Alkmaarsche Courant 8 8 8 i I Qemeentexxulea feuilleton EEN EERESCHULD. Honderd Zes en Dertigste Jaargang. VRIJDAG 31 AUGUSTUS eeoaee JUuUopCOQCattUna No. 205 1934 ZUID- EN NOORDSCHERMER De gistervoormiddag gehouden raadsver gadering werd door alle leden bijgewoond. N'a opening, lezing en goedkeuring van de notulen deed de voorzitter mededeeling van de Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van H. M. de Koningin voor het telegram met betuiging van deelne ming van de gemeente Zuid- en Noordscher mer bij het overlijden van prins Hendrik. Voor kennisgeving aangenomen. b. Een brief van Noordhollandsche ver- eeniging „Het Witte Kruis" met verzoek om subsidie voor de ontsmettingsinrichting. Te behandelen bij de begrooting. c. Goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten op raadsbesluiten. Alle voor kennisgeving aan- ge<l0rjaarverslagen leesbibliotheek en andere Instellingen. Zullen bij de leden circuleeren. d. Goedkeuring van de gemeenterekening 1931 door Ged. Staten. Voor kennisgeving aangenomen. e. Brief van den Ned. Bond van arbeiders In het land-, tuin- en zuivelbedrijf met ver zoek dat de gemeente een deel van de premie voor het doktersfonds zal betalen ten behoe ve van hen, die het zelf niet kunnen. Het rijk geeft geen vergoeding hiervoor, zoo dat de eventueele bijdrage geheel ten laste van de gemeente komt. B. en W. zullen in de volgende vergadering prae-advies uit brengen. f. Verzoek van denzelfden bond om tegen 1 Sept. de werkverschaffing weer te openen. Te behandelen bij het betreffende punt der agenda. Verhaal pensioenbijdragen. B. en W. stelden voor de betreffende ver ordening zoodanig te wijzigen, dat de kor ting ingaat op 1 April inplaats van 1 Jan. Goedgekeurd. Ingetrokken werd de verordening, waarbij een korting werd vastgesteld, omdat het rijk zulks nu voorschrijft. Het salaris van den a. 'btenaar ter secretarie, die tevens adminis trateur is van het G.E.B., zal onder oogen worden gezien zoodra het bedrijf overgaat aan het P.E.N. Gemeenterekening 1933. B. en W. boden de gemeenterekening aan over 1933, waarbij de voorzitter een korte toelichting gaf. Tot het nazien werden de raadsleden benoemd met uitzondering van de beide wethouders. Begrooting 1934. Ged. Staten gaven in overweging wijzi gingen te brengen in de gemeentebegroo- ting 1934, in verband met ramingen voor werkverschaffing en belastingen, in totaal een verlaging aan inkomsten en uitgaven beteekenende van 1300. Na eenige toelichting van den voorzit ter werd overeenkomstig de wenschen van Ged. Staten besloten. Werkverschaffing en steunver- leening. De voorzitter bracht hierbij tevens in bespreking het verzoek van den Ned. Bond van arbeiders in 't land-, tuin- en zuivelbe drijf en deelde mede, dat B. en W. de bedoe ling hadden de werkverschaffing weder te doen aanvangen op 1 Sept., omdat in het midden van Augustus een toeloop ontstond van werkloozen. B. en W. verzochten toen den minister om subsidie voor werkverschaf fing ingaande 1 Sept. Op het oogenblik evenwel is het aantal werkloozen aanmerke lijk lager dan toen. Een antwoord van de re geering is nog niet ontvangen en aangezien de steunregeling geldt tot eind Sept., zou spr. nog even op dat antwoord willen wach ten, omdat de belanghebbenden tot zoolang in de steunregeling vallen. Spr. zou willen nagaan of het niet mogelijk is de steunverlee- ning naast de werkverschaffing te doen be staan. zooals in meerdere gemeenten het ge val is ten behoeve van menschen die b.v. net beschikbare werk niet kunnen verrichten. De werkverschaffing zou niet direct nog in vol len omvang behoeven te worden ingesteld. Wat betreft het gerucht als zou de boeren leenbank het verschuldigde voor bagger- werkzaamheden niet willen betalen, zei de voorzitter, dat de bank van meening is niet te behoeven te betalen, omdat de bag ger is gekrompen. Spr. had nu toegezegd, dat er nog een paar schuitjes zullen worden Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. 31. Ik heb nog nooit zoo'n succes gezien! De omstanders en de opwinding van het spel, had er vele naar de tafel gelokt ver klaarden lachende, dat ik dan wel ruim schoots revanche nam. Slechts ééns, toen ik opkeek, zag ik 'n paar oogen achterdochtig op mij gericht. Het waren de uwe, Vicomte, maar op dat moment was ik te zeer opge wonden door het succes, om acht te slaan op deze waarschuwing. Pas toen ik u, laat op den avond, bij de deur van mijn hotel op mij zag wachten, begreep ik, dat ik gesnapt was. U zult mij toch in zoo verre recht laten wedervaren, dat ik niet trachtte te ontken nen; het was maar een korte waanzin ge weest en die was toen voorbij. Ik geloof niet, dat ik er een oogenblik in ernst over ge dacht had om verder te profiteeren van deze handelwijze, waartoe 't toeval mij gebracht had. U de gelofte af te leggen, die u van mij eischte, was dus geheel in overeenstemming met hetgeen mijn geweten mij gebood. L hoeft er geen spijt van te hebben, zooals u daarvan in uw brief sprak, dat u er geen ge tuige van kon zijn, hoe ik mijn woord ge tand deed. Ons beiden is onze plicht duide- bijgebracht en dan zal de bank wel betalen. De bijdrage van het rijk voor de werkver- schaffing en steunverleening zal iets lager zijn dan voorheen, in verband met het niet meer rekening houden met verliezen op de gemeente-bedrijven. De voorzitter dacht, dat er plm. 1800 zal komen als de gemeente 5000 daarvoor uitgeeft. De heer van der Laan stelde voor de werkverschaffing te doen ingaan op 1 Oct. bij het ophouden van de subsidie voor de steunverleening. Andere leden waren daar tegen en gingen accoord met het voorstel van B. en W om de werkverschaffing terstond te <%loen in gaan, zij het in beperkten omvang; misschien zou er een baggerregeling kunnen wordm ontworpen. B. en W. deden een bemiddelingsvoorstel om de werkverschaffing te doen ingaan op het tijdstip dat het rijk daarvoor subsidie zal verleen en, echter niet eerder dan 15 Sept. (in beperkten omvang) en op 1 Oct. in haar geheel. De heer H e i n i s stelde voor te beginnen in vollen omvang zoodra het rijk de subsidie goedkeurt. Dit voorstel werd goedgekeurd met vier tegen drie stemmen Vóór waren mevr. Sloo- ten—Smit en de heeren Molenaar, Heinis en Smit; tegen de heeren Posch, van der Laan en Vaalburg. Bestuur leesbibliotheek. Ter voorziening in vier vacatures in het bestuur der gemeentelijke leesbibliotheek dienden B. en W. de volgende aanbeveling in: periodieke aftreding J. Smit Jz.: 1. J. Smit Jz., 2. A. Koster; overlijden C. de Groot: 1. H. F. W. Kolb, 2. mevr. K. Kolb— van Wingerde; bedanken S. van Stralen: 1. mej. A. Kreb, 2. D. Pascha; bedanken L. de Groot: 1. mej. G Schipper, 2. mej. G. Klinkhamer. De heer van der Laan dacht dat de heer van Stralen zich wel weer verkiesbaar zou willen stellen. Devoorzitter had reeds gepoogd hem op zijn bedanken te doen terugkomen, maar de heer van Stralen was bij zijn besluit ge bleven. Bij acclamatie werden de eerstvoorgedra- genen allen benoemd. Verhoojfing personeele- en grondbelasting. De voorzitter stelde hierop aan de orde voorstellen tot wijziging der verorde ningen op de heffing en invordering van op centen op de hoofdsom der grondbelasting en der personeele belasting. Spr. lichtte deze voorstellen nader toe. Tot de wijziging moet worden besloten vóór 1 Sept., maar men mag niet gaan boven 50 opcenten op de personeele belasting (zooals thans geheven wordt), indien niet tevens het maximum aantal opcenten op de grondbelas ting wordt geheven. Thans heft de gemeente op gebouwde eigendommen 80 en op de on gebouwde eigendommen 10 opcenten, d.i. voor de eerste het maximum; voor onge bouwd moeten de opcenten dus gesteld wor den op 20. B. en W. deden daartoe het voor stel en wenschten voorts de opcenten op de personeele belasting te brengen op het hoogst door de wet toegelaten aantal, n.1. 125 voor de gemeente. Deze verhoogingen zullen naar schatting resp. plm. 600 en 1100 opbrengen. Spr. gaf nog verschillende technische uit eenzettingen, waaruit bleek dat de gemeente tegenover verschillende andere, vooral de grootere, nog niet slecht afkomt van de voor genomen rijksregelingen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat in de komende jaren geleidelijk tot verlaging der belastingen zal kunnen worden overge gaan. De heer Smit betoogde, dat de nu voor gestelde verhooging zeer zwaar zal drukken en moeilijk zal kunnen worden opgebracht. Mevr. S1 o o t e n gaf in overweging ook de vermogensbelasting te verhoogen om zoo spoedig mogelijk tot verlaging van de per soneele belasting te kunnen overgaan. De voorzitter zei, dat het jammer is, dat verleden jaar geen subsidie voor de werkverschaffing is aangevraagd, het geld was toen wel terdege noodig geweest en thans zou de gemeente er nog van kunnen profiteeren. De voorstellen van B. en W. werden hier na zonder stemming goedgekeurd. Rondvraag. De heer Smit wees op een verbouwing, die heeft plaats gehad en vroeg hoe B. en W. hun goedkeuring hebben kunnen geven aan het bouwen van een blinden muur aan de straat. De voorzitter antwoordde, dat het bouwplan van den heer Wiedijk is goedge keurd door den gemeente-architect en toen B. en W. gingen kijken stond de gevel er delijk: u is opgeroepen om de belangen van uw land te dienen, een heel eind hier van daan, ik ben verplicht om goed te maken het verlies, dat mijn tegenpartij geleden heeft, waarschijnlijk door mij werd toegebracht. Uwe waarschuwing was niet noodig ge weest, maar ik aanvaard ze, als behooren- de bij mijn straf. U is mijn rechter, ik ben de schuldige en het vonnis, dat u over mij uitgesproken heeft, zal letterlijk worden uit gevoerd. Heb enkel wat geduld. Deze zaak moet afgehandeld worden tusschen hem en mijik kan er niet toe besluiten om dit mon deling te doen. Zoolang wij in Parijs waren, ontmoetten we elkaar dagelijks. Ik zal wach ten, tot we gescheiden zijn en dan zal ik hem schrijven. Dit uitstel moet u niet in mij laken. Als hij op eenigerlei wijze in onge legenheid was gekomen door zijn verliezen, dan zou ik dadelijk spreken, maar hij bezit nog genoeg en niemand vermoedt dat het iets anders was dan een speling van het lot. U en ik zijn de eenigen, die het geheim ken nen. De volgende week verlaat hij Parijs. Wees genadig en gun mij die enkele dagen nog, om vaarwel te zeggen aan mijn tegen woordig leven misschien zelfs aan de we reld, want welke toekomst mij anders ge opend blijft, zou ik niet kunnen zeggen. Wat uw berekening betreft ik vrees, dai die juist is. Ja, er zullen zeker niet minder dan honderd twintig duizend francs tus schen ons gerouleerd hebben op dien avond. Vaarwel! Denk zoo weinig mogelijk slecht over mij; beschouw mij meer als iemand, die reeds voor een groot deel. Er was, zooals gebruikelijk, reeds met bouwen begonnen vóór de goedkeuring was verleend. Spr. had daarover zijn misnoegen uitgesproken en dergelijke handeling was voor de toekomst onmogelijk gemaakt. Hij had voor dit geval nog geen last willen geven tot afbreken van het pas gebouwde om de verhoudingen in de gemeente niet te schaden. De heer Smit had het beter gevonden, dat de voorzitter last had gegeven tot afbre- ken. De voorzitter merkte op, dat de ver bouwing voldoet aan de voorschriften der oude verordening, die geen welstandsbepa ling bevatte. Door persoonlijken invloed hadden B. en W., als hun aandacht eerder op de zaak was gevestigd, misschien kunnen voorkomen dat gebouwd werd zooals nu is gebeurd. Spr. verzekerde, dat hij een voor stander is van fraaieren bouw in de ge- meente. Verschillende leden spraken hun afkeuring uit over het beginnen met den bouw alvorens die door B. en W. is goedge keurd. Zeer zeker had men kunnen gelasten tot afbreken over te gaan. De voorzitter merkte op, dat als zulks was geschied, de week daarna de muur op dezelfde wijze weer had kunnen worden opgetrokken. Maar intusschen zijn maatregelen geno men die onmogelijk maken dat in de toekomst weer met bouwen wordt begonnen vóór dat de teekeningen zijn goedgekeurd. De heer H e i n i s vroeg of ook van repa- ratiewerken aan gebouwen legesgelden wor den geheven, waarop de voorzitter ant woordde, dat zulks slechts geschiedt voor nieuwbouw of gedeeltelijken nieuwbouw. De heer He i n i s noemde een geval, waar in z.i. legesgelden zijn geheven voor het uit voeren van herstellingen, waartegenover de voorzitter duidelijk maakte, dat het hier wel terdege een gedeeltelijken nieuw bouw betrof. De heer Molenaar wees op een paal aan de Driehuizerbrug, die z.i. door be groeiing ter plaatse niet goed zichtbaar meer is en dus het verkeer niet dient. De voorzitter zegde voorziening toe en sloot hierna de vergadering. BROEK OP LANGENDIJK. Woensdag vergaderde de raad dezer gemeente óes avonds 8 uur, onder presidium van burgemeester P. Slot. Medegedeeld werd, dat een telegram van deelneming was verzonden in verband met het verscheiden van Prins Hendrik, waarop een dankbetuiging was terug ontvangen. Aangaande de ongesteldheid van H. M. de koningin werd blijdschap uitgesproken, dat deze weer vooruitgaande is en werd ge hoopt op een volkomen genezing. Van de landarbeidersbonden was een ver zoek ingekomen om het doktersfonds voor rekening der gemeente te nemen in verband met de weinige verdiensten der arbeiders. Idem van den Langendijker besturenbond met nog een verzoek om de premie-betaling bij zielrte voor rekening te nemen van die gene, die wachtweken in de werkverschaf fing moeten doormaken. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak aangaande het doktersfonds in de commis sie van 5 ook is besproken en adviseerde een afwachtende houding aan te nemen in ver band met een bespreking dezer commissie, welke gehouden zal worden met het zieken fonds Westfriesland. Wat het tweede verzoek van den besturen bond aangaat, dit kan niet ingewilligd wor den, daar via de inspecteur der werkver schaffing de bepaling van wachtweken ge maakt in verband met den meerderen wel stand van het gezin, welk alzoo in minder zwaren druk verkeeren dan de anderen. Mede in verband met de financieele moei lijkheden, welke de verzoeken met zich mede brengen, werd dan ook voorgesteld, hierop afwijzend te beschikken. De heer v. d. Molen zou ten opzichte van het doktersfonds willen voorstellen, het ge vraagde in te willigen, daar de minister toch aan geeft in de desbetreffende circulaire, dat de gemeente kan beslissen. De voorzitter zeide, dat in sommige geval len hier reeds iets gedaan wordt door het Burg. Armbestuur en raadde het voorstel- v. d. Molen af, daar in verband met de fi nancieele nood der gemeente men geen meer dere lasten op zich nemen kan. Men weet nog niet, wat het kosten zal. De gemeente moet het alleen betalen en dat is niet zoo gemakkelijk, daarom is Let gewenscht, dat het verdaagt wordt tot nadere inlichtingen en adviezen zijn ingewonnen. Daar het voorstel-v. d. Molen niet werd ondersteund, werd aldus besloten. Een verzoek der gemeente Alkmaar, om wederom een bedrag beschikbaar te stellen struikelde door zwakheid, maar die dan ook weer zoo gauw mogelijk zijn onrechtmatig verkregen winsten van zich wierp. KAZIMIR ZIELINSKA. De tweede brief was korter en werd een paar maanden later van Ludniki verzon den. „Waarde Vicomte, U is wreed, omdat u nooit gelukkig is ge weest. Heb ik u niet gezegd, dat ik het mis- drevene zal goed maken, en kunt u mij nu niet zelf het tijdstip er toe laten kiezen? U vergeet zeker, dat wat u van mij vraagt niet meer of minder is, dan dat ik mijzelven tot den bedelstaf breng. Als ik geheel uw ver langen opvolg, dan blijft er niets anders over dan Ludniki te verkoopen; volgens uw meedoogenlooze voorstelling behoort mij daarvan geen steen meer. Is u echter zeker, dat uw beschouwing de juiste isIn het eerst was ik zoo verpletterd door de ge dachte, aan wat ik had ondernomen, dat ik onverwijld in uw uitspraak berustte, maar nader overleg heeft de zaak in een ander licht gesteld. Het is waar, dat ik den spie gel te hulp riep, maar zou ik zonder die spie gel ook niet een paar keer gelukkig kunnen zijn geweest? Bovendien zooals ik reeds gezegd heb het was maar even een vluch tige blik op den onderkant van de kaart, dien ik kreeg, zoodat het toch nog altijd niet meer dan een vermoeden bleef, welke het was. Als ik mij goed herinner, dan waren er zelfs oogenblikken, dat ik, in een vlaag van Zaterdag 1 September. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— VPRO- morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Klein VARA- ensemble olv. F. Bakels, ber. over de a.s. VARA-knipcursus, VARA- tooneel olv. W. v. Cappel'.en. 12 Klein VARA-ensembie olv. F. Ba kels en gr.pl. 1.2.De Fliere fluiters olv. J. v. d. Horst. 2.15 De Notenkrakers olv. D. Wins. 3. Filmpraatje. 3.15 Vervolg De No tenkrakers 4.Gr.pl. 4.40 „Be kentenis uit de Jonge Generatie". 5.— VARA-Mandoline-ensemble o. 1. v. J. B. Kok en gr.pl. 5 40 Stem men uit het Proletariaat. 6.Cau serie A. M. de Jong. 6.20 Zang E. Busch, mmv. C. Steyn, piano en gr pl. 7.Lezing dr." W. van Ra- vesteyn. 7.20 Gramofoonpl. 7.30 Ber. over de a.s. VARA-knipcursus 7.35 Gr.pl. 8.Herh. SOS-ber 8.03 VARA-orkest olv. H. de Groot mmv. J. Lammen, bas. 9.Lezing Ir. J. W. Albaraa. 9.30 Orgelspel Joh. Jong. 10.Vaz Dias en VARA-Varia. 10.15 De Fliereflui ters olv. J. v. d. Horst en A. de Booy, zang. 11.12.— Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (KRO-progr.) 8.—9.15 en 10— Gr.pl. 10.30 Concert. 11.Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek en grpl. 1.45 Zenderverzorging. 2. Lezing. 2 30 Gr.pl. 3.Kinderuur. 4.— HIRO. 5.Orkestconcert. 5.30 Lezing. 5.45 Orkestconcert 6 20 Causerie. 6.45 Orkestconcert. 7.15 Causerie. 7.35 Gr.pl 8. Schlagermuziek. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Radiotooneel. 9.05 Gr.pl. 9.15 Cabaretprogr. 9.30 Voordr. 9.45 Schlagermuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Cabaret-progr. 10.50—12 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 11.35 Gr.pl. 12.20 Northern Stadio-orkest olv. H. Da- vidson. 2 20 Gr.pl. 2.50 Belfast Omroeporkest o.l.E. G. Brown. 3.50 Midland Studio orkest olv. F. Cantell. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 Welsch inter mezzo. 7.20 St. Dennis Silver Band olv. A. G. Richards. j.20 BBC- Symphonie-orkest olv. Sir Henry Wood. 10.— Ber. 10.20 „Soft ligts and sweet music", progr. van A. Croom Johnson. 10.40 Voor dracht. 10.45 Dansmuziek (gr.pl.) 10.5012.20 Jack Jackson en zijn band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 10.35 Orkest concert. 12.20 Symphonie-orkest o. 1. v. Labis. 8.20 „Friederike", ope rette van Lehar. Leiding: Labis. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORO, 1261 M. 12.20 Strijkorkest olv. Bendix. 2.50 Gr.pl. 3 50 L. Preil's Instrumentaal ensemble. 8.20 Concert, piano, zang en deel. 9.20 Omroeporkest o.l.v. Mahler. 10.05 Vocale duetten. 10.35 Vervolg orkestconcert. 11.20 12.35 Dansmuziek olv Warny. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.45 Orkestconcert. 10.50 Kwintet concert. 12.20 Blaasconcert o. 1. v. Warwas. 2.20 Gr.pl. 4.20 Werag kamerorkest olv. Hartmann. 7.20 Omroeporkest olv. Kühn. 8.35 Düs- seldorfer Orkestvereen. o.l.v. Lincke, het Omroepkleinorkest olv. Eysoldt en solisten. 10.40—12.20 Concert ROME, 421 M. 8.30 Gr pl. 8.50 Symphonieconcert m. m. v. solisten, koor en orkest olv. Molinari. BRUSSEL, 322 en 484 M 322 M.: 12.20 Gr.platen. 1.30—2 20 Salon orkest, mmv. solist. 5.20 Radio* Symphonie-orkest. 6.20 en 6 50 Gr. pl. 8.20 Promenadeconcert BBC- orkest olv. Sir Henry Wood en gr. pl. 11.12.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Salonorkest mmv. soliste. 1 302.20 Gr.pl. 5.20 Dansmuziek. 6 35 Radio-Symphonie-orkest o.l.v. Meulemans en gr.pl. 8.20 Gr.pl. 9.05 Salonorkesi. 10.30—12.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M 8.30 „Altweibersommer", gev. progr. 10.20 Ber. 10.45 Lezing. 11.05 Ber. 11.20—12.20 Dansmu ziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.3524. Lijn 4: Keulen 10.302240, Leipzig 22.4024. Zondag 2 September. HILVERSUM, 1875 M. (9.—10.— en 5.-8.— VARA, de VPRO van 10.—12— en de AVRO van 12.— 5.en 8.12.uur). 9.Gr.pl. 9 04 Postduivennieuws. 906 Tuin bouwpr. S. S. Lantinga. 9.30 Or gelspel J. Jong. 9.45 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 10. Kerkdienst uit de Groote kerk te Zwolle. Voorg.; ds. J. F. Kruyt. Hierna gr.pl. 12.Filmpr. L. J. Jordaan. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.Boekbespr. dr. P. H. Ritter. 2.30 Pianorecital D. Guth. 3.Uit het Kurhaus te Schevenin- gen: Residentie-orkest olv. I. Neu- mark, mmv. Ré Koster, sopraan en J. Stotijn, hobo. 4.30 en 5.Gr.pl. 5.30 Orgelspel C. Steyn. 6.Sport- praatje. 6.20 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.J. W. Matthijsen spreekt over Lenin. 7.20 Vervolg or kestconcert. 8.Vaz Dias. 8.15 Uit het Kurhaus te ScheveningenRe sidentie orkest o.l.v. I. Neumark, m. m v. Jo Vincent, sopraan. 9- Radio-journaal. 9.15 W. Vogt: Het getij is gunstig. 9.30 Optreden van Grete Keiler. 9.40 E. Claes: Hoe ik leerde vertellen. 10.Grete Keiler. 10.10 Kovacs Lajos en gr.pl. 11.15 12.Omroeporkest olv. N. Ger- harz. HUIZEN, 301 M. 12.15—5.— en 7.45- de NCRV van 9.30—12.15 en 5.— 7.45 uur). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gr.pl. 9 50 Kerkd. uit de Zui- derkerk (Ned. Herv.) te den Haag. Voorg.: ds. J. Poort. Org. W. H. v. d. Kaay Jr. Hierna tot 12.15 Zui derkerkkoor met afd. Meisjeskoor olv. W. H. v. d. Kaay Jr. 12.15 Schlagermuziek. 1.Lezing. 1.20 Militair concert en gr.pl. 2.10 Cau serie. Verv. concert. 3.Gr.pl. 3.15 Orkestconcert. 4.Voor de zieken. 5.Orgelconcert W. Knopers, m. m. v. een damesensemble olv. J. Meyer. 5.50 Kerkdienst uit de Ge- ref. kerk (H.V.) Parkkerk te A'dam. Voorg. ds. J. J. Buskes. Hierna tot 7.45 Orgelconcert W Knopers. 7.45 Gr.pl. 8.Militair concert. 9.Vaz Dias en causerie. 9.25 Verv. militair conceri. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Gr.pl. 10.40-11.— Epiloog. (8.30—930, 5—11— KRO, van 75 64 voor ven leerling der Handels school aldaar, werd goedgevonden. Een verzoek der wed. Schagen te Alkmaar aangaande 50 toeslag op haar pensioen, werd goedgevonden. Van het hoofdbestuur van het Witte Kruis om bij de begrooting 1935 een post uit te trekken van 10, werd eveneens goedge vonden. Een verzoek der A1g. Vereen, van bloem bollencultuur om een subsidie van 25 te verleenen voor de te houden tentoonstelling in 1935, werd afgewezen. Van de Vereen, tot bevordering van het vak-onderwijs in Westfriesland was de reke- angstige ontdekking, den spiegel niet eens raadpleegde, en enkele van mijn winsten kunnen juist wel het gevolg zijn geweest van de kaarten, die ik op dat oogenblik in zette. Hoe zoudt u dan kunnen beslissen welk deel van de som, die ik dien avond heb ge wonnen, mijn wettig eigendom is en welk niet? De zaak is lang niet zoo eenvoudig, als ze u, met uw edele, maar zeker wat im pulsieve ridderlijkheid, in het eerst leek. Mag ik u verzoeken ze nog eens in overwe ging te nemen? Ik denk, dat u dan tot de slotsom zult komen hoe ik toch niet geheel van alles hoef afstand te doen. Gebruik niet de macht, die het toeval of liever die ik zelve u over mij gegeven heb, te hard vochtig, want wat zoudt u voor bewijzen te gen mij hebben, als ik niet bekend had? Be denk wel, dat hij nog rijk is, terwijl ik be dreigd word met armoede; dat hetgeen hij niet eens mist, mijn levensonderhoud kon wezen. Zeker, hij zal hebben wat hem toe komt, maar eerst moet ik goed overdacht hebben, welke som dit is. Ik zal uw antwoord afwachten eer ik tot iets overga. Ik weet niet, waar mijn brief u bereiken zal; volgens de kranten zijn de Fransche troepen steeds mobiel, maar intijds zult u dit schrijven toch in handen krijgen. Ik weet niet of ik mij nog mag teekenen uw vriend? KAZIMIR ZIELINSKA". Ik nam den laatst overblijvenden brief en las: ning over 1933 ingekomen, waarbij bleek, dat de onkosten per leerling hebben bedragen 17.21. Aangeboden werden de rekeningen over 1933 van het Burg Armbestuur, en lichtbe- drijven, welke werden verwezen naar de commissie van onderzoek, bestaande uit de raadsleden. Voorstel B. en W. tot nadere vaststelling der gemeente-begrooting over 1934. Ten opzichte daarvan was een schrijven ingekomen van Ged. Staten met verschillende opmerkingen om deze vast te stellen naar hun wensch. De heer Bonnet was van meening, dat „Ludniki, 17 November 185 Mijnheer de Vicomte. Uw laatste brief was mij een pijnlijke ver rassing. Had ik u niet gezegd, dat ik bereid was mij te voegen naar uw beslissing, en dat ik alleen in twijfel verkeerde over het juiste bedrag, dat ik verschuldigd zou zijn terug te geven? Nu u aandringt op een vol komen afstand doen, zal dit ook geschieden, maar zult u mij dan tenminste wet toestaan, dat ik dit doe op mijn eigen manier. Gedu rende de maanden dat ik heb gewacht op uw brief, heb ik bedacht, dat vergoeding daar om nog niet hoeft samen te gaan met een bekentenis. Ik wilde enkel het rampspoedige middel, dat het Lot mij aan de hand heeft gedaan, tegen mijzelven gebruiken: hij zal van mij terugwinnen, al wat hij op dien noodlottigen avond verloren heeft; hij zal zijn geld terughebben, zonder dat hij mij zal hoeven te verachten! Ik voel mij eenigszins verlicht, sinds dit denkbeeld bij mij opkwam, want ik weet niet, of ik mijn schande tegen over nog iemand zou hebben kunnen dragen. De bezoeking van tot den bedelstaf te zijn gebracht blijft, en die is erg genoeg. Zoudt u, ondanks uw strenge begrippen, toch niet eenige sympathie kunnen voelen voor een zéér ongelukkige? De openlijke bekendma king, waarmee u mij bedreigt, is overbodi ge wreedheid, daar u weet, dat ik geen keuze heb. KAZIMIR ZIELINSKA. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5