^Binnenland Jlechtszaken JiacfuBecicfUm DE MINIMUMPRIJS. Uii het Parlement De Eerste Kamer keurt de wijziging van de wet op het landbouwcrisisfonds goed. De aanvulling van de wet op de winkelsluiting aangenomen. daden van het moment en daarom breken met hen, die steeds maar beloven, beloven en verder niets. Spr. is zelf lid van twee van onze „leuter"- colleges en met eenige voorbeelden schetste spr. den toestand, zooals het in Prov. Staten of gemeenteraad toegaat, als eenmaal de verkiezingsstrijd is afgeloopen. Nadat de menschen tot de stembus zijn opgehitst, zeg gen de gekozenen tegen elkaar: wij hebben wel erg leelijk tegen elkaar gedaan, maar dat is nu voorbij en laten we nu maar zien, hoe we rustig en kalm door de komende vier jaar heenrollen. En dan gaan ze slapen en over vier jaar begint het ophitsspelletje weer opnieuw. Vooral een typisch geval uit den Schie- damschen gemeenteraad besprak spr. uit voerig. Spr. is niet minder dan 29 keer in Amerika geweest, hij heeft verder nog ver schillende andere democratische landen be zocht en nergens is de innerlijke corruptie zoo groot als waar een demo-liberaal stelsel het regeeringsorgaan is. Wij, nat.-soc., als arbeiders, middenstan ders, intellectueelen, werkgevers en rente niers moeten een open oog hebben voor de Hollandsche situatie, die thans een chaos is geworden. Onze strijd is groot, want de reactie ziet spr. van ds. Kersten tot Lou de Visser, maar waar wij alles hebben te win nen, daar heeft de kliek van parasieten alles te verliezen. Geen enkele van al die andere partijen is bereid ook maar iets van hun sec- tarisme te laten varen. Wel spreken sommi gen van een eenheid, maar de eenheid zou dan weer onder leiding komen van een dic tatoriale kliek. De leiders gebruiken hun aan hangers als stemvee, als slachtvee en anders niet. En daar kunnen en zullen wij een eind aan maken, als de arbeider begrijpt de snelle komst van het nieuwe, waarin we al lereerst zeggen, naast de rechten eerst je plichten. Wij willen afzien van die fnuikende sam-sam-politiek en toetreden tot het leger, dat Nederland wil maken tot een werkelijke eenheid op fascistische grondslagen, door standen en rangen op te heffen om ze aan te wenden tot heil van onze natie. Wij zijn de werkelijke strijders tegen het groot-kapitaal. Bij ons zal de nationale rijk dom worden gebruikt voor den nationalen arbeid. Arbeiders, uw taak is het te komen in het leger van thans 35000 en met ons te vor men een marcheerend volk naar het licht van een nat.-soc. eenheid voor geluk, vrede en welvaart in de N.S.B. Houzee! (Storm achtig applaus). Een communist spreekt. Na een pauze van 20 minuten werd het woord gegeven aan den heer Koster, die als communist een kwartier zou mogen de- batteeren op hetgeen Kees Frenay naar vo ren had gebracht. Het verwonderde spr. ten zeerste, dat hij thans in de gelegenheid werd gesteld niet alleen de vergadering te mogen bezoeken, maar dat hij ook nog het woord mocht voeren. Immers, bij vorige vergaderingen had men hem steeds geweigerd, zeker omdat hij op ruier was. Spr. was er echter trotsch op, dat hij als zoodanig gekwalificeerd werd, want inderdaad wilde hij de menschen opruien te gen dit stelsel en tegen het fascisme. Frenay heeft, toen hij nog commu nist was, in de gevangenis gezeten, waar hij blijkbaar door ee nachterdeurtje uit ontvlucht is, want toen de arbeiders, nadat hij zijn straf had uitgezeten, hem wilden huldigen, was kameraad Frenay verdwenen. Het bleek echter, dat hij N. S. B.-ver gaderingen bezocht en er mee ging sym pathieeeren, zoodat het communistisch partijbestuur besloot hem te royeeren. Bovendien, zoo vervolgde spr., heeft Frenay het meubilair uit het partijhuis te Rotterdam gestolen en het is spr. onbe grijpelijk, dat een volle zaal een heelen avond naar zooveel nonsens kan luiste ren. Spr. vroeg waar Torgler en Thalmann zaten en hij vroeg tevens, wie er van daag Dollfuss hadden vermoord. Ieder weldenkend mensch hoeft toch niets meer te verwachten van het fascisme. Dat is allemaal poppekast en eigenlijk met geen woord te verdedigen. Hoe kun nen menschen naar die nonsens luiste ren. Spr. had zich dan ook vanavond danig geërgerd. Wie stak het Rijksdaggebouw in brand? Wie kocht v. d Lubbe om? Dui zenden onschuldige menschen zijn neer geschoten als honden en dan is het spr. een raadsel, dat er in Nederland nog menschen zijn, die naar een fascisten bijeenkomst gaan. Wij, communisten, vechten voor de verbetering van de menschheid en 6pr twijfelde er niet aan of Sovjet-Holland zou komen. Hoe werkt het Nationaal Socialisme in Duitschland voor de ar beiders. Op een fabriek aldaar, waar 10 arbeiders werkten, kwam nog een elfde. Het loon bleef gelijk en die 10 moesten den elfden betalen. Dus een normaal geval van loonsverlaging. Heeft Hitier wel eens loonsverlaging gehad? Neen, kijk dan naar Rusland, daar is alles in orde, iedereen kan er werken, ook al is daar geen corporatieve 6taat met zijn uitmoordsysteem. Vervolgens vroeg spr., waarom de Joden mindere menschen zijn dan wij. Overal zijn ze verdreven. En „het nieuwe" vedrijft hen ook al Is dat men schel ijk? De colporteurs van Vova (Volk en Vaderland) zijn vaak middenstanders, die kapot zijn. Fascisme is onderdrukken en bang maken. Wat heeft Hitier nu weer voor een schelmenstreek uitgehaald? Neen, fascisme is het afschuwelijkste wat er is Daarmee eindigde spr., want zijn tijd was om. Kees Frenay antwoord In zijn antwoord zeiKeesFrenay: Voor mij is de twijfelachtige eer weg gelegd om ook hier in Alkmaar met een communist te debatteeren en zooals overal sturen ze een 7e of 520e rangs communist op me af. Spr. noemde dit beneden peil. Waarom komt er nu niet eens een Lou de Visser, een Wijnkoop of een Schalker? Maar ja, spr. weet het wel, die hebben alles te verliezen en niets te winnen. Kameraad Koster noemt zich dan de representant van de menschheid. Moet ik, zoo vroeg Frenay zich af, nog de legio slachtoffers aanwijzen, die door de communisten zijn neergelegd? En getuigen uitdrukkingen als: „all« fas cisten moeten opgehangen worden" van menschelijkheid Spr. heeft het volste recht om den commu nist die hem beleedigde bij de justitie aan te geven, maar hij zal 't niet doen, omdat be doeld persoon handelt in zijn onwetendheid. Ik ben er zelf ook weieens prat op gegaan, dat ik opruier was, maar nu ik tot bezinning ben gekomen, en ik de resultaten van de Am- sterdamsche relletjes gezien heb, viaag ik kameraad Koster, waar zaten toen die be roeps-opruiers? Bij de barricades? Neen, zij ieten de wanhopige massa tegen een goed georganiseerde politiemacht strijden en de slachtoffers zijn, zooals dat meestal gebeurt, de niet-schuldigen. Spr. ging daarna in op de lasterpraat van Koster over zijn gevangenistijd. Dat hij voor de C.P.H. zelf bedankt heeft, vindt zijn oor zaak in het feit, dat zijn vroegere leiders hem in de gevangenis in de steek lieten. Vandaar ook, dat thans honderden arbei ders, die vroeger met mij voor het commu nisme vochten, thans naast mij strijden voor een nat.-soc. staat. (Stormachtig applaus.) Juist de verdeeldheid, die er ook in Duitschland heerschte onder de C.P.H. enz. enz., is de groote kracht van Hitier geweest. Daarom O.S.P., S.D.A P„ R S P. en C.P.H., bevechten jullie elkaar maar met het mes, als de N.S.B. maar de eenheid bewaart on der alle omstandigheden. Als gij uw plicht kent en doet zijn wij uw maatschappelijke broeders. Zoo is het ook met de Joden, waarover een ieder ons standpunt kent. Tegen half twaalf eindigde spr. zijn be toog, waarna gezamenlijk staande het eerste couplet van het Wilhelmus werd gezongen. De politie zorgde er voor, dat op straat alles rustig bleef. GOED-ZWEMMER VERDRONKEN. Makkers geloofden hulpkreten niet. Gistermorgen is in de Maas tegenover de gemeente Mook nabij Nijmegen een droevig ongeluk gebeurd, dat aan den 18-jarigen S. Bokstijn uit Amsterdam het leven heeft ge kost. 's Morgens tegen 8 uur waren 20 jonge- ieden van een kampeergezelschap aan het zwemmen in de Maas. Plotseling riep Bok stijn, die goed kon zwemmen en Woensdag nog de rivier was overgezwommen, om hulp. Zijn makkers, die aanvankelijk meenden met een grap te doen te hebben, schonken daar aan geen aandacht. Na nog een paar slagen gezwommen te hebben, verdween de jonge man in de diepte en kwam niet meer boven. Ongeveer een uur later werd het lijk opge haald en naar het lijkenhuisje te Mook ver voerd, vanwaar het later naar Amsterdam is overgebracht. SPOORLIJNEN IN DE HAARLEMMERMEER. Opheffing lijn Leiden—Hoofddorp. Indertijd is melding gemaakt van het voornemen om alle spoorlijnen in de Haar lemmermeer op te heffen. Dienaangaande verneemt men thans, dat bij de spoorwegen voorloopig alleen het voornemen bestaat om de lijn Leiden-Hoofddorp op te heffen. AFGIFTE INTERN. BELASTING CARNETS DOOR DEN B B. N. De minister van financiën heeft den Bond van bedrijfsautohouders in Nederland (B. B N.) te 's-Gravenhage gemachtigd tot af gifte, voor zooveel Nederland betreft, van internationale belastingcarnets, als bedoeld zijn in artikel 3 van het Verdrag van Genève van 30 Maart 1931 nopens de belastinghef fing van vreemde motorrijtuigen, goedge keurd bij de wet van November 1933 (St. bid. No. 560), en in werking getreden met ingang van 16 Juli 1934. DEN HAAG, 26 Juli 1934. Alvorens op zomerreces te gaan heeft de Eerste Kamer hedenvoormiddag, behalve eenige voorstellen van minder beteekenis hare goedkeuring gehecht aan een paar be langrijke wetsontwerpen. In de eerste plaats aan dat tot wijziging van de wet op het Landbouwcrisisfonds, waarbij o.a. de Tar- wewet bij deze wet wordt ingelijfd, verder aan de aanvulling van de wet op de winkel sluiting. Van groote beteekenis is de discussie over beide punten niet geweest. Over de wijziging der wet op het Landbouwcrisisfonds, welke aan de Tweede Kamer ampel stof tot debat had gegeven, heeft in de Eerste slechts één lid, de heer Ruyter (r.k.) het woord ge voerd en hij deed dit op de minzaamste wijze onder betuiging van zijn ingenomenheid met het beleid van den nieuwen minister Steen berghe. De spr. meende in de eerste plaats, dat er in de prijsverhouding tusschen boter en mar garine wijziging moest worden gebracht, nu de grondstoffen van de margarine zoo sterk in prijs zijn gedaald. Dan vond hij dat niet geheel in orde was de regeling opgenomen in de statuten van de Ned. Akkerbouwcentrale. Hij vreesde ver warring doordat de bevoegdheden niet scherp genoeg waren omschreven. Wijders meende hij dat met het oog op den priis van binnenlandsche reuzel, welke hooger is dan die van de Amerikaansche, deze 'aatste best wat hooger accijns kon betalen. Ook drong hij aan op een verdeeling van het zooge naamde zuivelpotje, dat thans ongeveer 10 millioen bevat onder de rechthebbenden De minister zou met het oog op de droogte daarmede een goed wert doen. Minister Steenberghe heeft den spr. er op gewezen, hoe moeilijk het in de practijk is een andere prijsverhouding tusschen boter en margarine in het leven te roepen zonder weer andere belangen te schaden. Hij erken de echter de noodzakelijkheid om dit punt ernstig te onderzoeken. Wat dè statuten van de Akkerbouwcentrale betreft, zette hij uit een. dat de regeling in de practijk zal mee vallen, vooral omdat de minister van econo mische zaken toch altijd het laatste woord heeft. De prijsverhouding tusschen inlandsche en Amerikaansche reuzel beloofde hij nader te zullen ondeizoeken. Wat het zuivelpotje be treft, kon de Minister thans niets beloven maar hij hoopte, dat de landbouw zich on derling solidair zal gevoelen en hij dus bij de verdeeling niet angstig zal nagaan, of deze wel precies gaat in verhouding tot de stortingen. Nadat dit ontwerp zonder stemming was goedgekeurd, kwam aan de orde de wijzi ging van de Winkelsluitingswet, waarbij oa. aan het gemeentebestuur vrijheid zal worden gegeven om bepaalde bedrijven gedurende enkele uren op Zondagontheffing van den sluitingsplicht te verleenen. Namens de aanwezige antirevolutionairen verklaarde de heer Van Qtters dat zij prin cipieel tegen deze verslapping van de wet gekant bleven. Later heeft de heer De Savornin Löhman (c.h.) verklaard, dat een minderheid van zijn fractie eveneens tegen deze wijziging was, de meerheid zich echter met het oog op den nood van den tijd er voor zou verklaren. Dv. heeren Janssen (r.k.), Van Casse van IJsselt (r.k.) en De Zeeuw (s.d.a.p opperden in het bijzonder bedenkingen tegen den kor ten termijn van 2 maanden, aan de gemeente besturen na de afkondiging van de wet om verordeningen te maken waarbij vrijstelling werden verleend. Zij vroegen met de afkon diging geen haast te maken, opdat feitelijk aan de gemeentebesturen wat meer tijd zal worden geschonken om alles in orde te brengen. Minister Steenberghe gevoelde voor dit laatste niet veel maar hij beloofde, tegelijk met de afkondiging der wet aan de gemeen tebesturen per circulaire een leiddraad te doen toekomen, hoe ze bij het vaststellen van vrijstellingen hebben te handelen. Het ontwerp is daarop goedgekeurd met 35 tegen 5 stemmen. Tegenstemmers waren de heeren Anema (a r.), Van Asch van Wijck (a.r.), De Vos van Steenwijk (c.h.), Van Cittérs (a.r.) en Van der Hoeven (c.h.) De Kamer is tot begin September uiteen gegaan en zal dan nog voor de sluiting ver moedelijk het Verkeersfonds en de belasting van goederen in de doode hand behandelen ™JDE VERDUISTERINGSZAAK. Gewezen procuratiehouder door de politie gehoord. Een Amsterdamsche tabaksfirma aan den Grimburgwal heeft eenige maanden geleden haar procuratiehouder, iemand van ongeveer vijftig jaar, ontslagen, omdat aan het licht was gekomen, dat hij zich gedurende een tijdvak van en kele jaren aan verduisteringen had schuldig gemaakt, waarvan het bedrag tot meer dan zestig duizend gulden was opgeloopen. De directie dezer firma deed geen aangifte bij de justitie, zoodat den betrokkene een strafvervolging be spaard zou zijn gebleven, ware het niet, dat dezer dagen een buitenlandsche aan deelhouder van de firma die met dezen gang van zaken niet tevreden was, de zaak opnieuw op het tapijt had ge bracht. Dit heeft tot gevo'g gehad dat ditmaal wel een klacht bij de justitie werd ingediend. In verband daarmede is de procuratiehouder aan het bureau Singel ontboden, waar de commissaris, de heer D Dijkstra, hem een verhoor heeft afgenomen. Aangezien het hier een oude zaak betreft, waren er geen termen om hem in arrest te stellen. DE BERGING VAN DE „LUTINE". Veel wrakstukken opgeruimd, Het mooie weer der laatste weken is het bergingswerk bij het wrak van de „Lutine" zeer ten goede gekomen. Verscheidene dagen achtereen kon rustig worden doorgewerkt en het bereikte resultaat is bevredigend. Wel werden nog geen gouden of zilveren staven boven gebracht, doch men heeft flinke vorde ringen kunnen maken met het opruimen van wrakstukken en roestklompen, werkzaamhe- den, die noodzakelijk eerst moeten gebeuren wil men de schatkamer bereiken. Gistermorgen zijn de bergingsbooten „Texel" en „Volharding" eer met een la ding binnengekomen. Het pakhuis, waarin alle goederen, geborgen uit de „Lutine", worden opgeslagen, begint langzamerhand vol te worden Interessant is het hier een kijkje te nemen en al die oude dingen, die bijna 140 jaar lang diep onder zand bedol ven hebben gelegen, te zien. Men vindt er groote massa's eikenhouten zware balken, stukken van de kiel, dikke kromhouten enz. Al dit hout is nog zoo gaaf als een klok en hard als metaal. Een hoop ijzeren ballast- broodjes, een berg kogels van 10 en 15 c.M. diameter en een groot kanon zijn bij den ingang van het pakhuis opgesteld. Het kope ren richtingtoestel is nog geheel intact ge bleven en men zegt, dat het kanon geladen is bovengebracht. Dan zijn er nog koperen borden, enz. Ook zijn er enkele gouden en zilveren munten, die werden gevonden, aldus de Tel. Achter in de haven van Terschelling ligt de Lutinetoren gereed om naar het wrak te worden gebracht. Het is echter zijn tijd nog niet. Eerst wanneer alle wrakstukken en uit stekende deelen zijn opgeruimd, komt de toren aan de beurt. WEER EEN ONGELUK TE OUDDORP. Twee knaapjes ernstig gewond. Gisteravond keerden de knechts C. Koote en A .Verduin met een vrachtauto'van de fir ma Vermaas van Middelharnis terug. Op den Kruisweg te Ouddorp slipte de wagen en sloeg over den kop. Het voertuig kwam in een bijna droge sloot terecht. Achter in den wagen reden mee de 10-jarige K. Vermaas en de 10-jarige Schilperoord. Beide jongens werden uit den wagen geslingerd en ernstig gewond. Zij zijn in het ziekenhuis te Dirks- land opgenomen. De auto. die zwaar bescha digd is, is door de politie in beslag genomen. De beide knechts kwamen men den schrik vrij. VLIEGEN BOVEN BEBOUWDE KOM. Verdachte vrijgesproken De plaatsvervangend kantonrechter te 's-Gravenhage, mr. E. Belinfan*e, heeft een reclamevlieger, die bij verstek was veroor deeld tot eengeldboete van 25 subs. 10 dagen hechtenis, vrijgesproken, daar hij niet bewezen achtte het aan verdachte ten laste gelegde feit van te hebren gevlogen boven de bebouwde kom van de stad beneden 400 meter van den grond. MOORD TE WASPIK. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen een 32-jarigen arbeider uit Sprang-Capelle, die op 23 April te Waspik J. Kools van het leven heeft beroofd, door hem met een mes een diepe wonde aan den hals toe te bren gen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van zes jaar en zes maanden Het O.M. had tien jaar gevange nisstraf geëischt. De oude Egyptenaren gebruikten reeds op primitieve wijze de opwek kende bestanddeelen der pepermunt- plant. Gij als modern mensch vindt in de origineele KIftG-pepermunt ditzelfde middel ter verkwikking in verfijnde en versterkte vorm terug. de marktverhoudingen verstom juist dit feit. Het heeft ten£v5£ de producent naar allerlei middel zoeken, om zijn kostprijs te ver mins welke middelen lang niet altfd be voordeel van den consument zijn Dit laatste mag wel eens nadrukt^, gestipuleerd worden. Het voordeel J* de consument heeft van lage nrmin in de meeste gevallen uit anderen W??1 ongedaan gemaakt worden. Dit brengt ons vanzelf op het tw* j voordeel van den minimumpriis dat de mogelijkheden van en de^nuT dingen tot allerlei vormen van on lijke concurrentie sterk verminë P" worden. ^*4 Doch dit niet alleen, ook de a]gem«* en normale concurrentie wordt d* het vaststellen van een minimumn-r bereikt, zoodat hieruit als derde vrw*? deel kan worden geleid de verminderi°N van de kosten van het reclame- en 1 koopapparaat voor de individueels üT drijven. öe" Maar nu de keerzijde. Zooals wk j voordeelen feitelijk afleiden, uitgaand van den toestand voor het tot rw? komen van den minimumprijs, zoo wij bij het vaststellen van de nad«»|1 ervan uit, dat die minimumprijs eenigen tijd in werking is geweest Dan komt het groote gevaar op, men gaat rusten op de lauweren' yU dien minimumprijs. Geen popgingto om tot verbetering van de bedrijfeoraCrtl satie of van het distributiestelsel te ko! men, worden meer aangewend. Er is im^ mers toch een minimumprijs gegaram deerd, die een redelijke winstmarc* waarborgt. Elke werkelijke onderne mersenergie wordt gedood, omdat de meerderheid de kansen tracht weg te nemen voor het zoeken en productief maken van nieuwe wegen. Doch het kan als vaststaand worden aangenomen, dat onder deze omstandig, heden de reactie niet uitblijft Men gaat den strijd tegen den minimumprijs aan- binden. Trouwens de geheel© economische ge. schiedenis laat dezen strijd van actie en reactie zien, ook op het gebied van j« prijspolitiek. Vandaar, dat het feitelijk onmogelijk is zich zonder meer als een voor- of een tegenstander van de vast stelling van minimumprijzen te ver. klaren. Wij kunnen deze kwestie nief anders zien dan als één van opportuni- teit. Het is de gelegenheid van het oogenblik, die uitmaakt, wat het beste zal zijn. Eén van de vele problemen, die door de crisis op den voorgrond zijn gekomen, is dat van den minimumprijs. De grond slag van de gedachte van het vaststellen van een minimumprijs wordt gevormd door het ontbreken van evenwicht tus schen kostprijs en verkoopprijs. Dit ver schijnsel is in dezen crisistijd zeer alge meen en vormde feitelijk het fundamen- teele vraagstuk, dat om een oplossing riep. Afgezien van de methode van munt depreciatie zou men kunnen zeggen, dat een drietal wegen bewandeld zijn, ten einde de moeilijkheden, voortgevloeid uit de evenwichtsverstoring tusschen kostprijs en verkoopprijs, min of meer te kunnen overwinnen. Algemeen bekend is de weg, die aange duid wordt met de benaming van „res trictie" en die vooral voor de groote stapelproducten is bewandeld. Nog kor ten tijd geleden is een rectrictieregeling voor het wereldproduct rubber tot stand gekomen, terwijl er voordien reeds res tricties in werking waren en momenteel nog steeds besprekingen voor bepaalde producten worden gehouden. Een weg, die meer een nationaal of zelfs een locaal karakter draagt, heet „saneering" of gezondmaking. Vooral in den detailhandel en het kleinbedrijf is hierover gesproken, terwijl in het bak kersbedrijf zelfs saneeringscontracten zijn afgesloten. De derde weg was die van Vadertje Staat. De talrijke crisiswetten hadden toch in den diepsten grond ten doel kunstmatig het evenwicht te herstellen tusschen den kostprijs en de opbrengst van het betrokken product, waarbij dan in het bizonder de landbouw- en vee teeltvoortbrengselen op den voorgrond zijn getreden. Doch door al deze drie methoden loopt één enkele lijn, n.1. die van het vaststellen van een minimumprijs. En in dit artikel willen wij de voor- en na doelen eens tegenover elkander stellen Het eerste voordeel is rechtstreeks af te leiden uit den noodtoestand, die den minimumprijs deed geboren worden Zooals wij reeds opmerkten, was dit het verbroken evenwicht tusschen kostprijs en opbrengst van een bepaald product Het is inderdaad waar, dat niets zoozeer DE KAASMARKT ALKMAAR, 27 Juli 1934. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 73 stapels, wegende 135000 K.G. kaas aange voerd, waarvan de prijzen als volgt: fa- briekskaas: 41 stapels Kleine 22.50; stapels Commissie 17. Boerenkaas: 7'sa. pels Kleine 18; 23 tapels Commissie f25. Alles met rijksmerk Handel matig."* DE GRAANPRIJZEN. ALKMAAR, 27 Juli 1934. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 215 H.L.'s aangevoerd als: 4 H L. voertarwe 5; 4 H.L. gerst (chev.) 5.757; HM H.L. haver 6.25—6.75; 23 H.L. boona, w.o.: bruine 11—13, duiven 8.50- 9.50 en witte boonen 12.5024; 22 H.L. karwijzaad 11.50—16.50; 34 H.L. blauwmaanzaad 1617 en 28 H.L. erwten, w.o.: groene (kleine) 750- 8.50 en nieuwe 13.50, nieuwe grauwe 32. Alles per 100 K.G. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Juli '34. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 38000 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 3.70—5.40, Drielingen 2.40—3.30; Blauwe eigenaeimers 4.10—4.50, Eigen heimers 4.104.50, Duc 2.70 en Schoolmeesters 3.30; 50000 K G. Roode kool 1.70—3.70; 8200 K.G. Gele kool 4.50—6.90; 1680 K.G. Slaboonen 7.5010; 260 K.G. Snijboonen 6.70 7.60; 1350 X.G. Uien: zilvernep 9.80, gelen ep 8.508.90, gele drielingen 2.80, gele uien 3.80; 1325 K.G. Peen 60—80 cent, alles per 100 K G. en 1300 st. Bloemkool le s. 7.70—10.60, 2e t> 1.60—2.10. PURMEREND, 26 Juli 1934. „Afslag ver. Beemster, Purmerend en Omstreken Aardappelen: Schotsche muizen 1-" 1.36, BI. Eigenheimers 0.84—1.30, KI aardappelen: Sch. muizen 7498 cent en Blauwe 6894 cent per kist, 25 K.G.; Sla boonen: dubb. 1.17—1.30, dubb. z. dr 1.45—1.57 en enkele z. dr. 1.96 jP* kist, 15 K G.; Snijboonen: Stok f 1 w-"" 1.95 en Stam (smalle) 0.50—T^O per kist, 15 K.G.; Tuinboonen 27—30 cent per kist, 15 K.G.; Roode Aalbessen f 4-* 18 en Zwarte bessen 59 Per,£'; K.G.; Klapbessen 20—70 cent per 10 Kfy 1 Perziken 3.20 per 100 stuks; Savoye kf f 7 per 100 stuks en Sla 2.10 per 1001. Appels: Yellow Transparant 717 r. 100 K.G. en Peren: Janbaasje ƒ2— f 3? en Suikerpeer 3—8.50, beiden per lw K.G. NOORDSCHARWOUDE, 26 Juli 81200 K.G. Aardappelen: Sch. mui* 3.90-/ 5.30, R. Duken 2.50—2-^ BI. Eigenheimers 3.50—5, Drieling 2.80-/ 3.60 20700 K.G. Zilveruien^ veruien 1—/ 1.40, drielingen 3.'«7 4.80, zilvernep 8.30-/ 9.80; 3750. Spercieboonen 8—9; 120 K.G. SiW nen 6; 350 K.G. Kroten 0.80-/ 1 2150 K.G. Roode kool 1.90-/ 2 50; K.G Witte kool 1.80-/ 2.30, alles r 100 K.G. J WARMENHUIZEN, 26 Juli Schotsche: muizen 4 305.30, 4—4.50 en drielingen 2.60—/ Eigenheimers 3.60f 4.70; Zi 7 60— f 8.60. drielingen 3.80-/ .30; Zilvej3 7.60-/ 8.60, drielingen 3.80-/ uien 1.30-/ 1.50; Roode kool f 3.20; Slaboonen 9.70—f Aanvoer: 83800 K.G. 11750 K.G. Zilveruien; 3250 K.G. kool; 270 K.G. Slaboonen. en

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8