EN Schuschnigg op bezoek bij Mussolini. Verschillende perscommentaren. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENllENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. Ho. 198 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Donderdag 23 Augustus 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang flxtgeliiksch Ovevzicht Mussolini. Engelsche persstemmen. Italiaansche commentaren. ^Buitenland DE EED OP HITLERS PERSOON. Ook door alle ambtenaren a! te leggen. BIJNA 2000 IN VRIJHEIDSTELLINGEN IN DUITSCHLAND. WEGENS SPIONNAGF VEROORDEELD. DE NASLEEP VAN DE NAZI-PUTSCH IN OOSTENRIJK. OP 25 JULI WAS DOLFUSS NIET MEER TE REDDEN. BLIJDE GEBEURTENIS AAN HET KROONPRINSELIJK HOF. Italië bereidt zich op feestelijk heden voor. AANHOUDEND VERZET IN BASKENLAND. Krachtiger regeeringsmaaf- regelen aangekondigd. MUSSOLINI ALS SOLOZANGER. SCHIETPARTII IN BERGHUT NABIJ SALZZBURG. Twee personen scheidenen, w.o. gewond. gedood; ver- Nederlanders, ERNSTIGE GESCHILLEN TUSSCHEN AMERIKAANSCHE EN JAPANSCHE FARMERS. Gevaar voor de Amerikaansch- Japansche verhoudingen. lVat vandaag de aandacht trekt.,* UITBREIDING VAN DE AMERIKAANSCHE MARINE. DE STAKINGSMOEILIJKHEDEN IN AMERIKA. Het conflict bij de Aluminium Comp. of America. De dreigende staking in de textielindustrie. Vermindering van werktijd in de industrie van katoenen klee ding. WERKTIJDVERKORTING EN LOONS- VERHOOGING IN DE AMERIKAANSCHE KATOEN INDUSTRIE. Zooals wij reeds vrij uitvoerig gemeld hebben, heeft de Oostenrijksche bondskan selier Schuschnigg een officieel bezoek ge bracht aan Mussolini. Dat bezoek heeft, zoo als trouwens te verwachten was, de aandacht van het buitenland getrokken en zelfs heeft de Fransche „Matin" het noodig geoordeeld, om een eigen verslaggever naar Florence te sturen, om bijzonderheden over dat bezoek te weten te komen. Het resultaat daarvan was. dat die Fransche journalist een interview met den Italiaanschen onderstaatssecretaris Puvich had, welke interview wij reeds publi ceerden in ons nummer van gisteren. Daar naast hebben echter de diverse bladen com mentaren gegeven over deze besprekingen, waarvan wij hier een overzicht geven: Fransche persstemmen. In verband met de besprekingen tusschen den Oostenrijkschen bondskanselier Schusch nigg en Mussolini, verklaart de Petit Pari- sien, dat Mussolini de Fransche en Engel- sche regeeringen, als mede-garanten van de Oostenrijksche onafhankelijkheid, volkomen op de hoogte houdt van de besprekingen. Uit het officieele communiqué blijkt, vol gens het blad, dat Mussolini met nadruk verklaart heeft, dat de autonomie van Oos tenrijk moet worden gehandhaafd en dat Italië daarvoor borg zal zijn. Mussolini heeft hiermede blijkbaar te kennen willen geven, dat Italië zich zoo noodig met geweld tegen iedere openlijke of heimelijke Anschluss-poging zal verzetten, zonder zich evenwel te mengen in de binnen landsche aangelegenheden van Oostenrijk In de andere Parijsche bladen komt eeni- ge ongerustheid tot uiting ten opzichte van de diplomatieke activiteit van den Duce. In de Figaro schrijft graaf d'Ormesson, de medewerker van dit blad voor buitenland- sche politiek, dat het noodzakelijk is, dat Italië in Midden-Europa zijn houding be paalt, doch dat het gevaarlijk zou zijn, in dien dit op een wijze geschiedde, dat de an dere mogendheden er aanstoot aan zouden kunnen nemen, zelfs indien deze landen in dezelfde mate als Italië belang hebben bij het handhaven van het evenwicht in Europa Dit betreft niet alleen de landen der Klei-e Entente, doch ook in zekeren zin Oostenrijk zelf. Oostenrijk moet niet voor de keuze ge plaatst worden van Anschluss bij Duitsch- land of protectoraat van Italië. Een dergelijk alternatief zou slechts de be langen van het nationaal-socialisme dienen. De oplossing van he Oostenrijksche vraag stuk ligt uitsluitend in de onainankelijkheid van Oostenrijk. De Echo de Paris betwijfelt of bij de be sprekingen tusschen Schuschnigg en Musso lini geen vraagstukken als het herstel der Habsburgers en een militaire overeenkomst tusschen Italië en Oostenrijk besproken zijn Verder vraagt het blad zich af, of er geen overeenkomst is gemaakt, die aan Italië het recht geeft voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk te zorgen. Dit zou, volgens het blad, zeer ongewenscht zijn, daar dit Oos tenrijk onder het protectoraat van Italië zou plaatsen. De Daily Herald schrijnr, nopens de be sprekingen te Florence: „Te Florence is iets tot stand gekomen, wat groote overeenstemming vertoont met een Italiaansch protectoraat over Oosten rijk". De speciale correspondent van de Times te Florence verklaart: Het ongewoon lange en krachtig geformu leerde communiqué over de besprekingen tus schen Mussolini en Schuschnigg geeft niet alleen positief de richtsnoeren aan, op grond waarvan de betrekkingen tusschen beide landen zullen worden ontwikkeld, doch het ruimt ook verscheidene door bepaalde ge zantschappen te Rome in omloop gebrachte geruchten uit den weg. De passage over het handhaven van de rust in het Donau-bekken ontwart voor het oogenblik de vele geruchten over het herstel der Habsburgers en ook zekere diplomatieke geruchten, waarin werd beweerd, dat Italië bepaalde gezantschap pen daarover heeft gepolst, of het sluiten van een formeel militair bondgenootschap met Oostenrijk gewenscht zou zijn, een bond genootschap, dat Italië in geval van nood het recht zou geven in Oostenrijk een mili taire actie te ondernemen. Een ander ge rucht, aldus de Times, is in zekere Duitsche kringen in omloop geweest, volgens hetwelk het onderhoud zou zijn ingegeven door den Italiaanschen wensch, de verscheurde vriend schapsbanden met Duitschland weer aan te knoopen. De geheele toon van het communi qué echter, vooral de zinsnede over de vol ledige binnenlandsche autonomie van Oos tenrijk toont, dat Mussolini en Schuschnigg tezamen Duitschland voor een ingrijpen in binnenlandsche Oostenrijksche aangelegen heden waarschuwen. De vastbesloten wil, om de politiek van dr. E>ollfuss in dit verband voort te zetten, is onveranderd gebleven, of nog sterker geworden. Eveffzeer is het wijzen op het Europeesch belang bij het Oostenrijk sche vraagstuk een nieuwe wenk aan Duitsch land, dat het niet alleen met Italië en Oos tenrijk te doen zou hebben. Naar Reuter uit Florence meldt, zegt men in officieuse kringen, dat het officieele com muniqué de Italiaansch-Oostenrijksche poli tiek, zooals die met Dollfuss was bepaald, bevestigt. Vraagstukken als net herstel van de Habsburgers of een militaire conventie zijn niet besproken;.men heeft het bij de zui vere politieke betrekkingen gelaten. Wat de economische betrekkingen betreft, blijft men zich houden aan de protocollen van Rome Tenslotte heeft me# ook de cultureele be trekkingen behandeld en nader gesproken over de uitwisseling van studenten, hoog leeraren en kunstenaars. In niet-officieuse, maar in den regel wel ingelichte kringen zegt men, dat het onder houd in hoofdzaak diende ter bevestiging van reeds eerder aangenomen besluiten, dan tot het nemen van nieuwe, maar de verkre gen kostbare inlichtingen kunnen door toe doen van Italië strekken tot inlichting van alle landen, die bereid zijn iets ten bate van Oostenrijk te doen, zoodat de beteekenis der besprekingen pas later zal blijken. Men voegt hieraan toe, dat de Italiaansch-Oos tenrijksche samenwerking steeds duidelijker zal blijken. De passage inzake de uitbreiding van de protocollen van Rome beschouwt men als een beroep op de kleine Entente, en voor al op Zuid-Slavië. De beteekenis van de ontmoeting is vol doende duidelijk uit den algemeenen toon van de Romeinsche bladen, die van oordeel zijn, dat het onderhoud van fundamenteele beteekenis is, doch niettemin slechts be schouwd kan worden als volkomen normaal en voortvloeiende uit de omstandigheden Alle bladen wijden groote artikelen aan de ontmoeting. De Stampa schrijft, dat op de polemiek, dat Italië van Oostenrijk een Ita liaansche provincie zou willen maken, te antwoorden valt, dat Italië daartoe te ver standig is. Oostenrijk moet echter een gebied worden van samenwerking en niet van strijd tusschen twee beschaafde volken. Ook de be trekkingen met de Kleine Entente behoeven een herziening. De Popoio d'Italia zegt, dat de vriend schap met Italië de grondslag blijft van de Oostenrijksche politiek en de vriendschap van het vrije Oostenrijk een van de hoofd punten blijft van de vooruitziende politiek van Mussolini. Hef vertrek. Mussolini is gistermiddag weer naar de manoeuvres teruggekeerd, Schuschnigg heeft zich naar Genua begeven, waar hij scheep is gegaan naar Nice. Voor zijn vertrek heeft hij aan de Petit Parisien nog gezegd, dat de regeering als de noodige straffen zijn uitgedeeld al het moge lijke zal doen, om den binnenlandschen vrede te verzekeren. De huidige regeering is even als die van Dollfuss, een sociale regeerirg uit op verzoening en vast besloten de onaf hankelijkheid van Oostenrijk te handhaven, daar er in Oostenrijk een even vurig als op recht patriotisme bestaat. In aansluiting op de wet inzake het staats hoofd van het Duitsche Rijk en de 'volks stemming van 19 Augustus heeft de rijksre- geering «de volgende wet uitgevaardigd „over de beëediging van de ambtenaren en van de soldaten der weermacht". De diensteed der openbare ambtenaren ambtenaren luidt: Ik zweer: Ik zal den Führer van het Duitsche Rijk en rijkskanse lier Adolf Hitier trouw en gehoorzaam zijn en mijn ambtsplichten conscienteus vervul len. zoo waarlijk helpe mij God. De diensteed der soldaten luidt: Ik zweer bij God dezen heiligen eed, dat ik den Führer van het Duitsche volk en Rijk, Adolf Hitier, den opperbevelhebber der weer macht, onvoorwaardelijk zal gehoorzamen en als dapper soldaat bereid zal zijn te allen tijde voor dezen eed mijn leven te offeren. Op grond van dezen eed, volgens welke alle openbare ambtenaren op de persoon van den leider en rijkskanselier Adolf Hitier moeten worden beëedigd, zooals dit bij de soldaten der weermacht reeds is geschied, heeft de rijksminister van binnenlandsche zaken alle autoriteiten opgedragen de be ëediging der in dienst zijnde ambtenaren onverwijld te doen geschieden. Sedert 17 Augustus zijn in Beieren 1610 strafgevangenen en 250 personen die in voorarrest zaten, in vrijheid gesteld. De rechtbank te Metz heeft vier personen, beschuldigd van spionnage, veroordeeld tot gevangenisstraffen, varieerende tusschen de vijf jaar en achttien maanden. Onder hen beyonden zich twee leden van de particuliere fabriekspolitie der Röchling- fabrieken te Völklingen in het Saargebied, Frischmann en Rathke. die resp. tot twee jaar en tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld werden, terwijl hun voor den tijd van tien jaar het verblijf op Fransch grondgebied werd ontzegd. De krijgsraad te Leoben heeft gistermid dag vonnis gewezen in de zaak tegen de op standelingen uit Ennstal. Erlbacher werd veroordeeld tot den strop, Ritz tot levens lange zware kerkerstraf, terwijl de overige beschuldigden kerkerstraffen van tien tot vijftien jaren zullen moeten uitzitten. oogenblikken later de verdekt opgestelde moor denaars hem overvallen. Alle straten, waardoor Dollfuss had kunnen komen, waren door terro risten bezet, die in auto's gezeten en gewapend met Duitsche machinegeweren hun prooi zaten op te wachten. Bovendien zorgde de uitgebrei de nationaal-socialistische spionnagedienst, die zijn vertrakkingen had in alle departementen, tijdig voor inlichtingen. Voor een aanslag vóór de woning van den bondskanselier ten slotte, was, voor het geval, dat hij deze nog had kun nen bereiken, een volledig strategisch plan uit gewerkt. Hier zouden gewapende putchisten in auto's van alle kanten op hem af komen rijden. Dit verschillende berichten is het allengs dui delijk geworden, dat het voor de aanstichters van den opstand van 25 Juli, die reeds lang te voren, onder leiding van Frauenfeld, de plannen hadden opgemaakt, vast stond dat Dollfuss bij dezen Putsch, of hij gelukken zou of niet, het leven moest verliezen. Daartoe waren alle maatregelen genomen. De correspondent van de N. R. C. heeft uit particuliere bron verno men, hoe volledig de maatregelen zijn geweest, om den bondskanselier niet aan het vonnis te laten ontsnappen. Zelfs indien hij de kanselarij nog bijtijds had kunnen verlaten, hadden enkele Geheel Italië bereidt zich voor op de aan staande geboorte van een prins of prinses Kroonprins Umberto bevindt zich reeds in het paleis te Napels, waar zijn gemalin, prin ses Marie José, zooais men weet een dochter van wijlen koning Albert van België, haar intrek heeft genomen. Haar moeder, de ko ningin-weduwe Elisabeth van België, wordt d^zer dagen verwacht, evenals haar schoon moeder, de koningin van Italië. Tal van fascistische vrouwenorganisaties hebben besloten het heuglijke feit te vieren met de oprichting van Tehuizen voor Zuige lingen in verscheidene steden. De oud strijders zullen gelden bijeenbrengen voor deze tehuizen. Te Milaan zullen alle kinde ren, die op denzelfden dag als het kind van het kroonprinselijk echtpaar geboren wor den, een luiermand ten geschenke krijgen. De vrouwelijke fascio te Vicenza zal een asyl oprichten, dat den naam van den prins of de prinses zal dragee. De leden van de hof houding zullen aan alle arme kinderen van Napels een uitzet schenken. De hofdames der koningin bieden een dek voor de wieg aan. Het stroomt geschenken in het kroonprinse lijk paleis. Vurig wordt gehoopt dat het te verwachten kind een prins zal zijn. De Spaansche regeering wil een eind maken aan de rebelle der Baskische gemeentebestu ren en heeft besloten krachtiger maatregelen te nemen om een nieuwe overtreding der wetten te voorkomen. Morgen is de burgemeester van San Sebas- tian van plan om m-t instemming van zijn collega's te Bilbao en te Vittoria in zijn stad huis het \olledige inter-provinciale comité te doen bijeenkomen, dat gekozen is door de gemeenteraden der drie provincies. Het comité zal de laatste schikkingen treffen voor het bijeenroepen tegen Zondag as. te Bil bao van een groote vergadering, waaraan zal worden deelgenomen door Baskische en Catalaansche parlementsleden, alsmede door autonomistische Kamerleden uit andere ge bieden. De ex-premier Azane zou de ver gadering bijwonen. Het kabinet van Madrid zal de vergade ring verbieden en maatregelen nemen voor het geval de organisatoren zich niet aan het verbod storen. Men zegt. dat de regeering van plan zou zijn alle deelnemers te arres- teeren. Behalve zijn talenten als staatsman, too- neelschrijver, metselaar, journalist, e d. schijnt Mussolini, naar Vaz Dias meldt, ook nog begaafdheid te hebben op het gebied van den zang. Tot gisteren was het weinigen bekend, dat de Duce over een voortreffelijk geluid beschikte. Dit kwam echter aan het licht toen bij de manoeuvres in de omgeving van Florence de soldaten rondom hun kamp vuren gezeten waren en zich den tijd kortten met het zingen van vaderlandsche liederen en volkswijsjes. Plotseling stapte zonder eenige waarschuwing de dictator in hun mid den en hief een lied aan, dat door Giacomo Puctini gecomponeerd is. De soldaten luiste ren geboeid tot de laatste hooge toon in de avondstilte was verdwenen, waarop een ont zaggelijk applaus losbarstte. Zelfs de meest cynische toehoorder moest toegeven dat de zang veel slechter had kunnen zijn Woensdag drongen twee jongelieden de berghut op de Felbertauern nabij Salzburg binnen en schoten den waard Steinberger, die hen wilde tegenhouden, neer. De zoon van den voorzitter der Duitsch-Oostenrijksche Alpenvereeniging, Pirter, werd eveneens door een kogel getroffen. Beiden waren op slag dood De beide indringers openden daarop op de toesnellende bergtoeristen een razend revolvervuur Verscheidene gasten, onder wie eenige Nederlanders, werden ernstig ge wond De twee jongelui wisten te vluchten, doch vijf uur later konden zij gearresteerd worden. Het bleken een 17- er. een 23-jarige jongeman uit Stiermarken te zijn. Zij legden een volledige bekentenis af en verklaarden, hun daad in een roes begaan te hebben. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Uit Phoenix (Arizona) wordt gemeld, dat het in het vruchtbare dal van de Salt River tot ernstige incidenten is gekomen tusschen de daar gevestigde Amerikaansche farmers en Ja- pansche boeren, die sedert eenigen tijd naar deze streek trekken. De ernst van den toestand kan blijken uit het feit, dat het staatsdeparte- ment den gouverneur van Arizona, Moeur, op dracht heeft gegeven, in ieder geval incidenten te verhinderen, welke de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan zouden kun nen schaden. De toestand is intusschen zoodanig toege spitst, dat 600 Amerikaansche farmers een ulti matum hebben opgesteld, waarin de Japanners worden gesommeerd vóór Zaterdag het dal te verlaten. De plaatselijke autoriteiten ondersteunen den eisch der Amerikaansche boeren, daar zij op het standpunt staan, dat de aanwezigheid der Japanners een schending is van de Landbouw- wet van Arizona. Het staatsdepartement vreest, dat eventueele gewelddaden tegen de Japanners ernstige moei lijkheden voor de Amerikaansche onderdanen in Mandsjoekwo zullen medebrengen. Onderstaatssecretaris Phillips heeft telegra- Het bezoek van Schuschnigg aan Mussolini. (Dag. Overzicht.) Drama in een berghut in Stier marken. (Buitenland.) Moeilijkheden tusschen Ameri kaansche en Japansche boeren in Arizona. (Buitenland.) Een sluitende rijskbegrooting voor 1935. (Binnenland.) Ontploffing ih een motorjacht. (Binnenland.) Vreeselijk ongeluk op onbewaak- ten overweg in de gemeente Em- men. (Binnenland.) Een dronken man te Oldenzaal pleegt een moordaanslag op zijn dochter en verwondt een man, die tusschenbeiden kwam. (Binnen land.) Roofoverval te Moergestel. (Bin nenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten). fisch ter kennis gebracht van gouverneur Moeur, dat hij van de Japansche regeering reeds een mededeeling in deze aangelegenheid heeft ontvangen. Het departement van de Amerikaansche marine heeft gisteren contracten afgesloten voor den bouw van elf oorlogsschepen, waar door duizenden arbeiders op de particuliere werven weer werk kunnen vinden. De contracten betreffen den bouw van twee lichte kruisers, zes torpedobouwers en drie onderzeeërs. De Aluminium Comp. of America, waar 15,000 arbeiders sinds tien dagen staken, heeft het bemiddelingsplan van de regee ring verworpen dat voorzag in een onmid- dellijken wapenstilstand hervatting van den arbeid en onderhandelingen tusschen de di rectie en óe arbeiders. Volgens den president van de Amerikaansche federatie van den arbeid, die de stakende arbeiders steunt, is het conflict een gevolg van de weigering van de maarschappij om met vertegenwoor digers van de vakvereeniging te onder handelen. Reuter meldt nader: De directie van de Aluminium Comp. heeft verklaard, dat zij be paalde eischen van de vakvereeniging niet in aanmerking wilde doen komen voor arbi trage. Het stakerscomité van zijn kant heeft zich bereid verklaard de voorstellen van de regee ring te aanvaarden. Green, de president van de Am. federatie van den arbeid, heeft zijn volledigen steun toegezegd bij de dreigende staking in de textielindustrie, waarbij ongeveer 800,000 arbeiders zijn betrokken. Roosevelt heeft een besluit onderteekend, waarbij de code voor de industrie van ka toenen kleeding gewijzigd wordt in dien zin dat de wekelijksche werktijd van 200,000 arbeiders in deze industrie van 40 tot 36 uur wordt verlaagd zonder verlaging van de loonen. De N R A. is van meening dat door deze wijziging die op 1 October in werking treedt, 10.000 nieuwe arbeiders in dit bedrijf kunnen worden te werk gesteld. Reuter merkt in dit verband op, dat bo venstaand bedrijf geen direct verband heeft met de textielindustrie. Men kan dit besluit van Roosevelt dus niet beschouwen als een poging om de dreigende staking in óe tex tielindustrie te voorkomen. De NRA heeft met toestemming van pre sident Roosevelt binnen het kader van de „katoencode" toegestemd in een verkorting van den werktijd van 40 tot 36 uren per week, zoomede in een loonsverhooging met 10 Met het oog op de dreigende staking in de tetxielindustrie zijn deze maatregelen voor deze industrie van bijzonder belang.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1