ALKMAARSCHE COURANT Nu de Weensche putsch is afgeloopen. EEN EERESCHULD. Nadere onthullingen over 25 Juli. Ho. 180 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 Buitenland feuilleton Jladiopccguunma Uit het politie-onderzoek inzake den putsch op 25 Juli is gebleken, dat de op standelingen te Weenen hun wapenen en uniformen in eer houtopslagplaats verbor gen hadden. Eerst Woensdagmorgen werden deze voor werpen naar de Turnhal in het 7de district gebracht Verder werd vastgesteld, dat de bestuur ders der vijf auto's, die voor den overval ge bruikt werden, volkomen onschuldig zijn. Zij werden in den voormiddag door een onbe kenden persoon opgebeld, met de opdracht zich voor een groot transport naar de Sie- benstergasse te begeven, waarbij hun beduid werd, dat het om een staatsopdracht ging. De heele manoeuvre was zoo handig in el- kaar gezet, dat geen der chauffeurs noch de eigenaar der auto's eenige verdenking koes terden, vooral wijl het aangegeven einddoel: de bondskanselarij, eiken verderen twijfel uitsloot. Behalve de ter dood gebrachte beide lei ders der opstandelingen, werden nog 20 an dere aanvoerders bij den overval op de bondskanselarij gegrepen. Bij het Welser Kreis-gerecht zijn 200 per sonen wegens deelneming aan den opstand ingeleverd/ Daaronder bevinden zich talrijke intellectueelen en staatsbeambten. Vermoe delijk zal voor Wels een eigen militaire ge rechtssenaat worden opgericht. Te Graz zijn tot nu toe 1400 aanklachten wegens strafbare handelingen ingediend. Bij de putschisten werden 2 volledige lijs ten gevonden. Op deze lijsten staat Habicht de eene maal als vice-kanselier aangegeven, den anderen keer als minister van propagan da. Gouwleider Frauenfeld staat op de eene lijst als propagandaminister, den anderen keer in een actieve functie bij het ministerie van .binnenlandsche zaken. Beambten, die bij den putsch niet direct zouden meedoen, zouden zoolang opgeslo ten worden. De voorname functies zouden alle door nationaal-socialisten bezet moeten worden. In diplomatieke en politieke kringen acht men de meeste maatregelen, die bij den putsch zouden genoemd moeten worden van een grenzelooze naïeveteit. Vooral legt men er den nadruk op, dat direct tot geweld zou worden overgegaan bij het vernemen van de lichtvaardige wachtwoorden. Aan den overval op de bondskanselarij op 23 Juli zijn 8 veiligheidsbeambten en 82 crimineele beambten medeplichtig geweest Een der crimineele beambten heeft de vlucht genomen. De opstandelingen behoorden tot den S.S.-standaard nummer 89, een der vier stan daards in Oostenrijk. Van de leden van den standaard hebben 144 leden aan den oproep tot den overval gevolg gegeven. Tw intig ambtenaren van de bondskansela rij zullen ontslagen of op wachtgeld gesteld worden wegens hun houding bij den overval van de kanselarij. Op het oogenblik van den overval waren er 130 ambtenaren op de kanselarij aanwe zig. Toen de daders van den overval den ambtenaren mededeelden, dat Dollfuss zijn ontslag als bondskanselier had gekregen en Rintelen tot nieuwen bondskanselier was benoemd en binnen een half uur zou aanko men, brachten deze 20 ambtenaren den Hit lergroet en riepen „Heil Hitier", waardoor zij hun nationaal-socialistische gezindheic verraden hebben. De vertegenwoordiger van het „Deutsche Nachrichtenbureau" te Weenen, baron dr. Hahn, werd gister in zijn woning door eenige Heimwehrlieden opgezocht, die zijn berichtgeving over de gebeurtenissen op 25 Juli becritiseerden. Het kwam tot een hevige woordenwisseling, na afloop waarvan de Heimwehrlieden weder vertrokken. Dr. Hahn heeft zijn woning verlaten *n houdt zich in Weenen verborgen. Gister heeft zich een incident voorgedaan, dat evenwel geen politieke gevolgen zal hebben. Een Heimwehrman heeft, na een ge vecht met een arbeider, die hem eenige dagen geleden met eenige messteken ernstig hac gewond, dezen arbeider neergeschoten. Het gebeurde heeft zeer groot opzien ge wekt De Heimwehrman zal zich voor het stand gerecht hebben te verantwoorden. VON PAPEN NOG NIET DOOR WEENEN AANVAARD. Eerst klaarheid gewenscht. Het agreement van den heer von Papen is nog steeds niet afgekomen. Men vermoedt, dat men te Weenen eerst volledige klaarheid wil hebben over de verbindingen van de putschisten met München. Dr. Rintelen bevindt zich nog steeds in het ziekenhuis onder politiebewaking. Zijn toestand heeft zich weer verslechterd, maar men gelooft, dat men bij een tweede verhoor toch wel meer zal te weten komen. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft aan Reuter meegedeeld, dat men tot geen enkel besluit gekomen is, wat de kwestie betreft, of men von Papen als gezant of specialen gedele geerde van Hitier te Weenen zal aanvaar den, of weigeren. Geen enkele wijziging is in den toestand te dien aanzien ingetreden. „TIMES" IN BESLAG GENOMEN. De maatregel wordt betreurd. De „Times" /an Zaterdag jl. werd in Duitschland in beslag genomen. De Berlijn, sche correspondent van dit blad is thans in staat geweest mee te deelen, welke uitlatin gen dezen maatregel hebben uitgelokt. Het schijnt, dat niet het hoofdartikel van Vrijdag de steen des aanstoots is geweest; (men zal zich herinneren, dat in dit artikel o.a. de zinsnede voorkwam, die wij hebben gesigna leerd: „zulke methoden maken, dat ae naam Nazi stinkt in de neusgaten der wereld"). Door het Duitsche departement van buiten landsche zaken werd verklaard, dat men be zwaar had gehad tegen berichten zooals het volgende, van den Parijschen correspondent van de Times: „de pogingen van de Duit- ache regeering om alle verantwoordelijkheid (inzake den Oostenrijkschen Putsch) te ont kennen worden hier met spottende verach ting beschouwd". Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. 6) Ik antwoordde, dat die troost ons gelaten was, wat Anulka blijkbaar weer heel wat ge wonnen achtte, maar Jadwiga bleef pein zend. „Is dat niet geestdoodend in z'n saaiheid? Haat u allen den Zondag niet?" „Maar ze zijn niet saai, voor wie saaiheid rust beduidt", antwoordde ik. Ze keek naar mij met een blik, die als 't ware om vergeving smeekte. „O, wat ben ik toch dom! Natuurlijk, de saaiheid komt er niet op aan, als men moe is, en u is zeker dikwijls heel moe geweest? Maar wij zullen wel zorgen, dat u zich hier niet moe maakt". En terwijl zij de hand naar mij uitstrekte, raakte ze de mijne aan met zacht-streelende liefkoozing. „Neen, bij ons", ging zij voort, „is Zon-t dag juist de minst-saaie dag van de week; soms zelfs heel opgewekt, want dikwijls ko men onze buren ons opzoeken en van gedach ten wisselen over de indrukken van de week. Het is de eenige dag, dat ze zich niets aan trekken van hun velden en zoowat ook de eenige dag, dat mama uit haar kamer komt om de honneurs waar te nemen; enkel op Het schijnt, dat de centrale instanties de inbeslagneming betreuren; daar echter tal van autoriteiten de bevoegdheid hebben in- beslagneming te gelasten, is het dikwijls, en ook in dit geval, niet dadelijk uit te maken welke overwegingen daarbij hebben voorge zeten. COMMUNISTEN GEVONNIST. Zware tuchthuisstraffen. Na een behandeling van vijf dagen is in het proces tegen de 55 communuisten uit Niesky gisteren te Breslau vonnis gewezen De- twee voornaamste beklaagden werden veroordeeld tot acht jaar tuchthuis en tien jaar eerverlies en tot drie jaar tuchthuis en vijf jaar eerverlies. Vier-en-veertig beklaag den werden veroordeeld tot gevangenisstraf fen van tezamen 73 jaar. Negen beklaagden werden vrijgesproken. Bij alle beklaagden wordt het voorarrest in mindering gebracht. OP ZATERDAG GEEN SCHOOL. Het Duitsche gezin op Zondag bijeen. De Duitsche rijksminister voor wetenschap, opvoeding en onderwijs maakt o.m. het vol gende bekend: Voor de opvoeding van de schooljeugd ia den Nationaal-socialistischen staat moeten school, rijksjeugdleiding (Hitierjeugdbewe ging) en het ouderlijk huis samenwerken. Teneinde een vruchtbare samenwerking te waarborgen zijn de rijksminister voor weten schap, opvoeding en volksontwikkeling en de jeugdleider van het Duitsche rijk het eens geworden over de volgende in de toekomst uit te voeren maatregelen: 1. De Zondag der jeugd behoort prin cipieel aan het ouderlijk huis en het gezin. 2. Voor het opvoedingswerk van de rijks jeugdleiding (Hitlerjeugdbeweging) wordt aan de daarbij aangesloten leerlingen des Zaterdags geen school gehouden. (Staats- Zondag ziet het er hier aan tafel wat feeste lijk uit en verschijnen de kaarten. A propos, miss Middleton, u zult het wel verschrikke lijk vinden om op Zondag te kaarten? Zult u daar ooit aan gewoon raken?" Ik antwoordde, dat ik mijn best zou doen. „Maar het is hier toch niet altijd zoo op gewekt op die dagen?" merkte ik op. „Want den Zondag, dien ik hier heb doorge bracht, is er in het geheel geen bezoek ge weest". „Dat kwam, omdat Jadwiga in Lemberg was", viel Anulka heel ad rem in en met dien afschuwelijk-scherpen glimlach, die maak te, dat ik tusschenbeide zoo'n hekel aan haar had. „Ze komen hier niet om met mama of met mij te spreken en ze wisten, dat zij weg was: we weten hier altijd alles van elkaar af! Maar let u maar eens op of ze den volgen den Zondag niet komen. Dat is wel zoo ze ker, of er invitaties waren uitgezonden!" „Waarschijnlijk zulien ze ook wel komen", zei Jadwiga met stillen lach en heel voor zichtig een stukje geconfijt rozeblad van haar lepeltje likkend. „Maar daarom zou het nog niet opgewekt wezen tenzij zij de jüisten komen". „Wees daar maar gerust op", zei Anulka, „de juisten zullen wel komen en de anderen ook. En ik hoop, dat Wladimir de druiven voor mij zal meebrengen, die hij mij beloofd heeft". „En die mazurka's van Roszkowski", viel Jadwiga in. ,Heef u Jadwiga nog niet booren spelen?." jeugddag). Daarnaast staat de rijksjeugd leiding (Hitlerjeugdbeweging) de Woens dagavond als thuisavond ter beschikking en deze zal door de rijksjeugdleiding centraal worden georganiseerd. 3. Voor alle overige scholieren wordt Za terdag als gewoon onderwijs gegeven. 4. Overigens staan de werkdagen zonder beperking ter beschikking van het school werk. 5. Voor de een beroep uitoefenende aange slotenen bij de rijksjeugdleiding (Hitler jeugdbeweging) wordt tot en met het acht tiende jaar dezelfde regeling nagestreefd. Verder is nog bepaald dat in den zomer op den staatsjeugddag de jeug niet langer in besl gagenomen mag woren dan van 7 tot 19 uur en in den winter niet langer dan van 8 tot 18 uur. Verkorting van het weten schappelijke onderwijs moet zooveel mogelijk achterwege blijven. Teneinde het saamhoorigheidsgevoel der klassen te versterken en het mogelijk te ma ken dat leeraren en leerlingen ook buiten de schoolmuren elkander leer en kennen zou vier maal per jaar op den Zaterdag een gemeen schappelijke schoolwandeling gemaakt wor den. waaraan ale leeraren, over de klassen verdeeld, moeten deelnemen. Tenslotte wordt nogmaals uitdrukkelijk erop gewezen, dat de Zondag het gezin toekomt, zoodat dus een jeugdorganisatie het recht heeft op Zondag haar eerplichtige leden op te roepen voor welke demonstratties ook. DE BERLIJNSCHE BIERDRINKERS. 52 Liter per hoofd. Volgens de sattistiek over het jaar 1933/34 is het bierverbruik te Berlijn toegenomen, zoodat de achteruitgang dit sinds 1930 in de bierconsumptie is ingetreden, opgehouden is. Dit jaar is het bierverbruik 33.91 millioen hectoliter geweest, of 52 liter per hoofd van de bevolking. DR. VON HAHN BEDREIGD. Door Heimwehrmannen In den nacht van Dinsdag op Woensdag- drongen gewapende Heimwerhrmannen ae woning binnen van den vertegenwoordiger van het Deutsche Nachrichten Buro, dr. Von Hahn te Weenen, en stelden hem onder be dreiging vragen over zijn werk. Na veel over en weer gepraat gelukte het dr. von Hahn de Heimwehrmannen te hewe- gen zijn woning te verlaten. Het Duitsche gezantschap heeft bij de Oostenrijksche re geering geprostesteerd. Deze heeft een onder zoek toegezegd. MOORDENAAR OPGEHANGEN. Dader van den moord op den politiechef. De nazi Wurnig, die schuldig verklaard is aan den moord op den politiechef van Innsbruck Hickl (door welken moord het sein tot den opstand gegeven werd), is te Inns bruck ter dood veroordeeld. Mayer, een ande re nazi, die schuldig verklaard werd aan me deplichtigheid, is veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. De galg werd tijdens het proces reeds op gericht. Wurnig is te 20 uur terechtgesteld. De volgende zitting van de militaire recht bank te Weenen is vastgesteld op Donderdag morgen 9 uur. Terecht staan de houthande laar Franz Hudl (de derde aanvoerder bij den Putsch) en 20 andere opstandelingen. NIEUWE OOSTENRIJKSCHE POLITIEK. De soc. dem. krijgen concessies. In verschillende kringen acht men de waarschijnlijkheid groot, dat de nieuwe Oostenrijksche regeering een belangrijke wijziging zal doorvoeren in de algemeene politiek, aangezien bondskanselier Schusch- nigg het noodzakelijk zal achten, de neutra liteit der socialisten te verwerven met welk doel hij zou overwegen verschillende partij leiders, die sedert Februari in arrest zitten, reeds zeer spoedig op vrije voeten te stellen. Weliswaar zal er geen sprake van zijn, dat de socialisten zouden worden uitgenoodigd deel te nemen aan de regeering, doch men zou er toch in ieder geval krachtig naar streven. ZITA EN OTTO IN ITALIË. Sinds veertien dagen. Ex-keizerin Zita en aartshertog Otto van Habsburg vertoeven sinds twee weken in Italië. Eerst zijn zij naar Rome geweest. Thans houden zij verblijf op een landgoed in Italië, toebehoorend aan het huis Bour- bon-Parma. De oudste dochter van de ex-kei zerin is ook in Italië. De andere kinderen ver blijven te Wenduyne aan de Belgische kust. vioeg Anulka ineens. „O, jou dommerd!" lachte Jadwiga, „wan neer zou miss Midleton mij nu gehoord heb ben terwijl ik sliep?" „Speel dan nu wat voor haar Ik ben ze ker' dat u het graag hooren zoudt". „Goed, ik zal het doen", zei Jadwiga, stond op en trad wat loom aan de piano. Het eerste, dat zij speelde, kon mij niet be koren, daar het een veel te gekunstelde zet ting was van het „Home, sweet home". In ieder geval vond ik het vriendelijk van haar, maar zonder eenige pauze ging zij toen over op Chopin en onmiddellijk kwam er iets heel anders in haar spel. Ze speelde nu iets, dat zij begreep en lief hadzij vertolkte iets van wat er in haar omging en er ging héél wat in haar om, zou ik mettertijd ervaren. Met verbazing luisterde ik naar de kracht, waarmee die slanke, teere hand de accoor- den aansloeg; haast met ontsteltenis hoorde ik naar den vurigen hartstocht, die klonk uit enkele van die wonderlijke tonen; een oproe- rigen hartstocht, niet bij machte of misschien ook niet genegen zich in te houden. Chopin's wijze van uitdrukken vond bijzonderen weer klank in haar natuur, die óf door verwant schap van ras, óf door een nog fijnere ver wantschap van den geest de bedoeling van den componist scheen te begrijpen in passa ges, die mij tot nog toe niet getrokken had den en waarbij ik nu ineens ae tranen in de oogen voelde. Zoowat een uur speelde ze door, van ma zurka's op impromptu's en nocturne's, met Vrijdag 3 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (8 12 4—8.— en 11—12— VARA, de AVRO van 12—4— en VPRO— AVRO van 8.11.uur). 8. Grpl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Trio Guaroni, Cohen. 11. Deel. J. van Oogen. 11.15 Vervolg trioconcert. 11.45 en 12.Gr.pl 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gr.pl. 2.30 Voordracht M. Meu nier—Nagtegaal. 3.4— en 4.15 Grpl. 4.30 Voorde kinderen. 5. Gr.pl. 6.30 Deel. Ad. Bouwmeester. 6 45 Gr.pl. 7.30 Lezing door Tees Gulden. 7.50 Gr.pl 7.57 SOS-ber 8.Causerie door ds. A. Noorman 8.30 Uit Schevemngen; Residentie orkest olv. Schuricht In de pauze om 9 Causerie door J. Apon Jr 10.Vrijz. Gódtc. persbureau en Vaz Dias. 10.30 Deel. 11.-12.— Gr pl. HUIZEN, 301 M. (Alg. progr. NCRV). 8.Schriftlezing. 8.15 9.30 Gr.pl. 1030 Morgendienst olv. Ds. L. W. Wessels. 11— En semble van der Horst. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 1.15 Gr.pl. 1.45 Zang door A. M. Boe- zaardt, sopraan. Aan den vleugel: A Vermeeren. 2.30 Chr. Lectuur. 3.3.45 Pianorecital Th. van Driest. 4.Causerie. 4.30 Gr.pl. 5.15 Orgelspel MacCrafford. 6. Causerie door prof. ir. D. Dresden 6.15 Gr.pl. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Literair halfuur. 8.Haagsch Harmonie orkest olv. H. Zeldenrust. 8.50 Cau serie. 9.20 Vervolg concert. 10. Vaz Dias. 10.10-11.30 Gr pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12.20 Orgelconcert G. Mills. 12.50 BBC-Dansorkest olv. Henry Hall. 1.35 Northern Studio- orkest olv. Bridge. 220 De Rhyl Silver Prize Band o. 1. v. Morris. 3.20 Gr.pl. 3.50 Ch. Manning en zijn orkest. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber 6.50 Het Parkington-kwintet. 7.50 „In a Persian Garden" zangcyclus van Liza Lehmann, mmv. vocaal kwartet 8.20 Radio-Militair orkest olv. B. W. O'Donnell, mmv. T. Bonifacio, harp. 9.20 Ber. 9.45 BBC-orkest olv. L. Heward. 11. Voordracht. 11.0512.20 Harry Roy en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 10.35—1150 Orkestconcert 12.50 Krettly-orkest 7.05 en 7.35 Gr.pl. 9 05 „La figu- rante", spel van De Curel. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12 20 2.20 Concert uit het Bellevue- Strandhotel. 3.205.20 Omroep orkest olv. Mahler. 8.20 18de Eeuwsche muziek, zang, viool, cello en cembalo. 8 50 Harmonieconcert olv. Dyring. 11.1512.50 Dans muziek. ROME, 421 M. 8.20 Gr.pl. 9.05 „Das Dreimaderlhaus", operette v. SchubertBerté. Leiding: Alberto Paoletti. BRUSSEL. ,22 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 M. Alejvs' orkest. 5 20 Omroeporkest. 7.05 Gr. pl. 8.20 Omroeporkest. 9 05 Deel. 9.20 Verv. concert. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12 20 Max Alexys' orkest. 1.302.20 Gr.pl. 5.20 Max Alexys' orkest. 6.35 Gr. pl 7.Piano-recital. 8.20 Sympho- nieconcert olv. J. Kumps. 1030 11.20 Gr.pl. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35 10.50, Daventry 10.50—11.20, Lond. Reg. 12.20—15.20, Daventry 15.20-17.35, Lond. Nat. 17.35 19.20, Daventry 19.20—24—. Lijn 4: Keulen 10.3516.20, München 16.2017.20, Keulen 17.20—19.20, Luxemburg 19.20— 24.—. VERBOD ZWEEDSCH WEEKBLAD. Wegens „vergiftiging" be trekkingen DuitschlandZweden. Het Zweedsche weekblad „VeckoJour nalen" is voor drie maanden te Berlijn ver boden wegens „stelselmatige vergiftiging van de Duitsch-Zweedsche betrekkingen". SPANJE VOLKOMEN RUSTIG. In weerwil van de geruchten. Tot de eerste middaguren was het in heel Spanje volkomen rustig, in weerwil van de geruchten die geloopen hadden naar aan leiding van den „rooden dag". Het Spaansche ministerie van binnenland sche zaken bevestigt dat alles rustig is. DE CHINEESCHE OOSTER SPOORWEG. Nieuwe onderhandelingen? Officieus verluidt, dat de Russische ambas sadeur den Japanschen minister van buiten landsche zaken heeft medegedeeld, dat de re geering der Sovjet-Unie bereid is, weer deel te nemen aan onderhandelingen over den ver koop van den Chineerschen Oosterspoorweg. De Sovjet-regeering behoudt zich voor, bin nenkort uitvoerig haar standpunt te bepalen ten aanzien van de laatste Japansche voor stellen ten deze. ONWEER BOVEN DE FRANSCHE ALPEN. De omgeving van de Galibier-pas in de Fransche Alpen is door een onweer geteis terd, dat een schade heeft aangericht, welke wordt geschat op verscheidene millioenen frs. Naar het schijnt, zijn geen menschenlevens te betreuren. Hier en daar weraen alle ver bindingen verbroken. MUSSOLINI EN DE DOODENDE STRAAL. Strijd van man tegen man. Mussolini heeft herhaaldelijk zijn stand punt uiteengezet ten aanzien van het pro bleem van den oorlog. In de „Enciclopedia Italiana' '(de leer van het fascisme) sprak hij van den strijd als stimulans voor de hoogste spanning van de menschelijke wilskracht en waarde en ook in zijn groote Kamerrede sprak hij van de fun- damenteele deugden van den man die zich alleen in den oorlog in het volle licht toon den. Dezelfde geest en dezelfde taal blijkt uit een artikel in Mussolini's „Popoio d'Italia", dat zich onder het opschrift „levensstralen" keert tegen de vervalsching van het karakter van den oorlog als een sfrijd der werkelijke waarden door techniek en wetenschap. den treurmarsch er tusschen in. Ik ben nooit een musicienne geweest in den zin dan, dat ik eenige instrument heb bespeeld, maar ik ben altijd verbazend ontvankelijk geweest voor goede muziek, en, terwijl ik nu zat te luisteren in de vallende duisternis, voelde ik, cjat Lutfniki althans één groote charme voor mij bezat, afgescheiden nog van de persoon lijke bekoring van de speelster, wier teere silhouette met de minuut grilliger uitkwam Ik was nu alleen met haar, want Anulka was al gauw verdwenen. Ze had geen rust, eer ze Jadwiga had hooren spelen; inder daad haar onverholen trots op haar zuster was een van de mooiste trekken in haar ka rakter, maar zij, persoonlijk, had al aan een kleine dosis muziek genoeg gehad. Dien avond, toen ik mijn haar uitborstel- de, ging mijn deur open zonder waarschu wend kloppen en verscheen het hoofd van Jadwiga. „Mag ik een beetje komen praten?" vroeg zij haast nederig. „Of heeft u te veel slaap om te luisteren?" U moet denken, ik heb den heelen dag geslapen, ik ben nu afschuwelijk helder wakker!" Ofschoon ik wel wat ontsteld was door dien overval, voelde ik mij niet in staat tot een weigering tegenover dien smeekenden blik. Het duurde eenigen tijd eer ik er aan gewoon geraakt was, dat, wat wij als in- dringerij beschouwen, daar eenvoudig als gezellige, kameraadschappelijke omgang wordt beschouwd, want het idee van geen in breuk te mogen maken op iemands particu liere vrijheid, is nog niet sterk ontwikkeld in die landen. Zonder verdere uitnoodiging af te wach ten, zette Jadwiga zich in haar geborduur- den kapmantel op den rand van mijn bed en ging voort, het haar te vlechten met een pein- zenden glimlach op de lippen, waarna zij be gon: „Het zal mij benieuwen of onze buren in uw smaak zullen vallen, ik bedoel degenen, die u Zondag zult zien. Ik hoop maar, dat de juisten komen, die zou ik graag eens aan u voorstellen. A propos, miss Middleton, kunt u goed geheimen bewaren? O, ja, dat heb ik wel dadelijk aan uw gezicht gezien!" „Maar je gaat er mij toch geen vertel len?" vroeg ik en begon mij al haast onge rust te maken: dit was toch wel wat al te gauw! „Vandaag niet, maar misschien zal het toch niet lang meer duren. Zoudt u het heel erg vinden viel?" t lang meer en, als ik u met mijn geheimen lastig „N - ee - n", zei ik niet geheel volgens waarheid want heel mijn leven werd ik al gekweld met ongevraagde vertrouwelijk heden. Hoe het komt, dat de menschen mij daar altijd zoo graag voor uitkiezen, kan ik mij niet begrijpen. Ik dring er nooit op aan en ik beschouw mijzelve in het minst niet als een toeschietelijk persoon. Vroeger vond ik het erger dan nu, want toen was ik bang dat ze vertrouwelijkheden van mijn kant zouden terug verwachten, maar ik heb nu al dikwijls genoeg ondervonden, dat dit in den regel niet het geval is. (Wordt vervolgd;

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5