DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hitier houdt een rede voor de Saar-menschen. No. 201 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: G KRAK. Maandag 27 Augustus 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang De Saar-kwestie de eenige moeilijkheid, die een verzoening met Frankrijk in den weg staat. Wat vandaag de, aandacht treh t. f ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 'f 2<—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nnmmers 5 cents. m PRIJS DER GEWONE AD VERTEN! I£N: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk» kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3, redactie 33. Bxujeliiksch Omczicht Onder enorm groote belangstel ling is gisteren de Saar-betooging gehouden en ongetwijfeld vormde de rede, die Adolf Hitier aldaar uitsprak, het hoogtepunt. Deze rede werd naar schatting door ongeveer 400.000 personen bijgewoond. Hitier werd bij aankomst te Ehrenbreit- stein met luid gejubel begroet. Nadat Staatsraad Dr. Simon en de Rijks-Saarcom missaris Buerckel een kort woord van wel kom hadden gesproken beklom Hitier het spreekgestoelte. Hitier gaf een uitvoerig overzicht van de voorgeschiedenis van de Saarkwestie en be toogde met nadruk, hoe de Saarbevolking tot één geheel vergroeid was met het Duit- sche volk, waarvan de betooging van thans een der uiterlijke kenteekenen was. Ook nu weer blijkt de groote eenheid van het Duit- sche volk, en blijkt, hoe het als één geheel achter zijn leiding staat. De nat.-socialisti- sche beweging strijd voor de Duitsche boe ren, de Duitsche arbeiders, den Duitschen middenstand, voor het geheele Duitsche volk in al zijn geledingen. Ondanks alle moei lijkheden zijn de successen van deze politiek reusachtig. Niemand, die niet vooringeno men is, kan ontkennen, dat sedert 30 Jan. in Duitschland ontzaglijKc veranderingen tot stand zijn gekomen. Zij, die in het bui tenland Duitschland thans beklagen om het huidige regime, zijn dezelfden, die veertien jaar lang de positie van het Duitsche volk hebben uitgebuit. Thans merken zij, dat Duitschland zijn eigen weg gaat en dat het Duitsche volk hun medelijden niet noodig heeft. Met sarcasme bespreekt Hitier vervolgens de meening van de buitenlandsche pers over de jongste volksstemming. Natuurlijk zijn er groote moeilijkheden, maar naarmate de nood stijgt, des te grooier zal de vastbera denheid zijn waarmee de strijd tot de over winning wordt voortgezet. Zij, die hopen Duitschland door economische teneur-maat- regelen murw te kunnen maken, kennen de Duitschers slecht, indien men dergelijke po gingen blijft voortzetten zal Duitschland zoozeer leeren op zichzelf aangewezen te blijven, dat men spoedig de nutteloosheid van dergelijke pogingen zal inzien. Evenals men zich op economisch gebied heeft geholpen, is thans duidelijk geworden wat men in anderhalf jaar op cultuur-poli tiek heeft bereikt. Ook op dit gebied treft het nationaal-socialisme verwijten, dat het zich van het Christendom verwijdert. Hitier ant woord hierop: „Neen, niet wij, doch onze voorgangers hebben zich ervan verwijderd. Wij hebben slechts een duidelijke afscheiding gemaakt tusschen de politiek, die zich met aardsche dingen heeft bezig te houden, en de religie, die zich met de kerk moet be moeien. De vrijheid van godsdienst is niet aangetast en zal ook niet aangetast worden Er zal een tijd komen, dat ook kerkelijk inge stelde personen zullen inzien, wat Duitsch land op dit gebied voor de geheele wereld gedaan heeft". Hitier verklaart verder, dat de weg naar de 38 millioen aanhangers moeilijker was dan de weg naar de 42 millioen, die nog afgelegd moet worden. Alles wat gedaan wordt geschied voor het Duitc-che volk en het Duitsche rijk. De wereld zal dat erkennen wan neer op 13 Jan. de Saarbevolking haar stem voor Duitschland uit brengt. Zij zal haar stem voor Duitschland uitbrengen. Nog altijd is het Saarprobleem het grootste probleem voor Duitschland. Wij zijn bereid, zegt Hitier, met de we reld tot een oprechten vrede te komen. Deze Saar-kwestie is de eenige territoriale kwestie, die ons Duitschers nog van Frankrijk scheidt. Na haar oplossing zal er geen enkel redelijk motief meer be staan waarom deze twee groote na ties zich in de toekomst niet met elkaar zouden verzoenen. Misschien zal ook bij onze vroegere tegen standers eens het inzicht groeien, dat de taak, die wij te verrichten hebben, zóó groot is, dat wij haar gemeenschappelijk moeten vervullen in plaats van elkaar te beoorlogen. De toekomst-problemen zijn te groot om ze Hitier. alleen op te lossen. Daarom moeten wij ze gemeenschappelijk oplossen. Al trachtten internationale ophitsers steeds weer vijandigheid tusschen de beide groote volken te kweeken, Hitier had ver trouwen in het gezond verstand, dat ten slotte moest zegevieren, zoodat hij hoopte dat 13 Januari een oplossing zou brengen, die ook ten aanzien van het Saargebied tot volledige verzoening zou leiden. In zijn beschouwing over de binnenland- sche politiek verklaarde Hitier verder, dat men er in anderhalf jaar tijd in geslaagd was, 4'A millioen werkloozen van de straat te halen. Het aantal zelfmoorden was ver minderd, de misdaad afgenomen. Een der belangrijkste successen, die de Duitsche bui tenlandsche politiek heeft behaald, was de vaststelling van den datum voor de volks stemming in het Saargebied. Tot het volk in dit gebied zegt Hitier: „Duitschland be schouwt u als een integraal deel van ons vaderland. Wij hebben deelgenomen aan uw strijd. Gij zijt eensgezind gebleven in uw wil om tot het vaderland terug te keeren, met uitzondering van enkele verraders. Uw hou ding was dikwijls een voorbeeld voor zestig millioen Duitschers. Uitvoerig besprak Hitier voorts de taak uit het Rijk na de terugkeer van het Saar gebied tot Duitschland. Politiek zal de ver zoening tusschen de partijen bewerkstelligd moeten worden. Economisch zal de crisis overwonnen moeten worden. Op 13 Januari 1935 moet 99 procent van de Saarbevolking voor Duitschland stem men, welk percentage over tien jaar tot 100 moet zijn gegroeid. Hitier besloot zijn rede riet de woorden: „Het is onze wensch, dat de Klokken, die op 14 Januari 1935 zullen luiden om te verkon digen, dat het Saargebied vereenigd is met Duitschland, tegelijkertijd ook den vrede zullen inluiden". De rede van de leider en Rijkskanselier werd langdurig en luid toegejuichd en ge volgd door het zingen van het Duitschland- en het Horst Wissellied. O^mtenlattd REDEVOERINGEN VAN GOBBELS. De S.A. van Berlijn toegesproken. Sinds langen tijd heeft Göbbels thans voor het eerst weer een redevoering uitge sproken voor de Berlijnsche S.A., waarbij hij allereerst sprekende over de gebeurtenis sen van 30 Juni uiteenzette, dat hij zich met klem moest verzetten tegen de pogingen die door zekere lieden werden gedaan "om' de S.A. met het verraderlijke optreden van en kele mannen te identificeeren. „ik weet, ka meraad, welke bittere en moeilijke tijden gij hebt doorgemaakt. Dat de radicale kuur zoo snel kon worden uitgevoerd dankt men slechts aan uw trouw en uw volgzaamheidsbewust- zijn, dat gij steeds jegens den leider hebt gehad. De geruchtenmakerij in het land en de combinatiezucht van een zekere buiten landsche pers heeft zich meester gemaakt van deze gebeurtenissen en gemeend daaruit te moeten concludeeren, dat thans de politie ke taak van de S.A. voor goed ten einde wast- Men kan zich hier over slechts verbazen. Gij S.A. mannen zijt de meest actieve politieke garde van den leider en het is slechts tot herstel van den ouden naam en roem van on ze S.A.-garde geweest, dat wij die elementen uit de S.A. uitgeroeid hebben, die met de gedachte en met zin en doel van de S.A. in het geheel niets hebben uit te staan. Zooals de S.A. geworden is, moet zij ook blijven. Gij zijt begonnen met de vestiging van een nieuwe volksgedachte. Gij hebt be werkstelligd, dat men thans in Duitschland de gedachte van den klasenstrijd en van het socialistische Marxisme bijna nog slechts van hooren-zeggen kent, gij zijt het geweest, die de gedachte hebt uitgebreid. Gij hebt dit niet en daarom alleen gekund omdat gij slechts soldaten zijt, maar omdat gij ook politieke soldaten zijt. Laat niemand mij zeggen dat de S.A. overbodig is geworden, omdat zij geen taak meer heeft. Bijna 10 van het volk is nog niet voor ons gewonnen. Göbbels. Het zou onze eerzucht weinig vleien, wan neer wij deze 10 als definitief zouden be schouwen. Neen, slechts een klein gedeelte van deze 10 moet gezien worden als a-sociaal en onbruikbaar voor de volksge meenschap. De anderen echter moeten ge wonnen worden. Ik weet dat wij in de 18 maanden van ons bewind er nog niet in ge slaagd zijn alle problemen op te lossen. Nie mand kan ons echter verwijten, dat wij niet gedaan hebben wat gedaan moest worden. Kan echter iemand onder u opstaan en zeggen, dat dat, wat wij ons indertijd in de oppositie ten deel stelden, niet bereikt is? Getuigt deze geheele stad niet van den on weerhoudbare zegetocht der beweging? In den stijd zijn wij groot geworden en strijden zullen wij moeten tot onzen laatsten adem tocht. En misschien zullen een reeks taken, die ons gesteld zijn in het geheel niet meer door deze generatie kunnen worden opgelost Het komt er echter slechts op aan, dat wij het groote doel niet uit het oog verliezen en alles doen wat ons nader tot de oplossing kan brengen, Gij hebt vaak bewezen, dat gij dat kunt. De S.A.-man staat thans weer voor die taak. Wat hem vaak aan be grijpen ontbreekt moet hij aanvullen door des te grootere geloofskracht en een des te milder vertrouwen in de beweging en den leider. Welaan dan, laat ons werken en marcheeren in den ouden geest, in den geest van vertrouwen en strijdvaardigheid. Toont uw bruine hemd weer tactisch en opgericht in de hoofdstad van het rijk. Uw eer en roem zijn onaangetast. Wat de. leider doet is goed. De leider heeft het rijk. Dat is beter. De leider heeft het volk, dat is het beste. In dit volk staan wij, voor dit volk werken wij en denken wij, aan dit volk wij den wij ons zoolang wij nog een ademtocht hebben. Nog een redevoering van Goebbels. Voor de leiders van de B. O. heeft Göb bels gisteren een redevoering uitgesproken op het Tempelhefer Feld. Spr. zette uiteen, dat men indertijd was uitgegaan van de overweging, dat 't volk steeds zoo denkt als zijn beste minderheid denkt en dat, wanneer men de beste minderheid van een volk weet te winnen men ook het volk verovert. Men achtte het hoogmoed, wanneer wij beweerden aldus Göbbels, dat wij het volk hadden. Toch is dat juist gebleken. Wij hebben de idee de vastheid van een or ganisatie gegeven en in langen strijd een minderheid opgevoed van bewust willende nationaal socialisten. Wij hebben geen dic tatuur willen oprichten, die op geweren en kanonnen steunt, wij willen het Duitsche volk. De taken, die ons ter oplossing gesteld waren, waren moeilijk en groot en slechts de fantasten en overmatige optimisten heb ben geloofd, dat het nat.-socialisme slechts aan den macht behoefde te komen om in een hand-omdraaien alles in Duitschland in or de te brengen. Ik weet, dat veel van wat wij ons voorgenomen' hadden nog niet vervuld is, want de problemen, die op ons af kwa men, waren zoo ontmoedigend groot, en om vangrijk dat wij slechts eenige eruit konden grijpen om ze tot een oplossing te brengen. Veel moest blijven liggen daar wij ten slot te ook maar menschen zijn, en daar wij maar één leven kunnen geven Maar wij hebben gedaan, wat moest worden gedaan. Nog steeds gelooven wij, dat er niets is, dat men schen niet tot oplossing kunnen brengen, wanneer zij het tot oplossing willen brengen. Alleen de lafaards wenscben een leven dat uit genot bestaat. Vol goeden moed willen wij den komenden herfst en winter inmar cheeren. In Neurenberg willen wij de laat ste kracht halen en dan gaan wij aan het werk der moeilijke maanden. Zweert uwen leider opnieuw trouw. Het rijk zal bestaan als wij bestaan, het rijk zal alle oorlogen en gevaren overwinnen, wanneer wij moedig onzen weg voortzetten, waneer wij achter ozen leider staan, zooals hij achter ons staat DE BEKEERING DER „NEEN"- STEMMERS. Drie personen als „plaatsver vangers"? Er heerscht in Duitschland eenige ver bazing, dat er nog niets bekend is over de methode, welke de Rijksleider denkt te volgen, om de neen-stemmers van Zondag te beekeren. Tot dusverre is er nog geen enkele aanwijzing, in welke richting de campagne daartoe gaan zal, ofschoon Hitier verklaard heeft, dat de maatregelen reeds waren vastgesteld. In eenige nat.-soc. organen wordt een vijandige toon aangeslagen tegen de neen-stemmers; zoo constateert o.a. de „Angriff", dat deze lieden zich buiten de gemeenschap hebben gesteld. Gematigde personen hopen nochtans zoo meldt de Berlijnsche correspondent van de „Times", dat de aangekondigde vrijlating van een nieuwe serie gevan genen uit de concentratiekampen een aanwijzing zal blijken, dat deze cam pagne in verzoenenden geest zal worden geleid. Verder wekt het uitstel der aanwijzing van een plaatsvervanger van den Rijks- leider verwondering. In de wet tot sa menvoeging van het ambt van rijkspre sident en rijkskanselier in den persoon van Hitier wordt gezegd, dat hij,- de „Führer", zijn plaatsvervanger aanwijst De naam van den rijksweerminister, die genoemd is, is die van den meest waarschijnlijken candidaat, teneinde door benoeming van generaal v. Biom- bere de rijksweer nog meer aan Hitier te binden. De wenschen van de nat.-soc. partijleiders moeten echter ook in over weging worden genomen, en zoo heet het thans, dat men een verdeeling van de plaatsvervangersfunctie over een trium viraat overweegt. Hess zou dan Hitiers plaatsvervanger in het leiderschap van de nat.-soc. partij blijven; generaal Göring zou de plaatsvervanger worden in het kanselierschap en generaal v. Blomberg zou plaatsvervangend opper bevelhebber worden Omtrent de a.s. bevrijding van een aantal gevangenen uit de concentratie kampen meldt de „Times"-correspondent nog, dat de Pruisische premier, generaal Göring, een lijst van 15.900 arrestanten, die binnenkort in vrijheid gesteld zouden worden, heeft goedgekeurd. Besliste beloften tot invrijheidstelling zijn gedaan, als gevolg van particuliere buitenlandsche interventie, wat betreft twee bekende politieke gevangenen, al dus verzekert de correspondent ten slotte. Dit zijn dr. Theodore Neubauer en Ernst Reuter. Neubauer was communis tisch afgevaardigde in den Rijksdag en getuige in het proces inzake den brand in het rijksdaggebouw. Hij heeft ruim een jaar in een concentratiekamp geze ten, waardoor zijn gezondheid ernstig geleden heeft. Reuter is de socialistische oud-burge meester van Maagdenburg; hij vertoefde verleden jaar in een concentratiekamp en werd in Juli 1.1. weer gearresteerd. Het geval van Neubauer is bepleit door een deputatie van professoren uit Ox ford en Cambridge en van andere per sonen, die zich voor hem interesseerden; dat van Reuter door de Britsche So ciety of Eriends. Men heeft de voorspraak ingeroepen van dr. Hanfstangl, leider van de afdee- ling der buitenlandsche pers van de nat- soc. partij en een intiem vriend van Hit- Ier. Met het resultaat, volgens den cor respondent, dat de belofte van vrijlating werd gegeven. DE KERKELIJKE STRIJD IN DUITSCHLAND, Naar van goed ingelichte zijde ver luidt, is de strijd in de Evangelische kerk door de volksstemming van Zon dag j.1. slechts tijdelijk gestaakt. Door het besluit van den rijksminister van binnenlandsche zaken, die de tot dusver geldende beperkende bepalingen in zoo verre heeft opgeheven, dat in de toe komst slechts alle niet zakelijke open lijke besprekingen verboden blijven, "'s het voor beide partijen weer mogelijk Hitier sprak tot de Saar-bewo- ners een lange rede uit, waarin hij o.a. de internationale politiek aan roerde. (Dag. Overzicht). Göbbels houdt een redevoering voor de S.A. mannen te Berlijn. (Buitenland). De Nederlandsche rondvlucht. (Luchtvaart). Smokkelauto verongelukt; een doode en een gewonde. (Binnenland) Veertigjarig bestaan s.da.p. (Bin nenland). i Jongeman uit Bergen te Bergen aan Zee verdronken. (Stad en om geving). Vernielingen op het raadhuis te Wervershoof. (Stad en omgeving). Doodelijk motor-ongeluk te Blok ker. (Stad en omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten). geworden, te trachten, aanhangers te werven. De „Deutsche Christen und die oppositionale Synoden" treffen voorbe reidingen voor een actie in de eerstvol gende weken. Het schijnt vast te staan, dat de op positie gedurende den laatsten tijd zeer is versterkt, vooral in het westen van Duitschland en in Berlijn, waardoor zij ook financieel onafhankelijker tegen over den rijksbisschop Müller is komen te staan. De Duitsche christenen berei den dit jaar de rijksbijeenkomst, die van 21 tot 23 Sept. te Berlijn wordt gehou den, op bizondere wijze voor. Op deze bijeenkomst zal rijksbisschop Müller het woord voeren. LAGE LOONEN DER JAPANSCHE ARBEIDERS, In de laatste jaren nog verder gedaald. Uit juist gepubliceerde officieele sta tistieken blijkt, dat de loonen der Ja- pansche arbeiders, de altijd opmerkelijk laag zijn geweest, gedurende de laatste jaren nog verder zijn verminderd. In 1926 verdiende een arbeider in de Japansche katoen-fabrieken per dag 1.56 jen (de huidige koers van de jen is ongeveer 4 cent) en thans slechts 1.40 jen. Een arbeider in de weeffabrieken ver diende in 1926 1.70 jen tegen 1.48 jen in dit jaar. De productie der fabrieken is niette min met 60 tot 100 procent gestegen. Ofschoon de loonen in Japan aanzien lijk lager zijn dan in Westersche landen, wordt er de nadruk op gelegi. dat bij ver gelijking rekening moet worden gehou den met het verschil in levensomstan digheden en sociale lasten tusschen Westersche en Japansche arbeiders. De Japansche arbeiders zijn gewend aan een zeer eenvoudig leven. Zij wor den meerendeels gerecruteerd uit den boerenstand die een zeer sober bestaan lijdt. De kosten van de ingevoerde grondstoffen zijn zeer hoog, zoodat de fabrikanten om concurreerend te kun nen produceeren, wel gedwongen zijn de loonen zoo laag mogelijk te houden. Er is nagenoeg geen uitvoer van Ja pansche levensmiddelen, zoodat deze op de binnenlandsche markt zeer goedkoop zijn. De arbeiders in de katoenindustrie be staan voor 80 uit vrouwelijke arbei ders van 15 tot 24 jaar en gewoonlijk blijven zij niet langer dan 3 a 4 jaar op de fabrieken. De arbeidsters wonen in groote tehuizen, die door de werkgevers ter beschikking zijn gesteld, en waar tegen zeer lagen prijs maaltijden worden verstrekt. De werkgevers moeten aanzielijke be dragen uitgeven tot bevordering van het welzijn der arbeiders, welke bedra gen ongeveer 25 van den loonenpost uitmaken. Slechts als gevolg van bovengenoem de omstandigheden kunnen de Japan sche fabrieken zoo goedkoop producee ren en aan de arbeiders toch een goed bestaan verschaffen. ERNSTIG MIJNONGELUK. Drie mijnwerkers bedolven. iu de Selvay-mijn in het Dombrowo-bekken zijn bij een ontploffing groote massa's steen kool naar beneden gestort, waarbij 3 mijn werkers werden bedolven. Het is tot dus verre nog niet gelukt de ongelukkigen te bergen. Men vreest, dat zij omgekomen zijn.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1