Ayenda Stad en Omgeving. 'iDeecèeticht De Alkmaarsche kermis begonnen. De traditioneele rondwandeling. KONINGINNEDAG. DE STOOMCAROUSSEL VOOR ONZE ABONNE'S. FELLE BRAND TE BERGEN. Bakkerij afgebrand. Consternatie in Alkmaar. VERZET TEGEN GEDEPUTEERDE STATEN. Een adres aan de Kroon inzake de electriciteitspolitiek van het P. E. N. Wat de kermis ons biedt. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Dagelijks van 105 uur, tentoonstelling Berger Kunstenaarsvereniging in het Waaggebouw. KERMIS-AGENDA. T o o n e e 1. 't Gulden VI i e s: Tot en met Woensdag eiken avond 8 uur „De vier Müllers'', door het NederlandschIndisch Tooneel (hoofdrollen Cor Ruys en Louis de Bre). Donderdag- en Vrijdagavond 8 uur „Vor stelijke Emigranten", door de tooneelgroep „Het Masker" met o.a. Jan Musch, Ank v. d. Moer, Ko Arnoldi en Johan Gobau. Zaterdag- en Zondagavond 8 uur blijspel „Dokter tegen wil en dank", door de tooneel- ?oep „Het Masker", met o.a. Jan Musch, nk v. d. Moer, Ko Arnoldi en Johan Gobau Schouwburglo^e Doelen- vel d: Maandag, Dinsoag en Woens dag, telkens om 8 uur, revue „Dat doet de deur dicht" (medewerkenden o.a Louisette, Sylvain Poons, Kees Pruis, Sophie Kohier). Woensdagmiddag 2 uur, matinee, speciale kinderrevue „De voetbalavonturen van Jan". Donderdag- en Vrijdagavond 8.15 uur „De Despoot", door N.V. Het Hollandsch Tooneel, met Louis de Vries in zijn jubileum- rol Pierre Beyon. Zaterdag- en Zondagavond 8.15 uur Louis Saalborn's gezelschap met „Rubber", spel uit Deli. Nieuwe Schouwburgloge Doelenveld: Operettegezelschap v. h. Grand Theater te Amsterdam met operette „In Pyama", eiken avond 8 uur. Cabaret, muziek, enz. Café Central: Zaterdag 25 Aug. en volgende dagen eiken avond 8 uur caba ret- en variété-gezelschap, conferencier Her man Diederichs; benedenzaal middag- en avondconcert. V a 1 k 's Lunchroom: ensemble Anslijn. Café W. Bus, Kaasmarkt 36: optre den Jopie Keizer, humor en zang. Wapen van H e e m s k e r k: dan sen aanvang Donderdag om 7 uur, Zater dag 1 Sept. om 1 uur, Zondag 2 Sept. om 4 uur Café Martin, Doorbraak, hoek Waagplein: eiken avond cabaret. Centru m-h o t e 1: eiken avond ver sterkt orkest. Cabaret Populair: Alle dagen optreden Joop Vana. Café K. Groot, Peperstraat, The Four Raps (van Dijk's Volendammers). B i o s c o. p e n. Victoria-Theater, hedenavond half 8 en 9.45 uur hoofdnummer Popje (amus.); hoofdrollen Hermann Thimig en Franziska Gaal. Toegang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, hedenavond 7 uur en half 10, hoofdnummer Mein Herz ruft nach dir (rom.); hoofdrollen Jan Kiepura, Mar- tha Eggerth, Paul Hörbiger. Toegang alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema Americain, hedenavond half 8 en 10 uur, hoofdnummer Het joch van Spanje (kom.); hoofdrol Eddie Cantor. Toegang boven 14 jaar. A. B T., hedenavond half 8 en 10 uur, hoofdnummer De circusvoorstelling op Vrij dag den 13den; hoofdrollen Adolphe Men jou, Greta Nissen en Donald Cook. Toegang boven 18 jaar. MINISTER DE GRAEFF TERUG VAN VACANTIE. De minister van buitenlandsche zaken mr. de Graaf is van verlof teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden heden hervat. Men'verzoekt ons er de aandacht van de ingezetenen op te vestigen, dat de gemeentelijke bureaus op VRIJDAG 31 AUGUSTUS a.s. voor zoovee de dienst het toelaat, gesloten zullen zijn. In verband met de omstandigheid dat ook het personeel van de reiniging dau geen dienst zal doen, wordt verzocht op dien dag geen vuilnisbakken e. d. bui ten te zetten. Natuurlijk hebben onze abonné's er ook dit jaar weer op gerekend, dat zij door middel van de Alkmaarsche cou rant van al de genietingen kunnen pro- fiteeren welke een 6toomcaroussel met toebehooren in dezen tijd kan bieden. Zij zullen niet teleurgesteld worden want onze directie heeft met den heer Roels den eigenaar der caroussel een overeenkomst getroffen waardoor, dank zij een financieel offer onzerzijds, weer de zekerheid bestaat dat groote en kleine lezers van onze courant Woens dagmiddag van één uur tot half acht voor een klein bedragje weer naar har telust kunnen zwaaien en draaien. Vanaf morgenochtend zijn in den boekhandel onzer vennootschap Voor- dam C 9 op elke bon, welke men uit dit nummer onzer courant geknipt heeft weer kaartjes voor 1 Y> cent hoogstens 10 kaartjes voor 15 cent per bon ver krijgbaar waarbij in de „stoom" ook geen entree betaald behoeft te worden. Men kent van ouds deze gezellige middagen als vaders en moeders met hun kroost aan den draai zijn en alles wat jong en levenslustig is een goed koop en prettig vermaak vindt. Moge het Woensdag weer even druk en even gezellig zijn als andere jaren. POSTDUIF KOMEN AANVLIEGEN. In het Hof van Holland, Zaadmarkt 40 alhier, is een postduif komen aanvliegen ge merkt le ring 3 4, 23111, tweede ring 558. EEN GEHEIME ZENDER. Er liep hier ter stede hedenmorgen het ge rucht dat in den nacht van Zaterdag op Zon dag op een golfleengte van 20 M. een ge heime zender gewerkt heeft, die politieke propaganda voor een bekende partij zou hebben uitgezonden. Ter plaatse waar men daarvan iets zou kunnen weten bleek het feil onbekend te zijn, maar men is daar natuur lijk zeer verlangend er nadere bijzonderheden over te vernemen. Amateurs, die wellicht iets van een dergelijke uitzending hebben opge vangen verzoeken wij vriendelijk ons daar van nadere mededeeling te doen. AARDAPPELEN IN BESLAG GENOMEN. Door de politie is Zaterdag een partij aardappelen in beslag genomen, welker vervoer ongedekt plaats vond. Tegen den vervoerder, een inwoner uit Haren- kare-pel, is proces-verbaal opgemaakt OPENBARE DRONKENSCHAP. Gedurende den Zaterdagavond en in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn 6 personen terzake openbare dronken schap aan het bureau van politie ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Zondagavond bevonden zich twee per sonen terzake hetzelfde feit aan het bureau Tegen hen is proces-verbaal op gemaakt. AANRIJDING. Zaterdagavond werd een wielrijder, die bij de gesloten spoorwegovergang aan den Hel- derscheweg stond te wachten, aangereden door een luxe auto, welke hem achterop reed, tengevolge waarvan zijn rijwiel lichtelijk werd beschadigd. Door den bestuurder van de auto wordt de schade vergoed. EEN Z.G. WISSELTRUC. Dat de door de politie in dit blad van j.1. Donderdag geplaatste waarschuwing tegen de z.g. „wisseltruc" niet tevergeefsch is ge weest, blijkt wel uit het feit, dat door een onbekend persoon bij een zestal winkeliers hier ter stede is getracht deze truc in toepas sing te brengen. Echter zonder resultaat. Men zij op zijn hoede. VERLOREN EN GEVONDEN. Bij den heer A. Louwe, wonende aan de Nieuwpoortslaan 45, is een groote wolfs- grauwe herdershond terug te bekomen, die zich gisteren den geheel en middag bij hem op het Stationsplein had opgehouden. Aan het bureau van politie is een groot model handwagen te bekomen, welke zich daar reeds eenige dagen in het pakhuis bevindt. De wagen is met rond ijzer besla gen. RIJLESSEN VOOR OFFICIEREN. In den winter 1934/1935 zullen de rij leseen voor de officieren uit Den Helder en uit Alkmaar worden gegeven bij de Bereden Politietroepen te Amsterdam. OPLICHTER BETRAPT. Een Amsterdamsche colporteur, zekere H. J. A. P., heeft gistermiddag tijdens de motorraces op het Sportpark loten aan den man trachten te brengen ten bate van „De Amsterdamsche Motorclub". Daar hij hiervoor geen vergunning had, maakte de politie proces-verbaal op waarbij bleek; dat men met een oplichter te doen had, daar de Amsterdamsche Motorclub onbekend is en de opbrengst der zelfgedrukte loten te eigen bate werd aangewend? MOTORRIJDER TE BLOKKER VERONGELUKT. Vannacht is de 24-jarige tuinder J. Kreu- ger, wonende te Binnenwijzend, toen hij, na een bezoek gebract te hebben aan de kermis te Blokker, op zijn motorrijwiel nabij het ge meentehuis van Blokker reed. door onopge helderde wijze tegen een boom gebotst. Door voorbijgangers werd de man met ernstige verwondingen het gemeentehuis binnenge dragen, waar hij spoedig overleed. JONGEMAN TE BERGEN AAN ZEE VERDRONKEN. Gistermiddag om twee uur is op het vrije strand te Bergen aan Zee de 21-jarige L. Grootes uit Bergen verdronken. Het slachtoffer, dat niet voldoende kon zwemmen hij was met nog 3 personen aan zee is vermoedelijk in een mui terecht gekomen. Nadat het lichaam was aange spoeld, heeft men nog geruimen tijd getracht de levengeesten op te wekken, doch tever geefs. Het lijk is naar de ouderlijke woning overgebracht. BEGIN VAN DUINBRAND TE CASTRICUM. Gistermiddag tegen half drie ontdekten eenige spelende jongens op de Zanderij brand in de duinen tegen de z.g.n. Gouds- bergen. Direct werd de nabijwonende duin arbeider Blijendaal gewaarschuwd, die met een schop gewapend per rijwiel zich daar heen begaf. Ook eenige andere personen begaven zich daarheen en konden den brand in het begin stadium smoren. Ongeveer 200 M2. duinhelling verbrand de. Toen werd de brand tot staan gebracht op den top van het duin. Een zich midden in het verbrande gedeelte bevindende eiken boom werd gespaard. Gisteravond tegen half twaalf werd brand ontdekt in de bakkerij van den heer Bakker op het Smalle Pad te Bergen, een kleine zij weg van de Stationsstraat. De brandklok luidde en spoedig denderde de motorspuit door het dorp, voorafgegaan door een man met een luidklinkende bel, om vrij baan te maken en de dorpelingen te alarmeeren. Inderdaad, de brand was vrij hevig en hoog sloegen de vlammen boven de belenden de daken uit, terwijl een geweldige vonken regen over de huizen spatte. Welwillende omwoners hadden nog de bakfietsen uit de felbrandende bakkerij ge haald en vele handen, die dus licht werk maakten, hielpen met het uitrollen der slan gen, zoodat vrij vlug water gegeven kon worden. Met twee stralen werd de strijd tegen het vuur aangebonden, dat niet zoo gemak kelijk te onderdrukken was, omdat de heele bakkerij als een fakkel brandde en het Smal le Pad. niet direct een breede verkeersweg is Toch slaagde de Berger brandweer er in om in een half uurtje het vuur onder de knie te krijgen, terwijl de belendende preceelen, een houtopslagplaats en een winkel, behouden konden blijven, wat mede te danken is aan het windstille weer. Ware er wind geweest, wel licht zou erger gebeurd zijn. Toen de brand goed en wel gebluscht was, bleek dat slechts een schoorsteen en een heeteluchtoven nog overeind stonden. De oorzaak van den brand is onbekend, de heer Bakker was na elf uur nog in de bak kerij geweest, had niets bijzonders ontdekt en had zich ter ruste begeven. Verzekering dekt de schade. Deze brand heeft in het kermisdrukke Alkmaar nogal consternatie verwekt. Een valsch alarm deed tegen kwart voor twaalf de Alkmaarsche brandweer uitrukken, brand weerlieden werden uit de door hen bewaakte kermisinrichtingen gehaald, en ijlings ging het naar de bedreigde plaats: „Brand in de Stationsstraat". Ook daar was alles in rep en roer, maar van een brand was niets te bespeuren. De berichtgever had vergeten te melden, dat de Stationsstraat te Bergen be doeld werd. OPBRENGST BLOEMENDAG. Do Zondag gehouden bloemendag ten bate van de R. K. Drankweer heeft op gebracht 121.64 K, met aftrek van f 6 50 voor noodzakelijke onkosten blijft dit 115.14K De besturen van Mariavereeniging en Kruisverbond danken allen die hiervoor hun medewerking verleenden, in het bijzonder de jongedames die zich hier voor beschikbaar stelden. G A MIT - VE R KOOP W EEK 1934. De Commissie tot organisatie der Gamit- Verkoopweek kan mededeelen dat voor de ge organiseerde Middenstanders de gelegen heid voor aangifte tot deelname nog is open gesteld tot Donderdag 30 Augustus a.s. bij den Ambtelijk Secretaris J. H. Raat Prins Hendrikstraat 30, Telefoon 554. Reeds thans kan worden medegedeeld dat het aantal deelnemers het getal 100 reeds ver is gepasseerd, de Verkoopweek belooft dan ook een zeer groot succes te worden. Ter geruststelling van het koopend pu bliek deelt de Commissie mede, dat in ver band met ingekomen vragen tijdig zal worden bekend gemaakt, welke winkeliers de Gamit-letters zullen uitgeven. VELDWACHTER BELEGERD. Inwoners van Wervershoof gooien de ruiten van het raadhuis in. Sinds geruimen tijd reeds zoo vertelt De Crt. leeft de gemeente-veldwachter van Wervershoof met een groot deel der be volking op vijandigen voet. Het broeide reeds geruimen tijd en deze week is de bom gebarsten, en wel bij de sluiting van de ker mis. Toen de politie zich Dinsdagavond op het sluitingsuur aan de café's vervoegde, weigerden meerdere personen deze te verla ten, hetgeen eenige processen-verbaal ook wegens beleediging en opruiing ten ge volge had. Dit deed de spanning nog meer toenemen en Woensdagavond liep het spaak. Een menigte van ongeveer 500 personen ver zamelde zich voor het raadhuis, waarin de veldwachter woont. Spoedig rinkelden de glasruiten, waar er niet één van heel bleef. De veldwachter die tegen een zoo groote menigte moeilijk alleen kon optreden, greep de telefoon, doch kon geen verbinding krij- en. Eerst te negen uur gelukte het hem en burgemeester van Hoogkarspel aan de telefoon te krijgen, wien hij assistentie ver zocht. Burgemeester Middelhof waarschuw de onmiddellijk den rijks- en gemeenteveld wachter van Grootebroek en trok, vergezeld van zijn eigen politiemacht, per auto naar het terrein van den strijd, waar zij met groot gejuich werden ontvangen. De belhamels probeerden den wagen onderste boven te gooien. Met sabel en gummistok werden klappen uitgedeeld. De veldwachter was spoedig ontzet en hielp zijn collega's braaf mee bij het schoonvegen van het plein voor het raadhuis. Het werd weldra een „sauve qui peut" en de weg lag bezaaid met achter- felaten rijwielen. Ook een raadslid liep lappen op. De orde was zoo spoedig her steld. Een aantal gemeentebesturen in Noord- holland heeft gemeend zich niet te kun nen neerleggen bij het besluit van de Provinciale Staten van Noordholland van '25 Juli 1934, waarbij met meerder heid van stemmen een door Gedeputeer de Staten voorgestelde suppletoire be grooting van het provinciaal electrici- tetsbedrijf is vastgesteld. Hierin is, zoo- als bekend, een bedrag van 1000.000 opgenomen voor het aanleggen door het P. E. N. van nieuwe laagspanningsnetten in gemeenten, in welke na het afloopen der contracten voor de stroomlevering en gios da provincie tot stroomlevering rechtstreeks aan huis wenscht over te gaan en omtrent de overneming der bestaande gemeente'ijke laagspannings netten geen overeenstemming met de provincie is verkregen. Deze gemeenten hebben zich thans tot de Kroon gericht met het verzoek goedkeurng te onthou den aan die suppletoire begrooting van inkomsten en uitgaven van het P. E. N., voor zooveel den daarop voorkomenden stelpost van 1.000.000 betreft. In dat alles betoogen zij, dat, indien deze begrootingswijziging door de goed keuring van de Kroon zal zijn bekrach tigd, de directie van het P. E. N. volledi ge beschikkingsvrijheid zal hebben om naast bestaande gemeentelijke distribu tienetten een nieuw provinciaal distri butienet aan te leggen indien de desbe treffende gemeenten weigeren haar plaatselijk distributiebedrijf op eenzij dig door het P. E. N. opgelegde voor waarden te doen naasten, Verder dat door dezen stelpost van 1.000.000 een blanco crediet aan het P E.N. wordt verstrekt en elke preventie ve controle over de gestie van het P E N. èn aan de Provinciale Staten èn aan de Kroon wordt onttrokken, waardoor de gemeentebesturen bij voorbaat van twee beroepsinstanties worden beroofd. Het blanco crediet bedoelt de moge lijkheid te scheppen, aldus het adres, dat naast een bestaand gemeentelijk distributiedienst vanwege het P.E.N. een nieuw distributienet wordt aangelegd met als onmiddellijk gevolg, dat het be staande distributienet waardeloos wordt, zoodat derhalve in feite met het blanco- crediet eventueel kapitaalsvernietiging wordt beoogd. Zoo ooit is zeker in dezen crisistijd, dit wel het laatst van alles waartoe mag worden overgegaan. Een en ander zal tot gevolg hebben, wordt verder in het adres betoogd, dat, ingeval van een controverse tusschen een gemeentebestuur en de directie van het P. E. N., het gemeentebestuur zon der vorm van proces zal kunnen worden geprest tot overdracht van zijn distribu tienet op straffe van een nagenoeg waar deloos bezit over te houden, indien het meent tot die overdrach zijn medewer king te kunnen noch te mogen verlee- nen. Dit strookt wel allerminst met den gee6t van de Belemmeringenwet, welke wet in ieder geval den belanghebbende recht op schadevergoeding, eventueel recht op onteigening van zijn goed ver zekert en ter zake een onpartijdige be slissing waarborgt. Ingeval van bekrachtiging van de on derhavige suppletoire begrooting, zullen derhalve, gaat hét adres verder, tal van gemeenten van Noordholland ten aan zien van de electriciteitsvoorziening in een toestand van rechteloosheid worden gebracht. En ten slotte dat in het normale maatschappelijke leven van Nederland geen voorbeelden bekend zijn, waarbij op dezelfde niets ontziende directe of indirecte wijze iemand met afgifte van zijn bezit wordt bedreigd. TARIEVENPOLITIEK VAN DE SPOORWEGEN. Vragen van den heer Duymaer van Twist aan den minister. Het Tweede Kamerlid de heer Duy maer van Twist heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: lo. Is het juist, dat op 7 Maart 11. 12 nieuwe rijwielen door de Spoorwegen van Alkmaar af naar het station Noord- Scharwoude afstand 12 K M. ver voerd werden tegen een vrachtprijs van 50 cent, du6 voor nog geen 5 cent per rijwiel, terwijl het bestelloon ad 1.50, zoo de woning van den ontvanger der rijwielen zich binnen den beste!kring „Station Noord-Scharwoude" had be vonden, voor rekening van de Spoorwe gen zou zijn gekomen, zoodat in dat geval de Spoorwegen hun werk gratis hadden verricht en den ontvanger nog 1 cadeau hadden gedaan? 2o. Acht de minister een tarievenpoli tiek, waarbij de vrachtprijzen, als in vraag lo. vermeld, beneden de zelfkosten gaan (ref. aan het bericht in het nr. van 5 Mei 1934 van het tijdschrift „Binnen vaart"), in verband met de groote te korten der Spoorwegen, die het rijk heeft te dragen, wel verantwoord? 3o. Is het juist, dat de Spoorwegen tot 2000 K G. toe de vracht- en ijlgoederen gratis bestellen? naar waarnemingen, verricht in den mon*». van 27 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl Mm Instit jut te De Bilt. Hoogste barometerstand 771,9 mM t Sarna. w Laagste barometerstand 745,1 m M Vest Manör. Te Verwachting, geldig tot den avond van 28 Augustus: an Zwakke tot matige later mogelijk verder toenemende oostelijke tot zuidelijke wind- aanvankelijk nog helder tot licht of half b.' wolkt, waarschijnlijk droog, behoudens' dauw; iets warmer. Weeroverzichf. Uit de Zaterdag reeds genoemde gen van den barometer over Scanda^ ontwikkelde zich een stevig hooge drukg^^ met standen boven 770 mM. In tusschen werden de depressies in het westen actiever en thans bevindt zich ten westen der Brit- sche eilanden een uitgebreid en vrij diep mi. nimum, dat zich vooral naar het noorden schijnt uit te breiden. Over het Middellandsche zeegebied ligt een vlakke lage druk. De heerschende druk- verdeeling brengt ten onzent in Frankrijk en Duitschland zwakke tot matige winden uit oostelijke richtingen en helder weer. Over Scandinavië is het vrijwel windstil, slechts aan de Noorsche kust valt hier en daar regen. Overigens is het weer er goed. Over de Britsche eilanden is het weer slechter geworden. Over Ierland waait het vrij krachtig uit zuid, terwijl daar in Valen. tia 12, in Blacksod 5 m.M. regen viel. Over het algemeen is de lucht er zwaar bewolkt Het lijkt niet waarschijnlijk dat het in het westen gelegen regenfront naar onze omge ving zal doordringen. Ten onzent mag, Be- halve wellicht eenige toename van de wind. sterkte, op nog slechts weinig verandering worden gerekend. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 8.29 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). Laagwater. August Dat. Hoogwater. v.m. nam. 28 6.20 6 44 29 7.02 7 27 30 7.45 8.07 31 8 28 8 55 v.m. 3.03 340 4 20 500 nam. 316 3* 4.31 5.12 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Augus Dat. Hoogwater. v.m. nam. 28 6.17 6.41 29 6.59 7.24 30 7.42 8.04 31 8.25 8.52 Laagwater. v.m. nam. 2.51 3.04 3 28 3.41 4.08 4.20 4.48 5.00 Waar anders vracht- en luxe auto's par keeren, waar op de dagen der landbouwten toonstellingen biggetjes knorren en drach tige zeugen eerste en tweede prijzen winnen, waar marktkooplieden des Zaterdags den lof hunner onvolprezen waren verkondigen, daar is het nu kermis. Daar staan weer in bonte rij luchtige bouwsels van het kermiswereldje, naar buiten feeërieke paleizen, waar lichtjes in spiegel glas kaatsen, naar binnen armelijke tenten, bouwwerken van latten en zeildoek, de wan kele, opvouwbare ondernemingen van men- schen in woonwagens, de een wat minder armelijk dan de ander, maar allen onstand vastige zwervers, die op hoop van zegen door het land trekken en hun tenten opslaan waar het volken de nering verwacht worden. Namaakspoken kunnen ook griezelig zijn. Het oude ziekenhuisterrein maakt den indruk, dat de kermis eigenlijk niet weg geweest is. Alles staat er nog precies eender als verleden jaar. Men klimt er opnieuw met zijn kroost in een wagentje van de emotie- baan en verzekert den kinderen met nadruk, dat spoken niet bestaan en dat alles wat ze zullen zien en ondervinden maar „namaak" is. Helaas er zijn namaak-spoken, die er even griezelig uitzien als de echte uit het rijk der fabelen en wie in het fluweelen wagentje eenmaal het duister van een emotktent binnen rijdt, komt tot de ontdekking, dat hij in het voorportaal van de hel beland is. Er duiken skeletten op, die met bellen luiden en met zeisen zwaaien, er is een angstwekkend geloei en gebrul, alsof de zielen der hier vast- geketenden den argeloozen kermisganger dringend om bijstand roepen, er warrelen griezelige dingen in het gezicht van den man, die drie stuivers betaalde om van de emotie te genieten en hij is dankbaar als hij einde lijk weer een straaltje licht ziet. Hij kijkt angstig naar de gezichten van de kleintjes, die den tocht door het rijk der verschrikkin gen met hem meegemaakt hebben, maar zij blijken het „heerlijk griezelig" te hebben ge vonden en willen dadelijk nog wel eens een keertje terug als zij eerst eens ergens ander» geweest zijn. De rups, „Ergens anders", dat is dan de rups, die geen rups meer is omdat zij haar groene dekkleedje heeft verloren. Maar rups of geen rups, de schuitjes gaan nog even hard in het rond, nu eens boven aan het schuine vlak en daarna weer er onder. Het is een amusement voor wie er van houdt en er blijken er velen te zijn, die er van houden maar wij zouden de exploi tanten toch den raad willen geven, terwille van de kleinere kinderen, deze rups niet te hard te laten draaien. De man die met zijn leven speelt. Ja, wat is er alzoo niet, waar men eens instapt om voor een bescheiden bedrag het maximum van emotie te krijgen. Daar is h-v- de steiiwand, oftewel de groote put met rechtopstaande muren, die door een motor renner uitgezocht is om er tegenop te rijden. Deze menschelijke vlieg begint onderaan en gaat dan in snel tempo excelsior tot boven de roode gevarenstreep, waarboven de g* zichten van de tallooze nieuwsgierigen en op sensatie belusten naar beneden kijken o® maar niets van het verschrikkelijke schouw spel te missen. Wij willen graag aannemen wat de manager van dezen durfal vertelt, n«" melijk, dat oe jonge man op de motor 01 eiken rit zijn leven waagt. In een vaart v 100 K M. klimt zijn sterke motor tegen rechten wand omhoog en de rijder zn eens onder en dan weer bovenaan de mu van dien grooten houten put en gedraagt daarbij zoo rustig of hij op een senrtt asfaltbaantje met een vaartje van zo over den weg tuft. Hij klimt op en over bet zadel, lw hjjfl. motor steigeren en springen, laat v0ot den los van het stuur en is dankbaar het applaus, dat het weer verheint taa0 halend publiek na deze krachttoer P^ou- en ook wel een beetje door net jaat siaste voorbeeld van den manager weerklinken. wed®1 Dan gaat hij ten tweede mal* ver der zwaartekracht overtreden, 01

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2