^Binnenland JCunst en Wetenschap Haagsche brieven. Bekende Amerikanen in het Amstel-Hotel. De filmster Marion Davis en de krantenkoning William Hearst. begrijpelijke en, voorzoover nu reeds kan worden vastgesteld, somtijds ook gegronde klachten over economische aangelegenheden hij de commissie ingediend en toegelicht. De commissie heeft door een ruime inter pretatie van het begrip „ambtelijk misbruik", hetwelk de grondslag van haar onderzoek vormt, ook deze klachten voor een deel in haar onderzoek betrokken, in de overtuiging dat zij, aldus handelende, de publieke zaak- nuttig zou kunnen dienen. Omtrent deze klachten zal de commissie dan ook, voorzoo- ver zij in het bovenbedoelde rapport niet, of niet volledig behandeld werden, zoodra mogelijk, nader rapporteeren. OPERACONCERT. Wie denki er in dezen tijd aan een zaal concert? Niemand natuurlijk, want men ge niet zoo ved mogelijk van de mooie zomer dagen die er zoo nu en dan zijn. Tot dat men in de courant leest dat de artisten van de Italiaansche opera hun jaarlijksche tournee door ons land zijn begonnen en met opera concerten zich aan het publiek voorstellen of de kennismaking hernieuwen. Midden zomer, dan bezoeken zij geregeld elk jaar ook Alkmaar en vinden er steeds een talrijk ge hoor dat de voordrachten dezer ras-artisten steeds met de grootste belangstelling volgt. De Italianen zijn voor Alkmaar en omstreken zeer welkome, gaarne geziene personen ge worden die er op rekenen kunnen steeds een volle zaal te vinden. Gisteravond traden zij in het Gulden Vlies op, en 't ging weer als van ouds, zaal vol, publiek enthousiast. Slechts twee leden van het gezelschap hebben we hier ook verleden jaar en in 1932 gehad, n m. Signora Hilda Reggiani, colo ratuurzangeres en Signoi Luigi Fort (teno-e ieggero). Hun prestaties van voorheen had men nog goed in 't geheugen, want storm achtig werden zij bij hun optreden begroet. Tot de nieuwe leden behooren de dames Ed- mea Limberti (mezzo-sopraan), Olga Bran- cucci lyrische sopraan) en de heeren Dario Caselli (bas). Saturno Meletti (bariton), Nino Piccaluga (lyrische tenor) die allen op voortreffelijke wijze zich bij de twee eerst- genoemden aansluiten. Zooals reeds gecon stateerd is, het publiek was enthousiast en verlangde steeds extra nummers, waaraan allen, zelfs meer dan één maal voldeden. Ook de geroutineerde accompagnateur Marini is niet teruggekee. d, zijn plaats zou door de pianist de Moor ingenomen worden, die, daaraan echter niet heeft kunnen vol doen en door den heer Henk v. d. Berg werd vervangen. Zijn taak is moeilijk, want deze temperamentvolle zangeressen en zangers huldigen een zeer vrije voordracht, v. d. Berg vervulde die taak zeer bescheiden en deelde in de toejuichingen aan het einde van het concert allen gebracht. Het programma was tezamen gesteld uit fragmenten van Massenet, Giordano. Bizer. Mascagni, Donizetti, Puccini, Délitvs, Leoncavallo, Meijer beer. In de pauze werd bekend gemaakt, dat, aangemoedigd door het buitengewone suc ces dat men hier ondervond. Vrijdag 17 Augustus, wederom bij den heer Mooij een tweede concert zal worden gegeven, met een daarvoor speciaal populair programma. A. K. Evenals verleden jaar is ook thans in den Haagschen Kunstkring een zomerverkoops- tentoonstelling georganiseerd, ten bate van de noodlijdende kunstenaars. Verschillende leden hebben belangloos werken afgestaan, waarvan de opbrengst voor de kunstbroeders bestemd is, die onder den druk der tijden gebukt gaan. Het resultaat, niet alleen mo reel, maar ook financieel, dat de tentoon stelling verleden jaar heeft gehad, is een aanmoediging geweest om op den ingeslagen weg voort te gaan en andermaal hangen aan de wanden der vriendelijke lichte zaaltjes van den kunstkring een kleine honderd schil derijen, aquarellen en teekeningen ten ver koop. Onze nieuwe burgemeester heeft met een warm woord de expositie geopend, waarin hij terecht heeft gewezen op het gevaar van gees telijk te verarmen in tijden als deze, waarin bijna ieder gebukt gaat onder materieele zorgen. Immers, dan raken de geestelijke be hoeften van den mensch in het gedrang. Wie wil liever lichamelijk honger lijden om zich geestelijk voedsel te kunnen verschaffen dan omgekeerd? Immers slechts weinigen! Of het de behartigenswaardige woorden van den burgemeester geweest zijn dan wel een spon tane offervaardigheid, gepaard met de lief de en belangstelling voor een bepaald kunst werk, is niet uit te maken, een feit is echter, dat reeds dadelijk op den eersten dag van de tentoonstelling bij een paar doeken het bordje met het verheugende: „verkocht" kon gehangen worden. Tot de eerste doeken, die verkocht werden, behoort een stilleven van Bieling, een landschap van denzelfden en een strandgezicht van Agnes van Stolk, waarin een diep, krachtig zomersch blauw van zee en lucht den boventoon heeft. Stillevens, bloemstukken en landschappen vormen de meerderheid op deze expositie, waar, zooals trouwens ook het vorige jaar het geval was en terecht, sterk in het oog valt, dat men de verkoopsmogelijkheid een voorname factor heeft geacht. Het woord verkoopstentoonstelling wijst het immers uit, er moet verkocht worden! Er zijn behalve he; genoemde ook een paar markante koppen, een paar interieurs en enkele stadsgezichten Een paar strandgezichten van J. de Vries, in een teere parelmoerige tint, zagen we reeds op de vorige tentoonstelling. Hoe jammer, dat die geen kooper hebben kunnen vinden Tusschen beide in hangt een doekje van H. v. d. Stok, getiteld De Dubbelfluit, waar in een tropischgroen oerwoud een gebronsde faun fluit speelt voor een blanke nimf, ter wijl achter die beiden een vos, met den staart wijsgeerig om de pooten geslagen, mee schijnt te luisteren. Tusschen de boomen trilt een wazig groen licht en er hangt een my sterieuze charme om de twee naaktfiguren, waarvan de nimf geheel afgewend zit, de faun naar den toeschouwer gekeerd. Aan denzelfden wand, maar aan de ande re zijde van den breeden dooi gang naar de zijzaal, heeft Jac Cossaar een drietal inzen dingen, een doekje Oud-Florence, dat een stuk te zien geeft van een schemerig kerk portaal, waar een breede streep zonlicht over glijdt, terwijl op den achtergrond een rooddoorschenen boomgraam gloeit; dan een aquarel van een stukje straat uit Marly-le- Roi en een vrij groote aquarel, Charité, in vlakke rustige tinten genouden. Tegenover deze, aan den anderen langen wand, hangt een bloemstuk van G. Kramer, Irissen, wijd uiteenstaande paarse bloemen in een geglazuurd-grijze aardewerk pot, mooi en voornaam van kleur en schakeering. Van Jan Boon is er een uiterst teer geschil- d rd takje appelbloesem op een egaal licht grijs frond. Een rose begonia In een pot op blauw schoteltje ademt dezelfde subtiele sfeer en schijnt te droomen voor het venster, waar ze is neergezet. Van Heel heeft zich bij de inzendingen, welke hij voor de tentoon stelling afstond, aangetrokken gevoeld tot de theatrale sfeer. Recht tegenover elkaar, doch in verschillende zaaltjes, hangen twee clownskoppen, de eene in gele blouse, de an dere met hoogen hoed en stok, zooals de clowns die in het circus meenemen. De laat ste is Clown Halley, die in de gele blouse bleef anoniem, in beide sterk geschminkte gezichten licht een eindeloos melancholische uitdrukking, evenals in de handen. Het derde nummer van deze inzending is een twee tal maskers in felle kleuren, die naast een artistenjas-en-hoed hangen, het schrille rood in scherp contrast tegen het vage bruin van de stof. Gezocht? Goed, maar in elk geval volkomen verantwoord. Méér dan een vuur rood carnavalsmasker, dat boven een aan recht hangt, waarop een paar eieren en een waterketelje en waarvan het niet heel begrij pelijk is wat ze in eikaars gezelschap doen en waarom de schilder ze bijeen bracht. Een van de meest frappante schilderijen van de geheele expositie is wel Aanbouw van Reinderd Drayer, heel strak van lijn, met groote kleurige vlakken van oprijzende mu ren onder een zware loodgrijze lucht, die dreigend het geheel overdekt en beheerscht. Het is een doek om den wand te sieren van een vertrek met stalen meubelen, waar een egaal en bijna ongetemperd licht naar bin nen valt, een doek, dat past in een sfeer van nieuwe zakelijkheid. Daarnaast hangt van Bulthuis een Roode Hoeve tegen 't Duin, waarbij de groote vlakken der muren en dak bedekking der inderdapd zeer roode hoeve het duin op den achtergrond dood drukken en op een molshoop doen gelijken. Naast een tak paarse orchideeën op een vlak grijs fond van J. Tielens hangt een .pastel van v. d. Kerkhoof, getiteld „Inte rieurs" als dieEen kamer met bran dende omkapte lamp, hooge vensters met toe- fetrokken roode fluweelen gordijnen, een lank gedekte tafel met fruit en brood en een blauw porcelein chocoladeketel, een Queen Anne stoel't Is als een tooneel- décor. Voornaam-knus en smaakvol-gezel- ligheeft de schilder zijn krijt gehan teerd met een ironischen gfcnlach om de lip pen? In een luxe catalogus van een bureau voor woninginrichtingen voor den gegoeden stand zou een teekening als deze stellig niet misplaats zijn. Indertijd gaf, ik meen Onder den Sint Maarten, propaganda kleurendruk- jes uit van een bekende teekenares, die de moeite van het inlijsten waard waren. J. Franken Pzn. is vertegenwoordigd met een drietal inzendingen, een teekening van een mannekop, een stilleven in olieverf en de beeltenis van een flinke, Duitsche vrouwen figuur, getiteld: das tüchtige Madchen. Struisch en forsch met strooblond haar en helblauwe oogen boven een blauwe jurk, een echte Teutonendochter. En tüchtig. Dat zegt het forsche, wat harde gezicht, dat zeggen de oogen, dat zegt de houding van het bo venlichaam voor zoover we dat zien kunnen. Jan Franken, niet te verwarren met den voorafgaanden, zond een teekening in van een Scheveningsch visschersmeisje, een spits, mager gezichtje met toegeknepen lippen on der het kleine witte mutsje. Verder een bloem- stukje Ranonkels en een gezicht in de Ar dennen, een brugje in een wazig groene wei en op den achtergrond de beboschte heuvels. Een stukje natuur om in de kamer te hangen van iemand, die er behoefte aan heeft herin nerd te worden dat er zoo iets als natuur bestaat, waarvan men in luttele vacantieda- gen genieten mag. Datzelfde geldt ook voor een gezicht op Hazerswoude van Meys, oude donkere muren van boerenhoeven tusschen het zware zomergroen van boomen bij een plas water, misschien wat conventioneel, maar rustig en vredig om naar te kijken. Het feit, dat rust en verpoozing van het haastende, jachtende, stormachtig voort ijlende leven, algemeen tot de groote ver langens zijn gaan behooren, heeft misschien Edmee Broers er toe gebracht haar lezend meisje Rust te noemen. In de overgegeven houding van het kind met het boek op haar schoot, waar ze aandachtig in leest, is inder daad een benijdbare rust, zooals in de heele sfeer, waarin het kind geschilderd werd. Diezelfde rust vinden we ook in het ver kochte landschap van Bieling, waar veel zomersch groen en een klein, stilstaand vij vertje onder de dooreengroeiende takken tot rustig beschouwen en mijmeren noodt. De hoofdindruk van het meerendeel der inzendingen op de expositie is: prettig om naar te kijken, om in je eigen kamer, in je eigen omgeving te willen hebben en daarmee is toch zeker aan het doel op een verkoops tentoonstelling in den zomer beantwoord. W. P. VERDRONKEN. Gistermiddag is de 23-jarige J. Grit, boe renknecht woonachtig te Tolbert gemeente Leek (Gr.) door tot nu toe onbekende oor zaak in het diep nabij de boerderij geraakt en verdronken. UIT DE N. S. B. In een beschouwing in „Volk en Vader land" onder et opschrift: Versterking van financieelen grondslag der N. S. B., doet de heer Mussert mededeeling van de instelling van het „vierduitenfonds", bestemd om s'eun te verleenen aan voor de beweging on misbare medewerkers, „die binnenkort of la ter door de terreur zullen worden getroffen" Verder wordt een strijd- eu verkiezeings- fonds ingesteld MEISJE OVERREDEN. Opslag gedood. Gisteravond is het 6-jarig meisje van de familie Koemans te Rothem-Meersen (L.) door de auto van den heer Arnolds uit Sit- tard overreden en gedood. Den chauffeur treft geen schuld. RADIO-UITZENDING VAN DE TROONREDE. H. M. de Koningin heeft toestemming ver leend om, evenals vorgi jaar, ook ditmaal de Troonrede, welke zij ter gelegenheid van de opening van de zitting der Staten-Generaal zal uitspreken, per raaio uit te zenden. De uitzending zal geschieden door de beide Nederlandsche omroepzenders, tenvijl de uitzending naar de overzeesche gebieds- deelen des Rijks zal geschieden door den Phohizender en door de Rijkszenders te Kootwijk. De verzorging van de technisch installatie in de Ridderzaal is in handen van den tech- nischen dienst van het Staatsbedrijf der P. T. T. STAKING BIJ DE NAALDEN FABRIEK. Omvat 43 arbeiders. Aan de Eerste Nederlandsche Naalden fabriek te Vaals zijn gisteren de arbeiders in staking gegaan. De oorzaak is een door de directie voorgestelde loonsverlaging van 10 welke eerst op 31 Juli bekend gemaakt werd. Besprekingen met de directie hebben geen resultaat gehad, zoodat vandaag het werk neergelegd werd. De arbeiders hebben zich tot den burge meester der gemeente gewend, die nadere besprekingen met de directie zal houden. Volgens de arbeiders stond het loonpeil reeds beneden dat der arbeiders in dezelfde industrie in Aken. Bij de staking zijn 43 manlijke en vrouwe lijke arbeidnemers betrokken, waarvan slechts 5 georganiseerd zijn. ERGERLIJKE DIEREN MISHANDELING. Te Wijhe. Te Wijhe in de buurtschap Wechterholt, hebben laffe onverlaten een aantal runderen ernstig mishandeld. Met een mes werden verschillende diepe sneden over kop, borst en ribben toegebracht, zoomede vleeschwon- den. Van twee dieren zijn de peezen in de achterjwoten doorgesneden. Dit is binnen enkele dagen het tweede geval van dieren mishandeling. De marechaussee stelt een onderzoek in. OASONTPLOFFING TE 's-GRAVENHAGE. Een vrouw gewond. In het perceel Valkenboschkade te 's-Gra- venhage 442 heeft gisteravond een gasont ploffing plaats gehad doordat de 50-jarige weduwe M. L. R. een gaskraan had laten openstaan en later het vuur in het vertrek is gekomen. Mevr. R. viel tegen dén grond en kreeg een slagaderbloeding. In Het Roode Kruis ziekenhuis werd zij opgenomen. Zij verkeert buiten levensgevaar. KONINGIN EMMA-KAMER. In Huis ten Bosch te Den Haag. Naar de „Avondpost" meldt, is in op dracht van H.M. de Koningin een begin ge maakt met werkzaamheden, teneinde in net Huis ten Bosch te Den Haag een vertrek in te richten dat geheel overeenkomstig de zit kamer van wijlen H.M. de Koningin-Moeder in het Paleis aan het Voorhout zal zijn. Tot dit doel is een gedeelte van het meubilair uit het Paleis Voorhout waar aan de lin kerzijde op de eerste étage de zitkamer van wijlen Koningin Emma was gelegen naar het Huis ten Bosch overgebracht. MERKWAARDIGE VONDST TE ARNHEM. Een inwoner van Arnhem heeft een merk waardige vondst gedaan. Toen een zekere Br., wonende op den Paaschberg, waar hij een winkel heeft, op zijn land, vlak achter Bronbeek werkzaam was, zag hij tusschen de aanwezige mest wat glinsteren. Hij nam het op en spoelde het af en het bleek een metalen halsketting te zijn, die bezet was met steentjes. B. sloeg er ver der geen acht op, nam het mee naar huis. doch meende overigens dat het een waarde loos voorwerp was. Het tegenovergestelde bleek weldra. B. liep toevallig een rechercheur van poli tie tegen het lijf, aan wien hij het voorwerp liet zien met de vraag of het eenige waarde had. De rechercheur herkende de ketting oogenblikkelijk als een nog vermiste kost baarheid van een diefstal, waarna zelfs in Parijs en andere groote steden was gezocht. Het was een gouden ketting bezet met juwee- len, die destijds gestolen werd bij Baronesse van Verschuer aan den Jansbinnensingel te Arnhem door den bekenden inbreker Pdie inmiddels zijn straf al uitzit voor een serie inbraken. Het blad vernam nog, dat de mest, waarin de ketting gevonden werd, op het land was febracht door de Gemeentereiniging, die op aar beurt deze substantie wint uit de stad3- riolen. De mogelijkheid is dus niet uitgeslo- en, dat de inbreker het voorwerp in een of anderen put heeft geworpen, toen hij meen de ontdekt te zijn. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Onvoldoende ruimte. Gisteravond kwam op den weg Den Bosch- Grave een personenauto, afkomstig uit Rot terdam, in de nabijheid van Nuland in bot sing met een anderen wagen, afkomstig uit Zwolle. In de eerste auto zat de heer Wilsen uit Rotterdam, de andere wagen werd be stuurd door den heer Rozema uit Zwolle De wagen van den heer W. werd totaal ver nield, de andere auto werd beschadigd. Per soonlijke ongevallen kwamen wonder boven wonder niet voor. De oorzaak moet gelegen zijn in het feit, dat bij het passeeren van een derde auto de ruimte voor de andere wagens niet voldoende was, waardoor een botsing van de twee elkaar tegemoetrijdende auto's niet meer te vermijden was WOONHUIS EN TWEt SCHUREN AFGEBRAND. Gisteravond te ongeveer twaalf uur ont dekte men, dat brand was uitgebroken in de groote landbouwschuur van den veehouder De Bruin aan de Zuidendijk te Dordrecht. De vlammen breidden zich met groote snel heid uit en tastten spoedig het achter de schuur gelegen woonhuis aan. De gewaar schuwde brandweer rukte aan met alle be schikbare materiaal en gaf in korten tijd met 12 stralen water. Zij slaagde er in een naast de schuur gelegen woonhuis te behou den, doch kon niet voorkomen, dat de land bouwschuur, het er echter gelegen woonhuis en een in de nabijheid gelegen tuighuis ge heel verbrandden. Na een half uur was men den brand meester en kon met de nablus- sching worden begonnen. Hooibroei is de vermoedelijke oorzaak van den brand. Ver zekering dekt de schade. GERUCHT TEGENGESPROKEN. Van officieele Engelsche rijde I Van officieele zijde wordt formeel ontkend, dat tot de Nederlandsche en Belgische regeering het verzoc-k zou zijn gericht gebruik te mogen maken van hun vliegparken, ingeval van het uit breken van een oorlog, zooals de „Daily Herald" beweerde. (Genoemd bericht van de „Daily Herald", waarover wij gisteravond nog uitvoerig schreven, is thans wel genoeg zaam gedementeerd. Red.) OVERMATIGE EISCHEN VAN NATUURBESCHERMERS? Een verweer van de Contact commissie inzake Natuurbescher ming. De Contactcommissie inzake Natuurbe scherming, samengesteld uit vertegenwoor digers van vereenigingen op het gebied van Waterschap, Kunst, Natuurbescherming en Toerisme, acht zich gedwongen eenige op merkingen te maken naar aanleiding van het adres van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, den Katholie ken Nederlandschen Boeren- en Tuinders- bond en het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comité, tof den Raad van Ministers gericht, inzake „Overmatige eischen der Na tuurbeschermers De Natuurbescherming, zooais de Con tact-Commissie die voorstaat beoogt het be houd van onze inheemsche Flora en Fauna, de landschappen waarin die zich behoorlijk kunnen handhaven en ontwikkelen, land schappen, merkwaardig om hunne geologi sche formatie, en landschappen, die door schoonheid of ligging van belang zijn voor dc ontwikkeling en de recreatie van ons volk, Het behoeft geen betoog, dat natuurgenot, gesteund door natuurstudie, moet gerekend worden tot de edelste ontspanningen en be zigheden voor alle menschen. De meening van de drie landbouworganisaties, dat slechts „een zeer gering aantal personen" daar rechtstreeks belang bij hebben, lijkt ons volkomen onbegrijpelijk. Het komt ons voor, dat hier zelfs in het geheel geen tegenstel ling gemaakt mag worden tusschen stede lingen en plattelandsbevolking, daar het voor de laatste van even groot belang is als voor de stadsbewoners, een open oog en oor te hebben voor de schoonheid en rijkdom van de Schepping en zich daaraan te verblijden en te stichten. De Commissie heeft eerbied en bewonde ring en dankbaarheid voor veel van hetgeen de menschelijke cultuur in ons land heeft tot stand gebracht. Ook heeft de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten haar duizenden leden (niet een zeer gering aan tal) steeds bereid gevonden om schoone landgoederen, boschcomplexen en velerlei andere terreinen te helpen behouden. Daar voor zijn millioenen besteed en de Vereeni ging zal zeker niet schromen in deze rich ting voort te gaan. De Commissie ziet daarin het bewijs, dat natuurbescherming en de belangen van de cultuur niet strijdig met elkaar behoeven te zijn. dat integendeel eene vruchtbare samen werking mogelijk is, die strekken kan tot heil van ons land en van zijne geheele bevolking. De Landbouworganisaties, de Directies van Staatsboschbeheer en van de Heidemaat schappij en onze Commissie beschikken over voldoende krachten om op wetenschappelijk gronden, door tijdig onoerüng welwillend en offervaardig overleg, te geraken tot eene in dezen tijd zoo ideaal mogelijke bestem ming van den Nederlandschen bodem. Het is hier niet de plaats om in bijzonder heden te treden, maar de Commissie meent er toch op te moeten wijzen, dat aan goed- doorgevoerde natuurbescherming belang rijke economische voordeelen zijn verbonden door hotel- en pensionbedrijf en vreemdelin genverkeer, getuige het eiland Texel, dat thans, nu landbouw een veeteelt falen, eenen zeer belangrijken steun ondervindt door den grooten toevloed van natuurvrienden. Ook in de natuurbeschermingsfeer van Oister- wijk en den Veluwezoom laat deze factor zich duidelijk gelden. Tenslotte meent de Commissie erop te moeten wijzen, dat de werkzaamheden, welke in dezen tijd worden verricht voor ontgin ning, normalisatie, enz. niet vergeleken kun nen worden met hetgeen in normale tijdsom standigheden gedaan werd ter verhooging van de bodem productiviteit. Toen immers waren het de belanghebbenden, die de kosten dier werkzaamheden voor hunne rekening namen. Thans wordt er veelal op gerekend, dat deze werken als werkverschaffingsobject worden uitgevoerd met aanzienlijken gelde- 1 ijken steun van de Overheid. Dat mag bij de behandeling van dit vraagstuk vooral niet over het hoofd worden gezien. BRANDSTICHTING IN EEN CAFE. Tijdens N.S.B.-vergadering uitgebroken. hen ernstig geval van brandstichting is gisteravond ontdekt in de bovenverdiepingen van café Kulmbach gelegen aan de Cein tuurbaan 286 te Amsterdam, waar juist een N. S. B.-wergadering werd gehouden. Boven het café op de eerste étage dus, is een vergaderlokaal, dat de laatste weken regelmatig door de N-S.B. wordt gebruikt voor bijeenkomsten. Het is ook als zoodam ingericht en versierd met nationale vla7„5 schilden, het portret van Mussert etc Ook gisteravond was er een ver^d.,- van de N.S.B. die vrij druk was bezocht h 8 woord werd door den heer Huygens gevo Juist werd tot besluit,, het Wien N?erUn!f Bloed gezongen toen men door brandger^ werd opgeschrikt. «cioep Het bleek dat in alle kamers op de dens en vierde verdieping waar logeerkamer^! zijn, brand was uitgebroken in de bédden De eigenaiesse van het café, de wed rvt. ker, die met haar zoon de zaak exploiteert was naar haar kamer op de tweede verd ping gegaan. Zij meende onraad te hoore!" snelde naar benedén om haar zoon en den keflner te waarschuwen, die samen een onde? zoek instelden. Zij kwamen tot de ontstel]»" de ontdekking dat zoowel op de derde ds de vierde etage in alle logeerkamers brand was uitgebroken, dikke rookwolken bolder den de trappen af. Onmiddellijk werd brandweer en de politie van het bureau Pi», ter Aertszstraat gewaarschuwd. De brand! weer van de Honthorststraat en de Achter gracht rukten met een motorsport uit. Het blusschingswerk was niet gemakkelijk Dikke rookwolken noodzaakten de brand! wachts met rookmaskers te weiken. Acht bedden bleken in brand te staan, terwijl bo vendien nog twee brandhaarden werden u» getroffen onder gordijnen. Een slang u?rw over den ladder gelegd, een ander binnendoor gehaald. Een brandwacht werd onwel den rook en moest naar een collega naÏT buiten worden gedragen. Hij is in het T«. selschade Ziekenhuis ter observatie opg*. nomen. Na een uur hard werken was brandweer het 'vuur meester. De kapokhedden waren naar buiten geworpen om op het trot- toir een nablussehingskuur te ondergaan. Die kamertjes waren uitgebrand. De politie van het bureau Pieter Aertsz straat, onder leiding van commissaris H, j, Palenstein Helderman stelde onmiddellijk een onderzoek in, het is duidelijk, <dat deze brandstichting pp rekening van politieke te genstanders van de N.S.B. moet worden gezet. De brand zelfs is tamelijk onhandig gesticht, het aantal brandhaarden dat 9 be draagt, was in dit geval te groot, de zware rook verstikte de vlammen. Het schijnt, dat de vergadering ook is bijgewoond door twee meisjes en een jongen man, die door hun vreemd gedrag de aandacht trokken. Zoo zouden de meisjes tegen elkaar hebben ge zegd hebben: ,,'t is de laatste maal dat ze hier Het Wien Neerlands Bloed „zingen" Toen de man merkte, dat deze uitlating door N.S.B.-ers was opgevangen maakte hfl dat hij wegkwam. Wat van dit verhaal juist is, is moeilijk vast te stellen, het is in ieder geval vreemd, dat deze personen de verga dering bijwoonden. Toen de brand een oogen- blik later was ontdekt en de zoon van de café-houdster kwam waarschuwen, werd in allerijl het zaaltje ontruimd. Zooals begrijpelijk was, trok deze brand op de drukke Ceintu irbaan veel publiek, wat r.og aangroeide toen de naastbijgelegen bioscoop uitging. Weldra was ook onder de toeschouwers bekend, dat er hier een ernstig g*val van brandstichting had plaats gehad. Verschillende gissingen, de een al wilder dan de ander, deden de ronde. Tot last* den nacht stonden groepjes menschen «l geval te bespreken. Het staat vast, dat de da ders geruimen tijd in het perceel moeten ziift geweest. Er hing in de kamers geen lucht van benzine of petroleum. Zoover thans be kend zijn er nog weinig aanwijzingen om trent de daders. Te half één rukte de brand weer in. De eigenaar is op beurspolis ver- zekeqtf. Een gezelschap Amerikanen in het Am- stel Hotel te Amsterdam is vooral in het reisseizoen een schier dagelijks voorko mend verschijnsel Niet altijd echter vindt men, aan den disch om één tafel vereenigd, een Amerikaansche krantenkoning en een filmster. Want de forsche oude heer aan de tafel met de nog jeugdig uitziende dames en heeren is de Amerikaansche krantenmagnaat William Randolph Hearst, de opgewekte jongelui zijn zijn drie zoons George, John en William Jr. met hun echtgenooten, en de licht-blonde, pittige verschijning, die even eens bij de familie Hearst aanzit, is de film ster Marion Davis. Mr. Hearst is uiteraard niet de man, om een krantenman teleur te stellen, en blijkt niet alleen bereid, iets mede te deelen om trent de vacantiereis, die hij met zijn uitge breid gezelschap door een deel van Europa maakt, doch ook omtrent zijn opvattingen over verschillende Europeesche en Ameri kaansche problemen. Het gezelschap heeft le Gibraltar Europeeschen grond betreden, heeft Spanje bezocht en zich toen per vlieg tuig naar Londen begeven. Donderdag u men te Den Haag aangekomen en gistten te Amsterdam. Per auto heeft men een deel van den dag in Noordholland doorgebracht, en o.a. Haarlem, Alkmaar, Volendam en Marken bezocht. Voor Mr. Hearst is alles vieux jeu, want hij is vroeger al eenige malen in Holland geweest, maar de jongeiJ» kennen het nog niet, en vooral de dames moesten en zouden Volendam zien. hoewe Mr. Hearst zelf graag de Afsluitdijk en Zuiderzeewerken had bezichtigd. Zaten» s zal Amsterdam zelf en vooral het ^'1 j!J: seum bezichtigd worden, en dan gaat den Rijn langs, over Keulen, en daarna .- München en Zwitserland naar Italië, k naar Venetië. .„t Mr. Hearst vertelt erbij, dat hij £raaf mee Weenen had bezocht, doch dat hij daa. liever wacht tot rustiger tijden. En dan ten we opeens midden in de bur°pK politiek. Mr. Hearst geeft toe, dat de stand er verre van rooskleurig uitziet, toch gelooft hij, dat wij Europeeers de tè pessimistisch bekijken. Het a'|? ^rei de Ontwapeningsconferentie en de ding der bewapeningen zijn ind<T'L in£jer- stige verschijnselen, maar dat men n jt daad tot een oorlog zal laten kome"> guf0. krantenmagnaat zich niet voors'5 m#1 pa zou zich finaal ruïneeren, waar

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6