JCeck A School £aatste Berichten Jnqenonden Stukken McuktBerichten .59ucqectifie Stand. Brieven uit de Hoofdstad locomotieven dezen zeer zwaren en langen trein naar het Stationsemplace- ."ment zouden trekken. Nadat de trein eerst een stuk opge haald was, om er nog een waterwagen achter te zetten, ging het met volle kracht en zonder ongelukken naar het spoorw egterrein tot aan den Bergerweg. Een en ander is buiten verwachting zoo goed gegaan dat het bestuur en per soneel van de Oranjetrein spontaan naar den machinist van locomotief 77-41 gingen en hem, die den trein geheel op de luchtrem zoo prachtig en zonder het minste rukje op het Stationsterrein neerzette, een compliment te maken. Onder eenige toepasselijke woorden bood een der heeren bloemen en sigaren aan voor de beide machinisten, die in het nachtelijk uur zulk een kranig stuk je werk te zien gaven. OUDE RIJWIELPLAATJES EN DE T.B.C. Nóg is het geen Augustus; nóg rijden wij allemaal met het belastingplaatje 1933- 1934. Maar overmorgen, dan! Woensdag moeten wij allemaal een nieuw, een fonkelend rijwielplaatje hebben, dan is het oude waardeloos geworden; wij kunnen het in de prullemand werpen, wij kunnen het als aandenken bewaren, om er natuurlijk nooit meer naar om te kijken. Zeker, voor ons is het oude rijwielplaatje waardeloos. Wij kunnen er niets meer mee doen. Maar toch gooien wij het niet weg, om dat wij weten, dat duizend plaatjes, dat tien duizend plaatjes wel waarde hebben. Neen, wij brengen het plaatje naar een centraal punt, dat een inzameling houdt en dat de groote massa straks opzendt naar „Zonne straal", de vereeniging, die de t.b.c. be strijdt. „Zonnestraal" kan die waardelooze plaatjes gebruiken, omdat daar wel heel positief geldt, „dat vele kleintjes een groote maken". En daarom kunnen wij, zonder dat het ons iets kost, de t.b.c.-bestrijding steunen, als wij de voor ons waardelooze plaatjes maar op zenden naar zoo'n centraal inzameling bureau. Zoo'n centraal punt is de Alkmaarsche Courant. Wij nemen gaarne de oude rijwiel plaatjes in ontvangst en zorgen er voor, dat zij straks bij „Zonnestraal" terecht komen. Onze actie heeft echter bovendien nog etn attractie! Want ieder, die zijn waardeloos plaatje inzendt, gesloten in een enveloppe, waarop naam en adres, heeft kans op een gratis nieuw rijwielplaatje! Dat komt, om dat velen bij ons hun rijksdaalder brachten cn nog zullen brengen en voor eiken rijks daalder koopen wij een rijwielplaatje en loten dat straks uit onder hen, die hun oud plaatje bij ons hebben ingeleverd! Onze actie trekt de aandracht van zeer velen. En onder hen zijn er, die ons schrif telijk hun instemming betuigen met onze actie. Ook vandaag kregen we weer twee van dergelijke bewijzen. Het eerste is afkomstig van iemand, die met vacantie in Heiloo ver blijft, en die straks vier plaatjes zal inzen den. De inzender vindt net doel sympathiek om twee redenen: le de bekende t.b.c.-be- strijding en 2. het eeren van het vele, dat wijlen Koningin Emma voor. onze lijdende menschheid heeft gedaan. De tweede inzender meent, dat de actie nog krachtiger en in elk geval nog succesvoller moet worden. Hij meent, dat, waar de koperprijs lager geworden is, de inzenders van oude plaatjes bij elk plaatje een enkelen cent. moesten bijvoegen in de enveloppe, waardoor het bedrag, dat „Zonnestraal" t.z.t. krijgt, veel hooger wordt. Intusschen: zendt uw oude plaatjes in bij ons bureau; u doet er iets goeds mee; want u Steunt de t.b.c.-bestrijding. En bovendien heeft u kans op een gratig nieuw rijwiel plaatje! Doe het nu! Of doe het morgen! Maar doe het in elk geval deze week 1 VEREDELING VAN HET AMBACHT. Voor de examens, welke vanwege de W- eeniging ter Veredeling van het Ambacht werden gehouden in ae week van 23 tot en met 28 Juli 1.1. in de Ambachtsschool te Utrecht, hadden zich laten inschrijven 148 candidaten, w.o. 33 timmerlieden, 8 meubel makers, 11 smeden, 52 huisschilders, 4 met selaars, 16 metaalbewerkers, 10 loodgieters, 2 modelmakers en 12 automonteurs. Hiervan zijn er 94 geslaagd. De heer C de Groot te Bakkum behaalde het diploma meester metselaar en de heer J. Brugman te Alkmaar het diploma gezel met selaar. VERUIMING VERKOOPT!JD VOOR WINKELS. De heer V. P. Keijsper heeft de volgende vragen tot B. en W. gericht: Ondergetekende, lid van Uwen raad, ver zoekt U volgende vragen wel te willen be antwoorden. 1. Hebben B. en W ook kennis genomen van de aanneming van het wetsontwerp tot wijziging van de winkelsluitingswet? 2. Zoo het antwoord op de eerste vraag bevestigend luidt, zijn B. en W. dan niet van meening, dat in Alkmaar voor de zaken- menschen de crisisomstandigheden aanleiding geven, de in de wetswijziging toegestane verruiming tot verkoop op Zondag te ver- 3. Zoo ook de tweede vraag door Uw college bevestigend beantwoord kan wor den, zijn B. en W. dan bereid de betrokken organisaties ten spoedigste hierover te hooren. ten einde tijdig met eventueele voor stellen hieromtrent bij de Raad te kunnen komen? GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. (Distrids-Arbeidsbeurs, Tel. 838). Geopend voor werkgevers van 9—12 en van 2—5 uur Voor werknemers uitsluitend van 9—12 uur. Op Maandag- en Donder dagavond van 7—8 uur. Bemiddeling voor vrouwelijk personeel op werkdagen van 2 o uur. (Uitgezonderd Zaterdags). De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 58 timmerlieden, 18 schilders, 1 bouwkundige, 1 waterbouwkun dige, 1 bouw-teekenaar, 1 opz.-teekenaar, 2 bouwk.-opzichters, 1 stucadoor-opperman, 2 stratenmakers, 32 metselars, 7 voegers, 6 stu- caöoors, 21 opperlieden. Groep metaalindustrie: 2 autog.-lasschers, 10 bankwerkers, 5 electriciens, 1 fitter, 1 fraiser, 2 instrumentmakers, 2 carrosserie- bouwers, 1 keramaker, 2 ketelmakers, 3 klin kers, 13 loodgieters, 3 lijnwerkers, 7 machi- nisten, 1 mach.-teekenaar, 1 pianostemmer, 2 plaatwerkers, 4 rijwielherstellers, 3 scheepsbouwers, 7 metaaldraaiers, 2 metaal- slijpers, 13 monteurs, 1 scheepstimmerman 4 smeden, 6 stokers, 1 tandtechniker, 1 voor- slander, 1 werktuigbouwkundige, 6 ijzer- werkers, 1 zandbereider, 3 zandvormers Groep voedings- en genotmiddelen: 39 si garenmakers, 1 sorteerder, 2 kistenplakkers. 1 stripper, 3 tabaksbewrkers, 13 bakkers, 2 slagers, 2 koks, 4 chocoladebewerkers. Groep boek- en steendrukkerijen: 3 letter zetters en 4 drukkers. Groep houtbewerking: 14 meubelmakers, 4 meubelstoffeerders, 8 mach. houtbewer kers, 2 kistenmakers, 1 beeldhouwer, 2 bor stelmakers. Groep landbouwbedrijven: 5 tuinlieden, 10 boerenarbeiders, 3 bloemisten. Groep handel: 18 vertegenwoordigers, 2 winkelbedienden. Groep verkeerswezen: 21 chauffeurs, 4 koetsiers. 1 stuurman groote vaart, 12 pak huisknechts, 11 agazijnbedienden, 4 kellners. Overige beroepen: 8 boekbinders, 1 was- scher, 6 kleermakers, 2 rietwerkers, 1 zeilma ker, 3 schoenmakers, 1 verfbereider, 4 incas seerders, 1 kalkbrander, 10 kantoorbedien den, 3 zakkenstoppers, 2 kappers, 1 secreta rie-ambtenaar, 1 reclameteekenaar, 1 klom penschilder, 31 transport- en 147 los-arbei- ders. Gedeeltelijk werkloos: metaalindustrie 20, tabaksindustrie 14, overige beroepen 4. Jeugdige werkloozen beneden 18 jaar in diverse beroepen 13. Geplaatst 27 werkzoekenden. Vrouwelijk personeel (aangeboden) 4 kan toorbedienden, 6 werksters Alkmaar, 28 Juli 1934. De directeur voornoemd. ED. v. d. HEUVEL. "Tot hoofd van de Middenschool Ie And ijk werd in do vacature-van Arum benoemd de heer W. C. Speets te Valkoog. (Ongecorrigeerd) DE A.S. KONINGINNE-FEESTEN. Vinden doorgang, zooals anders. De minister van binnenlandsche zaken heeft een nadere circulaire aan de commissarissen der konin gin gezonden inzake de viering van den geboortedag van H. M. de koningin. Het is den minister geble ken, dat ook na zijn rondschrijven van 4 Juni 1.1. onzekerheid bestaat of de wijze, waarop men zich de herdenking van den geboortedag van H. M. de koningin heeft voor gesteld, met hoogstderzelver wen- schen strookt. Deze zekerheid wordt nog vergroot doordat na bovenge noemd rondschrijven het Konink- lijkhuis opnieuw in rouw is gedom peld, door het verscheiden van Z. K. H. de Prins der Nederlanden. De minister heeft gemeend deze onzekerheid te moeten wegnemen en deelt daarom mede, dat H. M. de koningin wenscht, dat zij, die dit jaar haar geboortedag willen her denken, daaraan op gepaste wijze uiting zullen kunnen geven in de gebruikelijke vormen. Om zich tot enkele dezer vormen te bepalen, waaromtrent in het bijzonder '8 ministers meening is gevraagd, deelt de ministtr mede, dat geen bezwaar bestaat, dat vuurwerk wordt afgestoken, dat kinderspelen worden georganiseerd en dat muziek- en zanguitvoeringen plaats hebben. REDE VAN DEN PAUS. Over den moord op Dolliuss. aar te Rome verluidt, is de Paus voor nemens morgen een redevoering uit te spre ken, waarin hij in zeer krachtige termen den moord op den Oostenrijkschen Bondskanselier Dollfuss en de nationaal-socialistische revolte in Oostenrijk zal veroordeelen. DIEF: STAL TE ROTTERDAM. Geld en zilverwerk ontvreemd. Zaterdagavond tijdens de afwezigheid van de bewoners is ingebroken in de woning van J. G. aan den Noord-singel 77 te Rotterdam De geheele wor.ing werd overhoop gehaald, geld werd echter niet gevonden. Een groote partij zilverwerk, waaronder tafelzilver en een aantal kostbare sieraden werden gesto len. De buit heeft een waarde van meer dan 6000 gulden. De bewoner was verzekerd. MARIE DRESSLER. f De beroemae filmkunstenaresse Marie Dressler is Zateidag jj. na een langdurige ziekte te Santo Barbaro overleden. De dood trad rustig in, terwijl zij buiten bewustzijn was. Zij heeft twee jaar lang geleden onder een kankeraandoening. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zwaar- en lichtgewonden. Gisteravond is een auto, waarin de 8 fa mihejeden Vught uit Nieuwkuyk waren ge zeten, op den rijksstraatweg in de gemeente Liempde (N.B.) door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een boom gebotst Een der beeren wend ernstig gewond, de overigen, waaronder vier kindenen, liepen slechts lichte verwondingen op. Atten zijn naar het ziekenhuis te Boxtel vervoerd. Na te zijn verbonden, kon een der kinderen naar huis terugkeeren :er der andere gewonden konden hedenochtend het ziekenhuis ver laten. WASFABRIEK AFGEBRAND. 17 arbeiders werkloos. In den afgeloopen nacht is de was fabriek van de gebroeders Koster in Aalst (N.Br.) door een hevigen brand in de asch gelegd. Het vuur, dat in de smelten; was ontstaan, was ontdekt door een der omwonenden, die bemerkte, dat uit het dak vlammen sloegen. Zoo snel grepen de vlam men om zich heen zij vonden in groote voorraden opgeslagen bijenwas gretig voed sel dat de firmanten der Eindhovensche brandweer assistentie verzochten. Toen deze arriveerde, stond het geheele fabrieks gebouw in bchterlaaie en bestond er gevaar voor uitbreiding Met 8 stralen werd de brand bestreden, waardoor wend voorkomen, dat het buis van een der firmanten, dat ook reeds vlam had gevat, eveneens een prooi van het vuur werd. Van dit huis is een ver trek uitgebrand. De fabriek zelf gmg geheel verloren. Ver zekering dekt de aanzienlijke schade. In de fabriek waren twee arbeiders en 15 meisjes werkzaam, die door dezen brand zeer waar schijnlijk werkloos zijn geworden. GEBOREN: Gerardus Maria Adelbertus, z. van Joan- nes Bos en Johanna Berns. Catharina Aafke, d. van Pieter de With en Catharina Groenewoud. Dick Arie, z. van Jacob Molenaar en Dieuwertje van Vliet. Ge rardus Hendrikus, z. van Johannes Geels en Maria van Giezen. Aartje, d. van An- thonius van Beek en Willempje Hop. OVERLEDEN: Berendina Johanna Veenendaal gehuwd met Gerardus Johannes Duijneveld 39 jaar. Klaas Raat 70 jaar. Durkje Werksma gehuwd met Jan de Vries 27 jaar. Klaas Koorn 72 jaar. HET ELECTRICITEITS-DESSERT IN DE VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR OP 26 JULI 1934. Ter voorkoming van misverstanden komt htt mij gewenscht voor een enkele pikante opmerking, gemaakt hij het voor mij volko men onverwachte eleqfriciteitsdebat in de laatstgehouden gemeenteraadszitting, dezer zijds, zoo kort mogelijk, nader te belichten, al beloop ik daarbij kans de reeds meer dere malen gehoord^-, opmerking, van de alleen-bevoegde zijde legen te komen: Jij weet er niets van". 1. De voor elk Alkmaarsch belastingbeta ler onaangenaam kl^nkend^ mededeling, dat bij overname van het gemeentelijk Élec- trisch Bedrijf door de provincie, Alkmaar een kwart millioen winst uit dit bedrijf zal moeten missen en de belasting met een gelijk bedrag zal moeten worden veruoogd. Dit wordt dezerzijds aldus verstaan: 225 000 gecamoufleerde belasting (waarin alle progressie zoek is) opgebracht door alle Alkmaarsche electriciteitsverbruikers, niet in de laatste plaats door neringdoenden en andere bedrijfsbeoefenaren, zal uiteindelijk in 1948 geheel moeten zijn omgezet in directe gemeentelijke belasting, waarbij wel progressie mogelijk is. 2. De waardelooze rommel (het net etc waarmede de gemeente zou blijven zitten in 1938, wordt bij overname behoorlijk door de provincie betaald, berekend volgens een maatstaf waartegen we in de Provinciaie Staten nog nimmer een woord van protest hebben gehoord. 3. De jaarlijksche winstderving door de gemeente wordt zoodanig geregeld, dat over een periode van 10 jaren de gemeente een afloopend winstbejag krijgt van 90 in 1938, 80 in 1939 enz. 4. De zeer partijgenootschappelijke opmer king van den heer Westerhof: .,Ik kan miin partijgenooten en ook anderen niet kwalijk nemen, wanneer zij voor een provinciaal be drijf zijn, maar dat zijn ze niet, ze zijn voor een bedrijf voor een deel van de provincie." Zeer scherp interrumpeerde ik hierop, dat dit een onwaarheid was. En in dit verband citeer ik uit de notulen van de vergadering van Provinciale Staten van Noordholland van 19 December 1933, bladzijde 216: De heer van de Vall: Nu, Mijnheer de voorzitter, een enkel woord over de Zaan land-kwestie, waarvan de heer de Vries van oordeel was, dat het alleen eene aangelegen heid was, welke de Zaanmannen betrof, het Provinciaal Electrisch Bedrijf en de groo;e gemeenten. De heer de Vries sprak de hoop uit, dat de .Zaanland" het in dezen strijd tegen Ged. Staten en tegen de groote steden, zooals hij zei, zou winnen. Mijnheer de voorzitter! De heer de Vries is abuis, want het is niet alleen dat de „Zaanland" op het oogenblik strijd voert tegen het Provinciaal Electrisch Bedrijf, maar ook tegen het algemeene provinciale belang, niet in de allerlaatste plaats tegen de belangen van het platteland De heer de Vries: Dat moet U zeggen in eene openbare vergadering in Noordholland De heer van de Vall: Dat zal ik doen, als U mij uitnoodigt in een openbare vergade ring, ook aan de Zaan en precies zooals de heer van der Waerden het gedaan heeft, al zal ik het niet zoo knap doen en misschien met minder tegensprekers. Maar ik zal gaarne dezelfde woorden spreken, omdat ik niet gewend ben anders te spreken dan mijn geweten mij voorschrijft. Ik heb de heilige overtuiging dat de gang van zaken, zoo als die nu plaats heeft bij het Provinciaal be drijf. een belang is, niet in de laatste plaats van het platteland Mijn verlangen gaat verder. Ik zou graag willen, dat ik km spreken van één provinciaal bedrijf en dat daarbij waren aangesloten Amsterdam en Haarlem. Maar op dit oogenblik de zaak overziende, kom ik tot de conclusie, dat het noodig is, dat het platteland en de industrie op het platteland de concurrentie met de steden zullen kunnen volhouden. Al» de »a- rieven hoog blijven van den kracht- en licht stroom, zooals op het oogenblik het geval is. waar wij in verschillende plaatsen u.E.B.'s hebben en de provinciale tarieven niet lager kunnen worden gesteld, is de concurrentie van het platteland met de tarieven in de steden zeer moeilijk te voeren. Om dat moge lijk te maken zie ik geen anderen weg, dan dat de heer de Vries en de Zaanlana" zich neerleggen bij Ged. Staten, in het belang van de provincie en van het platteland Ik zou meer kunnen aanvoeren om mijn standpunt en tegelijk dat van de overgroote meerderheid van de Sociaal-Democratische fa actie in de Provinciale €taten van Noord- holland nader te belichten en tevens met uw verlof Mijnheer de Redacteur de motie van mijn partijgenoot Reinalda laten af drukken, waarin ons standpunt nader wordt gepreciseerd en waarin als onze basis wordt genomen het verbruikersbelang en geen ander, ik zal het niet doen. De vacantie is geen tijd voor zwaar ge- boom. Het dessert is genoten. De tafel is weer afgeruimd, 't Was een beetje zwaar, maar toch niet onsmakelijk. Een volgenden keer moet het mijns inziens wel wat anders worden toebereid en dan het even op het menu vermelden. Nu wisten al leen enkele ingewijden welk genot stond te wachten en konden alleen zij zich stillekens verkneuteren. Ook voor den tafel-president zou het ver moedelijk aangenamer zijn geweest als hij wat meer van het dessert had afgeweten, wel licht dat hij dan wat minder passief dan thans zou zijn geweest. Tot een volgenden keer. Alkmaar, 28 Juli 1934. W. VAN DE VALL. Sprookjesfeest in het Stadion. De Amsterdamsche zomer feesten. Te veel kunst en te weinig leest. De nieuwe wielerbaan. Invoering van de ouderwetsche kermis. „La Buit feerique de Paris" was het feest, dat Zaterdagavond in het Amsterdamsche Stadion gegeven werd onder auspicién van het Amsterdamsche Initiatief-Comité, genoemd, doch het feerique heeft danig door een drei gend onweder en plasregens te lijden gehad. Verschillende buitenlandsche balletten gaven dans voorstellingen en voor den liefhebber van het oude ballet was er danig veel te be wonderen. Een kleine dansgroep muntte uit in het dansen van volks- en acrobatische dansen, maar een feest in den eigenlijken zin des woords, een leest, waar de gewone man van meegeniet, was dit feitelijk niet. Het vuurwerk, dat werkelijk buitengewoon geslaagd mag wor den genoemd, bracht meer de stemming van een volksfeest. Ondankbaar mogen wij het ICA dus niet zijn, al moet ons wel van het hart, dat dit initiatief-eomité het te veel in de kunst zoekt. Dat is ook de fout, die aan den geheelen opzet der Zomerfeesten kleeft. De Amsterdam sche Zomerfeesten omvatten o.a. tentoonstel ling Italiaansche kunst, Beiaardwedstrijden, Stadionconcert en Beethoven-cyclus, alles dus voor den intellectueel, maar niet voor het volk. En voor deze Zomerfeesten wordt een bedrag van tienduizend gulden subsidie uitgetrokken. Daarin moet noodzakelijk verandering komen. Niet in die subsidie, maar in den aard van het gebodene, wil van Zomerfeesten voor de ge heele stad sprake kunnen zijn. Vroeger kende Amsterdam tenminste op den Koninginnedag een volksfeest, wanneer op vele punten van de stad muziek gemaakt werd en op het ijsclubterrein leuke gezellige kermis achtige vertooningen werden gegeven. In den ochtend waren daar allerlei wedstrijden voor kinderen; in den middag vertoonden acrobaten en standwerkers hun kunsten, vroolijkten clowns een grapjassen de toeschouwers op en het slot van den middag was de glorierijke op stijging van den ballonvaarder Van Pottum. Des avonds werd een éclatant vuurwerk op den Amstel ontstoken, waar half Amsterdam heentrok om na afloop zich over de café's in de binnenstad te verspreiden. Dat volksvermaak heeft men gemeend te moeten veredelen. Het Koninginnefeest wordt sindsdien op het Stadion gevierd, waar alle menschen een keurige zit- of staanplaats tegen betaling kunnen krijgen, maar waaraan de ker- missieer ontbreekt. En het is juist de kermis, die de ware feest stemming brengen kan, doch die kermis is siuds 1910 afgeschaft. Dat was de laatste af schaffing, want daarvoor w%s zij reeds in 1866 officieel in den ban gedaan, doch daaraan schijnt men zich niet te hebben durven hou den, nadat in Amsterdam die afschaffing aan leiding is geworden tot een volksoproer. In de richting van de kermis moet het wor den gezocht. En geen wonder, dat ie zaak in onzen gemeenteraad dan ook belangstelling begint te krijgen. Amsterdam moet minstens één maal in het jaar weer op allerlei plaatsen draaimolens, pofferkramen, nougatstalletjes, hoofden van jut, waarzeggerstentjes en dergelijke welis waar profane, doch feestelijke vermakelijkhe den krijgen. Voor een cent in den draaimolen, was voor de jeugd een bijzondere attractie, en menig ouder, ook uit de „beste kringen", (om het met een vervelend woord aan te duiden) heeft aan een avondlijken rondgang over het kermisterrein de prettigste herinneringen. In Augustus en begin September kunnen wij daarvan weer een voorproefje genieten. Op het voormalige Paleis voor Volksvlljtterrein zal op die dagen namelijk een groote kermis worden georganiseerd. Van alle kanten uit het land zullen de kermiswagens weer naar de hoofdstad trekkken en vreugde en pleizier meebrengen. Er was echter één bezwaar, dat hopenlijk zal worden teniet gedaan: de hoofdcommissa ris van politie meende te moeten voorschrijven, dat slechts van één centraal punt uit muziek gege n zou worden. En 't zijn juist de velerlei sourten muziek en muziekinstrumenten, die der kermis sulk een bijzondere bekoring verlecnen. Eenige gemeenteraadsleden, die weten wat een goede kermis sijn moet, hebben dan ook gepro testeerd tegen dit voorschrift en zij zullen bun goedkeuring aan de verhuring van het terrein voor kermisdoeleinden niet hechten, wanneer dit niet een kermis wordt, zooals deze moet zijn: dus met muziek van alle kanten. Er wordt wel degelijk het belang voor de stad van een goede kermis ingezien. Het pu bliek komt op straat en het gedeelte, dat al leen de kermis van den buitenkant wil bekij ken, meent toch aan zijn uitstapje eenige vroo- lijkheid te moeten verbinden; het gaat daarom naar een theehuis, een restaurant, naar een bioscoop of een schouwburg. Er komt weer levendigheid in de stad en dat is toch een niet ta onderschatten ding. Bovendien brengt het der gemeente geld in kas, want ten eerate wordt tarreinhuur ge vraagd en ten tweede is de kermis alleen toe* gankeltjk tegen entrée, waarvan de gemeents weer haar twintig procent vermakelijkheidsbe* lasting heft. Voordat de kermis officieel in 1866 werd afgeschaft, heeft dat volksvermaak heel wat voeten in de aarde gehad, vooral de maat* schappij tot Nut van het Algemeen heeft ek zich warm voor gemaakt, omdat de bestuuA ders wel inzagen, dat het volk vermakelijkhqè den noodig had en dat de kermis, uit dien tiji nu niet direct een zedelijk volksvermaak wa^ Niet de kermis zelf, maar wat zich in de nachi ten na sluiting der kramen op de kermister* reinen afspeelde. Deze maatschappij heeft toen nieuwe wegen van vermaak gezocht; zelfs J. P. Heye heeft voor het goede volksvermaak in een lange rede voor het Nut een lans gebroken. Deze tijd schijnt ook aan volksvermaken groote behoefte te hebben en men verwacht, zooals wij boven reeds schreven, in de toe komst nut van de weder-invoering der kermis. Op het oogenblik «tellen wij ons nog tevre den met «port en spel In het Stadion. Daarbij is nog een nieuwe attractie gekomen: een wie lerbaan op Duivendrecht, vlak bij Amsterdam, de Veka-baan, waar j.1. Zondag de openings wedstrijden plaats vonden. Een bijzonder programma van beroemde wielrenners trok dien eersten dag reeds een uitverkocht huis, wat wel verbazing wekt als men nagaat, dat de wielerwedstrijden op het Stadion niet meer den loop hebben. Vlaggen en muziek gaven de baan het fees telijke aanzien dat bij zoo n officieele opening behoort en de renners deden daarna, op ge slaagde wijze, hun best om het publiek te ge rieven. ADAM WEEVERS. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 30 Juli 1934. Op de heden gehouden veemarkt uaren aanvoer en prijzen als volgt: 75 Vette koeien 130—220; 10 Graskalveren 16—30; 13 Vette kalveren 2565, per K.G. 5075 cent; 65 Nuchtere kalv. (slacht) 4—14; 439 Vette varkens (zware) per K G. 2831 cent. Handel matig. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 30 Juli. Op de heden ge houden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 131300 K.G. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 30 Juli. Op de heden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 391 Vette koeien, le kw. 58—62 cent, 2e kw. 50—56 cent, 3e kw. 4248 ct. Eer K.G., slachtgewicht; 112 Melk- en kalf- oeien 160-^-200; 156 Vette kalveren, le kw. 3842 cent, 2e kw. 34—38 cent, 3e kw. 3034 cent per K.G. levendgewicht; 116 Nuchtere kalveren 47; 52 Scha pen 1316: 44 Lammeren 1012; 616 Varkens, vleeschvrakens 90—110 K G. 3637 cent, zware varkens 3536 cent, vette varkens 3435 cent per K.G. slacht gewicht; 24 Paarden 70—110. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Juli '34. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 35000 K.G. Aardappelen: Duc of York 2.20, Eigenheimers 4—4.60, Schotsche muizen 3.804.70, Blauue Eigenhei mers 4.104.50, Drielingen 2.30— 3.40; 37000 K G. Roode kool 1.70— 3.50; 12000 K.G. Gele kool 5 70- 6.50; 1450 K.G. Uien: Gele nep 8.70 en Zilvernep 8—8.80; 1100 K.G. Slaboo- nen 7—10.50; 1850 K.G. Wortelen 1.902.30 220 K.G. Snijboonen 10 12, alles per 100 K.G. en 1700 stuks Bloemkool le s. 10.70—12.40 en 2e s. 2.60-/ 4.10. NOORDSCHARWOUDE, 28 Juli '34. 109200 K.G. Aardappelen: Sch. muizen 3.905.30, R. Duken 2-40—2 60, Eigenheimers 3.704.50, BI. Eigen heimers 3.504.20, Drielingen 2 3.10; 3400 K.G. Uien: uien 3.30— 3.60, drielingen 3.50—4.10, gele nep 7.508.30; 29200 K.G. Zilveruien: zilveruien 0801.40, drielingen 4.20 4.30, zilvernep 7.608 70; 3300 K.G. Spercieboonen 7-9010.10; 165 K.G. Snijboonen 5.30—6.30; 150 K.G Tuinboonen 1802.20; 225 K G. Kro ten 0.80-/ 1.50; 7000 K.G. Roode kool 1.40—/ 3.30 2900 K.G. Witte kool 2.102.20; 2200 K G. Gele kool 4 30 5.40, alles per 100 K.G. en 300 bos Boswortelen 150 per 100 bos. WARMENHUIZEN, 28 Juli '34. Schot sche: muizen 3.605 40, grove 3.20 4.10 en drielingen 23, Eigenheimers 3.20—4.70; Gele nep 6.80—7 30; Uien (drielingen) 3 40; Zilvernep 7.30 7.70, drielingen 3.804.30, uien 60 80 cent; Roode kool 2.503.20; Sla- boonen 910.10. Aanvoer: 87900 K.G. Aardappelen; 700 K.G. Gele Nep; 50 K G. Uien; 13625 K.G Zilveruien; 800 K.G. Roode kool; 745 K.G. Slaboonen. PURMEREND, 28 Juli 1934. „Afslag- vereeniging Beemster, P urmerend en Om streken". Aangevoerd 16778 manden Au gurken, waarvan de prijzen als volgt: Mid del 24—29 cent. Basterd 28—36 cent, Stek 11—16 cent en Bommen 711 ct. per mand (6 K.G

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3