DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Duitsche Volksplebisciet. QaqeÜiksch Ovettuchl Proclamaties van Hitier. ^Buitenland binnenland Diverse persstemmen. No. 196 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: G, KRAK. Dinsdag 21 Augustus 1934 136e Jaargang Wal vandaag de aandachl trekt,^ COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2«— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN» Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk» kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060, Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Nat. Sos. Korrespondenz publiceert de volgende proclamaties van Adolf Hitier tot het Duitsche volk en de N.S.D.A.P.: Duitsche volksgenooten, nat.-socialisten De 15-jarige strijd van onze beweging om de macht in Duitschland is gisteren afge sloten. Van de opperste leiding in het rijk af, over het heele bestuur, tot aan de leiding in de kleinste plaatsen bevindt zich het Duitsche rijk op het oogenblik in handen van de nat. soc. partij. Dit is het loon voor onmetelijken arbeid, voor tallooze offers. Ik dank allen, die gisteren door hun stem heb ben bijgedragen om de eenheid van staat en beweging te documenteeren voor de geheele wereld. Mijn en ons aller taak zal het zijn, deze eenheid te verdiepen en in evenzeer ge malen als vastberaden strijd ook de laatste rest van ons volk voor de nat. soc. idee te winnen. Nog hedenavond zijn de besluiten voor uitvoering van deze actie genomen; zij zal met nat. soc. snelheid en grondigheid ge schieden. De strijd om de staatsmacht is met den dag van heden geëindigd. De strijd om ons dierbaar volk duurt echter voort. Het doel staat onwrikbaar vast: De dag moet en zal komen, waarop, ook de laatste Duit- scher het symbool van het rijk als bekente nis in zijn hart zal dragen. Berlijn, 20 Augustus. (w.g.) Adolf Hitier. Partijgenooten De heerlijke overwinning van gisteren van onze nat. soc. partij is in de eerste plaats aan uw trouw, uw offervaardigheid en uw ijver te danken. Gij hebt als politieke strijders der beweging, als S.-A. lieden, als leden van onze arbeiders-, jeugd- en vrou wenorganisaties iets ongekends gepresteerd. Vervuld van eindeloos vertrouwen in u, ben ik besloten, den strijd om de ziel en voor de eenheid van het Duitsche volk voort te zet ten. Gij zult in dezen nieuwen strijd om ons volk naast mij staan, evenals in de 15 jaren die achter ons liggen en zooals het ons mo gelijk was om de 90 pet. van het Duitsche volk te winnen, zoo zal het ons ook moge lijk zijn, de laatste 10 pet. te winnen. Dat zal de bekroning van onze overwinning zijn. Berlijn, 20 Augustus. (w.g.) Adolf Hitier. Het leger eenige wapendrager. Aan den rijksweer-minister, kolonel- generaal von Blomberg. Mijnheer de kolonel-generaal! Na de bevestiging van de wet van 3 Aug. door het Duitsche volk wil ik u en door u de weermacht dank zeggen voor den door u aan mij als Leider en opperbevelhebber ge zworen eed. Evenals de officieren en solda ten der weermacht zich aan mij verplicht hebben, zal ik het als soldaat als mijn hoog- sten plicht beschouwen voor de ontastbaar heid der weermacht op te komen ter vervul ling van het testament van wijlen den gene- raal-veldmaarschalk en getrouw aan mijn eigen eed wil ik het leger als eenig wapen drager in de natie vastleggen. (w.g.) Adolf Hitier. Leider en rijkskanselier. Wat de Duitsche pers zegt. De Belgische avondbladen bevatten na tuurlijk uitvoerige commentaren, waarvan de N.R.C. het volgende mededeelt: De Nachtausgabe schrijft, dat het referen dum niet slechts aan den Leider een nieuw geloof en een nieuw fundament voor zijn werk van binnenlandsch herstel moest schenken, maar het moest ook ten opzichte van het buitenland een groote nationale ma nifestatie zijn. Een antwoord op de anti- Duitsche propaganda van bepaalde buiten- landsche bladen, het ontzenuwen van be paalde verwijten, dit doel is op 19 Augustus volkomen bereikt. Hetzelfde blad zegt in een verder artikel, dat door de stemming van Zondag een eed- en geloofsgemeenschap is ontstaan. Deze ge meenschap is doordrongen van den wil ver der te werken en nieuwe offers te brengen, den vrede te handhaven en de eer te bescher men. Ten opzichte van de binnenlandsche politiek willen wij ons slechts aan den arbeid begeven, ten opzichte van de buitenlandsche politiek willen wij dat men ons met rust laat; dan zullen wij verder zien te ontwikke len, hetgeen reeds voor onze oogen is ge- froeid: Een Duitschland hetwelk onze door aat en boosheid verblinde vijanden niet zullen herkennen en een Duitschland hetwelk hen niet meer kennen zal. In antwoord op enkele opmerkingen van de buitenlandsche pers schrijft het Berliner Tageblatt, dat het succes van Zondag niet kan worden betwist. Een vergelijking met 12 November van het vorig jaar ?s onvrucht baar, aangezien de vraag waarop men toen moest antwoorden, van geheel anderen aard was dan die waarop thans werd gestemd. De hoofdredacteur van het blad is van mee ning, dat het Duitschland van heden een buitengewone fenomeen is. In het midden van Europa bevindt zich een land, hetwelk zich vrij achter een leider schaart. Een auto ritaire regeering heeft de grootste democra tische overwinning behaald, welke de ge schiedenis van de vrije meening kent. De Lokalanzeiger begroet met blijdschap en troost den 19den Augustus. Vol vertrou wen in de volksgemeenschap en in den plicht begeven wij ons weder aan den arbeid. Het geloof in Duitschland, waarvan de Leider te Hamburg heeft gesproken, is hechter dan ooit in alle harten en zal goede vruchten dragen. Wij willen een eensgezind volk zijn, achter een leider geschaard. In een dergelijk geloof zal Duitschland de moeilijkheden overwinnen, dit is een rijkdom, welke tegen economischen nood opweegt, het is een kracht welke spot met ketenen. De Boersenzeitung schrijft: Hitier zal onze autoriteit beschermen zooals nimmer een leider van een volk er een heeft gekend. Het blad stelt vast, dat het referendum van Zondag een diepen indruk op het buitenland heeft gemaakt. De buitenlandsche toeschou wers en beoordeelaars van de Duitsche ge beurtenissen kunnen thans met nijd verge lijkingen maken tusschen deze demonstratie van het Duitsche volk en de toestanden welke in hun eigen landen heerschen. De overwinnig van Zondag bewijst, dat er geen slechtere speculatie bestaat dan hopen op tweedracht en ontrouw der Duitschers. Vermelden wij tenslotte de Angriff. Wij kennen op dezen dag, aldus het orgaan van dr. Goebbels, geen klachten en geen beschul digingen. In volledige kalmte richten wij ons tot diegenen die tegen Hitier hebben ge stemd, daar de vier millioen de 38 millioen niet kunnen teleurstellen, evenmin als een kinderhand een paal van beton kan ont wrichten. Achter den Leider van 't rijk heeft zich een gevolg geschaard, zooals achter geen staatshoofd ter wereld. De nationaal-socia- listen zijn niet ontstemd, maar zij die neen hebben gestemd, zijn bedroefd. In een parle mentair land zouden enkele afgevaardigden wellicht trachten zaken met hen te doen; bij ons kunnen zij verder anonieme brieven schrijven zonder antwoord te krijgen, het is het laatste overblijfsel uit een parlementair verleden. Buitenlandsche persstemmen. Naar Reuter meldt, maken de Italiaansche bladen uitvoerig gewag van de stemming. De Stampa spreekt van een groot succes, de Gazetta del Popola zegt, dat de getallen too- nen, dat Hitier getoond heeft, dat zijn regi me vasten voet heeft gekregen. Messagero en Popola d'Italia twijfelen aan de juistheid der cijfers. Volgens Havas merken de Parijsche avondbladen op, dat de stemming niet het eensgezinde, triomfale karakter draagt, dat de leiders gehoopt hadden en voor Hitier een teleurstelling moet zijn. De Journal des Débats zegt, dat het betrekkelijke échec van Hitier uit moreel oogpunt onloochenbaar is, maar dat men er de feitelijke beteekenis van niet mag overdrijven. Hitier blijft heer van Duitschland en niemand kan voorzien wat de volgende maand zal brengen. De Paris Soir is van oordeel, dat de uitslag stellig van lus teloosheid getuigt en gelooft, dat de bezorgd heid van de openbare internationale meening het voor den leider onmogelijk zal maken een nieuw buitenlandsch crediet te vinden De Temps is van oordeel, dat_ Frankrijk de stemming als een zuivere binnenlandsche yaalf van Duitschland moet beschouwen en geen reden kan vinden af te wijken van de politieke gedragslijn, die het in het belang van de Europeesche orde en den vrede heeft aangenomen. Het Neues Wiener Tageblatt schrijft, vol gens het D.N.B., dat de verwachtingen der nationaal-socialisten verwezenlijkt zijn. Als een politicus 89 3/10 van de uitgebrachte stemmen verkrijgt, valt aan het resulaat en het succes niet te tornen. Aan de Tagesanzeiger van Zurich ontleent blad van weinig beteekenis. Red.) ontleent het D. N. B., dat men uit den achteruitgang in stemmen sinds November geen conclusies mag trekken over een scheuring in de gele deren van het nationaal-socialisme. Men moet bedenken, dat een cijfer van 90 pet. zoo geweldig is, dat het de afgunst op moet wek ken van menigen premier in democratisch ge regeerde landen. Britsche persstemmen. Alle Engelsdie bladen geven volgens den Hbkl -correspondent commentaar op de groote vermeerdering vaa de cijfers der te genstemmers bij het Duitsche plebisciet. De Berlijnsche correspondent van de „Times" zegt. dat niet bet bestaan van vijandelijke gevoelens tegen het Hitler-regime verwonde ring wekt maar wel dat zooveel kiezers er uitdrukking aan hebben gegeven. Hij analy seert de cijfers van Berlijn, waar in ver scheiden districten 20—30 pet. neen-stem mers waren, niet alleen in de arbeiderswijken, maar ook zelfs in Chariottenburg en Schöneberg. Ook de cijfers van Hamburg met 25 pet. tegenstemmers zijn treffend vol gens hem, en hij Zegt dat ongeldige stem biljetten als stemmen tegen moeten worden beschouwd. Hij zegt dat de reclameveldtocht voor Hitier met groote handigheid was ge voerd, daar het als noodzakelijk was voor gesteld de onverbeterlijk vijandige wereld te overtuigen van Duitschlands onverwoestbare eenheid onder den Führer. De Berlijnsche correspondent van de „Morning Post" acht het veelbeteekenend, dat een gisteren te Berlijn verschenen blad, het „Katholiches Kirchenblatt", geen mel ding maakt van het plebisciet. De „Daily Telegraph" zegt dat Hitiers meerderheid zeer is verminderd en dat een stemming, die niet een bijna algeheele goed keuring hecht aan de wet, waarover gestemd werd, moet geacht worden te hebben ge faald in de bedoeling waarvoor zij werd' ge houden. De „News Chronide" meent dat de vrien den van de vrijheid thans kunnen juichen dat de openbare meening in Duitschland niet langer toegeeft aan lafhartig bukken voor intimidaties en dat de uitslag van het ple bisciet een groote aanmoediging moet zijn voor die elementen in Duitschland, welke in geheimen of openlijken opstand zijn tegen het Hitlerisme. De „Daily Herald" zegt dat het regime van Hitier moge zijn gesterkt, het nationaal- socialisme dood is. Hitier heeft de vernieu wing overleefd, maar heeft er een grooten prijs voor betaald en is nu een „Ersatzr Hindenburg" geworden. Men moet zich voor bereiden op een restauratie van de monar chie. Het blad 'betoogt dat de geschiedenis leert dat restauratie echter gewoonlijk door revolutie wordt gevolgd De „Daily Express" zegt dat vier miilioen Duitschers blijk hebben gegeven de moord partij van Juni nog niet te hebben ver geten. De „Daily Mail" daarentegen ver klaart dat de uitslag een merkwaardig be wijs is van Hitiers persoonlijk prestige De geheele wereld wacht volgens het blad ge spannen op het antwoord op de vraag, welk gebruik Hitier zal maken van het in hem ge stelde vertrouwen. De „Manchester Guardian" tenslotte zegt, dat de eenige ernstige oppositie in Duitsch land die is van de desperate menschen, wier wapen niet het stembiljet is. Terrorisme niet medegeteld, hebben de meeste Duitschers geen keus. De groote meerderheid gelooft dat het alternatief voor het Hitlerisme de chaos is, en dat heeft de keuze bepaald. RUSLAND IN DEN VOLKENBOND? Eerst moet het Oost-Locarno- pact tot stand komen. Terwijl de correspondent van de „United Press" gisteren van gezag hebbende zijde, vernomen, dat Rusland door tusschenkomst van Frankrijk n i e t-f o r m e e 1 den Volkenbond in kennis had gesteld. Het toetreden wordt echter ontkend. Er verluidt verder, dat officieele Sovjet-instanties geen formeele stap pen willen doen betreffende toetre ding tot den Volkenbond, voordat het zoogenaamde Oost-Locarnopact tot stand zal zijn gekomen. In verband daarmede, zou Frankrijk grootere druk uitoefenen op Polen, teneinde het totstand komen van dit pact zooveel moge lijk te bespoedigen. VILLA VAN DR. RINTELEN GECONFISKEERD. Betaling van den putsch Op de villa van dr. Rintelen en op het tegoed, dat hij bij de bank had, is beslag ge legd. Voorts heeft de directeur van den veilig heidsdienst van Stiermarken voor bedragen van 53.000 en 100.000 schilling beslag laten leggen, tot betaling van welke bedragen twee bekende nationaal-socialisten in Stiermarken zijn veroordeeld zijn ter vergoeding van de schade, door den op stand aangericht. TWEE DOODVONNISSEN TE WEENEN. Twee landarbeiders uit IschL, UrrteTberger en Saureis, die 20 rollen ammonit hadden verborgen, zijn ter dood veroordeeld. Er zijn verzoeken om gratie ingediend. HIRTSIEFER IN VRIJHEID. Als resultaat van de jongste amnestie bepalingen is ook de voormalige minister Hirtsiefer, die in December 1933 te Bochum op grond van een beschuldiging van corrup tie tot een gevangenisstraf was veroordeeld, in vrijheid gesteld. SCHEEPSBOTSING BIJ ELBA. De opvarenden gered. In de nabijheid van het eiland Elba is het Amerikaanscbe stoamschip „Eochorda" gistermorgen vroeg in botsing gekomen ten gevolge van een dikke mist met het Italiaan sche vrachtschip „Elisia Sera". Het zeilschip werd zoo zwaar beschadigd, dat het na korten tijd zonk. De 8 opvarenden werden gered en naar de haven van Livome gebracht. DE ONVOORZICHTIGE BAANWACHTER. Bekent en wordt gearresteerd. De baanwachter, door wiens schuld op de lijn LyonMont- pellier, naar is gemeld, 8 perso nen door een personentrein zijn gedood, is gearresteerd. Hij be kende de spoorboomen onvoor zichtig te hebben geopend. POOLSCHE EXTREMISTEN GEARRESTEERD. De veiligheidsdienst heeft een twintig,al personen gearresteerd, die deel hebben uitge maakt van een ontbonden organisatie natio naal radicaal kamp die geprobeerd hadden op clandestine wijze een extremistisch nationa listische groep te organiseeren. POLITIEKE VECHTPARTIJ BIJ RADOMSK. In een Poolsch dorp bij Radomsk heeft een vechtpartij plaats gehad met aanhangers der nationale partij. De politie moest ingrepen. Er zijn acht gewonden. DREIGENDE TEXTIELSTAKING. 600.000 Amerikanen daarbij betrokken. Er bestond gisteren goede hoop, dat men er in slagen zou, de dreigende staking van 100.000 Textielarbeiders nog voor „Labour- dag" te voorkomen, ondanks het feit, dat de stakingvoorbereidingen nog steeds voortgang vinden. Een conferentie tusschen den voor zitter van de Amerikaansche federatie van den arbeid en de vcorzitter van de Textiel arbeiders is uitgesteld. Intusschen is de Vice-voorzitter van de vereenigde Textielar beiders te Washington aangekomen voor het voeren van onderhandelingen. DE „EGYPT" LEVERT WEL EENS GOUD. Thans bergingsmoeilijkheden. Het Italiaansche bergingsvaartuig „Artiglio" zal heden voor het eerst van dit jaar in Plymouth aankomen met goud van de lading van de in 1922 ter hoogte van Queensand gezonken „Egypt" Het stoomschip had in totaal 1 mil lioen pond sterling aan goud in baren in zijn safe. In de laatste 2 jaar heeft de „Artiglio" goud ter waarde van 800.000 pond sterling geborgen. De bergingswerkzaamheden worden echter bemoeilijkt door het feit, dat het wrak van het gezonken schip langza merhand uiteen slaat. TWEE SPOORWEGEMPLOYEES DOOR TREIN GEDOOD. Maandagmiddag zijn nabij Bochum een inspecteur en een opzichter der wegwerken van de Rijksspoorwegen, toen zij tijdens hun werk voor een naderenden trein wilden uit wijken. door een uit tegenovergestelde rich ting komenden trein gegrepen en gedood. VIJFTIEN MOTORBOOTEN DOOR BRAND VERNIELD. Maandagmiddag brak op een werf nabij Spandau een brand uit. die weldra een in de nabijheid gelegen oootenkuis aantastte, waar verschillende kleine booten en vijftien kost bare motorbooten gestald lagen. Het vuur vond in het vele houtwerk rijkelijk voedsel, en hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was en zeven motorspuiten vele stralen in het vuur wierpen, kon zij niet voorkomen, dat na eenig en tijd het dak van het bootenhuis instortte. De schade loopt in de honderd duizenden mark. Het Duitsche volksplebisciet. (Dag Overzicht.) Ernstige verkeersongevallen. (Bin nenland.) Brand in de Peel, reeds 50 h a. verbrand. (Binnenland.) Logger verongelukt te Schevenin- gen, geen persoonlijke ongelukken. (Binnenland.) Groote rijwieldiefstal te Den Haag ontdekt. (Binnenland.) Diefstal van 17000 te Amster dam. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten). ONTVLUCHTINGEN UIT CAYENNE. Volgens te Parijs ontvangen berichten zijn in de laatste weken niet minder dan 18 ernstige misdadigers uit de Fransche straf kolonie Cayenne ontvlucht. Een deel hunner heeft getracht door het oerwoud, het andere deel over zee te ontkomen. GEWELDIGE OVERSTROOMING IN CHINA. 600 personen verdronken. De staat van beleg is te Dairen (China) afgekondigd en hulptroepen zijn opgeroepen in Aotung, waar 60000 personen dakloos zijn gewor den en van levensmiddelen zijn ver stoken tengevolge van wolkbreuken, waarbij 200 personen om het leven zijn gekomen en 5 bruggen zijn weggespoeld. Wegens een geweldigen regenval ge durende drie dagen is de rivier Jasoe buiten haar oevers getreden en heeft de stad Autoeng geheel onder water gezet Men gelooft, dat 600 personen verdron ken zijn, terwijl ongeveer 60 000 dakloos zijn. Vijf bruggen zijn weggeslagen. Er zijn twee stuwdammen doorgebroken, waardoor het ongeluk nog grooter werd. Honderden huizen werden door het water meegesleurd. GROOTE BOSCHBRAND IN IDAHO. Uit Boise hl Idaho (N.-Amerika) wordt g» meld, dat in de omgeving een reusachtige bosehbrand woedt, die reeds 10.000 hectare bosch en vele huizen heeft vernield. Men vreest tengevolge van den krachtigen wind en de groote hitte uitbreiding van den brand. Vele dorpen zijn reeds ontruimd en er be staat vrees, dat ook menschenlevens te be treuren zijn. DOODELIJJK AUTO-ONGELUK TE DEN HAAG. Een chauffeur op slag gedood. Op den hoeken van Callandt- straat en de Valburgstraat te Den Haag is hedenochtend een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Te 6.40 geraakte 2 vrachtauto's aldaar met elkander in botsing De slag was zoo hevig, dat beide wagens vernield en de bestuurder van een dezer beide, de 27-jarige F. J., wonende Hobbenmastraat 74 vrijwel onmiddelijk werd gedood. De bestuurder van den anderen wa gen, de 45-jarige F. S. uit de Callandtstraat kwam met den schrik vrij. Het onderzoek naar de schuldvraag is nog gaande. URKERS EN VISCHVERBOD. Verscheiden Urker vaartuigen met motoren sterker dan 30pk., die sedert 1 Juli wegens 't verbod van de regeering niet meer binnen den afsluitdijk hebben gevischt, nemen blij kens een bericht in het Hbld. thans weer aan het bedrijf (aal- paling- en botvisscherij met het kornet) deel. Sommige botters wor den nog wel door denzelfden motor voortbe wogen, maar de vin of schroef is dan ver vangen door een kleinere met minder capa citeit. Bij andere vaartuigen, wier motor voor deze wüziging niet geschikt was, heeft men een ander soort pomp aangebracht De vis schers beweren, dat ze thans binnen de be palingen der P.K. vallen. Of de scheepvaart- en visscherij-inspecti hiermede accoord gaan, zal de tijd leeren.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1