DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL. EEN UITSPRAAK DIE NIET MEE VIEL. De pl.m. 20 jarige kellner Frans B. te Alkmaar was op 16 Juli bij verstek ver oordeeld tot 3 maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf terzake diefstal van een damesrijwiel te Ursem, waarmede hij in den nacht van 6 op 7 Februari in gezelschap van zijn vriend B. naar Alk maar was getrapt Gemeld rijwiel was het eigendom van zekere mej de Graaf- Rijs, die het had uitgeleend aan mej. C. P Koelemeij, welke jongedame te Ur sem een balavond wenschte bij te wonen Verdachte maakte aanvankelijk kans op een voorw .straf, doch door zijn afwezig heid bij de behandeling der zaak kreeg de heer Wiggers ook minder animo een eventueele reclaseeering te adviseeren, zoodat een definitieve gevangenisstraf van bovengemelden duur werd opgelegd. Tegen dit vonnis kwam Frans B ech ter in verzet en had opnieuw de behan deling plaats. Als politierechter fungeerde heden mr. Krabbe en werd het O. M vertegen woordigd door mr E Hymans. Volgends de thans aanwezig zijnde verdachte had de zaak zich als volgt toegedragen. Hij was dien dag met zijn vriend Baars met een vrachtauto naar Hoorn gegaan, daarmede zouden zij 's avonds ook weer naar Alkmaar terug keeren, doch al wat er kwam, geen auto en derhalve ondernamen zij per voet den terugtocht Omstreeks 3 uur in den nacht arriveerden zij te Ursem in niet al te beste conditie en kwam Frans op het idee den tocht voort te zetten op een damesfiets door hen in een schuur aan den Walingdijk ontdekt De reis werd toen aldus vervolgd, om de beurt trapte men of nam op het achterspatbord als passagier plaats Inplaats echter er voor te zorgen dat het rijwiel weer behoorlijk in Ursem terug kwam, ontdeed Frans de fiets van het naamkaartje der rechtma tige eigenares en bracht het rijwiel naar zekeren D P te Alkmaar, waar het door de politie in beslag werd genomen. De wederrechterlijke handelingen met het naamkaartje en het deponeeren van de fiets bij een scharrelaar in rijwielen werden echter ten zeerste in het nadeel van verdachte uitgespeeld en wekten een gewettigden twijfel aan zijn verweer, dat hil nimmer het oogmerk had gehad zich het rijwiel wederrechtelijk toe te eisre- nen Het moet dan ook gezegd worden ''at Frans in den officier allerminst steun vond in zijn benarde positie Mr Hijmans toonde met bijzonderhe den uit de handelingen van den oppo sant aan dat hier van goede trouw geen sprake was terwijl bovendien de per soon van verdachte, al stond hij tot dus ver niet terecht terzake vermogensde licten, geen sympathieken indruk maak te. De officier vermeende dus alle rede nen te hebben bekrachtiging van het vonnis te moeten requireeren. Verdachte, die thans vertoeft te 's-Gra- venhage. verklaarde thans aldaar werk zaam te zijn als glazenwasscher Mc Krabbe hierop uitspraak doende verklaarde in de herhaalde behandeling geen motieven te hebben kunnen putten een wijziginf in de opgelegde straf te overwogen eo het bij verstek gewezen vonnis werd mitsdien bekrachtigd De veroordeelde zal vermoedelijk te gen d«t vonnis hooger beroep aanteeke- neo. Strafzitting van Vrijdag 10 Aug 1934. Mondelinge uitspraken. Overtredingen van de moto r- en r ij w i e 1 w e t J. O te Hensbroek, J. O. te St. Pancras, D. K te den Helder, J. J. v. A te Amsterdam, F. M. te Alk maar, P. H. D. te Warmenhuizen, F B te Alkmaar, J. B. te Oudkarspel, F de V. te Alkmaar, J D. te Alkmaar. P de G te Egmond aan den Hoef, J K te Vkmaar, T. v D te Alkmaar, J. A de W te Hei loo, S. M J. P te Castricum. P H K te Egmond Binnen, J. B te Zijpe. W J te Hei loo, C. A. O te Nieuwe Vennep, P S te Boskoop, A. B te Oudorp, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis H. J R. te Heerhugowaard. F H te Amsterdam, H B te \lkmaar N. S te Zuidscharwoude, P M te A3sendelft. ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. C. K. L. te Wo. merveer 5 boete of 5 dagen hechtenis D. v L Ie Dei' 20 boete of 10 ^agen hechtenis, P B. te Alkmaar, 2 boete of 1 week tucht school, S K te Noordwijk, 6 Doete of 4 dagen hechtenis, A B te Haringhui zen, 6 boete of 4 dagen hechtenis, C. R te Opperdoes, J de L teAlkmaa-, ieder 10 boete of 8 dagen hechtenis K J K te Zaandam, 10 boete of 10 lagen hechtenis, J. S. te Di-kshorn, 8 boete of 1 week tuchtschool, P- O te Mid ien Beemster, 8 boete of 8 dagen hechte nis, Th. B te Egmond Binnen, C B te Ilpendam, ieder 5 boete of 5 dager, hechtenis, K. V. te Purmerend, 3 en 10 boete of 3 en 6 dagen hechtenis. Overtredingen van de po' i- tieverordeningen: J. P. S te Amsterdam, C. F H te Haarlem, K B te Nieuwe Niedorp, B. H. te Amsterdam, H B te Alkmaar, G v. D te Rotterdam, G. A. M. te Zaandam, J v. B ie Alk maar, A R. T. te Alkmaar, D de H. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, A. S. de G. te Amsterdam, 4 boete of 4 dagen hechtenis, P. J. L. te Oude Niedorp, M. de W. te Dammer- hirsch, ieder 5 boete of 5 dagen hechte nis, W. T. te Leiden. A. B. P. te Alkmaar, J. W. F. te Warmenhuizen, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, H B. te Am sterdam, 1 boete of 1 week tuchtsch., J. W. M. te Bergen, 6 boete of 6 dagen hechtenis, J. H. W. te Alkmaar, 050 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding van de wet p de openbare vervoermidde len W. W. te Leeuwarden, M. de J. te Huizum, ieder 8 boete of 8 dagen hech tenis, H. H. te Leeuwarden, 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van de ijkwet: G. T. te Amsterdam, 2 X 1 boete of 2 X 1 dag hechtenis. ;>J Overtredingvan art. 444 van hetwet boek vanstrafrecht: J K. te Berkhout, 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van dearbeids- w e t G. H. te Bergen, 2 X 4 boete of 2X4 dagen hechtenis. Overtreding van art. 453 van het wetboekvan strafrecht (dronkenschap): P. O. te Alkmaar, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Overtredingen van de vis- s c h e r ij w e t D. G. K. te Amsterdam, J. K. te Amsterdam, S. B. te Kolhorn, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, W. M. te Amsterdam, G. K te Hoogwoud, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, K B. te Wees perkarspel, 2 X 4 boete of 2 X 4 dagen hechtenis, J. K. te Am sterdam, 4 boete of 3 dagen hechtenis. J. P. te Amsterdam, 1 boete of 1 dag hechtenis, F. H te Amersfoort 6 boete of 4 dagen hechtenis, J. S. te Amsterdam, 0.50 boete of 1 week tuchtschool. Overtreding van art. 461 van hetwetboek vanstrafncht (loopen over verboden grond)C, J. B te Amsterdam, 5 boete of 5 dagen hecht. Overtreding van art. 424 van het wetboekvanstrafrech': R. S. te Alkmaar, teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. DE STERRENHEMEL 15-22 AUG. 1934, 22 h MT. (23 h 2^ Sterretijd 19 h 34 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal d°r helderste sterren zijn ZUID in schrijfletters geteekend. De wassende maan van 18 Aug. juist in het W Z W. onder; die van Aug. staat laag in het Z. DORPSBRAND IN DUITSCHLAND. ZOON VAN EX-KONINO ALFONSO OVERLEDEN. Prins Gonzalo, vierde zoon van Allonso. zes doodvonnissen in ru:land. ROTSSTORTINO IN DEN NIAGARA- WATERVAL. TWEE NEGERS OELYNCHT. BRAZILIAANSCH OUD-PRESIDENT UIT BALLINOSCHAP TERUO. 2100 NIEUWE VLIEGTUIOEN VOOR DE AMERIKAANSCHE VLOOT. door nieuwe bepalingen bestrijden. Zij stel len voor te verbieden, dat men zich in het openbaar uit- of aankleedt anders dan in badhuis of tent. Toeschouwers zullen worden geweerd, behalve ouders van badende kinde ren. Geen der baders, klein of groot, mag zich in badpak buiten het water ophouden Met op één na algemeene stemmen zijn deze wijzigingen aangenomen; bepaald is, dat zij dadelijk na afkondiging in werking zullen treden. OUDKARSPEL. Het Ned. Boerencomité hield een mee ting achter het café van den heer C. Jansen, alhier. De belangstelling was niet groot Hoewel het aanvangsuur op half drie was bepaald, begon men te p.m. kwart over drie met een pubiek van ongeveer 50 personen Als sprekers traden op de heeren De Vries van Den lip en H. de Weerdt van Nederhorst den Berg. Door den heer C. Borst Pz werd de bijeen komst geopend, waarna de heer De Vries sprak over de toekomst der kleine boeren en pluimveehouders, met welk onderwerp deze spreker uit eigen ervaring goea op de hoog te was toestand der kleine boeren, welke gelijk op gegaan is met die van het kapitalisme Thans, met de steeds toenemende werkloos heid, welke permanent is volgens spr, wordt het steeds moeilijker voor de kleine boeren om afzetgebied voor hunne produc ten te vinden bij de arbeiders in de steden Ook behandelde spr. de machtigingswet, welke den pluimveehouders in 't geheel geen voordeel heeft gebracht. Per kip moet er f 0.60 per jaar worden betaald aan belas ting door de heffing van invoerrechten op het graan. Dat geeft de regeermg 10 mil- lioen in de kas en de boeren hebben er niets aan. Spr. eindigde met te zeggen, dat er voor de kleine boeren geen perspectief is. Er zal met de Boerencomité's moeten worden ge streden voor een beter bestaan. Men heeft wel getracht de boerencomité's te vernieti gen, maar dat is niet gelukt. Ze staan ster ker dan ooit. Opgewekt werd, zich bij het B.C. aan te sluiten. Vervolgens werd door mej. Truus Groet verslag uitgebracht van een Vrouwencongres tegen oorlog en fascisme, te Parijs gehou den, waar mej. Gr. het Ned. Boerencomité heeft vertegenwoordigd. Na de pauze werd de meeting in de zaal van den heer Jansen voortgezet in verband met de regenbuien, welke, steeds dichter ach ter elkander, neerplasten. De heer De Weerdt sprak over „Het Boe rencomité en communisme", welk onderwerp spr. had gekozen naar aanleiding van de te O. Niedorp gehouden meeting, waar uitla tingen werden gedaan als zou net B.C. com munistisch zijn. Door de tegenstanders is daarvan gretig gebruik gemaakt. Het is voor het boerencomité echter van minder belang, zoodat spr. er zijn rede maar mee zal be sluiten. De heer de Weerdt besprak de toestand, waarin de tuinders op het oogenblik verkee- ren en de reeds lang geleden door het B C daar tegen geuite waarschuwingen. Thnns komt men te weten, dat er twee soorten men- schen zijn, merkte spr. op. Het is niet de ge meenschap met één belang, zelfs niet op het kleine dorp. Er zijn twee groepen, welke sterk van elkander gescheiden moeten wor den gehouden. Degenen die ten koste van den arbeid van anderen leven en de werkers zelf. Het B.C. strijdt niet tegen de bezitters omdat zij hun den rijkdom niet gunnen maar omdat de bezitters door hun rijkdom steeds hun eigen macht vergrooten. Alle vooraan staande economen beweren, dat het achter uit zal gaan Men zal op een lager levens niveau moeten komen. Dat is voor die rijke ren niet zoo heel erg, omdat die nog wel wat hebben, maar als men aan de inkomentjes van de kleine boeren komt, komt men aan de gezondheid van vrouw en kind. Aan de hand van eenige cijfers toonde spr. aan, dat de werkloozen in de steden onze producten niet kunnen koopen met de tegenwoordige lage steunbedragen. Tenslotte wees spr. er op, dat het Boeren comité niet communistisch is, zoodat men niet bang behoeft te zijn, dat de eigendom men door de communisten „geroofd' zullen worden, zooals een sterkverbreide meening omtrent de communisten heerscht. Op de congressen van het B.C. worden formulieren ter invulling afgegeven en de meesten komen met als antwoord op de vraag van welke partij men is: partijloos. Voorts allerlei politieke gezindten. Daar vraagt het B.C. echter niet naar. Men vraagt alleen of men het slachtoffer is van de hui dige maatschappij. Spr. wekte op tot een- drachtigen strijd in dezen winter. DE WIERINGERMEER VIER JAAR DROOO. De dorpscommissie van Wieringermeer organiseert weer een Polderfeest op 25 Aug. a.s.aldan herdenkt de bevolkiag van dezen eersten drooggelegden Zuiderzeepolder het feit, dat vier iaar geleden de Meer droog viel. Het programma vermeldt o.a. een 2000- meter loop door Slootdorp en verschillende attracties met avondfeest en vuurwerk. Als voorzitter der dorpscommissie treedt op burgemeester van Medembük, de heer P C. J. Peters; als secretaris de heer J. C. Vogelaar. £and: en 'Juin houw DE NEDERLANDSCHE AKKERBOUW CENTRALE. Hoe een erkenning als aard appelhandelaar te verkrijgen. De Nederlandsche akkerbouw centrale biengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 20 Aug. a.s. alle handela ren in aardappelen, die totdusverre erkend waren door de Nederlandsche aardappel centrale, erkend moeten zijn. Dezci dagen landsche Akkerbouw centrale. Dezer dagen werd aan het meerendeel der reeds erkende handelaren een aanvraagformulier ter onderteekening toegezonden, na terugzen ding waarvan aan den betrokkene een erken ningsbewijs door de Nederlandsche akker bouw centrale wordt toegezonden Allen die tot heden nog geen dergelijk aanvraagfor mulier ontvingen, moeten zulk een formulier ten spoedigste schriftelijk aanvragen onder opzending van de thans in hun bezit zijnde erkenningskaart van de Nederlandsche aardappelcentrale en met duidelijke vermel ding van hun tegenwoordig adres aan de Nederlandsche akkerbouw centrale, afd. aardappelen, Kazernestraat 3c te den Haag. Na terugzending van een hem op zijn aan vrage ter onderteekening gezonden aan vraagformulier ontvangt de betrokkene tij- gelijk met zijn oude kaart een erkenningsbe- wijs der Nederlandsche akkerbouw centrale Dit bewijs vormt tezamen met de oude kaart de erkenning als handelaar in aardappelen. Ten bewijze dat men erkend is en ter verkrij ging van geIeidebiljetten mo^en steeds bei de stukken worden overgelegd. STEUN VOOR BOONENTEELT In de Staatscourant is een beschikking van den minister van economische zaken opge nomen tot steunverleening aan de boor.en In deze beschikking wordt onder boonen verstaan: hier te lande verbouwde veldboo- nen, vermengd met andere peulvruchten, af komstig van gemengd was. Uit het Landbouw Crisis Fonds zal aan de telers van boonen .«steun verieend worden ten bedrage van 3.50 per 100 K G ge- dorschte boonen. SUIKERBIETENSTEUN. De minister van economische zaken heeft vastgesteld de „Crisis-Steunbeschikking 1934" XVIII (Suikerbietensteun, oogst 1934) Bij deze beschikking is gevoegd een Regle ment Suikerbietensteun 1934. Blijkens dit reglement wordt uit het Land bouw Crisis-Fonds ten behoeve van de telers van suikerbieten, voorzoover die bieten op Nederlandschen bodem zijn geteeld en aan de Nederlandsche coöperatieve fabrieken of aan de Centrale Suikermaatschappij te Am sterdam ter verwerking op suiker zijn ge leverd steun verleend. De uitvoering van deze steunverleening is aan de Nederlandsche Akkerbouw Centrale opgedragen. Door de fabrieken zal voor bieten. waar voor steun wordt verleend (garantiebieten), geleverd op de gebruikelijke condities aan grootscheepsvaarwater en van gemiddeld suikergehalte 10 per 100 K G. netto wor den uitbetaald. De hoeveelheid garantiebieten per bieten teler voor de campagne 1934 zal hoogstens bedragen 90 van de door hem geteelde en geleverde garantiebieten in 1933. JUchUzoAm VOOR DEN ALKMAARSCHEN POLITIERECHTER. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Ster 'li 3* grootte, of kW»» Wettelijk Ingeschreven bfl h« 3* grootte, Ster 2* grootte. Ster 'U gr. TIJ Melkweg OPRUIERS VOOR DE RECHTBANK. Ten tijde van de onlusten te Amsterdam werden te Groningen eenige arrestaties ver richt in verband met pogingen van het Werk- loozen-Strijd-Comité om ook in de noorde lijke hoofdstad en omgeving onlusten te ver wekken. Dit kwam tot uiting in een pamflet waarvan ongeveer duizend exemplaren in be slag werden genomen. Gister stonden vier opruiers voor de Gro- Bureau */4 lndostrleelen Elgtndom onder No. 6422a s O EERSTE KV. VOLLE HAAR 3 LMTSTE KVMH1ER WN1EÜVEHMN VENDS MAKS© JUPIT0BQ) SATUENUS© ningsche rechtbank terecht. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Het O.M heeft de volgende straffen geëischt: Tegen C. M. M. vie maanden gevangenisstraf, tegen G. L. M. vier maanden gevangenisstraf, te- £en De J„ ver maanden gevangenisstraf, te gen E. P. M. werd vrijspraak gerequireerd. PROPAGANDA VREDESIDEE. Vrijspraak geëischt voor een advo caat, die een speldje droeg. Voor den Haagsche kantonrechter, mr Ferguson, stond Zaterdagmorgen terecht mr W. H. A. E. S., wegens het dragen van een insigne, voorstellende een geweer, dat door twee handen gebroken wordt. Omtrent deze insigne werd in de dagvaarding het volgen de vermeldt: ,Deze insigne is de uitdrukking van een op weigering van militairen dienst, althans op éénzijdige nationale ontwapening, gericht staatkundig streven, althans van een mede op dat doel gericht bepaald staatkun dig streven en is daarom in strijd met art. 435a Wetboek van Strafrecht Mr. E. S. zeide, dat dit speldje geen uit drukking geeft aan een bepaald staatkundig streven. Het heeft slechts ten doel de vredes- gedachte te propageeren. Wanneer iemand dit speldje draagt, dat wijst dit volstrekt niet op een bepaalde politieke ridihng van den drager. Verd. had, om deze bewering te staven, een aantal getuigen h décharge mee gebracht. Ds. N. J. C. Schermerhorn, emerih».pre. dikant te Hoog Soeren, een der gehngta verklaarde, dat de insignes niet door anti. militairistische Vereenigingen in Nederland, van welke vereeniging spr. zelf een der op richters is geweest, is geschapen of ontwor pen. Spr. herinnert zich de vergadering, waarin werd besloten, het reeds bestaande speldje te aanvaarden zonder dat echter deze insigne hiermee uitsluitend door de leden dezer vereeniging zou worden gedragen, het- geen ook niet is geschied. Spr. zeide, dat het speldje o.m. bij de Vredeskamer voor een ieder verkrijgbaar is en dat het geen ander doel heeft dan de vredesgedachie zooveel mogelijk onder ieders aandacht te brengen. Mr. Langemeijer. de ambtenaar van het O.M. zeide. dat hem thans voldoende wa» gebleken, dat hier inderdaad geen sprake is van het uitdrukking geven aan een bepaald staatkundig streven Spr. zag af van het hooren van de andere getuigen décharge en vorderde vrijspraak van den verdachte, daar z.i. ook in de dagvaarding ten laste gelegde op weigering van militairen dienst of eenzij. dige nationale ontwapening berustend staat kundig streven niet bewezen kon worden geacht. De kantonrechter zal op 25 dezer vonnii wijzen. J&uiteniand In den afgeloopen nacht zijn te Neuendorf bij Peitz zeven huizen door brand vernield. Veel vee is in de vlammen omgekomen, terwijl de oogstvoorraden voor een groot deel zijn verbrand. De secretaris van ex-koning Alfonso deelt mede, dat prins Gonzalo, vierde zoon van den koning in den leeftijd van 19 jaar over leden is aan de gevolgen van een auto-on geluk. Gonzalo en zijn zuster prinses Beatrice toerden in een auto door Kartinië, toen de «prinses, die stuurde, in een poging om voor een dronken wielrijder uit te wijken een plot se! ingen ruk aan het stuur gaf, zoodat de auto tegen een muur reed. Dit ongeluk is Zondagavond laat in de buurt van Krumpendorf gebeurd. Een opera tie, die wellicht het leven van den prins had kunnen redden, kon niet worden uitgevoerd, daar het hart te zwak was. Gistermorgen vroeg is prins Gonzalo overleden. Reuter meldt nog omtrent den dood van prins Gonzalo, den vierden zoon van ex-ko ning Alfonso, dat de dokter, die den prins tijdens diens laatste uren heeft verzorgd, verklaard heeft dat de wonden van den prins niet doodelijk waren, maar dat deze, daar hij aan haemophilie leed, aan bloedverlies is be zweken. in de Niagaia-waterval gestort. Deze stor ting had plaats aan den rand der ze hoef- ijzervallen. Het machtige rotsblok, dat 50 meter viel, deed een waterzuil van SOmeter ontstaan. Dit is de tweede maal simteeifeie jaren, dat in de Niagara-waferval een -sttr storting plaats had. Reuter meldt uit Wjatka, dat zes ambtena ren van een levensmiddelencoöperatie wegen» diefstal en staatsvijandige bedrijvigheid ver oordeeld zijn tot den dood door den kogel. Gister is met donderend geraas een stuk rots van 200 meter breedte en 17 meter dikte Bij Michigan-city viel een bende gewapende mannen een escorte aan. dat twee neger», die beschuldigd werden van moord op een blanke naar de rechtbank voerde. De aanvaller» grepen de negers en hingen hen aan een boom op- Een groote menigte had zich gisteren ver zameld bij een der aanlegsteigers in de na ven van Rio de Janeiro ter verwelkoming van dr. Arthur Bernardus, president van Brazilië van 1922 tot 1926, die in 1932 was verbannen, doch thans, nu het constitutïcnte- le regime is hersteld, naar Brazilië moent terugkeeren Hij werd in triomph naar zij» woning gebracht. De voorzitter van de niarine-commJSS'® van het huis van afgevaardigde in Amen*a, die in samenwerking van het depanemen van marine het programma voor den b®u* van nieuwe marine-vliegtuigen heeft uitg 107. ,,Goed zei Drein, „dat doen we". Maar toen het tweetal de villa naderde, zag de hoofdbediende hen al aankomen. „Jongens zei hij tegen de anderen, „mijn kop er ef, als dat geen spionnen tijn van de baas. Als ze straks binnenkomen, moeten jullie maar hard aan het werk gaan." 108. „Dag meneer de bediende zei Piet frikkei, tervwij binnentrad, „gee me een hand. We zijn een paar mannen de waterleiding en we komen het huit hier eens bekijken er geen lekken zijn". „Goed heeren, komt U binnen, kom binnen", zei de bediende.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6