Hucfüoaaet 55wmuland Nieuws uil België. inlanders. De kudden richten geweldige schade aan en zij zijn moeilijk weg te houden. Zij komen 's nachts en bij het dag worden zijn zij reeds weer mijlen ver Vooral op bananen zijn zij verzot, maar ook allerlei andere gewassen ver nielen zij. Naar uit een artikel over het dieren leven in Oeganda in hetzelfde nummer van de Times blijkt, zijn het niet alleen de olifanten die in Oeganda in getal wassen. Zij zijn in 6ommige streken thans twee keer zoo talrijk als 25 jaar geleden, maar ook de gorilla's in het Kajonsabosch en de nijlpaarden in het Victoriameer zijn talrijker geworden. Velen zijn van oordeel, dat lang nadat andere wilde dieren zijn uitgestorven, de olifant, het nijlpaard en de buffel nog zullen voortleven. Ook leeuwen zijn er in Oeganda nog veel, doch het schijnt niet noodig. extra maatregelen te nemen om deze dieren uit te roeien of uit het land te verdrijven. De deflatiepolitiek van de regee ring:. Een ernstige poging tot credietverrniming zonder avon turen. De vernuftige combinatie. Een gunstig onthaal. Om tot meer welstand te komen. Binnen enkele dagen zal de regeering haar eerste troeven op tafel leggen, in ver band met de volmacht welke zij voor zes maanden van het parlement heeft gekregen om het economisch leven van het land weer op dreef te helpen. Op 19 Augustus wordt een ministerraad gehouden, waarin de dooi een beperkt ministerieel comité voorbereide plannen tot credietverruiming zullen worden bekrachtigd, 'welke plannen dan als konink lijke besluiten in het Staatsblad zullen ver schijnen. Men weet nu reeds ongeveer wat zij zullen bevatten en dit is een ernstige fout. De energieke minister van financiën, de heer Sap, een Vlaming, is, naar men ons verzeker de, woedend geweest over de oegane indis cretie en heeft een uitgebreid onderzoek doen instellen. De fout bestaat hierin dat, afge zien nog van de speculatie, wordt ont ketend, dagen van te voren in bepaalde ot- ganen de maatregelen kunnen worden ont leed, bekampt en uiteengerafeld, zoodat zij de verrassing van het voldongen feit verlie zen. Men begrijpt, dat de oppositiepers niet nalaat het in deze richting te sturen, hoe gematigd het ook gebeurt. De regeering speelt een beslissend spel en men begrijpt de ontstemming, wanneer bi] de reeds bestaande moeilijkheden nog a rdere ontstaan, die aan een zekere oncorrectheid zijn te wijten. De stap die zij nu wil wagen is zeer belangrijk en het dient gezegd, net is een knappe financieele combinatie De indis cretie heeft althans dit resultaat gehaa dat we reeds weten, dat het besluit in gespeciali ceerde beurskringen, die weten te oordeelen, goed onthaal heeft genoten. Deflatie het toovermiddel. Men weet dat de regeering in deflatie het toovermiddel ziet voor meer welvaart. Om in het zakenleven meer soepelheid te brengen en meer uitzichten te openen op nieuwe be drijvigheid moet echter de last van de niet te realiseeren credieten welke door de banken aan industrie en handel zijn verleend, en die een drie millard bedragen, worden wegge nomen. Er moeten nieuwe credieten kunnen worden verleend en tegen een niet te hoogen intrest. De kapitalen kosten thans, voor handel en nijverheid, 7, 8 tot 9 percent. Er moet dus verruiming van crediet komen en goedkooper crediet, alvorens de regeering overgaat tot maatregelen van nieuwe bezui niging om er in te slagen de 200 millioen te vinden, welke de begrooting voor het loo- pende jaar als tekort opgeeft en het millard dat als tekort vermoedelijk voorkomen zal op de begrooting van het volgende jaar, indien er niets gebeurt. En tevens ligt het in het voornemen van de regeering de belastingen te verlagen, want, zoo redeneert zij niet ten onrechte, de belastingen drukken zoo op het economische leven, dat dit eenvoudig wordt verlamd. 1 Credietverruiming. Dus gaat het nu om credietverruiming. De regeering heeft hierop een vernuftige op lossing bedacht. Zij heeft n.1. het plan van de banken, die bevroren binnenlandsche ere dieten hebben, deze vorderingen over te ne men. Echter niet rechtstreeks. De nationale Maatschappij voor Crediet aan de Nijverheid zou deze vorderingen overnemen en in ruil zouden de banken aandeelen ontvangen van de Nationale Maatschappij welke zij, voor zoover zij niet onder het publiek zouden worden geplaatst; tij de Nationale Ban* zouden kunnen disconteeren. Deze aandeelen zouden 3 pCt. opbrengen. De Nationale Maatschappij zou dus de schuldeischer zijn van de nu bevroren credieten, waarvoor de debiteuren thans tot 9 pCt. hebben te beta len. Zij zou echter slechts 4V? pCt. verlan gen, zoodat de debiteuren een groote verlich ting zouden hebben van hun schuldenlast. De banken zouden slechts 3 pCt. ontvan gen, en dus verliezen, maar zij zouden over hun fondsen kunnen beschikken. De aldus vernieuwde credieten zouden gelden voor een termijn van maximum twintig jaar. Met hit intrestverschil zou de Nationale Maatschap pij een reservefonds aanleggen, dat na 20 jaar, volgens de berekeningen de helft zou oedragen van de geleende gelden, zoodat, wanneer sommige ondernemingen in gebre ke zouden blijven, het verlies gemakkelijk zou kunnen worden bestreden. Het spreekt van zelf, dat een dergelijke grootscheepsche operatie tot gevolg zou hebben dat algemeen de intrestvoet zou worden verlaagd, en dat zij zou gepaard gaan met een verlaging tor 2 pCt. van den discontovoet van de Nationale Bank en een unificatie van intrest voor depo sito's in de banken, wier regime radicaal zou gewijzigd worden door invoering van het Engelsche anksysteem. Dit bestaat hier.' in, dat het gemengde stelsel zou wortjen op-, gegeven. De banken zouden niet meer. tevens, zakenbanken en beleggingsbanken .mogen zijn. Zij zouden of wel zakenbankenof wel. beleggingsbanken moeten worden en -de be-- leggingsbanken zouden onderworpen wor-" den aan een controle, welke nog niet duide lijk is bepaald. Ook de ondernemingen, waarvan de credieten zijn ontdooid zouden zich een zeker toezicht moeten laten welge vallen. Hierbij dient dan nog gevoegd dat de operatie niet de redding tot doel heeft van niet meer leefbare ondernemingen, maar alleen ondernemingen welke met moeilijkhe den hebben te kampen van tijdelijk® aard. opnieuw vlot wil brengen, door hun the- saurieverphchtingen te verbeteren. Veel kans tot slagen. Men zal niet aarzelen toe te geven, dat het plan ingenieus is en veel kans heeft tot sla gen, omdat het niet avontuurlijk is. Zeifs zooals men het nu kent, met de onjuistheden, die onvermijdelijk zijn bij indiscretie. Men zegt, dat in de leidende financieele bank- kringen principieel het accoord is verkregen en dat men er zich ook niet zou verzetten te gen de wijziging van het bankregime en te gen de politiek van verlaagden intrestvoet. Het is geen geheim meer dat men in zekere kringen van de Belgische haute finance eer der van inflatie heil verwachtte. Doch deze verderfelijke opvattin, welke te veel door de particuliere belangen van de heeren werd in gegeven, wordt opgeheven door den afkeer voor alles wat andermaal de kleine spaar ders zou verarmen. De les van 1926 is ge- noeg geweest. De deflatiepolitiek is onbe twistbaar de politiek, die door het volk wordt gewenscht, omdat men de hoop heeft, dat zij tot tastbare resultaten leiden zal Men verzekert dat inzake credietverruiming de Staat zoover zal gegaan zijn als hij maar eenigszins kan zonder onvoorzichtig te zijn, zoodat hij niet het gevaar loopt de gebro ken potten te moeten betalen. De reactie in beurskringen heeft in elk geval een zeer gunstigen indruk gemaakt en men mag aan nemen, dat deze reactie zal voortduren. Meer bankbiljetten. Er is slechts één wolkje aan den hemel en het zou dwaas zijn hierop niet te wijzen. Ge steld dat de nieuwe aandeelen van de Natio nale Maatschappij vor crediet aan de Nijver heid niet worden geplaatst onder het pu bliek, wat wel waarschijnlijk kan worden ge acht, dan moet de Nationale Bank dit papier disconteeren, d.i. dan moeten bankbiljetten worden bijgedrukt. Dus, zoo zal men rede neeren, dat is verborgen inflatie. Hierop kon worden geantwoord dat, zonder gevaar voor de stabiliteit van den frank, het aantal bank biljetten kan worden verhoogd. De dekking in goud is zoo abnormaal hoog, dat er geen gevaar is te vreezen. Bovendien, zoo wordt ook gezegd, is er de zekerheid dat bij her steld vertrouwen, vele thans verborgen kapi talen, d.z. bankbiljetten, opnieuw zullen voor den dag komen, zoodat de behoeften niet zoo groot zullen zijn als men volgens de cijfers zou kunnen verwachten. Het succes van de operatie hangt, het spreekt vanzelf, voor een groot deel af. van het enthousiasme, het vertrouwen waarin zij zal worden uitgevoerd. Zonder optimisme komt er niets tot stand. Maar redelijk en ver standig is de politiek wel. De regeering schijnt intusschen aardig op weg naar be stuurde economie. Er wordt in elk geval een bescheiden poging in die richting gedaan Nu nog belastingverlaging. Na deze maatregelen komt nog het zwaar ste werk voor den boeg. Men vraagt zich af hoe de regeering 't zal aan boord leggen om. bij het reeds bestaande tekort in de begroo ting, de belastingen nog te verlagen. Deze verlaging zal wel alleen staan op de belas tingen die de zaken hinderen. Men kan er de regéering een verwijt van maken, dat de mee ning werd verspreid, dat de begrooting voor dit jaar reeds sluitend was, terwijl er een tekort is te voorzien, naar thans blijkt, van 200-millioen. Doch een verontschuldiging is dat, in dezen tijd, van maand tot maand de vooruitzichten kunnen verschillen. Juist daar om heeft de regeering gemeend volmacht te moeten vragen. Meer dan waarschijnlijk is het, dat nogmaals korting op de loonen van hef Staatspersoneel zal worden toegepast, om hetzelfde in de particuliere bedrijven aanne melijk te maken. Want de politiek van defla tie sluit duurtevermindering in zonder de welke zij niet mogelijk is en zonder dewelke België bezwaarlijk opniraw tot economischen bloei zou gunnen komen temidden van de moordende internationale concurrentie, die door de buitenlandsche deviezeninzinking nog is verscherpt. Er heerscht in elk geval optimisme en ook buiten de Belgische grenzen zal met belang stelling deze zaak worden gevolgd. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Snip" (uitreis) is heden uit Jodhur vertrokken en te Calcutta aangekomen. Het vliegtuig de Oehoe (thuisreis) is in Rutbah aangekomen. STREEKVLIEGVELD TE VOORST? Gistermiddag werd ten gemeentehuize te Twello bij Deventer, op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Voorst een verga dering gehouden omtrent de stichting van een streekvliegveld in de gemeente Voorst. Tot deze vergadering waren uitgenoodigd de dagelijksche besturen van de gemeenten Deventer, Apeldoorn, Zutphen en Voorst, de Kamer van Koophandel voor Salland, de heeren Ankersmit en van der Landete De venter en ook verschillende technici voor de opmetingen en opmaking van de begrootin gen. Op deze vergadering werden de voorloo- pige plannen besproken tot stichting van een streekvliegveld in de gemeente Voorst ru wel in de buurtschap „De Tenge'' aan den z.g. weg over de Zanden, ten Noorden van den Rijksweg Deventer-Apeldoorn. Mededeeld werd dat het terrein als zoo danig door de K.L.M. is goedgekeurd, ter- Wijl Van de Zijde van den Rijkswaterstaat geen bezwaar bestaat tegen de stichting van £t vliegveld op die plaats in verband met het rijkswegenplan. Beschikbaar is gesteld als nuttig terrein vsorloopig ongeveer 45 H.A. terwijl men voor -uitbreiding iir totaal over 100 H.A. be schikt. Dapr de verschillende vertegenwoordigers van gemeentebesturen nog geen mandaat van hun gemeenteraden hadden, kan nog geen enkele beslissing worden genomen. Besloten werd, dat de verschillende ge meentebesturen voor 1 September as. een opgave zal geworden omtrent de opzet, de financieele kosten enz. voor dit vliegveld, zoodat het voorstel in de maand September in de resp gemeenteraden zal kunnen wor den besproken. De stichting zal het karakter dragen van een semi-overheidsbedrijf, waarvan het kapi taal verdeeld is in andeelen. Het aandeel, hetwelk voor iedere gemeente gevraagd wordt, bedraagt 1000 Eventueele tekorten op de exploitatie zul len dor de deelhebbers pond-pondsewijze worden gedragen. Medegedeeld werd dat hqt grootste ge deelte voor het aandeelenkapitaal inmiddels reeds is toegezegd. Door de deelneming van de verschillende gemeenten in het kapitaal van dc onderne ming hoopt men naast de moreeie steun van de gemeenten het werk (dit is het egalisee- ren en draineer® van den grond) ais rijks- werkverschaffing te doen uitvoeren, zoodat hierop dan de rijkssubsidie zou worden ver kregen, waarop bij de begrooting is gere kend. Bij eventueel en aaneming van de plannen hoopt men het werk nog dezen winter uit te voeren, zoodat het vliegveld in den Zom?r van 1935 kan worden geopend. Het terrein ligt op ongeveer 7 K M. van Deventer, ongeveer 6 K M. van de Apel- doornsche Kanaalbrug in den Rijksweg en ruim 16 K M. van Zutphen. DE BELGISCHE VLUCHT NAAR DE STRATOSFEER. Ir. Cosijns vertelt bijzonderheden. De „Prawda" bevat verschillende bijzon derheden omtrent de stratosfeervlucht van ir. Cosijns, volgens welke h\ Cosijns niet in den gondel was gebleven, doch op een hoogte van 800 meter met zijn parachute naar beneóen was gesprongen. Hieromtrent verklaarde ir. Cosijns zelf, dat hij den sprong had gewaagd om bij de landing van den balln, die in het donker moest geschieden, eventueel te kunnen helpen. Omtrent de vlucht zelf vertelde hij, dat vooral óe temperatuur hem groote zorg had veroorzaakt. Bovendien waren Van der Eist en hij plotseling door een zoodanige duize ligheid overvallen, dat zij slechts door al hun krachten in te spannen het bewustzijn niet verloren. Toen hadden zij tot de landing besloten. De ballon en de instrumenten zijn reeds onderweg naar België Bij het treffen van de toebereidselen voor het vertrek uit Joego slavië bleek, dat de beide luchtv.iarders ver geten hadden, geld mee te nemen, zoodat zij zich door den Belgischen consul te Agram geld moesten laten voorschieten om de thuis reis te kunnen betalen. Hedenavond heeft ir. Cosijns, vergezeld van Van der Eist en den Belgischen consul, zich per auto naar Ljubljana (Laibach) be geven, waar hij te 22 uur voor de radio zou spreken. Van hier zullen de beide Belgen zoo spoedig mogelijk naar Brussel terug- keeren. GRAANIMPORTEURS VRAGEN VRIJEN INVOER VAN GRAAN. Zij vreezen anders een tekort tegen Februari. In een adres aan den minister van econo mische zaken wijzen de besturen van het Comité van de graanhandelaren te Rotter dam, van den Bond van Nederlandsche graan- en zaadimporteurs te Rotterdam en van de Vereeniging „Amsterdamsche Graan- beurs" te Amsterdam op het gevaar, dat de voorziening van Nederland met buitenland- sche granen voor menschelijk gebruik en voor veevoeder bedreigt, aangezien er op het oogenblik van de meeste graansoorten slechts onbeteekende voorraden in ons land aan wezig zijn! De oogstberichten van bijna alle graan pruduceerende landen luiden zeer ongun stig. Niet te voorziene gebeurtenissen van allerlei aard zouden den invoer van granen in ons land kunnen belemmeren. De voor ons land zoo belangrijke voorraadvorming van voedsel voor mensch en dier wordt op tweeërlei wijze tegengehouden. In de eerste plaats door de onzekerheid, waarin handel en industrie verkoelen ten aanzien van de eventueele verlaging der monopolierechten. Door de te dezer zake gedane te zeg ging is de bestaande onzekerheid nog niet geheel weg genomen. Bovendien hebben de toestanden in den internationalen graanhandel zich aan zienlijk geweizigd sinds de verschillende re- geeringsmaatregelen met betrekking tot steun aan den landbohw. werden genomen. Indertijd is het noodig geacht een al te grooten invoer van buitenlandsche granen te verhinderen. Thans echter, nu de oogstberichten van de verschillende graanproduceerende landen wijzen op een productie, die verre beneden de normale ligt is het gevaar, dat in ons land te veel graan za: worden ingevoerd, vrijwel uitgesloten. Hierin schuilt echter tevens een groot gevaar, omdat ons land voor zijn graanvoorzu-ning, vooral wanneer de thans binnenkomende oogst zal zijn ver bruikt (hetgeen meestal omstreeks Februari het geval is.) Dit gevaar voor onze graan- voorziening wordt aanmerkelijk vergroot door het feit, dat de invoer uit verschii'ende landen, speciaal uit Polen. Hongarije en de Donaulanden groote bezwaren ondervindt van de ou 4 Juni getroffen maatregelen ten aanzien van compensatie. Ons land is daardoor thans hoofdzakelijk aangewezen op Argentinië Australië, ae Ver. Staten van Amerika en Canada De on gunstige oogstberichten uk de Ver. Staten doen echter-verwachten dat voor uitvoer geen noemenswaaidige hoeveelheden be schikbaar zullen zijn. Australië en Canada exporteeren *n hoofdzaak betere tarwesoor- ten. Voornamelijk ölijft dus Are enHnif als urtvoerland over. Dit zal groote bezwaren met zich meebrengen. Op 4 Augustus j.1. ontving de handel be richt van van de Nederlandsche Akker bouw centra Ie, dat graan uit Hongarije, Roemenië, Zuid-Slavië en Bulgarije, zoolang de btnnen- ladsche markttoestanden het gewenscht zou den maken, eveneens ingevoerd kan word®, met als compensatie het liquideeren van oude geblokkeerde saldi. Hiermede werd echter slechts voor een onbeteekenend gedeeke aan de bestaande bezwaren tegemoet gekomen Slechts indien de handel spoedig wordt vrij gegeven aldus het adres kunnen groote moeilijkheden ten aanzien van de graanvoorriemng van ons land word® voorkom®. No de omstandigheden zoo geheel zijn gewijzigd, zijn adressant® van meening. dat er alle aanleiding besta kt de thans gel dende compensatievoorschrift® zoo spoedig mogelijk op te heff®. REUZEN SCHILDPADDEN IN DE ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE. Gister® zijn in de Rotterdamsche Dier gaarde e® paar enorme groote schil dpad- d® aangekomm. Kobus, de bekrade reuzmschildpad in het Reptiel®huis, die door zijn vast® vri®den vrimdinn® erg verwendt wordt, valt bij deze nieuwe aanwinst® wel zeer in het niet Terwijl in de Tropische Zeeën zeer groote sehildpaddm voorkom®, waarop geregeld gejaagd wordt, zijn de landschildpadd® in het tegOTwoordig aardtijdperk bijna overal van bescheidmer afmeting Slechts op ®kele eilandmgroep® in de Tropische Groote Indische Oceaan vindt mm geisoleerd levm- dede e® aantal nakomeling® van de in vroegere period® heerschende reptielmwc- reld. Het meest bekend zijn de schildpadden der Galapagos-eiland® in de Groote Oceaan geworden sedert Charles Darwin's wereld reis, em eeuw geledm. Ze zijn sinds dim grootmdeels uitgeroeid. Tot e® der daar levmde soort® behoort de reeds lang in de Diergaarde levmde „Kobus". De nieuwe exemplaren zijn echter afkom stig van de AWabra-eilanden in de Indische Oceaan. Het zijn de echte Olifant schildpad den, die uitsiuitmd daar voorkomen in het wild en in halve vrijheid ook gevonden wor- d® op de Seychell®, een wat Noordelijker gelegen eilandmgroep. De zeer beziens waardige dieren van de Diergaarde zijn van deze laatste afkomstig. Ze hebben, daar er geen rechtstreeksche scheepsgelegmheid be stond, de reis via Hamburg gemaakt, en waren naar schatting twee maand® onder weg. Het mannelijke dier heeft een schildlengte over den rug gemeten van ruim 140 C.M., het wijfje is kleiner, maar ook meer dan een meter lang van rugschild. Men neemt aan dat het dier 200 KG. weegt. Deze groote baas zal stellig heel wat ouder zijn, dan eenig mmsch ooit wordt. REISWEEK-ZONDAG. leder Nederlander een dag van honk! De N. R. V. schrijft ons: We hebben onzen „Bollenzondag" in nri voorjaar, als de bloembollenvelden in hun rijkste kleurenpracht Nederlander en bui tenlander tot zich trekken. Zoo zullen we dit jaar voor het eerst on zen „Reisweek-Zondag leeren kmnen. De Zondag, waarop iedereen, vacantie of geen vacantie, kan profiteer® van de inderdaad groote voordeelen, welke de Reisweek biedt. Iedere Nederlander drage op die dag zijn steentje bij ter bevordering van het natio nale toerisme en make zich „Reisweek-Zon dag" tot een bron van genoeg® voor „haast geen geld". Men kan ook op dien dag alleraardigste tochtjes maken, waarvan de kosten door de belangrijke reductie uitermate gering zijn. Aardige ideeën voor zulke tochtjes kan men zelf ontwerp® an de hand van de in de „Reisweek-Courant" opgegeven reducties (Zooals men weet, wordt deze „Reisweek- Courant" gratis toegezonden tegelijk met het legitimatiebewijs). Zij, die gaarne eens mkele ideeën voor zulke tochtjes klaar voor zich will® zien, vragen deze even aan bij de Nederlandsche Reisweek Organisatie. Laan van Meerder- voort 3-D., 's-Gravenhage. Tegen inzending van e® 6 cmts postzegel zendt deze organi satie omgan de lijst „Em dag van honk" waarin men allerlei ontwerp® vanweekmd- tochtjes kan vinden. Men make dus thans reeds plannm voor a.s. Zondag, den Reisweek-Zondag, waarop ieder Nederlander eens uittrekt in het eig® mooie land. DE DEVIEZEN REGELING MET DUITSCHLAND. De Nederlandsche Bank^N.V. te Amster dam deelt mede, dat, voor zoover bekend, op 15, 16, 17, 18 en 20 Augustus 1934 te zamen in totaal voor een bedrag van ongeveer R.M. 5.6 millioen gestort is op het krachtens de Nederlandsch-Duitsche deviezenregeling van 31 December 1932 te haren name ge opende „Sonderkonto" bij de Reichsbank te Berlijn. Dit cijfer van R.M. 5.6 millioen om vat alleen de bedragen, die fot en met 20 Augustus bij het hoofdkantoor van de Reichs bank te Berlijn waren binnengekomen. Stortingen, die op 20 Augustus bij de bij kantoren van de Reichsbank hebben plaats gehad, vallen hier dus buiten. Deze meóedeeling wordt gedaan in ver band met het feit, dat het totaal der stor tingen op genoemd „Sonderkonto" ingevol ge de tusschen de Nederlandsche en de Duit- sche regeering gesloten overeenkomst, voor de periode van 15 tot 31 Augustus beperkt is tot R.M. 15 millioen. AIMELO BETAALT NIET. B. en IV. zetten zich schrap tegen Ged. Staten. B. en W. van Almelo heblen Zaterdag vergaderd, teneinde hun houding te bepalen na het genomen raadsbesluit om bij de Kroon in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten om de begrooting voor 1934 niet goed te keuren, tenzij de gemeente geplaatst wordt in de derde klasse der Gemeentefondsbelas ting. Dit „bepalen van hun houding" betreft de uitgaven der gemeente. Ged. Staten toch hebben het college van B. m W. slechts ge machtigd zeven twaalfde der posten te ge bruiken. Een vóer 1 Augustus tot Ged Staten gericht verzoek tot verlegmng dezer machti ging, hebben Ged. Staten geweigerd, zooals ook aan den Raad is medegedeeld. Voor de na 1 Augustus reeds gedane uit gaven zijn dus feitelijk de wethouders per soonlijk aansprakelijk. Vandaar dat het col lege heeft besloten, dat voor de gemeente geen enkele uitetaling meer zal geschieden, vóór Ged. Staten heen besloten tot verleng ing van de machtiging. Inmiddels zullen de steungelden voorloo- pik wel worden uitbetaald. Noch het college van B. W., noch een der raadsleden is e® voorstander van plaat sing in de derde klasse der gemeentefonsbe- lasting. INBRAAK OPGEHELDERD. Zes arrestaties. De politie te 's-Gravenhage heeft dezer dagen zes personen aangehouden in verband met de inbraak op 11 Juli aan de Gouds bloemlaan, waarbij voor ongeveer 4000 aan goud juweelen werd gestolen. Twee van de aangehoudend® worden verdacht de inbraak te hebben gepleegd, de andere vier zouden zich aan heling of medeheling hebben schuldig gemaakt. De politie hacf reeds eenigen tijd vermoe den, aat eenige jongelieden, die zich in de avonduren veel ophielden in de omgeving van de Laan van Meerdervoort ra de Fahrenheitstraat, op onregelmatige wijze aan geld waren gekomen. In deze richting werd dan ook gezocht, hetgeen leidde tot aanhou ding van e® 21-jarigen banketbakker een 27-jarige koopman, die beiden verdacht wer den de inbraak te hebben gepleegd, als ver dacht van heling werden aangehouden em 26-jarige mecanicien m een'21-jarige kan toorbediende. Tijdens het onderzoek is nog komen vast te staan, dat 'n geldboete van den buit in han den was gekomen van twee bij de politie minder gunstig bekende staande personen, n.1. 'n 41-jarigen zeeman m een 41-jarigen kellner, die eveneens ter zake van heling zijn gearresteerd. Ten huize van laatstgenoemde kon het grootste gedeelte van de ontvreemde juwee len in beslag worden g momen. LANDDAG NAT.-SOC, NEDERLANDSCHE ARBEIDERS PARTIJ. De leider majoor Kruyt zegt, dat deze partij de eenige is die bestaans recht heeft. Gister is te Nijmegen een landdag gehouden van de Nationaal Socialistische Nederlandsche Arbeiderspartij, leider majoor Kruyt Aan den landdag hebben ongeveer achthonderd perso nen deelgenomen, die per extra trein en boot en met autobussen uit Duitschland naar Nijmegen waren gekomen. Toen de deelnemers van den landdag te Nijmegen arriveerden, werden zij direct door de politie in kleine groepjes ver spreid, zoodat het niet mogelijk was, een op tocht te vormen. Nauwlettend werd toegezien op overtreding van het univormverbod, en eeni ge personen, die in het bruine hemd gekleed waren, werden zoodra zij van de boot aan land waren gekomen, naar het politiebureau over gebracht. Zonder dat zich incidenten voordeden, kon den de nationaal-socialisten naar het Concert gebouw „de Vereeniging" gaan, waar in de groote zaal werd vergaderd. De zaal was kwis tig met swasticavlaggen en de Nederlandsche driekleur versierd. Op het podium had het be stuur plaats genomen, waarvan een aantal leden in het bruine uniform was gekleed. De deel nemers van de vergadering hadden zich van swasticavlaggetjes voorzien. Telkenmale daver de het „Heil"geroep door de zaal en toen majoor Kruyt binnenkwam, werd hij door een daverend „Heil" ontvangen, waarna hem bloe men werden aangeboden. Majoor Kruyt hield een rede, waarin hij zijn voldoening uitsprak, over de groote opkomst, Spr. verklaarde, dat van alle partijen slechts de N.S.N.A.P. reden van bestaan heeft en zeide er vast van overtuigd te zijn, dat deze partij bin nen korten tijd de macht in handen zal heb ben. Na deze toespraak werden het Horst Wessel- lied en het „Wien Neerlands bloed" gezongen. In de middagvergaderipg heeft een groot aan tal sprekers het woord gevoerd, van wie de meesten in de Duitsche taal spraken. Majoor Kruyt hield weer een geestdriftige rede, waarin hij nogmaals verzekerde, dat in de toekomst zijn partij aan het bewind zal komen. Spr. hield een pleidooi voor meer tucht in het gezin en verklaarde, dat de komende omwenteling door goede organisatie zonder bloedvergieten vol trokken zal worden. De andere sprekers oefenden critiek op het beleid van de Nederlandsche regeering, die h.i. onder invloed van het internationale jodendom handelde. De redevoeringen werden herhaal delijk onderbroken door luid Heil-geroep. De vergadering droeg een huishoudelijk karakter doch aan den ingang van de zaal werd geea controle uitgeoefend. Na afloop van de vergadering heeft de poliH? zorg gedragen, dat geen optocht gevormd werd. Aan de Waalkade had zich onmiddels een reusachtige menschenmenigte verzameld, die door een sterke politiemacht in bedwang werd gehouden. De boot waarmede eenige honderden deelnemers van den landdag naar Duitschland zouden vertrekken, was getooid met swastica vlaggen. Eenige nationaal-socialisten, die in de stad swasticavlaggetjes opplakten, werden ge arresteerd en dit veroorzaakte oploopen, die door de politie werden verdreven. Het publiek gaf voor het vertrek van de boot door gejoel aan zijn stemming lucht. Van onge regeldheden kan niet worden gesproken. Direct nadat de boot was vertrokken, heeft de politie de menigte verspreid. KORTE BERICHTEN. Tegen vijf steuntrekkenden te 's Gra- venhage, dat ten onrecht steungelden trok, is proces-verbaal opgemaakt ter zake van oplichting. Bij rekstokoefeningen te Cuijk had mej. B. te Cuijk a.d. Maas het ongeluk de nieren te scheuren. Haar toestand is zorgwekkend.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7