DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. INiERNflTIOHALE MOTORRACES De nationaal-socialistische politiek in Duitschland. flxiQ&lij&sch Omvzicht Een studie van een Duitsch publicist. ^BxiitenUuuL BEZOEKT de te ALKMAAR, Ho. 197 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Woensdag 22 Augustus 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang 26 AUGUSTUS 1934 (Kermiszondag). Met deelname van de eerste Renners uit: NEDERLAND, BELGIË en DUITSCHLAND. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Dezer dagen zal te Zürich een studie verschijnen over de buitenlandsche po litiek van het Derde Rijk. Dr. Max Beer, een rechts-georiënteerd Duitsch publis- cist, die als vertegenwoordiger van de Kölnische Zeitung te Genève naam heeft gemaakt, heeft dit werk geschreven. In het jaar 1929, na Duitschland's toetre ding tot den Volkenbond, kreeg dr. Beer een leidende functie in de informatie- afdeeling van het bondssecretariaat. Na zijn aftreden als zoodanig in 1930 werd dr. Beer correspondent van de D. Allg. Ztg.,- waarin hij de nationalistische rich ting van de Duitsche buitenlandsche politiek bepleitte. Na de „gelijkschake ling" moest hij zijn post verlaten, De „N. Zür. Z." publiceert een gedeel te van het boek van dr. Beer, waarin hij een beeld geeft van de verwarring, welke het nationaal-socialisme in de buitenlandsche politiek en diplomatie van Duitschland heeft veroorzaakt. Deze passus spreekt voor zich zelf en behoeft geen commentaar, zegt het Hbld-, dat het volgende van de studie publiceert: Het is algemeen bekend, zoo schrijft dr. Beer o.a., dat een groot deel van de taak van het ministerie van buitenland sche zaken niet door de ambtenaren daarvan wordt verricht, doch door den minister van propaganda, dr. Göbbels, minister Göring, den vice-kanselier v. Papen, den ontwapeningscommissaris v. Ribbentropp enz. en dat, als „Ersatz", vóór het nog niet veroverde ministerie van buitenlandsche zaken, de nat.-soc. partij een buitenlandsch-politieke afdee ling heeft onder leiding van den „speci alist in Oostelijke aangelegenheden" Alfred Rosenberg, welke afdeeling in vele kwesties de eigelijke functies ver vult van een ministerie van buitenland sche zaken en dat wel op, ook naar het oordeel van nat.-soc. kringen, vrij dilet tantistische wijze. Bij het over het elkaar grijpen door verschillende personen, hetgeen een bron van gerechtvaardigde bezorgdheid voor de beroepsdiplomatie vormt, is wellicht voor zoover nog van een me thode kan worden gesproken, een begin sel vast te stellen: n.1. dat het ministe rie van buitenlandsche zaken zelf de ontwikkeling van de oude buitenland sche politiek en de loopende zaken moet behartigen, terwijl de groep der bijzon dere gevolmachtigden, de actueele po litiek voert. Het is duidelijk, dat naast het ministerie van buitenlandsche zaken ook dat van de rijksweer of de hoogere leiders van de rijksweer, met opmerk zaamheid de buitenlandsch-politieke problemen volgen .Hoe ver daarbij hun invloed gaat, is thans naar te begrijpen is, moeilijk vast te stellen. Men neemt echter aan, dat de rijksweer niet aan sprakelijk is voor de duidelijke misgre pen der nieuwe buitenlandsche politiek, doch er naar streeft den bodem der werkelijkheid niet te verlaten en avon turen te vermijden. Is het al mogelijk in theorie de ver schillende buitenlandsch-politieke lei dende elementen van elkaar te scheiden, zoo overheerscht natuurlijk de praktijk van het over elkaar heen grijpen en tegen elkaar ingaan, waardoor alle plan nen, inzichten, initiatieven elkaar door kruisen. Voor het buitenland komt hieruit een schouwspel te voorschijn van zeldzame anarchie. Heldhaftige trompetstooten wisselen af met het zachte geluid van vredesschalmeiengoed voorbereide be toogingen van een eendrachtigen wil rijksdagzittingen of referenda mei verrassende improvisaties der leiders. Niemand ter wereld weet precies met wien hij eigenlijk te doen heeft en of dc tgene, wat heden gescMedt, ook nog morgen geldt. Minister v. Neurath moest bijv. op de economische conferentie te Londen, welke het nieuwe regime in de Europee- sche diplomatieke kringen moest in leiden, vertrouwen wekken en gerust stellende verklaringen aan de Engelsche vrienden geven, die zich erover ver heugden met een verstandig landedel man te doen te hebben. Diens D.-natio- nale kabinetscollega Huget berg valt er echter met een wild memorandum be treffende de Oost-politiek tusschen, het welk den leider der delegatie niet be kend is en nu moet desavoueeren. Op dezelfde conferentie wordt de Duitsche minister van buitenlandsche zaken door den Oostenrijkschen bondskanselier uit zijn bed gehaald, omdat in Berlijn een lid van het gezantschap gearresteerd is, waarover de staatssecretaris in de Wil- helmstrasse pas van uit Londen bericht ontvangt. De heer v. Papen begeeft zich zonder door den Duitschen vertegen woordiger te Parijs daartoe uitgenoodigd te zijn, naar het Oosten van Frankrijk om daar met eenige vrienden missies bij de Fransche regeering voor te bereiden. Rosenberg ijlt naar Londen, Göring vliegt naar Rome. Terwijl de rijkskanselier te Venetië is, duikt dr. Göbbels te Warschau op, v. Ribbertropp te Parijs. Honderden meer of minder aanzienlijke „agenten" ver toeven in de hoofdsteden en in Volken bondskringen, bieden verzoening, over eenstemming en alle mogelijke combina ties aan. Industrieele magnaten worden gemo biliseerd voor de buitenlandsche poli tiek; soc.-dem. renegaten voor geheim zinnige zendingen naar Genève en Lon den gezonden, vroegere democratische parlementsleden naar Fransche colle ga's. Maar terwijl men vriendelijk lachend de eene hand uitstrekt, slaat men met de andere toornig de deur dicht. Nooit is zoo veel heen en weer ge reisd, dan weer hierheen Jan daarheen; per trein, per auto, per vliegmachine. Een phantastische haast heerscht in de Duitsche buitenlandsche politiek, een gewriemel van ijverige lieden, wien elk oogenblik wat anders invalt, zonder dat echter ooit een goed voorbereid plan wordt uitgewerkt. Alles beweegt zich in een zigzaglijn, zooals men nooit eerder in de buiten landsche politiek van een oud, geregeld en doelbewust staatswezen heeft aange troffen. Men krijgt den indruk, alsof het bui- tenlandsch politieke apparaat van het Derde Rijk een verzameling is van min of meer dunne ijsschotsen, die, soms op elkaar gedreven, dan weer uiteen glij dend, op de golven ronddrijven. SCHUSCHNIGG ONTMOET MUSSOLINI. Plannen tot het sluiten van mili taire overeenkomst. De Oostenrijksche Bondskanselier Kurt von Schuchnigg is gisteren in gezelschap van de heeren Seidel en dr. Hertl te Florence ge arriveerd. De Duce was ter begroeting aan wezig, vergezeld door Suvich, graaf Ciano en vele hooge autoriteiten. De ontmoeting was buitengewoon harte lijk. Florence vlagde vroolijk en in de stra ten weerklonken de nationale liederen van Oostenrijk en Italië. Besprekingen begonnen. Mussolini en Schuschnigg hadden een onderhoud in de particuliere villa Mariois op den weg naar Fiesole, nadat de Oosten rijksche kanselier eenigen tijd had vertoefd in de villa Antinori, welke gedurende zijn verblijf te zijner beschikking is gesteld. Gistermiddag bood Mussolini den kanse lier een maaltijd aan, waaraan ook Suvich en Starace aanzaten. Volgens de Weensche bladen staat de kwestie der Duitsch-Oostenrijksche betrek kingen in het middelpunt van de te Florence te houden besprekingen. Zoowel aan Ita- liaansch als aan Oostenrijksche zijde bestaat de absolute overtuiging, dat de ontspanning in het Donau-bekken in de eerste plaats af hankelijk is van de ontwikkeling der Duitsch- Oostenrijksche betrekkingen. Dit wordt ook in het licht gesteld door de christelijk-sociale „ReichspostDe Romein- sche correspondent van dit blad meldt, door officieuze zijde geïnspireerd, hierover het volgende. Binnen het kader van de buiten- landsch politieke betrekkingen der twee lan den speelt natuurlijk de verhouding tot Duitschland een bijzondere rol. In tegenstelling met sommige Duitsche persstemmen is men het er in Italië en Oos tenrijk over eens, dat zonder verwijl de nor male betrekkingen met Duitschland moeten worden hersteld, zoodra Oostenrijk de prac- tische garanties voor de eerbiediging zijner Schuschnigg, de Oostenrijksche Bondskanselier. souvereiniteit en vrijheid van den kant der Duitsche regeering krijgt. Een de pacten van Rome accepteerende positieve Duitsche medewerking aan de Donau-problemen door overeenstemming van economische belangen is evenzeer gewenscht als in het kader van het viermogendhedenpact een wederinscha- keling der geheel Europa betreffende pro blemen. De „Reichspost" keert zich verdei ook nog tegen de talrijke geruchten, die in verband met de ontmoeting in Florence zoo wel in Weenen als in het buitenland zijn op gedoken en volgens welke o.a. Mussolini aan de Oostenrijksche regeering vele millioenen lires ter beschikking zou willen stellen voor het inrichten van een geheime staatspolitie en besprekingen gevoerd zouden worden over de restauratie. Dat alles ts volmaakte onzin, zegt het blad. Officieel communiqué. Na afloop van de besprekingen tusschen Mussolini en Schuschnigg werd een officieel communiqué gepubliceerd, waarin wordt ge zegd: In bijzonderheden werden onderzocht de kwesties op politiek, economisch en cultureel gebied, welke beide landen betreffen. Ten aanzien van de richtsnoeren en de methode tot het handhaven der onafhanke lijkheid en integriteit van Oostenrijk werd een algemeene overeenstemming geconsta teerd. Deze onafhankelijkheid en integriteit omvatten eveneens de volkomen binnenland- sche autonomie, welke een concreet Euro- peesch belang en een factor ten gunste van de handhaving der rust in het Donaugebied beteekent. Wat den economischen toestand betreft be vestigden de twee staatslieden de noodzake lijkheid der protocollen van Rome, welker terrein van actie zal worden verdiept en uit gebreid. De door den zoozeer betreurden Dollfuss vastgestelde en ten uitvoer gelegde directieven zullen leiding geven aan de ita- liaansch-Oostenrijksche betrekkingen. Een interview met Schuschnigg. Een naar Florence gezonden bizondere correspondent van de „Matin" heeft ge legenheid gehad na de publicatie van het officieele communiqué over de be sprekingen tusschen Mussolini cn Schuschnigg, een onderhoud te hebben met den Italiaanschen onderstaatsse cretaris, die bij de besprekingen tegen woordig is geweest. Deze verklaarde o.a.: De besprekingen van Florence heb ben alleen de duidelijke rechtlijnige houd:'-~ van Italië bevestigd in de Oos tenrijksche kwestie en de onder Dollfuss ingeleide nauwe samenwerking van beide landen. Zij vormen een contact tusschen de leiders der regeeringen. Op de vraag, of men aan de noodzake lijkheid heeft gedacht de reeds bestaan de overeenkomsten vooral in den zin van een militaire samenwerking, uit te breiden of te wijzigen, antwoordde de staatsmanGeenszins. Er is niet gespro ken over een nieuw pact en evenmin over een nieuw plan tot overeenkom sten. Ons doel is de bestaande samen werking te versterken, maar niet te wijzigen. De correspondent van de „Matin" is ook nog in de gelegenheid geweest Schuschnigg zelf naar zijn indruk te vragen. Schuschnigg verklaarde, dat hij met het resultaat der besprekingen vol komen tevreden was, en antwoordde op de vraag of de kwestie van militaire interventie in geval van een nieuwe Duitsche bedreiging te berde was ge bracht, dat men uitsluitend over econo mische aangelegenheid heeft gesproken, die in nauw verband staan met de poli tieke problemen. Aanvang half twee. „ALCAIAKIA \.\.V. Toegangskaarten verkrijgbaar aan de Sigarenmagazijnen van: Fa. DE FRENNE en A. W. GERRITSE Langestraat en Fa. HARTLAND en W. PRINS Houttil en aan BUREAU Y.V.V., Waaggebouw. •HEEFT HITLER TROUWPLANNEN? Louis Gillet, een medewerker van het Pa- rijsche „Journal", geeft een in omloop zijnd gerucht weer, volgens hetwelk Adolf Hitier voornemens zou zijn te trouwen met Frau Winnifred Wagner. een kleindochter van den grooten opera-componist. Mevrouw Wagner is de leidster van de Bayreuther Festspiele, waarvan de opening onlangs in het bijzonder van Hitier plaats had. VECHTPARTIJ TUSSCHEN COMMUNISTEN EN LEDEN VAN HET CROIX DE FEU. In Roubaix (Fr.) zijn gisteravond ongeveer 40 communisten slaags geraakt met ongeveer 15 leden van het Croix de Feu, daar deze laatsten de communisten wilden belet en aan plakbiljetten van reclamezuilen te verwijde ren. De leden van het Croix de Feu werden op de vlucht gejaagd. Er vielen drie zwaar ge wonden. Toen de politie ingreep, werd deze ont vangen met een hagel van steenen. Eenige arrestaties zijn verricht. ONDERZOEK NAAR DE ONLUSTEN IN CORK. De minister van den Ierschen Vrijstaat voor financiën Mcantee verklaarde gisteravond, dat een zorgvuldig onderzoek zal worden inge steld naar de onlusten in Cork, waarbij een aantal mannen zijn gewond, waarvan een doodelijk. De jongelieden, die met vrachtauto's waren aangekomen, en die de politie hebben aange vallen, zijn blauwhemden geweest. De vol ledige verantwoordelijkheid voor de tragi sche gebeurtenissen zullen de voormalige president van den Ierschen vrijstaat Cosgrave en generaal O'dessy moeten dragen. Daden van sabotage. In het graafschap Limmerick in den, Ier schen vxijsxaat zijn Dinsdag van anti-regee- ringsgezinde zijde wederom talrijke daden van sabotage gepleegd. Bij Croom werden in den loop van den nacht ongeveer 20 telegraafpalen doorge zaagd en vele wegen versperd door omge hakte boomen. De spoorwegen in Noord-Kerry hebben be langrijke vertraging ondervonden, daar de signaaldraden waren doorgesneden. Men vermoedt, dat het hier gaat om een protestdemonstratie in verband met den ver koop van in beslaggenomen vee, dat gisteren is verkocht. NAAR EEN KABINETSCRISIS IN SPANJE? Gil Robles zal de regeering zijn steun opzeggen. De leider van de Spaansche katholieke volkspartij Gil Robles is voornemens, dei^ Spaanschen minister-president Samper offi cieel mede te deelen, dat zijn fractie in de Cortes de regeering niet langer zal steunen. Indien hieraan uitvoering wordt gegeven, zal Samper in het Spaansche parlement niet langer over een meerderheid beschikken. POGING TOT MUITERIJ OP SPAANSCHE VLOOT. Uit Carthagena wordt gemeld, dat onder de bemanning van de daar voor anker lig gende Spaansche oorlogsschepen een po ging tot muiterij zou zijn ontdekt. Er zouden 28 personen gearresteerd zijn en een roode vlag en communistische propaganda-geschrif- ten zouden in beslag zijn genomen. De opstand reeds onderdrukt. Omtrent de reeds gemelde muiterij op de Spaansche oorlogsvloot wordt medege deeld In Carthagena in de Spaansche oorlogs haven werd een groep leden der oorloos- marine verrast bij het lezen van het Madri- leenscht communistische dagblad, dat even als de andere zuiver politieke bladen voor legei en vloot is verboden. De disciplinaire bestraffing der schuldigen De nat. soc. buitenlandsche poli tiek van Duitschland. (Dag. Over zicht.) De dreigende staking in Amerika; de toestand nog steeds zeer drei gend. (Buitenland.) Het bezoek van Schuschnigg aan Mussolini; een onderhoud tusschen beide staatslieden. (Buitenland.) Nog steeds de Duitsche volks stemming; eenige persstemmen. (Buitenland.) Zware brand in Amsterdam- Noord. (Binnenland.) Oudheidkundige vondst te Megen. (Binnenland.) De overval aan den Rijswijkschen weg. (Rechtszaken.) Twee woonhuizen afgebrand te Dreumel. (Binnenland) Doodelijke verkeersongevallen. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten). had een korte dienstweigering tengevolge. In het staatsblad wordt een decreet gepu bliceerd, waarin wordt verboden, dat leden van de oorlogsmarine en de arbeiders der arsenalen, die hun vaste aanstelling hebben, lid mogen zijn van een politieke vereeniging ging- BENZIN E-ONTPLOFFING TIJDENS VUURWERK. Tijdens een vuurwerk te La Rochelle in Frankrijk kwamen vonken terecht op de ben zinetank van een voor anker liggend plezier vaartuig. Het vuur tastte de omgeving aan en de benzinetank explodeerde, evenals een kist met vuurwerk. Twee vrouwen sprongen over boord en slechts een hunner kon gered worden. De brand kon spoedig door de be manning worden gebluscht. DE OORLOG IN DEN CHACO. De Parag uayeesche troepen 'nebben de stellingen Ca Rosa, Rrosa en Husrana inge nomen. Verder werden de Boliviaansche troepen m den sector El Carnen terug ge worpen. Een krijgsgevangen gemaakte Boliviaan sche kadet verklaarde, dat de beroemde Boli viaansche oorlogsvlieger majoor Pabon 12 Augustus j.1. tijdens een luchtgevecht is gedood. AARDSCHOKKEN OP DE LIPARISCHE EILANDEN. De bevolking van de Liparische Eilanden, welke ten Noorden van Sicilië zijn gelegen, werd gisteren hevig opgeschrikt door twee zeer duidelijk waarneembare aardschokken en een zwaar ordergrondsch gerommel en het begin van een zware uitbarsting van de Stromboli. DE DREIGENDE STAKING IN AMERIKA. De toestand nog steeds critiek. De in verschillende bedrijven dreigende stakingen, waarbij in totaal omstreeks een millioen arbeiders zouden zijn betrokken, zijn nog geen stap nader gebracht tot -en oplossing. Noch in de textielindustrie, waar ongeveer 600.000 arbeiders wachten op af kondiging van een staking-parool, noch in Miniapolis. waar de conflicten met de vrachtautochauffeurs nog steeds niet vol doende zijn geregeld, noch in de moeilijk heden met de havenarbeiders te Portland, Orichon er.z, werden de geringste vorderin gen gemaakt. Ook ziet het er tot dusver niet naar uit, dat de Federale regeering tusschenbeide zal komen. De secretaris van de Vereenigde textiel arbeiders Gorman heeft m verband met dezen toestand een krachtige waarschuwing doen hoor en. Met betrekking tot het feit dat hij Woensdag zal onderhandelen met de regee ring en met de Amerikaansche federatie van den arbeid, verklaarde hij, dat de katoen- en overige textielarbeiders beu worden van de vruchtelooze onderhandelingen met de regee- ringivertegenwoordigers, zonder dat eenig resultaat wordt bereikt, aangezien de werk- gvers zich afzijdig houden en zich van deze onderhandelingen niets aantrekken. Wij eischen aldus Gorman dat de industrie tot daden overgaat. Wanneer dit niet zal geschieden, zullen wij gedwongen zijn te staken. Inmiddels trachten de stakende autobus- chauffeurs te Ghicago de arbeiders van de verschillende andere transportmiddelen over te haien zich aan te sluiten bij hun beweging. Ook aan de Westkust is de toestand nog verre van opgehelderd De spanning wordt er wederom grooter.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1