasten. 2. De prijsstijging der motorbrandstof, welke door een verplichte spiritusbijmenging van 10 zou worden veroorzaakt, brengt een extra op het autogebruik drukkende be lasting met zich van totaal rond 11 millioen gulden per jaar, gerekend op een jaarinvoer van ongeveer 5 millioen hectoliter benzine, zooals in 19321933 plaats vond1. TUooUiciaat 7lieums Niettegenstaande de crisis is de kermis van 22 tot 24 Juli alhier opgewekt gevierd. Ten gevolge van een voetbalwedstrijd en volksspelen op het sportterrein was het in de namiddagen op straat wat stil, maar vooral Zondagavond heerschte er een gezel lige drukte, terwijl het in de danszalen vol genoeg was bij zoo'n warmte. Maandagavond gaf de tooneelvereeniging „Nieuw Leven" in de volle zaal van den heer Pijper „De Bokskampioen", klucht in 3 be drijven van Schwartz en Mathern. Hierbij bleek, dat door goed spel, keurige tooneelen en mooie costuums van elke klucht iets goeds is te maken. In café Swager draaide terzelfder tijd de bekende film „Die Blume van Hawaiï ge geven door de Centraal Bioscoop. Ook hier goed bezette zaal en een tevreden publiek. Bij de geanimeerde en door mooi weer be gunstigde volksspelen werden de prijzen be haald als volgt: Kleine jongens, zakloopen: 1. Jaap v. d. Molen, 2. Joop v. d. Molen, 3. Jaap de Goede. Groote jongens, fietsrijden met hindernis sen: 1. N. Bersingerhorn, 2. G v. d. Ham, 3. T. v. d. Molen. Mannen, blaasslaan: 1. J. Manneveld Az., 2. Fr. Luider, 3. P. Manneveld Kz. Kleine meisjes, houtjes rapen: 1. Anny Schuit, 2. Grietje Rijs, 3. A. Rijs. Groote meisjes: Kruiwagenrijden met hin dernissen: 1. Marie Kleijer, 2. Jans Nierop, 3. Tr. Keetman. Dames, ezelprikken: 1. mej. Koeman, 2. mej. Paarlberg, 3. mej. Heerschap. Dinsdagavond traden in café Swager op de heeren Daan Pool en Tom Bouman. Als altijd wisten dezen door hun luimige en ernstige voordrachten, opgeluisterd door fraaie décors en costuums onder schitterende verlichting, het talrijk publiek enkele uren te boeien. Vooral „Molly" en de revue „Pop penkast" getuigden van hun kunnen. Harte lijk en zeer verdiend applaus na elk nummer. Dat het vooral bij zulke gelegenheden als kermissen niet geraden is rijwielen onbe heerd neer te zetten, is voor de zooveelste maal bewezen. In één nacht zijn drie rijwielen zonder hun rechtmatige eigenaars weggereden. De kermis behoort thans weer tot het ver leden. Begunstigd met mooi weer is er we derom veel genoten. Waren de verwachtin gen van de kermis bij de kermisexploitanten niet groot, in het algemeen was men nog niet zoozeei ontevreden, hoewel de opbrengsten toch nog bleven beneden het bedrag van een vorig jaar. Vooral de bioscoop heeft zich dit jaar in een groote belangstelling mogen ver heugen. Vrijwel zonder incidenten onder de feestgangers zijn de dagen rustig voorbij ge gaan. Anders was dit io het woonwagen kamp. Dit jaar waren er bijzonder veel ker miswagens op bet kamp. een getal dat dicht bij de 50 komt. iets wat in geen jaren was voorgekomen Hier was alles met pa lx en vresdiet was daar des nachts nogal eens woelig. Ten nadeele van eenige personen zijn rij wielen ontvreemd. De heer A. Kroooe. benoemd tot lid van den Raad der gemeente de Rijp bedt deze benoeming niet aangenomen. In diens plaats is benoemd de heer J. Schouten. Men deelt ons mede, dat de draaihartig- heid in de kool dit jaar weer tn sterke mate optreedt. Erger zelfs dan verleden jaar het geval was. Niet alken in het ambacht is het erg, ook in de polders heeft men er schade van. Op plaatsen, waar men andere jaren geen last had van draaiers, waren er in de Anna Paulownapolder nu heel wat. Voor de roode kool is dit een zeer ongun stig verschijnsel, want die koolsoort is er he: minst tegen bestand. De gele en witte kool kan zich nog weer aardig herstellen. De roode kool-oogst zal er dan ook wel degelijk door worden beïnvloed. Tot stadsarts in de vacature van dokter Schröder werd na drie stemmingen benoemd de heer Moolhuysen. Mej. Carels en de heer Van de Vall hadden een vrouwelijke dokter aanbevolen. Besloten werd over te gaan tot wijziging van de bepalingen, waarbij deze gemeente in stemdistricten wordt verdeeld. Afgewezen werd een verzoek van bewoners van de Nieuwspoortslaan om bij motorraces ook den toegang tot het Sportpark aan de Nkuwpoortslaan open te stellen. .Na langdurige discussie werd besloten medewerking te verkenen aan de R.K. Wo- winingbouwvereeniging „Goed Wonen" voor den bouw van 27 arbeiderswoningen op een terrein gelegen tusschen de Bisschop Botte- mannestraat en de van der Lijnstraat en tot verkoop van dit terrein. De heer Woldendorp had enkele vragen gesteld over het besluit van Provinciale Sta ten, waarbij een millioen gulden crediet werd verleend aan Ged. Staten, welk bedrag kan worden aangewend voor het eventueel aan leggen van een eigen Prov. electriciteitsnet naast de bestaande gemeentelijke netten. Zoowel wethouder Bonsema als wethouder Westerhof wezen er op, dat hier voor Alk maar bij het afloopen van het contract met de provincie groot gevaar dreigt. Wanneer de Provincie de stroomlevering in eigen hand neemt, is het uit met de groote be drijfswinsten welke Alkmaar niet meer kan missen. Het is onbillijk, dat slechts enkele gemeente in de provinciale tekorten voor stroomlevering moeten bijdragen en plaatsen als Haarlem en Amsterdam, die een eigen bedrijf hebben buiten schot blijven. Beide wethouders noemden dit diefstal, waarbij men met het pistool op de borst tot toegeven Vroeger geïmporteerd voor 40 en 50 cent. kan worden gedwongen en laakten hei, aat de heer Van de Vall daartoe medewerkte. De heer Van de Vall zeide in de Staten voor één provinciaal bedrijf te zijn en verant- wooridng alleen schuldig te zijn aan den kieskring Velsen. De heer Vogelaar wees op de ontwrichting onzer financiën als de Provincie de stroom levering op 1 Januari 1938 zelf ter hand neemt en achtte het evenals de heer Wester hof onbillijk, dat slechts enkele gemeenten de stroppen der provincie hebben te dragen. Belastingverhooging over de geheele provin cie zou inderdaad daarvoor een billijker regeling zijn. Ten slotte werden B. en W. door den ge- heelen raad de heer van de Vall had de vergadering reeds verlaten gemachtigd al het mogelijke te doen om het gevaar af te wenden. De reeds eerder aangekondigde, maar in verband met het verscheiden van Prins Hen drik uitgestelde openbare N.S.B.-vergade- ring, waar Kees Frenay zou spreken, heeft gisteravond in de groote zaal van de Harmonie plaats gehad. De goed bezette zaal vertoonde denzeliden aanblik als op vorige N.S.B.-vergaderingen; de spreeklessenaar was met oranjedoek om huld, in den linkerhoek stond een jeugd portret van H M. de Koningin, terwijl de tafel en de achterwand met rood-wit-blauwe doeken waren bespannen. De beeltenis van Mussert prijkte in het midden tegen den ach terwand. Het was half negen, toen de heer Frenay met zijn echtgenoote de zaal binnentraden. De heer S c h o 11 e n s heette met een kort woord de aanwezigen en den spreker wel kom en gaf direct het woord aan Kees Frenay. Kameraden, Volksgenooten Op dezen zomeravond, aldus begon spr zijn betoog, willen wij probeeren om als N. S.B. ook in Alkmaar datgene te zeggen, wat we noodig hebben aan de eene zijde om weer nieuwen moed te verzamelen om voort te strijden, aan den anderen kant om diege nen, die nog geen nat.-soc. zijn, te probee ren van hun verkeerd standpunt terug te brengen. Het is, zoo vervolgde spr., de eerste maal, dat ik boven Amsterdam spreek, maar, zoo als overal, zal ik ook hier wel tegenstand ondervinden. Daarom wilde spr. er direct aan toevoegen, dat hij bereid zal zijn straks na de pauze met een andersdenkende te de- batteeren. Het nat.-soc. en het fascisme zijn in aller lei vormen en in verschillende schakeeringen aan de wereld ontplooit en het zou frappant zijn, indien in Nederland zooiets niet moge lijk was. Het is thans eind Juli en wie nauwkeurig ons volk beziet, komt tot de ontdekking, dat speciaal de arbeiders buitengewoon groet belang hebben bij een krachtig doorzetten van de N.S.B.-plannen. De solidariteit, zoo als wij dat momenteel zien, had reeds 10-tal- len jaren eerder moeten komen en in zooverre ziet spr. de N.S.B. als een naaperij van het socialisme. Ons socialisme in den juisten zin van het woord bestaat eigenlijk al zoolang de eene mensch zich geëxploiteerd voelt en weet door den ander en daartegenover is het socialisme van Mara slechts een holle formule, die voor de massa voor eeuwig ver loren gegaan is. Want immers, werden «de arbeidende mas sa's misbruikt door het kapitalisme, dan weerklonk de leuze: Arbeiders, aller landen, vereenigt u. Deze leuze is meer dan 40 jaar lang ge tracht in de praktijk door te voeren en wat is er heelemaal van terecht gekomen? Door het ophitsen van vakvereenigingen van al lerlei aard zijn de arbeiders dusdanig van elkaar afgescheiden, dat een modern geor ganiseerde arbeider in al die andere vereeni- gingen een vijand is gaan zien. De groote vakcentrales trachten de schaapjes nog wel bij elkaar te krijgen, maar met een klassestrijdende leuze alleen houdt men tegenwoordig de arbeiders niet meer in zijn macht. Op politiek terrein is de toestand eigenlijk nog ernstiger. We zien een hopeloos secta- risme en in plaats, dat de arbeiders het grootkapitaal tegenover zich zien, staan ze tegen de nog grootere macht, n.1. een kaste van bonzen. Het nat.-soc. is niet iets, dat zoo maar uit den hemel gevallen is (geroep: nee, uit de hel!), maar het nat.-soc. komt tot de arbeiders, omdat het ook in Nederland de eenige uitkomst zal verschaffen. Dat de arbeiders thans een geaccumuleerde machts- kapitalisme tegenover zich vinden, is mede de schuld van een Alberda, Kuijpers, Snee vliet, Wijnkoop en hoe ze verder mogen heeten. Met eenige voorbeelden, b.v. de 3taking te Lienden en te Zaandam, wilde spr. bewijzen, dat het de roode leiders slechts te doen is in hoeverre zij hun couponnetjes kunnen knippen en in hoeverre hun eigen belang door een staking geschaad zou kunnen wof den. (Applaus.) Spr. zelf is als werkloos zeeman vroeger communist geweest en in de communistische partij heeft nij een vooraanstaande plaats in genomen. En vanuit zijn vroeger functie heeft hij met de praktijk van het leven meerdere malen kennis gemaakt en toen bleek het o.a., dat het b.v. Brautigam tijdens de zeestaking alleen te doen was, om bij zijn toch al groot salaris nog winst te halen met zijn aandeel tjes. Hij zei dan, wij zijn niet sterk genoeg makkers, laten we de staking opheffen In werkelijkheid was het echter zijn direct be lang om de loonen te verlagen. Marx heeft gezegd „Het maatschappelijk zijn bepaalt de geest". Als dat zoo is, dan zou de S.D.A.P. niets meer moeten hebben van den klasse- strijd, want die kwestie is voor hen dan op gelost. Een andere socialistische leider heeft eens verklaard, dat over 20.000 jaar het socialis me zou zegevieren en wat is 20.000 jaar, zoo vroeg hij zich af, in de eeuwigheid (Gelach.) Wij moeten onze energie gebruiken voor

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7