JUovinckuil Theum £xuuU en Juwèouw JUdÜ&zak&tt Spoct £ucfUoaact Jjiqezonden Stukken Siidsdidftett DE HANDELSPOLITIEKE VERHOUDING MET ENGELAND. LANGENDIJK. Nu de verschillende stukken en beschei den voor de onteigening van eigendommen in verband met den voorgenomen aanleg van het kanaal Huigendijk—Oudkarspel aan de oóstzijde van den Langendijk ter inzage zijn gelegd, blijkt wel, dat aan het verlan gen van het gemeentebestuur van Zuid- scharwoude, om op de plaats, waar thans de zoogenaamde Langebalk als voetbrug over de ringvaart van den Heerhugowaara- polder ligt, een rijbrug te leggen, als de ka nalisatie daar tot stand komC door de pro vincie niet is voldaan. De provinciale waterstaat is n.1. mens volgens de ingediende stukken, de be- staailde Langébalk weer door een voetbrug te vervangen. Zooals indertijd ook m oe A.Crt. is medegedeeld, besloot de gem.-raad tot demping van de sloot langs de Kerkewei en tot aankoop van land langs die gedempte sloot. Dat alles is geschied met het doel, daar huizen te laten bouwen, zoodat er langzamerhand een straat zou ontstaan. Een commissie ad hoe uit den raad had een en ander nader uitgewerkt en had toen den raad voorgesteld o.m. aan burgemeester en wet- houders op te dragen zich in verbinding te stellen met Ged. Staten en/of den Provin cialen Waterstaat, ten einde nader den aan leg van een rijbrug te bepleiten. De wen- schelijkheid van een rijbrug werd geaccen tueerd door het feit, dat aan de overzijde van de ringvaart (het nu te verbreeden kanaal) nog enkele inwoners van de gemeente Zuid- scharwoude hun bedrijf hadden en daar ge vestigd waren. Dat volgens de uitgewerkte plannen voor den aanleg van het kanaal weer met een voetbTug zal worden volstaan, is ongetwijfeld een groote teleurstelling Aangenomen mag worden, dat het laatste woprd daarover nog niet gesproken is en dat wel verdere stappen zullen worden gedaan om alsnog het gestelde doel, dat van betee ketjis is voor heel den Langendenk, te berei ken. De kans, dat langs de Kerkewei een straat (met huizen) zal verschijnen, zou daardoor ongetwijfeld stijgen. BROEK OP LANGENDIJK, In verbrand met het overlijden van Z. K. H- Prins Hendrik is door het bestuur der Oranjevereeniging beslote geen feestelijk heden te organiseeren tijden den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a s. Wel zal de burgerij verzocht worden als folqk van meeleven dien dag de vlag uit te steken. Daarnaast werd besloten om in de tweede helft, van September een film-avond to orga niseeren en tevens een spreker te laten op treden. In het veilinggebouw van de Langedijker Groenten Oentiale werd Vrijdag de tweede 'bloembollenveiling gehouden. Vóór deze contante veiling bestond weder om flinke belangsteillng. De aanvoer was iets grooter dan de vorige maal. Ruim 1.400.000 bollen waren aanwezig De handel was over het algemeen iets gra ger, hoewel toch nog een tamelijke hoeveel heid den minimumprijs niet kon opbrengen. Rüim 130 van de 360 partijen werden ooor den handel afgenomen De prijzen waren voor sommige iets be ter, zoodat niet steeds maar de minimum prijs werd bedongen. Het grootste gedeelte van de verkochte bollen kon evenwel niet veel boven deze prijzen uitkomen. Wm. Cop land Bartigon. Wm. Pitt, waarvan er nu nog wel eens een partijtje werd verhandeld, ging hoofdzakelijk voor den minimumprijs weg Murillo's, Couleur Cardinal La Reine en Prins van Oostenrijk bleven veelal onver kocht. KOEDIJK. In den nacht van 26 op 27 Juli werd van den visscher N. H. uit den vischhouder onge veer 40 pond paling ontvreemd. Men heeft den houder van de oostzijde van het Noord- hollandadi Kanaal overgebracht naar de Westzijde onder de gemeente Bergen. De politie is met een en ander in kennis ge steld. HOORN. Naar wij vernemen bedraagt het aantal 8olhcitanTen voor de vacature van secretaris van Kamer van Koophandel voor West friesland niet minder dan 420. Alzoo animo genoeg. DE STREEK, Door het intrekken van het rooi verbod voor de Gelderache Schot of Bintje en ook, doordat de latere soort Duc klaar is, waren deze week de aardappelaanvoeren vrij aan zienlijk. De minimumprijzen zijn sinds midden van de vorige week tweemaal verlaagd: de gele soort is gebracht van f 2.— op 1.50 en de witte soort van f 1.3754 op 1.— per baal, terwijl de minimumprijs voor de drie lingen is losgelaten; deze mogen niet meer worden uitgevoerd, de heffingen zijn voor alle soorten op 0.50 gesteld, de drielingen zijn echter vrij- De afzet van de aardappelen verliep alleszins bevredigend en de bedongen prijzen lagen steeds aanzienlijk boven het maximum- SCHAGEN. De heer J. Ph. de Vries, vakwerkman bij den dienst der posterijen te Hippolytushoef, is overgeplaatst naar Schagen. WIERINGERWAARD. Door het bestuur van de afd. Wie- ringerwaard van de H. M. v. Landbouw waren tegen Donderdagavond stemge rechtigde leden opgeroepen ter bespre king candidaatstelling voor hoofdinge landen in het polderbestuur. De verga dering werd geleid door den heer Daan Kaan. Aanwezig waren 13 personen, w.o. 9 leden van het polderbestuur. De heer Kaan gaf vooraf een uiteen zetting, waarom deze bijeenkomst was belegd De heeren K. Schenk en P. Grin moeten dit jaar aftreden. Laatstge noemde is wegens leeftijdsgrens niet meer verkiesbaar. Ingevolge het nieuwe reglement voor de waterschappen moeten er voortaan candidaten worden gesteld. Tien stem gerechtigden kunnen een candidaat stel- len. De bedoeling is nu om door onder ling overleg in de plaats van den heer Grin een nieuwe candidaat te stellen. Wordt dan geen tegencandidaat gesteld, kan een verkiezing achterwege blijven, wat een besparing van kosten geeft en veel werk minder. Als bestuur van den polder wilde men er zich niet mee be moeien, vandaar de oproeping door de afd. H. M. v. Landbouw. De heer K. Schenk werd direct weer candidaat gesteld. Besloten werd bij stemming uit te maken wie als tweede candidaat zou worden gesteld. Bij de eerste stemming verkreeg de heer Jb Kaan Kz. 6 stemmen; J. Blaauboer Cz 3 stemmen en nog 4 andere personen eik 1 stem. Tweede stemming Jb Kaan 8; J. Blaau boer Cz. 2; A Rot 2 en P. Saai 1, zoodat de heer Jb. Kaan Kz. de candidaat zal zijn. Vooraf werd al goedgevonden, dat de minderheid zich bij de meerderheid zou aansluiten. Voor 't geval de heer Kaan zou bedan ken, werd nog als plaatsvervanger de heer A. Rot gekozen. De heer Daan Kaan dankte voor de opkomst en sprak de wensch uit, dat door deze bijeenkomst een verkiezing achterwege kan blijven. De pogingen van het bestuur van den B. v. S. om de ouden van dagen weder om een mooien dag te bezorgen, zijn met succes bekroond. De bijdragen der ingezetenen waren nog iets meer dan verleden jaai. De dag is bepaald op Donderdag 9 Augustus. Met 2 autobussen zal een reisje worden gemaakt via Kamperduin, Schoorl, Ber gen, Castricum naar IJmuiden. Vandaar langs Bloemendaal, Overveen naar Haarlem als eindpunt, om daarna over Alkmaar de terugreis te aanvaarden. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Het hoofdbestuur vergaderde 16 dezer onder leiding van den voorzitter, den heer P. Stapel Czn., in het kantoor der Maatschappij in Den Haag. Met veel genoegen werd kennis genomen van het jaarverslag van het boekhoudbureau over het pas afgesloten boekjaar; het bleek, dat steeds meer landbouwers het nut van een goede bedrijfsboekhouding gaan inzien, daar het ledental van het bureau van 702 op 1 Mei 1933 is gestegen tot 916 op 1 Mei 1934, alzoo een vooruitgang van 214 leden. Het hoofdbestuur sprak zijn voldoening uit over de wijze, waarop het Boekhoudbureau de belangen der leden in het afgeloopen jaar behartigde. Vervolgens werden enkele punten bespro ken, welke op de algemeene vergadering van j.1. Mei naar voren waren gebracht. 'Ten aanzien van het te werk stellen van werkloozen op land- en tuinbouwbedrijven met een toeslag van de gemeente aan de werk gevers te betalen, werd besloten, het K.N.L.C. te verzoeken, er bij de regeering op aan te dringen, de in West-Friesland begonnen proe ven, welke uitstekend voldoen, zooveel moge lijk te willen uitbreiden. Het hoofdbestuur had toegezegd, naar aan leiding van de door de aldeelingen rondom Amsterdam ingediende motie met betrekking tot het niet aanwijzen van een consumptiemel ker in het bestuur der Landbouw-Crisis-Orga- nisatie Noordholland, te zullen trachten het bezwaar van de achterstelling van de con sumptiemelkers zooveel mogelijk te ondervan gen. Waar inmiddels het bestuur van voornoemde crisisorganisatie was overgegaan tot de forma tie eener veeteelt-advies-commissie, welke het bestuur over alle zich voordoende veeteelt- vraagstuken zal adviseeren en ook de con sumptiemelkers in deze commissie zijn verte melkveehouders, om op een behoorlijke wijze in de crisisorganisatie te zijn vertegenwoor digd, was voldaan. Hoewel ter vergadering niet veel vertrouwen in de bedoelde adviescommissie werd uitge sproken, was het hoofdbestuur van een andere meening en verwachtte het, dat de Veeteelt- advies-comissie wel degelijk invloed zou uit oefenen op de besluiten van het bestuur. Waar de consumtiemelk-aangelegenheden nog niet zijn gebracht onder de bemoeiingen der provinciale landbouwarisisorganisaties, achtte het hoofdbestuur het juist, voorloopig met den tegenwoordigen toestand accoord te gaan. Naar aanleiding van de naar voren gebrach te opmerkingen ter algemeene vergadering, om meer aandacht aan de technische ontwikkeling van het landbouwbedrijf te wijden, werden door enkele leden en de heeren rijksland- bouw- en veeteeltconsulenten eenige denk beelden aan da hand gedaan, welke door het dagclijksch bestuur nader in studie zullen wor den genomen. Door de rijkslandbouw- en veeteeltconzulen- ten werd er op gewezen, dat o.m. de alechte linancieele positie velen ervan weehoudt, technische verbeteringen op hun bedrijf aan te gaan brengen. Naar aanleiding van een schrijven van den voorzitter der aideeling Hoeksche Waard ter zake van de ook reeds ter algemeene vergade ring in bespreking gebrachte „Strijkgelden" bij publieke verkoopingen, werd besloten, deze aangelegenheid in behandeling te nemen. Aan de aideeling zal hare medewerking worden gevraagd tot het verzamelen van gegevens, teneinde het onjuiste van deze instelling te illustreer en. Mededeel in gen werden gedaan met be trekking tot den ongeorganiseerden ex port van uien, welke aangelegenheid be reids in behandeling is bij de 3 Centrale Landbou\v-Organisaties, alsmede ten aanzien van de uitvoercontrole op uien, welke berust bij het U. C- B. De door den minister aangegeven regeling, waar bij de uitvoercontrole bij het U. G B blijft, kon geen bevrediging geven. De rekening 1933 alsmede de begroo ting voor het jaar 1934 der Commissie tot verbetering van de melkwinnmg in Noordholland werden goedgekeurd. Kennis werd genomen van de bespre kingen. welke gevoerd zijn, teneinde te komen tot een half-vrijwillige consump- tiemelkregeling voor de landelijke dee- len van Noordholland. Besloten werd. het dienovereenkomstig tot de Crisis Zuivel Centrale te richten request, in houdende het verzoek 'een consump- tiemeLkregeling volgens het rapport- Zwagerman in Noordhol'and in te voe ren mede te onderteekenen- Enkele mededeelingen werden gedaan met betrekking tot besprekingen, welke over Industriemelkcontracten zijn ge voerd, doch welke nog niet beëindigd zijn. Besproken werd de verdeeling van het Fonda van zeven millioen uit de ex portheffingen op zuivelproducten. De Crisis Veeteelt- en Zuivelcommissie was hierover tot de volgende conclusies gekomen: 1. het geld dient te worden uitge keerd aan de producenten van alle tot zuivel verwerkte melk 2. de uitkeering dient te geschieden rechtstreeks door het Crisis Zuivel Bureau. 3. een gedeelte van het geld worde aangewend tot het voeren eener goed- opgezette reclame ter bevordering van een grooter verbruik van melk en zuivel. Het Hoofdbestuur achtte het ook juist, dat het geld niet in het landbouwcrisisfonds wera gestort, doch uitgekeerd zou worden overeenkomstig de bedoelingen van het be treffende KB. Vervolgens werd stilgestaan bij de positie der werkgevers en landarbeiders naar aan leiding van de bekende Crisisorganisatiebe- schikking 1934 II, waarin sprake is van door den minister voorgeschreven overleg tus- schen genoemde categorieën. Na discussie bepaalde het Hoofdbestuur zijn standpunt in deze als volgt: noch de H. M. v. noch hare afdeelingen kunnen worden beschouwd als te zijn werkgeversor ganisaties. Als zoodanig zullen de besturen van afdeelingen dan ook geen onderhande lingen kunnen voeren, doch collectieve ar beidscontracten kunnen afsluiten. Echter is het gewenscht, dat de landbouwwerkgevers ernstig onder oogen zien de wenschelijkheid van het formeeren van zuivere werkgevets- organisaties, teneinde het organisatorisch verband niet te verliezen en zich op de hoog te houden van de ontwikkeling van eventueel overleg in hun streek. Besloten werd het standpunt van het Hoofdbestuur ter kennis te brengen van de afdeelingen. Ten slotte werd uitvoerig van gedachten gewisseld omtrent de positie van het Akker bouw- en Veehouderbedrijf in hun onderling verband bezien. Meer in het bijzonder werden daarbij be sproken de graanrechten. De conclusie der vergadering was, dat elke tak van het land bouwbedrijf recht heeft op steun tot een ma tig bestaan. -.n Waar de heer Stapel uit hoofde van zijn drukke bezigheden bedankte als lid der Crisis Veeteelt- en Zuivelcommissie, werd met algemeene stemmen verkozen tot lid de zer commissie haar oud-voo:rzitter, de heer K. Kuiper. n Na nog enkele korte besprekingen werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Zooals reeds werd gepubliceerd, hebben Nederland en Engeland elkander op han delspolitiek gebied nog niet kunnen vinden Er werd dus geen overeenstemming bereikt, maar men heelt eveneens het begin van een handelsoorlog weten te voorkomen. Een re geling werd gemaakt, die men het beste met het handhaven van het rtatus quo zal kun nen vergelijken, al behouden partijen zich voor om de invoerrechten te verhoogen, niet echter als vijandigen maatregel, maar als gevolg van algemeene economische verhou dingen, welke invoerrechtverhooging in dat geval voor elk land zal dienen te gelden. Speciale contingenten zullen niet mogen worden ingevoerd; de basis voor contingen- teering is vastgesteld en daarvan kan niet worden afgeweken. Alhoewel wij het betreuren, dat Engeland niet meer heeft willen doen, wij moeten toch tevreden zijn met hetgeen bereikt is. Een handelsoorlog met Engeland zou voor ons bedrijfsleven funest zijn. Men mag niet vergeten, dat wij tal van gemeenschappelijke belangen hebben, die bedreigd zouden wor den, wanneer het tot openlijke ecouomische vijandelijkheden zou komen en waarbij wij ongetwijfeld het onderspit zouden hebben te delven, wij noemen bijv. thee, rubber, tin om de voornaamste aan te halen. Engeland heeft den voorsprong van een grooter afzet gebied door de Dominions en' de Angelsaksi sche landen door de depreciatie van het Pond, waartegen wij met onzen goudgulden niet kunnen optornen. Wat zou er van onze rubbercultuur moe ten terechtkomen, wanneer de handelsoorlog zou leiden tot het opzeggen van de restric tie.... van onze thee, wanneer Britsch-Indië een heftige concurrentie zou gaan begin nen.... van onzen suiker, wanneer de Indi sche suiker in Britsch-Indië met een zwaar invoerrecht zou worden belast. Wat van im. scheepvaart, kortom, wat zouden wij kunnen doen, wanneer het onmetelijke Britsche rijk zijn hulpmiddelen in het economische vuur zouden brengen? Trouwens handelspolitieke overeenkomsten moet men bezien in het kader van de tegen partij. Men moet zich rekenschap geven van de moeilijkheden, waarmede deze te kampen heeft en daaraan moet men de eigen wen- schen zien aan te passen. Wat voor nut heeft het om de verzenen tegen de prikkels te slaan. Engeland heeft met tal van belangen rekening te houden. Ten eerste met het eigen land, waar de Engelsche boer onze ex port naar Engeland bepaalt zich hoofdzake lijk tot agrarische producten zélf wil le ven en de eigen markt graag voor hem ge serveerd zou willen zien. De Engelsche mi nister van landbouw, Elliott, moet dus het eerst met de belangen van zijn departement rekening houden Vandaar dat hij de grootste opponent te gen de Nederlandscbe verlangens was, ter wijl de andere ministers, die de belangen van handel en industrie voorstaan en tevens van het groote leger van Britsche consumen ten. Nederland gaarne ter wille zouden wil len zijn. Ten tweede heeft Elbott rekening te hou den met de Dominions, die met Engeland en ook onderling door de Ottawa-overeenkomst gebonden zijn en waarbij speciaal producten bet voorwerp zijn geworden van onderlinge preferentieel belangen, die natuurlijk in- cteuischen tegen die van andere naties. Ten derde beeft men een eereschuld in te lossen ten opzichte van landen, die hun valuta aan het Engelsdie Pond hebben gebonden en die tevens voor Engeland de beste afzetmarkten vormen. Hieruit ziet men. dat het voor de Engel sche regeering uiterst moeilijk is om aan Ne derlandss wenschen gevolg te kunnen geven. Men zal naar een oplossing moeten zoeken en het is dit vwhand velkomen begrijpelijk dat men de onderhandelingen heeft verdaagd en voor de tusschenperiode een betsand heeft afgekondigd. Wij hebben een krachtigen bondgenoot in de droogte, die een groot gedeelte van de wereld teistert. Want de droogte doet oogs ten mislukken of belangrijk in kwaliteit en kwantiteit verminderen. De autarkische ge dachte wordt zonder dat men dit had kun nen denken, doorsneden door de noodzaak van grootere internationale saamhorigheid. Hoe meer oogsten mochten mislukken, hoe meer men tot~t besef zal komen, dat men het niet zonder elkander zal kunnen stellen wanneer op een gegeven moment Engeland dringend onze agraische producten zou noo- dig hebben, dan zouden wij deze kunnen ver strekken met de bepaling, dat onze billijke eischen zullen woraen vervuld. Wij moeten daarbij niet het onderste uit den kan willen hebben, want later zal ons dit worden inge peperd. Daarom staan wij niet pessimist ten op zichte van het uiteindelijk bereiken van een behoorlijke handelspolitieke overeenkomst met Londen. Wij zouden boven dien best kunnen reservelren van onze koopkracht door meer Engelsche goederen te koopen, wanneer daardoor een rerruiming van den agraischen afzet kunnen worden verkregen. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. (Strafzitting van Vrijdag 27 Juli). Mondelinge uitspraken. Overtredingen van de Motor- en Rijwiel- wet: J. B. te Alkmaar, geen straf toege past. C. B. te Alkmaar, 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. S. te Oudkarspel, 2 X 2 boete of 2 X 2 dagen hechtenis. R. J. G. te Ulrum, G. K. te Bovenkarspel, A. O. te Opmeer, Th. E. te Haarlem, P. de R. te St. Pancras, J. M. te Groningen, P. S. te Sf. Pancras, ieder 3 boete cf 3 dagen hechte nis. P. S. te St. Pancras, G. S. te Noord- scharwoude, F. K. te Alkmaar, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. H. v. D. te Haar lem, A. G. te Koog aan de Zaan, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. S. C. A. Z- te Amsterdam, 6 boete of 6 dagen hechte nis. W. S. te Alkmaar, 8 boete of 4 dagen hechtenis. A. L. te Alkmaar, W. S. te Ara sterdam, Th. J. v. I. te Rijlraaterswoude, ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis. A. K. te Heiloo, D. O. te Alkmaar, ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis. W. J. M. te den Helder, 12 boete of 12 dagen hechte nis. Overtredingen van PoTi+iewroirdieningen: P, W. B. te Alkmaar, J. S. te Rotterdam, J. S. te Rotterdam, C. C. E te Tiel, C. V. te Amsterdam, J. v. d. O. te Den Helder, A. M. H. te Beverwijk, C. V. te Amsterdam, J. v. d. O. te Den Helder, H. v. E. te Amsterdam, ieder 2.boete; C. v. G. te Soest, 4. boete of 4 dagen hechtenis. H. B.v. K. te Alkmaar, G. H. te Loosdrech"A. V. te Alphen a d. Rijn, P. N. B. te Alkmaar, R. H. te Alkmaar, ieder 3.boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van art. 453 van het Wet boek van Strafiecht: W. C. te Castricum, A. R. te Alkmaar, ieder 6.— boete of 6 dagen hc ch t€ m8 Overtreding van het Crisis varkensbesluit: P. K. te Zijpe, f 10.boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding van de arbeidswet: A. F. O. te Alkmaar, 2.50 boete of 2 dagen hechte nis. t Overtreding van de ijkwef: L. T. te Am sterdam, f 1.— boete of 1 dag hechtenis. -~r- Waterpolo. D. A. W. GEPROMOVEERD. Overwinning op Nereus bracht het kampioenschap. D.A.W. is kampioen! Deze drie simpele woorden houden meer in, dan alles, wat we, in den loop van dit zwemseizoen over de verrichtingen van D. A.W. hebben geschreven. De wensch, die we ken en weken is gtuit, is thans verwezenlijkt en ook Alkmaar zal vanaf heden in den N.Z.B. vertegenwoordigd zijn. We willen echter met ontkennen, dat bq dezen zegenrijken tocht ongetwijfeld de ge luksfactor een duchtig woordje heeft mee gesproken. Immers, D A.W. heeft vanaf het oogenblik, dat het zich vestigde in Pesie's familiebad, ruimschoots gelegenheid gehad haar capaciteiten te ontplooien. De snelle le dengroei, benevens den onafgebroken actie ven arbeid en we willen er op deze plaats bijzonder op wijzen van den heer v d. Linden, die het kampioenschap thans als de kroon op zijn werk mak beschouwen, hebben tot dit succes zeer veel bijgedragen. Dank zij zijn onvermoeid propageeren is D.A.W. nu geworden, wat niemand verwacht had. Een gezonde, frissche zwemclub, waar een vriendschap domineert en in welker midden goede krachten aanwezig zijn, die D.A. W. naar buiten bekend kunnen maken. Naast oude, geroutineerde zwemvrienden hebben thans talrijke jeugdige zwemmers en zwemsters zich bij D.A.W. aangesloten Dit alles wijst erop, dat in de toekomst van D. A.W. goede perspectieven zijn en dat zal ook blijven de kracht, waarop DA.W. zal voort bouwen. De polo-competitie is met succes geëin digd en aan de vreugde zai op de lustrum feesten van 11 en 12 Aug. uiting worden gegeven. Over den laatsten uitwedstrijd tegen Ne reus IV in Wormerveer willen wë kort zijn Nereus was volledig, D.A.W speelde met twee invallers in de volgende formatte: v. Beek Imhulsen Koorn Biskanter v. Ooyen Caarls Velthuijs Het liet zich direct aanzien, dat deze laat ste wedstrijd een vinnig verloop zou krijgen. Beide ploegen zaten goed op den man en in den aanvang ging de strijd gelijk op. Wel schoten Velthuijs en Caarls, maar tot doel punten kwam het niet De talrijk.' supporters die mede getuige van dezen titanenstrijd wilden zijn, vuurden huil favorieten ahn en eindelijk, vlak voor de rust, gelukte het Velt huijs de Nereus-keeper te verschalken (1—0). Ook na de pauze viel de partijdigheid van scheidsrechter Bos op en hiervan was DA.W. meerdere malen de dupe. Hetgeen echter mrt wegneemt, dai een tweede goal van Caarls uitdrukking gaf aa.i de positieve meerderheid van D» W. (2—0). In het zwemmerfksmp heerschte vreugde en terecht. Een zoo glorierijk seizoen mag zeker wel tot vruugde stemmen. Onvermoeid gaat het bestuur verder zoo zal morgen D.A.W. op de officieelè ope> ning van het Hoornsche strandbad tegen hef IJ (Amsterdam) een polo-exhibition hebben waar reeds nu een groote belangstelling vooï bestaat. BEKEND SPORTVLIEGER VERONGELUKT. Gistermorgen is de bekende Duitsche sportvlieger Rolf von Durigeren in de nabij heid van Augsburg met zijn toestel neerge stort en kort daarna aan zijn verwondingen overleden. DE VLIEORAMP BIJ STUTTGART. Twaalf dooden. Bij het neerstorten van het Zwitersche ver keersvliegtuig (waarvan we gisteren reeds melding maakten) zijn 12 menschen om het leven gekomen, n.1. 9 passagiers, een piloot, een radiotelegrafist en een stewardess. Onder de passagiers bevonden zich een vrouw en een drie-jarig kind. Zes passagiers waren Duitschers. De plaats van het ongeluk is afgezet door S.A.- mannen en brandweer. AAN DE NEDERLANDSCHE HUISVROUWEN. Over „Stervend IJmuiden" leest men allerwegen, en terecht! De visschersvloot ligt voor 5/6 stil. Onze nijvere visschersbevolking verkeert in nood! Duizenden leven op kosten van de gemeenschap. Daarin kan verande ring komen, indien de huismoeders willen helpen, en ze kunnen dat. Er wordt niets van U gevergd. Alleen help ons, eet één maal in de 14 dagen of liever één keer per week visch, Dat beteekent brood voor velen. De reeders kunnen dan weer een gedeelte van de vloot uit laten varen, die nu waardeloos ligt te worden in de havens. Gij Zuider- en Oosterlingen, die niet da- gelijks met de zee in aanraking komen, „helpt ons". Profiteert niet alleen in de vacantie van de genoegens der zee. Denkt aan de ellende, die achter U in de dorpen heerscht. Een groot deel van de visschersbe volking van alle Noordzeeplaatsen teelt van IJmuiden. Nederland is bekend om zijn saamhoorig- heids gevoel! Een Nederlandsche vrouw, die door haar huwelijk met een buitenlander een 2e vaderland krijgt, schikt zich daar naar zeden en gewoonten, maakt zich de taal daar eigen. Doch is ze weer voor een bezoek In bet Vaderland teruggekeerd, dan zegt ze: ,jk ge voel me thuis tn den vreemde, doch één ding vind ik er niet en dat is hulpvaardigsheid. gevoel. Een nationale oproep om steun slaagt hier altijd, doch in t buitenland nooit, daar lachen ze je uit". Als de Nederlanders nu in Oostenrijk en Hongarije komen, worden ze er met den grootst mogelijken eerbied behandeld, want zeggen ze, de Hollanders hebben het komen de geslacht gered. Nu Nederlandsche vrouw, help ons nu ook, en eet onze Hollandscbe visch! U helpt dan duizenden van Uw eigen landgenooten. Onze burgemeester werkt met ons. Als een goed huisvader komt hij voor de belangen van zijn groote gezin op. Als de Nederlandsche huisvrouwen, rijk en arm, onze visch eten, hebben wij geen regeeringssteun noodig. Toont het ons, vraagt visch, en met eenige maanden zult U in de couranten kunnen lezen, dat in IJmuiden de crisis wat begint te luwen, want een grooter deel van de trawler- vloot is dan weer in de vaart gekomen. Gij hebt ons dan geholpen en de vrouwen hier zijn U er erkentelijk voor! „Als de nood het hoogst is, is de redding nabij", en die redding kunnen de Neder landsche huisvrouwen brengen! Namens de Nederlandsche Vereeni- ging voor Huisvrouwen. Afdeeling VelsenIJmuiden. P. L. DE BOER—HARDER, C. S. BUSSEMAKER—BUS, J. A. V. v. LEUSEN—BINNERTS. A. H. LUCHTSINGER—WOLDRINGH, W G. HOFSTEDE—STAAL. De Waterkampioen. Het verslag van de Kaagweek in dit num mer. De Ned. Roeikampioenschappen en de Kano-pagaai-wedstrijden op den Amstel worden daarnaast uitvoerig besproken. Verder bevat dit nieuwe nummer een inte ressant artikel over de America Cup. Het slot van de reis: Per kano van Nijme gen naar Giethoorn zal niet minder gewaar deerd worden dan de vorige stukken. Dat weer tal van fraaie foto's den tekst verluchten, spreekt bijna van zelf

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3