DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuws uit en over Duitschland. 2)xtqeÜiksch Oveczicht Obuitenland Persstemmen over de rede van Hitier. Dr. Schacht over den buitenlandschen handel. ORANJE-AVOND 31 AUG., 7.30 UUR in Stel Muziektuin. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. flft PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk» kerij vl HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Dr. Schacht. ZWARE TUCHTHUISSTRAFFEN IN DUITSCHLAND. Voor de leiders van Roode Stoottroep. INTIMIDATIE DOOR NAZI-DOKTER. Omdat tegen Hitier was gestemd. BOTSING TUSSCHEN TWEE VRACHTAUTO'S. In Duitschland. „HET EINDE VAN HET KAPITALISME". Voorspelling van een nazi-leider POLEN WEER GETEISTERD. Drie personen verdronken. AMBTENAREN DER BONDS- KANSELARIJ ONTSLAGEN. DE IN BESLAG GENOMEN VERMOGENS DER HABSBURGERS. Waf vandaag de. aandacht treki».^ ECHTPAAR DUELEERT. Thans echtpaar af? DRIE DAGEN OP DE IJSVELDEN. Gevaarlijk avontuur van ornitholoog. eeu ALKMAARSCHE COURANT No. 202 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Dinsdag 28 Augustus 1934 Wij moeten vandaag melding maken van twee buitenlandsche kwesties. Allereerst worden wij nog even herinnerd aan de rede, welke Adolf Hitier Zondag voor de Saar- bewoners heeft gehouden. De buitenlandsche •pers en wel voornamelijk de Fransche en En- gelsche, heeft aan die Tede de noodige aan dacht geschonken, omdat hierin meer dan ooit sprake was van internationale politiek. Zoo schrijft de H.bld.-corresponaent te Parijs het volgende: De betooging te Coblenz wordt in Parijs druk besproken, maar de vredelievende be loften van Hitier aan Frankrijk vinden wei nig weerklank. Over het algemeen wordt als bezwaar aangevoerd dat Duitschland zich niet zou tevreden stellen met het Saargebied, maar daarenboven zeer veel zou eischen, wat Frankrijk nooit kan toestaan, als het zijn be staan niet wil wagen. De betooging van Sulzbach in het Saarge bied wordt daarentegen geacht de woorden van Hitier voor een deel te ontzenuwen, daar de Saarlanders te Sulzbach talrijker waren dan te Coblenz; sommige bladen uiten er hun spijt over, dat de Fransche regeering al te correct haar onzijdigheid bewaart in de campagne voor de volksstemming, en dat zij niet evenals de Duitsche luidruchtige betoo gingen organiseert en aanlokkelijke beloften doet aan de Saarlanders voor het geval dat zij zich zouden uitspreken voor aansluiting bij Frankrijk of voor het behoud van den sta tus quo. De Daily Telegraph" zegt, volgens dat zelfde blad, dat Hitiers rede handig was maar dat de geheele bevolking van de Saar, niet alleen de linksche partijen, de katholie ken en de Joden, veel overreding zal behoe ven om te gelooven aan „een verbetering in de economische grondslagen van het Saar gebied". Het blad zegt verder, dat dr. Schachts re de waarin de Engelsch-Duitsche handels overeenkomst grotesk wordt genoemd, betee- kent, dat de deur, die Hitier voor de Saar wil openen, wordt dichtgeworpen door dr Schacht voor de rest van de wereld. De „Morning Post" betoogt, dat een ne derlaag voor Hitier bij het plebisciet een ontzettende slag zou toebrengen aan het prestige van het nazi-regime in Duitschland. Hitier wensch volgens het blad geen onpar tijdig plebisciet. De regeeringscommissie in de Saar tracht het plebisciet onpartijdig te houden, gevrijwaard tegen intrige, spionna- ge en intimidatie door de nazi's. Zoolang nazi s die methoden blijven volgen, moeten zij zelf beschouwd worden als de ergste ver stoorders van den internationalen vrede. De „Times -correspondent te Coblenz zegt, dat het belangrijkste punt in Hitiers rede was, dat hij een vredelievend vergelijk met Frankrijk zoekt ten opzichte van het vraag stuk van het Saargebied, maar de correspon dent onthoudt zich zelf van commentaar op de rede, evenals de „Times" zelf. De „Manchester Guardian" zegt dat thans algemeen wordt erkend, de kring van Tardieu natuurlijk uitgezonderd dat de af scheiding van de Saar van Duitschland on juist en onrechtvaardig was. Het blad echter vindt, dat als thans Hitier verklaart dat al le tegenstanders van het naziregime met open armen zullen worden ontvangen wanneer zr slechts verklaren, Duitschers te'zijn hij niet zegt, wat met hen zal gebeuren, wanneer zij hun politieke overtuiging behouden Als Duitschland de rest van de wereld wenschï te overtuigen, dat de Saarbevolking een kans heeft om 13 Januari een vrije keus te doen moet het zijn veldtocht bedachtzamer voeren bedreigingen, spionnage en economischen druk zijn onnoodig en kunnen niet worden toegelaten. De „News Chronicle'' acht het twijfelach tig, of Hitiers rede te Coblenz de twijfelaars in de Saar thans zal hebben overgehaald, daar de rede zoowel tact als kracht van be toog miste. Het blad valt Hitier vooral aan over zijn uitlating ten opzichte van de be scherming van den godsdienst in Duitsch land, wanneer deze niet voor politieke doel einden wordt gebruikt. Het zegt dat het een van de meest cynische verklaringen is die men zich kan bedenken van een man, die aan de Protestantsche kerk voorgangers van zijn politieke zienswijze heeft opgedrongen. De „Daily Herald" berekent, dat 70 °f( van de Saarbevolking katholieken zijn en dat die met de socialisten, communisten en joden anti-nazi moeten worden gerekend te zijn. Het blad grondt deze berekening op de ver volging der katholieken in Duitschland en in het bijzonder op den moord op den katholie ken leider dr. Klausner. De „Daily Mail" valt den Britschen voor zitter van de Saarcommissie aan over de ver- sterking der politie met 2000 man en zegt dat dit een nieuwe oorlog zou kunnen uit lokken. Het Britsche volk moet zich er buiten houden. De Duitsche buitenlandsche handel. En dan moeten wij melding maken van een geheel ander onderwerp, a.1. de buitenland sche handel en Duitschland. Dr. Schacht, de vroegere president der Duitsche rijksbank, heeft Zondag n.1. op een persconferentie in Leipzig een rede gehouden, waarin hij o.m. het volgende zeide: Onze moeilijkheden van thans vinden hun oorzaak in het gedaalde niveau van den wereldhandel en in de deviezen-moeilijkheden. Men kan 'n volk zijn buitenlandschen handel niet ontnemen zonder den totalen wereld handel te schaden. Duitschiand heeft zijn handteekening nooit verloochend. Als eerlijk debiteur heeft het integendeel wanhopige moeite gedaan om zijn verplichtingen na te komen. Met het oog op de noodzakelijk geworden maatregelen ons zelf te helpen, vonden de buitenlandsche crediteuren het echter nood is- Duitschland steeds weer op nieuw met moeilijkheden te overstelpen. Zoo dwong men Duitschland o.a. bijna ondrage lijke transito-verplichtingen op. Daardoor zijn nieuwe moeilijkheden ontstaan. De drei gementen betreffende een absolute clearing helpen niet. Zulke maatregelen hebben veel eer tot resultaat den achteruitgaanden we reldhandel volkomen te ruïneeren. Onder zulke omstandigheden is het onbegrijpelijk, dat men de Duitsche regeering overstelpt met verwijten en Duitschland de schuld wil geven van de transfer-moeilijkheden. Zeker de na tionaal-socialistische regeering heeft het stuur energiek omgewoipen. Deze politiek is de wereld te nutte gekomen. Het buitenland is echter noch geneigd dt ter betaling van den Duitschen invoer noodzakelijke uitvoer van industrieproducten af te nemen, noch heeft het buitenland in de schuldenkwestie tegemoetkoming getoond. Toen ik in Maart van dit jaar de ontwikkeling der dingen in zag, zijn wij ertoe overgegaan om hun in voer van grondstoffen systematisch te beper ken. Deze maatregelen hebben nog geen vol doende vorderingen gebracht, daar ook nog contracten moesten afgewikkeld worden. Dit lag ook daaraan dat betalings- en transfer overeenkomsten met betrekking tot de bij de de Rijksbank bestaande speciale rekeningen, door verschillende omstandigheden illusoir gemaakt werden. De stortingen op deze spe ciale rekeningen hebben er niet alleen toe ge leid dat onze gedwongen op invoerbeperking gerichte politiek gedwarsboomd werd. maar aan den anderen kant, dat ook noodzakelijke invoergrondstoffen niet konden worden in gevoerd. Deze ontwikkeling kan noch in overeenstemming gebracht worden met de overeenkomsten, noch naar den geest, noch naar den tekst. Wat de devaluatie betreft, wij hebben er nooit twijfel over laten bestaan, dat wij niet bereid zijn gebruik te maken van een waardevermindering der valuta. Dit zou een verhooging van onze buitenlandsche schulden bettekenen. Door een devaluatie kan het schuldenprobleem niet worden opgelost Daarbij komt nog, dat onze buitenlandsche handel voor een groot deel afhangt van de veredeling van buitenlandsche grondstoffen. Alle verschillende recepten, die gepropageerd worden, zijn voor ons onbruikbaar. Dr. Schacht zeide in het verdere verloop van zijn rede nog dat nieuwe maatregelen voor de deur staan om den Duitschen invoer in over eenstemming te brengen met den mogelijken uitvoer. Dr. Schacht waarschuwde in dit verband ook de Duitsche importeurs ervoor verplichtingen aan te gaan, die een import boven het allernoodzakelijkste minimum zouden betetkenen. Aan het slot van zijn rede verklaarde Dr. Schacht nadrukkelijk, dat Duitschland de pro ductie van bmnenlandsche grondstoffen met de meeste energie zou nastreven. Hoe de werkloozen aan het werk gezet worden in Duitschland. dart komt op hetzelfde neer. Het gaat er in de eerste plaats om alle beschik bare krachten voor de productie van grond stoffen aan het werk te stellen. De quota voor de invoercontingenten en de deviezen-toewij zing daarvoor, zullen tot het minimum moeten worden teruggebracht. Duitschland is in een gedwongen positie gedreven, waar het zich met alle middelen tegen zal moeten verzetten. Ook wees dr. Schacht nog op compensatie affaires in in- en uitvoer met de vreemde landen, welke ook in den vervolge met en ergie bevorderd zullen worden. Onder beschuldiging van voorberei ding van hoogverraad hebben zich giste ren voor den tweeden senaat van het Berlijnsche Volksgerechtshof 7 personen te verantwoorden gehad, die het illegale blaadje „Der RotB Stosstrupp" in omloop hebben gebracht. De beschuldigden hadden voorts ge heime betrekkingen onderhouden met de leiding der S P D. te Praag. Zij zou den vandaar 1000 M. hebben ontvangen voor de financiering van hun actie. De hoofdbeklaagde Rudolf Kuster- meier is, overeenkomstig den eisch, ver oordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf en tien jaren verlies van burgerrechten. De beide andere leden van den „roo- den 6taf" Karl Zinn en Willy Strinz zijn ieder veroordeeld tot zeven jaar tucht huisstraf en vijf jaren eerverlies, terwijl de 32 jarige Willy Schwarz tot drie ja ren tuchthuisstraf werd veroordeeld. De overige drie beklaagden zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen van an derhalf tot drie jaar. We lezen in het „D. v. N. Br.": Op 23 Augustus j.1. ontvingen wij met eeni ge andere bladen afschrift van een in het Duitsch gesteld schrijven, waarvan de verta ling als volgt luidt: Verein der Aertze Düsseldorfs e.V Düsseldorf, 21 Augustus 1934. Zeer geachte Collega, Het Düsseldorfsche Marienhospital heeft Zondag 19 Augustus 1934 met meer dan 50 pCt. den leider en het nationaal-socialisme afgewezen. Deze uitslag der verkiezing be- teekent een uitdaging aan den stand, de stad, en daarboven aan den staat. De geneesheeren te Düsseldorf zullen trachten deze onvader- landsche gezindheid door een scherpen boy cot tegen het hospitaal tot zijn economische vernietiging toe, te vergelden. Ik veroraer daarom, dat het allerstrengst verboden is, patiënten naar het Marienhos pital te verwijzen. De Duitsche geneeskundi gen, die ondanks het verbod toch nog patiën ten daarheen verwijzen, maak ik door een rondschrijven openlijk bekend. Heil Hitier! Verein der Aertze Düsseldorfs e.V. (w.g.) Dr. SE1LER, Eerste voorzitter. Aangezien het ons niet verantwoord leek, het bovenvennelde afschrift zonder nadere informatie te publiceeren, verzonden wij on der dagteekening van 23 Augustus een schrijven, geadresseerd aan dr. Seiler, naar Düsseldorf, verzoekend om opheldering om trent het door ons ingesloten afschrift. Aan het slot van onzen brief schreven wij (vertaling uit het Duitsch): „Wij hopen, dat u er mee accoord gaat, dat wij, in geval wij geen antwoord-schrijven van u zouden ont vangen, aannemen, dat het afschrift klopt met het origineel". Tot nu toe hebben wij geen antwoord van dr. Seiler op dit schrijven ontvangen Intusschen heeft een (toevallig in Duitsch land aanwezig*) lezer van het „Dagblad van Noordbrabant" dr. Seiler zelf opgebeld, naar aanleiding van de publicatie van het bovengenoemde afschrift. De dokter bevestigde de juistheid van de publicatie, uitgenomen de onderteekening, welke tot misverstand aanleiding geeft, daar hij niet namens de Dusseldorfer Artsen Ver- eeniging handelde, maar in zijn kwaliteit van privé persoon. Hij zeide verder van de partijleiding een ernstige bemerking over zijn optreden te heb ben ontvangen een Duitscher, bij het tele foongesprek aanwezig zei letterlijk: „er hat sich einen Rüffel geholt" (hij heeft een uitbrander gehad). Meerdere Duitschers in leidende positie, meenden, dat de fanatieke dokter zijn partij en zijn vaderland een zeer slechten dienst had bewezen. Volgens de allerhoogste lei ding toch moet men trachten de neen-stem mers te winnen en mogen geen tegenmaatre gelen tegen hen worden genomen. Twee vrachtauto's, waarop zich onge veer veertig arbeiders bevonden, werden gistermiddag door een met grint geladen vrachtauto geramd. Bij de botsing wer den vijftien arbeiders zoo ernstig ge wond, dat zij naar een ziekenhuis moes ten worden overgebracht, waar kort na aankomst een hunner is overleden. Een dezer dagen heeft, naar de „Ti mes" meldt, de leider van de afdeeling economische politiek van het nationaal- socialistische hoofdkwartier te Mün- chen, Bernard Kohier, te Berlijn voor ongeveer 5100 nationaal-socialistische functionarissen in een redevoering „het einde van het kapitalisme" voorspeld Hij zette uiteen, dat de politieke revo lutie ten einde was, maar dat de natio naal-socialistische beweging bleef op rukken. Met het marxisme had men af gerekend, nu moest men afrekenen met het kapitalisme Het socialisme was niet verwerkelijkt zoodra arbeiders en werk gevers bereid bleken den klassestrijd te laten varen ,maar alleen wanneer iede re klassenstrijd overbodig en daardoor onmogelijk gemaakt was. Zoolang het Duitsche volk niet volko- zijn arbeidskracht, zoolang werkloozen men meester was over het gebruik van tevergeefs op werk wachten, zoolang zal het Duitsche volk niet vrij zijn in zijn economische en sociale beslissingen. Eens moet de staat het recht op werk waarborgen en zijn letterlijke verwerke lijking voor iederen Duitscher verzeke ren. Slechts op dat oogenblik zou het l°atste uur van het kapitalisme slaan. Ten gevolge van hevige regenbuien zijn in de districten Janow en Bilgoraj (provincie Lublin in Polen) verscheidene rivieren buiten de oevers getreden. Eeni- ge plaatsen staan onder water. Drie per sonen zijn verdronken. Vijf hooge Oostenrijksche ambtenaren van de Bondskanselarij zijn gister ont slagen, aangezien zij tijdens de nazi putsch de binnendringende natipnaal- socialisten hadden begroet met den uit roep: „Heil Hitier". In politieke kringen te Weenen ver wacht men, dat de kwestie der in be slag genomen vermogens der Habsbur- gers binnenkort zal worden opgelost Men herinnert in dit verband aan een rede van den Minister van Buitenland sche Zaken Berger-VValdenegg, waarin deze verklaarde, dat hij niet zou rusten voordat het onrecht, den Habsburgers aangedaan, zou zijn goedgemaakt. HABSBURGERS HOUDEN FAMILIERAAD. Otto's kansen stijgen in Oos tenrijk, dalen in Hongarije. De „Excelsior" publiceert enkele bijzon derheden over den familieraad van de Habs burgers, wellfe te Mariazell, onder voorzit terschap van aartshertog Eugenius is ge houden. Op deze vergadering is een eventueel hu welijk van aartshertog Otto, bij voorkeur met een Italiaansche prinses, besproken, als mede Let terugkrijgen van het familiebezit in Oostenrijk en de mogelijkheid van restau ratie. Aartshertog Otto heeft in Hongaarsche legitimisten-kringen aanhangers verloren, aangezien hij de bestijging van den troon als te veel „Oostenrijksch" opvat; men den derhalve te Boedapest thans meer aan den zoon van aartshertog Joseph denkt, die tijdens den wereldoorlog de Hongaarsche troepen aanvoerde als pretendent van den Hongaarschen troon. Dit zou door de Kleine Entente ook toege laten kunnen worden. De vooruitzichten van Otto stijgen van dag tot dag. Bondspresident Miklas moet gaarne be reid zijn zijn plaats af te staan aan aarts- Nieuws uit Duitschland. (Dag. )verzicht). Vreugde te Chicago, waar aan 150.000 ambtenaren de sinds maan den achterstallige salarissen werd uitbetaald. (Buitenland). Generaal O'Duffy wordt in Ulster geweigerd. (Buitenland). De opheffing van de opleiding onderwijzers voorloopig opgeschort. (Binnenland). De begrafenis van de beide overi ge slachtoffers van het autobus-on geluk nabij Emmen. (Binnenland). De bekende Nederlandsche sport vlieger v. d. Leeuw in Afrika neer gestort en gedood. (Luchtvaart). (Zie verder eventueel laatste berichten Zie annonce pag. 4, le blad. hertog Eugenius als Rijksbeheerder. Dit moet dan een soort overgangsstadium zijn voor een bestijgen van den troon door een Habs- burger. Bovendien krijgen de Habsburgers veel steun van den vroegeren koning Alfonso van Spanje die in alle Weensche kringen aanhangers werft voor het herstel van de Habsburgers. Dezer dagen heeft in een stadje bij Napels een ongewoon duel plaats ge vonden. Reeds maandenlang waren de huwelijksomstandigheden verre van ideaal geweest. Ten einde raad was nu besloten door een duel de kwestie te beslechten. Als wapen werd gekozen de revolver. Het resultaat was dat bij het duel de manlijke helft levensgevaarlijk werd gewond, terwijl de vrouw er met een schampschot was afgekomen. Of de man thans door zijn vrouw wordt ver pleegd wordt niet vermeld. STIERENGEVECHTEN TOT STEUN AAN WERKLOOZEN. De Spaansche bond van werklooze kan toor- en winkelbedienden heeft aan het ge meentebestuur van Zagreb voorgesteld stie rengevechten te doen houden om aan midde len te komen voor het verleenen van hulp aan de werkloozen. De bond heeft verzocht, het nieuwe sta dion te Zagreb voor de stierengevechten be schikbaar te stellen en de matadors, picado- res en andere personen, die bij een stierenge vecht medewerken, uit Spanje te laten ko men. Dergelijke stierengevechten zullen een groote attractie blijken te zijn, welke niet al leen bezoekers uit alle deelen van het eigen land, doch ook uit Weenen en andere plaat sen in het buitenland zal trekken. Een stierengevecht per week, aldus heeft de bond uitgerekend zal genoeg geld op brengen om 30.000 werkloozen te kunnen ondersteunen. De Hongaarsche ornitholoog Eugen Nagy, hoogleeraar aan de universiteit van Debreczen, heeft dezer dagen in Noorwegen een gevaarlijk avontuur be leefd. De geleerde was 6 weken geleden, in opdracht van de Hongaarsche acade mie van wetenschappen naar Scandina vië gereisd, had deelgenomen aan het ornithologen-congres in Oslo en was daarna, vergezeld van een gids, een stu diereis van eenige weken begonnen naar de bergen en fjorden. Hij bezocht ten slotte het schiereiland Waranger, dat met geweldige rotsen en ijsveldeu is be dekt. In deze totaal onbewoonde streek, die een waar vogelparadijs is, verzamel de professor Nagy waardevol materiaal. Tien dagen geleden echter raakte hij zijn gids kwijt. Na urenlang tevergeefs op hem te hebben gewacht, besloot hij de ijsvelden alleen over te trekken en terug te keeren naar zijn aan de kust voor anker liggend schip. Drie dagen dooide hij, zonder eten en drinken, door de gletscher-wereld, totdat hij volkomen uitgeput en half bewusteloos van hon ger, de kust bereikte. Hij werd aan boord van het schip gebracht en terstond naar het ziekenhuis te Syete-fjord ge- bracht, waar hij than6 verpleegd wordt.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1