Alkmaarsche Courant 8 1 I (*VïS?ó I f i 8 8 I I 8 3 1 I 8 e BOSCHNEGERS. IhxtiUeUut I i JtadiopcoQcamma t Honderd Zes en Dertigste laargang. DONDERDAG 30 AUGUSTUS EEN EERESCHULD. No. 204 1934 Al twee middagen hadden we er voor gestaan, maar het wae en bleef dicht. „Waarom toch?", vroegen de kleintjes teleurgesteld, want zij hadden er de heele week al over gepraat nadat onze gedienstige hun verteld had, dat een van die gevaarlijke wildemannen het vorig jaar in Stompetoren geweest was en dat hij geen oogenblik stil kon staan en net als een olifant om beurten zijn „pooten" oplichtte. Ja, wa-.rom? Waarom waren de wilde menschen op de kermis alleen 's avonds te zien en bleef het tentje den geheelen dag gcs'oten? „Over dag zullen ze slapen", veronder stelde ik. „Gaan we er dan eens op een avond naar toe?" Ja ,dat kon ik niet zeker beloven, want een jongetje, dat pas in de eerste klas is gekomen moet 's avonds vroeg naar bed om den volgenden dag helder te zijn als het a. b. e. moet leeren. „Hè toe", zei Pop, die een paar jaar ouder is. „Asjeblieft, vader", zei Keesje. En zoo staan we dan om half acht voor de tent waar volgens het opschrift de beroemde boschmenschen te zien zijn en we staan er om acht uur nog om de allereersten te zijn, die het wonder zullen aanschouwen. „Eten die menschen ook kleine jon getjes?" informeert Kees. „Niet als de vader er bij is", zeg ik en ik laat ter geruststelling mijn dikken wandelstok zien. „Wat eten ze dan, vader?" „Vruchten en kleine wortels" doceer ik omdat ik mijn encyclopaedie heb geraadpleegd. „Versche bananen!", schreeuwt de man van het vruchtenstalletje naast de bosch- negertent. „Hè ja", zegt Keesje, „laten we wat ba nanen voor ze meenemen. Die olifant in Artis at ook de schillen op." „Maar en boschneger is geen oli fant", zeg ik. Gelukkig, het tentje gaat open. Er komt een juffrouw te voorschijn en een meneer legt een lange sabel op de kassa „Daar steekt ie mee als ie aangevallen wordt", vertelt Pop. Een klein handje klemt zich vaster om mijn vingers. „Ik ben wel een beetje bang" fluistert Keesje in mijn oor: „Ken jij die men schen baas, vader?" „Wel tien", zeg ik geruststellend. „Doorloopende voorstelling!", roept de Juffrouw achter de kassa en ik offer dertig cent terwijl de kleintjes ver schrikt naar een ketting kijken, die uit een luikje te voorschijn komt. Dan gaan we naar binnen en blijven angstvallig achter de balustrade, die East and West van elkaar gescheiden houdt Er komt nog een jonge man met zijn meisje en dan is er publiek genoeg om het scherm te halen voor de eerste acte. De meneer met de sabel waagt zich in de gevaarlijke zóne en bereidt ons voor opdat we niet te veel zullen schrikken. „Ik zal U", zegt hij, „een meisje van zeventien jaar laten zien. Deze men schen leven in het wild en worden zel den gevangen. Het exemplaar, dat wij hier hebben eet alleen rauwe rijst en zou dit bordje dadelijk leeg eten als wij het niet verhinderen. Silone kom hier!" Er vliegt een zwarte verschijning op het tooneeltje met een zoo afschrikwek kend uiterlijk, dat een jongenshandje me twee Meter achteruit trekt. Het boschjesmensch draagt een banaankleu- rig jasje en een zwart broekje. Zijn haar is zwart als ebbenhout en hangt in lange lokken over zijn schouders. Op zijn hoofd draagt hij een soort kroon van zilver papier en hij heeft een koperen pen dwars door de neusgaten. „Op die pen zegt de explicateur," .hebben deze wilden hun naam en adres geschreven." Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. 30) „Ja, ja! Maar vlug dan!" En terwijl ik aan de tafel ging ziten, liep zij onrustig op en neer, zette zich op den rand van het bed en bleef steeds de uitdrukking op mijn gelaat gadeslaan. Dit voelde ik en ook hoorde ik, hoe gejaagd haar ademhaling ging. Door 't open venster stroomde nog altijd de geur van de rozenjam binnen en op een afstand werd het stampen van de suiker vernomen. Ik weet niet, wat ik verwachtte, toen ik de brieven opnam, maar van allerlei vreemde dingen vermoedde ik, die echter geen van alle waar bleken te zijn. In de groote .blauwe enveloppe was een kleinere gesloten, die oorspronkelijk wit moest zijn geweest, maar door den tijd dan wel zeer vergeeld was en die met zegellak was gesloten, dat, ofschoon 't nu al een half uur geleden verbroken was, toch nog een nauwkeurig uitgevoerd wapen vertoonde. Behalve die waren er nog verscheidene an dere, die blijkbaar van denzelfden datum waren als die vergeelde enveloppe en waar schijnlijk daar ook uit gekomen waren. Eén brief, zeker door een zakenman geschreven, wat men aan formaat en alles kon zien was gedateerd van een paar dagen geleden Dezen nam ik 't' eerst op. Hij kwam van een „Dat is geen meisje", beweert Pop. „Jawel", zegt de meneer van de tent, de het weten kan. „Het is het eenige echte exemplaar van een boechneger- soort. Deze menschen aanbidden de zon en de maan en de sterren. Silon ver dwijn!" Hij geeft een geduchten slag met zijn sabel op het plankier en het zwarte ge vaar verdwijnt even plotseling als het te voorschijn is gekomen. „Silon, kom terug!", schreeuwt de temmer en dan staat de boschjecvrouw weer te dansen en licht net als de olifant van Hagenbeek om beurten de fosco- kleurige „pooten" op „Eet!" beveelt de manager en twee zwarte handen grijpen in het bordje met rijst. „Deze menschen, dames en heeren, zijn dol op tabak zooals wij ze in onze pijp stoppen. Hier, Silon!" En Silon buigt zich over een bordje met tabak en zou alles ver slinden als haar meester niet bedacht, dat er nog maar voor twee kwartjes toe schouwers zijn, dat de avond nog lang duurt en de tabak niet goedkoop is. „Doe je gebeden, Silon!" Het zwarte zoogdier buigt in de knieën door, brengt de handen gevouwen boven het hoofd en buigt zich ter aarde Het is nu angstig dicht bij de balustrade en een handje trekt mij nog verder achter uit. „Silon, maak je compliment!" Het warhoofd brengt buigend dank voor het bezoek en mompelt „tabé", dat door den explicateur dadelijk vertaald wordt. „Deze wilde vrouw, dames en heeren, zegt „tabé", dat beteekent goeiendag en tot weerziens. „Silon in je hok!" Weg is de boschneger en uit is de voorstelling. „Vader", zegt Pop, „er staat toch boschnegers op de tent en er is er maar één. Waar zijn nou de andere?" „Uitgestorven", veronderstel ik. „Dit is het eenige levende exem plaar", legt de meneer met de sabel uit. „Wanneer U voldaan is over onze voor stelling verzoek ik vriendelijk de gunst en de recommandatie." Als we buiten staan komt de kop van Silon voor het luikje, maar de temmer rukt aan de ketting en de verschijning verdwijnt weer. „Was je bang, Keesje?" „Het was wel een klein beetje grieze lig", zegt hij. „Vader", vraagt hij op weg naar huis, slapen de wilde menschen in precies eendere bedden als de tamme?" „Deze wel", zeg ik en ik ben blij, dat ik eindelijk weer eens de waarheid kan spreken. Tj. Qemeeutecaden WAPMENHUIZEN. Maandagmiddag kwam de raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen. Als eerste punt kwam aan de orde: Ingekomen stukken. a. Een verzoek van de Federatie van V.V. V.'s in Noordholland boven het Noordzeeka naal om subsidie voor 1935. B. en W. stelden voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Alzoo werd besloten. b. Een verzoek van het hoofdbestuur van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Wit te Kruis" om subsidie ten behoeve van de ontsmettingsinrichting. Werd aangehouden tot bij de behandeling van de begrooting voor het jaar 1935. c. Een verzoek van de afd. Schagen van den Ned. Bond van koffiehuis-, restaurant houders en slijters om wijziging van de ta rieven personeele belasting. Werd behan deld bij punt 3 der agenda. Voorts waren ingekomen verschillende jaarverslagen (N.V. Noorderstoomtramweg- maatschappij, keuringsdienst, gasstichting, werkverschaffing, vleeschkeuringsdienst, ma lariabestrijding, P.W.N. en P.E.N.), welke alle voor kennisgeving werden aangenomen. Mededeelingen De voorzitter deelde mede, dat door Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbesluit waar bij reductie op de landhuur is toegestaan, en dat voorts goedgekeurd werden de bouwver ordening, de gemeentebegrooting en de be- drijfsbegrootingen voor 1934, alsmede de begrooting van het burgerlijk armbestuur. Spr. deelde voorts mede, dat tijdens de ziekte van den heer Donia te Schoorldam diens functie is waargenomen door den heer A. Timens te Voorst en dat tot tijdelijk hoofd van de school aldaar is benoemd mej. J. C. J. Overbeek te Eenigenburg. Al deze mededeelingen werden voor ken nisgeving aangenomen. Wijziging tarieven personeele be lasting. In verband met het bepaalde in de wet tot wijziging van de wet op de personeele belas ting 1896, waarin het mogelijk wordt ge maakt de huurwaarde van de koffiehuis- en restaurantlokalen te berekenen naar den grondslag voor winkels enz., stelden B. en W. voor de huurwaarde van voornoemde in richtingen tot 2/3 te verlagen. Verder stelden zij voor de verordeningen to vervanging van de bedragen grondslag paarden, motorrijtuigen en biljarten, in te trekken en derhalve te handhaven de bedra gen in de wet genoemd. De voorzitter, het voorstel nader toelich tend, zei o.a., dat het voortspruit uit de wets wijziging, waarbij een onredelijke toestand redelijk is gemaakt. De paarden en motorrij tuigen worden op het oogenblik in de ge meente abnormaal zwaar belast, reden waar om het wenschelijk is den aanslag terug te brengen tot het wettelijk tarief van 100 plus 200 opcenten (thans is de aanslag 180 plus 200 opcenten). Voor paarden, die g< worden in het gemengde bedrijf, zal de be- jebruikt lasting voortaan zes gulden bedragen plus 200 opcenten, dus 18, terwijl die op het oogenblik bedraagt 10.80 plus 200 opcen ten is 32.40. Voor caféhouders, die thans 151.50 moeten betalen, zal de aanslag worden 81.50. De belastingverlaging zal in totaal voor de gemeente een offer beteeke- nen van 400. De heer Slot meende, dat verlaging van belasting in den tegenwoordigen tijd voor Warmenhuizen eigenlijk niet mogelijk is, maar men moet er wel rekening mee hou den, dat ook voor de caféhouders de tijdsom standigheden zeer slecht zijn, terwijl zij ver plicht worden tot het betalen van hooge be lastingen. Als men hen nu den druk eenigs- zins kan verlichten, mag het niet worden na gelaten. De voorzitter geloofde, dat een raadsbe sluit tot verlaging van personeele belasting voor de caféhouders wel zal worden goed- fekeurd; van een gunstige beschikking op et andere deel van het voorstel van B. en W. was spr. niet zoo zeker. Zonder hoofdelijke stemming keurde de raad het geheele voorstel van B. en W. goed. Vergoeding overuren ambtenaren In verband met de gehouden bespreking met desbetreffende bonden, stelden B. en W. den raad voor aan artikel 14 van het ambte narenreglement een nieuw lid toe te voegen, regelende vergoeding overuren. Deze zullen worden verrekend met vrijen tijd plus 25 pCt. van het loon in geld. De nieuwe rege ling zal ook gelden voor de overuren bij de controle op de straatverlichting op Zon- en feestdagen. Het voorstel werd goedgekeurd. Gewont doo*. kantoor van een Parijschen zaakwaarnemer en voor zoover ik mij herinner kan, luidde de inhoud als volgt: „Geachte Heer, Gedurende de herziening van de zaken van mijn voorganger van dit kantoor, M. Nicolaas Grimond, overleden op den lOden van de vorige maand, ben ik verschillende pakjes vermoedelijk brieven tegen ge komen, die hier jaren geleden werden gede poneerd door den Vicomte d' Urvain, en overeenkomstig de aanwijzingen op de om slagen, heb ik de eer aan u of aan uw erfge namen te sturen, die, welke aan uw adres gericht waren. Monsieur Grimond was al jaren lang belast met de zaken van de fami lie d' Urvain. U zult mij verplichten met een bericht van de aankomst van de brieven. Uw dienstw. dienaar, JOSEPH CHARDON". of een dergelijke naam. Toen keek ik wat nauwkeuriger naar de enveloppe daarin gesloten en zag er op staan de eenigszins verbleekte aanwijzing: „Verzoeke ingeval van den dood van monsieur Grimond deze ongeopend terug te zenden aan: „MONSIEUR KAZIMIR ZIELINSKA, Ludniki. Postkantoor Zloczek. Galicië (Oostenrijk)" waaronder de handteekening„Achille d' Urvain", Nog in volslagen duisternis rondtastend betreffende het heele geval, ging ik nu de brieven inkijken, die blijkbaar in de verzegel de enveloppe waren gesloten. Het waren er drie en ze waren geschreven met een loopen- de hand, meer die van een vrouw dan van een man, en ze waren alle geteekend: „Kazimir Zielinska". De enveloppen, waar ze in hadden gezeten, waren gericht: de een aan „Monsieur le Vicomte d' Urvain, Caipi- teine dans le 2 Régiment de Lanciers, Tunis, Afrique"; de andere aan denzelfden naam, maar naar meer onbekende plaatsen in Afri ka, die ik vergeten ben. De eerste was geda teerd van Parijs en de inhoud luidde als volgt. (Ik kan hier en daar een woord heb ben veranderd, maar niets dat schaadt aan den zin. Er was een tijd, dat ik die brieven beter van buiten kende dan eenige les, die ik ooit heb geleerd). Parijs, Hotel d' Angleterre. 11 Mai 185 Waarde Vicomte, Ik heb het nog niet gedaan, maar ik zal het toch doen. God weet, dat ik geen rust zal hebben eer het volbracht is. Ik zou u hebben geschreven, zelfs al waren de enkele regelen, die ik uit Marseille van u ontving, niet ge komen, want, bij ons haastig onderhoud, verleden Woensdagavond, had ik niet de gelegenheid mij te rechtvaardigen in uw oogen, enkel maar, om u een vluchtige ver ontschuldiging te bieden. U is waarschijn lijk nooit de wanhoop nabij geweest, of u zoudt weten, dat een vertwijfelde niet be oordeeld moet worden als iemand, die zich- ^000003 Vrijdag 31 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (8.-8 8.30—9 9.30—10.15 en 11.— 12.— AVRO. de VPRO van 8 8.30, 9.—9.30en 10.15—11.— uur). 8.Gr.pl. 8.30 Uit R'dam.: Auba de door 3000 personen olv. Mevr. M. C. Grimberg—Huyser en Rot- terdamsche Harmonie ólv. A. Haan stra. 9.Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 9-55 Inleiding tot de mor genwijding om 10.10.15 Gr.pl 10.30 F. Hasselaar, orgel. Beatrix Schut, alt en Maartje Bierman, voordr. 12.Carillonconcert Toon van Balkom. 12.30 Omroeporkest o. 1 v. N. Treep. 2.30 Pianorecital C. de Joncheere. 3.Uitz. van de NIROM: toespraken en Indische muziek. 3.45 Zenderwiss. 4.Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Baarn's Meisjeskoor olv. J. Hamel. 5.Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpr. H. Hollander. 7.— Verv. Kovacs. 7 30 Major b. d. W. G. de Bas; Onze Koninginnedag. 8.— Mej. Dr. N. A. Bruining: Ons Vorsten huis. 8.30 Uit het Kurhaus te Sche- veningen: Residentie-orkest o. 1. v. Schuricht, m.m.v. B. Huberman, viool. In de pauze om 9.Causerie prof. ir. W. Schermerhorn. 10.15 Vaz Dias. Vrijz. Godsd. Pers bureau. 10.30 Deel. A. v. Dalsum. 11.Vaz Dias. 11.1012.Gr. platen. HUIZEN, 301 M. NCRV). 8.15—9.30 Gr.pl. Morgendienst olv. ds. J. P. C. v. d. Brink. 11.Ensemble v. d. Horst. 12.30 Gr.pl. 2.Beiaardconcert J. Vincent. 2.30 Chr. Lectuur. 3. Haagsch Harmonie-orkest olv. H. Zeldenrust. 3.454.Zenderverz. 4.Vervolg orkestconcert. 5. Pianorecital W. de Roos. 5.30 Aubade door 3500 kinderen olv. R. W. Kuiper (uit Groningen). 6. Grpl. 6.30 Lezing A. J. Herwig. 7.15 Gr.pl. 7.30 Literaire causerie. 8.A'damsche Chr. Oranje-Ver. olv ds. C. F. Westermann en ds. R Dijkstra, mmv. W. Westerhout, orgel. 9.20 Vaz Dias. 9.30 Uit de Eng. kerk te A'dam: Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan. A. v. d. Horst, orgel en Instr. Ensemble. 11.11.30 Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 11.05 Gr.pl. 12.20 Or gelconcert H. Spicer. 12.50 BBC- dansorkest olv. H. Hall. 1.35 Ch. Mannings en zijn orkest. 2.20 Mili tair Orkest olv. Chandler. 3.20 Gr. pl. 3.50 Northern Studio-orkest. 4.50 Hotel Metropole Orkest olv. E. Colombo. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Ber. 6.50 BBC-orkest o. 1. v. Lewis. 7.35 Fragm. „Sunny days", revue- progr. 820 Radio Militair-orkest olv. Ch. Leggett. 9.„Pas seul", spel v. L. en T. Devine. 10.Ber. 10.20 Volkenbondspraatje. 10.40 Voordr. 10 45 Dansmuziek (Gr.pl) 10 5012 20 Roy Fox en zijn orkest. PARIJS (RADIO-PARIS). 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 10.35 Orkest- concert. 12.20 Goldy-orkest. 7.35 Gr pl. 9.05 „Airner", spel van Ger- maine 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —2.20 Strijkorkest olv. Andersen. 8.30 Trioconcert. 8.55 „Bettina", spel van de Musset. 10.25 Omroep orkest o.l.v. Gröndahl. 11.20— 12 50 Dansmuziek olv. Petersen. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.55 Gr.pl. 10.30 Concert. 12.20 Gr.pl. 1.20 Weragkamerorkest. 4.20 Philh. orkest olv. Wallenborn. 5.35 Sopraan, cello en piano. 7.20 Om roepkoor olv. Breuer en solisten. 8.35 Zie Deutschlandsender. 9.50 Pianorecital K. Deiseit. 1050— 12.20 Omroepkleinorkest o. 1. v. Eysoldt. ROME, 421 M. 8.30 Gr.pl. 9 05 Trioconcert, hierna radiotooneei. 10.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Salonorkest. 1.30—2 20 Gr. pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gr.pl. 6 50 Salonorkest mmv. solist. 8.20 Kamermuziek 9.30 Radiotooneei. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salon orkest. 5.20 Omroeporkest. 6.35 Gr pl. 7.05 Pianorecital. 8.20 Sa lonorkest mmv. 3oliste. 10.30 11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Berl. Philh. Orkest o.l.v. Hildebrand. 9.25 Lezing. 9.40 Verv. concert. 10.20 Ber. 10.50 Sportrep. 11.05 Scheepsweerbericht. 11 20— 12.20 Omroepkl.orkest olv. Eysoldt. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35 10.50, Daventry 10.5011.05, Lond. Reg. 12.20—15.20, Daventry 15.20—15.50, North. Reg. 15.50— 17.35, Lond. Nat. 17.35—19.20, Scott. Reg. 19.20—20.20, Daventry 20.20-24.—. Lijn 4: Keulen 10.3016.20, Stuttgart 16.20—17.20, Keulen 17.20—19.20, Luxemburg 1920— 24.—. Beheersverordeningen. In verband met het schrijven van de Ged. Staten van 23 Mei 1934, no. 180, stelden B. en W. voor, de voorloopige herziene regelen voor het beheer van gas- en tuinbouwbedrijf wederom tot 1 Juli 1935 van kracht te ver klaren. Goedgekeurd. Rente geldleening. Voorgesteld werd den rentevoet van de met de provincie Noordholland aangegane geld leening ter financiering van het aandeel der gemeente in de credieten, verstrekt ten be hoeve van den groven tuinbouw, met ingang van 1 Juli 1934 te verlagen van 514 tot 4K pCt. Goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het provin ciaal bestuur uit eigen beweging tot verla ging is overgegaan. Spr. voegde aan zijn mededeelingen nog toe, dat B. en W. pogingen in het ^erk stel len om ook voor andere leeningen den rente voet verlaagd te krijgen. Wijziging verordening pensioen- verhaal. Met ingang van 1 Juli 1934 wordt op de ambtenaren ingevolge de wijziging van de Pensioenwet 1922 10 pCt. verhaald, zoodat de verordening tot verhaal van 8J4 pCt. vervalt. Daar de bedoeling van deze verhoo- ing alleen is uniformiteit te verkrijgen in et verhaal van pensioensbijdragen, stellen B. en W. voor de jaarwedde van den ambte naar ter secretarie nader vast te stellen op 711. Goedgekeurd. Huur B. en W. stelden voor gemeentewoningen. de huur van de wo- zelven geheel beheerscht. Na de vele uren, in uw gezelschap doorgebracht, zou ik niet graag uw achting totaal verliezen en daar om zal ik trachten u in het kort de geschie denis van mijn grooten misslag of mis daad als u 't zoo noemen wilt mee te deelen. U zult zich herinneren, dat ik gedurende de vorige week zware verliezen had geleden; die tegenspoed had mij zenuwachtig ge maakt. Mijn slaap en mijn eetlust leden er onder en ik verkeerde in een toestand van geirriteerdheid. Toen kwam die verschrikke lijke Maandag, waarop alle booze machten tegen mij saamgezworen hadden. Eerst tegen den ochtend stond ik op van de speel tafel, enwas geruineerd! Ik geloof, dat ieder dit wel begreep, en allen waren ze het met mij eens, dat ik revanche moest ne men. Hij ik kan er niet toe komen den naam neer te schrijven van den man, wien ik zoo'n grof onrecht heb aangedaan was de eerste, die mij de gelegenheid aanbood voor dien volgenden avond Ik wist, dat dit mijn laatste kans was, ik wist dat, als ik nog eens ongelukkig mocht wezen, ik dan tot den bedelstaf zou zijn gebracht. Ik zweer u bij de nagedachtenis van mijn moeder, dat, toen ik plaats nam aan de tafel, ik er even min aan dacht om een oneerlijkheid te be- aan als een van de andere deelnemers. Ik oopte enkel, dat het geluk mij ditmaal gun stig gezind zou wezen. Eerst toen ik gaande weg ging beseffen, dat dit niet het geval was, dat deze avond slechts een voortzetting ningen Fabriekstraat 51 en 57 vast te stel len op 3 per week en de huur van de wo ningen Fabrieksstraat 53 en 55 op 2.50 per week. De huur bedraagt thans voor twee wonin gen drie gulden en voor twee andere 2.50 per week. Twee van deze vier woningen staan op het oogenblik leeg. Het voorstel werd goedgekeurd. Reclames hondenbelasting. Wegens het „opruimen" of overlijden van hun hond was voor een half jaar ontheffing van de hondenbelasting gevraagd door F. J. M. Pinxter, P. Sevenhuijsen en mej. de Puit- Hoek, allen tot een bedrag van drie gulden. B. en W. stelden voor de verzoeken in te wil ligen. Werd goedgekeurd. Tevens werd het suppletoir kohier van de hondenbelasting vastgesteld op 60. Gemeenierekening 1931. Bij schrijven van 20 Juni 1934, no. 226, zonden de Ged. Staten een nota van opmer kingen betreffende de rekening over het dienstjaar 1931. In verband hiermede stelden B. en W. den raad voor het bedrag der ont vangsten en uitgaven van die rekening nader voorloopig vast te stellen als volgt: Ontvangsten gewone dienst 106458.84, uitgaven gewone dienst 117337.77, nadee- lig slot gewone dienst 10878.93. De ont vangsten en uitgaven van den kapitaaldienst behoeven geen wijziging. Benoeming hoofd der school te Schoorldam. Aan de in de lager onderwijswet uitge- zou wezen van den vorigen, werd mijn brein beneveld. En toen deed zich die gelegenheid voor. O, die spiegel, die noodlottige spiegel! Als ik niet toevallig op die plaats had gezeten, dan zou ik niet in staat zijn geweest tot het kwaad. Hoe had ik anders valsch kunnen spelen? Ik had natuurlijk wel gehoord van gemerkte kaarten, maar ik zou nooit zulk een vervalsching hebben durven ondernemen en zou mij zeker al dadelijk verraden heb ben maar de spiegels wees mij den weg! Ik hield de bank zooals u zich wel herinnert. Van het oogenblik af, dat ik merkte, hoe door even de kaart schuin te houden, die ik gaf, ik zoo vluchtig den onderkant te zien kreeg, wtrd de verleiding, om daarvan bij mijn spel gebruik te maken, mij te sterk. In het eerst deed ik het nog meer bij wijze van proef. Het leek mij niet mogelijk dat de spelers mijn manoeuvre niet zouden ontdekken, maar toen het mij duidelijk werd, dat dit niet zoo was, bezweek ik voor de verzoeking. Bedenk, dat aan den eenen kant de onder gang stond de ware ondergang, niet slechts zijn schaduw en aan den anderen kant die belachelijke-makkelijke, kinderlijk- eenvoudige manier, om mijn "fortuin te her stellen. Het was een spel bij een spel en in het eerst was het nog meer belangstelling in het experiment, die mij deed voortgaan, tot ik er tenslotte vertrouwen in kreeg, stout moediger werd en al hooger begon in te zetten. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5