DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Adolf Hitier voor de radio. 1'Binnenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERIENIIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telet 3, redactie 33. Ho. 194 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 18 Augustus 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang T)xiqeUiksch Ovettidu De opbouw van een nieuwe Duitsche maatschappij. EEN BEROEP OP DE NATIE. Adolt Hitier. !Buitmiand VON PAPEN ZORGT VOOR PUBLICITEIT. COMPLOT TOT INSTELLING VAN OOSTENRIJKSCHE REGENTSCHAP? Starhemberg en aartshertog Eugenius als Mussolini's candidaten. GEDENKTEEKEN VOOR KONING ALBERT IN DE DOLOMIETEN. BRAND IN DE TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DARMSTADT. Waf vandaag de aandacht trekt (Zie verder eventueel laatste berichten VLIEGTUIGEN BIJ DUITSCHE MANOEUVRES. „Geheel bij toeval aanwezig". ALKMAARSCHE COURANT Gisteravond heeft Adolf Hitier te Ham burg een groote radiorede gehouden, die door alle Duitsche zenders werd uitgezon den en die het hoogtepunt van de verkie zingspropaganda voor de volksstemming yan Zondag moest beteekenen. Toen Hindenburg stierf, aldus Hitier, wa ren er buiten Duitschland heel wat men- 6chen, die daarin het begin van innerlijke onrust zagen, strijd tusschen partij en rijks-, weer, tusschen de leiders onderling. Men leefde in deze kringen in de aangename hoop, dat een wekenlange tijd zonder leiding deze onzekerheid zou scheppen. In het be lang van het Duitsche rijk en volk is dit spel verstoord. Anders zou eerst een beroep op het volk gedaan. Thans heeft de rijksrege ring op wettige wijze datgene gedaan, wat andeis rechtstreeks van het volk zou zijn ge komen. Hitier noemt Hindenburg den bovenper- soonlijken vertegenwoordiger van het Duit sche volk. Hij is een eenmalige verschijning geweest en kan niet worden vervangen. Nie mand zal in de toekomst deze plaats meer in nemen. Hitier wijst het recht van de vereeni- ging van zijn functie met die van den rijks kanselier, hoe logisch ook, krachtens een vroegere volmacht af. Het volk moet beslis sen. De Leider treedt dan terug in den tijd, toen hij zestien jaar geleden als oorlogsge- wonde in het Duitsche vaderland terug kwam. Hij was even onschuldig aan het ein de van den oorlog als aan het begin. Toen de uiterlijke strijd echter geëindigd was, bleek het Duitsche vaderland innerlijk in verschillende fronten gesplitst. Toen eerst besloot hij ook aan den strijd deel te nemen, als politiek soldaat. De onpolitieke strijder werd strijdend politicus. In de plaats van een volk traden naar klasse gescheiden constructies. Niet de wer kelijke volkswil werd door het democratisch parlementarisme verwezenlijkt. De gevolgen waren katastrofaal. Over de belangrijkste kwesties was geen eenstemmigheid te herei ken. Sinds de parlementaire democratie zich van het volk had meester gemaakt, trad op alle gebieden ook het economische gebied, het verval in. Dat economisch verval treft echter geen bevoorrechten stand, maar allen. Dat de menschen dat niet zien willen, komt omdat de katastrofe niet allen tegelijk en even scherp treft. Het economische leven is een functie van het gezamenlijke volksbe staan; het zal allen ten goede komen of allen ten verderve zijn. Evenals de leiding van den staat onder het partijenstelsel onmoge lijk is, behoeft echter ook het economische leven autoriteit. Beiden kunnen geen standen of klassen dienen, maar alleen het heele volk. Hitier zet zijn kritiek op de parlementaire democratie, de periode van het verval, nog eenigen tijd voort. Wat Duischland in dien tijd aan achting verloren heeft, is misschien slechts in tientallen jaren weer goed te ma ken. Hij sprak over de socialistische en na tionale overtuigingen, die aanvankelijk meenden onverzoenlijk tegenover elkaar te staan. Op den duur kan een natie niet be staan bij een dergelijke tegenstelling: het ergste was niet de overwinning van een van beide richtingen, maar de voortduring van de gespletenheid. Het gevaar daarvan be toogde Hitier door een vergelijking met de religieuze gespletenheid. Theorieën zijn er piet om de volkeren te vernietigen, maar om ze gelukkiger te maken. De theorieën, die het economische leven vernietigen, deugen niet. De partijen, die deze theorieën aanhangen, moeien verwijderd worden. Het had in de oogen van Hitier geen zin, om tot een van deze partijen toe te treden. Toen hij in het politieke leven trad zwoer hij daarentegen het partijenstelsel uit te roeien. Hij was zich van het begin af bewust dat dit niet in weken, maanden of eenige ja ren bereikt kon worden. Het was ontzaglijk zwaar de idealistische gedachte, die tot dc verbinding van de begrippen socialisme en nationalisme leidde, in de praktijk te bren gen. Zij, die zich daartegen verzetten, hoef den niet eens opzettelijk van kwaden wil te zijn. Als het echter mogelijk is in den oorlog millioenen tot het offer van hun leven je brengen, moet het ook in vredestijd mogelijk zijn het ideaal van de gemeenschap te ver vullen. Hij was overtuigd, geleidelijk een nieuwe idee van volksgemeenschap gemeen goed te kunnen maken. Het wei"k dat hij vijf tien jaar geleden begonnen is, onbekend, zonder den steun van de z.g. prominenten van het openbare leven (langdurig applaus), tegen kapitaal en pers, openbare meening, den staat en zijn macht in, heeft tot een fris- torisch keerpunt geleid. Het verwachte suc ces is gekomen. Wel zijn er ook nu nog menschen in Duitschland, die den innerlijken samenhang van de gebeurtenissen niet begrijpen, die niet inzien, dat daartoe een nieuwe beweging noodig was. Zijn geloof aan de voltooiing van zijn werk is onwankelbaar. Den tijd daarvoor kon men echter niet op enkele jaren bepalen. Hitier ging vervolgens in groote trekken na, wat er sedert 30 Januari 1933 in de rich ting van de vervulling van zijn idee gebeurd is. Tot hen, die zich verontrusten over de hardheid van het nationaal-socialisme. be roept hij zich op de vierhonderd dooden en 40.000 gewonden, die de wettige kamp van het nat.-soc. om de macht der partij gekost heeft. Hitier bewaarde echter zijn zelfbe- heersching. Hij wilde geen bloed en wraak, maar het volk voor de nieuwe gemeenschap veroveren en winnen. Hij erkent, dat de man nen, die hij gekozen had, om hem te helpen, zwakheden hadden. Ook de beweging mott bij de verwezenlijking van haar idealen ech ter aardsche wegen bewandelen. Wie wil een oordeel vellen over een beweging, die vijftien iaar geleden met niets begonnen is en nu een heele natie leiden moet? Hitlet's oordeel over de kritiek. Hitier vraagt het Duitsche volk alle pro blemen en taken niet afzonderlijk, maar als geheel te beoordeelen. Niemand heeft het recht zichzelf in het middelpunt te stellen. De beweging kan niets geven, dat het volk haar niet mogelijk maakt. Tot degenen, die ten onrechte meenen in de vrijheid van hun kritiek beperkt te zijn, zegt Hitier dat voor hem kritiek geen belangrijke levensfunctie op zichzelf is. Zonder kritiek kan men leven Zonder arbeid niet. Hij protesteert tegen een beroep, dat slechts daarin beslaat zonder ver antwoordelijke kritiek op het werken van anderen te oefenen. (Telkens daverend ap plaus). Hij eischt voor het volk het recht op, dat iedere ondernemer, arbeider of boer heeft tegenover dengeen, die hem voortdurend met kritiek in den weg staat. Zij zouden hem geen acht dagen verduren, maar naar den duivel jagen. Iedere werkelijke medewerking wordt dankbaar begroet, maar degenen die geen andere taak meenen te hebben, het werk van andere goed of af te keuren, verdraagt hij niet. Wie een beter inzicht inplaats voor een slechter wil stellen, heeft alle gelegen heid zich te uiten en werkzaam te zijn. Hij heeft echter in zijn leven steeds meer men schen gezien, die het beter weten dan het be ter kunnen. Van de beroepscriticasters zul len 99 pet. zwijgen, als het er om gaat prac- tisch werkzaam te zijn. Als Hitier zich hiertegen keert, is dat om dat hij als het belangrijkste ziet de instel ling van een werkelijke autoriteit van het volk. De regeering van het Duitsche volk kan slechts voor het volk, niet voor een belangen groep verantwoordelijk zijn. Het is heel moeilijk een Duitsch regiem op te richten; des te noodiger is het het te beschermen te gen degenen, die het kunnen benadeelen. Hij zal eerbiediging afdwingen voor het beginsel, dat de nat.-soc. partij den eenigen politieken wil zal vertegenwoordigen en het leger de eenige wapendrager zal zijn. Op de trouw van de nat.-soc. partij en weer macht berust de kracht van den staat. Deze beide zuilen zal Hitier steeds handhaven Zij is voor de inwendige consolidatie onmis baar. Deze constructie geeft het rijk tevens den waarborg van een waardige vertegen woordiging van zijn belangen ook naar bui ten. Twee dingen moet de wereld weten: het Duitsche rijk zal zijn eer en gelijkberechti ging nimmer prijs geven (veel applaus). Het Duitsche volk zal zijn veiligheid en onafhan kelijkheid tegen ieder verdedigen. Ten twee de heeft Duitschland den onvoorwaardelij- ken wensch tot het behoud van den vrede in de wereld bij te dragen. De Duitsche regee ring heeft het niet noodig naar militaire successen te streven, daar haar regiem on wankelbaar door het vertrouwen des volks geschraagd wordt. Zij heeft geen successen in de buitenlandsche politiek van dezen aard noodig ter bevestiging van haar inwendige positie. Discipline en rust- Het is duidelijk, dat de tijd van revolutie afgesloten is. Het nat.-soc. heeft het rijk veroverd. Wel zal de opvoeding van het heele volk tot de wereldbeschouwing van het nat.-soc. nog vele, vele jaren vergen. Hitier spreekt over de zakelijke en per soonlijke toenadering, die in de laatste an derhalve jaar, tot keil van het volk, tusschen hem en Hindenburg tot stand gekomen is. Vele millioenen Duitschers zijn daardoor met het nieuwe regiem verzoend Voor de voltooiing van het werk in de volgende de cennia is de hoogste discipline en absolute rust vereischt. Wie daartegen zondigt, zal Hitier persoonlijk ter verantwoording roe pen: en niet de kleinen, misleiden zullen er voor moeten boeten, maar zij die werkelijk verantwoordelijk zijn. Hitier vertrouwt op trouw en loyaliteit van de beweging: haar mdreele opvatting moet feilloos zijn; wat ziek en verdorven is, meet worden uitgeroeid; niet meer rechten, maar de bereidheid meer plichten op zich te nemen is haar kenmerk. De nat.-soc. staat belijdt een positief christendom. Het zal Hit- Iers streven zijn de twee groote Christelijke belijdenissen te beseher. en en zal hun plich ten in overeenstemming met de nieuwe eischen van den nat.soc. staat brengen. Hij zal streven naar het behoudt en de bevorde ring van de cultureele waarden des volks. De groote economische taken dwingen tot moeilijke besluiten, maar dank zij het gezag van het nieuwe regiem, zullen ook deze kun nen worden opgelost. De genialiteit van de uitvinders, de medewerking van onderne mers, arbeiders en boeren moet de voorzie ning in het noodigste mogelijk maken. Als het gelukt is, in anderhalf jaar 4M millioen arbeiders arbeid en brood te geven, dan zal het ook met de overigen gelukken Het zal gelukken, omdat het lukken moet. Ook de definitieve bevestiging van den boerenstand zal tot stand worden gebracht. Als Hitier voor arbeiders en boeren strijdt, strijdt hij voor de toekomst van het Duitsche volk. In direct redt hij daardoor ook den Duitschen middenstand. De wereld zal inzien, dat het beter is gemeenschappelijk aan den weder opbouw mee te werken, dan elkaar onderling te bestrijden. De binnenlandsche markt, de uitvoer en de nationale kracht staan in on verbrekelijk verband. De kracht van een staatsregiem is echter de kracht van den wil des volks; Hitier doet een beroep op de me dewerking des volks. Het heeft niets van de regeering te wachten, dat het haar niet zelf geeft. Men kan op geen andere waardeering van het rijk in het buitenland rekenen, dan men door eigen kracht verwerft. Hitier zelf heeft geen ander doel, dan dat van de laatste vijftien jaar: Duitschland weer vrij, gezond en gelukkig te maken. De eisch van eenheid. Een bepaalde internationale samenzwe ring zal niet nalaten, ook hetgeen nu plaats heeft ten kwade uit te leggen. Tegenover dergelijke speculaties moet et Duitsche volk steeds weer zijn eenheid domumenteeren. Niet om zijnentwil, maar om het Duitsche volk heeft Hitier om deze stemming gevraagd Hitier zelf is slechts de spreker voor het volk en de verdediger van zijn levensbe langen. Hitier is niet schuldig aan den be- staanden nood, maar draagt hem slechts met en voor het volk. Als iemand mocht denken, dat deze nood grooter is dan zijn weerstands kracht, dan moge hij weten, dat hij zich voor het ongeluk van zijn volk uitspreekt. Hitier wenscht degenen niet te bestrijden, die het thans misschien beter weten maar vijftien jaar geleden niet gedaan hebben. Wat zij niet konden, heeft hij bereikt. Als men recht vaardig wil zijn, moet men erkennen, dat hij in deze vijftien jaar ijveriger geweest is, dan zijn tegenstanders. Hij is in geluk of onge luk, vrijheid of onvrijheid, nooit veranderd en steeds zichzelf trouw gebleven. Geen poli tieke handeling heeft hij uit persoonlijk be lang gedaan of nagelaten. Uit niets heeft hij een beweging tot zegepraal gevoerd en Duitschland innerlijk en uiterlijk in een be tere positie gebracht. Nooi heeft hij in zijn strijd een handeling begaan, waarvan hij niet overtuigd was, dat zij tot nut van het Duitsche volk was. Slechts één gedachte heeft hij gehad. Duitschland! De leider van de vergadering sloot na de ze voortdurend door applaus ondertroken rede de bijeenkmost met den uitroep: Hitier voor Duitschland, Duitschland voor Hitier. Na de rede van Hitier speelde de muziek het lied, dat begint met de woorden: „lm Volke geboren entstand uns ein Fuehrer, gab Glaube und Hoffnung an Deutschland uns wieder". (Uit het volk geboren, kwam ons een leider, die geloof en hoop in Duitschland ons wedergaf). „Als diplomaten zoo voortvarend waren als persfotografen, dan zouden er grooter vorderingen worden gemaakt op den weg naar den wereldvrede". Met deze woorden heelt v. Papen, naar de „Daily Herald" ver neemt, pers en filmfotografen in Weenen ont vangen terstond nadat hij zijn geloofsbrieven had aangeboden bij president Miklas. Het was aan fotografen verboden opna men te maken van de aankomst van von Pa pen. Deze maakte het verbod ongedaan door de fotografen naar de Duitsche ambassade te laten komen en hun toe te staan naar har telust te fotografeeren. De „News Chronicle" weet in een bericht uit Rome mede te deelen, dat als een van ae belangrijkste kwesties bij de vertrouwelijke besprekingen tusschen Mussolini en Star- hemberg is overwogen de mogelijkheid aartshertog Eugenius of Starhemberg ze'f tot regent van Oostenrijk uit te roepen. President Miklas zou worden afgezet zijn functies overgenomen door den regent. In hoeverre dit gerucht gegrond is, weet dit blad noch de „Daily Herald", die het even eens vermeldt mee te deelen. Er bestaan ver moedens, dat van nat.-soc. zijde dit gerucht is gelanceerd teneinde Mussolini in de oogen van het Oostenrijksche volk te schaden. (Aartshertog Eugenius is 72 jaar hij is een achterneef van aartshertog Otto's groot vader). DE IERSCHE ONLUSTEN. De Iersche regeering heeft uitgebreide maatregelen genomen om te voorkomen, dat zich in andere deelen van den vrijstaat soort gelijke onlusten als te Cork zullen voordoen bij den gedwongen verkoop van vee wegens het niet betalen van de pachtgelden. Op ver schillende plaatsen hebben de boeren de we gen geblokkeerd en telefoonverbindingen doorgesneden. SPANNING IN DE ENGELSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Uit Manchester wordt gemeld, dat de on derhandelingen over de loonkwestie in de textielindustrie in Lancashire weinig resul taat opleveren, waardoor de toestand uiterst gespannen wordt. Het is de vraag of de regee ring in deze omstandigheeden bereidt zal zijn de wettelijke maatregelen toe te passen, die zij voor de textielindustrie overweegt. In een der mooiste deelen van de Dolomie ten, waar wijlen koning Albert van België bij voorkeur bleef om zich aan de bergsport te wijden, zal in de rotsen een gedenkplaat te zijner eere worden aangebracht. Gistermiddag te drie uur is brand uitge broken in den Noordwestelijken vleugel vaa het hoofdgebouw der technische hooge- school te Darmstadt. Weldra stond de dak- verdieping in lichterlaaie. Na twee uur was men de brand in hoofdzaak meester, daar de aangetaste vleugel door twee dikke brand muren van de rest van het gebouw is geschei den. Naast het dak zijn ook de gehoorzalen en de docentenkamers op de hoogste verdie ping ernstig beschadigd. Het is niet onmo gelijk, dat zelfontbranding de oorzaak is. SITUATIE BIJ OOSTERSPOORWEG ZEER VERSCHERPT. Men gaat thans over tot représailles. In verband met de jongste gebeurtenissen in het Verre Oosten wordt er op gewezen, dat de spanning thans zoo groot is geworden, dat men van het uitwisselen van nota's is overgegaan tot het nemen van représaille- maatregelen. Een officieel bericht uit Chabarofsk geeft nadere bijzonderheden over de maatregelen der Mandsjoerijsche autoriteiten ten aanzien van de treinen met levensmiddelen voor Russische beambten aan den Chineeschen Ooster-Spoorweg. Dergelijke treinen zullen voortaan niet meer op den Chineeschen Oos terspoorweg mogen rijden, tenzij zij voor zien zijn van een geleidebriefje van de Mandjoerijsche autoriteiten, dat voor elke reis opnieuw moet worden aangevraagd Bovendien moeten de treinbeambten een Adolf Hitier spreekt voor de radio een laatste oproep uit tot het Duit sche volk. (Dag. Overzicht). Aan de De Wittenkade te Amster dam drie kinderen uit een raam ge vallen; een ervan overleden aan de gevolgen. (Binnenland). Cosijns naar de stratospheer. (Luchtvaart). Mej. Mastenbroek Europeescli kampioen 100 M. rugslag. (Sport). complete lijst kunnen overleggen van de door den trein vervoerde levensmiddelen- voorraad en van het aantal Russische arbei ders en employé's, waarvoor de waren be stemd zijn. In politieke kringen te Moskou ziet men in deze maatregelen der Mandsjoerijsche auto riteiten een ernstig gevaar voor de levens middelenvoorziening van de Russen op de eenzame ver van alle dorpen gelegen posten aan den Oosterspoorweg. De Russische autoriteiten wijzen er op, dat deze maatregelen, die worden beschouwd als een door Japan geïnspireerde poging om druk uit te oefenen tot het verkoopen van den spoorweg, moeten leiden tot algeheele ver lamming van het verkeer op deze lijn. Op het oogenblik worden rijksweerma- noeuvres gehouden in Frankland in tegen woordigheid van minister von Blomberg en van den chef van den generalen staf von Fritsch. Daarbij speelden sportvliegtuigen een belangrijke rol. Dinsdag veranderden de leiders van de gemotoriseerde afdeelingen plotseling hun tactiek in verband met de onverwachte verschijning van sportvliegtui gen boven het gebied waar de manoeuvres plaats vonden. De „Völkischer Beobachter" meldt dat de sportvliegtuigen „geheel bij toe val aanwezig waren ONBEHOORLIJKE BEHANDELING VAN EEN DUITSCH ER TE AMSTERDAM. De correspondent van de N. R. Ctr. meldt; In een bericht uit Amsterdam in de Deut sche Allgemeine Zeitung wordt gewag ge maakt van hetgeen de berichtgever als een daad van ruwheid betitelt, welke in Neder land tot dusver zonder weerga was: Een Duitsch vertegenwoordiger van een papierfabriek in Chemnitz zoo zegt de berichtgever zette in de Keizerstraat, in de Jodenbuurt, zijn auto voor een papierwinkel en ging met den eigenaar over zaken praten. Terwijl hij binnen was. werd zijn wagen omringd door „anti Duitsch agiteerend ge peupel Dit gepeupel verlangde van den za kenman dat hij den Duitscher uit zijn winkel gooien zou, waaraan deze niet voldeed. Het volk drong daarop den winkel binnen en mishandelde den Duitscher gedurende 15 minuten, sleurde hem op straat en gedroeg zich als wilde beesten. De Duitscher bleef kalm. Nadat dit langen tijd had geduurd, maakten agenten er een eind aan, waarbij twee aanstokers werden gearresteerd, die zouden worden vervolgd, doch na een kort verhoor op vrije voeten werden gesteld. De politie maakte den indruk zoo zegt de berichtgever niet met de noodige energie op te treden. Hij noemt verder de houding van de Ne- derlandsche pers eigenaardig. Zij bericht of onjuist of in het geheel niets over dit geval. De berichtgever veronderstelt dat zulks ge schiedt uit vrees dat het Duitsche toeristen verkeer door dergelijke voorvallen zal afne men. De oorzaak van het relletje was het ver langen van de omstanders dat het vlagetje van de Duitsche Automobielclub zcu worden verwijderd. De vraag is, zoo sluit het be richt hoe de K. N. A. C. daarop reageeren zal? Naar aanleiding van dit voorval schrijft men uit Amsterdam: Ook de politie alhier is van oordeel, dat het gebeurde in hooge mate onbehoorlijk is. Zij behandelt deze zaak echter volkomen op dezelfde wijze als elk van de tientallen zaak jes van eenvoudige mishandeling en ver nieling, waarmede zij dagelijks bemoeienis heeft. De Duitscher is inderdaad, eerst in den winkel in de Keizerstraat, daarna op straat geslagenvan zijn auto is het vlagge tje van de Int. Automobielclub afgerukt, en twee ruiten van zijn wagens zijn vernield Het vlaggetje vertoonde geen hakenkruis of welk ander politiek embleem ook. maar ook al wa re dit het geval geweest, dan was het naar de meening van de politie nóg niet de taak of het recht geweest van opgewonden of

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1