Alkmaarsche Courant Hoe Dillinger in de val liep. north state 20 voor 25 Cts. ^Buitenland Bakfietsen Honderd Zes en Dertigste Jaarganj. ZATERDAG 4 AUGUSTUS de positief betere sigaret Chicago's recherche-chef vertelt. Na 182 1934 DUITSCH-NOORSCHE VRIENDSCHAP. Gobbels feliciteert Knud Hamsun. Rijksminister Goebbels heeft Knud Hamsun, die vandaag zijn 75sten verjaardag viert, het volgende telegram doen toekomen: „Ik heb de eer, U hartelijk geluk te wen- schen bij Uw 75sten verjaardag. Met bewonde ring en dankbaarheid gedenkt 't Duitsche volk op dezen dag den grooten epischen dichter en den beschrijver van het echte menschdom, wiens werk als bijna geen ander een brug heeft geslagen tusschen het Noorsche en Duitsche volk. Mogen nog vele jaren van vruchtbaren arbeid voor U weggelegd zijn". TEERSPUITMACHINE ONTPLOFT. Twee dooden. In de Humboldtstrasse te Hannover is een groole teerspiutmachine ontploft, met het ge volg, dat zij meters in de hoogte werd geslin- ger- Door de rondspringende machinedeelen werden twee arbeiders gedood, terwijl een derde ernstige verwondingen opliep. Ook eeni- ge kinderen, die bij het werk hadden staan kij ken, werden gewond. Door den luchtdruk wer den tallooze ruiten vernield. MARINE-STUKKEN GESTOLEN. Diefstal in Engelsche trein. Volgens berichten uit Portsmouth (Eng.) zijn er belangrijke documen ten van de marine verdwenen over proefnemingen met nieuwe schepen en kanonnen. De stukken bevonden zich in een kist, die geplaatst was in de dienstafdeeling van een trein. De kist werd bewaakt door een amb tenaar van de marine, die van een inspecteur vergezeld was. Toen beiden de kist uit den wagen wilden halen om haar verder te ver voeren, was zij verdwenen. De nasporingen der Londensche politie worden bemoeilijkt door het feit, dat de trein na zijn vertrek uit Waterloostation vóór Portsmouth, aan 16 stations heeft stilgehou den. De bladen melden, dat de documenten van de grootste beteekenis zijn voor een buiten landsche mogendheid. SIR JOHN SIMON IS EEN ARIËR. Ondanks alle geruchten In een gisteren gepubliceerden brief ont kent sir John Simon dat hij een Jood is. Te vens spreekt hij daarbij de hoop uit, dat deze tegenspraak niet zal worden uitgelegd ais een bewijs van sympathie met het anti-semi tisme, dat hij on-Engelsch en volkomen af keurenswaardig acht. De brief van Simon is een antwoord op een brief van sir Archibald Hurd, waarin deze de aandacht van Simon vestigde op het in Engeland en het buitenland loopende ge rucht dat Simon van Joodsche afkomst is en dat hij uit dien hoofde een sterken invloed oefent op de politiek der nationale regeering sedert hij minister van buitenlandsche za ken is. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ VERVIERS. Nederlander gedood, ander gewond. Gisteravond reed op den weg van Teuven naar La Planck bij Verviers in België een vrachtauto, bestuurd door den Nederlander R. Besman, die vergezeld was van zijn broer en een vriend Bij een kruispunt moest de vrachtauto sterk naar rechts uitwijken om een botsing met een Nederlandschen autocar te voorkomen. Daarbij reed de vrachtauto met groote vaart tegen een boom. De chauffeur werd met verbrijzelden sche del opgenomen, hij moet onmiddellijk dood zijn geweest. Zijn broer werd slechts licht gewond, maar de derde Nederlander is met ernstige kwetsuren in het ziekenhuis te Ver viers opgenomen. PLANETTA'S ADVOCAAT GEVANGEN. Twee ter dood veroordeelde nazi's begenadigd. Advocaat dr. Erich Führer, de verdediger van Planetta, Dollfuss moordenaar is te Weenen gearresteerd. Hij bevindt zich sinds Donderdag in politie-bewaking Reden van de arrestatie is zijn pleidooi. Naar thans bekend wordt, bevindt zich sedert Dinsdag in Salzburg een medewer ker van de Associated Press, Erich Borchart in arrest. Hij is door de Salzburgsche auto riteiten gearresteerd, daar hij ervan verdacht wordt ae verboden N.S.D.A.P. diensten te hebben bewezen, aldus V.D. Borchart is ge- ruimen tijd de Berlijnsche vertegenwoordi- ?er van de Associated Press geweest. Hij had cm dag van de Associated Press opdracht gekregen opnamen te maken van de Fest- spiele. Het militaire gerechtshof te Weenen ver oordeelde den nazi Strölten tot den dood door ophanging wegens het in bezit hebben van ontplofbare stoffen. President Miklas heeft gratie verleend en de straf werd ver zacht tot levenslang dwangarbeid. De nazi Eduard Hornisch was eveneens ter dood veroordeeld, maar ook hij werd gegratieerd en kreeg verzachting van straf tot levenslang dwangarbeid. De gendarmerie heeft op het kasteel Horn stem bij Krumpendorff een clandestienen zender ontdekt en twee kisten met Duitsche revolvers. De eigenaar en de tuinman wer den gearresteerd. EEN NAT.-SOC. PAMFLET. Insinuaties en opwekking tot sabotage rondgestrooid. Buitenlandsche correspondenten vonden gisterochtend in hun brievenbus een circu laire van de volgende strekking: De terroristenkanselier Dollfuss heeft den dood gevonden, dien ieder fatsoenlijk man hem heeft toegewenscht. Een man wiens po sitie gebaseerd is op onderdrukking, sterft niet op hoogen leeftijd. Dollfuss moet dit geweten hebben toen hij zichzelf buiten de wet en het recht plaatste Het pamflet verheerlijkt Holzweber en Planetta als helden en wekt de Oostenrijk- sche nationaal-socialisten op Italiaansche producten te boycotten evenals Oostenrijk- sche monopoliewaren. De meest sensationeele insinuatie is, dat Rintelen geen zelfmoord heeft willen ple gen, maar dat hij op bevel van Schuschnigg werd gewond. ONGELUKKEN IN DE ALPEN. Roekeloos prijsuitloven. Eenige toeristen, die op den gletscher Bio- nassay in Zwitserland afgedaald waren, hebben het lijk ontdekt van een ongeveer 50 jarigen man, die klaarblijkelijk ongeveer een jaar in het ijs ingevroren heeft gelegen. Daar de man geen papieren bij zich droeg, kon zijn identiteit nog niet worden vastge steld. Een 16-jarige jongen uit Zürich is omge komen op de Krachenhorn op ongeveer 15 KM. van Davos. Naar verluidt heeft een groep Duitsche Alpinisten een prijs uitgeloofd van 15.000 Mark voor den Alpinist, die erin slaagt de Grandes Jorasses (op Fransch gebied) langs den tot nog toe nog nooit beklommen Noor- derwand te bestijgen Dit feit acht men de oorzaak van het betrekkelijk groot aantal Duitschers en Oostenrijkers, die in de laat ste jaren getracht heeft deze moeilijke be klimming tot stand te brengen en die daar bij den dood gevonden hebben. In 1933 wer den daar vier personen en in 1932 zes per sonen gedood. Kortgeleden nog heeft de gids uit Chamonix Armand Charlet een poging gedaan om den Noorderwand te beklimmen, doch hij kwam voor zulke onoverkomelijke moeilijkheden te staan, dat hij de poging heeft opgegeven. Maandag hebben twee Weeners wederom een poging gedaan, ondanks het onzekere weer. Vanuit Chamonix heeft men met be hulp van telescopen de Alpinisten gevo'gd, doch toen men Dinsdagavond op de rots geen kamplichten zag verschijnen, heeft men een hulpexpeditie uitgezonden, met het ge volg dat gisteren het lijk van een der toeris ten, aan den voet van den berg is gevonden. De andere toerist is uitgeput, doch nog in leven gered. HET NOODWEER IN DE VEREENIGDE STATEN. Nieuwe rampen. Uit Detroit wordt nader gemeld, dat ge durende den zwaren storm een pleizierboot met 250 opvarenden tegen den oever van het St. Clair-meer geworpen. Gelukkig konden allen gered worden. Ook in andere deelen van de Ver. Staten is door noodweer groote schade aange richt. Vooral in midden-Illinois en in den staat Ohio langs het Eriemeer heeft de storm ontzettend huisgehouden. In het meer zijn 5 personen verdronken, terwijl acht hui zen door den wervelstorm werden vernield In het Oosten der Ver. Staten is de stad Brigton grootendeels door hoog water over stroomd. Een huurkazerne is daar ingestort terwijl spoorbanen door den regenval ver zakten. In de omgeving van Townsend in den staat Delaware zijn de spoorbanen op ver schillende plaatsen weggespoeld. ROOSEVELT NAAR HUIS. In November groote verkie zingscampagne. President Roosevelt is gistermiddag te Portland aangekomen. Vandaag zal de pre sident naar Washington doorreizen en on derweg een bezoek brengen aan de Noord westelijke Staten. Daarbij zal hij verscheide ne redevoeringen uitspreken, welke waar schijnlijk de opening zullen vormen voor de verkiezings-campagne voor de in November plaats vindende congres-verkiezingen. EEN LUCHTOORLOG. Tusschen gieren en ooievaars Duizenden ooievaars en gieren zijn boven de vlakte van Altinova, nabij Bergama in Turkije, gewikkeld in een verbitterden strijd en het heeft er allen schijn van, dat de ooievaars in de meerderheid blijven. De strijd is als volgt ontstaan: Vanwege het Turksche ministerie voor ge zondheid was een instructie gezonden aan de plaatselijke overheid om een rivier aldaar te begieten met een chemische stof teneinde de omgeving, die door muskieten bijna onbe woonbaar was geworden te bevrijden van dezen plaag. Kort daarna streken twee ooievaars neer, nabij de stroom, werden door het water vergiftigd en stierven. Onmiddellijk schoten twee gieren omlaag die zich aan de lijken te goed deden. Een tiental andere ooievaars, die zagen wat zich op den grond afspeelde, vielen de gieren aan en dooden hen. Een half uur later verschenen honderden gieren die eenige ooievaars dooden en de an deren verdreven. Een ooggetuige vertelt ech ter, dat de ooievaars tenslotte toch nog een overwinning wisten te beveenten. twee der aangevallenen waren onmiddellijk wegge vlogen en keerden later terug met versterkin gen, bestaande uit duizenden ooievaars di: onmiddellijk een verwoeden aanval op de gieren deden. Nadat een bloedige luchtstrijd gevoerd was, sloegen eindelijk de gieren hals over kop op de vlucht, zoodat de ooievaars meester bleven van het terrein. NORTH STATE SIGARET TEN worden gekozen, omdat de betere en kostbaarder tabakken, waarvan zij worden gemaakt, ze in een aparte klasse plaatsen. North State Sigaretten adver- teeren zichzelf en zij hebben een maatstaf gevestigd, waarnaar de kieskeurige rooker vele zwaar geadverteerde, maar verder nooit - van - gehoorde-sigaretten merken veroordeelt, die onbe kende fabrikanten hem bijna dagelijks, dikwijls met kinder lijke argumenten, probeeren aan te praten. ROOKT BROWN b WILLIAMSON TOBACCO CORP (EXP.( LTD. LOUISV1LLE - KENTUCKY - US A. Ik zag hem. Plotseling schrokken wij op De bioscoop begon uit te gaan, een aantal menschen pas seerden ons, knipperend tegen het schelle licht van de lampen. Toen zag ik Dilfinger. Hij liep achter twee vrouwen Hij scheen al leen te zijn. Ik had echter niet den tijd om dit precies na te gaan. Ik sloeg mijn oogen neer. Als ik hem had aangekeken had zijn instinct hem misschien gewaarschuwd. Hij passeerde zoo dicht langs mijn auto dat ik, als ik mijn arm had uitgestoken, hem aange raakt zou hebben Ik hield mijn revolver ge reed. Zijn vinger betastte den trekker Vijftien van mijn menschen, scherpschutters, ston den aan weerszijden van de straat en zelfs in een zijsteeg. Zij keken allen naar mijn rechterhand. Ik hief die hand omhoog toen Dillinger langs kwam. Niemand in de me nigte nam er notitie van. Ik kon best een ken nis groeten. Ik wist, dat als ik mijn hand liet zakken er groote kans was dat onschuldigen werden getroffen. Dillinger was eenige me- DE MILLIOENENERFENIS. Eigenaardige bijzonderheden. De nalatenschap ten bedrage van 50 mil- lioen dollaT van den Amerikaan Daniël Pe tras, waarvan twee derde gedeelte in Duitschland is terecht gekomen, heeft een uiterst eigenaardige voorgeschiedenis, waar over de zoon van de Berlijnsche erfgename, de koffie-importeur R., een aantal bijzonder heden heeft medegedeeld. Daaruit is geble ken dat in den aanvang meer dan 60 perso nen op deze erfenis aanspraak hebben ge maakt. De wettige erfgenamen waren ten slotte de in Berlijn wonende zuster van den overledene, mevrouw R. geb. Petras, een broer in Posen, die een in Essen wonenden zoon heeft en een andere broer in Warschau Nadat wettelijk was vastgesteld dat zij de erfgenamen waren, stierf plotseling de in Posen levende broer onder zeer bijzondere omstandigheden. Zijn dood werd door de eveneens in Posen wonende verre bloedver wanten volledig geheim gehouden en ook de in Essen wonende zoon vernam niets van den dood van zijn vader. Eerst drie maanden later vernam mevrouw R. te Berlijn het over lijden en gaf daarvan onmiddellijk kennis aan haar neef in Essen. Deze begaf zich onmiddellijk naar Posen om de zaak uit te zoeken. Daar aangekomen werd hij door tot nu toe onbekend gebleven personen overval len en aan het hoofd gewond. Ofschoon het slechts een lichte verwonding betrof, is door den Burgelijken Stand te Posen een valsche doodsverklaring afgegeven. Aangenomen mag worden dat nog merkwaardige bijzon derheden aan het licht zullen komen. Voor de Berlijnsche erfgenamen en haar zoon de Berlijnsche erfgename en haar zoon schap geen verrassing, want Daniël Petras was reeds elf jaar geleden gestorven. Het testament mocht echter eerst volgens zijn laatsten wil tien jaar na zijn dood worden geopend. Angstig wachten. Het hoofd van de recherche te Chtcago, Meivin Purvis, heeft in een onderhoud met de Londensche „Evening Standard" mede gedeeld, hoe onder zijn leiding John Dillin ger in de val liep. Wij laten het gesprek hieronder volgen Of ik opgewonden ben? Neen, maar wel erg opgelucht, geloof ik. Ik had de ver antwoordelijkheid voor het vinden van Dil linger sinds Februari. Toen we eindelijk de belangrijke aanwijzing kregen waar hij was, wisten we dat we een zeer lastige taak had den. Pas Zaterdag in den laten avond hoor de ik dat de bandiet den volgenden avond in de Biograph Bioscop in Chicago Noord zou zijn. Mijn inlichting kwam uit een ge heime bron. Ik nam onmiddellijk maatregelen om de bioscoop te omsingelen. Ik stond met mijn mannen buiten toen Dillinger aan kwam en een plaats kocht Wij besloten da» al was hij door 'n groote menigte omringd, wij hem te pakken zouden krijgen, dood of levend. Het was onze eenige kans. Wachten Gedurende bijna 2 uur zat ik in mijn auto, als een waanzinnige, hopend dat mj en zijn gezelschap een paar minuten eerder dan de rest van het publiek uit de bioscoop zouden komen. Nog nooit in mijn leven duurde het wachten zoo lang. Minuten leken wel jaren. Ik vroeg mij af of men hem bin nen gewaarschuwd zou hebben en of hij op zijn bekende wonderbaarlijke manier toch nog zou ontsnappen op het laatste moment Je kon nooit weten met Dillinger. Toen hij de bioscoop binnen ging had hij een hemd aan met kort mouwen Het was erg warm. Hij had een donkeren bril op en droeg een snor. Ook zijn baard had hij laten staan. Ik zag in zijn broekzak de vorm van een revolver. Andere vuurwapens waren zonder twijfel in de jas die hij over zijn arm droeg. Hij slenterde op zijn dooie gemak naar het loket. Hij kon onmogelijk weten da wij hem gadesloegen, want de tip kregen wij uit een bron waar hij geen idee van kon hebben. Neen, niet van een gangster. Ik hoop, dat de bron nooit bekend zal worden. Hij of zij zal voortaan onze volledige bescherming genieten. waren voldoende om het gevaar te verklei nen dat een ander, die uit de bioscoop kwam, door een kogel werd geraakt of Dillinger tegenstand bood. Mijn mannen sloten hem in en vormden een kring. Dillinger was nog steeds door een aantal wandelaars omringd. In de val Plotseling keek hij met een snelle beweging van het hoofd om zich heen. Iets had hem gewaarschuwd. Hij zag den loop van een revolver, toen nog een met een schok. Twee van mijn menschen waren vlak bij hem toen hij opzij sprong, zich licht bukkend, tot bij den in gang van de steeg en zijn rug ge deeltelijk tegen den muur. Hij besefte wat er gebeurde in een fractie van een seconde. Maar hij scheen niet van plan veel te beginnen Misschien begreep hij dat hij er dit keer ingeloopen was. Zij, die zeggen dat hij nog half verblind vermoord en de politie een lijst van gevaar lijke misdadigers publiceerde, werd Dillin ger bovenaan geplaatst. Op 3 Februari j.1. ontsnapte Dillinger voor de zooveelste maal uit de gevange nis, ditmaal te Crown Point (Indiana). Sedert dien dag werd de opwindende jacht op „nummer Een", welke door de geheele wereld in spanning werd gevolgd, onverdro ten voortgezet. Een leger detectives zwermde dag en nacht door de Vereenigde Staten op zoek naar den man, die het tenslotte zoo als te voorzien was tegen de overmacht heeft moeten afleggen. iVerbazing kan het slechts wekken dat het zoo lang heeft kunnen duren, aleer men dezen ongelooflijk brutalen misdadiger die in 4 maanden ruim 3 ton roofde en 14 moorden op zijn rekening heeft onschade lijk had gemaakt. Als bankier. Nu Dillinger eindelijk dood is, worden tal van zijn heldendaden weer in herinnering ters verder toen ik het deed. Die paar meter geroepen. Zoo wordt verteld, dat Dillinger eens zich had uitgegeven voor bankier en als zoodanig er zelfs in geslaagd was een nitnoodiging te krijgen voor een banket tij dens hetwelk hij erin slaagde inlichtingen te verkrijgen over de gemakkelijkste wijze om overvallen te plegen op verschillende groote banken. Verder schijnt Dillinger zich eenige malen te hebben uitgegeven voor journaiist en zoodoende in de politiebureaux van de staten van het Midden-Westen tal van bij zonderheden te weten te zijn gekomen om trent de op hem georganiseerde drijfjacht. Zijn sluwheid en onverschrokkenheid gelijk die thans in de dagbladen breedvoerig be sproken worden, beginnen reeds een legen- dair tintje aan te nemen. Zijn „heldendaden". Zijn bekendste heldenfeiten zijn: tweemaal heeft hij een overval gepleegd op politiebu reaux, waar hij een grooten buit maakte, be staande uit munitie, kogelvrije vesten en machinegeweren. Te Auburn Warsaw en te Greencastle in Indiana pleegde hij overval len op de politiebureaux en verdween met «r».VwaVt h „a„ V HnnWp hin^n medeneming van 55 duizend dollar. Bij een Z' AftJander, baniverval maakt, hij 28 duUd in het felle licht was gekomen, hebben onge lijk. Er was 30 seconden tijd tusschen het moment waarop hij de bioscoop verliet en het moment van het eerste schot. Mijn men schen hadden opdracht te schieten zoodra hij een revolver te voorschijn haalde. Hij deed het. Zijn oogen draaiden als de weer licht rond om onze eerste beweging op fe vangen. Maar de loop van zijn revolver was nog pas hemelwaarts gericht toen het eerste schot zijn borst binnendrong. Ik geloof dat hij verder niet meer wist wat er gebeurde. Hij duizelde even, maar bleef tegen den muur geleund. Een tweede schot trof hem .n het achterhoofd, en toen volgde een ware re gen van kogelsHet lichaam werd letter lijk doorzeefd". dollar buit. Drie duizend dollar verdiende hij bij een bezoek aan een bank in Daleville in Indiana, 20 duizend dollar bij een visite aan de First National in Chicoga, 28 dui zend verwierf hij uit de kas van een bank ia Indianapolis. Zijn korte boevenbestaan wordt geïllustreerd door een vrijwel onafzienbare reeks bankovervallen, moorden en stoutmoe dige ontsnappingen. Bij zijn dood was hij vrijwel onherkenbaar, hij droeg een snor en had zijn gelaat door operaties vrijwel geheel veranderd. Men zoekt thans naar den chirurg die den bandiet de buitengewoon geslaagde metamorphose heeft doen ondergaan. De belooning. CUUL= &/1 ^AiUlbolUiX Het schijnt thans als vast te staan, dat de politie op het spoor van Dillinger is geko men door verraad van twee oud tuchthuis boeven en een vrouw. De politie weigert na tuurlijk iedere nadere mededeeling over dize personen. Er verluidt echter, dat de aanbrengers den prijs van 15.000 dollar (plm. 22 500) zul len krijgen, die op het hoofd van Dillinger was gesteld. In financieele moeilijkheden. Dillinger schijnt in financieele moeilijkhe den te hebben verkeerd. In zijn zakken wetd slechts zeer weinig contant geld gevonden De leiders der door Dillinger beroofde ban ken, hebben zich naar Chicago begeven, ten einde aldaar hun rechten te doen gelden, voor het geval mocht blijken, dat d politie nog gelden van Dillinger op het spoor komt De overlevenden. Met alle kracht is thans de achtervolging opgenomen van de overlevenden van de ben de van Dillinger, namelijk John Hamilton, George Babyface Nelson en Meter Kansen. Een volleerde bandiet. We vatten hier in 't kort zijn levensloop samen. Dillinger werd in 1901 te Mooresville (In diana) geboren. Toen hij 13 jaar oud was trok zijn vader als farmer naar Indianapolis. Daar kwam de jongen onder invloed van een ouderen man, waarvan men niet wist dat hij een ontslagen gevangene was. Op 20-jarigen leeftijd werd Dillinger in een dronken bu; door dit individu overgehaald zijn hulp ie verleenen bij de berooving van een winkelier. Dillinger gevoelde den volgenden dag be rouw en bekende de misdaad aan zijn va der, die hem den raad gaf zich aan te melden bij de politie. Dillinger werd toen veroor deeld tot 10 jaar gevangenisstraf en hij ge voelde dit als een veel te zwaar vonnis, dat in hem een bitteren haat deed ontwaken te gen de politie en de justitie. Dillinger verloor daardoor alles: zijn jonge vrouw, die onverwijld echtscheiding aanvroeg, zijn vrijheid en zijn eer Na acht jaar werd hij begenadigd en keer de als een volleerde bandiet in de maatschap pij terug. In de gevangenis hadden de ge meenste boeven hem de knepen van het „vak" op deugdelijke wijze bijgebracht. Kort na zijn vrijlating werd in zijn ge boortestad een uiterst brutale bankoverval gepleegd, waarbij twee bedienden werden neergeschoten. De dader van dezen overval weid nooit ontdekt maar sedert dien verkeer de Dillinger in de beruchtste onderwereld- klingen van Chicago. Daar de leden van de meeste benden voor het meerendeel uit Italianen bestaan moest Dillinger, wilde hij „vooruit" komen, een goede beurt maken die hem het vertrouwen der bendeleiders zou verschaffen. Hij smokkelde daarop wapenen binnen in het staatstuchthuis van Indiana, ontketende daar een opstand, waarbij vijftien zeer be ruchte misdadigers kans zagen te vluchten. Met deze lieden richtte hij een bende op. Bij de verwarring die tijdens deze op stand ontstond, namen de bandieten de di recteur als gijzelaar mee. De onbestreden koning. Na het verdwijnen van Al Capone, die thans in de gevangenis zucht, werd Dillin ger de Onbestreden koning van de Ameri kaansche onderwereld. Toen korten tijd later de burgemeester van Chicago Czermak werd LANGENDIJK. Vlooien- en luizenplaag; draai- hartigheia. Had men verwacht, dat door den regen de luizen- en vlooienplaag in de verschillen de koolsoorten heel wat zou zijn verminderd, in die verwachting is men danig teleurge steld. Mag de luizenplaag al iets zijn ver minderd, met de vlooien is het nog treurig gesteld. En als overmaat van deze calamitei ten is daar de draaihartigheid bij gekomen, die veel kool waardeloos maakt. De oogst- verwachtingen zijn dus bijzonder slecht, wat te erger is, daar bij misgewas geen reg°e- ringssteun wordt verleend, tenzij de regee- ring haar tot nu toe gevolgd principe zou verlaten. GESTIE VARKENSCENTRALE. Wat de commissie-Beumer er over zegt. Gelijk reeds werd gemeld, heeft de com missie-Beumer haar eerste rapport over de gestie der Nederlandsche Varkenscen'.rale uitgebracht. Dit rapport zal aan H. M de Koningin worden toegezonden en kan in ver band daarmede thans nog niet worden gepu bliceerd. Wij meenen echter met zekerheid te weten, dat blijkens de conclusies, waartoe de com missie gekomen is, de door sommigen in den lande gewekte indrukken, dat de Neder landsche Varkenscentrale een corrupt insti tuut zou zijn, in de resultaten van het door de commissie ingestelde onderzoek, geen en kel aanknoopingspunt vindt. Integendeel zou de commissie als haar overtuiging uitspre ken, dat haar onderzoek geenerlei twijfel rechtvaardigt aan de volstrekte eerlijkheid en om kreukbaarheid van de leiding der Nederl. Varkenscentrale en met name ook van den heer S. van Zwanenberg als direc teur. De kwetsbaarheid van den heer van Zwanenberg in voormelde functie ligt in de omstandigheid, dat hij belanghebbende is. Deze omstandigheid kan echter hem per soonlijk allerminst verweten worden, daar zij bekend was ten tijde van zijn benoeming en toen blijkbaar is afgewogen tegen zijn groote deskundigheid en commercieele be kwaamheid. In dit verband zou de commissie voorts constateeren, dat het bestaan van corruptie in de leiding der Nederlandsche Varkenscen trale door geen enkele bonafide organisatie van belanghebbenden is beweerd en dat ook geen enkele desbetreffende aanwijzing de commissie heeft bereikt. Wel hebben organi saties en publicisten hunnerzijds volkomen mogen sedert 16 Jui« j.1. niet rijwiel- pade Ook zijn voor hen verboden wegen, welke uitsluitend openstaan voor motorrijtuigen en rijwielen tenslotte: ze moeten hebben. ta; (tsMi f33 en een rem

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5