De toestand iri Oostenrijk. Verklaring van den afgetreden Duitschen gezant. v/xftr Kruschen Salts 1Buitenland Starhemberg voor de radio. WAARSCHUWING. ALKMAARSCME COURANT van ZATERDAG 28 JULI 1934. No. 176 N06 STEEDS GEEN RUST. Starhemberg voor de radio. M UIT ANDERE LANDEN. Er wordt ki Oostenrijk nog voortdurend gevochten, vooral in de provincie. Wel wordt er uit Wee- nen gemeld, dat de zuiveringsactie in Stiermarken in hoofdzaak beëin digd is, maar een ander telegram meldt, dat er nog steeds gevochten wordt. In Stiermarken zou de Heimat- schutz 30 dooden te betreuren heb ben, terwijl de rebellen eveneens ernstige verliezen zouden hebben geleden. Langzamerhand komt men tot de conclusie, dat de aanslagen op de bondskanselarij en op het Ravag- gebouw niet zelfstandig stonden, maar slechts schakels waren in een complete keten van beraamde aan slagen. Nu dit bekend is geworden, kan niet anders gezegd worden, dan dat de voorbereiding zwak is geweest. Wanneer de opstand beter was voorbereid, ongetwijfeld was de toestand veel erger geworden en wellicht was een harde burgeroor log ontketend. Het Oostenrijksch kabinet bijeen Vrijdagavond kwam het Oostenrijksch ka binet bijeen in een zitting, die geopend werd met een herdenking van den bondskanselier Dollfuss. Minister Stockinger deed mede- deelingen over het resultaat der lijkschou wing, waarna rapport werd uitgebracht over den algemeenen toestand, waarin ge constateerd werd, dat op enkele uitzonderin gen na in het geheele land rust en orde neerschten. Een speciale ministerieele commissie werd ingesteld ter bestrijding van den terreur, on der voorzitterschap van Starhemberg, met als leden de minister van justitie Werger, staatssecretaris Karwinsky, minister Fey en de staatssecretaris voor de veiligheid Zehner. In een na afloop gehouden persconferentie werd verklaard, dat hieruit wel blijkt, hoe alle geruchten over een arrestatie van Fey uit de lucht zijn gegrepen. Nieuwe strijd aan den Pyhrnpas en bij Villach? Het „Linzer Volksbiatt" meldt uit Hinter- stoder, dat 500 zwaargewapende opstande lingen pogingen hebben gedaan om door te dringen tot Windischgarst, den uitgang van Opper-Oostenrijk naar den Pyhrnpas. Een sterke afdeel ing regeeringstroepen verspert hun echter den weg. De opstandelingen zijn ingesloten in de smalle vallei van Hinter- stoder. Uit de provincie komen particuliere mede- deelingen, volgens welke het verzet hier en daar zou zijn herleefd. Op een punt, 6 K.M. ten zuiden van Villach, zou de Tauernbaan zich in handen der opstandelingen bevinden, die daar groote verschansingen zouden aan leggen en in het bijzonder het station Moell bruecke tot een steunpunt zouden trachten te maken. Er komen ook berichten over strijd bij St. Vei aan de Olan en op de heuvels van Villach. Villach bevindt zich intusschen in handen der regeeringstroepen. Deze berichten zijn niet officieel bevestigd Een verklaring van dr. Rieth. Ten aanzien van de gebeurtenissen te Weenen heeft Dr. Rieth, de teruggeroepen Duitsche gezant te Weenen, de volgende autentieke verklaring afgelegd: Over mijn bedoelingen bij de gebeurte nissen, die zich in de bondskanselarij te Weenen hebben afgespeeld, zijn in Oostenrijk en in het buitenland zoo vele verschillende berichten verschenen, dat ik mij genoodzaakt zie, zuiver zakelijk een uiteenzetting te geven van de gebeurtenissen, zooals zij zich inder daad hebben afgespeeld. Zooals bekend had de in de kanselarij binnengedrongen groep, nadat Dr. Dollfuss gewond was en drie andere leden der re- geering met ongeveer 150 ambtenaren ge vangen werden gehouden, gedreigd, dat deze gevangenen zouden wonden doodge schoten, indien de troepen, die het gebouw belegerden, tot den aanval zouden overgaan. Na verscheidene uren, waarin van regee- ringszijde was onderhandeld met de binnen dringers, stelde minister Von Neustaedter- Stuermer, die het bevel buiten de bondskan selarij voerde, een ultimatum met korten termijn, na afloop waarvan de aanval zou worden geopend. Even voor den afloop van den termijn werd ik opgebeld uit dc bondskanselarij door den leider der binnendringers die zich voorstelde als kapitein Friedrich. Hij aeelde mij mede, dat met de regeerings-vertegen- woardigere een overeenkomst was gesloten, volgens welke, om geen menschenkvens te offeren, de geheele troep, die reeds van het Oostenrijksche burgerrecht vervallen ver klaard was. met toegezegd vrijgeleide onder militaire begeleiding uit Oostenrijk zou wor den gebracht naar een grens, waarvoor de troep de Duitsche had gekozen. Friedrich voegde hieraan toe dat de uitvoering van deze overeenkomst nog niet mogelijk was. doordat zijn ex v-fien vreesden, bij het ver laten van het gebouw te worden neergescho ten. Daarom verzocht Friedrich mij dat ik mij de toezegging van het vrijgeleide door den bevoegden minister zou laten bevestigen. ii j aanvankelijk geweigerd en ver- klaara, dat ik met deze gebeurtenissen niet het minste had te doen, en dat ik mij er niet mede kon bezig houden. Daarna bevestigde Fey, de in de kansela rij gevangen gehouden minister, mij telefo nisch de gemaakte overeenkomst en herhaal de het reeds door Friedrich gedane verzoek, dat ik onmiddellijk naar het gebouw zou ko men en mij de overeenkomst door Von Neu- staedter-Stuermer zou laten bevestigen, om dat de uitvoering daarvan afhankelijk was. Daar het nog slechts enkele minuten voor den afloop van den termijn was en daar vol gens de mij gegeven verklaringen een vreed zame oplossing slechts mogelijk was, als ik zou voldoen aan het verzoek, heb ik mij tot minister Von Neustaedter-Stuermer begeven. Bij het begin van het onderhoud deelde deze mij mede, dat dr. Dollfuss dood was. Daar na bevestigde hij mij den inhoud van de ge maakte overeenkomst en het toegezegde vrijgeleide voor den geheelen troep, die zich in het gebouw bevond. Dezelfde bevestiging kreeg ik van den eveneens aanwezigen Fey. Ik heb geen toestemming gegeven of eenige andere verklaring afgelegd, maar er den na druk op gelegd, dat, wanneer ik deze mede- deeling aanhoorde, ik dat slechts persoonlijk deed. Karwinsky, die zich nog in het gebouw bevond, verzocht mij daarna een onderhoud met hem aan het venster te Hebben. Von Neustaedter-Stuermer, wiens meening ik daaromtrent vroeg, antwoordde, dat hij zich daarover niet wilde uiten en dat hij de zaak aan mijn eigen goedkeuring overliet. Daar op heb ik het onderhoud geweigerd. Toen ik in mijn auto wilde wegrijden, verzochten toe- loopende politie-officieren mij nog te blijven, daar Karwinsky uit het gebouw Dij mij zou komen. Deze trad snel op mij toe en verzocht mij, met hem en Fey naar een der ingangen van de kanselarij te gaan om Friedrich mede te deelen, dat de minister mij het accoord be vestigd had. In gezelschap van de beide mi nisters begaf ik mij daarheen en deelde dit mede aan Friedrich, die achter een kier van de deur verscheen, waarna ik wegging. Uit deze schildering blijkt allereerst, dat ik niet, zooals beweerd wordt, een bemidde lingsactie heb ingeleid of er aan heb deelge nomen, maar dat ik slechts de mededeeling van een reeds getroffen overeenkomst in zekeren zin als getuige heb aangehoord zon der mij daarover te uiten. Er blijkt verder uit, dat ik ook niet heb gehandeld op instignatie van den binnenge drongen troep, maar dat ik ben opgetreden slechts in overeenstemming met de wen- schen, die waren geuit door leden van de Oostenrijksche regeering. Het is tenslotte duidelijk, en daar leg ik den bijzonderen na druk op, dat ik tot den stap slechts besloten heb om nog ter elfder ure, toen de militaire aanval op het gebouw zou beginnen, er toe bij te dragen, het dan onvermijdelijke bloed vergieten, niet het minst onder de in het ge bouw gevangen ministers en ambtenaren, te verhinderen. Alle verdere combinaties van politieken aard vervallen door deze schildering en ook door het feit, dat ik, zooals gezegd, niet ge handeld heb als gezant, maar slechts als een mensch, die meende er toe te moeten bijdra gen, wellicht talrijke menschenlevens te red den, toen mij daarom werd verzocht. Der halve draag ik alleen de verantwoordelijk heid voor hetgeen ik gedaan heb. Ik constateer ook, dat de verklaringen der drie regeeringsleden over het vrijgeleide mij zijn gedaan, nadat zij mij reeds het overlij den van dr. Dollfuss hadden medegedeeld, dat derhalve dit vrijgeleide is toegestaan, terwijl men volledig op de hoogte was van deze treurige gebeurtenis." Arrestatie van drie prominente figuren. Te Weenen zijn in den loop van Vrijdag gearresteerd de president van den Oosten- rijksch-Duitschen Volksbond, directeur-gene raal Neubacher, prof. Hugelmann en de di recteur-generaal van de Alpinen-Montan Ge- sellschaft, dr. Apold. Gisteravond te half twaalf heeft prins Starhemberg, de vice-kanselier, voor de ra dio de volgende verklaring afgelegd: Oostenrijkers! In den strijd voor Oosten- rijk's toekomst is kanselier Dollfuss geval len. Morgen wordt hij begraven en zal zijn nagedachtenis geëerd worden. Vanavond heb ik u het volgende te zeggen: De regeering voelt het als haar heilige plicht om het werk van Dollfuss voort te zetten, d.w.z. Oostenrijk's onafhankelijkheid en vrijheid en politieke integriteit tegen iede- ren aanval en aanslag 4e handhaven. Mede burgers, bekeert u allen tot het ware denk beeld van een gemeenschappelijk vaderland dat door zijn eigen zonen geregeerd wordt. De oogen van de geheele beschaafde wereld rusten thans op ons om zich te overtuigen of wij die taak volbrengen zullen. Ik dank mijne kameraden van de Heimat- schutz, en alle onbekende helden van politie en gendarmerie die ons deze dagen geholpen hebben den misdadigen aanslag op ons staatsleven en onze onafhankelijkheid af te weren, maar de wereld ziet thans naar u, medeburgers, om dat werk te voltooien. Wanneer gij het vaste geloof aan de eind overwinning, dat ons, uw regeerders thans Starhemberg bezielt, met u wilt omdragen, dan is Oosten rijk's toekomst niet te vernietigen. Om die toekomst te verzekeren, hebben wij geen nationaal socialisten en geen dic tatuur noodig. Vele jeugdige personen, en velen die waarschijnlijk in Februari nog on der den banier van de Sowjet-ster gevoch ten hadden, hebben zich thans tegen ons ge keerd, in bondgenootschap met bepaalde politieke kringen buiten onze gren zen, die ons de valsche leuze voorhielden dat wij geen Duitschers waren. Om Duit- schers te zijn en ons als zoodanig aan de ge heele wereld te toonen, hebben wij geen nat.- socialisten noodig en ik zeg u dat deze re geering nooi t eenig compromis met de nat- soc. zal sluiten en wij ons nooit van bui ten af zullen laten voorschrijven hoe wij on ze Duitsche zending in de wereld te vervul len hebben. Oostenrijks leider is dood, maar zijn idee van onze volkomen onafhankelijkheid zal en moet als fakkel worden, die onze toekomst weer belichten zal. In geheei Oostenrijk heerscht op dit oogen - blik waarop ik tot u spreek rust, met uitzon dering van een paar kleine plaatsen, waar de opstand nog dezen nacht bedwongen zal zijn. Gelooft niet aan verspreiders van ge ruchten, vooral .niet als zij u zeggen dat on ze regeering het innerlijk oneens zou zijn over de in de naaste toekomst te treffen maatregelen. Tot die maatregelen zal behooren een strenge maar rechtvaardige bestraffing der schuldigen. Er zijn^pogingen gedaan, om -ie verantwoordelijkheid van bepaalde buiten- landsche elementen voor de wandaden van deze week af te schuiven of te ontkennen Goed. Wij zullen afwachten, welke daden op die woorden zullen volgen, maar wij zullen er ons niet door laten intimideeren, om te straffen waar dit noodig is. De Oostenrijksche regeering heeft nooit eenige aanleiding gegeven tot 't zoogenaam de conflict met Duitschland. Integendeel wij hebben steeds getracht de gemeenschap pelijke banden van bloed en cultuur hechter te bevestigen, maar onder voorwaarde, dat men onze eer, vrijheid en onafhankelijkheid niet zou wagen aan te tasten. Ook nu nog zijn wij bereid een betere ver houding tot Duitschland met alle middelen te bevorderen, maar wij zijn het tevens aan de nagedachtenis van Dollfuss verplicht om voor iedere toekomst die vrijheid te verdedi gen en tegen elke aanranding te beschutten Gelooft, landgenooten, dat wij weten welke plichten wij thans te vervullen hebben. Hul digt morgen de nagedachtenis van den groo- ten doode door u zelf, ieder voor zich. de zelfde plichtsbetrachting en plichtsvervul ling tot heil van ons gemeenschappelijk va derland, op te leggen. Persstemmen uit Italië. De Italiaansche ochtendbladen van gisre- ren wijdden wederom groote aandacht aan de Oostenrijksche gebeurtenissen. De versla gen en commentaren beslaan bij verschillen de bladen meer dan drie volle pagina's van zeven kolom. De toon der bladen is herhaal delijk buitengewoon scherp tegen Duitsch land. Het scherpst is wel de Gazeta del Po- polo. waarin een hoofdartikel onder het op schrift: „Geweer aan den voet" verschenen is, dat concludeert, dat het fascistische Italië de feiten eer laat spreken dan enkele woor den. Italië is voorbereid om met de grootste promptheid en vastberadenheid te handelen. Italië kan door de gebeurtenissen niet ver rast werden. Eens vooral kondigt het weder om aan dat het geen fait accompli erkent, maar vastbesloten is de onafhankelijkheid van Oostenrijk ook met de wapenen te verdedigen. Overigens staat de me deplichtigheid van Duitschland aan de ge beurtenissen in Oostenrijk vast. Wij willen niet vergeten, aldus het blad, dat de oor'og van 1914 met een aanslag is begonnen. De Corriere della Sera merkt op, dat de gebeurtenissen van Weenen getoond hebbeti. dat het gezonde deel der bevolking niet voo* den Anschluss is. „Wij, die ons nooit verze: hebben tegen de Duitsche wedergeboorte, moeten Ehiitschland vermanen in zijn eigen belang over te gaan tot een ernstig gew e tensonderzoek. In dien tusschentijd zal ech ter niemand zich er over kunnen verwonde ren, wanneer Italië om den algemeenen vre de te garandeeren, posities inneemt, ten gun- te van den Oostenrijkschen status quo, en zich vastbesloten toont met alle middelen, die door de gebeurtenissen kunnen worden geëischt, dezen status quo te verdedigen". Wat de Parijsche bladen zeggen. In de Parijsche bladen komt nog steeds een groote gebetenheid op Duitschland, in vei- Het is gebleken, dat hier en daar in het buitenland door opkooperi met Kruschen Salts geknoeid is. De fabrikanten waarschuwen daarom het publiek, Kruschen Salts in geen geval te koopen onder buitenlandsch etiquet, doch uitsluitend in den alom bekenden poedervorm in onge schonden Hollandsche verpakking, terwijl de naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij zoowel op de verpakking als op het etiquet gedrukt moet zijn. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden. E. GRIFFITHS HUGHES LtcL, MANCHESTER, Opgericht 1756: band met de gebeurtenissen in Oostenrijk, tot uiting. Het Journal Industriel schrijft: „De verdedigers van de Europeesche orde moeten zich aaneensluiten". Le Jour schrijft: Nooit was de noodzake lijkheid ernstiger, een verzekering af te slui ten tegen den brand, die in deze vervloekte aarde der Nibelungen smeult of woedt. L"Ordre schrijft dat de medeplichtigheid van het Duitsche rijk niet bestreden kan wor den. De mogendheden moeten dienovereen komstig handelen. De République weerlegt de bezwaren, vol gens welke Italië bij zijn pogingen inzake de instandhouding van de zelfstandigheid van Oostenrijk zou kunnen stuiten op de hou ding der Kleine Entente. Het zal niet tot oor log komen, wanneer de groote mogendheden koelbloedig blijven. Het is voldoende, wan neer men macht toont. De Adion Francaise schrijft: De moord op Dollfuss ruimt de voornaamste hindernis voor den Anschluss uit den weg. De Ita liaansche politiek van een vrij Oostenrijk had de bijzondere steun en waardeering van Dollfuss noodig. Nu kan Mussolini zeggen: „Ze hebben hem mij vermoord". Italië's troepenconcentratie. Reuter verneemt uit Rome, dat het leger corps van 40.000 man aan de Oostenrijksche grens zal blijven tot de toestand weer nor maal is. Voorts bevinden zich 100.000 man troepen in Noord- en Midden-Italië gemobi liseerd ter voorbereiding van de jaarlijksche manoeuvres, die 1 Augustus zouden begin nen. Men acht het thans onwaarschijnlijk, dat Italië bij Duitschland protesteeren zal, daar het de voorkeur geeft aan een krachtig diplo matiek ingrijpen. Het zal echter alleen han delen in overleg met de andere mogend heden. Er loopt te Rome een gerucht, dat En geland en Frankrijk voor het oogenblik geen diplomatieken stap zouden overwegen. Voorts meldt Reuter uit Londen, dat zoo min Phipps, de Amerikaansche gezant te Berlijn, als Drummond, zijn collega te Rome, die beiden met verlof in Engeland zijn, hun vacantie zullen afbreken, wat als een geruststellend teeken wordt beschouwd. Zwitserland protesteert. De Zwitsersche regeering neeft volgens de N.R.C. gisteren opnieuw de aangelegenheid van de te Rorschach ontdekte poging om ontplofbare stoffen uit Duitschland via Zwit serland in Oostenrijk binnen te smokkelen, behandeld. De regeering heeft haar goedkeu ring gehecht aan een door Motta ontwor pen nota aan de Duitsche regeering. De tekst der nota wordt overeenkomstig het diplomatiek gebruik voorloopig geheim gehouden, doch de Zwitsersche pers meent uit het feit, dat de regeering zten niet beperkt heeft tot een opdracht aan den Zwitserschen gezant te Berlijn om de zaak mondeling met von Neurath te bespreken, doch den scherpe- ren vorm van een schriftelijke nota gekozen heeft, te mogen afleiden dat de nota °cn krachtig protest inhoudt tegen de van Duitschland uit ondernomen poging om via Zwitserland den Oostenrijkschen terroristen hulpmiddelen te verschaffen. Men meent, dat de Zwitsersche regeering o.a. de bestraffing van de in Duitschland toevende f>ersonen heeft geëischt, die aan de te Rorschach gevangen genomen handlan gers de opdracht hadden versterkt de bom men per motorboot van Lindau naar Ror schach te vervoeren, en daarna per auto naar de Zwitsersch-Oostenrijksche grens te bren gen. DEENSCH DAGBLAD VERBODEN. In Duitschland. Het Kcpenhaagsche dagblad „Extra bladet", dat op sensationeele wijze had ge meld, dat de Beiersche Legionarissen de Oostenrijksche grens hadden overschreden en een bloedig gevecht hadden geleverd tegen Oostenrijksche douane-beambten, is wegens bewust onware en lasterlijke berichtgeving voor den duur van zes maanden in Duitsch land verboden. DUITSCHE FABRIK \NT GESTRAFT. Naar het concentratiekamp. De autoriteiten van Anhalt hebben den directeur van de ijzerfabriek „Maegde sprung" bij Alexisbad, Dr. Horn, in „Schutz haft" laten neir»>n, daar door zijn sociaal en uitdagend optreden tegenover de arbeiders bij dezen een opwinding was ontstaan, waardoor er gevaar bestond voor de veilig heid van Dr. Horn. De fabrikant zal naar het concentratiekamp Rosslau worden over gebracht MAARSCHALK LYAUTEY. Zijn levensloop. De Fransche Maarschalk Lyautey is gistermiddag te Parijs overleden. Maarschalk Lyautey, is 17 November 1854 te Nancy geboren. In 1912 werd hij benoemd tot resident-generaal van Marokko. In deze functie heeft hij niet slechts de verdediging van Marokko georganiseerd, maar hij heeft zich ock groote verdiensten verworven door zijn bestuur aan de economische openstel ling van het land. In December 1916 werd hij benoemd tot Minister van Oorlog. Reeds in Maart 1917 echter had er in de Kamer een conflict plaats tusschen hem en de radi calen. Lyautey vroeg toen zijn ontslag als Minister en keerde onmiddelijk naar Ma rokko terug. In het jaar 1925 vroeg hij ook zijn ontslag als resident-generaal van Ma rokko. BOM ONTPLOFT IN METRO STATION. Eén doode, twee zwaar gewonden. Gistermiddag heeft op een der Parijsche métro-stations in de omgeving van Mont- parnasse een ontploffing plaats gehad van een pakket, dat onder een bank in een rijtuig van een in het station stilstaanden onder- grondschen trein lag en dat vermoedelijk een bom bevatte. De stationschef werd gedood en twee métro-employés ernstig gewond. De bomaanslagen, die eenige weken gele den zeer talrijk waren doch later weer op hielden, schijnen thans opnieuw te beginnen. Ondanks alle pogingen is men er niet in ge slaagd, de daders der vroegere aanslagen op het spoor te komen. Men gelooft, dat men de daders in anarchistische kringen moet zoeken. TREIN-ONTSPORING TE COSSEN. Ruim twintig gewonden. Tengevolge van een verkeerden wissel stand ontspoorde gisteravond tegen 6 uur eer. personentrein bij het binnenrijden van het station Cossen nabij Chemnitz (Dtl.) Vier wagons werden uit de rails geworpen. Vier reizigers werden ernstig en negentien licht gewond. Geen der gewonden verkeert in levensgevaar. MEVROUW STAVISKY BLIJFT GEVANGEN. De Parijsche rechtbank heeft het verzoek van mevrouw Stavisky om voorloopig in vrijheid te worden gesteld, geweigerd, daar dit niet in het belang zou zijn van het onder zoek. Mevrouw Stavisky blijft derhalve in de vrouwen-gevangenis in arrest. HET TURKSCH—ITALIAANSCHE INCIDENT. Italiaansch protest. Zooals bekend hebben eenige dagen gele den Turksche douanen-beambten twee Ita liaansche visschersbooten beschoten, waarbij een der zeelieden werd gedood. In verband daarmede heeft de Italiaan- Svhe gezant te Ankara bij den Turkschen mi nister van b-iitenlandsche zaken geprotes teerd en den nadruk op gelegd, dat zijn re geering zich verdere stappen voorbehoudt al naar gelang van het resultaat, dat het door de autoriteiten van Rhodus ingestelde oi.derzoek zal hebben. DOODELIJKE BERC-ONGELUKKEN. In de Dolomieten. Een 23-jarige student uit Hamburg is bij een poging, om den Messmer-kop in de Ita liaansche Dolomieten te beklimmen, van een hoogte van honderd meter gevallen en om het leven gekomen. Een jong Tiroler is var. de Nock-Spitze in Noord Tirol neergestort. Ook hij heeft er het leven niet afgebracht. REUSACHTIGE BOSCHBRAND. Tengevolge van kortsluiting. Tengevolge van kortsluiting in een hoog spanningskabel is nabij Passadena in Ame rika een boschbrand ontstaan, die zich met groote snelheid uitbreidde en reeds 3000 morgen boschgobied heeft aangetast. Dui zenden f>ersonen nemen aan het blusschings- werk deel en 34 personen liepen brandwon den op, waarvan enkelen van ernstigen aard De krachtige wind en de groote hitte bemoei lijken het blusschingswerT: De brand breidt zich uit in de richting van de badplaats Mount Lowe, die ontruimd is. JAPAN VERLAAGT SUBSIDIES. Speciaal op scheepvaartgebied. De Japansch: scheepvaartcommissie heeft rapport uitgebracht aan den minister van verkeersmiddelen over de subsidiekwestie. Aanbevolen wordt in dit rapport, dat het subsidiesysteem na October voor vijf jaar zal worden verlengd, maar dat de subsidie verlaagd wordt van 50 tot 48 ijen per ton; verder, dat nieuwe schepen worden gebouwd tot een totale tonnage van een half millioen ten, terwijl een even groote tonnage aan oude scheper, moet v/orden geschrapt. De reeders oefenen critiek uit op dit rap port, daar zij van meening zijn, dat een sub sidie van 50 ijen noodig is in verband met de verhoogde kosten van scheepsbouw in Ja pan. Men verwacht niettemin, dat de minis ter de aanbevelingen van de commissie zal opvolgen. ZESDUIZEND DILLINGERS. Zij staan in de speciale aandacht der politie. Naar het Amerikaansche ministerie van justitie meedeelt, is een lijst samengesteld van 6000 misdadigers van het type Dillin- ger. De politie zal aan de op deze lijst voor komende beroepsmisdadigers voortaan spe ciale aandacht wijden, teneinde ervoor te zorgen, dat zij ofwel hun misdadige prak tijken opgeven of voor hun misdaden spoe dig worden veroordeeld

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5