fllkmaarsche Courant #©©ooo© JtadiopcoQcamma Henderd Zes en Dertigste hergang. HAANDAG 27 AUGUSTUS JUoouiciaat Tlieuivs OUDKARSPEL. DE STREEK. URSEM. J-euillelon EEN EERESCHULD. Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. LANGENDIJK. NOORDSCHARWOUDE. BROEK OP LANGENDI 'K. HOORN. Qemeetttecadett Dinsdag 28 Angnstns. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ensemble Rentmeester en K., Kleijn, voordr. 12 30 P. Palla, crgel. B. Lensky, viool en J. Wolf, tenor. 2.Piano recital C. de Groot. 2.30 Deel. W. Hunsche. 3.Gr.pl. 4.Zender- wiss. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radiokinder- koorzang olv. J. Hamel. 5.Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 RVU. Jhr. J. Feith: De beteekenis van sport en spel. 7-Verv. Kovacs Lajos. 7.30 Prof. dr. W. Y'ogelsang: De ten- toonst. van Oud-Ital. kunst in Ned. bezit. 8.Vaz Dias. 8.05 Omroep orkest olv. Gerharz, nunv. E. Veen, piano en J. v. d. Woude, viool. 9. Radio-journaal. 9.20 Verv orkest concert en gr.pl. 11.Vaz Dias 11.10—12— Uit „Pschorr", Rot terdam: Zigeunerorkest olv. Frank en „The Fabians'. HUIZEN, 301 M. (KR O.-uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Lezing. 10.30 Con cert. 11.Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. 2.Voor de vrouw. 3.Gr.pl. 3.15 Voordr. 3.25 Gr.pl. 4.10 Voordracht. 4 30 Gr.pl. 5.30 Schlagermuziek en gr. pl. 7.15 Lezing. 7 35 Gr.pl. 8. Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Lezing. 8.50 Orkest», oncert. 9.30 Koorconcert. 945 Pianorecital. 10.Orkestconcert. 10 30 Vaz Dias. 10.35 Vervolg koorconcert. 10 55 Gr.pl. 11.— Schlagermuziek. 11.45—12.— Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 11.05 Gr.pl. 12 20 Whitby Sted. Orkest o.l.v. Gomez 1.20 Orgelconcert H. Dawber. 2.05 Midi. Studio-Orkest olv. F. Cantell. 3 20 Torquay Sted. Orkest olv. Goss. 4.50 Het Chelsea Strijkkwar tet. 5.35 Kinden urtje. 6.20 Ber. 6 50 Gershom Parkington Kwintet. 7 35 Voordr. 8.20 BBC-Symphonie- orkest olv. Sir Her.ry Wnod en so listen. 10.Ber 10. :0 Voordr. 10.40 Dansmuziek (gr.pl.) 10.50 12.20 Sydney Kyte en zijn orkest. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M. 7 20 en 8.20 Gr.pl. 12 20 Symph concert olv. Labis. 5.05 Gr.pl. 8.20 Zang olv. Vallier. 10.50 Dansmu ziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Strijkorkest o.l.v. Bendix 3.20 Omroeporkest olv. Cröndahl. 8.20 „Die Jungfrsu von Orleans" spel van Schiller. 10.35 Omroep orkest olv. Recsen. 112012 50 Dansmuziek olv. Johansen. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6 45 Orkestconcert. 0.30 Zang W. Strienz, bas. 11.20 en i2.20 Gr.pl I.20 Omroepkleinorkest c. 1. v. Eysoldt. 2.20 Kwimetconcert. 4.20 Ccnycert. 5.55 Zang door sopraan en ténor. 8 30 Causerie over Duit- sche volksliederen, met muz. illustr. 9 05 „Don Carlos", spel van Schil- lir met muziek van Windt. ROME, 421 M. 8 30 Gr.pl. 9.05 Radiotooneel. 9 35 Strijkconcert. 10 35 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Salonorkest en gr.pl. 1.30 2.20 Grpl. 5.20 Omroeporkest. 6 35 Salonorkest 8.20 Radio-Sympho- nie-orkest. 9.20 Gr.pl. 9.35 Om roeporkest m. m. v. solist. 10.30 II.20Gr.pl. 484 M.: 1220 Gr.pl. I.05 Zang. 1.30—2.20 Salonorkest. 5.20 Radio Svmphonie-orkest o. 1. v. Meulemans. 6.35 Gr.pl. 6.50 Cello recital en pianorecital. 8.20 Om roeporkest 9.35 Rado-Symphonie- orkest olv. Meulemans. 10.30 II.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8 30 Lezing. 9.35 Concert uit Italië olv. Rossi. 10.20 Ber. 10.50 Sportrep. 11.05 Scheepsweerber. 11.20-12.20 Concert. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTÏE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond Reg. 10.35 10.50, Daventry 10.50—11.20, Lond. Reg. 12.20—15.20, Daventry 15.20-17.35, Lond. Nat. 17.35 19.20, Daventry 19-20—19 35, Midi. Reg. 19.35—20.20, Daventry 20 20-24.— Lijn 4: Keulen 10301920, Warschau 19.20—24 Na 201 1934 CASTRICUM. Gistermiddag te 2 uur had onder gunstig weer een reddingsdemonstratie aan het strand alhier plaats. Onder de aanwezigen bemerkten we den heer Meijerink, hoofdconsul van den N'ed. Bond van reddingswezen. De voorzitter, dr. Leenaers, opende met een kernachtig woord de bijeenkomst waar bij hij er op wees, dat de belangstelling van den burgemeester en den heer Meijerink voor het reddingswezen blijk geeft, dat zij er een groot belang in zien. Een aardige gedachte was het aanbieden hierna door een der leden aan den voorzitter van een brigadevlag en wel door een nimf die uit zee zoo maar kwam opdagen. Vervolgens werd het programma door de Bloemendaalsche brigade als volgt afge werkt: ,1. het toepassen van vervoers- en bevrij- dingsgroepen bij drenkelingen; 2. de juiste wijze van afzoeken naar een drenkeling van een zwim; 3. het redden van een drenkeling met be hulp van een stok waaraan grijpklossen wa ren verbonden; - 4. idem door het vormen van een levende ketting; - 5. idem met behulp van een lange lijn ver bonden aan een haspel; 6. behandeling, onder deskundige leiding van den voorzitter, dr. Leenaers, van een schijndooden drenkeling, waarbij men kon zien welke en hoe de juiste methoden moe ten worden toegepast; Als clou van deze demonstratie een aardi ge 'attractie, die de lachspieren danig in be weging bracht, n.1. het kiezen van het ruime sop van een pas gehuwd paartje met de hu welijksboot. Dit geschiedde onder een humo ristische toespraak van den voorzitter. Het gezelschap van de Castricumsche en Bloemendaalsche brigade bleef hierna nog eenigen tijd gezellig bijeen in het strandho- tel. De aanwezigen, en dat waren er velen, hebben genoten niet alleen maar veel ge leerd. Dit bewees het herhaalde applaus. Bij de gister gehouden stemming voor een lid van het bestuur van de Banne Oudkars pel, periodiek aftreden den heer Jb. Kroon Hz., is deze weder herkozen, zoomede de heer Ju. Schrieken als secretaris en de heer G. Prijs als penningmeester. *De aardappelcampagno blijft nog steeds van beteekenis ,daar iederen dag circa 1000 balen Duke en 500 balen late soorten door de veiling gaan. Het prijs verloop is stabiel en geeft over het alge meen aan den teler een loonende op brengst. Donderdag, 22 Augustus hebben de ouden van dagen uit deze gemeente, dank zij de vrijgevigheid der ingezetenen, voor het eerst een tocht gemaakt door een mooi ge deelte van ons land. Op initiatief van de heeren D. Ay en A. Vet is dit heerlijk werk tot stand gekomen, waarvoor hun een harte lijk woord van dank toekomt. 's Morgens viel er een flinke regenbui en het zag er naar uit dat alles zou mislukken. Maar hier werd toch spoedig bewaarheid: „na regen komt zonneschijn", want een uur tje na het vertrek scheen de zon en het is een prachtige dag geworden. Met 2 groote autobussen werd de tocht gemaakt over Alk maar, Heiloo, Limmen naar A'dam en ver volgens over Amersfoort naar Soesterberg, waar het stijgen en dalen der militaire vlieg tuigen werd bewonderd. Vervolgens werd gereden over Soest, Bussum, Laren, en allen hebben een onvergetelijken dag beleefd. Natuurlijk werd af en toe eens een rustig plekje opgezocht om den inwendigen mensch te versterken en allen kwamen dan ook zeer voldaan thuis. Vrijdag had alhier op den Molenweg een motorongeval plaats. De heer G. Seyts, die op genoemden weg voor zijn examen het mo torrijden aan het leeren was, kwam plotse- 27) „Zouden ze er nog zijn?" sprak Anulka voor zich heen „Ja, zoowaar!Kijkt u nu eens, miss Middleton". Toen ik gevolg gaf aan haar invitatie, uitte ik een kreet van verrukking, want het beele stuk weiland, dat ik voor mij zag, was bezaaid met groote, witte vogels, die rond stapten met een onbeschrijflijke plechtigheid en steeds aan het wroeten waren naar kik- vorschen, waarvan er meer dan één uit den winterslaap ontwaakt zal zijn, in de maag van een ooievaar want, ofschoon ik die geheimzinnige vogels nooit anders dan op een plaatje heb gezien vermoedde ik zoo vaag hun identiteit. Intusschen: dit kan ik wel betuigen, dat het geheel meer had van een sprookje, dan van werkelijkheid. „Heb je ze geteld?" fluisterde ik tot Anul ka,' zeker met evenveel belangstelling toe kijkend, als zij. „Me dunkt, er moeten er wel meer dan twintig zijn!" ,Maar er zijn er toch twee?" „Kan je dan niet zien?" „Kijkt u naar de ooievaars?" 'Natuurlijk. Waar kijk jij dan naar?" „Wel, naar Jadwiga. Naar Jadwiga en Wladimir. Die zijn toch vrij wat belangwek kender dan de ooievaars! Wat kunpen die ling zoodanig te vallen dat medische hulp ter plaatse noodig was. E>e wonden van den gevallene moesten gekramd worden, na deze en verdere hulp bleek overbrenging naar een ziekenhuis niet meer noodig. De Langedijker Bestuurdersbond heeft aan de gemeenteraden een verzoek gezonden waarin wordt verzocht te willen besluiten dat een zoodanige regeling wordt getroffen ten aanzien van de betaling der contributie van het Ziekenfonds, dat de georganiseerde arbeiders, werkloos zijnde, niet meer dan 1/3 der contributie voor hun gezin behoeven te betalen. Ten tweede verzoekt men voor de arbei ders, die in de werkverschaffing werken ge durende de wachtweek een vrijwillige verze- kening ingevolge de Ziektewet te willen slui ten, waarbij dan de premie gelijk is aan die welke hij gedurende de werkweek heeft tè betalen. De bestuurdersbond is van meening, dat de lasten, hierdoor ontstaan voor de gemeen te, gemakkelijk opwegen tegen het verminder de risico, dat men loopt bij een eenigszins lang ziektegeval, waarbij het gezin ten laste der gemeente komt. Vergadering Noordermarktbond. Donderdagmiddag vergaderde het be stuur van de Noordermarktbond in het be- taalkantoor. De voorzitter opende de vergadering met woorden van welkom, er zijn genoegen over uitsprekende, dat er in den laatsten tijd geen ernstige aanleiding is geweest tot het hou den van een bestuursvergadering. Een der afgevaardigden vroeg naar aan leiding van de verlaging van ae minimum prijzen voor kool, of men dit verschil niet uit de eigen kas kon betalen. De voorzitter antwoordde, aat men z'n uiterste best er voor deed en spr. hoopte ook, dat men er iets voor zou krijgen; een afwij zende beschikking heeft men nog niet gehad. Tevens worden pogingen in het werk ge steld, om voor de pokkige aardappelen een zekere steun te krijgen. De aardappelenregeling is onrechtvaardig geweest voor hen, die pokkige aardappelen hebben geteeld. Het minimumprijzenfonds moet men vol gens het besluit van de alg. vergadering der Prov. Commissie bij elkaar houden. Hierna werden mededeelingen gedaan omtrent de veilingomzetten. In April was er voor 140.884.52 geveild, Mei gaf een omzet aan van 20.594.33, Juni 91.168.50, Juli 157.882.69. Uit deze cijfers kan men opmaken, dat het begin van het seizoen aan merkelijk beter is dan het vorig jaar. De cijfers van de eerste zeven maanden van het jaar, welke daarna werden bekendgemaakt, geven eenzelfde beeld. Van 1 Januari tot 1 Augustus 1933 was de omzet 488.172 28, in het zelfde tijdvak van 1934 1.040.771.55 De omzet over het kalenderjaar 1933 was f 805.000. Ter verduidelijking laten wij hier nog even het gemiddelde omzetcijfer der 16 voorgaande jaren volgen, opdat men zich geen verkeerde voorstelling zou maken. Dit cijfer is n.1. 3.000.000. De gehouden vierbondsvergadering was hierna aan de orde. De voorzitter bracht verslag uit van de daar gehouden besprekin gen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar het betreffende verslag, reeds eerder gepu bliceerd. Naar aanleiding daarvan deelde de voor zitter mede, dat men later een verbetering heeft kunnen verkrijgen in de verstrekking van vervoerbewijzen. Tot leden der commissie voor de centrali satie van de koolzaadteelt werden de heeren J. Ootjers en J. Kliffen aangewezen. De vereen. De Koophandel had verzocht de vreemde kooplieden van de veiling te weren. Men ging er mee accoord, dat op dit verzoek afwijzend was beschikt. Naar aanleiding van de regeling aan den aardaopelhandel werd nog vanuit de verga dering aangedrongen op het opheffen van de heffing op aardappelen, dan zou men de aardappelen naar de meening van deze af gevaardigde, beter kunnen verkoopen. Daar over was men het wel eens. Het groote gebouw zal dit jaar geschil derd worden door de heeren D. Dirkmaat en Ide Zijp. schilders alhier. Een der afgevaardigden vroeg of men geen inschrijving kon houden. In zijn ge meente was er door schilders naar gevraagd, die ook het werk wel wilden opknappen. De voorzitter zeide echter, dat men min der goede ervaringen heeft gehad met aan bestedingen. =1. vogels u nu schelen? Ofschoon ik ook om die langpooten hierheen gekomen ben, dat is waar. Ik zag de vlucht en wilde eens weten waar ze zouden neerstrijken, dus volgde ik ze en zag precies wat u ook ziet, daar tusscher. die twijgen". Werktuiglijk keek ik weer en juist tegen over ons, aan den anderen kant van het wei land, zaten Jadwiga en Wladimir naast el kaar op een bank, onder een grooten, nog kalen beuk; hij met den arm teeder om haar heengeslagen. Ze moesten hier al lang zoo gezeten hebben, want de vogels stoorden zich niet aan hun tegenwoordigheid, stapten vredig rond, op een paar meter afstand van de roerloos zittende jongelui en dit deed alles nog sprookjesachtiger lijken. „U dacht zeker, dat ik zoo zachtjes praat te om den ooievaars geen schrik aan te ja gen?" giechelde Anulka. Ik was boos op haar, omdat ze mij zoo verradelijk de rol van spionne had laten spelen. Met haar glinsterende, zwarte kraal oogjes en die grijns van genot op haar ver schrompeld gezichtje, leek zij de verpersoon lijking van een boozen kabouter. Dit was een van die oogenblikken, waarop ik haar beslist haatte! „Hoe durfde je mij hierheen brengen?" begon ik, toen ik merkte, dat er iemand ach ter mij stond. Ik keerde mij om en zag Ma- lewicz op 'n paar schreden afstand Hij keek ook recht voor zich uit, over de weide met de ooievaars, maar natuurlijk niet naar de vogels. Zijn gelaat was zoo bleek, zijn oogen stonden zoo strak en zijn mond was zoo Bij de rondvraag vroeg de voorzitter of men tevreden was over het gevolgde systeem van slaboonenveilen. Eenige afgevaardigden hadden In hel eerst geen fouten bemerkt bij de aanvoerders, maar het schijnt, dat er in de Heerhugo- waard op sommige leden wel wat aan te mer ken valt, doordat zij hun boonen weer naar Beverwijk sturen. Kan de veiling daar nu niets aan doen? Eenige bestuursleden voerden ook over deze kwestie het woord, waarbij tot uiting kwam, dat men de genomen maatregel van verplicht veilen wilde handhaven om de slaboonenmarkt te bevorderen. De prijzen zijn in Beverwijk ook niets hooger, zoodat men gemakkelijk met Beverwijk kon concur- reeren. De bouwers zijn nu eenmaal verplicht hun producten daar te veilen, waar ze zijn aan gesloten. In de alg. vergadering is een besluit ge nomen om slaboonenkisten te doen aanbe steden. Toen in de bestuursvergadering naar de resultaten hiervan werd geïnformeerd, bleek, dat slechts tien kisten waren besteld door de leden. De wensdielijkheid van een spoedige uit betaling van een flinke steunuitkeering op de kool, welke na April zoo enorm in prijs is gedaald, werd uitgesproken. Er wordt wel gemeld, dat een spoedige uitkeering zal vol gen, maar heeft dit ook betrekking op onze bedrijven of alleen op de intensieve tuinder- bedrijven? Van den heer Brugman, eere-voorzitter, werd hierna een schrijven voorgelezen, waarin deze mededeelt, verhinderd te zijn wegens ziekte. Hem zal een brief worden ge zonden met de beste wenschen van de verga dering. Daarna sluiting. Men deelt ons mede, dat, als gevolg van de betalingsmoeilijkheden door Duitschland, 8 spoorwagens augurken, die anders voor Duitschland zouden zijn gekocht, onverkocht bleven aan de veiling te Avenhorn en op de belt werden gedeponeerd. S taatspensionneering. De Federatie „Enkhuizen'' van den Bond voor Staatspensionneering heeft Zondag in den Parktuin een meeting belegd ter gelegen heid van haar K-jarig bestaan. Om twee uur werd vanaf het Stationsplein een optocht georganiseerd. In den stoet werden een paar toepasselijke doeken en banieren meegedragen. In den Parktuin waren ongeveer 400 be langstellenden aanwezig. Nadat „Kunst na Arbeid" onder directie van haar eminenten directèur, den heer Boedijn, een paar pittige marschen ten ge- hoore had gebracht, opende de heer U. G. Dorhout als voorzitter der Federatie, den landdag. In stede van jhr. De Muralt, die wegens ziekte verhinderd was, trad op ds. Baar van Alkmaar. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Van Roekei, secretaris van den Armen raad te Arnhem, die een vurig betoog hield ten gunste van het staatspensioen, onder het motto „Draagt elkanders lasten". Spr. weer legde o.m. op krachtige wijze de schriftuur lijke bezwaren, die meermalen van de rechter zijde tegen het beginsel van staatspension neering worden aangevoerd; terwijl de idee en het streven van den Bond alleen berusten op werkelijke christelijke naastenliefde. Het warmgestemde, innig doorvoelde be toog werd met de meeste belangstelling ge volgd en door luid applaus onderstreept. Nadat in de pauze een collecte werd aan bevolen en K. n. A. op onvermoeide wijze het talrijke gehoor boeide, trad als tweede spreker op ds. Baar te Alkmaar, die op en thousiaste wijze de bondsidee belichtte en op de onvoldoende beteekenis wees van de tegenwoordige wettelijke voorziening in den nood der ouden van dagen. Met een pakkend beeld besioot spr. zijn glashelder, vurig be toog, hetwelk eveneens met krachtige in stemming werd onderstreept. De heer Dorhout dankte de beide sprekers voor hun vurige propagandistische rede en wekte de aanwezigen op om aoor te blijven strijden voor het schoone beginsel van staats pensionneering. Nadat „Kunst na Arbeid" nog een marsch had laten hooren, werd de goed geslaagde landdag gesloten. IVeest voorzichtig met vuur In bosch en heide. pijnlijk op elkaar geklemd, dat hij lichame lijk ziek leek. Anulka fluisterde: „Ik ben bang van hem!" en zij vluchtte tusschen de struiken. „We zullen liever gaan", zei ik met on vaste stem, maar ik moest hem even op den arm tikken, eer hij mij opmerkte. Toen richt te hij den strakken blik op mij, maar scheen een moment noodig te hebben om mij te her kennen. „Ja, we zullen liever gaan", herhaalde hij met onvaste stem en trad twee schreden achteruit, maar stond toen ineens weer stil en keek mij aan, terwijl zijn bleek gelaat ze nuwachtig trok. „U weet, dat ik haar lief heb" vroeg hij, met een blik in de oogen, of die woorden als een soort uitdaging waren bedoeld. „Ik vermoedde het wel", antwoordde ik, zoo kalm als het mij mogelijk was, want ik had zeer veel meelijden met hem. Hij liep voort en sprak vlug onder het gaan: „Natuurlijk, ik wist wel, dat ik haar ver liezen of liever, dat ik haar nooit winnen zou. Die dag moest ééns komen, maar waar om nu juist vandaag?En waarom hier?Is 't op zichzelve al niet bitter genoeg?" „Ze vergaten zeker waar ze waren", zei ik heel tactloos. Malewicz liet een droeven iach hooren: „U heeft gelijk: tegenover hen, die elkaai waarlijk liefhebben, komt de omgeving er niets op aan, voor hen bestaat niets dan ?ii- zdven. Ze zouden misschen nog met verba- HARENKARSPEL. Vrijdag vergaderde de raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burge meester H. Nolet. Nadat de voorzitter het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik had herdacht, werden de ingekomen stukken behandeld. Ingekomen waren o.m. de goedgekeurde bouwverordening en het besluit tot over gave van het gem. electriciteitsbedrijf aan het P. E. N. Voorts goedkeuring op de heffing van 200 opcenten op de personeele belasting. Naar aanleiding van een besluit van Ged. Staten stelden B. en W. voor de vergoeding aan G. Smit en A. Pater voor het vervoer van hun kinderen naar school in te trekken daar de scholen binnen de 5 K.M. zóne liggen. De Ned. Tuindersbond, afd. Harenkarspel, verzocht te willen bevorderen, dat arbeiders in het vrije bedrijf konden worden geplaatst met steun van rijk en gemeente. B. en W. hebben zich bereids met de re geering in verbinding gesteld, doch men heeft ten antwoord gekregen, dat eerst de proef, welke in verschillende gemeenten wordt genomen, dient te worden afgewacht, alvorens een beslissing op het verzoek kan worden genomen. Voorgesteld werd het raadsbesluit van 12 Maart j.1. in te trekken, waarbij het verhaal van pensioenbijdragen wordt geregeld. Aldus weid besloten. Aan de orde was vervolgens het voorstel van B. en W. om het raadsbesluit van 20 Augustus 1932 waaroij een geldleening was aangegaan ten behoeve van de ciedietver strekking aan den groven tuinbouw, in dier voege te wijzigen, dat de ente van 514 op 4)4 pet wordt teruggebracht. Een en ander op zing hooren, dat het op Roma Wielka was, dat ze elkaar beloofdenVoor hen is het geen Roma Wielka het is het Paradijs, en zij beiden zijn de eenige bewoners. O, ora maar ééns een uur in dat Paiadijs te mogen vertoeven!" Plotseling bleef hij tegen een boom ge leund staan, overmand aoor zijn ontroering. Ik wist niet, wat ik zou doen; wat hem min der pijnlijk zou wezen: dat ik hem bleef aan kijken, of dat ik den blik van hem zou af wenden. Het was voor 't eerst, dat ik den zielestrijd van een man van zoo nabij gade sloeg en die waarneming ontroerde mij tot in het diepst van het gemoed. Gedurende de laatste maanden was ik bijna intiem geworden met Malewicz, of schoon hij, voor een Pool, nog terughoudend was gebieven, en ik was er niet op voorbe reid, dat hij zich zoo geheel het masker zou laten ontvallen. „Als er een God in den Hemel was", riep hij, in vurigen opstand tegen het lot, „dan zou het immers onmogelijk wezen hoe de één de handen vol en de ander ze totaal leeg had! Wat heb ik toch misdaan, dat ik ver stoken ben van al, wat het leven waarde schenkt?Mijn vader heeft mij aller eerst beroofd. „Do Paryzie! Do Paryzie!" (Naar Parijs!) Dit was de leuze van de jonge mannen van zijn tijd. Hij gaf er ge volg aan en het goud, dat verkregen was ten koste van het zweet van menigen Poolschen boer, werd vergooid op de Parijsche speelta fels, en omdat hij een vroolijke jeugd had. moet mijn jeugd zoo somber zijn; omdat hij verzoek van Ged. Staten. Het oorspronkelijke bedrag van 28.367 is teruggebracht op 27.256.96. De raad ging hiermede gaarne accoord. B en W. stelden voor, den grondslag huurwaarde voor cafés en hotels e.d. terug te brengen op 2/3 van den tegenwoordigen aanslag. De raad ging hiermee accoord. Een der raadsleden stelde echter voor, om ook den grondslag paarden met een zeker bedrag te verminderen, daar een groot aan tal inwoners hun paard hebben weggedaan omdat het te duur in de belasting is. Er moet op het oogenblik 32.40 voor worden betaald. Men was het met deze zienswijze eens. Besloten werd den grondslag van 10.80 op 6 terug te brengen, dan moet er in het vervolg 18 worden betaald. De eigenaars van gemengde bedrijven moeten in de gelegenheid worden gesteld een paard te houden. Voor luxepaarden blijft de belasting echter gelijk. Door B. en W. werd voorgesteld te be sluiten tot bijdrage van een gedeelte der contributie van het ziekenfonds aan werklooze arbeiders. Voorgesteld werd 1/3 bij te dra gen, terwijl de arbeider 1/3 en het fonds ook 1/3 var. de premie betaalt. Een commissie, bestaande uit een vertegenwoordiger van B. en W.. een vertegenwoordiger der zieken fondsleden en de plaatselijke geneesheer, heeft een opgave van personen samengesteld, die voor deze bijdrage in aanmerking kunnen komen. De kosten zullen pl m. f 125 zijn De mi nister van sociale zaken heeft bericht dat tegen deze voorgestelde regeling bij hem geen bezwaar bestaat. Ook de raad had geen bezwaar, zoodat aldus werd besloten. Het maximumcrediet in rekening-courant speelde, moet ik werken boven mijn krach ten en die zijn niet gering Eén bloem bloeide in mijn wildernis, en die werd van daag door een ander geplukt!" Met een snik hield hij op en keerde het ge laat naar den boom. Er verliepen enkele oogenblikken, waarin hij klaarblijkelijk wor stelde om zijn zelfbeheersching te herwin nen. Toen keek hij weer naar mij en ik zag, dat hij de overwinning had behaald. Na deze kortstondige uitbarsting had hij zijn kruis weer opgenomen. „Heb ik u verschrikt?" vroeg hij, met een schaduw van een glimlach. „Het overkomt mij niet veel. Alleen zoo nu en dan schijnt het onrecht mij te sterk te worden. Wees zoo goed mij te vergeven, al wat ik heb ge zegd; waarschijnlijk raaskalde ik. Ik wist immers, dat dit het eind zou wezen; ik heb er mij den heelen winter op kunnen voorbe reiden, maar toch schijnt dit nog te kort te zijn geweest! Van harte wensch ik hun alle geluk! Ik ben zeker dat Wladimir haar lief heeft en zijn best zal doen haar gelukkig te maken. Ik bid God, dat hij hierin moge sla gen. Ik heb hem van kind af gekend; er schuilt geen kwaad in hem, dan wat vergeef lijke ijdelhied, en die is volkomen gerecht vaardigd door de omstandigheden". Dat er geen kwaad in Wladimir school, scheen altijd het eerste, wat zijn vrienden geneigd waren van hem te zeggen, maar van den man, die Jadwiga's aanstaande echtgenoot zou zijn, had ik gaarne wat min der negatieven lof gehoord. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5